پیام آذری

آخرين مطالب

fiogf49gjkf0d

محروميت شديد درمانگاه تأمين اجتماعي اهر/ تبعيض در امکانات درماني مقالات

محروميت شديد درمانگاه تأمين اجتماعي اهر/ تبعيض در امکانات درماني

  بزرگنمايي:

آذري انلاين- اهر با 100 هزار نفر جمعيت به‌عنوان پنجمين شهر پرجمعيت استان آذربايجان شرقي است. شهري که بزرگ‌ترين شهر منطقهٔ ارسباران به شمار مي رود و به‌عنوان مرکز اين منطقه شناخته مي‌شود.

درمانگاه تأمين اجتماعي اهر يکي از درمانگاه‌هاي ملکي سازمان تأمين اجتماعي است که در زميني به مساحت ٣٦٦٣ مترمربع با زيربناي ١٢٠٧ مترمربع احداث و در تيرماه ١٣٧٩ هم‌زمان با هفته تأمين اجتماعي مورد بهره‌برداري قرار گرفت، که همه‌روزه به‌غيراز ايام تعطيل رسمي در خدمت بيمه‌شدگان است.

خدمات اين مرکز شامل پزشک عمومي- دندانپزشکي- مامايي – داروخانه – آزمايشگاه - نوار قلب- تزريقات و پانسمان و اسپيرومتري است. درمانگاه اهر داراي سه پزشک عمومي است که با سيستم پذيرش زمان‌دار و رعايت نظم و حقوق بيماران ارائه خدمات مي‌کنند.

طي دريافت اعتراضات گوناگون از ازدحام و عدم رسيدگي مناسب به مراجعين درمانگاه تأمين اجتماعي شهرستان اهر، سري به درمانگاه تأمين اجتماعي اين شهر مي‌زنيم و گفتگويي با مراجعه‌کنندگان به اين مرکز درماني انجام مي‌دهيم.

بيشتر مردم منطقه ارسباران به مراکز درماني اهر مراجعه مي‌کنند

اسد يزدان پناه يکي از شهروندان اهري  مي‌گويد: باوجوداينکه شهرستان اهر مرکز ثقل منطقه ارسباران است و اکثر مردم اين شهرها قبل از مراجعه به تبريز به مراکز درماني اهر مراجعه مي‌کنند، اين مرکز پاسخگوي نياز اين‌همه بيمار نيست و با داشتن تنها سه پزشک عمومي که روزانه بايد 60 بيمار را ويزيت کنند ولي بيش از 100 بيمار را ويزيت مي‌کنند، روزگار سختي را مي‌گذرانند و به‌غيراز نوار قلب و آزمايشگاه هيچ‌کدام از امکانات ديگر اعم از راديولوژي، سونوگرافي و آندوسکوپي وجود ندارد.

فاطمه فلاحت پيشه نيز که براي مراجعه به پزشک عمومي به اين درمانگاه آمده است مي‌گويد: درمانگاه‌هاي شهرهايي که بيشتر از 20 هزار بيمه‌شده دارند بايد تخصصي شوند حال‌آنکه اهر باوجود بيش از اين ميزان و با احتساب مراجعه‌کنندگان از شهرهاي؛ کليبر، ورزقان، هوراند و روستاهاي اطراف آنان که آن‌ها نيز هيچ امکاناتي ندارند، اين رقم به بيش از 40 هزار بيمه‌شده‌اي مي‌رسد که کمتر از بيمه‌شدگان شهرهايي مثل؛ شبستر، هشترود و سراب هستند که درمانگاه‌هاي مجهز با دستگاه‌ها و پزشکان متخصص و متعدد دارند.

