پیام آذری

آخرين مطالب

فعال فرهنگی و هنری از دغدغه هایش می‌گوید فرهنگي

فعال فرهنگی و هنری از دغدغه هایش می‌گوید

  بزرگنمايي:

پیام آذری - فعال فرهنگی و هنری به دغدغه‌هایی در زمینه فرهنگ و هنر شهر تبریز اشاره و بر لزوم فرهنگ سازی در جامعه در رابطه با مباحث فرهنگی و هنری تاکید کرد. 
میکائیل نظری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با تاکید بر این‌که برای تغییر مسیر جامعه باید فرهنگ آن جامعه تغییر یابد، گفت:ما باید زمان زیادی برای آموزش شهروندی در نظر بگیریم، زمانی که رفتار، آداب و معاشرت با گردشگر به طور صحیح انجام نشود نباید انتظار داشته باشیم که گردشگر در کشور ما حضور داشته باشد. 
وی ادامه داد: طی سال گذشته پنج نفر از پاکبانان عزیز، جان خود را در اثر پاک سازی سطح خیابان‌های تبریز از زباله‌های شهروندان از دست دادند که این موضوع نیز به بی توجهی به آموزش شهروندی و فرهنگ، باز می‌گردد. 
وی با اشاره به خلاهای فرهنگی شهر، افزود: آموزش شهروندی بسیار مهم بوده ولی معتقدم آموزش کافی در این خصوص برای شهروندان ارائه نشده است به عنوان مثال ما در تبریز برای انجام کار تیمی هیچ گونه ظرفیتی نداریم و اکثرا حب و بغض‌های شخصی را در کار تیمی دخالت می‌دهیم. 
نظری ادامه داد: دومین موضوع که در فرهنگ ما وجود دارد بدبینی بسیاری از افراد است، هر مسئولی که در سمتی منصوب می‌شود، نسبت به او بدبین هستیم. 
وی با بیان این‌که اکثر هنرمندان ما اعتماد به نفس خود را از دست داده اند، افزود: اصحاب فرهنگ و هنر در شهر ما منزوی شده و جایگاه، قدرت تاثیرگذاری و خلاقیت‌های خود را در جهت توسعه شهر، دست کم می‌گیرند در حالی که همین هنرمندان می‌توانند با کوچک‌ترین حرکت در فضای مجازی جریان ساز شوند. 
وی، وجود زیر ساخت‌ها را برای اصحاب فرهنگ و هنر را بسیار محدود دانست و گفت: بنده تاسف خوردم وقتی شنیدم که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دو طبقه از ساختمان خود را به بخش خصوصی واگذار کرده، در حالی که لازمه پیشرفت هنرمندان فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب برای ارئه آثار هنری آنهاست. 
وی از اختصاص گالری سازمان فرهنگی و هنری برای هنرمندان خبر داد و گفت: هر هنرمندی که می‌خواهد آثار هنری خود را در معرض دید عموم قرار دهد می‌تواند از این فضا به صورت رایگان استفاده کند. 
نظری در بخش دیگر سخنان خود با بیان این‌که در این شهر کسی به فرهنگ و هنر اهمیتی نمی‌دهد، افزود: اخیرا یک گروه هنری در تبریز در سه محل نمایشگاه برگزار کرد ولی در این نمایشگاه‌ها تنها یکی از آثار هنری این هنرمندان به فروش رسید، این نشانگر جایگاه بسیار اسفناک هنر در تبریز است، در حالی که اثرات همان هنرمند را در نمایشگاه شهر دیگری، به قیمت بسیار بالایی خریداری کردند. 
وی ادامه داد: متاسفانه عدم استقبال از هنرمندان، به نگرش و فرهنگ مردم نسبت به هنر بر می‌گردد، برخی از افراد به ابزار آلات ناچیز و بی ارزش چینی مبالغ هنگفتی پرداخت می‌کنند ولی برای خرید آثار فاخر و هنری هنرمندان شهرمان هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. 
وی تغییر نگرش مردم را لازمه تغییر جامعه و مسئولان آن دانست و گفت: به مسئولان فرهنگی شهر توصیه می‌کنم آموزش شهروندی را جدی بگیرند، همچنین افرادی که مسئولیت فرهنگی برعهده دارند از آن دسته از افرادی باشد که در این حوزه به طور واقعی دغدغه دارند وگرنه با پشت میز نشستن مشکلی از حوزه فرهنگ و هنر شهر رفع نمی‌شود. 
