پیام آذری

آخرين مطالب

بزرگترین شهر خاورمیانه در عصر آهن آماده استقبال از گردشگران نوروزی فرهنگي

بزرگترین شهر خاورمیانه در عصر آهن آماده استقبال از گردشگران نوروزی

  بزرگنمايي:

آذری آنلاین - ارومیه- محوطه و تپه باستانی حسنلو در نقده که به گفته کارشناسان بزرگترین شهر خاورمیانه در عصر آهن و یکی از مراکز تمدن ماناها بوده با اجرای برنامه های نوروزی از 25 اسفند سال جاری تا 15 فروردین سال آینده، آماده استقبال از بازدیدکنندگان و گردشگران داخلی و خارجی است.
به گزارش ایرنا این تپه باستانی در جنوب غربی دریاچه ارومیه و 12 کیلومتری نقده از توابع آذربایجان غربی قرار گرفته و تاکنون اشیا باستانی متعددی چون زیور آلات، مجسمه‌های تزئینی، خنجرها و دشنه‌های آهنی و برنزی در حفاری از این محوطه کشف شده است.
کشف " جام زرین حسنلو " با قدمت سه هزار ساله در سال 1337 شمسی با 950 گرم وزن به عنوان مهمترین اثر تاریخی این مجموعه ارزش آن را به اثبات رسانده است که اکنون در موزه ملی ایران باستان نگهداری می شود.
جام برنزی مربوط به هزارهٔ اول پیش از میلاد نیز یکی دیگر از آثار ارزشمندی است که در حفاری های باستان شناسی از تپه حسنلو کشف شده است و اکنون در موزه ملی ایران نگهداری می شود.
این تپه باستانی برای اولین بار در سال 1334 تا 1355 شمسی توسط پروفسور " رابرت دایسون " /Robert Dyson/ باستان شناسان دانشگاه " پنسیلوانیای آمریکا " /University of Pennsylvania/ مورد کاوش های علمی باستان شناسی قرار گرفت و بعدها این محوطه و اشیا کشف شده از آن به عناوین مقاله ها و پایان نامه های بسیاری از باستان شناسان تبدیل شد.
این اثر جهانی با قدمتی به درازای بیش از هشت هزار سال در سال 1344 به شماره 485 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و جهت انجام فعالیت های علمی، فنی و پژوهشی به پایگاه ملی تبدیل شد.
یک کارشناس باستان شناسی معتقد است که این محوطه در هزاره اول قبل از میلاد و در زمان حکومت مانایی، پایگاه اورارتویی بوده و به دلیل وسعت بزرگش، مرکز امپراطوری آهن در خاورمیانه به شمار می رفته است.
ابراهیم بوداقی افزود: گسترش پلان های معماری، تالارها، ایوان های ستون دار، نیمکت های خشتی و سنگی در کنار دیوارها در بناهای 2 طبقه از ویژگی نوظهور آن دوران بوده که معماری عصر آهن را از دیگر مناطق جدا می کرده است.
وی ادامه داد: شکل گیری معماری حکومتی، مذهبی و نظامی و گسترش تزئینات معماری از خصوصیات عصر آهن بوده که در نوع خود منحصر به فرد و کم نظیر است.
وی اظهار کرد: به غیر از این منطقه چندین تپه باستانی مربوط به دوران حکومت مانایی و عصر آهن با وسعت کم از جمله تپه کردلر، گوی تپه و تپه باستانی قلایچه نیز در آذربایجان غربی وجود دارد که از وسعت کمتری نسبت به تپه باستانی حسنلو برخوردار است.
به گفته مدیر پایگاه ملی منطقه تاریخی حسنلو از سال 1334 که کاوش در این منطقه شروع شده، حدود هفت هزار و 500 اثر باستانی از جنس مفرغ، استخوانی و سفال کشف شده است.
حسن شیری ادامه داد: تالارهای بزرگ و ستون دار، ایوان‌های دراز و اتاق‌های کوچک و بزرگ و آثار سنگی که در این بنا قابل رویت است، بقایای معماری مربوط به دوره های چهارم و پنجم بوده که حدود سه هزار سال قدمت دارد.
