پیام آذری

آخرين مطالب

گذر از اقتصاد نفتی با توسعه دانش بنیان علمي

گذر از اقتصاد نفتی با توسعه دانش بنیان

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - «گذر از اقتصاد نفتی» به عنوان نسخه اصلی تحقق توسعه پایدار و همه جانبه، از جمله مطالبات برآورده نشده مردم و مسوولان می باشد که گفته می شود از راه گسترش و تقویت شرکت های دانش بنیان قابل دسترسی است.
به گزارش ایرنا، صادرات 450 میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان در سال گذشته نشان می دهد که این بخش به عنوان موتور محرکه توسعه کشور در سال های اخیر رشد چشمگیری را تجربه کرده است.
کارشناسان در تبیین اهمیت توجه مضاعف به توسعه شرکت های دانش بنیان می گویند که امروزه دیگر خام فروشی به عنوان شاخص اصلی اقتصاد نفتی، پاسخگو نیست و اقتصادهایی توان ماندگاری در بازار پرتنازع جهانی را دارند که نیروی انسانی به عنوان سرمایه اصلی آنها تلقی شود.
از این منظر با گسترش دودکش های صنعتی دیگر نمی توان به توسعه رسید، زیرا درآمد حاصل از تولید 60 کیلوگرم یک کارخانه "بیوتک" با تولید یک سال یک کارخانه سیمان برابری می کند.
در این میان آذربایجان شرقی نیز با وجود برخورداری از شمار زیاد دانشگاه ها و مراکز علمی و بنیان های مناسب صنعتی و پژوهشی، جایگاه مناسبی در حوزه شرکت های دانش بنیان در کشور ندارد.
هر چند در 2 سال اخیر اقدامات ارزنده ای برای توسعه شرکت های دانش بنیان آذربایجان شرقی در ابعاد کمی و کیفی از قبیل راه اندازی برج فناوری ربع رشیدی با ظرفیت استقرار 24 شرکت دانش بنیان و انعقاد تفاهم نامه ایجاد صندوق پژوهش و نوآوری با 100 میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده، اما توسعه پرشتاب این حوزه تاثیرگذار نیازمند اهتمام ویژه است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه هیچ اقتصادی در دنیا بر پایه منابع زیرزمینی رشد نمی کند، می گوید: در کشور ما معنی اشتغال، استخدام است و با این تعریف کارآفرینی در آن نابود می شود.
سورنا ستاری اضافه می کند: در اقتصاد دانش بنیان به دنبال نیروی انسانی با مهارت و اعتماد به نفس بالا هستیم و باید محیط را برای فعالیت بهتر این قبیل نیروی انسانی فراهم کنیم.
وی ادامه می دهد: مراکز علمی ما به دنبال ارائه محصولاتی با ارزش افزوده هستند، مساله ای که در مراکز سنتی مورد توجه قرار نگرفته است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر لزوم آماده سازی محیط برای دانشجویان نخبه تاکید می کند: صرفا ارائه تسهیلات نمی تواند در این زمینه مفید باشد، بلکه آماده سازی محیط برای دانشجویان نخبه به خصوص در استان های خودشان مهم ترین مساله است.
وی می گوید: رشد شرکت های دانش بنیان به گونه ای است که از صفر شروع و به صورت تدریجی رشد می کنند تا با دارا بودن پایه های قوی، اقدام به فعالیت های بهتری کنند.
ستاری اظهار می کند: باید از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان و مراکز علمی کمک بگیریم.
رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز می گوید: جایگاه آذربایجان شرقی در تعداد شرکت‌های دانش بنیان برازنده این استان نیست و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته تلاش می‌شود رتبه استان در سه سال آینده از پنجم به دوم ارتقا یابد و این مهم با اهتمام استان و سرمایه‌گذاری محقق می‌شود و استاندار آذربایجان شرقی در این خصوص قول حمایت داده است.