ضرورت ساخت درمانگاه تخصصي تأمين اجتماعي در اهر

رقيه اسدي نيز که از يکي از روستاهاي اهر به اين درمانگاه آمده است  بر ضرورت ساخت درمانگاه تخصصي تأمين اجتماعي در اهر تأکيد مي‌کند و مي‌افزايد: من به‌عنوان يک بيمار که براي دندانپزشکي به درمانگاه تأمين اجتماعي شهرستان اهر مراجعه کرده بودم با يک نوبت بسيار طولاني شش‌ماهه مواجه شدم و از بيمه خودم نااميد شدم چراکه باوجود واريز کردن هزينه ماهانه بيمه تأمين اجتماعي، وجود محل درمانگاه تأمين اجتماعي، بايد هزينه‌هاي گزافي براي مراجعه به پزشکان و مراکز درماني خصوصي بپردازم.

وي ادامه مي‌دهد: آيا من به‌عنوان يک شهروند اهري و پرداخت ماهانه هزينه بسيار زياد حق بيمه، مانند يک شهروند بنابي که سال‌هاست درمانگاه تخصصي تأمين اجتماعي دارد حق ندارم؟ چرا بايد براي يک عمل ساده و حتي راديولوژي، آندوسکوپي و ... راه خطرناک جاده مرگ آذربايجان يعني اهر-تبريز را با هزينه زياد طي کنم؟ آيا اين عدالت است؟ از مسئولين عزيز مي‌خواهيم تا حق ما بيمه‌شدگان را ادا کنند اين خواسته زيادي نيست.

گفتني است، شهرستان مشکين‌شهر استان اردبيل باوجود تعداد بيمه‌شده کمتر از 10 هزار نفر، نه‌تنها داراي يک درمانگاه تأمين اجتماعي خصوصي است بلکه به‌تازگي کلنگ بيمارستان تأمين اجتماعي نيز به زمين زده‌شده است.

شهرستان شبستر نيز باوجود بيمه‌شده کمتر از 20 هزار نفر داراي يک درمانگاه تأمين اجتماعي است که دو شيفته کار مي‌کند و مردم آن شهرها مي‌توانند از حقوق طبيعي خود برخوردار شوند.

اين در حالي است که شهرستان اهر داراي پزشکان حاذق متعدد و ساختمان درمانگاه تأمين اجتماعي شهرستان اهر نيز ظرفيت جا دادن بخش‌هاي مختلف راديولوژي و آندوسکوپي است.

درمانگاه تأمين اجتماعي اهر نيازمند پزشکان متخصص است

امين پور الله‌يار شهروند ديگري از شهرستان اهر نيز در اين خصوص مي‌گويد: هرگونه بيماري داشته باشي مثل بيماري‌هاي چشم، گوش و بيني، داخلي يا هرگونه بيماري‌هاي تخصصي که نيازمند پزشک متخصص است در اين درمانگاه وجود نداشته و همه اين‌گونه بيماران توسط پزشک عمومي ويزيت مي‌شوند و عده زيادي از بيماران به دليل تکميل ظرفيت درمانگاه موفق به ويزيت نشده و مجبوري دست‌خالي برگشته و منتظر روزهاي بعدي به اميد دريافت خدمات باشند.

برخي پزشکان متخصص به دليل حقوق کم با درمانگاه همکاري نمي‌کنند

رئيس درمانگاه تأمين اجتماعي شهرستان اهر نيز  با اشاره به اينکه پزشکان متخصص به دليل دريافت کم حقوق حاضر به همکاري با درمانگاه تأمين اجتماعي اهر نيستند، گفت: با توجه به مراجعه بيش از 14 هزار نفر به‌طور متوسط در يک ماه به اين درمانگاه، اهري‌ها درزماني که مي‌توانستند برجذب امکانات درماني همکاري کنند، پا پيش نگذاشتند.

محمود مرده‌کتاني اصل در پاسخ به اعتراضات مردمي اهر و منطقه ارسباران مبني بر اين‌که درمانگاه تأمين اجتماعي اهر از حيث امکانات درماني در محروميت قرار دارد، اظهار داشت: در حال حاضر درمانگاه تأمين اجتماعي اهر سه نفر پزشک عمومي دارد که روزانه بيش از 250 بيمار را ويزيت مي‌کنند و بااين‌وجود تعدادي از بيماران به دليل کمبودها از خدمات پزشکي بهره‌مند نمي‌شوند.

