پیام آذری

آخرين مطالب

با مسئولیت جهاد دانشگاهی

زون صنایع خلاق و فرهنگی در نمایشگاه ربع رشیدی برپا می‌شود علمي

زون صنایع خلاق و فرهنگی در نمایشگاه ربع رشیدی برپا می‌شود

  بزرگنمايي:

پیام آذری - جلسه هم‌اندیشی زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز(صنایع فرهنگی و خلاق) ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی با حضور جمعی از نمایندگان دستگاه‌های مرتبط با " فناوری‌های نرم و هویت‌ساز" در سالن جلسات سازمان جهاددانشگاهی استان برگزار شد.
به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان‌شرقی، رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان در این جلسه با بیان این‌که سال گذشته اولین دوره‌ی زون صنایع خلاق و فناوری در نمایشگاه ربع رشیدی برپا شد که حرکت خوبی بود و استقبال خوبی از آن شد، اظهار کرد: با توجه به این‌که جهاد دانشگاهی کشور دارای پارک علم و فنلوری بوده و در سطح کشور در این رابطه فعالیت می‌کند از این رو مسئولیت زون" صنایع خلاق و فرهنگی" به این سازمان واگذار شده است.
جعفر محسنی با تاکید بر این‌که "فرهنگ" شاکله‌ی اصلی جامعه است، خاطرنشان کرد: باید تمامی مسئولان در این رابطه همت کرده و اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.
وی در ادامه به وضعیت فضای مجازی و هجمه‌های دشمنان در قالب برنامه‌ها، گیم‌ها و... اشاره کرد و افزود: این موضوعات می‌طلبد که تلاش بیشتری در حوزه فضای مجازی و فرهنگی داشته باشیم و از نوآوری‌ها و فناوری‌های که توسط جوانانمان برای این حوزه خلق می‌شوند، حمایت کنیم.
وی به محورهای «زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز» نیز اشاره کرد و افزود: پویانمایی، مفهوم‌سازی، گردشگری، کتاب‌های مصور، هنرهای تجمسی و اجرایی، مصنوعات هنری و دستی، نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای در قالب تولید، ارتقا، تبلیغ و تجارت کالاهای فرهنگی، بازی‌های رایانه‌ای، خدمات فرهنگی و دیجیتال خلاقانه، سرگرمی‌های آموزشی، علمی و فرهنگی، محتوای دیجیتال و... از جمله محورهای این زون است.
محسنی با بیان این‌که توجه به نوآوری‌ها و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز نه تنها به توسعه‌ی اشتغال کمک می‌کند، بلکه ارزش‌ افزوده‌ی خوبی نیز دارد، یادآور شد: در تلاشیم تا با برگزاری این جلسه و همکاری دستگاه‌های مربوطه، نوآوران و فناوران بیشتری از استان در «زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز(صنایع فرهنگی و خلاق) ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی» شرکت کنند.
جانشین مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی نیز در این جلسه بیان کرد: «ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی» در چهار محور ایده‌های فناورانه، توسعه و تجاری‌سازی فناوری، فروش محصولات دانش‌بنیان و نیازمندی‌های فناورانه از 10 الی 14 آبان ماه در نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار می‌شود.
اکبر فرزین مقدم با بیان این‌که نمایشگاه فناوری ربع رشیدی در راستای بهبود فضای کسب و کار دانش بنیان وبا رویکرد توسعه و تجاری سازی فناوری برگزار می‌شود، افزود: دوره اول نمایشگاه در سال 84 برگزار شده و دوره‌های بعدی نیز به ترتیب از سال 93 تاکنون برگزار می‌شوند.
وی با تاکید بر این‌که این نمایشگاه از سال 96 با عنوان "نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی(RINOTEX)" برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: در نمایشگاه نوآوری و فناوری سال گذشته 26 رویداد تخصصی برگزار شده و همچنین هزار و 732 طرح مشارکت داده شدند که 354 طرح آن خارج استانی و 20 طرح نیز خارجی بود.
وی در ادامه به اثربخشی پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی نیز اشاره کرد و گفت: از مجموع 267 طرح فناورانه، 44 طرح منجر به کسب و کار دانش بنیان شدند و در حقیقت شاهد تحقق هدف 16.48 درصدی در پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری بوده‌ایم.