وی برپایی هفته بازار هنری را اقدامی با ارزش جهت فرهنگ سازی و استقبال مردم از هنر عنوان کرد و گفت: با دایر شدن هفته بازار هنر، مردم از آثار هنری هنرمندان بازدید کرده و شهروندان علاقمند به هنر می‌توانند در مکانی ثابت از اثرات با ارزش هنرمندان بازدید کنند. 
فعال فرهنگی و هنری با اشاره به برگزاری نشست روسای کمیسیون فرهنگی شوراها و مدیران کل ارشاد در کشور، افزود: خوشبختانه دراین نشست مصوب شد که شهرداری‌ها به صورت اجباری از هر نمایشگاه هنری اثری را خریداری کند. 
وی تاکید کرد: کسی که دغدغه هنری ندارد نمی‌تواند کمبود و دغدغه‌های هنرمندان را درک کند. 
وی به اتحاد وهمدلی فعالان حوزه فرهنگ و هنری تاکید کرد و گفت: اصحاب فرهنگی و هنری با یکدیگر فاصله‌ی زیادی دارند در حالی که برخی صنف خدماتی بهتر از هنرمندان، ارتباط مطلوبی با یکدیگر برقرار می‌کنند، معتقدم اتحاد و همدلی نباشد با شکست مواجه خواهیم شد. 
نظری با بیان این‌که برخی از اصحاب فرهنگ و هنر جایگاه خود را پایین می‌آورند، گفت: اصحاب فرهنگ و هنر حقشان نیست که برخی افراد در شب انتخابات جهت تبلیغات سراغ آن‌ها بروند بلکه هنرمندان باید در طول سال مورد توجه همگان قرار گیرند. 
وی با بیان این‌که برخی از هنرمندان بعد از فوت شناخته می‌شوند، افزود: در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز لیستی از سالروز تولد هنرمندان را آماده کردیم تا به بهانه روز تولد، آنها را مورد تکریم قرار داده و برای آشنایی بیشتر مردم، بخشی از زندگینامه هنرمندان را نشر ‌دهیم.
وی با اشاره به ادغام سازمان فرهنگی و هنری با سایر سازمان های شهرداری تبریز، اظهار کرد: طبق مصوبه شورای عالی کلانشهرها و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مقرر شده برخی از سازمان‌ها در راستای چابک سازی ادغام شوند. 
وی افزود: در شهرداری تبریز، سازمان ورزش، فرهنگی و هنری، معاونت فرهنگی و اجتماعی، اداره کل اجتماعی و سلامت و سازمان توسعه گردشگری در قالب یک مجموعه با عنوان سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی ادغام و ابلاغ شده ولی هنوز رئیس این مجموعه انتخاب نشده است. 
وی با بیان این‌که مدیریت این مجموعه سختی‌هایی از جمله تنظیم بودجه و اقدامات مدیریتی به همراه دارد، افزود: از لحاظ اجتماعی بی شک هیچ فردی نمی‌تواند در تمامی حوزه‌ها خبره شده و به طور یکسان به تمامی حوزه ها پرداخت کند به عنوان مثال فردی که در حوزه ورزشی متخصص بوده شاید نتواند به بخش تئاتر یا موسیقی پرداخت کند یا بالعکس. 
نظری با بیان این‌که شهر تبریز آخرین شهری بود که این قانون در آن اجرا شد، افزود: با توجه به عدم انجام برنامه تخصصی، شهرداری و شورای تبریز در مقابل ادغام این سازمان‌ها مقاومت می‌کردند، بنابراین این سازمان‌ها ادغام شد ولی هنوز اساس‌نامه و چارت سازمانی برای آن ارائه نشده است. 
وی ادامه داد: برای عملکرد این سازمان ادغام شده، زیاد خوشبین نیستم، چرا که اگر فردی مسئولیت 10 نفر را به تنهایی برعهده بگیرد، شاید توان کافی برای انجام این مسئولیت سنگین را نداشته باشد. 
وی گفت: در حوزه فرهنگ و هنر، تمامی هنرمندان نیازمند توجه و حمایت کافی هستند، به عنوان مثال مدت زمانی که برای یک هنرمند عاشیق اختصاص می‌دهیم باید برای یک مداح نیز اختصاص دهیم، یا همان‌طوری که موضوع کودک در جایگاه خود اهمیت دارد، موضوع فلسفه نیز به همان اندازه مهم است. 
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ماجرای دختر بجنوردی و پل عابر سوژه شد

