پیام آذری

آخرين مطالب

با مسئولیت جهاد دانشگاهی

زون صنایع خلاق و فرهنگی در نمایشگاه ربع رشیدی برپا می‌شود علمي

زون صنایع خلاق و فرهنگی در نمایشگاه ربع رشیدی برپا می‌شود

  بزرگنمايي:

پیام آذری - جلسه هم‌اندیشی زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز(صنایع فرهنگی و خلاق) ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی با حضور جمعی از نمایندگان دستگاه‌های مرتبط با " فناوری‌های نرم و هویت‌ساز" در سالن جلسات سازمان جهاددانشگاهی استان برگزار شد.
به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان‌شرقی، رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان در این جلسه با بیان این‌که سال گذشته اولین دوره‌ی زون صنایع خلاق و فناوری در نمایشگاه ربع رشیدی برپا شد که حرکت خوبی بود و استقبال خوبی از آن شد، اظهار کرد: با توجه به این‌که جهاد دانشگاهی کشور دارای پارک علم و فنلوری بوده و در سطح کشور در این رابطه فعالیت می‌کند از این رو مسئولیت زون" صنایع خلاق و فرهنگی" به این سازمان واگذار شده است.
جعفر محسنی با تاکید بر این‌که "فرهنگ" شاکله‌ی اصلی جامعه است، خاطرنشان کرد: باید تمامی مسئولان در این رابطه همت کرده و اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.
وی در ادامه به وضعیت فضای مجازی و هجمه‌های دشمنان در قالب برنامه‌ها، گیم‌ها و... اشاره کرد و افزود: این موضوعات می‌طلبد که تلاش بیشتری در حوزه فضای مجازی و فرهنگی داشته باشیم و از نوآوری‌ها و فناوری‌های که توسط جوانانمان برای این حوزه خلق می‌شوند، حمایت کنیم.
وی به محورهای «زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز» نیز اشاره کرد و افزود: پویانمایی، مفهوم‌سازی، گردشگری، کتاب‌های مصور، هنرهای تجمسی و اجرایی، مصنوعات هنری و دستی، نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای در قالب تولید، ارتقا، تبلیغ و تجارت کالاهای فرهنگی، بازی‌های رایانه‌ای، خدمات فرهنگی و دیجیتال خلاقانه، سرگرمی‌های آموزشی، علمی و فرهنگی، محتوای دیجیتال و... از جمله محورهای این زون است.
محسنی با بیان این‌که توجه به نوآوری‌ها و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز نه تنها به توسعه‌ی اشتغال کمک می‌کند، بلکه ارزش‌ افزوده‌ی خوبی نیز دارد، یادآور شد: در تلاشیم تا با برگزاری این جلسه و همکاری دستگاه‌های مربوطه، نوآوران و فناوران بیشتری از استان در «زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز(صنایع فرهنگی و خلاق) ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی» شرکت کنند.
جانشین مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی نیز در این جلسه بیان کرد: «ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی» در چهار محور ایده‌های فناورانه، توسعه و تجاری‌سازی فناوری، فروش محصولات دانش‌بنیان و نیازمندی‌های فناورانه از 10 الی 14 آبان ماه در نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار می‌شود.
اکبر فرزین مقدم با بیان این‌که نمایشگاه فناوری ربع رشیدی در راستای بهبود فضای کسب و کار دانش بنیان وبا رویکرد توسعه و تجاری سازی فناوری برگزار می‌شود، افزود: دوره اول نمایشگاه در سال 84 برگزار شده و دوره‌های بعدی نیز به ترتیب از سال 93 تاکنون برگزار می‌شوند.
وی با تاکید بر این‌که این نمایشگاه از سال 96 با عنوان "نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی(RINOTEX)" برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: در نمایشگاه نوآوری و فناوری سال گذشته 26 رویداد تخصصی برگزار شده و همچنین هزار و 732 طرح مشارکت داده شدند که 354 طرح آن خارج استانی و 20 طرح نیز خارجی بود.
وی در ادامه به اثربخشی پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی نیز اشاره کرد و گفت: از مجموع 267 طرح فناورانه، 44 طرح منجر به کسب و کار دانش بنیان شدند و در حقیقت شاهد تحقق هدف 16.48 درصدی در پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری بوده‌ایم.
