پیام آذری

آخرين مطالب

از احیای نکات بهداشتی تا ذبح دام سياسي

از احیای نکات بهداشتی تا ذبح دام

  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه- عید سعید قربان بهترین زمان برای ذبح دام در راه خدا و کمک به فقراست اما رعایت توصیه‌های بهداشتی در کنار الزام‌های شرعی این فرضیه ضروری است؛ ضرورتی که در کشتارگاه‌ها بر آن نظارت می‌شود اما گاهی در ذبح دام به صورت شخصی مورد غفلت قرار می‌گیرد و ممکن است این کم‌توجهی موجب شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام شود.

علاوه بر زائران خانه خدا که در عید قربان به شکرانه انجام مناسک حج، حیوانی سالم و کامل را قربانی کرده و گوشت آن را در بین نیازمندان توزیع می‌کنند، عده زیادی از خیران نیز در این روز با توزیع گوشت قربانی در عنایت الهی سهیم می‌شوند؛ ذبح در این روز یا تحت نظارت تیم‌های ثابت و سیار دامپزشکی انجام می‌شود یا اعتماد بر گفته فروشنده دام مبنی بر سلامت آن مبنا قرار می‌گیرد.
اما در هر دو حالت رعایت نکات بهداشتی لازم شامل پوشیدن روپوش و دستکش، ماسک، عینک مخصوص، پیش‌بند و چکمه به هنگام تماس با دام در تمام مراحل اعم از ذبح، پوست‌کنی، قطعه‌بندی گوشت دام و سایر موارد ضروری است.
هرگونه تماس با دام در صورت آلودگی آن، ظرفیت انتقال بیماری را افزایش می‌دهد بنابراین دام باید از مراکز مورد تایید دامپزشکی خریداری شود و کارشناس دامپزشکی بر آن نظارت داشته باشد. دستگاه‌های اجرایی مسوول به منظور پاسداشت سنت حسنه ذبح قربانی در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به سلامت دام و روند ذبح آن معطوف کرده‌اند تا مردم از گوشت سالم و بهداشتی استفاده کنند اما همچنان نکته بسیار مهم «جلب حداکثری مشارکت‌ مردم در مقوله توصیه‌های بهداشتی» به شمار می‌رود.
ذبح دام در معابر خطر انتقال بیماری را افزایش می دهد
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی طرح تشدید نظارت بهداشتی و شرعی توسط 86 اکیپ از بازرسان بهداشتی در سراسر استان بر سلامت دام‌های قربانی در روز عید قربان را یادآوری می‌کند و معتقد است که ذبح دام‌های قربانی در معابر و سطح شهر توسط شهروندان بدون نظارت بازرسان بهداشتی دامپزشکی، احتمال خطر انتقال بیماری‌های همچون تب‌مالت، تب کریمه‌کنگو، سیاه‌زخم و انگل‌های داخلی مشترک دام و انسان را افزایش می‌دهد.
کامیار داهیم افزود: نظارت بهداشتی و شرعی بر کشتار دام‌ها در تمامی کشتارگاه‌های سطح استان با هدف حفظ سلامت عمومی و با حضور 160 نفر از عوامل اجرایی از ساعت هشت تا پایان روز عید قربان انجام می‌شود و بهتر است تا ذبح در این مراکز انجام شود.
وی با اشاره به اینکه شهروندان نمی‌توانند در زمینه سلامت گوشت قضاوت دقیقی داشته باشند، اضافه کرد: سلامت گوشت و آلایش حاصل از ذبح دام باید توسط کارشناسان و بازرسان بهداشت دامپزشکی تایید شود.
وی از شهروندان خواست در روز عید قربان همکاری‌های لازم را با اکیپ‌های دامپزشکی داشته باشند و دام‌های قربانی خود را در کشتارگاه‌های دام یا در محل‌های تعیین شده از طرف شهرداری‌ها و مشاوره با ماموران دامپزشکی ذبح کنند.
وی اضافه کرد: نگهداری گوشت دام ذبح شده در یخچال به مدت حداقل 24 ساعت الزامی است تا خطر تب کریمه‌کنگو و سایر بیماری‌های خطرناک از بین برود.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی گفت: ذبح دام در منازل و معابر عمومی علاوه بر تهدید سلامت عمومی سبب ایجاد آلودگی‌های ثانویه در گوشت استحصالی و نیز ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی در معابر عمومی و انتشار بیماری‌های مشترک بین انسان و دام می‌شود. کارشناسان دامپزشکی نیز توصیه می‌کنند به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قابل انتقال از دام به انسان، گوشت دام قربانی 24 ساعت و آلایش خوراکی دام (دل، جگر و قلوه) 48 ساعت در دمای یخچال (صفر تا چهار درجه سانتی‌گراد) نگهداری و سپس نسبت به توزیع و مصرف آن اقدام شود.
