پیام آذری

آخرين مطالب

از جهل و ساده‌‎لوحی تا حیله‌‎گری برای ترویج تشیع لندنی مقالات

از جهل و ساده‌‎لوحی تا حیله‌‎گری برای ترویج تشیع لندنی

  بزرگنمايي:

آذری آنلاین - گاهی درخت تنومند و ریشه‌دار سنت‌های دینی به دلیل برخی از عملکردها و بهره‌برداری‌های نادرست آسیب می‌بیند و کم‌کم بخشی از آن به یک سنت غلط تبدیل می‌شود، چنین پدیده‌ای که از سهل‌انگاری‌های کوچک ریشه می‌گیرد گاه اهداف بزرگ را خدشه‌دار می‌سازد و به طور ناخواسته بستر را برای برآوردن اهداف پلید دشمنان اسلام و انقلاب فراهم می‌سازد و گاه سبب می‌شود افرادی که از خوان پر نعمت سوگواری عاشورایی بی‌بهره‌اند و آن را سنتی، ناکارآمد و گاه بیهوده می‌انگارند، این انحراف‌ها را دستاویزی برای هجوم به اصل فرهنگ عاشورا قرار می‌دهند. 
  قمه زنی نیز جزء همین انحرافات است که به دلیل آثار و پیامدهایی منفی‌ای که به دنبال دارد، از مصادیق عزاداری برای امام حسین(ع) به شمار نمی‌رود. ممکن است کسی ناخود آگاه و با شنیدن مصیبت‌های وارد شده بر خاندان پیامبر(ص) به سمتی کشیده شود که آسیبی به خودش بزند، اما این رفتار با قمه زنی که به عنوان یک عمل عبادی و به منظور کسب ثواب انجام می‌شود، متفاوت است. 
بر همین اساس امام صادق(ع) می‌فرماید: "کُونوا لنا زینا وَ لا تَکونُوا علینا شَیْنا حَبَّبونا الی الناس و لاتُبْغِضُونا الیهم، فجُرّوا الینا کلّ مودةٍ و ادفعُوا عنّا کلّ شرّ"؛ زینت ما باشید نه سبب زشتی و بی‌آبرویی ما، ما را محبوب مردم گردانید و مبغوض ایشان نکنید. پس محبت آنها را به ما جلب کنید و هر گونه بدی را از ما دور سازید . 
همچنین درجایی دیگر می‌فرماید: "ایّاکُم اَنْ تَعْمَلُوا عَمَلاً یُعیّرُونابِهِ، فانَّ ولد السُوءِ یُعیِّر وَالِدَهُ بِعَمَلِهِ، کُونُوا لِمَنْ انْقَطَعتُم اِلَیهِ زَیْناً وَ لا تَکُونُوا عَلیهِ شَیْناً …"؛ مبادا کاری کنید که ما را بدان سرزنش کنند. همانا فرزند بد، پدرش را به کردار او سرزنش کنند، برای کسی که به او دل داده‌اید (امام خود) زینت باشید و عیب و ننگ او نباشید. 
از سویی فرقه تفرقه افکن شیرازی‌ها به رهبری سیدصادق شیرازی، چندی است به شدت درصدد این هستند تا از هر طریقی خودشان را در میان مردم عوام به اسم تشیع معرفی و تبلیغ کنند و بهترین فرصت را مسیر راهپیمایان پیاده‌روی اربعین حسینی دیده‌اند . 
مسیر گسترده راهپیمایان پیاده‌روی اربعین حسینی از نقاط مختلف به سمت کربلا آغاز می‌شود و چند سالی است که با حضور گسترده و میلیونی عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) رونق بسیاری به خود گرفته است که این بستر مناسب، فرقه شیرازی‌ها را به فکر انداخته است تا با سوء استفاده خودشان را مطرح کنند و بصورت گسترده عقیده های تفرقه افکانه و افراطی و ضدشیعی خودشان را به اسم تشیع تبلیغ کنند . 
از راه ‎ اندازی زائرسرا با امکانات بسیار خوب و توزیع رایگان غذا گرفته تا توزیع کتب و رساله به چند زبان مختلف و نصب تصاویر از رهبر کذایی خود در مسیر پیاده ‎ ‏روی راهپیمایان عزادارن اربعین حسینی، عمده فعالیت تبلیغاتی فرقه شیرازی ‎ ‏هاست که بصورت گسترده از روزهای قبل آغاز کرده ‎ اند. 
قمه زنی هیچگاه موجب رشد معنوی در جامعه نبوده و نیست
امپراتوری رسانه ‎ ای ماهواره ‎ ای فرقه شیرازی‌‎ها از هر فرصتی برای مطرح شدن عقاید شوم و پلید و از پیش طراحی شده دفاتر لندن برسند. 
دراین خصوص حجت‌الاسلام علی خدیوی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آذربایجان شرقی  اظهار کرد: آئین ‎ های مذهبی در گذز زمان به نوعی از ابتکارات و خلاقیت ‎ های اجتماعی مردم نشات می‌گرفت و می‌گیرد، مثل شیوه‌های عزاداری، نوع عزاداری، پوشش، اشعار و مدیحه‌‎سرایی و... که با توجه به وضعیت اجتماعی هر زمان و خلاقیت مردم آن روزگار دچار تحول و دگرگونی می‌شد. 
وی گفت: در بحث قمه زنی از نظر فقهی قطعا طبق نظر تمامی مراجع شیعه، نه‌‎تنها جایز نیست، بلکه چهره اسلام و مسلمانان را در جامعه جهانی مخدوش و موجب وهن و سبکی دین مبین اسلام می‌شود. 
