پیام آذری

آخرين مطالب

با مسئولیت جهاد دانشگاهی

زون صنایع خلاق و فرهنگی در نمایشگاه ربع رشیدی برپا می‌شود علمي

زون صنایع خلاق و فرهنگی در نمایشگاه ربع رشیدی برپا می‌شود

  بزرگنمايي:

پیام آذری - جلسه هم‌اندیشی زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز(صنایع فرهنگی و خلاق) ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی با حضور جمعی از نمایندگان دستگاه‌های مرتبط با " فناوری‌های نرم و هویت‌ساز" در سالن جلسات سازمان جهاددانشگاهی استان برگزار شد.
به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان‌شرقی، رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان در این جلسه با بیان این‌که سال گذشته اولین دوره‌ی زون صنایع خلاق و فناوری در نمایشگاه ربع رشیدی برپا شد که حرکت خوبی بود و استقبال خوبی از آن شد، اظهار کرد: با توجه به این‌که جهاد دانشگاهی کشور دارای پارک علم و فنلوری بوده و در سطح کشور در این رابطه فعالیت می‌کند از این رو مسئولیت زون" صنایع خلاق و فرهنگی" به این سازمان واگذار شده است.
جعفر محسنی با تاکید بر این‌که "فرهنگ" شاکله‌ی اصلی جامعه است، خاطرنشان کرد: باید تمامی مسئولان در این رابطه همت کرده و اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.
وی در ادامه به وضعیت فضای مجازی و هجمه‌های دشمنان در قالب برنامه‌ها، گیم‌ها و... اشاره کرد و افزود: این موضوعات می‌طلبد که تلاش بیشتری در حوزه فضای مجازی و فرهنگی داشته باشیم و از نوآوری‌ها و فناوری‌های که توسط جوانانمان برای این حوزه خلق می‌شوند، حمایت کنیم.
وی به محورهای «زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز» نیز اشاره کرد و افزود: پویانمایی، مفهوم‌سازی، گردشگری، کتاب‌های مصور، هنرهای تجمسی و اجرایی، مصنوعات هنری و دستی، نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای در قالب تولید، ارتقا، تبلیغ و تجارت کالاهای فرهنگی، بازی‌های رایانه‌ای، خدمات فرهنگی و دیجیتال خلاقانه، سرگرمی‌های آموزشی، علمی و فرهنگی، محتوای دیجیتال و... از جمله محورهای این زون است.
محسنی با بیان این‌که توجه به نوآوری‌ها و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز نه تنها به توسعه‌ی اشتغال کمک می‌کند، بلکه ارزش‌ افزوده‌ی خوبی نیز دارد، یادآور شد: در تلاشیم تا با برگزاری این جلسه و همکاری دستگاه‌های مربوطه، نوآوران و فناوران بیشتری از استان در «زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز(صنایع فرهنگی و خلاق) ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی» شرکت کنند.
جانشین مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی نیز در این جلسه بیان کرد: «ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی» در چهار محور ایده‌های فناورانه، توسعه و تجاری‌سازی فناوری، فروش محصولات دانش‌بنیان و نیازمندی‌های فناورانه از 10 الی 14 آبان ماه در نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار می‌شود.
اکبر فرزین مقدم با بیان این‌که نمایشگاه فناوری ربع رشیدی در راستای بهبود فضای کسب و کار دانش بنیان وبا رویکرد توسعه و تجاری سازی فناوری برگزار می‌شود، افزود: دوره اول نمایشگاه در سال 84 برگزار شده و دوره‌های بعدی نیز به ترتیب از سال 93 تاکنون برگزار می‌شوند.
وی با تاکید بر این‌که این نمایشگاه از سال 96 با عنوان "نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی(RINOTEX)" برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: در نمایشگاه نوآوری و فناوری سال گذشته 26 رویداد تخصصی برگزار شده و همچنین هزار و 732 طرح مشارکت داده شدند که 354 طرح آن خارج استانی و 20 طرح نیز خارجی بود.
وی در ادامه به اثربخشی پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی نیز اشاره کرد و گفت: از مجموع 267 طرح فناورانه، 44 طرح منجر به کسب و کار دانش بنیان شدند و در حقیقت شاهد تحقق هدف 16.48 درصدی در پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری بوده‌ایم.