وی ادامه داد: این مجموعه تاریخی از سال 1382 شمسی جهت انجام مطالعات علمی و فنی تبدیل به پایگاه ملی شده است و در حال حاضر در لیست موقت ثبت جهانی قرار دارد.
شیری با تاکید بر اینکه گردشگران از ساعت 9 تا 19 می توانند از این اثر باستانی بازدید کنند، اظهار کرد: از سال 1392 شمسی نیز موزه ای در کنار این مجموعه تاریخی راه اندازی شده و 124 اثر کشف شده از تپه حسنلو در آن به نمایش گذاشته شده است.
وی با اشاره به مسیرهای ارتباطی این مجموعه تاریخی اظهار کرد: این مجموعه 2 مسیر ارتباطی دارد که راحت ترین مسیر از سمت نقده بوده که تا سه راهی حسنلو پنج کیلومتر و تا خود مجموعه تاریخی حسنلو 9 کیلومتر فاصله دارد.
یک راه ارتباطی دیگر نیز از سمت شهر محمدیار موجود است که پس از طی 9 کیلومتر مسافت و عبور از روستای "شونگار" به حسنلو می رسد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی نیز تپه تاریخی حسنلو را از جمله اماکن تاریخی پربازدید این استان بر شمرد و گفت: برای معرفی این اثر به گردشگران نوروزی، برنامه مختلف فرهنگی همچون نوروزگاه و نمایشگاهای صنایع دستی، بازی های بومی و محلی و غذاهای سنتی در این محل اجرا می شود.
حسین امامی ادامه داد: برنامه نوروزگاه از 25 اسفند سال جاری تا 15 فروردین سال آینده با هدف احیای آداب و رسوم محلی در برخی از شهرستان های آذربایجان غربی و از جمله تپه باستانی حسنلو برگزار خواهد شد تا گردشگران نوروزی بیش از پیش با آداب و رسوم بومی منطقه آشنا شوند.
وی ادامه داد: تکم گردانی، اجرای بازی های بومی و محلی، موسیقی سنتی عاشیقی، نمایشگاه صنایع دستی، مسابقه عکاسی و سفره سنتی از دیگر برنامه های نوروزی در این مجموعه تاریخی است.
امامی اظهار کرد: 2 کارشناس میراث فرهنگی نیز که به این منطقه آشنایی کامل دارند در ایام نوروز به عنوان راهنما در این مجموعه تاریخی حضور خواهند داشت تا اطلاعات لازم را در اختیار گردشگران قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه سالانه 10 هزار گردشگر از مجموعه تاریخی حسنلو بازدید می کنند، اضافه کرد: در سال های اخیر اقدامات خوبی در راستای افزایش مسافران ورودی به استان به ویژه در ایام نوروز و تابستان انجام شده که نتیجه آن رشد بازدید کنندگان از اماکن گردشگری آذربایجان غربی بوده است.
به گزارش ایرنا دور تا دور قلعه به یادگار مانده در این تپه باستانی را دیواری به قطر سه متر و ارتفاع هفت متر فرا گرفته و تالارهای ستون دار، اتاقک ها، کتیبه سنگی، ابنیه و آثار سنگی، برج های مربعی شکل، حیاط های چند ضلعی در این بنا قابل رویت است.
از قسمت های دیگر تپه حسنلو می توان به قربانگاه، اتاق های جانبی، حیاط های تراس بندی شده، ایوان‌های دراز و اتاق‌های کوچک و بزرگ، سطوح سکوهای آجری و دیوارهای حایل بین بخش مذهبی و غیرمذهبی اشاره کرد.
عصر آهن در دانش باستان‌شناسی دوره‌ای است که در آن بشر به گستردگی از آهن در جایگاه ماده‌ای برای ساخت ابزار و جنگ‌افزار سود برد و تغییرهایی در زمینه کشاورزی، باورها و شیوه‌های هنری نسبت به گذشته ایجاد شد؛ اکنون بزگترین شهر خاورمیانه در عصر آهن در مسیر ثبت جهانی قرار دارد و آماده پذیرش گردشگران نوروزی است.
8135/3072
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