مقدم به زون‌های تخصصی ششمین نمایشگاه نواوری و فناوری ربع رشیدی نیز اشاره کرد و افزود: این نمایشگاه شامل 17 زون تخصصی "نوآوری و فناوری‌های کشاورزی، نوآوری و فناوری‌های انرژی، نوآوری و فناوری‌های نفت، گاز و پتروشیمی، نوآوری و فناوری‌های صنایع نساجی و پوشاک، نوآوری و فناوری‌های آب، نوآوری و فناوری‌های مهندسی پزشکی؛ علوم شناختی همگرا، نوآوری و فناوری‌های نانو و همچنین نوآوری و فناوری‌های ارتباطات؛ الکترونیک و میکروالکترونیک، نوآوری و فناوری‌های صنایع خودرو؛ قطعه سازی و ماشین‌سازی، نوآوری و فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، نوآوری و فناوری‌های صنایع غذایی؛ دارویی؛ بهداشتی و آرایشی، نوآوری و فناوری‌های مواد پیشرفته؛ کامپوزیت؛ مصالح ساختمانی و راه‌سازی، نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)، فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه دانش آموزی، صنایع دفاعی، تکنولوژی‌های آموزشی و مهارتی و شهر هوشمند" است.
وی در مورد اهداف کلی این نمایشگاه نیز خاطرنشان کرد: کمک به تجاری‌سازی فناوری، بسترسازی برای تکمیل چرخه علم تا فناوری و فناوری تا کسب و کار، شناسایی و معرفی نواوری‌ها و اختراعات فناورانه و طرح ها و ایده‌های دانش‌محور، معرفی توانمندی‌های پژوهشی و فناوری و بسترسازی برای کاربردی کردن آن‌ها، معرفی نیازمندی‌های فناورانه نهادها، دستگاه‌ها و بنگاه‌های تولیدی و خدماتی و... از جمله اهداف این نمایشگاه است.
وی یادآور شد: ایجاد ارتباط بین دانشگاه و فناوران با بخش‌های مختلف اقتصادی و اجرایی، گسترش همکاری های فناورانه منطقه ای، ملی و بین المللی، ایجاد فضای مناسب کسب و کار برای نخبگان علمی و فناوری و شکل گیری شرکت‌های دانش بنیان، جذب سرمایه گذاری‌ داخلی و خارجی برای فرصت‌های سرمایه‌گذاری دانش بنیان و افزایش صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان از دیگر اهداف این نمایشگاه است.
جانشین مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی در پایان با تاکید بر این‌که مسئولیت زون "نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)" به سازمان جهاد دانشگاهی استان واگذار شده است، افزود: تاکنون 6 طرح در حوزه "توسعه و تجاری‌سازی، ایده و فروش محصولات دانش بنیان" در این زون ثبت نام کرده‌اند و امید است تا برگزاری نمایشگاه تعداد طرح‌ها بیشتر شود.
معاون فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی استان نیز در این جلسه با تاکید بر این‌که اقتصاد فرهنگ و هنر در توسعه‌ی پایدار جایگاهی راهبردی دارد، افزود: عدم شفافیت در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر استان مانع از ان می‌شود که اطلاعات دقیقی در دست داشته و بتوانیم منطبق بر آن برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشیم.
احد حاجی بلند با تاکید بر این‌که زون "نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)"، ظرفیت مناسبی در استان ایجاد می‌کند تا فناوران و نوآوران این حوزه بتوانند علم و دانش خود را در معرض نمایش قرار داده و به مرحله تجاری‌سازی برسانند، بیان کرد: ضرورت دارد که در حوزه‌ی فرهنگی و اجتماعی ارتباط نظام‌مند ایجاد شود.
گفتنی است، در این جلسه نمایندگانی از شهرداری تبریز، دانشگاه تبریز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و اداره کل میراث فرهنگی استان حضور داشتند که به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداخته و آمادگی دستگاه متبوع خود را جهت همکاری در رابطه با اطلاع رسانی برای حضور فناوران و نوآوران در زون "نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)" اعلام کردند.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عامل رهاکردن زباله در رودخانه هنگ آباد پیرانشهر شناسایی شد

