پیام آذری

آخرين مطالب

استاندار:

دولت تدبیر و امید 200 هزار میلیارد ریال در آذربایجان‌غربی سرمایه‌گذاری کرده‌ است سياسي

دولت تدبیر و امید 200 هزار میلیارد ریال در آذربایجان‌غربی سرمایه‌گذاری کرده‌ است

  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه- استاندار آذربایجان‌غربی گفت: دولت تدبیر و امید طی 6 سال گذشته 200 هزار میلیارد ریال در این استان سرمایه‌گذاری کرده است که رقمی بی‌نظیر به‌شمار می‌رود.

محمدمهدی شهریاری شنبه شب در گفت و گوی ویژه خبری سیمای مرکز آذربایجان‌غربی افزود: با این میزان سرمایه‌گذاری دولتی، شاخص‌های اقتصادی در استان به میزان قابل‌توجهی افزایش‌یافته که در بخش‌های بهداشت و درمان، راه و عمران روستایی و دیگر بخش‌های اقتصادی مشهود بوده‌ است.
وی با اشاره به اینکه رییس‌جمهوری طی هشت ماه گذشته 2 بار به آذربایجان‌غربی سفر کرد، اضافه کرد: افتتاح راه‌آهن ارومیه، پروژه های مربوط به احیای دریاچه ارومیه و سد کرم‌آباد در کنار ده‌ها هزار میلیارد ریال طرح دیگر از جمله برکات این سفرها به‌شمار می‌رود.
وی با اشاره به اینکه در کنار سرمایه‌گذاری دولتی، بخش خصوصی نیز سرمایه‌گذاری بسیار خوبی در آذربایجان‌غربی داشته، بیان کرد: تنها در سال‌جاری بیش از 20 هزار میلیارد ریال پروژه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرایی شده‌ است.
استاندار آذربایجان‌غربی از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی شرکت حمل و نقل ریلی در استان خبر داد و گفت: این امر در راستای توسعه شاخص‌های استان و استفاده از ظرفیت‌های تجاری و ترانزیتی این منطقه در دستور کار قرار دارد.
شهریاری بهبود شاخص‌های اقتصادی استان را یکی از مهمترین نتایج برنامه‌ریزی‌های دولت در آذربایجان‌غربی برشمرد و افزود: کاهش 4.2 درصدی نرخ بیکاری، کسب رتبه نخست فضای کسب و کار در کشور و افزایش قابل توجه صادرات از جمله نتایج اقدامات دولت محسوب می‌شود.
وی گفت: همزمان با هفته دولت 912 طرح عمرانی با 10 هزار و 212 میلیارد ریال هزینه و 62 طرح اقتصادی با یک‌هزار و 730 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در استان به بهره‌برداری می‌رسد.
وی افزود: از 912 طرح عمرانی، 703 طرح مربوط به دستگاه‌های اجرایی با هفت‌هزار و 528 میلیارد ریال هزینه، 94 طرح مربوط به شهرداری‌های استان با 2 هزار و 317 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و 115 طرح مربوط به عمران روستایی دهیاری‌ها به مبلغ 367 میلیارد ریال است.
وی اضافه کرد: در هفته دولت امسال همچنین عملیات اجرایی 75 طرح عمرانی دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌های استان با 12 هزار و 544 میلیارد ریال هزینه پیش‌بینی شده، آغاز می‌شود.
وی ادامه داد: از این تعداد 64 طرح مربوط به دستگاه‌های اجرایی با اعتباری بالغ بر 12 هزار و 403 میلیارد ریال و 11 پروژه مربوط به شهرداری‌های استان است.
استاندار آذربایجان‌غربی بیان کرد: افتتاح بیمارستان آیت‌الله خویی با 778 میلیارد ریال، گازرسانی به 49 روستا و 63 واحد صنعتی با 460 میلیارد ریال، استادیوم 15 هزار نفری شهر ارومیه با 275 میلیارد ریال، افتتاح 720 واحد مسکونی طرح بهسازی مسکن روستایی در سطح استان با 557 میلیارد ریال و آبرسانی به 49 روستا با بیش از 107 میلیارد ریال هزینه از جمله پروژه‌های شاخص افتتاحی در هفته دولت امسال در استان است.
