پیام آذری

آخرين مطالب

گذر از اقتصاد نفتی با توسعه دانش بنیان علمي

گذر از اقتصاد نفتی با توسعه دانش بنیان

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - «گذر از اقتصاد نفتی» به عنوان نسخه اصلی تحقق توسعه پایدار و همه جانبه، از جمله مطالبات برآورده نشده مردم و مسوولان می باشد که گفته می شود از راه گسترش و تقویت شرکت های دانش بنیان قابل دسترسی است.
به گزارش ایرنا، صادرات 450 میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان در سال گذشته نشان می دهد که این بخش به عنوان موتور محرکه توسعه کشور در سال های اخیر رشد چشمگیری را تجربه کرده است.
کارشناسان در تبیین اهمیت توجه مضاعف به توسعه شرکت های دانش بنیان می گویند که امروزه دیگر خام فروشی به عنوان شاخص اصلی اقتصاد نفتی، پاسخگو نیست و اقتصادهایی توان ماندگاری در بازار پرتنازع جهانی را دارند که نیروی انسانی به عنوان سرمایه اصلی آنها تلقی شود.
از این منظر با گسترش دودکش های صنعتی دیگر نمی توان به توسعه رسید، زیرا درآمد حاصل از تولید 60 کیلوگرم یک کارخانه "بیوتک" با تولید یک سال یک کارخانه سیمان برابری می کند.
در این میان آذربایجان شرقی نیز با وجود برخورداری از شمار زیاد دانشگاه ها و مراکز علمی و بنیان های مناسب صنعتی و پژوهشی، جایگاه مناسبی در حوزه شرکت های دانش بنیان در کشور ندارد.
هر چند در 2 سال اخیر اقدامات ارزنده ای برای توسعه شرکت های دانش بنیان آذربایجان شرقی در ابعاد کمی و کیفی از قبیل راه اندازی برج فناوری ربع رشیدی با ظرفیت استقرار 24 شرکت دانش بنیان و انعقاد تفاهم نامه ایجاد صندوق پژوهش و نوآوری با 100 میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده، اما توسعه پرشتاب این حوزه تاثیرگذار نیازمند اهتمام ویژه است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه هیچ اقتصادی در دنیا بر پایه منابع زیرزمینی رشد نمی کند، می گوید: در کشور ما معنی اشتغال، استخدام است و با این تعریف کارآفرینی در آن نابود می شود.
سورنا ستاری اضافه می کند: در اقتصاد دانش بنیان به دنبال نیروی انسانی با مهارت و اعتماد به نفس بالا هستیم و باید محیط را برای فعالیت بهتر این قبیل نیروی انسانی فراهم کنیم.
وی ادامه می دهد: مراکز علمی ما به دنبال ارائه محصولاتی با ارزش افزوده هستند، مساله ای که در مراکز سنتی مورد توجه قرار نگرفته است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر لزوم آماده سازی محیط برای دانشجویان نخبه تاکید می کند: صرفا ارائه تسهیلات نمی تواند در این زمینه مفید باشد، بلکه آماده سازی محیط برای دانشجویان نخبه به خصوص در استان های خودشان مهم ترین مساله است.
وی می گوید: رشد شرکت های دانش بنیان به گونه ای است که از صفر شروع و به صورت تدریجی رشد می کنند تا با دارا بودن پایه های قوی، اقدام به فعالیت های بهتری کنند.
ستاری اظهار می کند: باید از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان و مراکز علمی کمک بگیریم.
رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز می گوید: جایگاه آذربایجان شرقی در تعداد شرکت‌های دانش بنیان برازنده این استان نیست و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته تلاش می‌شود رتبه استان در سه سال آینده از پنجم به دوم ارتقا یابد و این مهم با اهتمام استان و سرمایه‌گذاری محقق می‌شود و استاندار آذربایجان شرقی در این خصوص قول حمایت داده است.
