پیام آذری

آخرين مطالب

fiogf49gjkf0d

آموزش هاي سالمندي در ورطه بي رغبتي مخاطبان مقالات

آموزش هاي سالمندي در ورطه بي رغبتي مخاطبان

  بزرگنمايي:

آذري انلاين- از يک سو مراقبت از سالمندان اغلب به معناي کنار آمدن با تغييرات بوده و نيازمند آموزش است و از سوي ديگر سالمندان در پي تغييرات جسماني و رواني براي بهبود شيوه زندگي نياز به يادگيري دارند تا سالمندي، قبل از فرا رسيدن موج پيري جمعيت ايران/1430/ به دوران طلايي زندگي تبديل شود.
طول عمر بيشتر، فرصت بيشتر براي در کنارهم بودن است؛ فرصتي که در آن نگهداري پدر و مادر از فرزندان به مراقبت فرزندان از پدر و مادر تبديل شده و گاه در اثر بي اطلاعي از معناي سالمندي به بروز برخي مشکلات منجر مي شود.
يادگيري براي نگهداري از والدين در دوران سالمندي را مي توان دستورالعملي براي بقاي خود فرد دانست زيرا سالمندي براي جمعيت پوياي امروز در ايران چندان دور نيست.
يک شهروند مراغي از بن بست هاي زندگي با مادر سالمندش سخن به ميان آورد و گفت: از چند سال پيش که پدرم به دعوت حق لبيک گفت، مادرم به من متکي شد.
وي که نخواست نامش برده شود، افزود: از آن روز وضع سلامتي اش مرتب بدتر شد و سطح توقع اش بالا رفت؛ راضي کردن وي با وجود اينکه هر روز برايش هزار و يک کار انجام داده ام، غيرممکن است.
به گفته وي همه افراد خانواده سعي دارند به او کمک کنند اما وي به هر کسي که رسيده، از دست اطرافيان شکايت کرده است مبني بر اينکه وي را به حال خود رها کرده اند.
مسئول فني آسايشگاه سالمندان خواجه نصير مراغه با اشاره به نيازهاي بهداشتي، رواني و عاطفي سالمندان گفت: سالمندان و فرزندان آنان اطلاعات بسيار اندکي از زندگي سالمندي دارند و آموزش هاي سالمندي يا به درستي در جامعه اتفاق نيافتاده يا همين آموزش هاي محدود بي تاثير بوده است.
ليلا زارعي که با حدود 100 زن سالمند اين مرکز در ارتباط است، افزود: فرزندان در بيشتر موارد با خواهش و تمنا والدين سالمند خود را به اين مرکز منتقل کرده اند اما پس از مدتي توقع هاي غيرقابل اجرايي داشته اند که نشانه اطلاعات ناقص آنان از زنگي دوران سالمندي است.
وي گفت: جامعه امروزي نياز به تغيير نگرش در مورد سالمندان دارد و تغيير نياز به يادگيري دارد تا فرد سالمند از عزت اجتماعي برخوردار شود و تجربه هايش در اختيار جوانان قرار گيرد.
دبير کميته راهبردي سالمندي و سرپرست اداره بهزيستي مراغه نيز گفت: هر سه ماه يکبار جلسه هاي اين کميته برگزار مي شود اما تلاش هاي اعضاء براي تشکيل بنياد فرزانگان /متشکل از سالمندان بازنشسته/ هنوز به فرجام نرسيده است.
شهين صادقي با اشاره به نقش آموزش در سطح زندگي دوران سالمندي افزود: براي تشکيل اين بنياد سالمندان بايد پيش قدم شوند تا از تجربه هاي اجرايي آنان براي فعاليت هاي اجتماعي و تفريحي سالمندان بهره برداري کرد اما رغبت سالمندان و ضرورت تشکيل همين بنياد نيز به آموزش هاي دوران سالمندي گره خورده است.
معاون بهداشتي دانشکده علوم پزشکي مراغه نيز به آموزش هاي سالمندان /افراد بالاي 60 سال/ از سوي اين دانشکده اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر حدود 40 هزار نفر از جمعيت مراغه در دوران سالمندي قرار دارند اما موج سالمندي اين شهرستان تا سال 1430 شمسي و همزمان با سطح کشور در راه است.
دکتر احمد مجتهدي افزود: به برکت دولت تدبير و اميد و اجراي طرح تحول سلامت، آموزش هاي دوران سالمندي از فعاليت هاي موردي بهورزان در مناطق روستايي/ طي سال هاي گذشته / به تلاش هاي جدي در مناطق شهري و روستايي رسيده است اما سالمندان و اطرافيان آنان نيز بايد از آموزش هاي اين دوران استقبال کنند.
به گفته وي بهورزان و پزشکان در مناطق روستايي و مراقبان سلامت و پزشکان در مناطق شهري با تشکيل پرونده هاي الکترونيکي آموزش و معاينه هاي باليني سالمندان را بر عهده دارند و به واسطه اين پرونده هاي الکترونيکي آمارسازي غيرممکن است.
وي فرهنگ سازي براي جلب مشارکت سالمندان و اطرافيان آنان را از طريق رسانه هاي ارتباط جمعي خواستار شد و افزود: آموزش هاي خودمراقبتي و رژيم غذايي، غربالگري فشار خون و ديابت، فعاليت هاي بدني، مبارزه با استرس و اافسردگي و آموزش هاي مربوط به سلامت قلب و عروق به زودي در مناطق شهري نيز به سالمندان عرضه مي شود.
وي با اشاره به اينکه هنوز به صورت جدي نسبت به رفع چالش هاي دوران سالمندي در اين شهرستان اقدام نشده است، گفت: در سه سال آينده / هر سال 30 درصد از سالمندان/ تمامي سالمندان اين شهرستان را تحت پوشش اين خدمات قرار مي دهيم.
در عصر حاضر نگرش سنتي در مراقبت از سالمندان نياز به بازنگري دارد و مراقبت از پدر و مادر سالمند با ادبيات اين دوران از جمله تجديد نظر، انعطاف، اصلاح باورها، جلب مشارکت خانواده، چشم پوشي، صبر و حوصله و ... همراه است تا يک استراتژي موفق براي مراقبت هاي موثر از سالمندان به مرحله اجرا گذاشته شود که کليد واژه همگي آنها يادگيري و آموزش است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سمفونی دست سازها

