آخرين مطالب

فعال فرهنگی و هنری از دغدغه هایش می‌گوید فرهنگي

فعال فرهنگی و هنری از دغدغه هایش می‌گوید

  بزرگنمايي:

پیام آذری - فعال فرهنگی و هنری به دغدغه‌هایی در زمینه فرهنگ و هنر شهر تبریز اشاره و بر لزوم فرهنگ سازی در جامعه در رابطه با مباحث فرهنگی و هنری تاکید کرد. 
میکائیل نظری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با تاکید بر این‌که برای تغییر مسیر جامعه باید فرهنگ آن جامعه تغییر یابد، گفت:ما باید زمان زیادی برای آموزش شهروندی در نظر بگیریم، زمانی که رفتار، آداب و معاشرت با گردشگر به طور صحیح انجام نشود نباید انتظار داشته باشیم که گردشگر در کشور ما حضور داشته باشد. 
وی ادامه داد: طی سال گذشته پنج نفر از پاکبانان عزیز، جان خود را در اثر پاک سازی سطح خیابان‌های تبریز از زباله‌های شهروندان از دست دادند که این موضوع نیز به بی توجهی به آموزش شهروندی و فرهنگ، باز می‌گردد. 
وی با اشاره به خلاهای فرهنگی شهر، افزود: آموزش شهروندی بسیار مهم بوده ولی معتقدم آموزش کافی در این خصوص برای شهروندان ارائه نشده است به عنوان مثال ما در تبریز برای انجام کار تیمی هیچ گونه ظرفیتی نداریم و اکثرا حب و بغض‌های شخصی را در کار تیمی دخالت می‌دهیم. 
نظری ادامه داد: دومین موضوع که در فرهنگ ما وجود دارد بدبینی بسیاری از افراد است، هر مسئولی که در سمتی منصوب می‌شود، نسبت به او بدبین هستیم. 
وی با بیان این‌که اکثر هنرمندان ما اعتماد به نفس خود را از دست داده اند، افزود: اصحاب فرهنگ و هنر در شهر ما منزوی شده و جایگاه، قدرت تاثیرگذاری و خلاقیت‌های خود را در جهت توسعه شهر، دست کم می‌گیرند در حالی که همین هنرمندان می‌توانند با کوچک‌ترین حرکت در فضای مجازی جریان ساز شوند. 
وی، وجود زیر ساخت‌ها را برای اصحاب فرهنگ و هنر را بسیار محدود دانست و گفت: بنده تاسف خوردم وقتی شنیدم که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دو طبقه از ساختمان خود را به بخش خصوصی واگذار کرده، در حالی که لازمه پیشرفت هنرمندان فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب برای ارئه آثار هنری آنهاست. 
وی از اختصاص گالری سازمان فرهنگی و هنری برای هنرمندان خبر داد و گفت: هر هنرمندی که می‌خواهد آثار هنری خود را در معرض دید عموم قرار دهد می‌تواند از این فضا به صورت رایگان استفاده کند. 
نظری در بخش دیگر سخنان خود با بیان این‌که در این شهر کسی به فرهنگ و هنر اهمیتی نمی‌دهد، افزود: اخیرا یک گروه هنری در تبریز در سه محل نمایشگاه برگزار کرد ولی در این نمایشگاه‌ها تنها یکی از آثار هنری این هنرمندان به فروش رسید، این نشانگر جایگاه بسیار اسفناک هنر در تبریز است، در حالی که اثرات همان هنرمند را در نمایشگاه شهر دیگری، به قیمت بسیار بالایی خریداری کردند. 
وی ادامه داد: متاسفانه عدم استقبال از هنرمندان، به نگرش و فرهنگ مردم نسبت به هنر بر می‌گردد، برخی از افراد به ابزار آلات ناچیز و بی ارزش چینی مبالغ هنگفتی پرداخت می‌کنند ولی برای خرید آثار فاخر و هنری هنرمندان شهرمان هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. 
وی تغییر نگرش مردم را لازمه تغییر جامعه و مسئولان آن دانست و گفت: به مسئولان فرهنگی شهر توصیه می‌کنم آموزش شهروندی را جدی بگیرند، همچنین افرادی که مسئولیت فرهنگی برعهده دارند از آن دسته از افرادی باشد که در این حوزه به طور واقعی دغدغه دارند وگرنه با پشت میز نشستن مشکلی از حوزه فرهنگ و هنر شهر رفع نمی‌شود. 
