پیام آذری

آخرين مطالب

fiogf49gjkf0d

ساعت‌شماري براي توسعه ميدان ساعت/ تبريز فضاي گردهمايي مي‌خواهد مقالات

ساعت‌شماري براي توسعه ميدان ساعت/ تبريز فضاي گردهمايي مي‌خواهد

  بزرگنمايي:

آذري انلاين- طرح توسعه ميدان ساعت تبريز سال‌ها است که بر سر زبان‌ها بوده و مسئولان شهري نيز وعده‌هاي مختلفي در خصوص آن در طول سال‌هاي اخير داده‌اند تا اينکه اين طرح سال‌هاي پيش مورد تصويب شوراي شهر قرار گرفت.

ميدان ساعت تبريز در يک بافت تاريخي و قديمي واقع‌شده و در ميان آثار تاريخي بسياري همانند مسجد کبود و ارگ تبريز قرارگرفته است و در صورت توسعه آن مي‌توان شاهد کنار هم قرار گرفتن و اتصال اين آثار تاريخي با يک معماري ويژه بود.

علاوه بر اين شهر تبريز از سال‌ها پيش در انتظار يک مکان مناسب براي تجمعات و گردهمايي‌هاي بزرگ در زمان عزاداري‌ها و ديگر مراسم ويژه بوده است که با توسعه ميدان ساعت تبريز مي‌توان اين انتظار چندين ساله را پايان داده و آن را به نمادي تاريخي براي شهر اولين‌ها تبديل کرد.

به گفته معاون معماري و شهرسازي شهرداري تبريز اين طرح هم‌اکنون در فاز مطالعاتي قرار دارد تا پس از کارشناسي‌هاي لازم طرحي درخور نام تبريز و با حفظ اصالت‌هاي تاريخي آن اجرايي شود.

حفظ اصالت ميدان ساعت تبريز با اجراي طرح توسعه

محمد عزتي در خصوص آخرين اقدامات صورت گرفته در اين زمينه مي‌گويد: هم‌اکنون اين طرح در مرحله مطالعاتي قرارگرفته و سعي داريم براي اجراي يک طرح پخته عمراني و معماري با کارشناسان اين حوزه جلسه‌هاي کارشناسي تشکيل دهيم.

معاون معماري شهرداري تبريز ادامه مي‌دهد: در طي اين جلسه کارشناسان ادارات و همچنين مشاور و پيمانکار طرح حضور يافته تا با بررسي همه‌جانبه آن بتوانيم پروژه‌اي درخور نام تبريز اجرايي کنيم.

وي با اشاره به تلاش شهرداري براي اجراي پروژه‌اي بي‌نقص مي‌گويد: در ابتدا زمان زيادي را صرف کارشناسي‌هاي طرح خواهيم کرد و از نظريات اساتيد بنام استان نيز بهره‌مند خواهيم شد تا با ارائه يک طرح مطالعاتي خوب بتوانيم پروژه‌اي را عملي کنيم که اصالت اين ميدان شهر را حفظ کند.

عزتي مي‌افزايد: ميدان ساعت تبريز همواره جزو يکي از مکان‌هاي تاريخي شهر بوده که اصالت خاص خود را دارد که در طرح مطالعاتي نيز توجه ويژه‌اي به حفظ اصالت تاريخي اين ميدان خواهيم داشت و از سويي ديگر طرح موردنظر بايد داراي سبک معماري خاصي نيز باشد.

ميدان ساعت به محل گردهمايي مردم تبريز تبديل مي‌شود

وي با اشاره به ديگر موارد مطالعاتي در خصوص اين طرح نيز مي‌گويد: در جلسات کارشناسي بر روي کنترل بحث ترافيک اين بخش نيز راهکارهايي ارائه‌شده و با توجه به حجم بالاي ترافيک در اين بخش مرکزي تبريز، پروژه‌اي را مدنظر قرار مي‌دهيم که براي روان‌سازي ترافيک بالاي اين محدوده نيز مؤثر باشد.

