آخرين مطالب

بزرگترین شهر خاورمیانه در عصر آهن آماده استقبال از گردشگران نوروزی فرهنگي

بزرگترین شهر خاورمیانه در عصر آهن آماده استقبال از گردشگران نوروزی

  بزرگنمايي:

آذری آنلاین - ارومیه- محوطه و تپه باستانی حسنلو در نقده که به گفته کارشناسان بزرگترین شهر خاورمیانه در عصر آهن و یکی از مراکز تمدن ماناها بوده با اجرای برنامه های نوروزی از 25 اسفند سال جاری تا 15 فروردین سال آینده، آماده استقبال از بازدیدکنندگان و گردشگران داخلی و خارجی است.
به گزارش ایرنا این تپه باستانی در جنوب غربی دریاچه ارومیه و 12 کیلومتری نقده از توابع آذربایجان غربی قرار گرفته و تاکنون اشیا باستانی متعددی چون زیور آلات، مجسمه‌های تزئینی، خنجرها و دشنه‌های آهنی و برنزی در حفاری از این محوطه کشف شده است.
کشف " جام زرین حسنلو " با قدمت سه هزار ساله در سال 1337 شمسی با 950 گرم وزن به عنوان مهمترین اثر تاریخی این مجموعه ارزش آن را به اثبات رسانده است که اکنون در موزه ملی ایران باستان نگهداری می شود.
جام برنزی مربوط به هزارهٔ اول پیش از میلاد نیز یکی دیگر از آثار ارزشمندی است که در حفاری های باستان شناسی از تپه حسنلو کشف شده است و اکنون در موزه ملی ایران نگهداری می شود.
این تپه باستانی برای اولین بار در سال 1334 تا 1355 شمسی توسط پروفسور " رابرت دایسون " /Robert Dyson/ باستان شناسان دانشگاه " پنسیلوانیای آمریکا " /University of Pennsylvania/ مورد کاوش های علمی باستان شناسی قرار گرفت و بعدها این محوطه و اشیا کشف شده از آن به عناوین مقاله ها و پایان نامه های بسیاری از باستان شناسان تبدیل شد.
این اثر جهانی با قدمتی به درازای بیش از هشت هزار سال در سال 1344 به شماره 485 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و جهت انجام فعالیت های علمی، فنی و پژوهشی به پایگاه ملی تبدیل شد.
یک کارشناس باستان شناسی معتقد است که این محوطه در هزاره اول قبل از میلاد و در زمان حکومت مانایی، پایگاه اورارتویی بوده و به دلیل وسعت بزرگش، مرکز امپراطوری آهن در خاورمیانه به شمار می رفته است.
ابراهیم بوداقی افزود: گسترش پلان های معماری، تالارها، ایوان های ستون دار، نیمکت های خشتی و سنگی در کنار دیوارها در بناهای 2 طبقه از ویژگی نوظهور آن دوران بوده که معماری عصر آهن را از دیگر مناطق جدا می کرده است.
وی ادامه داد: شکل گیری معماری حکومتی، مذهبی و نظامی و گسترش تزئینات معماری از خصوصیات عصر آهن بوده که در نوع خود منحصر به فرد و کم نظیر است.
وی اظهار کرد: به غیر از این منطقه چندین تپه باستانی مربوط به دوران حکومت مانایی و عصر آهن با وسعت کم از جمله تپه کردلر، گوی تپه و تپه باستانی قلایچه نیز در آذربایجان غربی وجود دارد که از وسعت کمتری نسبت به تپه باستانی حسنلو برخوردار است.
به گفته مدیر پایگاه ملی منطقه تاریخی حسنلو از سال 1334 که کاوش در این منطقه شروع شده، حدود هفت هزار و 500 اثر باستانی از جنس مفرغ، استخوانی و سفال کشف شده است.
حسن شیری ادامه داد: تالارهای بزرگ و ستون دار، ایوان‌های دراز و اتاق‌های کوچک و بزرگ و آثار سنگی که در این بنا قابل رویت است، بقایای معماری مربوط به دوره های چهارم و پنجم بوده که حدود سه هزار سال قدمت دارد.
