پیام آذری

آخرين مطالب

تهدید تجاری سازی پیرامونی برای بازار تبریز مقالات

تهدید تجاری سازی پیرامونی برای بازار تبریز

  بزرگنمايي:

پیام آذری- بازار تبریز به دلیل قدمت طولانی و بافت جالب اقتصادی و تجاری آن و نیز مرغوبیت زمین های اطراف در طول زمان مورد طمع سودجویان زمین و مغازه و واحدهای تجاری و انباری قرار داشته است که این رویه روز به روز شدت بیشتری به خود می گیرد.
واقع شدن بازار تاریخی در بافت تاریخی و فرهنگی شهر تبریز، نیاز به توجه بیشتری از سوی مسئولان دارد و لازم است شهرداری ها و دستگاه های اجرایی مسوول از جمله میراث فرهنگی از صدور هر گونه مجوز پروانه ساخت و سازهای مرتفع و تراکم فروشی در اطراف این اثر تاریخی منحصر به فرد خودداری کنند تا جلوی سوء سوداگران گرفته شود.
اهمیت ضرورت مقابله با تجاری سازی مناطق پیرامونی بازار تبریز به عنوان بزرگ ترین سازه مسقف جهان زمانی بیشتر می شود که بدانیم بر اساس استانداردهای ثبت آثار در فهرست های ملی و جهانی، برای صیانت از آنان و ادامه روند حفاظت، شعاع مشخصی به عنوان حریمی تعریف و مشخص شده که باید رعایت شود.
کارشناس و فعال میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه تجاری سازی اطراف بازار تبریز ضربه ای مهلک به بنا و کاربری بازار مسقف این شهر وارد می کند، گقت: طی سال های اخیر حریم درجه یک و حریم منظری این بنای تاریخی خدشه دار شده است و اگر از این روند رو به رشد جلوگیری نشود، بدون هیچ تردیدی آینده بازار تاریخی تبریز با چالش های جدی مواجه می شود.
محمد فتحی، تجاری سازی پیرامون بازار تاریخی تبریز را به معنی خالی شدن تدریجی کسب و کار در این مکان تاریخی توصیف کرد که آثار این روند در 50 سال آینده با نابودی کسب و کار زنده و پویای این بنا مشاهده خواهد شد.
وی، حریم درجه یک بازار تبریز را بسیار محدود و کوچکتر از شان و جایگاه این اثر ثبت شده در فهرست آثار یونسکو ارزیابی کرد و اظهار داشت: این محدوده در حال حاضر از مسجد کبود در ضلع شرقی بازار شروع و با گذر از «رهلی بازار» و «کره نی خانا» به بازار مسقف متصل می شود و در ضلع شرقی نیز تا «راستاکوچه» این حریم ادامه دارد.
فتحی حریم منظری بازار تبریز را وسیع تر اعلام کرد و ادامه داد: این محدوده تا شعاع حدود 2 کیلومتری بازار تبریز ادامه دارد که متاسفانه هم اکنون شاهد ساخت و سازهایی در این مناطق هستیم که اگر این ساختمان های که یکی از آنها 39 مرتبه است، ساخته شود به تدریج کارکرد اصلی و پویایی بازار تاریخی از بین می رود.
وی با بیان اینکه ساخت و سازها و تجاری سازی در اطراف بازار تاریخی تبریز باید ضابطه مند باشد، گفت: نهادها و ارگان های مربوطه و به خصوص شهرداری تبریز نباید اجازه ساخت و سازها با کاربری های تجاری متعدد در این مناطق را بدهند.
وی تشریح کرد: اگر تجاری سازی و بلندمرتبه سازی پیرامون بازار مسقف و تاریخی تبریز تداوم یابد و ممانعتی برای آن در نظر گرفته نشود، بدون تردید یونسکو عکس العمل شدیدی نشان خواهد داد و در این صورت مجموعه میراث فرهنگی ایران و آذربایجان شرقی دچار خدشه و لطمه می شود.
استاد دانشگاه هنر اسلامی تبریز و از کارشناسان حوزه مرمت بازار تبریز نیز  اساس بناهای تاریخی را هویت دار بودن آنها خواند و اظهار داشت: این بناها هم خودشان دارای هویت بوده و هم اینکه عنصری هویت بخش برای آینده یک شهر و کشور هستند که باید همواره برای زنده نگه داشتن و حفاظت از آنها سیاست های منظم و تدوین شده ای اعمال شود.
علی اکبر تقی‌ زاده افزود: آثار تاریخی و بناهای با قدمت بالا در حقیقت یک سند برای پذیرش تاریخ و گذشته یک شهر و جامعه است که باید به خوبی صیانت شوند و بازار تبریز چون بخشی از ثروت‌ ملی و جهانی بوده و تنها مختص شهر تبریز نیست و این گونه نیست که بتوانیم به راحتی برای این بناها تصمیم بگیریم، باید تصمیم سازی ها درباره آن بسیار دقیق و سنجیده باشد.
وی، بلند مرتبه سازی در محدوده و اطراف بازار تبریز را مغایر با سیاست های حفظ میراث فرهنگی خواند و یادآور شد: یکی از زیبایی ها و نمادهای بصری آثار تاریخی حفظ و حراست از همان بناها و به تبع آن مواظبت از تخریب و ساخت و سازهای اطراف چنین مکان هایی است که اکر سهل انگاری در این زمینه انجام بگیرد، کل بناهای تاریخی با تهدیدهای جدی مواجه خواهند بود.
