پیام آذری

آخرين مطالب

رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان در گفت‌وگو با ایسنا:

رشته‌‌های مهارتی نیاز امروز جامعه است علمي

رشته‌‌های مهارتی نیاز امروز جامعه است

  بزرگنمايي:

پیام آذری - رئیس دانشگاه علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی رشته‌های مهارتی را نیاز امروز جامعه دانست.
فرزان قالیچی در گفت‌وگو ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با بیان این‌که 33 مرکز علمی کاربردی در استان فعال است، بیان کرد: این مراکز شامل مراکز دولتی و غیر دولتی است و براساس مصوبه شورای عالی اداری، مراکز دولتی از پذیرش دانشجو منع شده و تا فارغ التحصیلی آخرین دانشجو به فعالیت خود ادامه خواهند داد. 
وی با بیان این‌که حدود هفت هزار دانشجو در مراکز علمی کاربردی استان مشغول به تحصیل هستند، افزود: امسال پذیرش دانشجو در مهرماه کاهش یافته ولی سال آتی با توجه به این‌که اکثر رشته‌های درسی به سمت مهارتی سوق یافته اند، انتظار داریم آمار جذب دانشجو در مراکز علمی کاربردی استان افزایش یابد. 
وی با اشاره به تاسیس دانشگاه علمی کاربردی در سال 73، گفت: بعد از جنگ تحمیلی، کشور نیاز به بازسازی داشت و باید برخی از افراد متخصص در عرصه‌ی سازندگی ورود پیدا می‌کردند به همین دلیل به نیروی مهارتی نیاز داشتیم، ولی قبل از انقلاب اقدامات موثری در حوزه آموزش عالی انجام نشده و تعداد مراکز آموزش عالی بسیار محدود بود، به برکت انقلاب اسلامی مراکز آموزش عالی فرصتی مناسب برای تحصیل افراد علاقمند فراهم کرد. 
قالیچی، رسالت دانشگاه جامع علمی کاربردی را تربیت نیروهای مهارتی و کارآفرین در حوزه تکنسین دانست و گفت: حدود 45 درصد از دانشجویان مراکز علمی کاربردی در مقطع کاردانی و 55 درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند، ستاد مرکزی تلاش دارد جذب دانشجو در مقطع کارشناسی را به 30 درصد و در مقطع کاردانی به 70 درصد تغییر دهد. 
وی ادامه داد: اقدام به صدور مجوز جهت ایجاد مقطع کارشناسی ارشد در حوزه مهندسی و فناوری برای پروژه‌های مشخص انجام شده و از سال 98 مقرر شده مراکز توانمند علمی کاربردی در برخی رشته‌ها برای پروژه‌های از قبل تعریف شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو بپذیرند. 
وی یادآور شد: هنوز برنامه‌ی خاصی برای پذیرش دانشجو در مقطع دکترا در مراکز علمی کاربردی وجود ندارد. 
رئیس دانشگاه علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که دانشگاه جامع علمی کاربردی در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشجو می‌پذیرد، اظهارکرد: براساس برنامه ششم‌ توسعه باید 30 درصد دانشجویان در پایان برنامه، دانشجویان مهارتی شوند در حالی که اکنون تنها 15 درصد دانشجویان مراکز علمی کاربردی مهارتی هستند، معتقدم دانشگاه علمی کاربردی با ظرفیت خود می‌تواند 30 درصد از دانشجویان مهارتی جامعه را تامین کند. 
وی با بیان این‌که باید در تمامی مراکز علمی کاربردی، دفتر کارآفرینی مستقر شود، افزود: اقدامات خوبی در کنار دفاتر کارآفرینی انجام شده که امسال در شش مرکز علمی کاربردی، مجوز فعالیت مراکز نوآوری را اخذ کرده‌ایم تا در این مراکز از ایده‌های خلاق دانشجویان در جهت کارآفرینی و اشتغال زایی استفاده شود. 
وی با اشاره به افتتاح کلینیک اشتغال و کارآفرینی در شهریور ماه سال جاری، گفت: اکنون این مرکز فعال بوده و مدرسان کسب و کار برای آموزش مباحث اشتغال و کارآفرینی به دانشجویان در این مراکز حضور دارند، از تمامی مراکز آموزشی استان و دانشجویان دعوت می‌کنیم در این مرکز حضور یافته و از مطالب علمی کسب و کار بهره مند شوند. 