بهزاد سلطانی اضافه می کند: 189 درخواست از آذربایجان شرقی برای استفاده از تسهیلات و خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به ما رسیده که از این تعداد، 64 مورد مصوب و 30 طرح عملیاتی شده است و مبلغ مصوب برای اجرای این طرح‌ها برابر با 11.44 میلیارد تومان است.
رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، توجه به اشتغال مبتنی بر فناوری را ضرورتی انکار ناپذیر می داند و می گوید: نرخ بیکاری در کشور توجه به اقتصاد دانش بنیان را دو چندان کرده است؛ به طوری که در حال حاضر نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 سال 25 درصد، نرخ بیکاری 15 تا 40 سال حدود 35 درصد و نرخ بیکاری دانش آموختگان حدود 26 درصد است.
معاون نوآوری و فناوری پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی نیز با اشاره به وجود یکهزار و996 شرکت دانش بنیان درکشور می گوید: سهم استان از این تعداد 77 شرکت است.
عبدالرضا میرمحسنی یادآوری می کند: در حال حاضر تعداد 195 شرکت دانش بنیان آذربایجان شرقی نیز در صف انتظار بررسی قرار دارند و مرحله اولیه ثبت نام را انجام داده اند.
میرمحسنی همچنین با اشاره به حمایت های ویژه دولت از شرکت های دانش بنیان ادامه می دهد: مجموع مبلغ تسهیلات مصوب صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت های دانش بنیان استان 28 میلیارد و 535 میلیون ریال بوده است.
وی با اشاره به ارائه خدمات به شرکت های دانش بنیان در مرکز خدمات دهی پارک علم و فناوری می گوید: امیدواریم هرچه سریع تر کمیته های اقتصاد دانش بنیان در دستگاه های اجرایی استان به صورت منسجم تشکیل و جلسه های آن برگزار شود.
رییس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی نیز معتقد است که شرکت های دانش بنیان استان از فرصت های موجود به خوبی استفاده نمی کنند.
داود بهبودی می گوید: موقعیت ها و فرصت های تسهیلاتی و حقوقی مطلوبی در دفتر پژوهش و فناوری تهران و یا معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری برای شرکت های دانش بنیان وجود دارد که عده ای از این فرصت ها به خوبی استفاده می کنند، اما استان ما نمی تواند آن طور که باید بهره مند شود و این مسئله یک عارضه برای استان به شمار می رود.
وی با بیان اینکه به تناسب ادعایی که در سطوح مختلف داریم باید اعتقاد هم در نظام اداری و تصمیم سازی وجود داشته باشد، افزود: حداقل باید باور کنیم اگر می خواهیم کاری در استان صورت دهیم و قدمی در مسیر توسعه برداریم یکی از شاه کلیدهای اصلی آن تحقق اقتصاد دانش بنیان است.
بهبودی، پارک های علم و فناوری را اساس اقتصاد دانش بنیان می داند و اضافه می کند: به طور قطع حمایت های برنامه ریزی شده برای شرکت های دانش بنیان یک مسیر نارفته است و تا بخواهد نهادینه شود و قوانین و مقررات و نظام مالیاتی درک کند مقوله دانش بنیان چیست و چطور باید با آن برخورد کند، با چالش مواجه هستیم.
رییس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی تاکید می کند: ما هر قدر شرکت های دانش بنیان را با مسائل حقوقی، مالیاتی و بیمه ای بیشتر آشنا کنیم، بهتر خواهند توانست از حقوق خود دفاع کنند و برای توسعه قدم های سریع تری بردارند.
وی خاطرنشان می کند: در چند سال گذشته در استان اتفاقات بزرگی افتاده به طوری که تعداد شرکت های دانش بنیان در سال 1394 تقریبا سه برابر دوره ماقبل شده است؛ بنابراین اگر با این سرعتی که در پیش گرفته ایم راه را ادامه دهیم به طور قطع خواهیم توانست عقب ماندگی های گذشته را جبران کنیم.
518
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همایش «بازآموزی متخصصان زنان و زایمان» در تبریز برگزار می‌شود

