پیام آذری

آخرين مطالب

خداحافظی غیرقابل تصور پدیده شمشیربازی ایران گفتگو

خداحافظی غیرقابل تصور پدیده شمشیربازی ایران

  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه- «طاهر عاشوری» اپه ایست ارومیه ای تیم ملی ایران که روزی از کسب سهمیه مسابقات قهرمانی آسیا، قهرمانی جهان و بازی های آسیایی 2018 جاکارتا خوشحال بود، با کوله باری از تجربه و ویترینی از مدال های رنگارنگ آسیایی و بین المللی آهنگ غم انگیز و غیرقابل تصور خداحافظی خوانده و از حضور در جاکارتا انصرف داده است.
  شاید کسی تصور نمی کرد که یک نوجوان 16 ساله تحت آموزش های "ساکو عیوضیان" بر روی پیست شمشیربازی هنرنمایی کرده و تیم ملی شمشیربازی ایران را برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی در اسلحه اپه صاحب گردن آویز طلا کند.
اپه ایست 28 ساله اکنون که از 14 سالگی فعالیت ورزشی خود را در شهر ارومیه شروع کرده، با توجه به استعداد ذاتی خود خیلی زود پله های ترقی را طی کرد و در سال 1386 با کسب نخستین مدال طلای قهرمانی اپه ایران به عضویت تیم ملی درآمد.
عاشوری به همراه هم تیمی های خود نخستین طلای بین المللی ایران در رشته شمشیربازی اسلحه اپه را پس از انقلاب اسلامی کسب کرده و مدال طلای کاپ جوانان جهان در سال 1388 به میزبانی یزد را در کارنامه ورزشی خود دارد.
مدال طلای امیدهای 2011 آسیایی فیلیپین، نقره باشگاه های 2012 غرب آسیا در کویت و برنز انفرادی و نقره تیمی کاپ آزاد 2015 تایلند از دیگر افتخارات این اپه ایست جوان ارومیه ای است.
1389 شمسی نیز سال پرفروغی برای طلایه دار شمشیربازی اسلحه اپه کشور بود و 2 بار در مسابقات قهرمانی انفرادی جوانان کشور و المپیاد کشوری بر سکوی قهرمانی ایستاد.
تلاش های این ورزشکار همچنان ادامه یافت تا اینکه در سال 1395 فدراسیون شمشیربازی جمهوری اسلامی ایران برترین شمشیربازان اسلحه اپه بزرگسالان را اعلام کرد و بر اساس این رده ‌بندی «طاهر عاشوری» از ارومیه با 22.5 امتیاز به عنوان بهترین شمشیرباز ایران شناخته شد.
طاهر عاشوری متولد 1369 شمسی در ارومیه بوده و در حالی که سالهاست برای حضور در بازی های آسیایی برنامه ریزی کرده بود، این روزها در آستانه آغاز این رویداد مهم آسیایی با دلی پر از تیم ملی خداحافظی کرد تا آب سردی باشد بر پیکره تمام کسانی که در انتظار درخشش این ورزشکار شایسته در جاکارتا بودند.
به راستی ورزشکاری که ادعا داشت اگر به عقب برگردد، دوباره شمشیرباز می شود چرا با این همه عشق و علاقه تصمیم می گیرد به یک باره در میان سکوت خبری از تیم ملی کناره گیری کند؟
برای یافتن جواب این سوال به سراغ طاهر عاشوری، مسوولان فدراسیون شمشیربازی و اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی رفتیم تا دلیل انصراف این ورزشکار ملی پوش را از زبان آنان بشنویم.