قالیچی با بیان این‌که اکثر دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی قبل از اقدام به تحصیلات عالی شاغل هستند، افزود: طبق گزارشات ستاد مرکزی دانشگاه، تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه جامع علمی کاربردی که موفق به اشتغال زایی شوند بسیار بیشتر از سایر دانشگاه‌هاست به طوری‌که بالای 70 درصد دانشجویان علمی کاربردی مشغول به کار هستند.
وی تحصیل در دانشگاه جامع علمی کاربردی را فرصتی مناسب برای ارائه آموزش‌های تخصصی و توانمندسازی دانشجویان شاغل عنوان کرد و گفت: دانشجویان می‌توانند بعد از کسب مهارت و آموزش‌ها، بازدهی و راندمان شغل خود را افزایش دهند. 
وی با بیان این‌که دانشجویان مراکز علمی کاربردی در زمینه‌های مختلف از جمله فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی و دانشجویی فعالیت دارند، گفت: بی شک حجم فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه جامع علمی کاربردی در بین دانشگاه‌های استان کم نظیر است، بازدیدهای فرهنگی منظم از مراکز، حساسیت روسای مراکز نسبت به انجام فعالیت‌ها، توجه به مساله نماز، حجاب و عفاف، اجرای برنامه‌ها و مسابقات مختلف فرهنگی، برگزاری مناظرات دانشجویی و جشنواره قرآن و عترت از جمله فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه است. 
وی با اشاره به فعالیت‌های ورزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی، یادآور شد: صعود سراسری دانشجویان مراکز علمی کاربردی به مناسبت بیست و ششمین سالگرد تاسیس دانشگاه و بزرگداشت هفته تربیت بدنی به قله کمال از جمله فعالیت‌های ورزشی این دانشگاه بود. 
رئیس دانشگاه علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که پذیرش دانشجو در مراکز جامع علمی کاربردی استان در مهرماه سال جاری به اتمام رسیده است، افزود: با توجه به سیاست وزارت علوم، مجوز برای تکمیل ظرفیت مراکز علمی کاربردی صادر شده تا افرادی که فرصت ثبت نام در دانشگاه نداشتند، بتوانند تا 15 آبان ماه در مراکز علمی کاربردی ثبت نام کنند. 
وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان این‌که در حال حاضر زمان، زمان اخذ مدرک دانشگاهی نیست، گفت: برخی از افراد علی رغم اخذ مدارک عالی تحصیلی، فاقد شغل مناسبی هستند لذا دانشگاه جامع علمی کاربردی شرایط مهارتی شدن را برای دانشجویان فراهم می‌کند. 
قالیچی با بیان این‌که هزینه‌های بسیار زیادی برای تحصیل هر فرد در کشور صرف می‌شود، گفت: معتقدم دانشجویان نباید به دنبال رشته‌های با پرستیژ بروند بلکه باید رشته‌ای را انتخاب کنند که بتوانند با انگیزه و علاقه در آن به موفقیت برسند.
وی اظهار کرد: امسال 17 مرکز علمی کاربردی دولتی وابسته به دستگاه‌های اجرایی با بخشنامه شورای عالی اداری از پذیرش دانشجو منع شدند.
وی گفت: مراکز دولتی جزو مراکز فعال و دارای امکانات مناسب بودند و با توقف فعالیت این مراکز، برخی از رشته‌های تحصیلی در استان حذف می‌شود.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که اطلاع نداریم که مبنای تصمیم گیری بر انحلال مراکز علمی کاربردی دولتی چه چیزی بوده است، گفت: این مراکز از هیچ گونه حمایت و منابع دولتی برخوردار نبودند بلکه از امکانات اضافی نهادهای خود بهره مند می‌شدند. 
وی ادامه داد: دانشجویان این مراکز تا نیمسال دوم سال تحصیلی 97 و 98 فارغ التحصیل می‌شوند، اقداماتی برای واگذاری برخی از این مراکز مانند مرکز علمی کاربردی دادگستری، فرهنگ و هنر و بهزیستی به افراد دارای صلاحیت در حال انجام است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ورود دریاچه ارومیه به مرحله دوم احیا

طرح داناب به دنبال ایجاد ادبیات مشترک برای بهینه سازی مصرف آب است

تحقیقات دانشگاهی در حوزه محیط‌ زیست، کاربردی می‌شود

لزوم استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه آزاد برای جلوگیری از وقوع حوادث

