پیام آذری

آخرين مطالب

fiogf49gjkf0d

آموزش هاي سالمندي در ورطه بي رغبتي مخاطبان مقالات

آموزش هاي سالمندي در ورطه بي رغبتي مخاطبان

  بزرگنمايي:

آذري انلاين- از يک سو مراقبت از سالمندان اغلب به معناي کنار آمدن با تغييرات بوده و نيازمند آموزش است و از سوي ديگر سالمندان در پي تغييرات جسماني و رواني براي بهبود شيوه زندگي نياز به يادگيري دارند تا سالمندي، قبل از فرا رسيدن موج پيري جمعيت ايران/1430/ به دوران طلايي زندگي تبديل شود.
طول عمر بيشتر، فرصت بيشتر براي در کنارهم بودن است؛ فرصتي که در آن نگهداري پدر و مادر از فرزندان به مراقبت فرزندان از پدر و مادر تبديل شده و گاه در اثر بي اطلاعي از معناي سالمندي به بروز برخي مشکلات منجر مي شود.
يادگيري براي نگهداري از والدين در دوران سالمندي را مي توان دستورالعملي براي بقاي خود فرد دانست زيرا سالمندي براي جمعيت پوياي امروز در ايران چندان دور نيست.
يک شهروند مراغي از بن بست هاي زندگي با مادر سالمندش سخن به ميان آورد و گفت: از چند سال پيش که پدرم به دعوت حق لبيک گفت، مادرم به من متکي شد.
وي که نخواست نامش برده شود، افزود: از آن روز وضع سلامتي اش مرتب بدتر شد و سطح توقع اش بالا رفت؛ راضي کردن وي با وجود اينکه هر روز برايش هزار و يک کار انجام داده ام، غيرممکن است.
به گفته وي همه افراد خانواده سعي دارند به او کمک کنند اما وي به هر کسي که رسيده، از دست اطرافيان شکايت کرده است مبني بر اينکه وي را به حال خود رها کرده اند.
مسئول فني آسايشگاه سالمندان خواجه نصير مراغه با اشاره به نيازهاي بهداشتي، رواني و عاطفي سالمندان گفت: سالمندان و فرزندان آنان اطلاعات بسيار اندکي از زندگي سالمندي دارند و آموزش هاي سالمندي يا به درستي در جامعه اتفاق نيافتاده يا همين آموزش هاي محدود بي تاثير بوده است.
ليلا زارعي که با حدود 100 زن سالمند اين مرکز در ارتباط است، افزود: فرزندان در بيشتر موارد با خواهش و تمنا والدين سالمند خود را به اين مرکز منتقل کرده اند اما پس از مدتي توقع هاي غيرقابل اجرايي داشته اند که نشانه اطلاعات ناقص آنان از زنگي دوران سالمندي است.
وي گفت: جامعه امروزي نياز به تغيير نگرش در مورد سالمندان دارد و تغيير نياز به يادگيري دارد تا فرد سالمند از عزت اجتماعي برخوردار شود و تجربه هايش در اختيار جوانان قرار گيرد.
دبير کميته راهبردي سالمندي و سرپرست اداره بهزيستي مراغه نيز گفت: هر سه ماه يکبار جلسه هاي اين کميته برگزار مي شود اما تلاش هاي اعضاء براي تشکيل بنياد فرزانگان /متشکل از سالمندان بازنشسته/ هنوز به فرجام نرسيده است.
شهين صادقي با اشاره به نقش آموزش در سطح زندگي دوران سالمندي افزود: براي تشکيل اين بنياد سالمندان بايد پيش قدم شوند تا از تجربه هاي اجرايي آنان براي فعاليت هاي اجتماعي و تفريحي سالمندان بهره برداري کرد اما رغبت سالمندان و ضرورت تشکيل همين بنياد نيز به آموزش هاي دوران سالمندي گره خورده است.
معاون بهداشتي دانشکده علوم پزشکي مراغه نيز به آموزش هاي سالمندان /افراد بالاي 60 سال/ از سوي اين دانشکده اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر حدود 40 هزار نفر از جمعيت مراغه در دوران سالمندي قرار دارند اما موج سالمندي اين شهرستان تا سال 1430 شمسي و همزمان با سطح کشور در راه است.
دکتر احمد مجتهدي افزود: به برکت دولت تدبير و اميد و اجراي طرح تحول سلامت، آموزش هاي دوران سالمندي از فعاليت هاي موردي بهورزان در مناطق روستايي/ طي سال هاي گذشته / به تلاش هاي جدي در مناطق شهري و روستايي رسيده است اما سالمندان و اطرافيان آنان نيز بايد از آموزش هاي اين دوران استقبال کنند.
به گفته وي بهورزان و پزشکان در مناطق روستايي و مراقبان سلامت و پزشکان در مناطق شهري با تشکيل پرونده هاي الکترونيکي آموزش و معاينه هاي باليني سالمندان را بر عهده دارند و به واسطه اين پرونده هاي الکترونيکي آمارسازي غيرممکن است.
وي فرهنگ سازي براي جلب مشارکت سالمندان و اطرافيان آنان را از طريق رسانه هاي ارتباط جمعي خواستار شد و افزود: آموزش هاي خودمراقبتي و رژيم غذايي، غربالگري فشار خون و ديابت، فعاليت هاي بدني، مبارزه با استرس و اافسردگي و آموزش هاي مربوط به سلامت قلب و عروق به زودي در مناطق شهري نيز به سالمندان عرضه مي شود.
وي با اشاره به اينکه هنوز به صورت جدي نسبت به رفع چالش هاي دوران سالمندي در اين شهرستان اقدام نشده است، گفت: در سه سال آينده / هر سال 30 درصد از سالمندان/ تمامي سالمندان اين شهرستان را تحت پوشش اين خدمات قرار مي دهيم.
در عصر حاضر نگرش سنتي در مراقبت از سالمندان نياز به بازنگري دارد و مراقبت از پدر و مادر سالمند با ادبيات اين دوران از جمله تجديد نظر، انعطاف، اصلاح باورها، جلب مشارکت خانواده، چشم پوشي، صبر و حوصله و ... همراه است تا يک استراتژي موفق براي مراقبت هاي موثر از سالمندان به مرحله اجرا گذاشته شود که کليد واژه همگي آنها يادگيري و آموزش است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رژه دوبرمن‌ها در شهر تبریز/ فخر فروشی تو خالی در خیابان ها

