پیام آذری

آخرين مطالب

فعال فرهنگی و هنری از دغدغه هایش می‌گوید فرهنگي

فعال فرهنگی و هنری از دغدغه هایش می‌گوید

  بزرگنمايي:

پیام آذری - فعال فرهنگی و هنری به دغدغه‌هایی در زمینه فرهنگ و هنر شهر تبریز اشاره و بر لزوم فرهنگ سازی در جامعه در رابطه با مباحث فرهنگی و هنری تاکید کرد. 
میکائیل نظری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با تاکید بر این‌که برای تغییر مسیر جامعه باید فرهنگ آن جامعه تغییر یابد، گفت:ما باید زمان زیادی برای آموزش شهروندی در نظر بگیریم، زمانی که رفتار، آداب و معاشرت با گردشگر به طور صحیح انجام نشود نباید انتظار داشته باشیم که گردشگر در کشور ما حضور داشته باشد. 
وی ادامه داد: طی سال گذشته پنج نفر از پاکبانان عزیز، جان خود را در اثر پاک سازی سطح خیابان‌های تبریز از زباله‌های شهروندان از دست دادند که این موضوع نیز به بی توجهی به آموزش شهروندی و فرهنگ، باز می‌گردد. 
وی با اشاره به خلاهای فرهنگی شهر، افزود: آموزش شهروندی بسیار مهم بوده ولی معتقدم آموزش کافی در این خصوص برای شهروندان ارائه نشده است به عنوان مثال ما در تبریز برای انجام کار تیمی هیچ گونه ظرفیتی نداریم و اکثرا حب و بغض‌های شخصی را در کار تیمی دخالت می‌دهیم. 
نظری ادامه داد: دومین موضوع که در فرهنگ ما وجود دارد بدبینی بسیاری از افراد است، هر مسئولی که در سمتی منصوب می‌شود، نسبت به او بدبین هستیم. 
وی با بیان این‌که اکثر هنرمندان ما اعتماد به نفس خود را از دست داده اند، افزود: اصحاب فرهنگ و هنر در شهر ما منزوی شده و جایگاه، قدرت تاثیرگذاری و خلاقیت‌های خود را در جهت توسعه شهر، دست کم می‌گیرند در حالی که همین هنرمندان می‌توانند با کوچک‌ترین حرکت در فضای مجازی جریان ساز شوند. 
وی، وجود زیر ساخت‌ها را برای اصحاب فرهنگ و هنر را بسیار محدود دانست و گفت: بنده تاسف خوردم وقتی شنیدم که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دو طبقه از ساختمان خود را به بخش خصوصی واگذار کرده، در حالی که لازمه پیشرفت هنرمندان فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب برای ارئه آثار هنری آنهاست. 
وی از اختصاص گالری سازمان فرهنگی و هنری برای هنرمندان خبر داد و گفت: هر هنرمندی که می‌خواهد آثار هنری خود را در معرض دید عموم قرار دهد می‌تواند از این فضا به صورت رایگان استفاده کند. 
نظری در بخش دیگر سخنان خود با بیان این‌که در این شهر کسی به فرهنگ و هنر اهمیتی نمی‌دهد، افزود: اخیرا یک گروه هنری در تبریز در سه محل نمایشگاه برگزار کرد ولی در این نمایشگاه‌ها تنها یکی از آثار هنری این هنرمندان به فروش رسید، این نشانگر جایگاه بسیار اسفناک هنر در تبریز است، در حالی که اثرات همان هنرمند را در نمایشگاه شهر دیگری، به قیمت بسیار بالایی خریداری کردند. 
وی ادامه داد: متاسفانه عدم استقبال از هنرمندان، به نگرش و فرهنگ مردم نسبت به هنر بر می‌گردد، برخی از افراد به ابزار آلات ناچیز و بی ارزش چینی مبالغ هنگفتی پرداخت می‌کنند ولی برای خرید آثار فاخر و هنری هنرمندان شهرمان هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. 
وی تغییر نگرش مردم را لازمه تغییر جامعه و مسئولان آن دانست و گفت: به مسئولان فرهنگی شهر توصیه می‌کنم آموزش شهروندی را جدی بگیرند، همچنین افرادی که مسئولیت فرهنگی برعهده دارند از آن دسته از افرادی باشد که در این حوزه به طور واقعی دغدغه دارند وگرنه با پشت میز نشستن مشکلی از حوزه فرهنگ و هنر شهر رفع نمی‌شود. 
