پیام آذری

آخرين مطالب

جهيزيه سنگيني که عروس را بر تخت و والدين را بر فرش مي‌نشاند مقالات

جهيزيه سنگيني که عروس را بر تخت و والدين را بر فرش مي‌نشاند

  بزرگنمايي:

آذري انلاين- تبريزي ها از ديرباز تاکنون خاص پسند بودنشان زبان زد است و اين امر در جهيزيه دادن دختران شان نيز صدق مي کند، اما اکنون باتوجه به شرايط اقتصادي کشور برخي از خانواده ها توان خريد لوازم مورد نظر براي جهيزيه دختران خود را از دست داده اند و متاسفانه جوانان امروزي هدف از ازدواج خود را به فراموشي سپرده و در آسمان چشم و هم چشمي ها پرواز مي کنند. شرايط امروز به گونه اي شده است که خانواده ها براي شادي فرزندان خود سالها ناراحتي و عذاب مي کشند.

البته ناگفته نماند که کامل بودن جهيزيه بيشتر از افراد به درد عروس و داماد و براي راحتي زندگي آنها به کار مي آيد، اما برخي از بانوان به عدم استفاده برخي از لوازم در خانه بخت اقرار مي کنند.

خداوند بزرگ در قرآن از عطاي نعمت‌ بزرگي به نام ازدواج به دختران و پسران مي گويد و مي‌فرمايد: از خود شما برايتان همسران آفريد تا با آنها انس بگيريد و آرامش خاطر پيدا کنيد، و در ميانتان دوستي و مهرباني افکند و در اين موضوع براي انديشمندان آيات و نشانه‌هايي ‌است.

در حال حاضر چشم و هم چشمي ها آرامش خاطر را از جوانان گرفته و تهيه کامل جهيزيه انس گرفتن آنها را به مدتها تاخير مي اندازد.

براي تهيه اين گزارش راهي بازار و پاساژهاي لوازم خانگي شدم تا حرف دل مردم را از نزديک شنيده و حرفهاي آنها را براي شما منعکس کنم.

به خاطر نبود يخچال در جهيزيه دخترم خودش را آتش زد!

حليمه زني ميانسال در کنار همسر و دختر نامزدش در يکي از پاساژهاي فروش لوازم خانگي با اشتياق زياد به اثاثيه منزل نگاه مي کند و بعد از نيم نگاهي از پشت چادرش با او احوالپرسي مي کنم و وقتي که متوجه خبرنگار بودن من مي شود اشک در گوشه چشمانش جمع شده و با صداي گرفته به تعريف خاطرات گذشته اش پرداخته و مي‌گويد: هر چند که از شنيدن واژه جهيزيه روحم از بدنم خارج مي شود، اما بايد حقيقتي را با شما در ميان بگذارم، وقتي که شب به اصطلاح ما ترک ها "جاهاز باختي" دختر بزرگم بود، اکثر وسايل مورد نياز و ضروري او را خريده بوديم و فقط فرش و يخچال اش ناقص بود که با تهديد و التماس به ما گفته بود که اگر فرش و يخچال اش را نخريم در روز "جاهاز باختي" حاضر نمي شود و ما تنها توان خريد فرش را داشتيم که خريديم و از او خواستيم مدتي به ما فرصت دهد تا يخچال را بعد از رفتن به خانه بخت بخريم، اما بخت برگشته شب آن روز به بهانه حمام کردن خودش را در حمام سوزانده بود و سر ما هم به چيدن جهيزيه گرم شده بود که پس از مدتي جنازه اش در کف حمام افتاده بود.

وي در حالي که رنگ صورتش زرد شده و دستانش مي لرزد، ادامه مي‌دهد: دختر بزرگم نه تنها خود، بلکه اعضاي خانواده اش را به آتش کشيد و از روزي که رخت بست و با خاک همبستر شد، لبخند تک تک اعضاي خانواده مان را هم با خود به زير خاک برد.