معاون معماري شهرداري تبريز ادامه مي‌دهد: اما مهم‌ترين موضوعي که در اين پروژه مدنظر است مساحت ميدان و بزرگي آن است تا مردم شهر تبريز نيز مکاني مناسب براي تجمعات و گردهمايي‌هاي مختلف داشته باشند و در مناسبت‌هاي مختلف بتوان از اين بافت تاريخي شهر به‌عنوان محل گردهمايي‌ها استفاده کرد.

وي  بابيان اينکه با اجرايي شدن اين طرح تحول بزرگي در چهره اين قسمت شهر شاهد خواهيم بود، مي‌گويد: زمينه‌هاي لازم براي اجرايي شدن طرح از مدت‌ها پيش فراهم‌شده و ظرفيت‌هاي خوبي همانند ساخت پياده راه در خيابان مقصوديه و در جوار اين ميدان ايجادشده است.

انتظار تبريزي‌ها براي اجراي طرحي با معماري اصيل

اما يکي از شهروندان تبريزي نيز از انتظارات مردم تبريز براي ساخت اين بنا سخن گفته و ادامه مي‌دهد: شهر تبريز همانند ديگر شهرهاي بزرگ کشور نياز به يک مکان بزرگ براي تجمعات و گردهمايي‌هاي خود دارد چراکه هم‌اکنون در زمان برگزاري مراسم‌هاي بزرگ عزاداري  و يا تجمعات مختلف فضاي مناسبي در اين شهر نداريم.

اين دانشجوي معماري ادامه مي‌دهد: اما آنچه انتظار داريم اجراي يک طرح معماري است که با محيط تاريخي ميدان سازگاري داشته و از مصالح به‌کاررفته تا طرح‌هاي معماري آن متناسب با اين بافت از شهر باشد.

مرتضي اکبري مي‌افزايد: در تبريز بناهاي بي‌نظير معماري و عمراني همانند بازار تبريز، مسجد کبود، تفرجگاه ائل‌گلي و ديگر اماکن راداريم که نشان از توانمندي ويژه مهندسان اين شهر در طول تاريخ دارد که هم‌اکنون نيز اساتيد به نامي در تبريز هستند که با اجراي طرح آن مي‌توان يک پروژه درخور نام تبريز اجرايي کرد.

اجراي طرح نامناسب معماري خيانتي براي تبريز

وي بابيان اينکه اجراي طرح نامناسب معماري خيانتي براي تبريز محسوب مي‌شود، مي‌گويد: باوجود کارشناسان خبره تبريزي و تاريخ کهن اين شهر درزمينهٔ‌هاي معماري، انتظار حفظ بافت اصيل اين منطقه همراه با زيبايي‌هاي خاص آن راداريم.

دانشجوي ارشد معماري ادامه مي‌دهد: اين ميدان بايد به يک پياده راه بزرگ و توريستي تبديل شود و نمادي از زيبايي‌هاي اين شهر تاريخي باشد.

وي مي‌افزايد: تلفيق معماري سنتي با معماري جديد و نوين در اين پروژه مي‌تواند از آن طرحي ماندگار براي شهر اولين‌ها بسازد.

ميدان ساعت تبريز به سرنوشت ميدان منصور تبديل نشود

اکبري بابيان اينکه سرنوشت اين ميدان نبايد به سرنوشت ميدان منصور تبريز تبديل شود، گفت: نبايد تنها به فکر سرعت دهي در اجراي پروژه بود بلکه نياز به يک طرح مطالعاتي مناسب در اجراي اين طرح است تا سرنوشت ميدان ساعت تبريز به سرنوشت ميدان منصور تبديل نشود.