کمیته امداد برای دریافت نذورات آمادگی دارد
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان‌غربی با بیان اینکه این نهاد آمادگی کامل برای دریافت نذورات قربانی مردم و پخش آن در بین نیازمندان را دارد، گفت: این نهاد امسال نیز مانند سال‌های گذشته با همکاری مراکز نیکوکاری، هیات ‌امنای مساجد و معتمدان محلات، نذرها و کمک‌های مردمی را در 100 پایگاه استانی جمع‌آوری می‌کند.
عزیز سهندی افزود: مردم نیکوکار آذربایجان‌غربی می‌توانند در روز عید قربان گوشت قربانی و نذرهای خود را به دفاتر و پایگاه‌های کمیته امداد و همچنین مراکز نیکوکاری در سراسر استان تحویل دهند.
وی با تاکید بر اینکه کمک‌های جمع‌آوری‌شده در اولین فرصت بین نیازمندان و ایتام این استان توزیع می‌شود، ادامه داد: حسینیه اعظم حضرت علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) در خیابان محراب ارومیه به‌عنوان قربانگاه اصلی برای جمع‌آوری گوشت قربانی، تحویل دام زنده جهت ذبح و توزیع در بین نیازمندان در نظر گرفته شده است.
سهندی افزود: در تمامی قربانگاه‌های کمیته امداد، ناظران شبکه‌های دامپزشکی استان جهت رعایت موارد بهداشتی قربانی‌ها با این نهاد همکاری می‌کنند.
وی گفت: علاوه بر حضور در پایگاه‌ها، مردم خیر استان می‌توانند با بهره‌گیری از روش‌های نوین نذر عید قربان خود را پرداخت کنند.
سهندی ادامه داد: مردم آذربایجان‌غربی می‌توانند از طریق کد دستوری #1*8877* و شماره کارت 6037997900001232 کمک‌های خود را در روز عید سعید قربان به دست نیازمندان برسانند.
وی اظهار داشت: شماره حساب 0110769749001 به شناسه 880317767 آماده دریافت کمک‌های مردم مسلمان آذربایجان‌غربی در روز عید سعید قربان است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان‌غربی گفت: همزمان با عید قربان سال گذشته و با همراهی مردم و خیران در استان، 2 هزار و 500 کیلوگرم گوشت قربانی در استان تحویل نیازمندان شد.
دام زنده در سه نقطه ارومیه با نظارت دامپزشکان عرضه می‌شود
رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری ارومیه نیز در این خصوص گفت: سه نقطه برای فروش دام ویژه عید سعید قربان در راستای ساماندهی فروش طی این روز تعیین شد.
غلامرضا حافظی افزود: این سه نقطه شامل اول جاده چی‌چست، پشت ایستگاه آتش‌نشانی در بلوار شهید باهنر و ورودی باغ رضوان است.
وی اضافه کرد: عرضه دام به شکل پراکنده باعث ایجاد شلوغی در شهر و ایجاد مشکلات بهداشتی می‌شود و برای بهبود این وضعیت، سه مکان سقف به مساحت حدود 300 مترمربع برای هر کدام از نقاط در نظر گرفته شد.
رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری ارومیه از شهروندان خواست تا جهت خریداری دام به مناسبت عید سعید قربان به محل‌های پیش‌بینی شده مراجعه کنند زیرا در این مکان‌ها دام با حضور دامپزشک و نظارت بیشتر عرضه می‌شود.
حافظی گفت: محل‌های تعیین شده جهت عرضه دام سبک و سنگین به مناسبت عید سعید قربان از سه روز مانده به عید /شنبه هفته آینده/ فعال شده است.
ستاد اجرایی نظارت بر ذبح دام‌های قربانی مستقر در اداره کل دامپزشکی آذربایجان‌غربی در روز عید قربان با شماره تماس 32778701 و 32426848 شبکه دامپزشکی شهرستان ارومیه از ساعت 7 صبح الی 13 بعد از ظهر آماده ارائه هرگونه راهنمائی و پاسخگویی به سئوالات شهروندان محترم می‌باشد.
8137/3072