وي با اشاره به اينکه چارت سازماني درمانگاه تأمين اجتماعي اهر ازنظر تعداد پزشکان عمومي دو نفر است، افزود: با تلاش و پيگيري‌هايي که صورت گرفته تعداد پزشکان عمومي درمانگاه تأمين اجتماعي اهر را به سه نفر افزايش داده‌ايم.

مرده‌کتاني دليل افزايش بيش‌ازحد مراجعه‌کنندگان را به درمانگاه تأمين اجتماعي اهر عدم توان مالي و ناتواني در تأمين هزينه‌هاي درماني مردم اعلام کرد و گفت: درمانگاه تأمين اجتماعي اهر به لحاظ اين‌که هيچ‌وجهي دريافت نمي‌شود و مردم توان تأمين هزينه‌هاي درماني را ندارند به اين درمانگاه مراجعه مي‌کنند و بر طبق همين روال هم بيماران و هم افراد سالم به اين درمانگاه مراجعه مي‌کنند.

رئيس درمانگاه تأمين اجتماعي شهرستان اهر بابيان اينکه واريز حق بيمه به‌منزله استفاده افراد سالم از خدمات درماني درمانگاه نيست بلکه بيمه شونده بايستي به آينده خانواده خود توجه داشته باشد، اظهار کرد: متأسفانه برخي‌ها نه‌تنها بيمار نيستند بلکه با تفکر طلب داروي رايگان از خدمات درمانگاه تأمين اجتماعي اهر بهره‌مند شده‌اند اين در حالي است که اقدام اين افراد باعث از بين رفتن حق‌وحقوق بيماران مي‌شود.

درمانگاه تأمين اجتماعي اهر به يک درمانگاه تخصصي ارتقا مي‌يابد

وي ادامه داد: برخي‌ها بر پزشکان درمانگاه تأمين اجتماعي اهر فشار مي‌آورند که روزانه بيش از 100 بيمار را ويزيت کند و اين فشارها حاصل تفکرات غلط عده‌اي است که از بدو ورود سعي مي‌کنند قبل از ساير بيماران ويزيت شوند و قانوناً هر پزشکي مي‌تواند در زمان معين 85 بيمار را ويزيت کند و بنده به‌عنوان رئيس مرکز مي‌بايست 42 نفر را ويزيت کنم ولي به دليل مراجعه‌کنندگان زياد حداقل روزانه بيش از 100 بيمار را ويزيت مي‌کنم.

مرده‌کتاني اصل با تأکيد بر اينکه به‌عنوان يک شهروند اهري براي اين‌که اجازه ندهيم بيماران بدون دريافت خدمات درماني درمانگاه را ترک کنند بر پزشکان فشار زيادي وارد مي‌شود، اضافه کرد: باوجود کمبود امکانات و تلاش‌هاي مضاعف براي ارائه خدمات درماني، از سوي برخي‌ها مورد توهين و برخوردهاي ناشايستي قرار مي‌گيريم و باوجود کمبود کادر پزشکي و درماني هيچ‌گونه کم‌کاري نکرده‌ايم.

رئيس درمانگاه تأمين اجتماعي شهرستان اهر در ادامه بيان کرد: زماني که مي‌بايست براي درمانگاه تأمين اجتماعي اهر امکانات جذب مي‌شد اقداماتي صورت نگرفته درحالي‌که از زمان آغاز به کار بيمه تأمين اجتماعي در اهر، از تمامي اهري‌ها خواسته شد تا در اين سازمان بيمه شوند و شهروندان اهري تمايلي به اين کار نشان ندادند و از طرفي مردم شهرهاي ديگر از اين اقدام استقبال کردند که اکنون درمانگاه ساير شهرستان‌ها تخصصي‌شده و از امکانات بهتري برخوردار شده‌اند.