مقدم به زون‌های تخصصی ششمین نمایشگاه نواوری و فناوری ربع رشیدی نیز اشاره کرد و افزود: این نمایشگاه شامل 17 زون تخصصی "نوآوری و فناوری‌های کشاورزی، نوآوری و فناوری‌های انرژی، نوآوری و فناوری‌های نفت، گاز و پتروشیمی، نوآوری و فناوری‌های صنایع نساجی و پوشاک، نوآوری و فناوری‌های آب، نوآوری و فناوری‌های مهندسی پزشکی؛ علوم شناختی همگرا، نوآوری و فناوری‌های نانو و همچنین نوآوری و فناوری‌های ارتباطات؛ الکترونیک و میکروالکترونیک، نوآوری و فناوری‌های صنایع خودرو؛ قطعه سازی و ماشین‌سازی، نوآوری و فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، نوآوری و فناوری‌های صنایع غذایی؛ دارویی؛ بهداشتی و آرایشی، نوآوری و فناوری‌های مواد پیشرفته؛ کامپوزیت؛ مصالح ساختمانی و راه‌سازی، نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)، فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه دانش آموزی، صنایع دفاعی، تکنولوژی‌های آموزشی و مهارتی و شهر هوشمند" است.
وی در مورد اهداف کلی این نمایشگاه نیز خاطرنشان کرد: کمک به تجاری‌سازی فناوری، بسترسازی برای تکمیل چرخه علم تا فناوری و فناوری تا کسب و کار، شناسایی و معرفی نواوری‌ها و اختراعات فناورانه و طرح ها و ایده‌های دانش‌محور، معرفی توانمندی‌های پژوهشی و فناوری و بسترسازی برای کاربردی کردن آن‌ها، معرفی نیازمندی‌های فناورانه نهادها، دستگاه‌ها و بنگاه‌های تولیدی و خدماتی و... از جمله اهداف این نمایشگاه است.
وی یادآور شد: ایجاد ارتباط بین دانشگاه و فناوران با بخش‌های مختلف اقتصادی و اجرایی، گسترش همکاری های فناورانه منطقه ای، ملی و بین المللی، ایجاد فضای مناسب کسب و کار برای نخبگان علمی و فناوری و شکل گیری شرکت‌های دانش بنیان، جذب سرمایه گذاری‌ داخلی و خارجی برای فرصت‌های سرمایه‌گذاری دانش بنیان و افزایش صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان از دیگر اهداف این نمایشگاه است.
جانشین مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی در پایان با تاکید بر این‌که مسئولیت زون "نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)" به سازمان جهاد دانشگاهی استان واگذار شده است، افزود: تاکنون 6 طرح در حوزه "توسعه و تجاری‌سازی، ایده و فروش محصولات دانش بنیان" در این زون ثبت نام کرده‌اند و امید است تا برگزاری نمایشگاه تعداد طرح‌ها بیشتر شود.
معاون فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی استان نیز در این جلسه با تاکید بر این‌که اقتصاد فرهنگ و هنر در توسعه‌ی پایدار جایگاهی راهبردی دارد، افزود: عدم شفافیت در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر استان مانع از ان می‌شود که اطلاعات دقیقی در دست داشته و بتوانیم منطبق بر آن برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشیم.
احد حاجی بلند با تاکید بر این‌که زون "نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)"، ظرفیت مناسبی در استان ایجاد می‌کند تا فناوران و نوآوران این حوزه بتوانند علم و دانش خود را در معرض نمایش قرار داده و به مرحله تجاری‌سازی برسانند، بیان کرد: ضرورت دارد که در حوزه‌ی فرهنگی و اجتماعی ارتباط نظام‌مند ایجاد شود.
گفتنی است، در این جلسه نمایندگانی از شهرداری تبریز، دانشگاه تبریز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و اداره کل میراث فرهنگی استان حضور داشتند که به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداخته و آمادگی دستگاه متبوع خود را جهت همکاری در رابطه با اطلاع رسانی برای حضور فناوران و نوآوران در زون "نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)" اعلام کردند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز پذیرش دانشجو در مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی اردبیل