«شهریاری» بهره برداری از 204 طرح جهادکشاورزی در سطح استان با همکاری بخش خصوصی و با 267 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، پروژه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات شامل سایت 3G و4G همراه اول و ایرانسل، توسعه شبکه فیبر نوری در قالب 79 پروژه و توسعه پوشش شبکه همراه روستایی و خدمات الکترونیک در روستاها با 2 هزار و 469 میلیارد ریال هزینه، احداث تصفیه‌خانه آب شرب شهر پلدشت با 600 میلیارد ریال را از جمله دیگر پروژه‌های شاخص افتتاحی در هفته دولت برشمرد.
وی در خصوص طرح‌های در نظر گرفته‌شده برای کلنگ‌زنی نیز گفت: در این هفته عملیات اجرایی گازرسانی به 44 روستا و یک شهر و 163 واحد صنعتی با 850 میلیارد ریال، فیبر روستایی به طول 104 کیلومتر با 42 میلیارد ریال، احداث ساختمان شبکه آبیاری و زهکشی شهرچای ارومیه به مساحت 12 هزار هکتار از اراضی دشت ارومیه و با یک‌هزار و 537 میلیارد ریال، احداث ساختمان شبکه آبیاری و زهکشی سد زولای سلماس به مساحت 16 هزار هکتار و با اعتبار یک‌هزار و 448 میلیارد ریال، احداث ساختمان شبکه آبیاری و زهکشی سد «دریک» سلماس به مساحت چهارهزار و 500 هکتار و با اعتباری افزون بر یک‌هزار و سه میلیارد ریال و آبرسانی به 192 روستای سطح استان با اعتبار 2 هزار و 590 میلیارد ریال آغاز می‌شود.
استاندار آذربایجان غربی همچنین از افتتاح 62 پروژه اقتصادی با یک‌هزار و 730 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال برای یک‌هزار و 708 نفر در استان خبر داد و افزود: 14 پروژه اقتصادی نیز با 17 هزار و 20 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال برای 2 هزار و 679 نفر همزمان با هفته دولت در استان کلنگ‌زنی خواهد شد.
«شهریاری» با اشاره به اینکه برای افتتاح برخی طرح‌ها اقدامات اساسی زیادی انجام شده‌ است، اضافه کرد: تنها در سال‌جاری 200 میلیارد ریال برای اتمام ورزشگاه ارومیه اختصاص داده شده‌ است.
وی همراهی بخش خصوصی در راستای توسعه آذربایجان‌غربی را ستودنی دانست و بیان کرد: در حال حاضر بیش از 20 هزار میلیارد ریال طرح بخش خصوصی طراحی شده که در این راستا 47 قطعه زمین نیز واگذار شده‌ است.
وی با بیان اینکه برخی از شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی زیرساخت‌های لازم را برای توسعه نداشت، اظهار داشت: مشکل آب برای صنایع در شهرک صنعتی شماره 3 به دلیل مصوبات ستاد احیا و همچنین اختصاص آب برای ایجاد گلخانه‌ها از جمله این مشکلات است که امیدواریم در سفر هفته جاری معاون اول رییس‌جمهوری به استان حل شود.
وی در خصوص رفع موانع تولید و اقدامات قابل توجه انجام شده برای این امر در آذربایجان‌غربی ادامه داد: امسال 47 واحد تولیدی در استان به چرخه تولید بازگشته و احیا شده‌ است.
استاندار آذربایجان‌غربی گفت: باید زمینه و فضایی را در استان ایجاد کنیم تا تولیدکنندگان فضای کسب و کار خوبی را شاهد باشند که این امر در استان محقق شده و طبق آمار کشوری، در بین استان‌های مختلف رتبه نخست این بخش را دارا هستیم.