مقدم به زون‌های تخصصی ششمین نمایشگاه نواوری و فناوری ربع رشیدی نیز اشاره کرد و افزود: این نمایشگاه شامل 17 زون تخصصی "نوآوری و فناوری‌های کشاورزی، نوآوری و فناوری‌های انرژی، نوآوری و فناوری‌های نفت، گاز و پتروشیمی، نوآوری و فناوری‌های صنایع نساجی و پوشاک، نوآوری و فناوری‌های آب، نوآوری و فناوری‌های مهندسی پزشکی؛ علوم شناختی همگرا، نوآوری و فناوری‌های نانو و همچنین نوآوری و فناوری‌های ارتباطات؛ الکترونیک و میکروالکترونیک، نوآوری و فناوری‌های صنایع خودرو؛ قطعه سازی و ماشین‌سازی، نوآوری و فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، نوآوری و فناوری‌های صنایع غذایی؛ دارویی؛ بهداشتی و آرایشی، نوآوری و فناوری‌های مواد پیشرفته؛ کامپوزیت؛ مصالح ساختمانی و راه‌سازی، نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)، فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه دانش آموزی، صنایع دفاعی، تکنولوژی‌های آموزشی و مهارتی و شهر هوشمند" است.
وی در مورد اهداف کلی این نمایشگاه نیز خاطرنشان کرد: کمک به تجاری‌سازی فناوری، بسترسازی برای تکمیل چرخه علم تا فناوری و فناوری تا کسب و کار، شناسایی و معرفی نواوری‌ها و اختراعات فناورانه و طرح ها و ایده‌های دانش‌محور، معرفی توانمندی‌های پژوهشی و فناوری و بسترسازی برای کاربردی کردن آن‌ها، معرفی نیازمندی‌های فناورانه نهادها، دستگاه‌ها و بنگاه‌های تولیدی و خدماتی و... از جمله اهداف این نمایشگاه است.
وی یادآور شد: ایجاد ارتباط بین دانشگاه و فناوران با بخش‌های مختلف اقتصادی و اجرایی، گسترش همکاری های فناورانه منطقه ای، ملی و بین المللی، ایجاد فضای مناسب کسب و کار برای نخبگان علمی و فناوری و شکل گیری شرکت‌های دانش بنیان، جذب سرمایه گذاری‌ داخلی و خارجی برای فرصت‌های سرمایه‌گذاری دانش بنیان و افزایش صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان از دیگر اهداف این نمایشگاه است.
جانشین مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی در پایان با تاکید بر این‌که مسئولیت زون "نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)" به سازمان جهاد دانشگاهی استان واگذار شده است، افزود: تاکنون 6 طرح در حوزه "توسعه و تجاری‌سازی، ایده و فروش محصولات دانش بنیان" در این زون ثبت نام کرده‌اند و امید است تا برگزاری نمایشگاه تعداد طرح‌ها بیشتر شود.
معاون فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی استان نیز در این جلسه با تاکید بر این‌که اقتصاد فرهنگ و هنر در توسعه‌ی پایدار جایگاهی راهبردی دارد، افزود: عدم شفافیت در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر استان مانع از ان می‌شود که اطلاعات دقیقی در دست داشته و بتوانیم منطبق بر آن برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشیم.
احد حاجی بلند با تاکید بر این‌که زون "نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)"، ظرفیت مناسبی در استان ایجاد می‌کند تا فناوران و نوآوران این حوزه بتوانند علم و دانش خود را در معرض نمایش قرار داده و به مرحله تجاری‌سازی برسانند، بیان کرد: ضرورت دارد که در حوزه‌ی فرهنگی و اجتماعی ارتباط نظام‌مند ایجاد شود.
گفتنی است، در این جلسه نمایندگانی از شهرداری تبریز، دانشگاه تبریز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و اداره کل میراث فرهنگی استان حضور داشتند که به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداخته و آمادگی دستگاه متبوع خود را جهت همکاری در رابطه با اطلاع رسانی برای حضور فناوران و نوآوران در زون "نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)" اعلام کردند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برخی مدارس آذربایجان غربی به دلیل بارش برف امروز در نوبت دوم تعطیل است

موافقت قطعی شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد دو رشته دکتری در دانشگاه محقق اردبیلی

