آخرين مطالب

ضرورت ارج نهادن به سنت چهارشنبه سوری به جای استقبال از خطر اجتماعي

ضرورت ارج نهادن به سنت چهارشنبه سوری به جای استقبال از خطر

  بزرگنمايي:

آذری آنلاین - ارومیه- چهارشنبه آخر سال از ایامی است که مردم آذربایجان غربی باشکوه خاصی آن را گرامی داشته و اهمیت زیادی به آن می دهند؛ اگرچه در سال های اخیر این گرامیداشت با رفتارهای پرخطر و مخاطره آمیزی همراه شده و فوتی و معلولیت هایی را نیز به دنبال داشته است.
به گزارش ایرنا مردم آذربایجان، قرن های متمادی آیین هایی چون نوروز (بایرام)، سیزده بدر، چله کوچک (کیچیک چیلله)، چله بزرگ (بویوک چیلله) و چهارشنبه سوری یا همان چهارشنبه آخر سال را به دور از خطر و مواد منفجره برگزار کرده اند.
بسیاری از این آئین ها و آداب و رسوم در طول چند هزار سال سینه به سینه حفظ شده و امروزه به مردمان این منطقه به یادگار رسیده است.
ˈآخیر چرشنبهˈ یا همان چهارشنبه سوری رسمی ماندگار از آئین کهن مردم آذربایجان است که همزمان با سراسر ایران برگزار می شود ولی آداب و رسومی خاص و منحصر به خود را دارد.
افروختن آتش در آذربایجان در کنار خانه تکانی، دید و بازدید و دیگر آئین های آستانه سال نو از اهمیت خاصی برای مردم برخوردار بوده و طی آن مردم تمام وسایل کهنه، بقایای علوفه های دامی، زباله های اطراف خانه ها را می سوزاندند تا در محیطی پاک و تمیز و عاری از آلایش وارد سال نو شوند.
بر اساس فرهنگ مردم آذربایجان با پایان زمستان و نزدیک شدن بهار با روشن کردن آتش در شب چهارشنبه آخر سال اعتقاد داشتند که سال پرمحصول و آفتابی درخشان در انتظار آنان خواهد بود.
ولی اکنون با وجود چنین رسم های زیبا و کهن، استفاده از مواد منفجره خطرناک شیرینی های چهارشنبه آخر سال را به تلخی تبدیل کرده است.
معلولیت، سوختگی، فوت و جراحت ها از جمله مواردی است که در سال های گذشته مردم کشور و به ویژه استان در چهارشنبه آخر سال با آن مواجه شده اند و دیگر مردم آرامش و شیرینی چهارشنبه سوری ها را در هیاهو و سر و صدای زیاد مواد آتش زا گم کرده اند.
همزمان با این آئین ها مسئولان ادارات دخیل نیز در گفت و گوهای مکرر، مردم به ویژه جوانان را از این رسم تحریف شده باز می دارند و آن را مخل آرامش مردم، همسایگان و دیگر افراد جامعه می شمارند.
فرمانده انتظامی آذربایجان غربی که نقش مستقیمی در مقابله با این معضل در چهارشنبه آخر سال دارد، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر همراه بودن پلیس با جشن های آخر سال گفت: انتظام بخشی به شادمانی مردم در چهارشنبه آخر سال از اولویت های پلیس است.
سردار ناصر اصلانی افزود: تامین نظم و امنیت مراسم مردمی در چهارشنبه آخر سال از کارهای اصلی پلیس است و امیدواریم با توجه ویژه به این امر از سوی مردم امسال شاهد کمترین حادثه در چهارشنبه آخر سال باشیم.
وی اظهار کرد: استفاده از ترقه های دست ساز رفتار پرخطر محسوب می شود و با کسانی که اقدام به ساخت این ترقه های دست ساز بکنند، برخورد می شود.
وی از خانواده ها خواست که مراقب رفتار فرزندان خود و خرید و استفاده از مواد محترقه باشند و گفت: جوانان و دانش آموزان باید مواظب باشند که سرخی آتش زندگی را از آنها نگیرد.
