پیام آذری

آخرين مطالب

خداحافظی غیرقابل تصور پدیده شمشیربازی ایران گفتگو

خداحافظی غیرقابل تصور پدیده شمشیربازی ایران

  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه- «طاهر عاشوری» اپه ایست ارومیه ای تیم ملی ایران که روزی از کسب سهمیه مسابقات قهرمانی آسیا، قهرمانی جهان و بازی های آسیایی 2018 جاکارتا خوشحال بود، با کوله باری از تجربه و ویترینی از مدال های رنگارنگ آسیایی و بین المللی آهنگ غم انگیز و غیرقابل تصور خداحافظی خوانده و از حضور در جاکارتا انصرف داده است.
  شاید کسی تصور نمی کرد که یک نوجوان 16 ساله تحت آموزش های "ساکو عیوضیان" بر روی پیست شمشیربازی هنرنمایی کرده و تیم ملی شمشیربازی ایران را برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی در اسلحه اپه صاحب گردن آویز طلا کند.
اپه ایست 28 ساله اکنون که از 14 سالگی فعالیت ورزشی خود را در شهر ارومیه شروع کرده، با توجه به استعداد ذاتی خود خیلی زود پله های ترقی را طی کرد و در سال 1386 با کسب نخستین مدال طلای قهرمانی اپه ایران به عضویت تیم ملی درآمد.
عاشوری به همراه هم تیمی های خود نخستین طلای بین المللی ایران در رشته شمشیربازی اسلحه اپه را پس از انقلاب اسلامی کسب کرده و مدال طلای کاپ جوانان جهان در سال 1388 به میزبانی یزد را در کارنامه ورزشی خود دارد.
مدال طلای امیدهای 2011 آسیایی فیلیپین، نقره باشگاه های 2012 غرب آسیا در کویت و برنز انفرادی و نقره تیمی کاپ آزاد 2015 تایلند از دیگر افتخارات این اپه ایست جوان ارومیه ای است.
1389 شمسی نیز سال پرفروغی برای طلایه دار شمشیربازی اسلحه اپه کشور بود و 2 بار در مسابقات قهرمانی انفرادی جوانان کشور و المپیاد کشوری بر سکوی قهرمانی ایستاد.
تلاش های این ورزشکار همچنان ادامه یافت تا اینکه در سال 1395 فدراسیون شمشیربازی جمهوری اسلامی ایران برترین شمشیربازان اسلحه اپه بزرگسالان را اعلام کرد و بر اساس این رده ‌بندی «طاهر عاشوری» از ارومیه با 22.5 امتیاز به عنوان بهترین شمشیرباز ایران شناخته شد.
طاهر عاشوری متولد 1369 شمسی در ارومیه بوده و در حالی که سالهاست برای حضور در بازی های آسیایی برنامه ریزی کرده بود، این روزها در آستانه آغاز این رویداد مهم آسیایی با دلی پر از تیم ملی خداحافظی کرد تا آب سردی باشد بر پیکره تمام کسانی که در انتظار درخشش این ورزشکار شایسته در جاکارتا بودند.
به راستی ورزشکاری که ادعا داشت اگر به عقب برگردد، دوباره شمشیرباز می شود چرا با این همه عشق و علاقه تصمیم می گیرد به یک باره در میان سکوت خبری از تیم ملی کناره گیری کند؟
برای یافتن جواب این سوال به سراغ طاهر عاشوری، مسوولان فدراسیون شمشیربازی و اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی رفتیم تا دلیل انصراف این ورزشکار ملی پوش را از زبان آنان بشنویم.