طاهر عاشوری گفت: در 11 سال گذشته سختی های فراوانی را در تیم ملی تحمل کرده ام و دیگر نمی توانم در مقابل بی توجهی های مسوولان فدراسیون و اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی طاقت بیاورم.
وی بیان کرد: ملی پوشان سایر استان ها به صورت ماهیانه از اداره کل ورزش و جوانان استان خود حقوق دریافت می کنند در حالی که بنده به همراه 2 عضو دیگر تیم های ملی شمشیربازی (سکینه نوری و الهه قهرمانی) از این گونه تسهیلات بی بهره هستیم.
اپه ایست ملی پوش ارومیه ای گفت: با کمال تاسف فدراسیون نیز در خصوص پرداخت حقوق ماهیانه اقدام خاصی برای ملی پوشان انجام نداده است.
وی افزود: در اوایل خرداد سال جاری و پس از ماه ها تلاش بی وقفه، سهمیه سه رویداد مهم مسابقات قهرمانی آسیا، قهرمانی جهان و بازی های آسیایی 2018 جاکارتا را کسب کردم ولی هیچ یک از مسوولان استان حتی به خود زحمت ندادند تا از طریق تماس تلفنی کسب این موفقیت را تبریک بگویند و این امر جای بسی تاسف دارد.
عاشوری با بیان اینکه هیچ انگیزه ای برای ادامه حضور در تیم ملی ندارد و می خواهد برای همیشه ورزش حرفه ای را کنار بگذارد، افزود: تمامی وعده های مسوولان استان برای استخدام در یکی از ارگان های دولتی توخالی از آب درآمد و من با وجود داشتن 28 سال سن هنوز منبع درآمد و شغل مناسبی ندارم.
این شمشیر باز ارومیه ای با انتقاد از بی توجهی مسوولان ورزش آذربایجان غربی، حمایت مادی و معنوی آنان از سه شمشیرباز ارومیه ای حاضر در تیم های ملی را خواستار شد و گفت: اغلب هزینه های ورزشی ما توسط خودمان تامین می شود و این امر برای ما بسیار دردآور است.
وی گفت: زمانی که خبر انصرافم را با دبیر هیات شمشمیربازی آذربایجان غربی در میان گذاشتم، هیچ عکس العملی از آنان مشاهده نشد در حالی که مسوولان قبلی حمایت بسیار خوبی از ورزشکاران این رشته داشتند.
دبیر فدراسیون شمشیربازی در خصوص چرایی خداحافظی طاهر عاشوری در آستانه اعزام به جاکارتا گفت: جدایی طاهر عاشوری از تیم ملی برای کادر فنی اپه کشورمان غیرقابل توجیه است زیرا عاشوری یکی از بهترین های این رشته است و همواره در مسابقات برون مرزی به عنوان بازیکن یکی مانده به آخر وارد میدان می شد و بار روانی و سنگینی بر عهده داشت؛ نبود وی در ترکیب به ضرر تیم ملی ایران خواهد بود.
علی یعقوبیان بیان کرد: طاهر عاشوری باید در بازی های آسیایی حضور پیدا می کرد و من با خداحافظی این بازیکن صاحب نام و با تجربه به هیچ وجه موافق نبودم.
وی گفت: با شنیدن خبر انصراف عاشوری از حضور در اردوی انتخابی تیم ملی برای منصرف کردن این بازیکن از تصمیمی که گرفته بود با او صحبت کردم ولی موفق به منصرف کردنش از این تصمیم نشدم و چون زمان زیادی تا بازی های آسیایی نداریم، مجبور شدیم تا بازیکن دیگری جایگزین کنیم.
یعقوبیان ادامه داد: به طور یقین عاشوری برای این تصمیم خود دلیل قانع کننده ای نزد خود داشته است ولی من هنوز دلیل اصلی خداحافظی او را نمی دانم.