وي با اشاره به اينکه درمانگاه تأمين اجتماعي شهرستان اهر به يک درمانگاه تخصصي ارتقاء مي‌يابد، گفت: سازمان تأمين اجتماعي ارديبهشت‌ماه سال گذشته مجوزهاي لازم را جهت ارتقاء درمانگاه تأمين اجتماعي اهر به مرکز تخصصي را صادر کرده ولي امکانات مرود نياز را در اختيار قرار نداده‌اند همچنين برخي از پزشکان متخصص به دليل پرداخت حقوق کم حاضر به همکاري با اين مرکز نيستند.

مرده‌کتاني اصل بابيان اين‌که سه پزشک عمومي، داروخانه و بخش‌هاي آزمايشگاه، دندان‌پزشکي، تزريقات و مامايي در درمانگاه تأمين اجتماعي شهرستان اهر فعال هستند، افزود: براي راه‌اندازي بخش راديولوژي بايستي نيروي متخصص کار استخدام کنيم و در حال حاضر اتاق راديولوژي در اين درمانگاه آماده‌شده ولي نيروي متخصص و پزشک نداريم.

رئيس درمانگاه تأمين اجتماعي شهرستان اهر تصريح کرد: بنده از شش سال گذشته براي تأمين و تجهيز درمانگاه تأمين اجتماعي اهر به امکانات جديد تلاش کرده‌ام و اين روال همچنان ادامه خواهد داشت درحالي‌که اگر مسئولان از بدو تأسيس اين درمانگاه براي تجهيز تلاش مي‌کردند اکنون کسي ناراضي نبود و از طرفي حتي اگر تعداد پزشکان عمومي درمانگاه تأمين اجتماعي اهر نيز شش نفر بود بازهم نمي‌توانستيم ازدحام جمعيت مراجعه‌کننده را کنترل و خدمات درماني ارائه دهيم.

وي با تأکيد بر اينکه درمانگاه تأمين اجتماعي اهر حداقل براي 75 هزار نفر از بيمه‌شدگان شهرستان‌هاي هريس، کليبر، ورزقان و اهر و روستاها خدمات درماني ارائه مي‌دهد، گفت: هيچ‌گاه اجازه نمي‌دهيم بيماراني که از روستاها به اين مرکز مراجعه کرده‌اند بدون بهره‌مندي از خدمات درماني و پزشکي اين درمانگاه را ترک کنند و حتي اضافه‌تر از ساعات کاري فعاليت مي‌کنيم.

مرده‌کتاني اصل در ادامه سخنان خود از مسئولان سازمان تأمين اجتماعي استان و کشور خواست تا در جهت ارتقاء کمي و کيفي خدمات درماني درمانگاه تأمين اجتماعي اهر همکاري‌هاي لازم را داشته باشند، يادآور شد: مسئولان شهرستان اهر نيز مي‌بايست در تأمين امکانات پزشکي و درماني اين درمانگاه نهايت همکاري را داشته باشند تا بتوانيم کمبودها را رفع کنيم.

مراجعه 14 هزار نفر به درمانگاه تأمين اجتماعي اهر طي يک ماه

رئيس درمانگاه تأمين اجتماعي شهرستان اهر ميانگين ماهانه بيماران مراجعه‌کننده به اين درمانگاه را بيش از 14 هزار نفر اعلام کرد، بيان داشت: تنها در يک ماه 14 هزار نفر به پزشک عمومي، بخش دندان‌پزشکي، داروخانه، آزمايشگاه، مامايي، تزريقات و نوار قلب مراجعه کرده و از خدمات درماني بهره‌مند شده‌اند.