حجت‌الاسلام خدیوی ادامه داد: از سویی قمه زنی هیچگاه موجب رشد معنوی در جامعه نبوده و نیست. همچنین کارکرد خود را از دست داده است، چنانچه مشاهده می‌کنیم در گذشته این امر بصورت یک روش عزاداری رایج در ایران مطرح بود اما ازآنجائی که هیچ دردی را دوا نکرد، بلکه باعث بسیاری از مشکلات برای دین و مردم شد، اکثریت مردم از آن اجتناب ورزیدند. 
وی افزود: اما چرا امروز و در این عصر که سطح علمی و فکری دنیا در حدی است که هر عقل سلیم چنین اعمالی را قبیح و منافی اخلاق می‌‎داند، در کشورهای اسلامی و گاها در ایران هنوز هم شاهد قمه زنی به شکل فردی و یا دسته جمعی هستیم، باید گفت اشخاص و قطعا شبکه‌های استعمارگر سودجو که با جریان اصلی شیعه مشکل داشته و دارند با حمایت از چنین اعمال مقبوح در تلاشند تا افکار اختلاف‌افکن را ترویج داده و موجبات وحشت و هراس از دین اسلام و شیعه را فراهم آورند. 
ظهور قمه زنی در ایران به نوعی پس‌رفت است
وی با اشاره به اعمالی از قبیل قمه زدن، قفل و تیغ زدن بر بدن، قلاده بستن، سینه خیز رفتن به سوی حرم اهل بیت(ع) و دیگر رفتارهای وهن‌آمیز، برخی عزاداران و دسته‌جات در روز اربعین و در صحن و اطراف حرم اباعبدالله الحسین(ع)، اظهار کرد: جامعه فرهنگی و مذهبی عراق به مرور زمان باتوجه به وجود حزب بعث و سیاست‌های صدام و حضور آمریکا در عراق، تبدیل به جامعه‌ای مصرفگرا نسبت به آئین‌های مذهبی شده است. 
خدیوی گفت: لذا نباید مسلمانان دیگر کشورها و به خصوص مردم مسلمان و شیعه ایران خود را با جامعه عراق که بیشتر مصرف کننده نمادها هستند، مقایسه کنند. مردم ایران اکنون به مرحله‌‎ای از رشد و عقلانیت دست یافته ‎ اند که به دنبال معرفت و دانش دینی هستند، لذا اگر بخواهیم مثل مردم کشور عراق از نمادها استفاده کنیم، به نوعی پس‌رفت دچار خواهیم شد. 
مسئولان با اصلاح و بازنگری در آئین‌ها از رخ دادن بدعت‌ها پیشگیری کنند
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اظهار کرد: آنچه که در هر جامعه و کشوری مورد تائید و تاکید قرار می‌‎گیرد این است که در بحث‌های آئینی و در فاصله‌های زمانی خاص، این آئین‌‎ها باید بازاندیشی شوند و به نسبت نیازهای فرهنگی و مذهبی جامعه مورد تحقیق و پژوهش‌‎های دینی و معرفتی قرار گرفته و سپس در سطح فرهنگ مردم به جامعه بازگردند. چراکه اگر اینگونه نباشد آئین‌ها کهنه شده و چه بسا با حیله و نیرنگ سودجویان به دستاویزی برای ضربه زدن به همان جامعه مورداستفاده قرار گیرد. لذا باید مسئولان دینی و فرهنگی این اصلاح و بازنگری را در اشعار، تاریخ‌نگاری، برداشت‌ها و اجرای سنت‌ها صورت دهند تا از رخ دادن بدعت‌ها پیشگیری شود.
وی تأکید کرد: ازسویی در روزگاری که به برکت انقلاب اسلامی گرایش مردم به تشیع روزافزون شده است و منطق و عقلانیت مبانی تشیع و صفا و پاکی رهبران آن به ویژه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری دنیای امروز را شیفته و دلداده مذهب اهل بیت(ع) کرده است، انجام کارهایی سؤال‌انگیز که پشتوانه استدلالی محکم هم ندارد، موجب گریز و بیزاری مردم نسبت به مذهب می‌شود و این بزرگ‌ترین ستم به مذهب اهل بیت(ع) است که به قیمت پایبندی به یکی از شعائر غیر واجب، اصل دین و مذهب را قربانی کرد و مردم جهان را به مذهب تشیع بدبین کرد و آن را مکتبی خرافی، بی‌منطق و خشونت‌طلب جلوه داد. 
هدف فرقه شیرازی مقابله با فرهنگ انقلاب اسلامی و شیعه حقیقی است
از سویی زائرانی که در سال‌های اخیر و حتی همین امسال با پای پیاده خود را به برگزاری مراسم اربعین رسانده‌‎اند، اظهار کرده و می‌کنند که در راه به موکبانی برخورد کرده‌‎اند که مروج آموزه ‎ های فرقه شیرازی بوده و حتی درپی یارگیری نیز هستند، لذا دراین خصوص با حجت‌الاسلام "محمدرضا خلیلی"، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه دو تبریز که سال ‎ هاست این اداره کل نیز در کربلا، سامرا و دیگر شهرهای عراق دارای موکب بوده و با شرایط آن اماکن آشنا هستند، گفت ‎ وگویی انجام دادیم، که وی اظهار کرد: از قدیم ‎ ‌الایام عزاداری امام حسین(ع) به اشکال مختلف برگزار می‌شد که یکی از رسومات غلطی که وارد این عزاداری‌‎ها شد، بحث قمه زنی است که هیچ‌گاه مورد تائید دین و قرآن و مراجع تقلید نبوده و نیست. 
