پیام آذری

آخرين مطالب

فعال فرهنگی و هنری از دغدغه هایش می‌گوید فرهنگي

فعال فرهنگی و هنری از دغدغه هایش می‌گوید

  بزرگنمايي:

پیام آذری - فعال فرهنگی و هنری به دغدغه‌هایی در زمینه فرهنگ و هنر شهر تبریز اشاره و بر لزوم فرهنگ سازی در جامعه در رابطه با مباحث فرهنگی و هنری تاکید کرد. 
میکائیل نظری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با تاکید بر این‌که برای تغییر مسیر جامعه باید فرهنگ آن جامعه تغییر یابد، گفت:ما باید زمان زیادی برای آموزش شهروندی در نظر بگیریم، زمانی که رفتار، آداب و معاشرت با گردشگر به طور صحیح انجام نشود نباید انتظار داشته باشیم که گردشگر در کشور ما حضور داشته باشد. 
وی ادامه داد: طی سال گذشته پنج نفر از پاکبانان عزیز، جان خود را در اثر پاک سازی سطح خیابان‌های تبریز از زباله‌های شهروندان از دست دادند که این موضوع نیز به بی توجهی به آموزش شهروندی و فرهنگ، باز می‌گردد. 
وی با اشاره به خلاهای فرهنگی شهر، افزود: آموزش شهروندی بسیار مهم بوده ولی معتقدم آموزش کافی در این خصوص برای شهروندان ارائه نشده است به عنوان مثال ما در تبریز برای انجام کار تیمی هیچ گونه ظرفیتی نداریم و اکثرا حب و بغض‌های شخصی را در کار تیمی دخالت می‌دهیم. 
نظری ادامه داد: دومین موضوع که در فرهنگ ما وجود دارد بدبینی بسیاری از افراد است، هر مسئولی که در سمتی منصوب می‌شود، نسبت به او بدبین هستیم. 
وی با بیان این‌که اکثر هنرمندان ما اعتماد به نفس خود را از دست داده اند، افزود: اصحاب فرهنگ و هنر در شهر ما منزوی شده و جایگاه، قدرت تاثیرگذاری و خلاقیت‌های خود را در جهت توسعه شهر، دست کم می‌گیرند در حالی که همین هنرمندان می‌توانند با کوچک‌ترین حرکت در فضای مجازی جریان ساز شوند. 
وی، وجود زیر ساخت‌ها را برای اصحاب فرهنگ و هنر را بسیار محدود دانست و گفت: بنده تاسف خوردم وقتی شنیدم که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دو طبقه از ساختمان خود را به بخش خصوصی واگذار کرده، در حالی که لازمه پیشرفت هنرمندان فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب برای ارئه آثار هنری آنهاست. 
وی از اختصاص گالری سازمان فرهنگی و هنری برای هنرمندان خبر داد و گفت: هر هنرمندی که می‌خواهد آثار هنری خود را در معرض دید عموم قرار دهد می‌تواند از این فضا به صورت رایگان استفاده کند. 
نظری در بخش دیگر سخنان خود با بیان این‌که در این شهر کسی به فرهنگ و هنر اهمیتی نمی‌دهد، افزود: اخیرا یک گروه هنری در تبریز در سه محل نمایشگاه برگزار کرد ولی در این نمایشگاه‌ها تنها یکی از آثار هنری این هنرمندان به فروش رسید، این نشانگر جایگاه بسیار اسفناک هنر در تبریز است، در حالی که اثرات همان هنرمند را در نمایشگاه شهر دیگری، به قیمت بسیار بالایی خریداری کردند. 
وی ادامه داد: متاسفانه عدم استقبال از هنرمندان، به نگرش و فرهنگ مردم نسبت به هنر بر می‌گردد، برخی از افراد به ابزار آلات ناچیز و بی ارزش چینی مبالغ هنگفتی پرداخت می‌کنند ولی برای خرید آثار فاخر و هنری هنرمندان شهرمان هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. 
وی تغییر نگرش مردم را لازمه تغییر جامعه و مسئولان آن دانست و گفت: به مسئولان فرهنگی شهر توصیه می‌کنم آموزش شهروندی را جدی بگیرند، همچنین افرادی که مسئولیت فرهنگی برعهده دارند از آن دسته از افرادی باشد که در این حوزه به طور واقعی دغدغه دارند وگرنه با پشت میز نشستن مشکلی از حوزه فرهنگ و هنر شهر رفع نمی‌شود. 