10 صحنه غیرمنتظره و غم انگیز در سریال «بازی تاج و تخت»

شبنم مقدمی و فرهاد اصلانی در اکران «کلمبوس»

2 اثر از ارومیه در انتظار ثبت در ردیف آثار معنوی کشور است

مسوولان برای برپایی نماز در ادارات اهتمام داشته باشند

هدف شهدا عدالت گستری و اطاعت از ولایت بود

آموزش شهروندی حلقه گمشده گردشگری آذربایجان غربی است

دوشنبه های کتابخوانی در مرند اجرا می شود

گریم عجیب عاطفه رضوی با سر طاس در نقش «خانم آغا»

کتاب و کتابخوانی عنصر حیات‌بخش جامعه است

6 اثر طبیعی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی ثبت شد

دانش آموزان به سمت پژوهش محوری حرکت کنند

ستاره های هالیوود اینهمه پول را چگونه خرج می کنند؟!!

اولین عکس ماهور الوند در سریال «نهنگ آبی»

سوء مدیریت هایی که سینماهای آذربایجان غربی را به تعطیلی کشاند

پوستر مسابقه ادبی با موضوع دریاچه ارومیه منتشر شد

دانشگاه فرهنگ و هنر ارومیه به بخش خصوصی واگذار می شود

ساماندهی آشفته بازار تبلیغات محیطی، نیازمند طرح جامع

موزه دفاع مقدس اردبیل سال آینده به بهره برداری می رسد

ودیعه گذاران هرچه سریع تر در سامانه ویژه حجاج ثبت نام کنند

اولین عکس منتشر شده از پشت صحنه سریال جدید مهران مدیری

بازیگر «ممنوعه» از این سریال قهر کرد + عکس

دانشجو پلی میان علم و تولید است

جامعه اسلامی نیازمند تبیین روش زندگی شهداست

سعید آقاخانی با لباس کردی در سریال نوروزی 98!!

دوبلورهای بزرگی که هنوز در میان ما هستند

«ژان لوک گدار» آخرین غول بازمانده از سینمای مولف

فریبرز عرب نیا در کانادا به چه کاری مشغول است؟!

عکاس مهابادی دیپلم افتخار جشنواره روسیه را کسب کرد

16 هزار سند مالکیت رقبات و موقوفات در آذربایجان غربی صادر شد

بی اطلاعی والدین از فضای مجازی نگران کننده است

بهترین اقتباسهای ادبی در سینمای ایران از داش آکل تا فروشنده

200 معلم و دانش آموز برتر قرآنی و هنری در تکاب تجلیل شدند

مهلت ارسال آثار به جشنواره تولید محتوای مجازی نماز تمدید شد

هم نوا:آذربایجان در سینمای علی حاتمی

امضای سلبریتی های مشهور چه شکلی است؟!

مدرسه روستای آغ بلاغ تکاب به بهره برداری رسید

فراخوان یازدهمین جشنواره تئاتر مردم در مراغه منتشر شد

موکب های اربعین حسینی تجمیع می شوند

دین با بخشنامه اداری عملی نمی شود

پژوهش های کاربردی نیاز ضروری کشور است

عکسی جالب از کلینت ایستوود 88 ساله و خانواده اش روی فرش قرمز!

1.2 میلیون بیسواد 10 تا 49 سال در کشور وجود دارد

برنامه های چهلمین سالگرد انقلاب نوآورانه اجرا شود

فرماندار بناب: افول کتابخوانی بزرگترین آسیب بخش فرهنگی است

بازدید از موزه های استان اردبیل افزایش یافت

نقش متفاوت نیکی نصیریان که با «بزنگاه» عطاران مشهور شد + عکس

اخلاق حلقه مفقوده جامعه امروز است

6 حقیقت سینمایی که فقط افراد عشق سینما آنها را می دانند!

نامزدهای جشن منتقدان/ از لیلا حاتمی و باران کوثری تا رضا عطاران و نوید محمدزاده

تئاتر لاکچری 255 هزارتومانی با ستاره های مشهور!!