وی ادامه داد: چراکه هر عملی که موجب وهن و وحشت از دین اسلام شده و از سوی دیگر موجب آزار و آسیب به جسم آدمی شود، حرام و جایز نیست، چنانچه در قرآن نیز خداوند متعال میفرماید: "یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَأْکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْباطِلِ إِلاَّ أَنْ تَکُونَ تِجارَةً عَنْ تَراضٍ مِنْکُمْ وَ لا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ إِنَّ اللَّهَ کانَ بِکُمْ رَحیماً" ای اهل ایمان! اموال یکدیگر را در میان خود به باطل [و از راه حرام و نامشروع] مخورید، مگر آنکه تجارتی از روی خشنودی و رضایت میان خودتان انجام گرفته باشد؛ و خودکشی نکنید؛ زیرا خدا همواره به شما مهربان است. ( نساء 29). 
خلیلی ادامه داد: اما در این میان برخی ‎ ها که دست‌‎نشانده دشمنان اسلام بوده و هستند با برنامه ‎ ریزی ‎ های دقیق، تبلیغات فریبنده و یا سواستفاده از احساسات پاک و ساده ‎ لوحی برخی عزاداران حسینی، در پی ترویج اعمالی همچون قمه زنی، زنجیرزنی با تیغ و... هستند. به خصوص در سال ‎ های اخیر که شخصی به نام سیدصادق شیرازی با علم کردن فرقه شیرازی و با هدف مقابله با فرهنگ انقلاب اسلامی و شیعه حقیقی و با حمایت کشورهای استکباری همچون انگلیس، درصدد تبلیغ چنین وحشگری‌ها هستند تا شیعه لندنی و اسلام آمریکایی را به خورد مردم بدهند. 
خلیلی با اشاره به اینکه در عراق و مسیر زیارت بارگاه اباعبدالله الحسین(ع) که همه و ازهر کشوری برای موکب‌‎زنی آزاد هستند، مزدوران فرقه شیرازی با برپا کردن موکب ‎ ها و پخش کتاب ‎ ‏ها و سی ‎ دی‌ها و رساله‌های وهابی که پوشش اسلامی داشته اما درباطن ضداسلام و شیعه است، به زائران، سعی در گمراهی آنان دارند. و هرگاه مسلمانان و شیعیان آگاه می ‎ خواهند به صورت منطقی و طبق موازین دینی با آنان وارد بحث و گفت‌وگو شوند، مورد توهین و تهمت قرار گرفته و از موکب به بیرون رانده می‌شوند. 
وی افزود: حتی موکب ‎ داران و افرادی که دست به عمل قمه زنی و.... می‌‎زنند خود اشخاصی اجیرشده هستند نه معتقد، قمه را بر سر می‌زنند بخاطر گرفتن پول و جلب مطامع مزدوران انگلیس که هدفشان ضربه زدن به اسلام است و نه عزاداری امام حسین(ع). لذا از تمام مسلمانان آگاه و شیفته اهل بیت(ع) انتظار می‌رود تا فریب تبلیغات شوم این فرقه منحوس را نخورده و با دست خویش موجب اسلام هراسی و صدمه زدن به جسم و جان خود نشوند. 
اگر عمل قمه‌زنی در ملاعام صورت گیرد قابل مجازات است
همچنین از دیدگاه حقوقی نیز عشرت عزیزی، وکیل پایه یک دادگستری در این خصوص  گفت: اگر عمل قمه‌زنی در داخل کشور ما در ملاعام صورت گیرد، مرتکبین آن حسب مواد 618 و 638 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی قابل مجازات هستند . 
وی ادامه داد: طبق ماده 618 قانون مذکور، هر کس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی گردد یا مردم را از کسب و کار باز دارد به حبس از سه ماه تا یک سال و تا (74) ضربه شلاق محکوم خواهد شد؛ و نیز حسب ماده 638 قانون فوق الذکر، هر کس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (74) ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد، ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد. 
وی ادامه داد: بنابراین به هر حال وقتی اشخاصی با سلاح سرد از نوع قمه، در ملاعام بر سر خود می‌زنند و خون آلود می‌شوند و خون در سطح خیابان، حسینیه و یا مسجد جاری می‌شود، افراد دیگری، چون اطفال و زن‌ها و...، نظاره‌گر این صحنه‌ها می‌شوند و آثاری بسیار بدی بر روی آن‌ها می‌گذارد و آسایش آنان را سلب می‌کند. 
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ضرورت توجه مسئولین به اصول پرورشی به نسبت آموزشی در مدارس