وی برپایی هفته بازار هنری را اقدامی با ارزش جهت فرهنگ سازی و استقبال مردم از هنر عنوان کرد و گفت: با دایر شدن هفته بازار هنر، مردم از آثار هنری هنرمندان بازدید کرده و شهروندان علاقمند به هنر می‌توانند در مکانی ثابت از اثرات با ارزش هنرمندان بازدید کنند. 
فعال فرهنگی و هنری با اشاره به برگزاری نشست روسای کمیسیون فرهنگی شوراها و مدیران کل ارشاد در کشور، افزود: خوشبختانه دراین نشست مصوب شد که شهرداری‌ها به صورت اجباری از هر نمایشگاه هنری اثری را خریداری کند. 
وی تاکید کرد: کسی که دغدغه هنری ندارد نمی‌تواند کمبود و دغدغه‌های هنرمندان را درک کند. 
وی به اتحاد وهمدلی فعالان حوزه فرهنگ و هنری تاکید کرد و گفت: اصحاب فرهنگی و هنری با یکدیگر فاصله‌ی زیادی دارند در حالی که برخی صنف خدماتی بهتر از هنرمندان، ارتباط مطلوبی با یکدیگر برقرار می‌کنند، معتقدم اتحاد و همدلی نباشد با شکست مواجه خواهیم شد. 
نظری با بیان این‌که برخی از اصحاب فرهنگ و هنر جایگاه خود را پایین می‌آورند، گفت: اصحاب فرهنگ و هنر حقشان نیست که برخی افراد در شب انتخابات جهت تبلیغات سراغ آن‌ها بروند بلکه هنرمندان باید در طول سال مورد توجه همگان قرار گیرند. 
وی با بیان این‌که برخی از هنرمندان بعد از فوت شناخته می‌شوند، افزود: در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز لیستی از سالروز تولد هنرمندان را آماده کردیم تا به بهانه روز تولد، آنها را مورد تکریم قرار داده و برای آشنایی بیشتر مردم، بخشی از زندگینامه هنرمندان را نشر ‌دهیم.
وی با اشاره به ادغام سازمان فرهنگی و هنری با سایر سازمان های شهرداری تبریز، اظهار کرد: طبق مصوبه شورای عالی کلانشهرها و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مقرر شده برخی از سازمان‌ها در راستای چابک سازی ادغام شوند. 
وی افزود: در شهرداری تبریز، سازمان ورزش، فرهنگی و هنری، معاونت فرهنگی و اجتماعی، اداره کل اجتماعی و سلامت و سازمان توسعه گردشگری در قالب یک مجموعه با عنوان سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی ادغام و ابلاغ شده ولی هنوز رئیس این مجموعه انتخاب نشده است. 
وی با بیان این‌که مدیریت این مجموعه سختی‌هایی از جمله تنظیم بودجه و اقدامات مدیریتی به همراه دارد، افزود: از لحاظ اجتماعی بی شک هیچ فردی نمی‌تواند در تمامی حوزه‌ها خبره شده و به طور یکسان به تمامی حوزه ها پرداخت کند به عنوان مثال فردی که در حوزه ورزشی متخصص بوده شاید نتواند به بخش تئاتر یا موسیقی پرداخت کند یا بالعکس. 
نظری با بیان این‌که شهر تبریز آخرین شهری بود که این قانون در آن اجرا شد، افزود: با توجه به عدم انجام برنامه تخصصی، شهرداری و شورای تبریز در مقابل ادغام این سازمان‌ها مقاومت می‌کردند، بنابراین این سازمان‌ها ادغام شد ولی هنوز اساس‌نامه و چارت سازمانی برای آن ارائه نشده است. 
وی ادامه داد: برای عملکرد این سازمان ادغام شده، زیاد خوشبین نیستم، چرا که اگر فردی مسئولیت 10 نفر را به تنهایی برعهده بگیرد، شاید توان کافی برای انجام این مسئولیت سنگین را نداشته باشد. 
وی گفت: در حوزه فرهنگ و هنر، تمامی هنرمندان نیازمند توجه و حمایت کافی هستند، به عنوان مثال مدت زمانی که برای یک هنرمند عاشیق اختصاص می‌دهیم باید برای یک مداح نیز اختصاص دهیم، یا همان‌طوری که موضوع کودک در جایگاه خود اهمیت دارد، موضوع فلسفه نیز به همان اندازه مهم است. 
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یک سریال عاشقانه جایگزین «دلدادگان» می‌شود + عکس ها