حليمه در حاليکه به زمين افتاده و تمام فروشنده هاي پاساژ دور سرش جمع شدند، مي‌افزايد: اگر خودکشي گناه نبود همان روز خودم را مي کشتم و پيش دختر بخت برگشته ام مي رفتم، دخترم به خاطر يک يخچال خودش را آتش زد و پس از مرگ او مدتها افسردگي گرفتم و خودم را باختم و پس از آن حدود 20 سال است که حسرت رفتن کنار دخترم مرا از پاي درآورده و اکنون مدتي است که دختر کوچکترم نامزد است و از خانواده دامادم فرصت گرفتم تا تمام جهيزه دخترم را تامين کنم و سپس او را به خانه بخت روانه کنم.

من قسم خورده بودم که به خاطر خوشبختي خودم خانواده ام را با پرداخت هزينه هاي کلان براي جهيزه ام بدبخت نکنم. اعظم دختر حليمه خانم در حالي که يک ليوان آب از يکي از فروشنده ها گرفته و به مادرش مي دهد با صدايي لرزان، مي‌گويد: من قسم خورده بودم که به خاطر خوشبختي خودم خانواده ام را با پرداخت هزينه هاي کلان براي جهيزه ام بدبخت نکنم، اما مادرم به اصرار از خانواده شوهرم فرصت گرفته تا چند قلم که در جهيزيه ام ناقص است را تهيه کرده و سپس مرا به خانه شوهر بفرستد.

علي همسر حليمه خانم در حاليکه مشت اش را گره کرده، خاطرنشان مي‌کند: اگر من مرد بودم، اکنون دختر بخت برگشته ام دخترش را به خانه بخت مي فرستاد و در جواني عروس قبرستان نمي شد.

اکثر فروشنده هاي لوازم خانگي کرکره هاي خود را پايين کشيدند

پس از مدتي از پرسه زدن در پاساژ لوازم خانگي ديگر شاهد خالي بودن پاساژ از وجود خريداران مي‌شوم و به يکي از مغازه ها مي‌روم تا علت اين امر را از مغازه‌دارها جويا شوم، مغازه دار وقتي مي‌فهمد که با يک خبرنگار هم صحبت است، مي‌گويد: وضعيت اقتصادي خانواده ها طوري است که فکر جهيزيه خريدن اصل سنت پيامبر را از ياد آنها برده و فروشنده ها نيز با درک مشکلات خانواده ها حتي لوازم خانگي را تا 24 ماه با اقساط به فروش مي رسانند و حتي برخي خانواده ها در اين شرايط نيز نمي توانند نسبت به خريد جهيزيه دختران خود اقدام کنند، مردم بايد بدانند که فروشنده ها نيز با فروش لوازم خانگي مخارج زندگي خود را تهيه کرده و حتي با اين پول فرزندان خود را به خانه بخت مي فرستند، متاسفانه چند سالي است که فروش لوازم خانگي در بازار خوابيده است و اکثر فروشنده هاي لوازم خانگي کرکره هاي خود را پايين کشيدند.

بختياري از من مي خواهد که به سراغ فروشنده هاي لوازم خانگي ديگري نروم چرا که او معتقد است شرايط در بازار همين است و فروشنده ها صحبت هاي يکساني براي گفتن خواهند داشت.

زهرا دختري 26 ساله به چگونگي خريد جهيزيه اش اشاره کرده و مي گويد: من با التماس به يکي از همکارهاي خانمم تمام برگ هاي چک اش را گرفته و براي خريد جهيزيه خود اقدام کردم تا خانواده ام را تحت فشار قرار ندهم و در اين يک سال و نيم که در خانه خود زندگي مي کنم تمام کادوهاي عروسي و ماهيانه خودم را به حساب چک ها واريز کرده ام و تلاش کرده ام تمام وسايل مهم و اساسي جهيزيه را خريداري کنم.