وی برپایی هفته بازار هنری را اقدامی با ارزش جهت فرهنگ سازی و استقبال مردم از هنر عنوان کرد و گفت: با دایر شدن هفته بازار هنر، مردم از آثار هنری هنرمندان بازدید کرده و شهروندان علاقمند به هنر می‌توانند در مکانی ثابت از اثرات با ارزش هنرمندان بازدید کنند. 
فعال فرهنگی و هنری با اشاره به برگزاری نشست روسای کمیسیون فرهنگی شوراها و مدیران کل ارشاد در کشور، افزود: خوشبختانه دراین نشست مصوب شد که شهرداری‌ها به صورت اجباری از هر نمایشگاه هنری اثری را خریداری کند. 
وی تاکید کرد: کسی که دغدغه هنری ندارد نمی‌تواند کمبود و دغدغه‌های هنرمندان را درک کند. 
وی به اتحاد وهمدلی فعالان حوزه فرهنگ و هنری تاکید کرد و گفت: اصحاب فرهنگی و هنری با یکدیگر فاصله‌ی زیادی دارند در حالی که برخی صنف خدماتی بهتر از هنرمندان، ارتباط مطلوبی با یکدیگر برقرار می‌کنند، معتقدم اتحاد و همدلی نباشد با شکست مواجه خواهیم شد. 
نظری با بیان این‌که برخی از اصحاب فرهنگ و هنر جایگاه خود را پایین می‌آورند، گفت: اصحاب فرهنگ و هنر حقشان نیست که برخی افراد در شب انتخابات جهت تبلیغات سراغ آن‌ها بروند بلکه هنرمندان باید در طول سال مورد توجه همگان قرار گیرند. 
وی با بیان این‌که برخی از هنرمندان بعد از فوت شناخته می‌شوند، افزود: در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز لیستی از سالروز تولد هنرمندان را آماده کردیم تا به بهانه روز تولد، آنها را مورد تکریم قرار داده و برای آشنایی بیشتر مردم، بخشی از زندگینامه هنرمندان را نشر ‌دهیم.
وی با اشاره به ادغام سازمان فرهنگی و هنری با سایر سازمان های شهرداری تبریز، اظهار کرد: طبق مصوبه شورای عالی کلانشهرها و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مقرر شده برخی از سازمان‌ها در راستای چابک سازی ادغام شوند. 
وی افزود: در شهرداری تبریز، سازمان ورزش، فرهنگی و هنری، معاونت فرهنگی و اجتماعی، اداره کل اجتماعی و سلامت و سازمان توسعه گردشگری در قالب یک مجموعه با عنوان سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی ادغام و ابلاغ شده ولی هنوز رئیس این مجموعه انتخاب نشده است. 
وی با بیان این‌که مدیریت این مجموعه سختی‌هایی از جمله تنظیم بودجه و اقدامات مدیریتی به همراه دارد، افزود: از لحاظ اجتماعی بی شک هیچ فردی نمی‌تواند در تمامی حوزه‌ها خبره شده و به طور یکسان به تمامی حوزه ها پرداخت کند به عنوان مثال فردی که در حوزه ورزشی متخصص بوده شاید نتواند به بخش تئاتر یا موسیقی پرداخت کند یا بالعکس. 
نظری با بیان این‌که شهر تبریز آخرین شهری بود که این قانون در آن اجرا شد، افزود: با توجه به عدم انجام برنامه تخصصی، شهرداری و شورای تبریز در مقابل ادغام این سازمان‌ها مقاومت می‌کردند، بنابراین این سازمان‌ها ادغام شد ولی هنوز اساس‌نامه و چارت سازمانی برای آن ارائه نشده است. 
وی ادامه داد: برای عملکرد این سازمان ادغام شده، زیاد خوشبین نیستم، چرا که اگر فردی مسئولیت 10 نفر را به تنهایی برعهده بگیرد، شاید توان کافی برای انجام این مسئولیت سنگین را نداشته باشد. 
وی گفت: در حوزه فرهنگ و هنر، تمامی هنرمندان نیازمند توجه و حمایت کافی هستند، به عنوان مثال مدت زمانی که برای یک هنرمند عاشیق اختصاص می‌دهیم باید برای یک مداح نیز اختصاص دهیم، یا همان‌طوری که موضوع کودک در جایگاه خود اهمیت دارد، موضوع فلسفه نیز به همان اندازه مهم است. 
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حاشیه ها و انتقادها از جشنواره موسیقی فجر/ وقتی داد رضا صادقی هم درآمد!!