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رنجی که از چشم مسوولان پوشیده مانده است

سرمایه گذاران نیازمند کارت بازرگانی در آذربایجان غربی حمایت شوند

بانک‌ها اهتمام بیشتری برای حمایت از واحدهای تولیدی داشته‌باشند

820 فقره آتش سوزی در ارومیه رخ داده است

تغییر رنگ دریاچه ارومیه به دلیل رفع نسبی شوری آب است

قاچاقچی یورو در آذربایجان‌غربی 720میلیون ریال جریمه شد

مرمت مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب با همکاری هئیت آلمانی

کنفرانس شیمی آلی ایران در ارومیه آغاز بکار کرد

7 کتابخانه سیار روستایی در آذربایجان غربی راه اندازی می شود

60 میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه رهاسازی شد

بهره برداری از طرح های آبرسانی به 49 روستای آذربایجان غربی

رزمایش بزرگ غدیر در شمالغرب کشور برگزار شد

ویژه برنامه ادبی مشترک ایران و ترکیه برگزار شد

آمریکا و اسرائیل به دنبال آتش‌افکنی در منطقه خاورمیانه هستند

راه اندازی انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در آذربایجان غربی

ورزشگاه 15 هزارنفری 15 ساله شد/وعده هایی که تکرار می شوند

«احلی من العسل» بیانگر و مروج حقیقت ادب در صحنه کربلا است

1430 روستای آذربایجان غربی از آموزشهای مهارتی بهره مند شدند

صهیونیسم بین الملل و آمریکا بانیان اصلی تروریسم در خاورمیانه هستند

اطلاع رسانی درباره قربانیان ترور، خط مقدم اصحاب رسانه در مقابله با تروریسم است

انجمن دفاع از قربانیان ترور گلستان افتتاح شد

صهیونیسم عامل و مشوق تروریسم در جهان است

اخلاق علوی نیاز اصلی تمام بخش‌های مدیریتی کشور است

نقده میزبان دومین دوره المپیاد هاکی کشور شد

توسعه کشاورزی تکاب 1813میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

وزش باد شدید پدیده غالب هوای آذربایجان غربی است

مجموعه تخت سلیمان تکاب راه مناسب ندارد/ انباشت زباله در اثر جهانی

استاندار آذربایجان شرقی بر نگرش جامعه به فضاهای شهری و ادغام کاربردی سنت و مدرنیته در شهرسازی تأکید ...

50 هزار مترمربع به فضاهای ورزشی آذربایجان غربی افزوده می شود

توسعه فضاهای ورزشی در مناطق کم برخوردار آذربایجان غربی

ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه آماده افتتاح شد

برگزاری اجلاسیه 79 شهید پیشمرگه کرد در مهاباد

کمیته شهرستانی کنگره ملی 12هزار شهید آذربایجان غربی در مهاباد تشکیل شد

175 نفر در آذربایجان‌غربی شهید ترور هستند

دکتر امیر محبیان: باز کردن گره از مشکلات مردم بر پیروزی اصولگرایان در انتخابات اولویت دارد

تکمیل نشدن «جاده اهر-تبریز» از موانع پیشرفت در منطقه ارسباران است

واقعه غدیرخم ولایت حضرت علی(ع) را تثبیت کرد

آیین عمامه‌گذاری طلاب در قم برگزار شد

مبلغان دینی پیام غدیر را در جامعه تبیین کنند

بهره‌برداری از 15 باب مسکن مددجویی در پلدشت

بیش از 650 گروه جهادی در آذربایجان‌غربی فعالیت می‌کند

نمایشگاه امر به معروف و نهی از منکر در ارومیه برپا می شود

فریضه امر به معروف و نهی ازمنکر احیا شود/ضرورت برگزاری کلاس اخلاق

استانداران ارزروم ترکیه و آذربایجان غربی راههای گسترش همکاری را بررسی کردند

هفته فرهنگی آذربایجان‌غربی آبان امسال در ارزروم برگزار می‌شود

برخورد با بی حجابی نیازمند ترویج شیوه های درست احکام اسلامی است

جشنواره رسانه‌ای ابوذر در آذربایجان غربی برگزار می‌شود

پرده خوانی عیدغدیر توسط گروه های جهادی/ برپایی150 ایستگاه صلواتی

پرده خوانی عیدغدیر توسط گروههای جهادی/ برپایی150ایستگاه صلواتی

300 روحانی دهه امامت به مناطق مختلف آذربایجان غربی اعزام شدند