معاون توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی نیزگفت: تمام تلاش این اداره کل حمایت از ورزشکاران قهرمان و ملی پوش است و مسوولان استانی در حد توان سعی می کنند تا آنان را مورد حمایت های مادی و معنوی قرار دهند.
کیومرث پورایراندوست افزود: پس از انصراف کاوه موسوی و پریناز ابراهیمی از حضور در مسابقات انتخابی جاکارتا به دلیل مصدومیت، انصراف طاهر عاشوری نیز شوک دیگری بر پیکره ورزش استان و تیم ملی شمشیربازی وارد کرد زیرا شنیدن چنین خبرهای ناگواری قلب انسان را به درد می آورد.
وی بیان کرد: شنیدن درد و دل ورزشکاران و رسیدگی به مشکلات آنان وظیفه ذاتی اداره کل ورزش و جوانان است ولی ما نیز تابع ضوابط و مقرارت خاص اداری هستیم و بر حسب بودجه اندکی که در اختیار داریم باید مساوات و برابری در بین تمامی قهرمانان و ملی پوشان استان را رعایت کنیم.
پورایراندوست گفت: دلخوری طاهر عاشوری در قصور اداره کل برای تامین آینده شغلی ورزشکاران ملی پوش تا حدودی قابل قبول است ولی برای این امر نیز مقرارتی از سوی وزرات ورزش و جوانان وضع شده که از عهده ما خارج است زیرا برای استخدام ورزشکاران مدال های بازی های آسیایی و المپیک در اولویت قرار دارد.
وی افزود: عاشوری یکی از بهترین و با اخلاق ترین ورزشکاران استان است و تلاش زیادی را برای ورزش کشور متحمل شده و به طور یقین برای خداحافظی از تیم ملی کمی عجله کرده است.
پورایراندوست گفت: اداره کل ورزش و جوانان در آستانه بازی های آسیایی جاکارتا متحمل هزینه های فراوانی شده است ولی با عشق و علاقه و در حد توان سعی می کنیم قهرمانان ملی پوش و سهمیه دار خود را راضی نگه داریم تا با روحیه بهتری عازم مسابقات شوند.
رییس هیات شمشیربازی آذربایجان غربی نیزافزود: اعتبارات هیات های ورزشی بسیار محدود و ناچیز بوده و نبود حامی نیز دلیل دیگری است تا نتوانیم برنامه های تقویم سالیانه هیات را با آرامش خاطر عملیاتی کنیم.
جعفرصادق اسکندری بیان کرد: به طور یقین حمایت های مادی و معنوی هیات همواره شامل حال ورزشکاران حرفه ای و غیرحرفه ای خود بوده است ولی به دلیل نبود اعتبارات کافی همواره با مشکل کمبود بودجه مواجه هستیم.
فعالیت هیات شمشیربازی آذربایجان غربی از سال 1382 پایه گذاری شد و حضور قهرمانانی همچون طاهر عاشوری، حجت حکیمیان، سکینه نوری، الهه قهرمانی، فریما باباپور، رضا محمودپور و سعید رمضانی در ترکیب تیم های ملی و کسب مدال های متعدد کشوری، بین المللی و آسیایی از موفقیت های ورزشکاران ملی پوش این هیات نوپا بوده است.
از نوجوانان آینده دار این رشته در آذربایجان غربی می توان به هادی رضوی نیا و حسین شجاع زاده در اسلحه فلوره و امین خیردوست در اسلحه سابر اشاره کرد.
هانیه خوشخواهی، دانیال ولی نژاد، آرین رفعت نشان و زهرا حاج علیزاده دیگر ورزشکاران نونهال و نوظهور استان هستند که اوایل تیر ماه جاری موفق به کسب مقام های اول تا سوم کشوری شدند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کنفرانس ملی توسعه اجتماعی در تبریز برگزار می شود