سد کرم آباد؛ طرح طلایی برای رونق تولید کشاورزی

تراکتورسازی، محله بروبیا

کتاب پروانه های محله سرخاب رونمایی شد

ماه رمضان به روایت مردم آذربایجان غربی/سحرگاه و آیین «اوباش دان»

انسان هایی که اسیر بازی زمانه می شوند/کابوسی همچون میله های زندان

مطبوعات گلخانه ای

بحران فاضلاب در پارس‌آباد جدی است

ضرورت احیای سنت «اوداباشی» در بازار تبریز

برداشت تره محلی در خلخال آغاز شد

رسانه؛ به مثابه زندان روح

مشکلاتی که پیش پای کشاورزان سبز شد/سرمازدگی قوز بالا قوز باغداران

حفظ حجاب از الزامات امنیت روانی جامعه

آتش نشانان، قهرمانان گمنام آتش سوزی بازار تبریز

همنوا: پرخاشگری اجتماعی

اصلاح شیوه های کشت؛ نسخه علاج آب و کشاورزی

شهری که پس از زلزله، شطرنجی شد

پارکینسون پایان راه نیست

دشت زیبای شقایق در یامچی مرند

«ام اس» بیماری ناشناخته اما رو به فزونی

گل بوته های پژمرده فرش تبریز

راهبرد مدیران آذربایجان غربی برای «رونق تولید»

عسل سبلان در بند خام فروشی

تدبیر برای خطر سیل در مناطق حاشیه نشین تبریز

ضرورت توجه مسئولین به اصول پرورشی به نسبت آموزشی در مدارس

رونق تولید گره‌گشای موانع اقتصادی/بسیج عمومی لازمه عبور ازتنگناها

زمستان در بهار آذربایجان شرقی

فضیلت و اعمال شب «نیمه شعبان»

روی دیگر سکه بارش ها در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

غذای مهابادی ها بهاری شد

دریاچه ارومیه از کما خارج شد

عطش مصرف گرایی و زندگی لاکچری

احرار: علاقه به کار سبب می شود گذر زمان را حس نکنم

«میرگاسه» فردوس چشمه سارهای کوهستان

حداقل یک بار در عمرتان این روستا را ببینید

افزایش قیمت نان و کمبود پول خرد در خلخال دردساز شد

از بی کرانه های صخره ای کندوان تا کرانه های داکوتا و کاپادوک

مجموعه کردشت جاذبه هنری و تاریخی از معماری ایرانی در جلفا

چشمه ای که آبش ترش است!

خوب و بدهای آذربایجان شرقی در سال 97

جاذبه‌های اردبیل در یک نگاه

انتقال زندان به خارج شهر؛ مطالبه بی پاسخ شهروندان تبریزی

یادی از شهدای 27 دی‌ماه دانشگاه تبریز

علائم مسمومیت الکلی چیست؟

پویش «نه به مواد مخدر» در مرند راه اندازی شد

نفس های تنگ طبیعت

بایسته های «خانه تکانی» برای گذر به سال نو

داغ گرانی بر آجیل تبریز

107هزار بال پرنده سرشماری شد/ آذربایجان غربی بهشت پرندگان ایران

جای خالی مادر