تقی زاده با انتقاد از سوداگرانی که در اطراف بازار تبریز به دنبال ساخت و ساز و احداث مکان های تجاری و مسکونی هستند، گفت: باید با تدوین قوانین و نیز مقررات تعریف شده، کوچک ترین اجازه ای برای فعالیت این افراد در کنار آثار تاریخی داده نشود.
وی اضافه کرد: باید توجه داشت مرمت و نگهداری از بناهای تاریخی در اصل امری اقتصادی است.
تقی‌زاده با تاکید بر اینکه هر کدام از بناهای تاریخی یک مقصد گردشگری است، اظهار داشت: بخشی از اماکن گردشگری تازه تاسیس هستند اما برخی دیگر همانند بازار مسقف تبریز از گذشته به ما به ارث رسیده‌ اند که باید از این ظرفیت بزرگ استفاده کنیم تا گردشگران چنین مکان هایی را جزو مقاصد اول گردشگری بدانند.
وی با تاکید بر اینکه کاربری ها در اطراف بازار تاریخی تبریز باید همزاد و هم ردیف این بنای باعظمت باشد، گفت: در این زمینه باید شان بنا حفظ شود و ضروری است حتی در صورت ایجاد بناهای جدید نوع معماری آن متناسب با نوع کاربری مورد نظر باشد.
تقی ‌زاده توصیه کرد طرح‌ های جامع و طرح‌ های تفصیلی مربوط به بازار تبریز باید در مجرای قانونی تنظیم شوند تا جاذبه های گردشگری و جنبه های اقتصادی و تجاری آن مطابق با گذشته های دور حفظ شود نه اینکه با بلند مرتبه سازی و تجاری سازی اطراف آن، جایگاه اصلی بازار نابود شود.
وی ادامه داد: در راستای صیانت پایدار از ابنیه های تاریخی باید حداقل مداخله در معماری و سازه های جدید انجام شود چون ضروری است اصل معماری بنا حفظ شود.
کارشناس دیگر حوزه میراث فرهنگی نیز با اشاره به اینکه نباید اجازه داد بافت تاریخی شهر تبریز به بافت فرسوده تغییر یابد، گفت: همین مساله بهترین فرصت را برای سوداگران زمین و مسکن فراهم کرده است تا از این تغییر نام برای سوءاستفاده از اراضی اطراف بازار تاریخی شهر وارد عمل شوند.
فرزین حق پرست اظهار داشت: اگر سهل انگاری در اعطای مجوزهای ساخت و ساز جدید در اطراف بازار صورت بگیرد، بدون تردید اصل و اساس این بنای منحصر به فرد تاریخی به تدریج تهدید شده و از بین خواهد رفت.
وی از شهرداری ها و دیگر ارگان ها درخواست کرد برای حفاظت درست و منطقی از محدوده بازار تاریخی از مشاوران و متخصصان فنی استفاده کنند تا بیش از این شاهد تخریب این بافت زیبا نباشیم.
حق پرست افزود: به همین منظور لازم است برای حفظ و حراست از جاذبه های تاریخی و بناهای ارزشمند، ارتفاع ساختمان های تجاری و مسکونی در بافت تاریخی شهر به 2 طبقه کاهش یابند.
وی ادامه داد: طی سال های گذشته به دلیل عدم نظات های دقیق شاهد بلند مرتبه سازی و تجاری سازی وسیع در اطراف بازار تاریخی بوده ایم که اگر در صدور مجوزها و اعمال قوانین محدودیت هایی اعمال نشود، آینده محیط اطراف بازار نگران کننده خواهد بود.
در همین ارتباط شهردار تبریز نیز از ممنوعیت تجاری سازی در نزدیکی بازار تبریز به دلیل حفظ پویایی بازار و سهولت دسترسی مردم خبر داد و گفت: بازار تبریز به عنوان بهترین نماد هویتی و تاریخی این شهر باید به بهترین شکل ممکن حفظ و حراست شود.
ایرج شهین باهر اظهار داشت: با وجود اینکه دستگاه های دولتی وظیفه ذاتی رفع مشکلات تبریز را بر عهده دارند، شهرداری تبریز وظیفه خود می داند که همواره در کنار بازاریان و برای رفع مشکلات ریز و درشت بازار اهتمام جدی داشته باشد.
وی افزود: انتظار داریم همه با هم از بازاریان گرفته تا شهرداری و مسئولان دستگاه های دولتی دست به دست هم داده و اجازه ندهیم که بازار تبریز به دلیل تجاری سازی بی قید و شرط پویایی خود را از دست دهد.
شهین باهر با اشاره به برخی از اقدامات مهم شهرداری تبریز در ارتباط با بازار تاریخی، گفت: شهرداری تمام توان خود را به کار می گیرد که بافت و هویت تاریخی این میراث ارزشمند تاریخی را حفظ کند.
به گفته وی، ممنوعیت هرگونه تجاری سازی در نزدیکی بازار و اتصال خط یک و دو قطار شهری در مرکز تبریز از مهمترین تصمیمات شهرداری در این راستا است.
شهین باهر اقتصاد تبریز را اقتصادی بازار محور دانست و یادآور شد: توجه ویژه به بازار تبریز در هر حوزه می تواند آثار بسیار خوبی برای آینده شهر و شهروندان به همراه داشته باشد.
وی اضافه کرد: بدنه سازی بازار تبریز در روزهای اخیر در کمیسیون ماده پنج تصویب شده است و ما آماده هستیم که در صورت همکاری بازاریان، نماسازی بازار را نیز آغاز کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قلم های بیدار