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت

کالاهای اقتصادی مهمی که حشرات تولید می‌کنند

مسیر پرسنگلاخ توسعه معدن مس سونگون

تن نیمه جان برج خلعت پوشان

تبریز در تسخیر نمای رومی/ تهدیدی جدی برای شهری زلزله‌خیز

اردبیل؛ گنجینه‌ای از زیبایی‌های طبیعت و تاریخ

کارخانه بازیافت زباله در بوکان احداث می‌شود

دغدغه نام‌نویسی در مدارس

در مظلومیت سردار ملی

ثبات توسعه پایدار نیازمند ارتقای سطح زندگی اقشار کم درآمد جامعه است

روزگار سرگشتگی یک روزنامه‌نگار

از غربت سالار ملی...

بزرگداشت حافظ پژوه بی‌ادعا

نقطه مشترک استراماچونی، کالدرون و دنیزلی/ جدیت با چاشنی انضباط

شبکه مویرگی تقلب زیر پوست بازار طلا

سیاه، رنگ سال مراتع/ داغ انسان بر دل طبیعت

روزگار ناخوش سیب زمینی

داغ حاشیه نشینی بر پیشانی تبریز / رویاهای پوشالی مهاجرین روستایی

مهد صنعت چاپ ایران در گیرودار کمبود و گرانی کاغذ

انجیل «هزار ساله» در کتابخانه مرکزی تبریز

سفری به شمال کوچک در آذربایجان شرقی/ارسباران بکر و دست نخورده

موزه‌های دوست داشتنی از نظر کودکان

با حساسیت فصلی چه کنیم؟

کودکان خود را برای مصرف فسفودها و شکلاتها تحریک نکنیم

تناقض‌ الزامی یا اختیاری بودن شهریه ثبت‌نام مدارس

رونق تولید در مزرعه کشاورز نمونه مرندی

توصیه‌هایی در خصوص مواجهه با حشره گزیدگی در فصل تابستان

«عنبران علیا» روستای هدف گردشگری بین المللی

گره‌ مشکلات بر تار و پود فرش دستباف مراغه

همه ما از مهربانی امام رضا(ع) بهره‌مند می‌شویم

اقتصاد مرزی در گرو رونق بازارچه‌ها/سیاست دولت یک بام ودوهوا است

نقره داغ مستاجران با اجاره بهای نجومی

فاجعه‌ای از نوع خودزنی مسئولان سرعین

رعایت توصیه‌های بهداشتی درخصوص بیماری تب‌مالت ضروری است

توسعه تولید ژله رویال و تکثیر ملکه زنبور عسل در استان اردبیل

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

مسیر دشوار جذب گردشگر سلامت

ازدواج سفید هیچ جایگاهی در جامعه ایران ندارد

بازیافت، کلید رهایی از معضل پسماند

داستان نویسی زیر سایه پیامبر رحمت

مرکز گل محمدی کشوردرحسرت جرعه ای گلاب/صنایع تبدیلی خیالی بیش نیست

سردشت نخستین شهر قربانی سلاح شیمیایی در جهان

کوچ ابدی مرثیه سرایان نامدار اردبیلی؛ بیم و امیدها

ضرورت گذر از واهمه تراریخته‌ها

شبی به یاد سرکاراتی در تبریز

توهم پرآبی

ضرورت گذر از واهمه تولیدات کشاورزی تراریخته

رشد مصرف قلیان و بی‌تفاوتی شهروندان