رونق تولید گره‌گشای موانع اقتصادی/بسیج عمومی لازمه عبور ازتنگناها

زمستان در بهار آذربایجان شرقی

فضیلت و اعمال شب «نیمه شعبان»

روی دیگر سکه بارش ها در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

غذای مهابادی ها بهاری شد

دریاچه ارومیه از کما خارج شد

عطش مصرف گرایی و زندگی لاکچری

احرار: علاقه به کار سبب می شود گذر زمان را حس نکنم

«میرگاسه» فردوس چشمه سارهای کوهستان

حداقل یک بار در عمرتان این روستا را ببینید

افزایش قیمت نان و کمبود پول خرد در خلخال دردساز شد

از بی کرانه های صخره ای کندوان تا کرانه های داکوتا و کاپادوک

مجموعه کردشت جاذبه هنری و تاریخی از معماری ایرانی در جلفا

چشمه ای که آبش ترش است!

خوب و بدهای آذربایجان شرقی در سال 97

جاذبه‌های اردبیل در یک نگاه

انتقال زندان به خارج شهر؛ مطالبه بی پاسخ شهروندان تبریزی

یادی از شهدای 27 دی‌ماه دانشگاه تبریز

علائم مسمومیت الکلی چیست؟

پویش «نه به مواد مخدر» در مرند راه اندازی شد

نفس های تنگ طبیعت

بایسته های «خانه تکانی» برای گذر به سال نو

داغ گرانی بر آجیل تبریز

107هزار بال پرنده سرشماری شد/ آذربایجان غربی بهشت پرندگان ایران

جای خالی مادر

رویایی به رنگ سبز درمتن حاشیه شهر/فقر حاشیه شهر تبریز از فضای سبز

سرطان در کمین اردبیلی ها

قطعه سازان زیر چرخ خودروسازان

مهدتمدن:خداوند تنها نقاش قهار دنیاست

حال ما خوب است، اما تو باور نکن

آب بهترین نوشیدنی صبحگاهی است

نوستالوژی 75 سال گردش چرخ های دوچرخه در میاندوآب

روزی که تبریز غرق در خون بود/ 29بهمن آغازی بر فرجام رژیم ستمشاهی

درمان تنبلی و علل آن

پروژه 30روزه، 30ساله شد!

آذرتیتر: چهل بهمن و شکوه پابرجا

شکوه پایان 35 سال چشم انتظاری

بیشترین سدهای ساخته شده کشور در آذربایجان شرقی

روزنامه صائب تبریز:صادرات مواد غذایی و مقوله حفظ امنیت غذایی

توسعه مویرگی شریان برق تا روستاهای دورافتاده

بهار در زمستان تبریز/ نوستالژی دیوارهای برفی وسط کوچه ها

سوسوی کم نور فتیله بافی در کشور/هوجقان روستای صنعتی باقی می ماند

حماسه 2 بهمن ارومیه؛ مسجدی که به توپ بسته شد

قلم های بیدار

پول می‌گیرم فاتحه می‌خوانم

کودک ‌همسری، نمود تاخر فرهنگی

جامعه تلگرامی، جوانان و افکار عمومی

توانمندی های “به درد نخور” در سازمان رسانه ای

مرند صاحب ورزشگاه نشد/ پروژه ای که بعد از 12 سال به سرانجام نرسید