فرمانده انتظامی آذربایجان غربی گفت: امسال افزون بر چهار میلیون ترقه و مواد محترقه و منفجره در استان کشف کرده ایم که نشان از عزم جدی این نهاد برای مقابله با بی نظمی های چهارشنبه آخر سال دارد.
وی اظهار کرد: پلیس با کسانی که رفتارهای پرخطر داشته و آرامش مردم را بر هم بزنند، برخورد جدی و بدون اغماض می کند.
وی ادامه داد: تعرض نکردن به حریم شخصی افراد از قبیل پرتاب تخم مرغ به سر و روی و ماشین مردم، مسدود نکردن خیابان ها و روشن نکردن آتش در مکان های تجاری و مراکز خرید از دیگر مواردی است که مردم و به ویژه جوانان باید دقت فراوانی به آنها داشته باشند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: مردم استان در خصوص ضایعات ناشی از آئین چهارشنه آخر سال باید هوشیار باشند تا شاهد حوادث ناخوشایندی در آغاز سال جدید برای خانواده ها نباشیم.
باقر بهرامی افزود: اورژانس آذربایجان غربی در آئین چهارشنبه سوری مانند سال های گذشته آماده ارائه خدمات به مردم خواهد بود.
وی اظهار کرد: بیشتر مصدومان چهارشنبه سوری را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند و والدین باید ناظر بر رفتارهای فرزندان خود در این روز باشند تا آسیب هاو معلولیت ها دامن گیر فرزندانشان نشود.
وی اضافه کرد: طی بررسی های انجام شده در سال گذشته 332 نفر در حوادث چهارشنبه آخر سال آذربایجان غربی مصدوم شدند و خوشبختانه فوتی نداشتیم ولی همچنان نگرانی های بسیاری در خصوص استفاده از ترقه و مواد محترقه وجود دارد.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: در سال گذشته گروه سنی جوان و نوجوان، بیشترین قشر آسیب پذیر در این نوع حوادث بودند ولی در دیگر سنین نیز افرادی وجود داشتند که از این حوادث خسارت دیدند.
وی با اشاره به اینکه فراوانی حوادث مربوط به آتش بازی شب چهارشنبه پایانی سال در مردان بسیار بیشتر از زنان است، اظهار کرد: بریدگی، پارگی و سوختگی مهم ترین و شایع ترین عوارض بی احتیاطی در چهارشنبه سوری است.
بهرامی از آماده باش 480 نفر از کارکنان اورژانس در آذربایجان غربی برای انتقال مصدومان احتمالی خبر داد و گفت: امیدواریم امروز، روز کم خطری را شاهد باشیم.
ابراهیم شاد قوشچی، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ماموران این سازمان در نقاط مختلف شهر از جمله عطایی، مرکز، خیابان امام، اول شمالی، سومون آباد و خیام مستقر می شوند.
وی افزود: علاوه بر آن چهار اکیپ آتش نشانی سیار شامل خودروها و موتورسیکلت ها در سطح شهر گشت می زنند تا در صورت لزوم و بروز آتش سوزی به موقع در محل حاضر شوند.
وی ابراز امیدواری کرد که امسال مشکل خاصی در آذربایجان غربی رخ ندهد و مردم با شادی های سنتی خود، زمینه خوشحالی خانواده ها و کاهش حوادث را موجب شوند.
امیدواریم در آئین چهارشنبه آخر سال امسال که عصر امروز برگزار می شود، مردم با آگاهی کامل از رفتارهای پرخطر بپرهیزند تا سرخی آتش و لذت آنی استفاده از مواد آتش زای غیرمجاز سبزی بهار زندگی جوانان ایرانی را هدف نگیرد و هیچ خانواده ای، داغدار فرزند خود را در آستانه سال نو نباشد.
گزارش از: سیده فاطمه سجادی
8137/2093
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جمعیت کیفری زندان خلخال کاهش یافت