وی برپایی هفته بازار هنری را اقدامی با ارزش جهت فرهنگ سازی و استقبال مردم از هنر عنوان کرد و گفت: با دایر شدن هفته بازار هنر، مردم از آثار هنری هنرمندان بازدید کرده و شهروندان علاقمند به هنر می‌توانند در مکانی ثابت از اثرات با ارزش هنرمندان بازدید کنند. 
فعال فرهنگی و هنری با اشاره به برگزاری نشست روسای کمیسیون فرهنگی شوراها و مدیران کل ارشاد در کشور، افزود: خوشبختانه دراین نشست مصوب شد که شهرداری‌ها به صورت اجباری از هر نمایشگاه هنری اثری را خریداری کند. 
وی تاکید کرد: کسی که دغدغه هنری ندارد نمی‌تواند کمبود و دغدغه‌های هنرمندان را درک کند. 
وی به اتحاد وهمدلی فعالان حوزه فرهنگ و هنری تاکید کرد و گفت: اصحاب فرهنگی و هنری با یکدیگر فاصله‌ی زیادی دارند در حالی که برخی صنف خدماتی بهتر از هنرمندان، ارتباط مطلوبی با یکدیگر برقرار می‌کنند، معتقدم اتحاد و همدلی نباشد با شکست مواجه خواهیم شد. 
نظری با بیان این‌که برخی از اصحاب فرهنگ و هنر جایگاه خود را پایین می‌آورند، گفت: اصحاب فرهنگ و هنر حقشان نیست که برخی افراد در شب انتخابات جهت تبلیغات سراغ آن‌ها بروند بلکه هنرمندان باید در طول سال مورد توجه همگان قرار گیرند. 
وی با بیان این‌که برخی از هنرمندان بعد از فوت شناخته می‌شوند، افزود: در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز لیستی از سالروز تولد هنرمندان را آماده کردیم تا به بهانه روز تولد، آنها را مورد تکریم قرار داده و برای آشنایی بیشتر مردم، بخشی از زندگینامه هنرمندان را نشر ‌دهیم.
وی با اشاره به ادغام سازمان فرهنگی و هنری با سایر سازمان های شهرداری تبریز، اظهار کرد: طبق مصوبه شورای عالی کلانشهرها و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مقرر شده برخی از سازمان‌ها در راستای چابک سازی ادغام شوند. 
وی افزود: در شهرداری تبریز، سازمان ورزش، فرهنگی و هنری، معاونت فرهنگی و اجتماعی، اداره کل اجتماعی و سلامت و سازمان توسعه گردشگری در قالب یک مجموعه با عنوان سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی ادغام و ابلاغ شده ولی هنوز رئیس این مجموعه انتخاب نشده است. 
وی با بیان این‌که مدیریت این مجموعه سختی‌هایی از جمله تنظیم بودجه و اقدامات مدیریتی به همراه دارد، افزود: از لحاظ اجتماعی بی شک هیچ فردی نمی‌تواند در تمامی حوزه‌ها خبره شده و به طور یکسان به تمامی حوزه ها پرداخت کند به عنوان مثال فردی که در حوزه ورزشی متخصص بوده شاید نتواند به بخش تئاتر یا موسیقی پرداخت کند یا بالعکس. 
نظری با بیان این‌که شهر تبریز آخرین شهری بود که این قانون در آن اجرا شد، افزود: با توجه به عدم انجام برنامه تخصصی، شهرداری و شورای تبریز در مقابل ادغام این سازمان‌ها مقاومت می‌کردند، بنابراین این سازمان‌ها ادغام شد ولی هنوز اساس‌نامه و چارت سازمانی برای آن ارائه نشده است. 
وی ادامه داد: برای عملکرد این سازمان ادغام شده، زیاد خوشبین نیستم، چرا که اگر فردی مسئولیت 10 نفر را به تنهایی برعهده بگیرد، شاید توان کافی برای انجام این مسئولیت سنگین را نداشته باشد. 
وی گفت: در حوزه فرهنگ و هنر، تمامی هنرمندان نیازمند توجه و حمایت کافی هستند، به عنوان مثال مدت زمانی که برای یک هنرمند عاشیق اختصاص می‌دهیم باید برای یک مداح نیز اختصاص دهیم، یا همان‌طوری که موضوع کودک در جایگاه خود اهمیت دارد، موضوع فلسفه نیز به همان اندازه مهم است. 
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عکسی جالب از کلینت ایستوود 88 ساله و خانواده اش روی فرش قرمز!

