پیام آذری

آخرين مطالب

رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان در گفت‌وگو با ایسنا:

رشته‌‌های مهارتی نیاز امروز جامعه است علمي

رشته‌‌های مهارتی نیاز امروز جامعه است

  بزرگنمايي:

پیام آذری - رئیس دانشگاه علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی رشته‌های مهارتی را نیاز امروز جامعه دانست.
فرزان قالیچی در گفت‌وگو ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با بیان این‌که 33 مرکز علمی کاربردی در استان فعال است، بیان کرد: این مراکز شامل مراکز دولتی و غیر دولتی است و براساس مصوبه شورای عالی اداری، مراکز دولتی از پذیرش دانشجو منع شده و تا فارغ التحصیلی آخرین دانشجو به فعالیت خود ادامه خواهند داد. 
وی با بیان این‌که حدود هفت هزار دانشجو در مراکز علمی کاربردی استان مشغول به تحصیل هستند، افزود: امسال پذیرش دانشجو در مهرماه کاهش یافته ولی سال آتی با توجه به این‌که اکثر رشته‌های درسی به سمت مهارتی سوق یافته اند، انتظار داریم آمار جذب دانشجو در مراکز علمی کاربردی استان افزایش یابد. 
وی با اشاره به تاسیس دانشگاه علمی کاربردی در سال 73، گفت: بعد از جنگ تحمیلی، کشور نیاز به بازسازی داشت و باید برخی از افراد متخصص در عرصه‌ی سازندگی ورود پیدا می‌کردند به همین دلیل به نیروی مهارتی نیاز داشتیم، ولی قبل از انقلاب اقدامات موثری در حوزه آموزش عالی انجام نشده و تعداد مراکز آموزش عالی بسیار محدود بود، به برکت انقلاب اسلامی مراکز آموزش عالی فرصتی مناسب برای تحصیل افراد علاقمند فراهم کرد. 
قالیچی، رسالت دانشگاه جامع علمی کاربردی را تربیت نیروهای مهارتی و کارآفرین در حوزه تکنسین دانست و گفت: حدود 45 درصد از دانشجویان مراکز علمی کاربردی در مقطع کاردانی و 55 درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند، ستاد مرکزی تلاش دارد جذب دانشجو در مقطع کارشناسی را به 30 درصد و در مقطع کاردانی به 70 درصد تغییر دهد. 
وی ادامه داد: اقدام به صدور مجوز جهت ایجاد مقطع کارشناسی ارشد در حوزه مهندسی و فناوری برای پروژه‌های مشخص انجام شده و از سال 98 مقرر شده مراکز توانمند علمی کاربردی در برخی رشته‌ها برای پروژه‌های از قبل تعریف شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو بپذیرند. 
وی یادآور شد: هنوز برنامه‌ی خاصی برای پذیرش دانشجو در مقطع دکترا در مراکز علمی کاربردی وجود ندارد. 
رئیس دانشگاه علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که دانشگاه جامع علمی کاربردی در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشجو می‌پذیرد، اظهارکرد: براساس برنامه ششم‌ توسعه باید 30 درصد دانشجویان در پایان برنامه، دانشجویان مهارتی شوند در حالی که اکنون تنها 15 درصد دانشجویان مراکز علمی کاربردی مهارتی هستند، معتقدم دانشگاه علمی کاربردی با ظرفیت خود می‌تواند 30 درصد از دانشجویان مهارتی جامعه را تامین کند. 
وی با بیان این‌که باید در تمامی مراکز علمی کاربردی، دفتر کارآفرینی مستقر شود، افزود: اقدامات خوبی در کنار دفاتر کارآفرینی انجام شده که امسال در شش مرکز علمی کاربردی، مجوز فعالیت مراکز نوآوری را اخذ کرده‌ایم تا در این مراکز از ایده‌های خلاق دانشجویان در جهت کارآفرینی و اشتغال زایی استفاده شود. 
وی با اشاره به افتتاح کلینیک اشتغال و کارآفرینی در شهریور ماه سال جاری، گفت: اکنون این مرکز فعال بوده و مدرسان کسب و کار برای آموزش مباحث اشتغال و کارآفرینی به دانشجویان در این مراکز حضور دارند، از تمامی مراکز آموزشی استان و دانشجویان دعوت می‌کنیم در این مرکز حضور یافته و از مطالب علمی کسب و کار بهره مند شوند. 
