پیام آذری

آخرين مطالب

گذر از اقتصاد نفتی با توسعه دانش بنیان علمي

گذر از اقتصاد نفتی با توسعه دانش بنیان

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - «گذر از اقتصاد نفتی» به عنوان نسخه اصلی تحقق توسعه پایدار و همه جانبه، از جمله مطالبات برآورده نشده مردم و مسوولان می باشد که گفته می شود از راه گسترش و تقویت شرکت های دانش بنیان قابل دسترسی است.
به گزارش ایرنا، صادرات 450 میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان در سال گذشته نشان می دهد که این بخش به عنوان موتور محرکه توسعه کشور در سال های اخیر رشد چشمگیری را تجربه کرده است.
کارشناسان در تبیین اهمیت توجه مضاعف به توسعه شرکت های دانش بنیان می گویند که امروزه دیگر خام فروشی به عنوان شاخص اصلی اقتصاد نفتی، پاسخگو نیست و اقتصادهایی توان ماندگاری در بازار پرتنازع جهانی را دارند که نیروی انسانی به عنوان سرمایه اصلی آنها تلقی شود.
از این منظر با گسترش دودکش های صنعتی دیگر نمی توان به توسعه رسید، زیرا درآمد حاصل از تولید 60 کیلوگرم یک کارخانه "بیوتک" با تولید یک سال یک کارخانه سیمان برابری می کند.
در این میان آذربایجان شرقی نیز با وجود برخورداری از شمار زیاد دانشگاه ها و مراکز علمی و بنیان های مناسب صنعتی و پژوهشی، جایگاه مناسبی در حوزه شرکت های دانش بنیان در کشور ندارد.
هر چند در 2 سال اخیر اقدامات ارزنده ای برای توسعه شرکت های دانش بنیان آذربایجان شرقی در ابعاد کمی و کیفی از قبیل راه اندازی برج فناوری ربع رشیدی با ظرفیت استقرار 24 شرکت دانش بنیان و انعقاد تفاهم نامه ایجاد صندوق پژوهش و نوآوری با 100 میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده، اما توسعه پرشتاب این حوزه تاثیرگذار نیازمند اهتمام ویژه است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه هیچ اقتصادی در دنیا بر پایه منابع زیرزمینی رشد نمی کند، می گوید: در کشور ما معنی اشتغال، استخدام است و با این تعریف کارآفرینی در آن نابود می شود.
سورنا ستاری اضافه می کند: در اقتصاد دانش بنیان به دنبال نیروی انسانی با مهارت و اعتماد به نفس بالا هستیم و باید محیط را برای فعالیت بهتر این قبیل نیروی انسانی فراهم کنیم.
وی ادامه می دهد: مراکز علمی ما به دنبال ارائه محصولاتی با ارزش افزوده هستند، مساله ای که در مراکز سنتی مورد توجه قرار نگرفته است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر لزوم آماده سازی محیط برای دانشجویان نخبه تاکید می کند: صرفا ارائه تسهیلات نمی تواند در این زمینه مفید باشد، بلکه آماده سازی محیط برای دانشجویان نخبه به خصوص در استان های خودشان مهم ترین مساله است.
وی می گوید: رشد شرکت های دانش بنیان به گونه ای است که از صفر شروع و به صورت تدریجی رشد می کنند تا با دارا بودن پایه های قوی، اقدام به فعالیت های بهتری کنند.
ستاری اظهار می کند: باید از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان و مراکز علمی کمک بگیریم.
رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز می گوید: جایگاه آذربایجان شرقی در تعداد شرکت‌های دانش بنیان برازنده این استان نیست و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته تلاش می‌شود رتبه استان در سه سال آینده از پنجم به دوم ارتقا یابد و این مهم با اهتمام استان و سرمایه‌گذاری محقق می‌شود و استاندار آذربایجان شرقی در این خصوص قول حمایت داده است.