تحصیلاتِ کسب‌وکار محور داشته باشید

95 درصد از واکسن و داروهای دامی در داخل تولید می شود

توسعه آذربایجان غربی بر مدار ارتباطات

توسعه زیرساخت های ارتباطی در روستاها در اولویت کاری است

دریاچه ارومیه از مرحله خشک شدن رهایی یافته است

دولت دکتر روحانی دولتی پاسخگو است

دانشگاه محور حرکت های علمی و پژوهشی در جامعه است

تراز دریاچه ارومیه 7 سانتی متر بیشتر از مدت مشابه سال قبل است

دانشگاه ها درپی شناسایی فرصت های شغلی و ایجاد کسب وکارهای کوچک باشند

هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی عضو کمیسیون ملی یونسکو شد

رهاسازی آب سدها به دریاچه ارومیه آغاز شد

تفاهم‌نامه همکاری جهاددانشگاهی اردبیل و دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران منعقد شد

پایین بودن آستانه تحمل نشانه عدم سلامت روانی فرد است

10 درصد نوزادان جهان، نارس به دنیا می‎آیند

اجرای طرح "بند رسوب گیری بتن غلطکی" با همکاری دانشگاه شهید مدنی و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی

مرکز آموزشی درمانی الزهرای تبریز به پایتخت نوزادان در کشور تبدیل شده است

پایان نامه دانشجوی دانشگاه شهید مدنی «در سمپوزیوم بین‌المللی ایمنی سدها» رتبه اول را کسب کرد

تالاب کانی برازان مهاباد میزبان 10 هزار قطعه پرنده مهاجر است

سه قطعه سهره طلایی در پیرانشهر از شکارچیان کشف شد

بیکاری به سمت دانش‌آموختگان دانشگاه‌های نظری سوق یافته است

پژوهسرای دانش آموزی مراغه رتبه سوم فناوری نانو را کسب کرد

عامل رهاکردن زباله در رودخانه هنگ آباد پیرانشهر شناسایی شد

سارگپه زخمی به محیط زیست سردشت تحویل داده شد

علت تلف شدن گروهی سارها در بوکان مسمومیت غذایی اعلام شد

400 قطعه پلیکان سفید در تالاب «کانی برازان» مشاهده شد

جمع آوری 3500 نمونه خون بند ناف در آذربایجان‌شرقی

پیشرفت بیمارستان فوق تخصصی زنان ارومیه به 70 درصد رسید

همایش معماری و شهرسازی جهان اسلام در تبریز آغاز بکار کرد

توسعه‌ی کمّی دانشگاه‌ها بدون رعایت تناسب با نیاز بازار، کار درستی نیست

جذب دانشجو بر اساس نیاز بازار کار است

تالاب «کانی برازان» مهاباد میزبان محیط بانان کشور است

پیش رویداد استارت آپ ویکند دریاچه ارومیه در دانشگاه ارومیه برگزار می‌شود

انتصاب سرپرست دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد آذربایجان‌شرقی

خیران سلامت 220 میلیارد ریال در آذربایجان غربی هزینه کردند

نانوکامپوزیت زیستی بسته بندی مواد غذایی در تبریز تولید شد

استقبال دانش آموزان اردبیلی از برنامه «درهای باز» دانشگاه محقق اردبیلی

1500 قطعه غاز خاکستری میهمان تالاب کانی برازان مهاباد شدند

حدود 100 قطعه پرنده سار در بوکان تلف شدند

شکارچیان کبک در شاهین دژ دستگیر شدند

دستیابی پژوهشگران اردبیلی به بهینه‌سازی خواص رئولوژیکی و مکانیکی قیر اصلاح‌شده

شکارچی متخلف در خوی دستگیر شد

سالن ورزشی کلینیک دیابت در اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد

برگزاری یازدهمین جشنواره استانی حرکت در دانشگاه پیام نور تبریز

کتاب" مقدمات تست‌های آزمایشگاهی در دامپزشکی" منتشر شد

برگزاری استارت آپ‌ها باید متناسب با نیازهای صنعتی، گردشگری و کشاورزی استان باشد

دوره بازآموزی طب کار در تبریز برگزار می‌شود

چهارمین رویداد شتاب استان اردبیل با محوریت صنعت برق برگزار می‌شود

ساخت نمونه‌های تیتانیمی به روش نوین تفجوشی پلاسمای جرقه‌‌ای در دانشگاه محقق اردبیلی

آذربایجان غربی جزو 9 دانشگاه علوم پزشکی برتر کشور است