قالیچی با بیان این‌که اکثر دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی قبل از اقدام به تحصیلات عالی شاغل هستند، افزود: طبق گزارشات ستاد مرکزی دانشگاه، تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه جامع علمی کاربردی که موفق به اشتغال زایی شوند بسیار بیشتر از سایر دانشگاه‌هاست به طوری‌که بالای 70 درصد دانشجویان علمی کاربردی مشغول به کار هستند.
وی تحصیل در دانشگاه جامع علمی کاربردی را فرصتی مناسب برای ارائه آموزش‌های تخصصی و توانمندسازی دانشجویان شاغل عنوان کرد و گفت: دانشجویان می‌توانند بعد از کسب مهارت و آموزش‌ها، بازدهی و راندمان شغل خود را افزایش دهند. 
وی با بیان این‌که دانشجویان مراکز علمی کاربردی در زمینه‌های مختلف از جمله فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی و دانشجویی فعالیت دارند، گفت: بی شک حجم فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه جامع علمی کاربردی در بین دانشگاه‌های استان کم نظیر است، بازدیدهای فرهنگی منظم از مراکز، حساسیت روسای مراکز نسبت به انجام فعالیت‌ها، توجه به مساله نماز، حجاب و عفاف، اجرای برنامه‌ها و مسابقات مختلف فرهنگی، برگزاری مناظرات دانشجویی و جشنواره قرآن و عترت از جمله فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه است. 
وی با اشاره به فعالیت‌های ورزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی، یادآور شد: صعود سراسری دانشجویان مراکز علمی کاربردی به مناسبت بیست و ششمین سالگرد تاسیس دانشگاه و بزرگداشت هفته تربیت بدنی به قله کمال از جمله فعالیت‌های ورزشی این دانشگاه بود. 
رئیس دانشگاه علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که پذیرش دانشجو در مراکز جامع علمی کاربردی استان در مهرماه سال جاری به اتمام رسیده است، افزود: با توجه به سیاست وزارت علوم، مجوز برای تکمیل ظرفیت مراکز علمی کاربردی صادر شده تا افرادی که فرصت ثبت نام در دانشگاه نداشتند، بتوانند تا 15 آبان ماه در مراکز علمی کاربردی ثبت نام کنند. 
وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان این‌که در حال حاضر زمان، زمان اخذ مدرک دانشگاهی نیست، گفت: برخی از افراد علی رغم اخذ مدارک عالی تحصیلی، فاقد شغل مناسبی هستند لذا دانشگاه جامع علمی کاربردی شرایط مهارتی شدن را برای دانشجویان فراهم می‌کند. 
قالیچی با بیان این‌که هزینه‌های بسیار زیادی برای تحصیل هر فرد در کشور صرف می‌شود، گفت: معتقدم دانشجویان نباید به دنبال رشته‌های با پرستیژ بروند بلکه باید رشته‌ای را انتخاب کنند که بتوانند با انگیزه و علاقه در آن به موفقیت برسند.
وی اظهار کرد: امسال 17 مرکز علمی کاربردی دولتی وابسته به دستگاه‌های اجرایی با بخشنامه شورای عالی اداری از پذیرش دانشجو منع شدند.
وی گفت: مراکز دولتی جزو مراکز فعال و دارای امکانات مناسب بودند و با توقف فعالیت این مراکز، برخی از رشته‌های تحصیلی در استان حذف می‌شود.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که اطلاع نداریم که مبنای تصمیم گیری بر انحلال مراکز علمی کاربردی دولتی چه چیزی بوده است، گفت: این مراکز از هیچ گونه حمایت و منابع دولتی برخوردار نبودند بلکه از امکانات اضافی نهادهای خود بهره مند می‌شدند. 
وی ادامه داد: دانشجویان این مراکز تا نیمسال دوم سال تحصیلی 97 و 98 فارغ التحصیل می‌شوند، اقداماتی برای واگذاری برخی از این مراکز مانند مرکز علمی کاربردی دادگستری، فرهنگ و هنر و بهزیستی به افراد دارای صلاحیت در حال انجام است.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیکاری به سمت دانش‌آموختگان دانشگاه‌های نظری سوق یافته است