سارگپه زخمی به محیط زیست سردشت تحویل داده شد

علت تلف شدن گروهی سارها در بوکان مسمومیت غذایی اعلام شد

400 قطعه پلیکان سفید در تالاب «کانی برازان» مشاهده شد

جمع آوری 3500 نمونه خون بند ناف در آذربایجان‌شرقی

پیشرفت بیمارستان فوق تخصصی زنان ارومیه به 70 درصد رسید

همایش معماری و شهرسازی جهان اسلام در تبریز آغاز بکار کرد

توسعه‌ی کمّی دانشگاه‌ها بدون رعایت تناسب با نیاز بازار، کار درستی نیست

جذب دانشجو بر اساس نیاز بازار کار است

تالاب «کانی برازان» مهاباد میزبان محیط بانان کشور است

پیش رویداد استارت آپ ویکند دریاچه ارومیه در دانشگاه ارومیه برگزار می‌شود

انتصاب سرپرست دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد آذربایجان‌شرقی

خیران سلامت 220 میلیارد ریال در آذربایجان غربی هزینه کردند

نانوکامپوزیت زیستی بسته بندی مواد غذایی در تبریز تولید شد

استقبال دانش آموزان اردبیلی از برنامه «درهای باز» دانشگاه محقق اردبیلی

1500 قطعه غاز خاکستری میهمان تالاب کانی برازان مهاباد شدند

حدود 100 قطعه پرنده سار در بوکان تلف شدند

شکارچیان کبک در شاهین دژ دستگیر شدند

دستیابی پژوهشگران اردبیلی به بهینه‌سازی خواص رئولوژیکی و مکانیکی قیر اصلاح‌شده

شکارچی متخلف در خوی دستگیر شد

سالن ورزشی کلینیک دیابت در اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد

برگزاری یازدهمین جشنواره استانی حرکت در دانشگاه پیام نور تبریز

کتاب" مقدمات تست‌های آزمایشگاهی در دامپزشکی" منتشر شد

برگزاری استارت آپ‌ها باید متناسب با نیازهای صنعتی، گردشگری و کشاورزی استان باشد

دوره بازآموزی طب کار در تبریز برگزار می‌شود

چهارمین رویداد شتاب استان اردبیل با محوریت صنعت برق برگزار می‌شود

ساخت نمونه‌های تیتانیمی به روش نوین تفجوشی پلاسمای جرقه‌‌ای در دانشگاه محقق اردبیلی

آذربایجان غربی جزو 9 دانشگاه علوم پزشکی برتر کشور است

53 طرح درمانی در سفر رییس جمهوری افتتاح می شود

نمایشگاه اشتغال و کارآفرینی در ارومیه افتتاح شد

خیران آذربایجان غربی نقش مهمی در ارتقای شاخص های سلامت دارند

آتش نشانان میاندوآبی یک بهله سارگپه را نجات دادند

290 گونه پرنده در آذربایجان غربی زیست می کنند

شکارچیان خرگوش در مهاباد دستگیر شدند

طرح های فناورانه در آذربایجان غربی تسهیلات دریافت می کنند

برگزاری همایش ملّی علوم کاربردی ورزش و تندرستی در دانشگاه شهید‌مدنی آذربایجان

هفت متخلف شکار و صید در ارومیه دستگیر شدند

دومین رویداد دیدار با فناوران فردا در اردبیل برگزار شد

کانی برازان سرزنده ترین تالاب حوضه دریاچه ارومیه

جوانان تبریزی، امکان عکسبرداری 360 درجه را فراهم کردند

کارگاه‌ آموزشی زایمان فیزیولوژیک بدون درد و دارویی در اردبیل آغاز شد

خروجی رویدادهای کارآفرینی در جامعه ملموس باشد

دانشگاه‌ها دیر وارد مباحث پژوهشی شده‌اند/ صنایع اعتمادی به دانشگاه ندارند

سه هزار فلامینگو در تالاب سولدوز نقده فرود آمدند

یک قلاده خرس گرفتار در کلیبر رهاسازی شد

موافقت اصولی ایجاد «مرکز پژوهشی زیست‌ فناوری گیاهان دارویی» در دانشگاه محقق اردبیلی صادر شد

مولفه‌های اقتصادی و فناوری در سیاست‌های توسعه تکنولوژی به تنهایی موثر نیست

نمایشگاه نوآورانه و فناورانه ربع رشیدی تبریز پایان یافت

سرشماری پستانداران در آذربایجان غربی آغاز شد

نمایشگاه نوآوری های رینوتکس 2018 پایان یافت