پیام آذری

آخرين مطالب

fiogf49gjkf0d

آموزش هاي سالمندي در ورطه بي رغبتي مخاطبان مقالات

آموزش هاي سالمندي در ورطه بي رغبتي مخاطبان

  بزرگنمايي:

آذري انلاين- از يک سو مراقبت از سالمندان اغلب به معناي کنار آمدن با تغييرات بوده و نيازمند آموزش است و از سوي ديگر سالمندان در پي تغييرات جسماني و رواني براي بهبود شيوه زندگي نياز به يادگيري دارند تا سالمندي، قبل از فرا رسيدن موج پيري جمعيت ايران/1430/ به دوران طلايي زندگي تبديل شود.
طول عمر بيشتر، فرصت بيشتر براي در کنارهم بودن است؛ فرصتي که در آن نگهداري پدر و مادر از فرزندان به مراقبت فرزندان از پدر و مادر تبديل شده و گاه در اثر بي اطلاعي از معناي سالمندي به بروز برخي مشکلات منجر مي شود.
يادگيري براي نگهداري از والدين در دوران سالمندي را مي توان دستورالعملي براي بقاي خود فرد دانست زيرا سالمندي براي جمعيت پوياي امروز در ايران چندان دور نيست.
يک شهروند مراغي از بن بست هاي زندگي با مادر سالمندش سخن به ميان آورد و گفت: از چند سال پيش که پدرم به دعوت حق لبيک گفت، مادرم به من متکي شد.
وي که نخواست نامش برده شود، افزود: از آن روز وضع سلامتي اش مرتب بدتر شد و سطح توقع اش بالا رفت؛ راضي کردن وي با وجود اينکه هر روز برايش هزار و يک کار انجام داده ام، غيرممکن است.
به گفته وي همه افراد خانواده سعي دارند به او کمک کنند اما وي به هر کسي که رسيده، از دست اطرافيان شکايت کرده است مبني بر اينکه وي را به حال خود رها کرده اند.
مسئول فني آسايشگاه سالمندان خواجه نصير مراغه با اشاره به نيازهاي بهداشتي، رواني و عاطفي سالمندان گفت: سالمندان و فرزندان آنان اطلاعات بسيار اندکي از زندگي سالمندي دارند و آموزش هاي سالمندي يا به درستي در جامعه اتفاق نيافتاده يا همين آموزش هاي محدود بي تاثير بوده است.
ليلا زارعي که با حدود 100 زن سالمند اين مرکز در ارتباط است، افزود: فرزندان در بيشتر موارد با خواهش و تمنا والدين سالمند خود را به اين مرکز منتقل کرده اند اما پس از مدتي توقع هاي غيرقابل اجرايي داشته اند که نشانه اطلاعات ناقص آنان از زنگي دوران سالمندي است.
وي گفت: جامعه امروزي نياز به تغيير نگرش در مورد سالمندان دارد و تغيير نياز به يادگيري دارد تا فرد سالمند از عزت اجتماعي برخوردار شود و تجربه هايش در اختيار جوانان قرار گيرد.
دبير کميته راهبردي سالمندي و سرپرست اداره بهزيستي مراغه نيز گفت: هر سه ماه يکبار جلسه هاي اين کميته برگزار مي شود اما تلاش هاي اعضاء براي تشکيل بنياد فرزانگان /متشکل از سالمندان بازنشسته/ هنوز به فرجام نرسيده است.
شهين صادقي با اشاره به نقش آموزش در سطح زندگي دوران سالمندي افزود: براي تشکيل اين بنياد سالمندان بايد پيش قدم شوند تا از تجربه هاي اجرايي آنان براي فعاليت هاي اجتماعي و تفريحي سالمندان بهره برداري کرد اما رغبت سالمندان و ضرورت تشکيل همين بنياد نيز به آموزش هاي دوران سالمندي گره خورده است.
معاون بهداشتي دانشکده علوم پزشکي مراغه نيز به آموزش هاي سالمندان /افراد بالاي 60 سال/ از سوي اين دانشکده اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر حدود 40 هزار نفر از جمعيت مراغه در دوران سالمندي قرار دارند اما موج سالمندي اين شهرستان تا سال 1430 شمسي و همزمان با سطح کشور در راه است.
دکتر احمد مجتهدي افزود: به برکت دولت تدبير و اميد و اجراي طرح تحول سلامت، آموزش هاي دوران سالمندي از فعاليت هاي موردي بهورزان در مناطق روستايي/ طي سال هاي گذشته / به تلاش هاي جدي در مناطق شهري و روستايي رسيده است اما سالمندان و اطرافيان آنان نيز بايد از آموزش هاي اين دوران استقبال کنند.
به گفته وي بهورزان و پزشکان در مناطق روستايي و مراقبان سلامت و پزشکان در مناطق شهري با تشکيل پرونده هاي الکترونيکي آموزش و معاينه هاي باليني سالمندان را بر عهده دارند و به واسطه اين پرونده هاي الکترونيکي آمارسازي غيرممکن است.
وي فرهنگ سازي براي جلب مشارکت سالمندان و اطرافيان آنان را از طريق رسانه هاي ارتباط جمعي خواستار شد و افزود: آموزش هاي خودمراقبتي و رژيم غذايي، غربالگري فشار خون و ديابت، فعاليت هاي بدني، مبارزه با استرس و اافسردگي و آموزش هاي مربوط به سلامت قلب و عروق به زودي در مناطق شهري نيز به سالمندان عرضه مي شود.
وي با اشاره به اينکه هنوز به صورت جدي نسبت به رفع چالش هاي دوران سالمندي در اين شهرستان اقدام نشده است، گفت: در سه سال آينده / هر سال 30 درصد از سالمندان/ تمامي سالمندان اين شهرستان را تحت پوشش اين خدمات قرار مي دهيم.
در عصر حاضر نگرش سنتي در مراقبت از سالمندان نياز به بازنگري دارد و مراقبت از پدر و مادر سالمند با ادبيات اين دوران از جمله تجديد نظر، انعطاف، اصلاح باورها، جلب مشارکت خانواده، چشم پوشي، صبر و حوصله و ... همراه است تا يک استراتژي موفق براي مراقبت هاي موثر از سالمندان به مرحله اجرا گذاشته شود که کليد واژه همگي آنها يادگيري و آموزش است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خوب و بدهای آذربایجان شرقی در سال 97