با توجه به گفته‌هاي رئيس درمانگاه تأمين اجتماعي شهرستان اهر، به نظر مي‌رسد عليرغم داشتن جمعيت تحت پوشش اين شهرستان نسبت به شهرستان‌هاي ديگر و يا شهرستان‌هاي هم‌جوار، تاکنون اقدامي از سوي مسئولين ذي‌ربط استاني و شهرستاني در جهت ارتقا، تجهيز و استخدام نيروهاي متخصص صورت نگرفته که دود ناشي از اين امر در حال حاضر به چشم بيمه‌شدگان اين شهرستان و ساير شهرستان‌هاي هم‌جوار منطقه ارسباران مي‌رود.

بدون شک ارتقا اين درمانگاه اعم از کادر و تجهيزات مربوطه همت مسئولين مربوطه را مي‌طلبد و به نظر نمي‌رسد درخواست غيرمنطقي و غيرعملي باشد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیماران دیالیزی از مشکلاتشان می‎گویند

ارمغانی از جنس گرما در خانه های روستایی

آرامش در بازار تبریز/ حالا نوبت ارزانی است

یک سالگی صدارت

ارسال نزدیک به هزار اثر به دبیرخانه دومین جشنواره رسانه ای ابوذر

زمین های غرق در غرقابی و آب هایی که هدر می رود

اردبیل به سمت پیری حرکت می‌کند

مدرک یا مهارت کدام نیاز است؟

سیب هایی که تاناکورا شدند

خروج دارو از مرزهای اردبیل توسط اتباع کشور همسایه

سرعین در زمره 14 شهر نمونه گردشگری کشور

تهدید تجاری سازی پیرامونی برای بازار تبریز

غم ندیدن و نادیده گرفته‌شدن

بازیگر توانا تابع مکان نیست

آب گرم شوط ناشناخته ای که آوازه اش فراگیر خواهد شد

ثبات قیمت رهاورد سقوط ارز

بی وفایی با یار مهربان

همتی برای پیشگیری از بیماری های قلبی

آب درمانی؛ ظرفیت مغفول گردشگری استان اردبیل

امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنیم

سنگینی تمرکزگرایی بر گرده تجارت خارجی

محرم در میان اقوام ایرانی/ از شاه‌حسین‌گویان تا علم‌بندی

بهورزان را دریابیم - عبدالله رحمانی*

با دانه های سیاهت چه کنم؟

وقتی لباس کهنه مدرسه عزیز می شود

هنر دستمان را چند می خرید؟

نبض بازار لوازم خانگی کند می زند

اینجا گربه‌ها محترم هستند

گراوان

کوچ عشایر از فرهنگ و آیین های کهن

گام‌های تمام‌چرم به‌سوی جهانی‌شدن/ کفش تبریز نیازمند برندسازی است

مهدتمدن: از «بوز شوورن» غافل نشوید

تابستان گرم را با شربت خاکشیر خنک کنید

ترامپ تصویر مضحک تاریخ را تکرار کرد

فالگیر مشهور شهر، چه نسخه‎ای برای مردم می‏پیچد؟

جوانان همچنان دنبال شغل هستند/وجود145هزار بیکار در آذربایجان‌شرقی

خطر اعتیاد به فضای مجازی را جدی بگیریم

امرار معاش با چرخِ سختی/«کاش پای ماشین به بازار باز نشود!»

واریس، شناخت تا درمان

فرصتی مناسب برای ایجاد تحول در فوتبال استان

آتش رو به خاموشی تنور سازی

حمایت از کالای ایرانی

مرد تمام نشدنی سینمای ایران

صدای زنان: روایتی تلخ از زنانی که تسلیم افیون شده اند

طلای سبزی که هرساله خاکستر می شود

پدر شهید مدافع حرم: پیکر فرزندم را خودم به ایران آوردم

صرفه جویی، فرهنگ فراموش شده

زیبایی‌های بناب را بیشتر بشناسیم

ضرورت پیشگیری از «وبا» با رعایت بهداشت میوه و سبزی

پیشکسوت کیست؟