کتاب «تلفیق محیط‌زیست در مدیریت و برنامه‌ریزی شهری» منتشر شد

آغاز پذیرش دانشجو در مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی اردبیل

مدیرکل جدید حراست دانشگاه تبریز منصوب شد

اعضای بدن بانوی خویی به چهار نفر جان دوباره بخشید

زنانی که کیست دارند رازیانه مصرف نکنند

کلینیک طب سنتی پیک شفا در ارومیه پلمب شد

افزایش سطح دریاچه ارومیه به 34 سانتی متر رسید

دانشگاه محقق اردبیلی به سوق دادن آموزش و تحقیقات به سمت بازار با مکانیسم تجاری سازی اعتقاد دارد

2800 میلیارد ریال از اعتبار احیای دریاچه ارومیه محقق شده است

نشست مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری منطقه 3 کشور در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود

مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در بین پراستنادهای 2018

میزان بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه 1.5 برابر افزایش یافت

25 ایده استارت آپ در آذربایجان غربی اجرایی شد

کمبود ویتامین «د3» در همه گروه های سنی شایع است

کتاب های کمک درسی باید از سیستم آموزشی حذف شوند

دوره‌های آموزشی بورس برگزار می‌شود

"بتن سبک سازه‌ای پرمقاومت نورگذر" محققان کشور ثبت جهانی شد

بازدید از موزه طبیعی ارومیه تا پنجشنبه این هفته رایگان است

امروز انسان مبنای توسعه است / بهترین سرمایه برای رشد سرمایه انسانی است

تزریق موفقیت آمیز داروی TPA برای اولین بار در شهرستان پارس آباد

رشته دکتری زبان شناسی در مشگین شهر دایر می شود

مدیر فناوری دانشگاه ارومیه منصوب شد

پدید شوم مافیای کلاس های آموزشی گریبان گیر نظام آموزش وپرورش است

باید با مافیای کلاس های آموزشی برخورد جدی شود

تمامی بازماندگان از تحصیل آذربایجان غربی تا پایان سال جذب می شوند

ایرانی‌ها در موبایل؛ 30 برابر روزنامه، 9 برابر کتاب

اره بدستانی که نفس زاگرس را به شماره می اندازد

طرح انتقاب آب به دریاچه ارومیه 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

معاینه فنی خودروها در ارومیه با تخفیف 30 درصد انجام می شود

درمان ناباروری در سایه فعالیت های جهاددانشگاهی درخشش خوبی داشته است

7 برنامه به مناسبت روز هوای پاک در مهاباد برگزار می شود

هوآوی بعد از اپل، محبوب‌ترین برند تلفن همراه

متخلفان صیدماهی با موتور برق در پیرانشهر دستگیر شدند

وسعت دریاچه ارومیه 392 کیلومترمربع افزایش یافت

ویژگی‌های اخلاقی "آیت‌الله سبحانی" از زبان رئیس دانشگاه معارف اسلامی

2 شکارچی متخلف در نقده دستگیر شدند

بارش امسال در آذربایجان غربی 105میلی متر بیشتر از پارسال است

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

نشست تخصصی کمیته منطقه‌ای آبیاری و زهکشی آذربایجان شرقی در دانشگاه تبریز برگزار شد

جشنواره های ایده پردازی دانش آموزی مورد توجه قرار گیرد

یک بال طاووسک در تالاب نوروزلوی میاندوآب مشاهده شد

جنگل های سردشت رساله دکترای دانش آموخته دانشگاه ارومیه شد

زیستگاه های آبی اشنویه در 3 مرحله پایش شد

سرشماری زمستانه پرندگان در منابع آب سردشت آغاز شد

50 هزار بال انواع پرنده در تالاب های مهاباد سرشماری شد

معاون پژوهشی دانشگاه ارومیه به عنوان «رایزن علمی و سرپرست دانشجویان ایرانی در شبه قاره هند» منصوب شد

آغاز بکار پردیس ارس دانشگاه تبریز با 130رشته در مقطع آموزش عالی

8 هزار قطعه غاز پیشانی سفید در آذربایجان غربی مشاهد شد

سامانه بارشی فعال فردا /چهارشنبه/ وارد آذربایجان غربی می شود