راحله زني جوان با دختر 17 ساله اش در بازار تنها به نگاه کردن به لوازم خانگي اکتفا مي کند و مي گويد: دخترم ليلا ديپلم اش را امسال گرفته و قرار نيست ادامه تحصيلات بدهد، به همين منظور وسايل خرد را از اکنون مي خريم، چرا که تنها مادر به ضرورت وسايل هاي خرد واقف است و در هنگام جهيزيه پدر فقط به خريد يخچال، لباسشويي، فرش و گاز و ... اکتفا مي کند و برخي از وسايل هاي ريزي را هم که مي خريم همسرم از خريد آنها بي خبر است.

در دين اسلام براي خريد جهيزيه هيچ تاکيدي نشده است!

کارشناس تشکل هاي ديني اداره کل تبليغات اسلامي آذربايجان شرقي با بيان اينکه ازدواج يکي از مباحث مهم و داراي جايگاه در اسلام چيزي به نام جهيزيه نداريم و در هيچ روايتي جهيزيه مطرح نشده بلکه بحث جهيزيه کاملا بحث عرفي است ويژه در دين اسلام است و اهميت اين امر بر کسي پوشيده نيست، اظهار مي‌دارد: در اسلام چيزي به نام جهيزيه نداريم و در هيچ روايتي جهيزيه مطرح نشده بلکه بحث جهيزيه کاملا بحث عرفي است و زياده روي در خريد جهيزيه و چشم و هم چشمي عرف مقصر است، دين اسلام براي خريد جهيزيه هيچ تاکيدي نکرده و پيامبر اکرم (ص) از سلاح جنگي که به عنوان مهريه حضرت زهرا (س) از حضرت علي (ع) دريافت کرده بود به بلال دستور داد تا با قسمتي از پول عايد شده ازفروش اين سلاح جنگي  عطر تهيه کند و بخشي از آن را براي تهيه و خريد 17 قلم کالاي اساسي به افرادي داد.

محمد فتح الله زاده تصريح مي‌کند: اگر براي ازدواج دختر و پسر مهريه اي تعيين مي شود؛ مهريه مطالبه زن است به شرطي که مهريه خيلي سنگين نباشد، اگر مهريه زن در ابتداي ازدواج به خانواده دختر پرداخته شود مي توان با پول مهريه  وسايل مورد نياز براي آغاز زندگي مشترک را خريد تا فشاري به خانواده ها وارد نشود.

تهيه جهيزيه سنگين دوران نامزدي را افزايش داده و طولاني بودن اين رابطه به طلاق مي انجامد!

وي فکر جهيزيه را عامل مشکلات روحي و رواني مي‌داند و مي‌افزايد: خانواده دختر نبايد در خريد جهيزيه خود را تحت فشار بگذارند و در عوض از خانواده پسر توقع خريد طلاهاي آنچناني نداشته باشند.

اگر خريد جهيزيه را گسترش و پر و بال دهيم و با رقابت با يکديگر اين امر را به فرهنگ در جامعه تبديل کنيم در آن زمان اين اقدام تحسين برانگيز باعث اقدامي ناپسند خواهد شد.اين کارشناس ديني با بيان اينکه فراهم کردن امکانات اوليه توسط والدين دختر براي تشکيل زندگي مشترک فرزندشان اقدامي تحسين برانگيز است، ابراز مي‌دارد: اگر خريد جهيزيه را گسترش و پر و بال دهيم و با رقابت با يکديگر اين امر را به فرهنگ در جامعه تبديل کنيم در آن زمان اين اقدام تحسين برانگيز باعث اقدامي ناپسند خواهد شد.

فتح اله زاده بر ضرورت يکسان سازي خريد جهيزيه توسط اقشار کم درآمد و پردرآمد تاکيد کرده و مي‌گويد: با توجه به فرهنگسازي خريد سنگين جهيزيه در خانواده ها اين فرهنگ در جامعه اقشار کم درآمد را تحت فشار قرار داده و موجب تشکيل زندگي ديرهنگام جوانان در جامعه مي شود و تبعات زيادي در پي خواهد داشت و اين امر چه بسا منجر به وجود آمدن اختلافات و حتي باعث طول کشيدن دوران نامزدي و طلاق را در پي داشته باشد.