اردوهای راهیان نور در معرفی شخصیت شهدای دفاع مقدس نقش بسزایی دارد

60 دستگاه اتوبوس شهری ارومیه به مرز مهران عازم می شوند

مشکلات تئاتر آذربایجان غربی از زبان یک کارگردان

معروف ترین قربانی اسیدپاشی کشور بازیگر شد + عکس

شاعران و مرثیه سرایان آذربایجان جایگاه بی‌بدیلی در پایه‌گذاری ادبیات عاشورایی دارند

برخورد با حفاران آثار باستانی در مشگین شهر تشدید شد

مطالعه محورهای گردشگری اردبیل / سیاست دولت حمایت بخش خصوصی است

پرویز پرستویی مردی که هیچ وقت تکراری نمی شود + عکس فیلم ها

وقتی بینوایان در تهران مایه دار می شوند!

پسر جمشید مشایخی: از شایعه سازها شکایت می کنم

صادق عبداللهی درگذشت + علت فوت

خانواده‌ها و دستگا های فرهنگی نقش اساسی در علاقه‌مندی کودکان به مطالعه دارند

دومین نشست تخصصی «نقش و تاثیر رسانه‌ها در توسعه گردشگری» برگزار می‌شود

9 خبرنگار از آذربایجان غربی پیاده روی اربعین را پوشش می دهند

طرح قانون اداره صدا و سیما آماده طرح در صحن علنی مجلس شد

بازیگرانی که به خاطر ساختن یک فیلم شکنجه شدند! (قسمت1) + عکس

دریافت درجه هنری توسط شاعر پیشکسوت در شهرستان کلیبر

700 جلد کتاب به کتابخانه شوط اهدا شد

دُرهایی که دَرهای دانش بروی آنان بسته می ماند

بیش از 2 هزار زائر کربلا از ترکیه وارد کشور می شوند

پرونده 10 میراث ناملموس اردبیل جهت ثبت در فهرست آثار ملی تشکیل شد

مهران مدیری از تلویزیون خداحافظی می کند؟!

نمایشگاه عکس روشنگری در اشنویه برپا شد

فراخوان جشنواره ملی آیات منتشر شد

معاون علمی رییس جمهوری به آذربایجان غربی سفر می کند

تجهیزات پلاسما در پارک فناوری آذربایجان غربی تولید شد

مصاحبه بی‌بی‌سی با امیر تتلو و داغ شدن تتلیتی ها!

پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به دانشجویان برای زیارت اربعین حسینی

تمدید مهلت ارسال آثار دومین جشنواره رسانه‎ای ابوذر آذربایجان شرقی

جشنواره سرود بسیج آذربایجان شرقی برگزار می شود

مجموعه دار تبریزی چشم انتظار کمک مسوولان است

کتاب «قطعه مقدس» در تبریز منتشر شد

دومین جشنواره رسانه ای ابوذر در آذربایجان شرقی برگزار می شود

عکس های جالب از تغییر چهره ستاره های هالیوود!!/ با رژیم و عمل

نگاهی جدید به موضوع تجاوز در سینمای ایران

گریم شگفت انگیز بازیگر زن 57 ساله با ظاهر پیرمرد 82 ساله!!

حدود 12هزار گواهی الکترونیکی مهارت در آذربایجان غربی صادر شد

روابط عمومی ها عملکرد دستگاه های اجرایی را تبیین کنند

بازیگرانی که نماد فیلمشان را روی بدن خود تتو کردند + عکس

اولین جشنواره سرود بسیج در تبریز برگزار می‌شود

نفرات برتر جشنواره قصه گویی در آذربایجان غربی معرفی شدند

علت بازماندن کودکان روستایی ارومیه از تحصیل بررسی می شود

طعنه به گلزار؛ جواد رضویان نهمین بازیگر برتر تاریخ!!

بازیگر فیلم «خوک» برنده جایزه بهترین بازیگر از جشنواره اسپانیا

فعالیت های بسیج رسانه در آذربایجان غربی توسعه یابد

مدرسه استثنایی اشنویه با کمبود وسایل آموزشی روبرو است

تلویزیون خانه خاله نیست/ مرد زیرابرو برداشته نمی‌خواهد!!

عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی حاشیه شهر و روستاها امکان‌پذیر شد

تصمیمات هیجانی مسئولان گذشته، باعث توسعه نامتوازن تبریز شده است