همایش ملی نقش آموزش و پرورش در تحقق گام دوم انقلاب در تبریز برگزار می شود

گفتمان‌سازی بیانیه گام دوم انقلاب نخستین قدم برای تحقق آن است

نخبه تبریزی: شرکت ها و سازمان ها از استارت آپ ها هراس دارند

دعوت حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از دانشگاه ها برای بررسی آلودگی «کاوه سودا»

کتاب "بیولوژی مورچه‌ها، زنبوران عسل و عنکبوت در قرآن کریم" منتشر شد

اولین رئیس دانشکده کشاورزی اردبیل دار فانی را وداع گفت

کتاب "سیری در قلمرو ادبیات تطبیقی" وارد بازار نشر شد

نمایشگاه "وارلیق" در دانشگاه ارومیه آغاز بکار کرد

54000 مددجویی کمیته امداد آذربایجان غربی از خدمات بیمه سلامت بهره مند شدند

کارت مددجویان تا صدور دفترچه بیمه سلامت دارای اعتبار است

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور تبریز در لیست کاندیدای «10 درصد داوران برتر جهان» قرار گرفت

خیران با کمک در جهت ساخت مجتمع درمانی و رفاهی، بیماران هموفیلی استان را یاری کنند

کنفرانس بین المللی «جبر جابجایی و کاربردهای آن در هندسه جبری» برگزار می‌شود

توسعه روابط ترکیه و ایران بزرگترین مانع پیش روی کاپیتالیسم است

موافق دیپلماسی علمی هستیم

6 بال کبک در طبیعت تکاب رها شد

کشتی آرتمیا پس از 7 سال در دریاچه ارومیه شناور شد

حجم آب دریاچه ارومیه به حدود 3.5 میلیارد مترمکعب رسید

لایروبی رودخانه ها در مدیریت سیلاب آذربایجان غربی موثر بود

جمعیت زادآور «میش مرغ» در اصلی ترین زیستگاهش مشاهده شد

آذربایجان غربی تا اواسط هفته جاری جو پایدار خواهد داشت

تالاب های مهاباد سالانه 27.5 میلیون مترمکعب نیاز آبی دارد

تالاب فصلی «قره قشلاق» در مهاباد پس از 6 سال احیا شد

حجم آب دریاچه ارومیه از 3.6 میلیارد مترمکعب هم فراتر رفت

دانش آموزان بوکانی از خدمات فلورایدتراپی بهره مند شدند

تالاب های «طالقان» و «یادگارلو» نقده آبگیری شد

47 متخلف زیست محیطی در بوکان دستگیر شدند

گوزن زرد ایرانی در پارک ملی دریاچه ارومیه پایش آنلاین می شود

وسعت دریاچه ارومیه 607 کیلومترمربع افزایش یافت

دریاچه ارومیه با احیا سه متر فاصله دارد

انتقال آب به دریاچه مصنوعی بندرشرفخانه ممنوع شد

خانواده یک شکارچی در پیرانشهر کبک های وحشی را رها کردند

دبی چشمه های پارک ملی دریاچه ارومیه تا 30 برابر افزایش یافت

بیش از 7 میلیون نفر آموزش فنی حرفه ای دریافت کردند

اجلاس رشد و توسعه شهری اوراسیا در تبریز برگزار می‌شود

راه اندازی مرکز آموزشی دانشگاه فرهنگیان در مراغه نهایی شد

معاون استاندار آذربایجان شرقی: علوم انسانی در ارتباط صنعت و دانشگاه مورد بی توجهی است

اجلاس اتحادیه دانشگاه های قفقاز در تبریز برگزار می شود

ایران و ترکیه بزرگ ترین مانع پیش روی نظام سرمایه داری هستند

نخبه تبریزی: شرکت ها و سازمان ها از استارت آپ ها هراس دارند

روش علمی و منطقی برای مبارزه با مواد مخدر لازم است

رشته مرمت بناهای تاریخی در دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل ایجاد می شود

هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در استان برگزار می شود

تالاب فصلی «قره قشلاق» در مهاباد پس از 6 سال احیا شد

تقویت قدرت تشخیص دانش آموزان در فضای مجازی ضروری است

محققان دانشگاه تبریز پلیمر پلی‌استایرن دیرسوز تولید کردند

نوآوری باز، امکان تبادل دانش تجاری را فراهم می‌کند

افزایش تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با سال قبل به نیم متر رسید