دختران امروزي فرقي نمي کند فقر يا ثروتمند، همه به دنبال مطرح کردن خود در فاميل هستند و در مقابل تعيين کردن مهريه هاي سنگين جهيزيه خود را در برابر مهريه کم دانسته و پدر و مادر خود را براي خريد بهترين لوازم خانگي تحت فشار قرار مي دهند، والديني که به قول معروف به سختي نان شب خود را پيدا مي کنند، و در اين ميان دختراني نيز پيدا مي شوند که خود تمام مشکلات را به جان خريده و حاضر به ديدن قطره اشک پدر و مادران خود نيستند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جامعه تلگرامی، جوانان و افکار عمومی

توانمندی های “به درد نخور” در سازمان رسانه ای

مرند صاحب ورزشگاه نشد/ پروژه ای که بعد از 12 سال به سرانجام نرسید

نقدی بر ادبیات نمایندگان مردم در شورای شهر تبریز/ از شما بعید است

اولین قدم برای جذب توریسم ورزشی

جنب و جوش کم رمق «جولایی»

پایتخت فرش دستباف در کما/مشکلاتی که به زندگی قالیبافان گره خورد

پایان تبریز 2018/ پایتختی «سر ایران» به سر آمد

فرانس پرس: احیای دریاچه ارومیه آغاز شده است

بازی مخابرات با روان مشترکین

چه عواملی روابط فرا زناشویی را در جامعه تقویت می کند

حلقه مفقوده‌ای که در خاطرات مردم یافت می‌شود

هم نوا: عروسک‌هایی که «جان مریم»اند

دریاچه ارومیه 267 کیلومترمربع افزایش سطح دارد

سیب آذربایجان غربی روی دست باغداران ماند/ کاهش شدید صادرات

درهای قصر اقبال السلطنه ماکویی کی باز می شود؟

ظروف مسی، مس بدن را تامین نمی‌کند

کابوس کثیف زباله‌های بیمارستانی؛ سرنگ‌هایی برای نجات و علیه حیات!

دختران بیشتر خودکشی می کنند یا پسران؟

مهدتمدن: بسیجی بودن به لباس نیست

عدم توجه به نیروی کار ماهر و تحصیل کرده واقعی به افزایش بیکاری دامن زده است

تولیدکنندگان شاکی؛ بانک‌ها مدعی

بیماران دیالیزی از مشکلاتشان می‎گویند

ارمغانی از جنس گرما در خانه های روستایی

آرامش در بازار تبریز/ حالا نوبت ارزانی است

یک سالگی صدارت

ارسال نزدیک به هزار اثر به دبیرخانه دومین جشنواره رسانه ای ابوذر

زمین های غرق در غرقابی و آب هایی که هدر می رود

اردبیل به سمت پیری حرکت می‌کند

مدرک یا مهارت کدام نیاز است؟

سیب هایی که تاناکورا شدند

خروج دارو از مرزهای اردبیل توسط اتباع کشور همسایه

سرعین در زمره 14 شهر نمونه گردشگری کشور

تهدید تجاری سازی پیرامونی برای بازار تبریز

غم ندیدن و نادیده گرفته‌شدن

بازیگر توانا تابع مکان نیست

آب گرم شوط ناشناخته ای که آوازه اش فراگیر خواهد شد

ثبات قیمت رهاورد سقوط ارز

بی وفایی با یار مهربان

همتی برای پیشگیری از بیماری های قلبی

آب درمانی؛ ظرفیت مغفول گردشگری استان اردبیل

امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنیم

سنگینی تمرکزگرایی بر گرده تجارت خارجی

محرم در میان اقوام ایرانی/ از شاه‌حسین‌گویان تا علم‌بندی

بهورزان را دریابیم - عبدالله رحمانی*

با دانه های سیاهت چه کنم؟

وقتی لباس کهنه مدرسه عزیز می شود

هنر دستمان را چند می خرید؟

نبض بازار لوازم خانگی کند می زند

اینجا گربه‌ها محترم هستند