طاهر عاشوری گفت: در 11 سال گذشته سختی های فراوانی را در تیم ملی تحمل کرده ام و دیگر نمی توانم در مقابل بی توجهی های مسوولان فدراسیون و اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی طاقت بیاورم.
وی بیان کرد: ملی پوشان سایر استان ها به صورت ماهیانه از اداره کل ورزش و جوانان استان خود حقوق دریافت می کنند در حالی که بنده به همراه 2 عضو دیگر تیم های ملی شمشیربازی (سکینه نوری و الهه قهرمانی) از این گونه تسهیلات بی بهره هستیم.
اپه ایست ملی پوش ارومیه ای گفت: با کمال تاسف فدراسیون نیز در خصوص پرداخت حقوق ماهیانه اقدام خاصی برای ملی پوشان انجام نداده است.
وی افزود: در اوایل خرداد سال جاری و پس از ماه ها تلاش بی وقفه، سهمیه سه رویداد مهم مسابقات قهرمانی آسیا، قهرمانی جهان و بازی های آسیایی 2018 جاکارتا را کسب کردم ولی هیچ یک از مسوولان استان حتی به خود زحمت ندادند تا از طریق تماس تلفنی کسب این موفقیت را تبریک بگویند و این امر جای بسی تاسف دارد.
عاشوری با بیان اینکه هیچ انگیزه ای برای ادامه حضور در تیم ملی ندارد و می خواهد برای همیشه ورزش حرفه ای را کنار بگذارد، افزود: تمامی وعده های مسوولان استان برای استخدام در یکی از ارگان های دولتی توخالی از آب درآمد و من با وجود داشتن 28 سال سن هنوز منبع درآمد و شغل مناسبی ندارم.
این شمشیر باز ارومیه ای با انتقاد از بی توجهی مسوولان ورزش آذربایجان غربی، حمایت مادی و معنوی آنان از سه شمشیرباز ارومیه ای حاضر در تیم های ملی را خواستار شد و گفت: اغلب هزینه های ورزشی ما توسط خودمان تامین می شود و این امر برای ما بسیار دردآور است.
وی گفت: زمانی که خبر انصرافم را با دبیر هیات شمشمیربازی آذربایجان غربی در میان گذاشتم، هیچ عکس العملی از آنان مشاهده نشد در حالی که مسوولان قبلی حمایت بسیار خوبی از ورزشکاران این رشته داشتند.
دبیر فدراسیون شمشیربازی در خصوص چرایی خداحافظی طاهر عاشوری در آستانه اعزام به جاکارتا گفت: جدایی طاهر عاشوری از تیم ملی برای کادر فنی اپه کشورمان غیرقابل توجیه است زیرا عاشوری یکی از بهترین های این رشته است و همواره در مسابقات برون مرزی به عنوان بازیکن یکی مانده به آخر وارد میدان می شد و بار روانی و سنگینی بر عهده داشت؛ نبود وی در ترکیب به ضرر تیم ملی ایران خواهد بود.
علی یعقوبیان بیان کرد: طاهر عاشوری باید در بازی های آسیایی حضور پیدا می کرد و من با خداحافظی این بازیکن صاحب نام و با تجربه به هیچ وجه موافق نبودم.
وی گفت: با شنیدن خبر انصراف عاشوری از حضور در اردوی انتخابی تیم ملی برای منصرف کردن این بازیکن از تصمیمی که گرفته بود با او صحبت کردم ولی موفق به منصرف کردنش از این تصمیم نشدم و چون زمان زیادی تا بازی های آسیایی نداریم، مجبور شدیم تا بازیکن دیگری جایگزین کنیم.
یعقوبیان ادامه داد: به طور یقین عاشوری برای این تصمیم خود دلیل قانع کننده ای نزد خود داشته است ولی من هنوز دلیل اصلی خداحافظی او را نمی دانم.