بهزاد سلطانی اضافه می کند: 189 درخواست از آذربایجان شرقی برای استفاده از تسهیلات و خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به ما رسیده که از این تعداد، 64 مورد مصوب و 30 طرح عملیاتی شده است و مبلغ مصوب برای اجرای این طرح‌ها برابر با 11.44 میلیارد تومان است.
رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، توجه به اشتغال مبتنی بر فناوری را ضرورتی انکار ناپذیر می داند و می گوید: نرخ بیکاری در کشور توجه به اقتصاد دانش بنیان را دو چندان کرده است؛ به طوری که در حال حاضر نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 سال 25 درصد، نرخ بیکاری 15 تا 40 سال حدود 35 درصد و نرخ بیکاری دانش آموختگان حدود 26 درصد است.
معاون نوآوری و فناوری پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی نیز با اشاره به وجود یکهزار و996 شرکت دانش بنیان درکشور می گوید: سهم استان از این تعداد 77 شرکت است.
عبدالرضا میرمحسنی یادآوری می کند: در حال حاضر تعداد 195 شرکت دانش بنیان آذربایجان شرقی نیز در صف انتظار بررسی قرار دارند و مرحله اولیه ثبت نام را انجام داده اند.
میرمحسنی همچنین با اشاره به حمایت های ویژه دولت از شرکت های دانش بنیان ادامه می دهد: مجموع مبلغ تسهیلات مصوب صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت های دانش بنیان استان 28 میلیارد و 535 میلیون ریال بوده است.
وی با اشاره به ارائه خدمات به شرکت های دانش بنیان در مرکز خدمات دهی پارک علم و فناوری می گوید: امیدواریم هرچه سریع تر کمیته های اقتصاد دانش بنیان در دستگاه های اجرایی استان به صورت منسجم تشکیل و جلسه های آن برگزار شود.
رییس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی نیز معتقد است که شرکت های دانش بنیان استان از فرصت های موجود به خوبی استفاده نمی کنند.
داود بهبودی می گوید: موقعیت ها و فرصت های تسهیلاتی و حقوقی مطلوبی در دفتر پژوهش و فناوری تهران و یا معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری برای شرکت های دانش بنیان وجود دارد که عده ای از این فرصت ها به خوبی استفاده می کنند، اما استان ما نمی تواند آن طور که باید بهره مند شود و این مسئله یک عارضه برای استان به شمار می رود.
وی با بیان اینکه به تناسب ادعایی که در سطوح مختلف داریم باید اعتقاد هم در نظام اداری و تصمیم سازی وجود داشته باشد، افزود: حداقل باید باور کنیم اگر می خواهیم کاری در استان صورت دهیم و قدمی در مسیر توسعه برداریم یکی از شاه کلیدهای اصلی آن تحقق اقتصاد دانش بنیان است.
بهبودی، پارک های علم و فناوری را اساس اقتصاد دانش بنیان می داند و اضافه می کند: به طور قطع حمایت های برنامه ریزی شده برای شرکت های دانش بنیان یک مسیر نارفته است و تا بخواهد نهادینه شود و قوانین و مقررات و نظام مالیاتی درک کند مقوله دانش بنیان چیست و چطور باید با آن برخورد کند، با چالش مواجه هستیم.
رییس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی تاکید می کند: ما هر قدر شرکت های دانش بنیان را با مسائل حقوقی، مالیاتی و بیمه ای بیشتر آشنا کنیم، بهتر خواهند توانست از حقوق خود دفاع کنند و برای توسعه قدم های سریع تری بردارند.
وی خاطرنشان می کند: در چند سال گذشته در استان اتفاقات بزرگی افتاده به طوری که تعداد شرکت های دانش بنیان در سال 1394 تقریبا سه برابر دوره ماقبل شده است؛ بنابراین اگر با این سرعتی که در پیش گرفته ایم راه را ادامه دهیم به طور قطع خواهیم توانست عقب ماندگی های گذشته را جبران کنیم.
518