پول می‌گیرم فاتحه می‌خوانم

کودک ‌همسری، نمود تاخر فرهنگی

جامعه تلگرامی، جوانان و افکار عمومی

توانمندی های “به درد نخور” در سازمان رسانه ای

مرند صاحب ورزشگاه نشد/ پروژه ای که بعد از 12 سال به سرانجام نرسید

نقدی بر ادبیات نمایندگان مردم در شورای شهر تبریز/ از شما بعید است

اولین قدم برای جذب توریسم ورزشی

جنب و جوش کم رمق «جولایی»

پایتخت فرش دستباف در کما/مشکلاتی که به زندگی قالیبافان گره خورد

پایان تبریز 2018/ پایتختی «سر ایران» به سر آمد

فرانس پرس: احیای دریاچه ارومیه آغاز شده است

بازی مخابرات با روان مشترکین

چه عواملی روابط فرا زناشویی را در جامعه تقویت می کند

حلقه مفقوده‌ای که در خاطرات مردم یافت می‌شود

هم نوا: عروسک‌هایی که «جان مریم»اند

دریاچه ارومیه 267 کیلومترمربع افزایش سطح دارد

سیب آذربایجان غربی روی دست باغداران ماند/ کاهش شدید صادرات

درهای قصر اقبال السلطنه ماکویی کی باز می شود؟

ظروف مسی، مس بدن را تامین نمی‌کند

کابوس کثیف زباله‌های بیمارستانی؛ سرنگ‌هایی برای نجات و علیه حیات!

دختران بیشتر خودکشی می کنند یا پسران؟

مهدتمدن: بسیجی بودن به لباس نیست

عدم توجه به نیروی کار ماهر و تحصیل کرده واقعی به افزایش بیکاری دامن زده است

تولیدکنندگان شاکی؛ بانک‌ها مدعی

بیماران دیالیزی از مشکلاتشان می‎گویند

ارمغانی از جنس گرما در خانه های روستایی

آرامش در بازار تبریز/ حالا نوبت ارزانی است

یک سالگی صدارت

ارسال نزدیک به هزار اثر به دبیرخانه دومین جشنواره رسانه ای ابوذر

زمین های غرق در غرقابی و آب هایی که هدر می رود

اردبیل به سمت پیری حرکت می‌کند

مدرک یا مهارت کدام نیاز است؟

سیب هایی که تاناکورا شدند

خروج دارو از مرزهای اردبیل توسط اتباع کشور همسایه

سرعین در زمره 14 شهر نمونه گردشگری کشور

تهدید تجاری سازی پیرامونی برای بازار تبریز

غم ندیدن و نادیده گرفته‌شدن

بازیگر توانا تابع مکان نیست

آب گرم شوط ناشناخته ای که آوازه اش فراگیر خواهد شد

ثبات قیمت رهاورد سقوط ارز

بی وفایی با یار مهربان

همتی برای پیشگیری از بیماری های قلبی

آب درمانی؛ ظرفیت مغفول گردشگری استان اردبیل

امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنیم

سنگینی تمرکزگرایی بر گرده تجارت خارجی

محرم در میان اقوام ایرانی/ از شاه‌حسین‌گویان تا علم‌بندی

بهورزان را دریابیم - عبدالله رحمانی*

با دانه های سیاهت چه کنم؟

وقتی لباس کهنه مدرسه عزیز می شود