رویکرد آموزش و پرورش، توسعه مراکز پیش دبستانی در مناطق محروم است

دمای هوای آذربایجان غربی 6 تا 8 درجه کاهش می یابد

تراز دریاچه ارومیه به 1271.49 متر رسید

برخی مدارس آذربایجان غربی به دلیل بارش برف امروز در نوبت دوم تعطیل است

موافقت قطعی شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد دو رشته دکتری در دانشگاه محقق اردبیلی

همایش ملی نقش آموزش و پرورش در تحقق گام دوم انقلاب در تبریز برگزار می شود

گفتمان‌سازی بیانیه گام دوم انقلاب نخستین قدم برای تحقق آن است

نخبه تبریزی: شرکت ها و سازمان ها از استارت آپ ها هراس دارند

دعوت حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از دانشگاه ها برای بررسی آلودگی «کاوه سودا»

کتاب "بیولوژی مورچه‌ها، زنبوران عسل و عنکبوت در قرآن کریم" منتشر شد

اولین رئیس دانشکده کشاورزی اردبیل دار فانی را وداع گفت

کتاب "سیری در قلمرو ادبیات تطبیقی" وارد بازار نشر شد

نمایشگاه "وارلیق" در دانشگاه ارومیه آغاز بکار کرد

54000 مددجویی کمیته امداد آذربایجان غربی از خدمات بیمه سلامت بهره مند شدند

کارت مددجویان تا صدور دفترچه بیمه سلامت دارای اعتبار است

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور تبریز در لیست کاندیدای «10 درصد داوران برتر جهان» قرار گرفت

خیران با کمک در جهت ساخت مجتمع درمانی و رفاهی، بیماران هموفیلی استان را یاری کنند

کنفرانس بین المللی «جبر جابجایی و کاربردهای آن در هندسه جبری» برگزار می‌شود

توسعه روابط ترکیه و ایران بزرگترین مانع پیش روی کاپیتالیسم است

موافق دیپلماسی علمی هستیم

6 بال کبک در طبیعت تکاب رها شد

کشتی آرتمیا پس از 7 سال در دریاچه ارومیه شناور شد

حجم آب دریاچه ارومیه به حدود 3.5 میلیارد مترمکعب رسید

لایروبی رودخانه ها در مدیریت سیلاب آذربایجان غربی موثر بود

جمعیت زادآور «میش مرغ» در اصلی ترین زیستگاهش مشاهده شد

آذربایجان غربی تا اواسط هفته جاری جو پایدار خواهد داشت

تالاب های مهاباد سالانه 27.5 میلیون مترمکعب نیاز آبی دارد

تالاب فصلی «قره قشلاق» در مهاباد پس از 6 سال احیا شد

حجم آب دریاچه ارومیه از 3.6 میلیارد مترمکعب هم فراتر رفت

دانش آموزان بوکانی از خدمات فلورایدتراپی بهره مند شدند

تالاب های «طالقان» و «یادگارلو» نقده آبگیری شد

47 متخلف زیست محیطی در بوکان دستگیر شدند

گوزن زرد ایرانی در پارک ملی دریاچه ارومیه پایش آنلاین می شود

وسعت دریاچه ارومیه 607 کیلومترمربع افزایش یافت

دریاچه ارومیه با احیا سه متر فاصله دارد

انتقال آب به دریاچه مصنوعی بندرشرفخانه ممنوع شد

خانواده یک شکارچی در پیرانشهر کبک های وحشی را رها کردند

دبی چشمه های پارک ملی دریاچه ارومیه تا 30 برابر افزایش یافت

بیش از 7 میلیون نفر آموزش فنی حرفه ای دریافت کردند

اجلاس رشد و توسعه شهری اوراسیا در تبریز برگزار می‌شود

راه اندازی مرکز آموزشی دانشگاه فرهنگیان در مراغه نهایی شد

معاون استاندار آذربایجان شرقی: علوم انسانی در ارتباط صنعت و دانشگاه مورد بی توجهی است

اجلاس اتحادیه دانشگاه های قفقاز در تبریز برگزار می شود

ایران و ترکیه بزرگ ترین مانع پیش روی نظام سرمایه داری هستند

نخبه تبریزی: شرکت ها و سازمان ها از استارت آپ ها هراس دارند

روش علمی و منطقی برای مبارزه با مواد مخدر لازم است