جاذبه‌های اردبیل در یک نگاه

انتقال زندان به خارج شهر؛ مطالبه بی پاسخ شهروندان تبریزی

یادی از شهدای 27 دی‌ماه دانشگاه تبریز

علائم مسمومیت الکلی چیست؟

پویش «نه به مواد مخدر» در مرند راه اندازی شد

نفس های تنگ طبیعت

بایسته های «خانه تکانی» برای گذر به سال نو

داغ گرانی بر آجیل تبریز

107هزار بال پرنده سرشماری شد/ آذربایجان غربی بهشت پرندگان ایران

جای خالی مادر

رویایی به رنگ سبز درمتن حاشیه شهر/فقر حاشیه شهر تبریز از فضای سبز

سرطان در کمین اردبیلی ها

قطعه سازان زیر چرخ خودروسازان

مهدتمدن:خداوند تنها نقاش قهار دنیاست

حال ما خوب است، اما تو باور نکن

آب بهترین نوشیدنی صبحگاهی است

نوستالوژی 75 سال گردش چرخ های دوچرخه در میاندوآب

روزی که تبریز غرق در خون بود/ 29بهمن آغازی بر فرجام رژیم ستمشاهی

درمان تنبلی و علل آن

پروژه 30روزه، 30ساله شد!

آذرتیتر: چهل بهمن و شکوه پابرجا

شکوه پایان 35 سال چشم انتظاری

بیشترین سدهای ساخته شده کشور در آذربایجان شرقی

روزنامه صائب تبریز:صادرات مواد غذایی و مقوله حفظ امنیت غذایی

توسعه مویرگی شریان برق تا روستاهای دورافتاده

بهار در زمستان تبریز/ نوستالژی دیوارهای برفی وسط کوچه ها

سوسوی کم نور فتیله بافی در کشور/هوجقان روستای صنعتی باقی می ماند

حماسه 2 بهمن ارومیه؛ مسجدی که به توپ بسته شد

قلم های بیدار

پول می‌گیرم فاتحه می‌خوانم

کودک ‌همسری، نمود تاخر فرهنگی

جامعه تلگرامی، جوانان و افکار عمومی

توانمندی های “به درد نخور” در سازمان رسانه ای

مرند صاحب ورزشگاه نشد/ پروژه ای که بعد از 12 سال به سرانجام نرسید

نقدی بر ادبیات نمایندگان مردم در شورای شهر تبریز/ از شما بعید است

اولین قدم برای جذب توریسم ورزشی

جنب و جوش کم رمق «جولایی»

پایتخت فرش دستباف در کما/مشکلاتی که به زندگی قالیبافان گره خورد

پایان تبریز 2018/ پایتختی «سر ایران» به سر آمد

فرانس پرس: احیای دریاچه ارومیه آغاز شده است

بازی مخابرات با روان مشترکین

چه عواملی روابط فرا زناشویی را در جامعه تقویت می کند

حلقه مفقوده‌ای که در خاطرات مردم یافت می‌شود

هم نوا: عروسک‌هایی که «جان مریم»اند

دریاچه ارومیه 267 کیلومترمربع افزایش سطح دارد

سیب آذربایجان غربی روی دست باغداران ماند/ کاهش شدید صادرات

درهای قصر اقبال السلطنه ماکویی کی باز می شود؟

ظروف مسی، مس بدن را تامین نمی‌کند

کابوس کثیف زباله‌های بیمارستانی؛ سرنگ‌هایی برای نجات و علیه حیات!