کرایه حمل و نقل در اردبیل پائین‌تر از سایر استان‌هاست

نمایش عزت و اقتدارانقلاب در آذربایجان غربی/حضور وحدت آفرین ادیان

بارش در آذربایجان شرقی 67 درصد افزایش یافت

حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن امسال باصلابت و کوبنده خواهد بود

نمایشگاه مبل و لوستر در منطقه آزاد ماکو گشایش یافت

زمان خاموشی ها از 15 دقیقه به یک دقیقه در تبریز کاهش یافت

45 هزار هکتار اراضی اردبیل دارای نقشه کاداستر شد

500 غرفه بازار محلی نوروزی در خوی آماده سازی می شود

پیشتازی اردبیل در اکران فیلم‌های فجر/استقبال مردم مطلوب است

استقلال دستگاه قضائی بزرگترین دستاورد انقلاب است

تالاب قره گل بوکان احیا شد

سرمایه گذاری 150 هزار میلیاردی دولت تدبیرو امید در توسعه زیرساخت های آذربایجان غربی

برقراری پروازهای فرودگاه تبریز با وجود بارش برف/ انجام پروازهای عتبات عالیات از 16 بهمن ماه

مخالف استانی شدن انتخابات مجلس هستم

250 پروژه دهه فجر در اردبیل افتتاح می‌شود

بوکسور مهابادی به اردوی تیم ملی جوانان دعوت شد

کارگاه غیرمجاز استحصال طلا از خاک کشف شد

برج میلاد سراب با حضور رئیس مجلس به بهره برداری می رسد

2هزار سامانه ثبت تخلفات عبورومرور در کشور نصب می‌شود

5 طرح برق رسانی در بوکان به بهره برداری می رسد

علیرضابیگی: حضور جوانان در فضای مجازی فرصتی برای پیشبرد اهداف و رویارویی با دشمن است

جشنواره زمستانی تخت سلیمان در تکاب برگزار می شود

40 برنامه فرهنگی به مناسبت دهه فجر در سردشت برگزار می شود

40 دستاورد انقلاب در 40 مسجد تشریح می‌شود

تکمیل بزرگراه اردبیل – مشگین‌شهر تا دو سال آینده

2 هزار و 795 دستگاه ترازو در آذربایجان شرقی پلمب شد

وزارت نیرو شفاف اعلام کند چه مقدار از حقابه مغان از دست رفته و چه مقدار آن بازنگری شده است

کودک 6 ساله قربانی خروج غیرقانونی از مرز ماکو شد

با استانی‌شدن انتخابات دسترسی مردم به نمایندگان قطع می‌شود

پرداخت 240 میلیارد ریال تسهیلات برای احیای بافت‌های فرسوده اردبیل

کشف قابلمه‌های قاچاق در شهرستان چاراویماق

پارکینگ های فعلی ارومیه پاسخگوی نیاز مردم نیست

امسال 1250 مشاوره دارویی در آذربایجان غربی ارائه شده است

ایجاد دریاچه مصنوعی پروژه مهم بازآفرینی شهری پارس‌آباد

نمایش «اصلی و کرم» در میاندوآب به روی صحنه رفت

بودجه 98 حکایت از روزهای سخت برای کشور دارد/ کاهش بودجه عمرانی

اعتبارات پروژه های ملی اردبیل در بودجه 98 افزایش دارد

مهاباد نیازمند چهارمین ایستگاه آتش نشانی است

75درصد مسکن مهر اردبیل در دولت تدبیر و امید تکمیل شده است

برخی از اسم «فتنه» خوششان نمی‌آید/ بیانات رهبری فصل الخطاب است

می‌خواهیم جوانان دیکته بنویسند و پیشکسوتان غلط گیری کنند

طرح راهبردی و عملیاتی ربط سردشت تدوین شد

اعتبارات سفر هیات دولت در آذربایجان غربی به 2367 میلیارد تومان رسید

پیمانکاران راه آهن نگران تزریق بودجه نباشند

سطح تراز دریاچه ارومیه 26 سانتیمتر افزایش یافت

گروه های جهادی محوری ترین بخش بسیج سازندگی است

50 میلیون یورو ثبت سفارش در آذربایجان شرقی انجام شد

عملیات اجرایی تعریض محور پلدشت به مرگنلر سال آینده به بهره برداری می رسد

یخبندان شدید در اردبیل/راه 330 روستا در حال بازگشایی است