شهریاری با اشاره به اینکه کشاورزی با سهم 30 درصدی در اشتغال یکی از بخش‌های مهم اقتصادی آذربایجان‌غربی به‌شمار می‌رود، افزود: یکی از سیاست‌های استان در راستای ارتقای بهره‌وری این بخش مهم، توسعه گلخانه‌ها، کشت نشایی، توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی، تغییر الگوی کشت، استفاده از بذر سازگار با محیط، کاهش مصرف آب کشاورزی و استفاده از فناوری‌های جدید آبیاری است.
وی همچین با تاکید بر اینکه بخش معدن در آذربایجان‌غربی مغفول مانده‌ است، اضافه کرد: در جنوب استان معادن منحصر به‌فردی نظیر زره‌شوران را داریم که ظرفیت‌های بسیاری دارد و در صدد هستیم بیش از سه‌هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری جدید در آن انجام شود.
وی بیان کرد: یکی از مهمترین برنامه‌ها در این بخش احداث صنایع پایین‌دستی طلا در تکاب است که امیدواریم با همراهی بخش خصوصی شاهد تحقق این امر باشیم.
وی از اکتشاف پهنه‌های جدید معدنی فلزاتی نظیر مس، طلا و اورانیوم بین خوی و چالدران خبر داد و اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌هایی را برای استفاده از ظرفیت این پهنه‌ها در کنار توجه به پهنه‌های قدیمی نظیر تیتان ارومیه در حال اجرا داریم.
استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به وجود 6 پایانه مرزی در استان، از افزایش قابل توجه صادرات استان طی سال گذشته و امسال خبر داد و گفت: در حالی‌که میزان صادرات استان در سال 1396 حدود 460 میلیون دلار بود، این رقم در سال گذشته به یک میلیارد و 420 میلیون دلار رسید و در سه ماه نخست امسال نیز شاهد صادرات بیش از 512 میلیون دلاری از استان بودیم.
شهریاری افزود: در حالی رشد صادرات استان به 160 درصد رسید که میزان رشد صادرات کشور در سال گذشته بین 13 تا 15 درصد بود.
وی با اشاره به اقدامات زیربنایی برای توسعه تجارت در آذربایجان‌غربی، افتتاح بازارچه ساری‌سوی بازرگان و برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی بازارچه پیراحمد کندی چالدران را در همین راستا عنوان کرد و ادامه داد: رسمی شدن مرز کیله سردشت و افزایش تجهیزات مرزی از جمله دیگر اقدامات در این حوزه است.
وی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید در حوزه زیرساختی و اقدامات شرکت‌های خدمات‌رسان به‌ویژه در روستاهای آذربایجان‌غربی اقدامات بی‌نظیری انجام داده‌ است، اضافه کرد: در این دولت روزانه به‌طور متوسط به 30 خانوار روستایی آبرسانی شده و میزان آبرسانی در این بخش به بیش از 65 هزار خانوار در 6 سال فعالیت دولت تدبیر و امید رسیده‌ است.
استاندار آذربایجان‌غربی از هفت هزار کیلومتر احداث شبکه گاز در دولت تدبیر و امید در استان خبر داد و بیان کرد: در ابتدای دولت برخورداری کمی در این حوزه داشتیم ولی طبق برنامه‌ریزی طی 2 سال آینده میزان برخورداری استان به 83 درصد خواهد رسید.
شهریاری تاکید کرد: به آینده توسعه استان بسیار امیدواریم و مطمئن هستیم با همراهی مردم که در 6 سال اخیر نیز به خوبی اتفاق افتاده، می‌توانیم سرعت توسعه را در مناطق مختلف استان افزایش دهیم.
هفته دولت از امروز /شنبه/ همزمان با سراسر کشور در آذربایجان‌غربی آغاز شده و تا جمعه این هفته ادامه دارد.
8137/3072