امام جمعه میاندوآب بر ضرورت مدیریت بر بازار تاکید کرد

چهارمین عملیات اورژانس هوایی خلخال اجرا شد

بیانات رهبری سرلوحه کار نمایندگان مجلس قرار گیرد

کودک همسری از رنج آورترین آسیب های اجتماعی است

خیران حدود 6میلیارد ریال به مددجویان بهزیستی مراغه کمک کردند

100مورد بازرسی از تجهیزات شهربازی درسه ماهه اول سالجاری در استان اردبیل انجام شده است

انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران درسال 60، در راستای اجرای طرح فونیکس آمریکا بود

رئیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی آذربایجان غربی منصوب شد

بی سوادی بانوان روستایی و عشایری یکی از چالشهای مهم در توسعه کشور است

حذف دلالان از چرخه کشاورزی یک ضرورت است

حوادث جاده‌ای در آذربایجان شرقی 15 مصدوم برجای گذاشت

رفع تصرف 959 هکتار از اراضی ملی/ بررسی 10 پرونده مهم ارتشا و اختلاس در استان

زندانیان در ارومیه 4200 دور قرآن ختم کردند

300برنامه طی هفته قوه قضاییه در آذربایجان غربی برگزار می شود

بارش نزولات آسمانی در آذربایجان غربی 1.5 برابر سال گذشته شد

دنیای مجازی جوانان را از فعالیت اجتماعی محروم کرده است

رسیدن به هدف کاهش مصرف مواد مخدر، نیازمند تلاش همگانی است

سبلان پارچه به زودی واگذار می‌شود

قاچاق کمر تولیدکنندگان را شکسته است

10 پروژه شاخص در کشور مورد حمایت قرار می‌گیرد/ واگذاری اختیارات حوزه صنعت و معدن به استان‌ها

دستگاه قضائی با سودجوئی‌ها و سنگ‌اندازی‌های عرصه تولید مقابله می‌کند

مدیریت اقتصاد با زور ممکن نیست/پرهیز از ورود قوه قهریه در کنترل بازار ارز

ارومیه تیرماه امسال میزبان معاونان مالی 14 کلانشهر کشور است

قاچاقچیان کالا در آذربایجان غربی 3.2 میلیارد ریال جریمه شدند

دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر در سلماس 50 درصد افزایش یافت

آتش سوزی سه دستگاه خودرو در پارکینگ ساختمانی در تبریز

برخورد نیک و پسندیده از حقوق معنوی زنان است

سالانه 429 هزار پرونده به محاکم آذربایجان غربی وارد می شود

پرونده اعضای شورای چهارم شهر تبریز به دیوان عالی ارجاع شد

کیفرخواست 54 متهم آتش‌سوزی مدرسه راه شهدا ارومیه صادر شد

مدیریت واردات برای 16 قلم کالای اساسی در کشور

اختیارات برخی از نهادها را محدود کردیم/ اردبیل در جذب تسهیلات ضعیف عمل کرده است

آب‌های گرم چاه‌های نفت اردبیل محسوب می‌شوند

بیست و یکمین جشن ازدواج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد

ارجاع 430 هزار پرونده به محاکم قضائی آذربایجان غربی

سومین جشنواره ملی گیلاس در اشنویه برگزار شد

زندانیان مالی خلخال از میانگین کشوری بیشتر است

ارومیه باید شهر بدون معتاد متجاهر باشد

3 دستگاه خودرو در آتش سوزی پارکینگ تبریز سوخت

لازمه کاهش جرایم بهره مندی از روش های علمی است

11 درصد از بافت فرسوده تبریز در محدوده منطقه 3 است

30 کیلوگرم موادمخدر در چاراویماق کشف شد

نبود سرمایه گذاری موجب افزایش مهاجرت از روستاهای نیر شد

طرح جمع آوری خودروهای سد معبر در کلیه معابر اصلی و فرعی حوزه منطقه دو اجرا می‌شود

تغییر نام باغ توت گلگشت تبریز، به پارک "غازان"

آغاز سنجش سلامت نو آموزان و دانش آموزان از دوم تیرماه در 46 پایگاه استان/ استقرارپایه دوازدهم برای اولین بار در استان

لزوم استفاده از ظرفیت فضای مجازی در آموزش و پرورش

حفاری های شبانه در مناطق تاریخی خلخال افزایش یافت

هدف نظام جمهوری اسلامی حرکت در مسیر عدالتخواهی است