1.2 میلیون بیسواد 10 تا 49 سال در کشور وجود دارد

برنامه های چهلمین سالگرد انقلاب نوآورانه اجرا شود

فرماندار بناب: افول کتابخوانی بزرگترین آسیب بخش فرهنگی است

نقش متفاوت نیکی نصیریان که با «بزنگاه» عطاران مشهور شد + عکس

اخلاق حلقه مفقوده جامعه امروز است

6 حقیقت سینمایی که فقط افراد عشق سینما آنها را می دانند!

نامزدهای جشن منتقدان/ از لیلا حاتمی و باران کوثری تا رضا عطاران و نوید محمدزاده

تئاتر لاکچری 255 هزارتومانی با ستاره های مشهور!!

الحاق بیمارستان قدیمی مشکین شهر به محوطه تاریخی «کهنه قلعه»

برنامه اکران فیلم‌های جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت در تبریز اعلام شد

حضور غرفه «تبریز 2018» در دهمین نمایشگاه ملی پارس

واقعه عاشورا درس بزرگ آزادی خواهی برای همه جهانیان است

اجرای عمومی نمایش «بیماری خانواده میم» در تبریز آغاز شد

ترجمان صبح: مردم منطقه قفقاز چه شناختی از ایران دارند

گفتمان پژوهشی اولویت فعالیت های دانش آموزی است

جزیره گردشگری در خداآفرین ایجاد می شود

کتابخانه خیرساز خلخال بهره برداری شد

5 فیلم عاشقانه غم انگیز با پایان دردناک (قسمت2)

نمایش «بیماری خانواده میم» در تبریز روی صحنه می‌رود

عکاس سردشتی دیپلم افتخار جشنواره روسیه را کسب کرد

چهار کتابخانه عمومی در نقده فعال است

محققان دانشگاهی برای رفع مشکلات کشاورزی آذربایجان غربی همت کنند

کپی برداری از غرب در سرفصل های آموزشی محکوم به شکست است

فعالیت هنری همایون شجریان از ابتدا تا امروز

رضا کیانیان و رویا نونهالی با یک سریال جدید به تلویزیون می‌آیند + عکس

معنای خالکوبی های سلبریتی های هالیوود!/ از آنجلینا تا لیدی گاگا

10 نکته از زندگی کرک داگلاس ستاره 102 ساله + عکس

تشییع پیام صابری/ پدری که زود با فرزندش خداحافظی کرد

مجوز حفاری در محوطه مسجد عتیق اردبیل درخواست شد

28 اثر از اقلیم کردستان به جشنواره کاریکاتور بوکان ارسال شد

گزارش اصل نود در مورد گنبدهای تاریخی مراغه وصول نشده است

فیلم های خوب هالیوود که نتوانستند برنده اسکار شوند + عکس

پیام‌های تسلیت برای درگذشت همسر زیبا بروفه/ از مهناز افشار تا رامبد جوان

اجرای عملیات نجات بخشی آثار تاریخی در محدوده سد پیغام چایی شهرستان کلیبر

کاهش تقاضا بزرگترین چالش سوادآموزی است

رمان جدید عبدالمجید نجفی به بازار آمد

چهارهزار نفر برای خادمی امام رضا (ع) ثبت نام کرده اند

بیشترین بازماندگان از تحصیل آذربایجان غربی را دختران تشکیل می دهند

40 طرح سرمایه گذاری گردشگری در آذربایجان غربی اجرا می شود

10میلیارد ریال صرف تجهیز مجتمع های هنری آذربایجان غربی می شود

3500 گردشگر از قلعه تاریخی بسطام بازدید کردند

کتاب «ترکیبات زبان ترکی» در سلماس رونمایی شد

انعکاس اخبار صحیح رسالت اصلی ایرناست

علت درگذشت همسر زیبا بروفه چه بود؟

احمدرضا دالوند گرافیست درگذشت

خودروی منتسب به استاد شهریار فروخته نشده است

عملیات نجات آثار تاریخی سد پیغام کلیبر آغاز شد

آیا داستان سریال «بانوی عمارت» واقعی است؟

آخرین وضعیت سلامت کامران تفتی پس از عارضه قلبی سر صحنه