پیام آذری

آخرين مطالب

رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان در گفت‌وگو با ایسنا:

رشته‌‌های مهارتی نیاز امروز جامعه است علمي

رشته‌‌های مهارتی نیاز امروز جامعه است

  بزرگنمايي:

پیام آذری - رئیس دانشگاه علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی رشته‌های مهارتی را نیاز امروز جامعه دانست.
فرزان قالیچی در گفت‌وگو ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با بیان این‌که 33 مرکز علمی کاربردی در استان فعال است، بیان کرد: این مراکز شامل مراکز دولتی و غیر دولتی است و براساس مصوبه شورای عالی اداری، مراکز دولتی از پذیرش دانشجو منع شده و تا فارغ التحصیلی آخرین دانشجو به فعالیت خود ادامه خواهند داد. 
وی با بیان این‌که حدود هفت هزار دانشجو در مراکز علمی کاربردی استان مشغول به تحصیل هستند، افزود: امسال پذیرش دانشجو در مهرماه کاهش یافته ولی سال آتی با توجه به این‌که اکثر رشته‌های درسی به سمت مهارتی سوق یافته اند، انتظار داریم آمار جذب دانشجو در مراکز علمی کاربردی استان افزایش یابد. 
وی با اشاره به تاسیس دانشگاه علمی کاربردی در سال 73، گفت: بعد از جنگ تحمیلی، کشور نیاز به بازسازی داشت و باید برخی از افراد متخصص در عرصه‌ی سازندگی ورود پیدا می‌کردند به همین دلیل به نیروی مهارتی نیاز داشتیم، ولی قبل از انقلاب اقدامات موثری در حوزه آموزش عالی انجام نشده و تعداد مراکز آموزش عالی بسیار محدود بود، به برکت انقلاب اسلامی مراکز آموزش عالی فرصتی مناسب برای تحصیل افراد علاقمند فراهم کرد. 
قالیچی، رسالت دانشگاه جامع علمی کاربردی را تربیت نیروهای مهارتی و کارآفرین در حوزه تکنسین دانست و گفت: حدود 45 درصد از دانشجویان مراکز علمی کاربردی در مقطع کاردانی و 55 درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند، ستاد مرکزی تلاش دارد جذب دانشجو در مقطع کارشناسی را به 30 درصد و در مقطع کاردانی به 70 درصد تغییر دهد. 
وی ادامه داد: اقدام به صدور مجوز جهت ایجاد مقطع کارشناسی ارشد در حوزه مهندسی و فناوری برای پروژه‌های مشخص انجام شده و از سال 98 مقرر شده مراکز توانمند علمی کاربردی در برخی رشته‌ها برای پروژه‌های از قبل تعریف شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو بپذیرند. 
وی یادآور شد: هنوز برنامه‌ی خاصی برای پذیرش دانشجو در مقطع دکترا در مراکز علمی کاربردی وجود ندارد. 
رئیس دانشگاه علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که دانشگاه جامع علمی کاربردی در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشجو می‌پذیرد، اظهارکرد: براساس برنامه ششم‌ توسعه باید 30 درصد دانشجویان در پایان برنامه، دانشجویان مهارتی شوند در حالی که اکنون تنها 15 درصد دانشجویان مراکز علمی کاربردی مهارتی هستند، معتقدم دانشگاه علمی کاربردی با ظرفیت خود می‌تواند 30 درصد از دانشجویان مهارتی جامعه را تامین کند. 
وی با بیان این‌که باید در تمامی مراکز علمی کاربردی، دفتر کارآفرینی مستقر شود، افزود: اقدامات خوبی در کنار دفاتر کارآفرینی انجام شده که امسال در شش مرکز علمی کاربردی، مجوز فعالیت مراکز نوآوری را اخذ کرده‌ایم تا در این مراکز از ایده‌های خلاق دانشجویان در جهت کارآفرینی و اشتغال زایی استفاده شود. 
وی با اشاره به افتتاح کلینیک اشتغال و کارآفرینی در شهریور ماه سال جاری، گفت: اکنون این مرکز فعال بوده و مدرسان کسب و کار برای آموزش مباحث اشتغال و کارآفرینی به دانشجویان در این مراکز حضور دارند، از تمامی مراکز آموزشی استان و دانشجویان دعوت می‌کنیم در این مرکز حضور یافته و از مطالب علمی کسب و کار بهره مند شوند. 