وی ادامه داد: این مجموعه تاریخی از سال 1382 شمسی جهت انجام مطالعات علمی و فنی تبدیل به پایگاه ملی شده است و در حال حاضر در لیست موقت ثبت جهانی قرار دارد.
شیری با تاکید بر اینکه گردشگران از ساعت 9 تا 19 می توانند از این اثر باستانی بازدید کنند، اظهار کرد: از سال 1392 شمسی نیز موزه ای در کنار این مجموعه تاریخی راه اندازی شده و 124 اثر کشف شده از تپه حسنلو در آن به نمایش گذاشته شده است.
وی با اشاره به مسیرهای ارتباطی این مجموعه تاریخی اظهار کرد: این مجموعه 2 مسیر ارتباطی دارد که راحت ترین مسیر از سمت نقده بوده که تا سه راهی حسنلو پنج کیلومتر و تا خود مجموعه تاریخی حسنلو 9 کیلومتر فاصله دارد.
یک راه ارتباطی دیگر نیز از سمت شهر محمدیار موجود است که پس از طی 9 کیلومتر مسافت و عبور از روستای "شونگار" به حسنلو می رسد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی نیز تپه تاریخی حسنلو را از جمله اماکن تاریخی پربازدید این استان بر شمرد و گفت: برای معرفی این اثر به گردشگران نوروزی، برنامه مختلف فرهنگی همچون نوروزگاه و نمایشگاهای صنایع دستی، بازی های بومی و محلی و غذاهای سنتی در این محل اجرا می شود.
حسین امامی ادامه داد: برنامه نوروزگاه از 25 اسفند سال جاری تا 15 فروردین سال آینده با هدف احیای آداب و رسوم محلی در برخی از شهرستان های آذربایجان غربی و از جمله تپه باستانی حسنلو برگزار خواهد شد تا گردشگران نوروزی بیش از پیش با آداب و رسوم بومی منطقه آشنا شوند.
وی ادامه داد: تکم گردانی، اجرای بازی های بومی و محلی، موسیقی سنتی عاشیقی، نمایشگاه صنایع دستی، مسابقه عکاسی و سفره سنتی از دیگر برنامه های نوروزی در این مجموعه تاریخی است.
امامی اظهار کرد: 2 کارشناس میراث فرهنگی نیز که به این منطقه آشنایی کامل دارند در ایام نوروز به عنوان راهنما در این مجموعه تاریخی حضور خواهند داشت تا اطلاعات لازم را در اختیار گردشگران قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه سالانه 10 هزار گردشگر از مجموعه تاریخی حسنلو بازدید می کنند، اضافه کرد: در سال های اخیر اقدامات خوبی در راستای افزایش مسافران ورودی به استان به ویژه در ایام نوروز و تابستان انجام شده که نتیجه آن رشد بازدید کنندگان از اماکن گردشگری آذربایجان غربی بوده است.
به گزارش ایرنا دور تا دور قلعه به یادگار مانده در این تپه باستانی را دیواری به قطر سه متر و ارتفاع هفت متر فرا گرفته و تالارهای ستون دار، اتاقک ها، کتیبه سنگی، ابنیه و آثار سنگی، برج های مربعی شکل، حیاط های چند ضلعی در این بنا قابل رویت است.
از قسمت های دیگر تپه حسنلو می توان به قربانگاه، اتاق های جانبی، حیاط های تراس بندی شده، ایوان‌های دراز و اتاق‌های کوچک و بزرگ، سطوح سکوهای آجری و دیوارهای حایل بین بخش مذهبی و غیرمذهبی اشاره کرد.
عصر آهن در دانش باستان‌شناسی دوره‌ای است که در آن بشر به گستردگی از آهن در جایگاه ماده‌ای برای ساخت ابزار و جنگ‌افزار سود برد و تغییرهایی در زمینه کشاورزی، باورها و شیوه‌های هنری نسبت به گذشته ایجاد شد؛ اکنون بزگترین شهر خاورمیانه در عصر آهن در مسیر ثبت جهانی قرار دارد و آماده پذیرش گردشگران نوروزی است.
8135/3072
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ثبت سه میراث ناملموس آذربایجان غربی در فهرست آثار ملی