بهزاد سلطانی اضافه می کند: 189 درخواست از آذربایجان شرقی برای استفاده از تسهیلات و خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به ما رسیده که از این تعداد، 64 مورد مصوب و 30 طرح عملیاتی شده است و مبلغ مصوب برای اجرای این طرح‌ها برابر با 11.44 میلیارد تومان است.
رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، توجه به اشتغال مبتنی بر فناوری را ضرورتی انکار ناپذیر می داند و می گوید: نرخ بیکاری در کشور توجه به اقتصاد دانش بنیان را دو چندان کرده است؛ به طوری که در حال حاضر نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 سال 25 درصد، نرخ بیکاری 15 تا 40 سال حدود 35 درصد و نرخ بیکاری دانش آموختگان حدود 26 درصد است.
معاون نوآوری و فناوری پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی نیز با اشاره به وجود یکهزار و996 شرکت دانش بنیان درکشور می گوید: سهم استان از این تعداد 77 شرکت است.
عبدالرضا میرمحسنی یادآوری می کند: در حال حاضر تعداد 195 شرکت دانش بنیان آذربایجان شرقی نیز در صف انتظار بررسی قرار دارند و مرحله اولیه ثبت نام را انجام داده اند.
میرمحسنی همچنین با اشاره به حمایت های ویژه دولت از شرکت های دانش بنیان ادامه می دهد: مجموع مبلغ تسهیلات مصوب صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت های دانش بنیان استان 28 میلیارد و 535 میلیون ریال بوده است.
وی با اشاره به ارائه خدمات به شرکت های دانش بنیان در مرکز خدمات دهی پارک علم و فناوری می گوید: امیدواریم هرچه سریع تر کمیته های اقتصاد دانش بنیان در دستگاه های اجرایی استان به صورت منسجم تشکیل و جلسه های آن برگزار شود.
رییس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی نیز معتقد است که شرکت های دانش بنیان استان از فرصت های موجود به خوبی استفاده نمی کنند.
داود بهبودی می گوید: موقعیت ها و فرصت های تسهیلاتی و حقوقی مطلوبی در دفتر پژوهش و فناوری تهران و یا معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری برای شرکت های دانش بنیان وجود دارد که عده ای از این فرصت ها به خوبی استفاده می کنند، اما استان ما نمی تواند آن طور که باید بهره مند شود و این مسئله یک عارضه برای استان به شمار می رود.
وی با بیان اینکه به تناسب ادعایی که در سطوح مختلف داریم باید اعتقاد هم در نظام اداری و تصمیم سازی وجود داشته باشد، افزود: حداقل باید باور کنیم اگر می خواهیم کاری در استان صورت دهیم و قدمی در مسیر توسعه برداریم یکی از شاه کلیدهای اصلی آن تحقق اقتصاد دانش بنیان است.
بهبودی، پارک های علم و فناوری را اساس اقتصاد دانش بنیان می داند و اضافه می کند: به طور قطع حمایت های برنامه ریزی شده برای شرکت های دانش بنیان یک مسیر نارفته است و تا بخواهد نهادینه شود و قوانین و مقررات و نظام مالیاتی درک کند مقوله دانش بنیان چیست و چطور باید با آن برخورد کند، با چالش مواجه هستیم.
رییس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی تاکید می کند: ما هر قدر شرکت های دانش بنیان را با مسائل حقوقی، مالیاتی و بیمه ای بیشتر آشنا کنیم، بهتر خواهند توانست از حقوق خود دفاع کنند و برای توسعه قدم های سریع تری بردارند.
وی خاطرنشان می کند: در چند سال گذشته در استان اتفاقات بزرگی افتاده به طوری که تعداد شرکت های دانش بنیان در سال 1394 تقریبا سه برابر دوره ماقبل شده است؛ بنابراین اگر با این سرعتی که در پیش گرفته ایم راه را ادامه دهیم به طور قطع خواهیم توانست عقب ماندگی های گذشته را جبران کنیم.
518