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آذربایجان غربی تا 2 روز آینده جوی پایدار و آرام خواهد داشت

5 تیم فوریت های پزشکی سردشت در حالت آماده باش قرار دارند

300اکیپ حفاظت از منابع طبیعی نوروز98 در آذربایجان غربی فعال است

دوره آموزشی GIS در شهرستان گرمی برگزار شد

ثبت سه اختراع جدید در مرکز رشد جهاددانشگاهی اردبیل

کنفرانس ملی بهداشت و محیط زیست در اردبیل برگزار می‌شود

مصرف مشروبات الکلی دست ساز بلای جان شهروندان

خرید و فروش گونه های حیات وحش در مهاباد پیگیری می شود

گسترش همکاری‌ پارک فناوری آذربایجان شرقی با تکنوپارک‌های ترکیه

رتبه کنکور خلخال هفت پله ارتقا یافت

رهاسازی آب سد مهاباد به دریاچه ارومیه از سر گرفته شد

نخستین نشست کمیته مشترک عملیاتی سازی تفاهم نامه بین وزارت علوم و شورای علم و فناوری ترکیه برگزار شد

ساخت متمرکزکننده‌های خورشیدی نورزا توسط پژوهشگران دانشگاه تبریز

الگوی تغذیه سالم درنوروز 1398 رعایت شود

تراز دریاچه ارومیه 23 سانتی متر افزایش یافت

استاندار آذربایجان شرقی: از همکاری علمی و صنعتی با ترکیه استقبال می‌کنیم

5 نوزاد ناشنوا در خوی امسال برای کاشت حلزون معرفی شدند

بیانیه گام دوم انقلاب از نگاه دانشگاهیان

پژوهشگران دانشگاه تبریز موفق به ساخت متمرکزکننده‌های خورشیدی نانو شدند

بارش برف پیرانشهر را سفیدپوش کرد

کاربردی کردن آزمایش های علوم در مدارس ضروری است

30هزار قطعه پرنده مهاجر وارد تالاب «کانی برازان» مهاباد شدند

شکارچی پرنده در سردشت دستگیر شد

1218 مرکز تهیه مواد غذایی در سردشت تحت نظارت بهداشتی است

خراسان رضوی رتبه اول المپیاد فرش دستباف را کسب کرد

کمیته فناوران ایثارگر پارک‌های علم و فناوری کشور در اردبیل افتتاح شد

اولین برند خلاق استان اردبیل با ارزیابی جهاددانشگاهی تأیید شد

وسعت دریاچه ارومیه به مرز 2500 کیلومترمربع رسید

دوستداران طبیعت اماکن گردشگری چالدران را پاکسازی کردند

دانشگاه های آزاد تبریز و بین المللی کرکوک همکاری می کنند

رویداد استارتاپ ویکند صنایع کوچک در ارومیه آغاز شد

برنامه مدیریت جامع برای 3 تالاب آذربایجان غربی تدوین شده است

راه‌اندازی مرکز غربالگری سرطان در اهر در آینده نزدیک

طرح پیشگیری از مرگ و میر جوانان در خوی اجرا شد

مطالعه مستمر و اجتناب از استرس مانع ابتلا به آلزایمر می‌شود

همایش علمی ارتباط با صنعت دانشگاه بناب برگزار می‌شود

مدیران و کارکنان هتل باید مهارت های فردی و ارتباطی را یاد بگیرند

درخشش تیم روبوکاپ تبریز در مسابقات فیرا کاپ آزاد ایران 2019

انتصاب 13 استاد دانشگاه تبریز به عضویت در کارگروه های تخصصی وزارت علوم، تحقیقات وفناوری

اقداماتی که در مواجهه با موارد سوختگی باید انجام دهیم

طرح دانشکده پاک در دانشگاه تبریز برگزار شد

جنگل های زاگرس روزگار خوبی ندارد

تحقیق برای جلوگیری از تبخیر آب دریاچه ارومیه ادامه دارد

کتاب برنامه مدیریت جامع تالاب کانی برازان مهاباد رونمایی شد

همایس چالش‌ها و آسیب‌های هم خانگی در دانشجویان در دانشگاه تبریز برگزار شد

4 متخلف زیست محیطی در نقده دستگیر شدند

روزانه 64 تن زباله از سطح شهر سردشت جمع آوری می شود

عرضه و فروش جانوران وحشی در آذربایجان غربی ممنوع است

820 دانش آموز در چایپاره بصورت رایگان معاینه دندانپزشکی می شوند

تراز دریاچه ارومیه 21 سانتی متر افزایش یافت