پژوهسرای دانش آموزی مراغه رتبه سوم فناوری نانو را کسب کرد

عامل رهاکردن زباله در رودخانه هنگ آباد پیرانشهر شناسایی شد

سارگپه زخمی به محیط زیست سردشت تحویل داده شد

علت تلف شدن گروهی سارها در بوکان مسمومیت غذایی اعلام شد

400 قطعه پلیکان سفید در تالاب «کانی برازان» مشاهده شد

جمع آوری 3500 نمونه خون بند ناف در آذربایجان‌شرقی

پیشرفت بیمارستان فوق تخصصی زنان ارومیه به 70 درصد رسید

همایش معماری و شهرسازی جهان اسلام در تبریز آغاز بکار کرد

توسعه‌ی کمّی دانشگاه‌ها بدون رعایت تناسب با نیاز بازار، کار درستی نیست

جذب دانشجو بر اساس نیاز بازار کار است

تالاب «کانی برازان» مهاباد میزبان محیط بانان کشور است

پیش رویداد استارت آپ ویکند دریاچه ارومیه در دانشگاه ارومیه برگزار می‌شود

انتصاب سرپرست دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد آذربایجان‌شرقی

خیران سلامت 220 میلیارد ریال در آذربایجان غربی هزینه کردند

نانوکامپوزیت زیستی بسته بندی مواد غذایی در تبریز تولید شد

استقبال دانش آموزان اردبیلی از برنامه «درهای باز» دانشگاه محقق اردبیلی

1500 قطعه غاز خاکستری میهمان تالاب کانی برازان مهاباد شدند

حدود 100 قطعه پرنده سار در بوکان تلف شدند

شکارچیان کبک در شاهین دژ دستگیر شدند

دستیابی پژوهشگران اردبیلی به بهینه‌سازی خواص رئولوژیکی و مکانیکی قیر اصلاح‌شده

شکارچی متخلف در خوی دستگیر شد

سالن ورزشی کلینیک دیابت در اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد

برگزاری یازدهمین جشنواره استانی حرکت در دانشگاه پیام نور تبریز

کتاب" مقدمات تست‌های آزمایشگاهی در دامپزشکی" منتشر شد

برگزاری استارت آپ‌ها باید متناسب با نیازهای صنعتی، گردشگری و کشاورزی استان باشد

دوره بازآموزی طب کار در تبریز برگزار می‌شود

چهارمین رویداد شتاب استان اردبیل با محوریت صنعت برق برگزار می‌شود

ساخت نمونه‌های تیتانیمی به روش نوین تفجوشی پلاسمای جرقه‌‌ای در دانشگاه محقق اردبیلی

آذربایجان غربی جزو 9 دانشگاه علوم پزشکی برتر کشور است

53 طرح درمانی در سفر رییس جمهوری افتتاح می شود

نمایشگاه اشتغال و کارآفرینی در ارومیه افتتاح شد

خیران آذربایجان غربی نقش مهمی در ارتقای شاخص های سلامت دارند

آتش نشانان میاندوآبی یک بهله سارگپه را نجات دادند

290 گونه پرنده در آذربایجان غربی زیست می کنند

شکارچیان خرگوش در مهاباد دستگیر شدند

طرح های فناورانه در آذربایجان غربی تسهیلات دریافت می کنند

برگزاری همایش ملّی علوم کاربردی ورزش و تندرستی در دانشگاه شهید‌مدنی آذربایجان

هفت متخلف شکار و صید در ارومیه دستگیر شدند

دومین رویداد دیدار با فناوران فردا در اردبیل برگزار شد

کانی برازان سرزنده ترین تالاب حوضه دریاچه ارومیه

جوانان تبریزی، امکان عکسبرداری 360 درجه را فراهم کردند

کارگاه‌ آموزشی زایمان فیزیولوژیک بدون درد و دارویی در اردبیل آغاز شد

خروجی رویدادهای کارآفرینی در جامعه ملموس باشد

دانشگاه‌ها دیر وارد مباحث پژوهشی شده‌اند/ صنایع اعتمادی به دانشگاه ندارند

سه هزار فلامینگو در تالاب سولدوز نقده فرود آمدند

یک قلاده خرس گرفتار در کلیبر رهاسازی شد

موافقت اصولی ایجاد «مرکز پژوهشی زیست‌ فناوری گیاهان دارویی» در دانشگاه محقق اردبیلی صادر شد

مولفه‌های اقتصادی و فناوری در سیاست‌های توسعه تکنولوژی به تنهایی موثر نیست

نمایشگاه نوآورانه و فناورانه ربع رشیدی تبریز پایان یافت