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز بکار پردیس ارس دانشگاه تبریز با 130رشته در مقطع آموزش عالی

8 هزار قطعه غاز پیشانی سفید در آذربایجان غربی مشاهد شد

سامانه بارشی فعال فردا /چهارشنبه/ وارد آذربایجان غربی می شود

ایده‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه منطقه به کار گرفته می‌شود

تقویت رشته های فنی وحرفه ای گام مهمی در راستای حل مشکل بیکاری است

لک لک بیمار توسط آتش نشانان مهاباد نجات یافت

مرگ بی صدای زاگرس

دریاچه ارومیه عمیق تر شد

دانشگاه تبریز با دانشگاه‌های فرانسه همکاری می کند

راه‌های توسعه همکاری‌های مشترک دانشگاه‌های فرانسه و دانشگاه تبریز بررسی شد

نخستین دانشجوی خارجی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد

درآمدزایی 46 میلیارد ریالی شرکت های پارک فناوری آذربایجان غربی

سرشماری پرندگان در 70 زیستگاه آذربایجان غربی آغاز شد

سایه سنگین قاچاقچیان چوب بر سر درختان آذربایجان غربی

تنها 7 درصد خشکی دریاچه ارومیه ناشی از سدهاست

ضرورت تبیین دستاوردهای انقلاب در حوزه پزشکی و درمان

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین جهاددانشگاهی اردبیل و موسسه کاریابی کارآفرین استان

دانشگاه آزاد تبریز با مرکز علوم و فنون لیزر تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد

عمل موفقیت آمیز ترمیم رحم بیمار 38 ساله مبتلا به آدنومیومکتومی وسیع

استفاده از تکنیک جدید حفظ باروری بر روی یک مادر در تبریز

پرستاران خادمان صبور و بی ادعای عرصه سلامت هستند

طرح پرورش آرتمیا در حوضه دریاچه ارومیه پذیرفته شد

5 ایده برتر در صنعت کشاورزی اردبیل معرفی شدند

116 شرکت در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی فعال است

دکتر سلیم نیساری درگذشت

156 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه سرازیر شد

افزایش سطح دریاچه ارومیه به 34 سانتی متر رسید

فرماندار مراغه: ارتباط دانشگاه با صنعت ضعیف است

رویدادهای استارت آپی از حالت شو درآمده‌اند

برنامه‌ریزی برای تشکیل بانک اطلاعاتی ایده در استان اردبیل

بازماندن از تحصیل در قرن جدید یک آسیب اجتماعی مهم است

فضای مجازی یک میدان مبارزه علیه دشمن است

شکارچی متخلف در مهاباد دستگیر شد

44 درخواست ثبت اختراع به پارک فناوری آذربایجان غربی ارجاع شد

قاچاقچی 392 قطعه پرنده قاچاق در پیرانشهر دستگیر شد

وسعت دریاچه ارومیه به 2 هزار و 104 کیلومترمربع رسید

3000 بال غاز خاکستری در تالاب کانی برازان مهاباد فرود آمدند

کارگاه ارتقای سواد سلامت بازنشستگان در مهاباد برگزار شد

وقف در حوزه فناوری نیاز جدی توسعه فعالیت های دانش بنیان است

شکارچیان متواری در مهاباد به دام افتادند

راه اندازی سی تی اسکن در سلماس اولویت دانشگاه علوم پزشکی است

پاداش بازنشستگان علوم پزشکی آذربایجان غربی پرداخت می شود

گیاهانی که می توانند به داد دریاچه ارومیه برسند

کنگره علمی و هنری میرعلی تبریزی برگزار می‌شود

امسال 672 هکتار از اراضی ملی آذربایجان غربی رفع تصرف شد

رئیس جدید پارک علم و فناوری استان اردبیل منصوب شد

نشست تخصصی مشارکت اجتماعات محلی و منطقه ای در توسعه دانشگاه‌های نسل چهارم برگزار می‌شود

فعالیت‌های جهاددانشگاهی اردبیل بسیار کاربردی و امیدبخش است

جهاد دانشگاهی با تکیه بر دانش پژوهشگران توانایی حل مشکلات کشور را دارد

محققان دانشگاه ارومیه به دانش تولید روغن تمام سنتز دست یافتند