جای خالی دانشگاه تبریز در فهرست برترین های جهان

ثبت‌نام کارگاه‌های کانون پرورش فکر کودکان و نوجوانان آغاز شد

وجود جهاددانشگاهی در اردبیل یک ظرفیت مناسب برای توسعه است

اختتامیه دومین جشنواره استانی بچه های مسجد درارومیه برگزار شد

جای خالی تئاتر استانی درجشنواره های بین المللی احساس می شود

13 هزار نفر در آذربایجان شرقی مجوز فعالیت‌های صنایع دستی دارند

نمایشگاه جهیزیه و دکوراسیون خانه در تبریز گشایش می‌یابد

«نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز» برگزار می‌شود

از مقام هنری جواد درخشان در تبریز تجلیل می‌شود

نمایشگاه عکس «زنده نامان» در تبریز گشایش یافت

سالانه 800 هزار گردشگر خارجی به اردبیل سفر می کند

حضور گردشگران سلامت خارجی در ایران 10 برابر افزایش یافت

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور وارد تبریز شد

کتاب «حسین کرلو» در خوی نقد و بررسی شد

35 درصد از کودکان کار تبریز جامانده از تحصیل هستند

دومین اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو در اردبیل آغاز شد

تئاتر ظرفیتی برای شکوفایی و خلاقیت کودکان است

تابستان تعداد واحدهای بوم گردی آذربایجان غربی به 50واحد می رسد

گردهمایی بزرگ "حجاب، میراث ایرانی، گرایش جهانی" در استان برگزار می‌شود

نشست شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان هریس برگزار شد

نمایشگاه عکس « زنده نامان» در تبریز گشایش یافت

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی: جلوگیری از موازی کاری نهادها در حوزه فرهنگ ضروری است

نشست هم اندیشی تخصصی تاریخ شفاهی برگزار می‌شود

پرونده ثبت ملی مراسم سنتی چومچه خاتون در حال تدوین است

آغاز به کار بیست و چهارمین سالن سینمای استان در تبریز

نوجوان مهابادی برگزیده مسابقات هنر و گرافیک بلاروس شد

اقامتگاه بوم گردی با هدف احیای بافت‌ تاریخی درارومیه ایجاد می شود

فراخوان نخستین جشنواره تئاتر منطقه ای آذربایجان شرقی در مراغه منتشر شد

نمایشگاه نقاشی "تا زمانی که زنده اید" در مهاباد گشایش یافت

توزیع کمتر از یک‌دهم کاغذ وارداتی بین مطبوعات و ناشران

کشورهای جهان اسلام قدرت زیادی در زمینه صنایع دستی دارند

حضور سفیر سوئیس در هفته سینمای اروپا در تبریز

برگزاری جشنواره‌های گردشگری با هدف توزیع متوازن سفر در آذربایجان شرقی

سردر عالی قاپو تکمیل کننده سیر عرفانی مجموعه جهانی شیخ صفی می باشد

2 انتصاب در تراکتور

هنرمندان تمام رشته‌ها در زیباسازی شهر با شهرداری همراهی کنند

جلوه ای ماندگار از سبک زندگی پیشینیان

نفرات برتر بخش هنری کنگره ی میرعلی تبریزی معرفی شدند

380 هزار دانش آموز در مدارس شاهد کشور تحصیل می کنند

فرماندار مرند: از ظرفیت خیرین کتاب ساز برای توسعه کتابخانه ها استفاده شود

خانه گردشگری سلامت در اردبیل افتتاح می شود

افتتاح نمایشگاه آثار دانشجویان دانشگاه هنرهای اسلامی تبریز با حضور وزیر علوم

برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در اردبیل

بزرگترین کتابخانه تخصصی معماری شمال غرب در تبریز افتتاح شد

افزایش گرایش به رشته‌های تجربی، نقصی در سیستم آموزش و پروش ماست

لزوم تشکیل جبهه فرهنگی در فضای مجازی

افزایش تقاضای سفر به آذربایجان شرقی/سامانه پیامکی اطلاع رسانی گردشگری برای گردشگران فعال شود

زنجان، رتبه اول بحث کودک همسری در ایران

قرارگاه حمزه سیدالشهدا مسوول تدوین سند توسعه شمالغرب کشور است