نوجوانان " نوجو" را از شبکه سهند ببینند

مهلت ارسال اثر به جشنواره رسانه های کردی تا 10 اسفند تمدید شد

دشمنان انقلاب اسلامی با ماهیت دینی این نظام مقدس مشکل دارند

استقبال تماشاگران تهرانی از نمایش اتابک پارکینین تراژدی‌سی

امکانات حوزه های علمیه آذربایجان شرقی پاسخگوی نیازها نیست

20 میلیارد ریال برای توسعه مجموعه دو کمال تبریز اختصاص یافت

" اتابک پارکینین تراژدی‌سی" به یکی از فرازهای مهم تاریخ معاصر می‌پردازد

اولین جشنواره تولیدات تخصصی دیجیتال برگزار می‌شود

برپایی هفته فرهنگی فرانسه در تبریز با «خانه دوست کجاست؟ »

اولین جشنواره تولیدات تخصصی دیجیتال برگزار می‌شود

کسب دیپلم افتخار رقابت های بین المللی بلغارستان توسط نوجوان میاندوآبی

" اتابک پارکینین تراژدی‌سی" به یکی از فرازهای مهم تاریخ معاصر می‌پردازد

برپایی هفته فرهنگی فرانسه در تبریز با «خانه دوست کجاست؟ »

بانوی خیر مراغه‌ای اموال خود را وقف مدرسه‌سازی کرد

قلم و بیان امام راحل، شهدا را تربیت کرد

آثار جشنواره بین المللی پویانمایی در ارومیه به نمایش درمی آید

2 مدرسه در تکاب برای اسکان نوروزی فرهنگیان آماده شد

4 هزار دانش آموز تبریزی در همایش ملی حفظ قرآن شرکت می کنند

مهدتمدن:خداوند تنها نقاش قهار دنیاست

پالایش امامزاده‌ها مورد تاکید است/مقبره میرعزیز امامزاده نیست

فیلم هایی که در نوروز 98 اکران می شوند + عکس

مریم معصومی، پویا امینی و نیلوفر پارسا در تئاتر «مرگ فیدل»

معابرعمومی تکاب به نام زنان شهیده نامگذاری می شود

40 چهره تاثیرگذار آذربایجان غربی مورد تجلیل قرار می گیرند

شهدا عزت ایران را رقم زدند

860 میلیون ریال صدقه در چالدران جمع آوری شد

گرایش های سیاسی‌ نباید موجب بازی کردن در میدان دشمن شود

مهلت ارسال اثر به جشنواره مطبوعات آذربایجان‌شرقی تمدید شد

با نبرد وینترفل، خونین ترین و بزرگترین نبرد فصل پایانی سریال «بازی تاج و تخت» آشنا شوید(قسمت 2)

پوشش نامتعارف و حرکت جنجالی نوازنده زن در جشنواره موسیقی فجر + عکس

برگزاری ٦ رویداد فرهنگی ملی و بین المللی در سال جاری

المان قیام 29بهمن تبریز طراحی می‌شود

تمدید مهلت ارسال اثر به چهارمین جشنواره مطبوعات آذربایجان‌شرقی

دانش آموزان هریس با 38 درصد افت تحصیلی مواجه اند

ستاره هایی که زندگی خصوصی شان مثل یک راز است! + عکس

پخش سکانس سانسور شده فیلم «متری شش و نیم» در تلویزیون + فیلم

خانه سپهرم برای فعالیت صنعتگران تجهیز می‌شود

فضای مجازی سردشت نیازمند بازنگری است

اعضای کانون ماکو بیش از 6 هزار جلد کتاب به امانت گرفتند

شب شعر «زمستانه» در سردشت برگزار شد

بازاریان درمرمت 90 درصد بافت آسیب دیده بازار تبریز نقش دارند

حمایت از هنرمندان هدف جشنواره های هنری است

هیئت انتخاب جشنواره فیلم تبریز آغاز به کار کرد

کاروان های آزادبر عراق تدابیر امنیتی را رعایت نمی کنند

ایا احسان علیخانی از «ماه عسل» می رود؟

بازیگرانی که همزمان هم جایزه اسکار گرفتند هم تمشک طلایی(بدترین بازیگر سال)!!

آخرین فیلم های اکران شده در سال 97 + عکس

سحر قریشی، مهتاب کرامتی، هدی زین العابدین، نگار فروزنده و... در اکران یک سریال

ماکو به مجتمع فرهنگی نیاز جدی دارد