قالیچی با بیان این‌که اکثر دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی قبل از اقدام به تحصیلات عالی شاغل هستند، افزود: طبق گزارشات ستاد مرکزی دانشگاه، تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه جامع علمی کاربردی که موفق به اشتغال زایی شوند بسیار بیشتر از سایر دانشگاه‌هاست به طوری‌که بالای 70 درصد دانشجویان علمی کاربردی مشغول به کار هستند.
وی تحصیل در دانشگاه جامع علمی کاربردی را فرصتی مناسب برای ارائه آموزش‌های تخصصی و توانمندسازی دانشجویان شاغل عنوان کرد و گفت: دانشجویان می‌توانند بعد از کسب مهارت و آموزش‌ها، بازدهی و راندمان شغل خود را افزایش دهند. 
وی با بیان این‌که دانشجویان مراکز علمی کاربردی در زمینه‌های مختلف از جمله فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی و دانشجویی فعالیت دارند، گفت: بی شک حجم فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه جامع علمی کاربردی در بین دانشگاه‌های استان کم نظیر است، بازدیدهای فرهنگی منظم از مراکز، حساسیت روسای مراکز نسبت به انجام فعالیت‌ها، توجه به مساله نماز، حجاب و عفاف، اجرای برنامه‌ها و مسابقات مختلف فرهنگی، برگزاری مناظرات دانشجویی و جشنواره قرآن و عترت از جمله فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه است. 
وی با اشاره به فعالیت‌های ورزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی، یادآور شد: صعود سراسری دانشجویان مراکز علمی کاربردی به مناسبت بیست و ششمین سالگرد تاسیس دانشگاه و بزرگداشت هفته تربیت بدنی به قله کمال از جمله فعالیت‌های ورزشی این دانشگاه بود. 
رئیس دانشگاه علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که پذیرش دانشجو در مراکز جامع علمی کاربردی استان در مهرماه سال جاری به اتمام رسیده است، افزود: با توجه به سیاست وزارت علوم، مجوز برای تکمیل ظرفیت مراکز علمی کاربردی صادر شده تا افرادی که فرصت ثبت نام در دانشگاه نداشتند، بتوانند تا 15 آبان ماه در مراکز علمی کاربردی ثبت نام کنند. 
وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان این‌که در حال حاضر زمان، زمان اخذ مدرک دانشگاهی نیست، گفت: برخی از افراد علی رغم اخذ مدارک عالی تحصیلی، فاقد شغل مناسبی هستند لذا دانشگاه جامع علمی کاربردی شرایط مهارتی شدن را برای دانشجویان فراهم می‌کند. 
قالیچی با بیان این‌که هزینه‌های بسیار زیادی برای تحصیل هر فرد در کشور صرف می‌شود، گفت: معتقدم دانشجویان نباید به دنبال رشته‌های با پرستیژ بروند بلکه باید رشته‌ای را انتخاب کنند که بتوانند با انگیزه و علاقه در آن به موفقیت برسند.
وی اظهار کرد: امسال 17 مرکز علمی کاربردی دولتی وابسته به دستگاه‌های اجرایی با بخشنامه شورای عالی اداری از پذیرش دانشجو منع شدند.
وی گفت: مراکز دولتی جزو مراکز فعال و دارای امکانات مناسب بودند و با توقف فعالیت این مراکز، برخی از رشته‌های تحصیلی در استان حذف می‌شود.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که اطلاع نداریم که مبنای تصمیم گیری بر انحلال مراکز علمی کاربردی دولتی چه چیزی بوده است، گفت: این مراکز از هیچ گونه حمایت و منابع دولتی برخوردار نبودند بلکه از امکانات اضافی نهادهای خود بهره مند می‌شدند. 
وی ادامه داد: دانشجویان این مراکز تا نیمسال دوم سال تحصیلی 97 و 98 فارغ التحصیل می‌شوند، اقداماتی برای واگذاری برخی از این مراکز مانند مرکز علمی کاربردی دادگستری، فرهنگ و هنر و بهزیستی به افراد دارای صلاحیت در حال انجام است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازدید از موزه طبیعی ارومیه تا پنجشنبه این هفته رایگان است