دانشکده تخصصی گردشگری در سرعین راه اندازی می شود

40 برنامه موسیقی عاشیقی در آذربایجان غربی اجرا شد

هفت سینی نو با سبزه ای از درختِ همیشه سبز

گفتمان دینی «بانوان و جامعه» در نقده برگزار شد

سریال جدید اوجاداغلار از سیمای آذربایجان غربی نوروز پخش می شود

بافت تابلوفرش ویژه «تبریز 2018» آغاز شد

قره کلیسا؛اثر جهانی ثبت شده چشم انتظار مسافران نوروزی

سفر به کاخ رؤیایی «باغچه جوق»/قصری با معماری کلاه فرنگی‌ها

تخت‌سلیمان مجموعه اسرارآمیز در دل تاریخ/نمایش آب و خاک و آتش

هر سه روز یک وقف در آذربایجان غربی ثبت می شود

زمینه تحقیقات گیاهان دارویی در اردبیل فراهم شد

تعدادی از کتابخانه های عمومی اردبیل در نوروز فعال هستند

بروشورهای تبلیغی اردبیل بین مسافران نوروزی توزیع می شود

برگزاری برنامه "نوروزگاه" مشترک با جمهوری آذربایجان در تعطیلات نوروز 97

ارگ علیشاه تبریز تا آخر اردیبهشت 97 محوطه سازی می شود

فرماندار هریس خواستار احصاء دلایل ترک تحصیل دانش آموزان شد

سند یک هزار و 400 رقبه در آذربایجان شرقی صادر شد

نمایشگاه صنایع دستی و سوغات بهاره در مهاباد گشایش یافت

ضرورت ایجاد فرهنگسراهای مشارکتی برای گسترش فعالیت های فرهنگی

خانه تکانی آذربایجان شرقی برای میزبانی از گردشگران نوروزی

هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز برگزار می‌شود

تئاتر درمانی یک درمان غیر دارویی برای مسائل روحی روانی

کارکنان تبلیغات اسلامی خادمان اهل بیت، قرآن و دین مردم هستند

بزرگترین سالن سینمایی تبریز به بهره‌برداری می‌رسد

آمادگی کامل برای میزبانی از گردشگران نوروزی در اردبیل

طرح "عیدانه کتاب" در نوروز 97 اجرا می شود

فضای معنوی جامعه را از التهاب و آسیب‌ها دور نگه می‌دارد

نمایشگاه دایمی فرش هریس گشایش یافت

اجلاس استانی نماز در اردبیل برگزار شد

کتابخانه مرکزی ارومیه در ایام نوروز دایر است

چشمه تاریخی بوکان برای بازدید گردشگران بازگشایی شد

6 مدرسه در شهر جدید سهند بهره برداری می شود

ضرورت توسعه درختکاری و فضای سبز در تبریز

دریاچه ارومیه چشم انتظار عیادت گردشگران

استان اردبیل آماده استقبال از میهمانان نوروزی است

امام جمعه تبریز به تماشای تئاتر رفت

تاکید فرماندار مهاباد بر امیدآفرینی و نقد منصفانه رسانه ها

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی به تئاتر شهر رفت

454 مبلغ در اعتکاف به مناطق مختلف آذربایجان غربی اعزام می شوند

کاروان راهیان نور خلخال عازم جنوب کشور شد

شهید باکری تبلور غیرت آذربایجان است

18 موقوفه به ارزش بیش از 55 میلیارد ریال در سردشت رفع تصرف شد

محیط شهری اردبیل مناسب زندگی شهروندان نیست

طرح « یک درخت ، یک زندگی» و « یک مخترع ،یک درخت» اجرا شد

ازدواج مجدد زنان مطلقه باید ترویج یابد

30 درصد تخفیف برای اقامت مسافران نوروزی در آذربایجان غربی اعمال می شود

ثبت نام برای شرکت در مراسم معنوی اعتکاف آغاز شد

اصحاب رسانه در عین رقابت سالم، نسبت به هم متعصب باشند

بیش‌تر از رسانه‌های متعدد، به رسانه‌های متخصص نیاز داریم