معاون توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی نیزگفت: تمام تلاش این اداره کل حمایت از ورزشکاران قهرمان و ملی پوش است و مسوولان استانی در حد توان سعی می کنند تا آنان را مورد حمایت های مادی و معنوی قرار دهند.
کیومرث پورایراندوست افزود: پس از انصراف کاوه موسوی و پریناز ابراهیمی از حضور در مسابقات انتخابی جاکارتا به دلیل مصدومیت، انصراف طاهر عاشوری نیز شوک دیگری بر پیکره ورزش استان و تیم ملی شمشیربازی وارد کرد زیرا شنیدن چنین خبرهای ناگواری قلب انسان را به درد می آورد.
وی بیان کرد: شنیدن درد و دل ورزشکاران و رسیدگی به مشکلات آنان وظیفه ذاتی اداره کل ورزش و جوانان است ولی ما نیز تابع ضوابط و مقرارت خاص اداری هستیم و بر حسب بودجه اندکی که در اختیار داریم باید مساوات و برابری در بین تمامی قهرمانان و ملی پوشان استان را رعایت کنیم.
پورایراندوست گفت: دلخوری طاهر عاشوری در قصور اداره کل برای تامین آینده شغلی ورزشکاران ملی پوش تا حدودی قابل قبول است ولی برای این امر نیز مقرارتی از سوی وزرات ورزش و جوانان وضع شده که از عهده ما خارج است زیرا برای استخدام ورزشکاران مدال های بازی های آسیایی و المپیک در اولویت قرار دارد.
وی افزود: عاشوری یکی از بهترین و با اخلاق ترین ورزشکاران استان است و تلاش زیادی را برای ورزش کشور متحمل شده و به طور یقین برای خداحافظی از تیم ملی کمی عجله کرده است.
پورایراندوست گفت: اداره کل ورزش و جوانان در آستانه بازی های آسیایی جاکارتا متحمل هزینه های فراوانی شده است ولی با عشق و علاقه و در حد توان سعی می کنیم قهرمانان ملی پوش و سهمیه دار خود را راضی نگه داریم تا با روحیه بهتری عازم مسابقات شوند.
رییس هیات شمشیربازی آذربایجان غربی نیزافزود: اعتبارات هیات های ورزشی بسیار محدود و ناچیز بوده و نبود حامی نیز دلیل دیگری است تا نتوانیم برنامه های تقویم سالیانه هیات را با آرامش خاطر عملیاتی کنیم.
جعفرصادق اسکندری بیان کرد: به طور یقین حمایت های مادی و معنوی هیات همواره شامل حال ورزشکاران حرفه ای و غیرحرفه ای خود بوده است ولی به دلیل نبود اعتبارات کافی همواره با مشکل کمبود بودجه مواجه هستیم.
فعالیت هیات شمشیربازی آذربایجان غربی از سال 1382 پایه گذاری شد و حضور قهرمانانی همچون طاهر عاشوری، حجت حکیمیان، سکینه نوری، الهه قهرمانی، فریما باباپور، رضا محمودپور و سعید رمضانی در ترکیب تیم های ملی و کسب مدال های متعدد کشوری، بین المللی و آسیایی از موفقیت های ورزشکاران ملی پوش این هیات نوپا بوده است.
از نوجوانان آینده دار این رشته در آذربایجان غربی می توان به هادی رضوی نیا و حسین شجاع زاده در اسلحه فلوره و امین خیردوست در اسلحه سابر اشاره کرد.
هانیه خوشخواهی، دانیال ولی نژاد، آرین رفعت نشان و زهرا حاج علیزاده دیگر ورزشکاران نونهال و نوظهور استان هستند که اوایل تیر ماه جاری موفق به کسب مقام های اول تا سوم کشوری شدند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش تدریجی ورودی آب به دریاچه ارومیه از امروز