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شمشیربازان تهران و اصفهان قهرمان 2 اسلحه مسابقات جوانان کشور

تهران قهرمان شمشیربازی جوانان کشور شد

مدال طلای فلوره انفرادی و سابر تیمی به تهران رسید

جلسه هیأت امنای بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان برگزار شد

پرداختن به مسائل قومیتی با هر عنوان حرام است

دفاع مقدس امروز، تلاش برای مقابله با جنگ اقتصادی و فرهنگی استکبار است

مسئولان دولتی و نمایندگان به‌صورت جدی پیگیر مشکلات کشاورزان باشند

15 داور المپیکی مسابقات بین‌المللی کاراته ارومیه را قضاوت می‌کنند

845 هزار مشترک برق آذربایجان‌غربی برای ثبت شماره تلفن خود اقدام کردند

رشته کاراته در آذربایجان‌غربی از پتانسیل بالایی برخوردار است

جلوگیری از صدور 4 میلیون برگ کاغذ با اجرای طرح ملی قبض سبز در آذربایجان‌غربی

رقابت‌های بین‌المللی کاراته جام وحدت و دوستی در ارومیه آغاز شد

پیشکسوت جودو: شرایط فعلی فدراسیون ناراحت کننده است

مشکل جودو را با دیپلماسی ورزشی حل خواهیم کرد

پیگیری رفع محرومیت میر اسماعیلی از طریق وزیر ورزش

بازگشت رشد به بخش غیرنفتی اقتصاد کشور

تحریم جدید و تعلیق تحریم های هسته ای

تحریم ظریف، «تحریم دیپلماسی» است

تحریم دیپلماسی- تحریم صدای مخالف

تحریم برکتی برای خداحافظی کشور با اقتصاد نفتی است

سردار اوصانلو: ما جنگ‌طلب نیستیم

آمریکا در پی عقده‌گشایی 40 ساله است

پرورش روحیه جهادی بسیجیان مهمترین عامل در چیرگی بر دشمنان است

ایران اسلامی مقابل زورگویی دشمن با صلابت می‌ایستد

حرکت‌های جهادی جوانان موفقیت‌های بزرگی را نصیب ایران می‌کند

اجرای طرح تولید سالم برای 100 محصول کشاورزی در کشور

راه آهن تبریز -میانه مسیر راهبردی ارتباط با ترکیه و جمهوری آذربایجان است

طرح نفلین‌سینیت سراب بدون شک اجرا می‌شود/ همه شرایط برای اجرای طرح فراهم است

شهریار از عمق جان به یکپارچگی ایران و همبستگی ایرانیان علاقه داشت

کارگران باید در پنج نوبت سبد کالا بگیرند

علیرضا بیگی: تعلل در شفاف‌سازی حقوق مدیران و کارکنان دستگاه‌های دولتی معنایی ندارد

توسعه جامعه، وابسته به تعلیم و تربیت صحیح است/ صیانت از جایگاه معلمان ضروری است

برگزاری نمایشگاه بین‌المللی عسل در ارومیه طی شهریورماه

نخستین نمایشگاه بین‌المللی تخصصی عسل در ارومیه گشایش یافت

حضور 2 کنسرسیوم خارجی در نمایشگاه بین‌المللی عسل ارومیه

توسعه جامعه، وابسته به تعلیم و تربیت صحیح است

1.1 میلیارد دلار کالا از شهرک‌‎های صنعتی کشور صادر شد

خط انتقال پساب شهرک‌های صنعتی ارومیه به بهره‌برداری رسید

صادرات بیش از 1.1 میلیارد دلار انواع کالا از شهرک‌‎های صنعتی کشور

علاقمندی ترکیه به ایجاد شهرک های صنعتی مشترک با ایران در تبریز و ارومیه

توسعه فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد از اهداف اصلی دولت است

توسعه فعالیت سمن‌ها از اصلی‌ترین اهداف دولت تدبیر و امید است

استاندار آذربایجان شرقی با مدیران عامل 4 بانک کشور دیدار و گفت‌وگو کرد

امنیت آذربایجان‌غربی در کشور بی‌نظیر است

تصویب پرداخت حقوق عشایر کشت و صنعت مغان در کمیسیون اقتصادی دولت

سامان‌دهی مقبره‌الشعرا با اولویت آماده‌سازی برای حضور گردشگران انجام شود

مسیر تبلیغ دین جز با معنویت و ارتباط وسیع با خداوند میسر نمی‌شود

حوزه های علمیه و جامعه نباید از هم گسسته شوند

2900 طلبه در مدارس حوزوی آذربایجان‌غربی مشغول تحصیل هستند

دستور توقف سرمایه‌گذاری خارجی در میدان امام(ره)ارومیه صادر شد