امروز انسان مبنای توسعه است / بهترین سرمایه برای رشد سرمایه انسانی است

تزریق موفقیت آمیز داروی TPA برای اولین بار در شهرستان پارس آباد

رشته دکتری زبان شناسی در مشگین شهر دایر می شود

مدیر فناوری دانشگاه ارومیه منصوب شد

پدید شوم مافیای کلاس های آموزشی گریبان گیر نظام آموزش وپرورش است

باید با مافیای کلاس های آموزشی برخورد جدی شود

تمامی بازماندگان از تحصیل آذربایجان غربی تا پایان سال جذب می شوند

ایرانی‌ها در موبایل؛ 30 برابر روزنامه، 9 برابر کتاب

اره بدستانی که نفس زاگرس را به شماره می اندازد

طرح انتقاب آب به دریاچه ارومیه 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

معاینه فنی خودروها در ارومیه با تخفیف 30 درصد انجام می شود

درمان ناباروری در سایه فعالیت های جهاددانشگاهی درخشش خوبی داشته است

7 برنامه به مناسبت روز هوای پاک در مهاباد برگزار می شود

هوآوی بعد از اپل، محبوب‌ترین برند تلفن همراه

متخلفان صیدماهی با موتور برق در پیرانشهر دستگیر شدند

وسعت دریاچه ارومیه 392 کیلومترمربع افزایش یافت

ویژگی‌های اخلاقی "آیت‌الله سبحانی" از زبان رئیس دانشگاه معارف اسلامی

2 شکارچی متخلف در نقده دستگیر شدند

بارش امسال در آذربایجان غربی 105میلی متر بیشتر از پارسال است

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

نشست تخصصی کمیته منطقه‌ای آبیاری و زهکشی آذربایجان شرقی در دانشگاه تبریز برگزار شد

جشنواره های ایده پردازی دانش آموزی مورد توجه قرار گیرد

یک بال طاووسک در تالاب نوروزلوی میاندوآب مشاهده شد

جنگل های سردشت رساله دکترای دانش آموخته دانشگاه ارومیه شد

زیستگاه های آبی اشنویه در 3 مرحله پایش شد

سرشماری زمستانه پرندگان در منابع آب سردشت آغاز شد

50 هزار بال انواع پرنده در تالاب های مهاباد سرشماری شد

معاون پژوهشی دانشگاه ارومیه به عنوان «رایزن علمی و سرپرست دانشجویان ایرانی در شبه قاره هند» منصوب شد

آغاز بکار پردیس ارس دانشگاه تبریز با 130رشته در مقطع آموزش عالی

8 هزار قطعه غاز پیشانی سفید در آذربایجان غربی مشاهد شد

سامانه بارشی فعال فردا /چهارشنبه/ وارد آذربایجان غربی می شود

ایده‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه منطقه به کار گرفته می‌شود

تقویت رشته های فنی وحرفه ای گام مهمی در راستای حل مشکل بیکاری است

لک لک بیمار توسط آتش نشانان مهاباد نجات یافت

مرگ بی صدای زاگرس

دریاچه ارومیه عمیق تر شد

دانشگاه تبریز با دانشگاه‌های فرانسه همکاری می کند

راه‌های توسعه همکاری‌های مشترک دانشگاه‌های فرانسه و دانشگاه تبریز بررسی شد

نخستین دانشجوی خارجی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد

درآمدزایی 46 میلیارد ریالی شرکت های پارک فناوری آذربایجان غربی

سرشماری پرندگان در 70 زیستگاه آذربایجان غربی آغاز شد

سایه سنگین قاچاقچیان چوب بر سر درختان آذربایجان غربی

تنها 7 درصد خشکی دریاچه ارومیه ناشی از سدهاست

ضرورت تبیین دستاوردهای انقلاب در حوزه پزشکی و درمان

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین جهاددانشگاهی اردبیل و موسسه کاریابی کارآفرین استان

دانشگاه آزاد تبریز با مرکز علوم و فنون لیزر تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد

عمل موفقیت آمیز ترمیم رحم بیمار 38 ساله مبتلا به آدنومیومکتومی وسیع

استفاده از تکنیک جدید حفظ باروری بر روی یک مادر در تبریز

پرستاران خادمان صبور و بی ادعای عرصه سلامت هستند