14 تقاطع غیرهمسطح جدید در ارومیه طراحی شد

50 میلیارد ریال برای توسعه روستایی چالدران هزینه می شود

آذربایجان غربی خنک می شود/ احتمال بارش تگرگ در برخی نقاط استان

عسل اردبیل برند سازی می‌شود

زلزله 3.4 ریشتری مشگین شهر خسارتی نداشته است

آموزش و پرورش در زمینه حفظ زبان مادری کم‌کاری کرده است

ضرورت تسریع در ساخت قطعه 5 آزادراه مراغه- هشترود

بهره برداری از 21 باب مجتمع خدماتی و رفاهی در آذربایجان غربی

420 هزار نفر در آذربایجان غربی فشار خون بالا دارند

رگبار باران آذربایجان شرقی را فرا می گیرد

مقابله با کوله بری در دستور کار مرزبانی نیست

رکوردزنی مصرف برق در تبریز/ احتمال خاموشی وجود دارد

بارش تگرگ و جاری شدن سیل به 3 منطقه عشایرنشین ماکو خسارت زد

زیر و بم دنیای ناشناخته استارت آپ ها

انفجار مین موجب قطع پای جوان سردشتی شد

ورزشکار بوکانی به اردوی تیم ملی ووشوی جوانان دعوت شد

450 کامیون نخاله از سرای «ایکی قاپیلی» بازار تبریز حمل شد

ثبت نام 87 درصدی واجدین شرایط دریافت کارت ملی هوشمند در آذربایجان غربی

عملیات اجرایی راه آهن اردبیل – پارس‌آباد سال آینده آغاز می‌شود

روزانه 150 تن زباله در ارومیه قابل بازیافت است

بارش باران شدید در مشگین شهر موجب آبگرفتگی معابر و خسارت به مزارع شد

آغاز عملیات احیا و مرمت پل تاریخی ساروق تکاب

تبیین اهداف دومین سند تدبیر توسعه گردشگری آذربایجان شرقی

شناسایی 12 هزار و 838 نفر مبتلا به فشارخون در میاندوآب

هنرمند خویی در جشنواره خوشنویسی کشورهای جهان اسلام درخشید

77 درصد رقبات آذربایجان غربی دارای سند مالکیت شد

پیشرفت فیزیکی راه آهن اردبیل به 50 درصد رسید

تروما در سفر رئیس جمهور افتتاح نخواهد شد/اختصاص 42 میلیارد تومان برای نوسازی مدارس

نمایندگان آذربایجان شرقی درلیگ جهانی کاراته موفق ظاهر نشدند

سانحه جاده‌ای در محور "تبریز-ارومیه" با 2 کشته

تاریخ ایران قبل از انقلاب برای مردم تبیین شود

کشت صیفی در فضای آزاد از سال آینده ممنوع می شود

کرایه تاکسی در ارومیه 34 درصد افزایش می یابد

11هزار میلیارد ریال طرح آب و فاضلاب در آذربایجان غربی اجرا می شود

طرح کاداستر در 135 هزار هکتار از اراضی ملی آذربایجان غربی اجرا شده است

نرخ کرایه تاکسی در اشنویه افزایش یافت

جنازه آفرود سوار میاندوآبی غرق شده در رودخانه اجیرلی پیدا شد

دومین جشنواره «داستانک کُردی» در مهاباد برگزار می شود

توزیع برنج دولتی با نرخ 5950 تومان در ماه رمضان

طرح ضیافت الهی در اماکن مذهبی آذربایجان شرقی اجرا می شود

سامانه بارشی امروز از آذربایجان غربی خارج می شود/تشدید بارشها

جوان میاندوآبی در رودخانه «آجرلو» ناپدید شد

تولید 67 هزار تن فرآورده دامی توسط عشایر آذربایجان غربی

راه‌اندازی کمیته تخصصی بررسی علل خودکشی در آذربایجان شرقی

بخش دیالیز بیمارستان بوکان به 6 دستگاه دیالیز نیازمند است

آب 4 سد آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه رهاسازی می شود

2929 میلیارد ریال مطالبه بانکی در آذربایجان غربی وصول شد

آرتمیا بالغ در دریاچه ارومیه مشاهده شد

بزرگراه تبریز - ارمنستان نقش مهمی در توسعه شمال غرب دارد