با توجه به سابقه طولاني شهر تبريز درزمينهٔ معماري و جايگاه ويژه معماري کهن در اين شهر، مردم تبريز انتظار اجراي يک طرح با زيبايي‌هاي معماري و درعين‌حال وسيع براي گردهمايي‌ها را از شهرداري تبريز دارند و درصورتي‌که شهرداري بتواند پروژه‌اي با رعايت تمامي اصول معماري و عمراني بنا کند، ميدان ساعت تبريز مي‌تواند به نماد جهاني براي شهر تبريز تبديل شود

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خوب و بدهای آذربایجان شرقی در سال 97

جاذبه‌های اردبیل در یک نگاه

انتقال زندان به خارج شهر؛ مطالبه بی پاسخ شهروندان تبریزی

یادی از شهدای 27 دی‌ماه دانشگاه تبریز

علائم مسمومیت الکلی چیست؟

پویش «نه به مواد مخدر» در مرند راه اندازی شد

نفس های تنگ طبیعت

بایسته های «خانه تکانی» برای گذر به سال نو

داغ گرانی بر آجیل تبریز

107هزار بال پرنده سرشماری شد/ آذربایجان غربی بهشت پرندگان ایران

جای خالی مادر

رویایی به رنگ سبز درمتن حاشیه شهر/فقر حاشیه شهر تبریز از فضای سبز

سرطان در کمین اردبیلی ها

قطعه سازان زیر چرخ خودروسازان

مهدتمدن:خداوند تنها نقاش قهار دنیاست

حال ما خوب است، اما تو باور نکن

آب بهترین نوشیدنی صبحگاهی است

نوستالوژی 75 سال گردش چرخ های دوچرخه در میاندوآب

روزی که تبریز غرق در خون بود/ 29بهمن آغازی بر فرجام رژیم ستمشاهی

درمان تنبلی و علل آن

پروژه 30روزه، 30ساله شد!

آذرتیتر: چهل بهمن و شکوه پابرجا

شکوه پایان 35 سال چشم انتظاری

بیشترین سدهای ساخته شده کشور در آذربایجان شرقی

روزنامه صائب تبریز:صادرات مواد غذایی و مقوله حفظ امنیت غذایی

توسعه مویرگی شریان برق تا روستاهای دورافتاده

بهار در زمستان تبریز/ نوستالژی دیوارهای برفی وسط کوچه ها

سوسوی کم نور فتیله بافی در کشور/هوجقان روستای صنعتی باقی می ماند

حماسه 2 بهمن ارومیه؛ مسجدی که به توپ بسته شد

قلم های بیدار

پول می‌گیرم فاتحه می‌خوانم

کودک ‌همسری، نمود تاخر فرهنگی

جامعه تلگرامی، جوانان و افکار عمومی

توانمندی های “به درد نخور” در سازمان رسانه ای

مرند صاحب ورزشگاه نشد/ پروژه ای که بعد از 12 سال به سرانجام نرسید

نقدی بر ادبیات نمایندگان مردم در شورای شهر تبریز/ از شما بعید است

اولین قدم برای جذب توریسم ورزشی

جنب و جوش کم رمق «جولایی»

پایتخت فرش دستباف در کما/مشکلاتی که به زندگی قالیبافان گره خورد

پایان تبریز 2018/ پایتختی «سر ایران» به سر آمد

فرانس پرس: احیای دریاچه ارومیه آغاز شده است

بازی مخابرات با روان مشترکین

چه عواملی روابط فرا زناشویی را در جامعه تقویت می کند

حلقه مفقوده‌ای که در خاطرات مردم یافت می‌شود

هم نوا: عروسک‌هایی که «جان مریم»اند

دریاچه ارومیه 267 کیلومترمربع افزایش سطح دارد

سیب آذربایجان غربی روی دست باغداران ماند/ کاهش شدید صادرات

درهای قصر اقبال السلطنه ماکویی کی باز می شود؟

ظروف مسی، مس بدن را تامین نمی‌کند

کابوس کثیف زباله‌های بیمارستانی؛ سرنگ‌هایی برای نجات و علیه حیات!