پیام آذری

آخرين مطالب

سرنوشت «اتحادیه مؤسسات مدغم قرآنی» تعیین تکلیف شود فرهنگي

سرنوشت «اتحادیه مؤسسات مدغم قرآنی» تعیین تکلیف شود

  بزرگنمايي:

پیام آذری - عضو هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات مردمی و تشکل‌های قرآن و عترت کشور با تأکید بر اهمیت و ضرورت وحدت رویه مؤسسات قرآنی و فعالان قرآنی در حمایت از اتحادیه مدغم مؤسسات قرآنی، گفت: سرنوشت اتحادیه مؤسسات مردمی و تشکل‌های قرآن و عترت کشور، سریعاً تعیین تکلیف شود. 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مجید باوردی در گفت‌وگو با خبرنگاران با تاکید بر اهمیت و ضرورت وحدت رویه مؤسسات قرآنی و فعالان قرآنی در حمایت از اتحادیه مدغم مؤسسات قرآنی، گفت: سرنوشت اتحادیه مؤسسات مردمی و تشکل‌های قرآن و عترت کشور، سریعاً تعیین تکلیف شود. 
وی در مورد مصوبات و نتایج نخستین مجمع عمومی اتحادیه مؤسسات مردمی و تشکل‌های قرآن و عترت کشور در سال جاری که در حرم امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: پس از تجدید میثاق با بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، در جلسه مجمع اتحادیه مدغم مؤسسات قرآنی کشور در اواخر خردادماه سال جاری، بیش از 200 نفر از نمایندگان بالغ بر 4000 هزار مؤسسات قرآنی سراسر کشور حضور یافته و به بیان نظرات و مباحث خود پرداختند. 
باوردی‌ افزود: در این مجمع تمامی حاضران بر این موضوع اتفاق نظر داشتند که اتحادیه مدغم مؤسسات مردمی و تشکل‌های قرآن و عترت امری تمام شده و کاملاً قانونی است، همچنین مهم‌ترین مبحث مطرح شده در این جلسه نیز مبنی بر «غیرقانونی بودن اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت» بود. 
وی با اشاره به جلسه تحصن نمایندگان مؤسسات مردمی و تشکل‌های قرآن و عترت سراسر کشور، بعد از ظهر اولین روز مجمع عمومی اتحادیه مدغم قرآنی، اظهار کرد: نمایندگان مؤسسات مردمی و تشکل‌های قران و عترت مدغم، جهت اعلام مطالبات خود در مورد مصوبات مجمع عمومی، در دبیرخانه شورای توسعه فرهنگی قرآنی جلسه‌ تحصن برپا کردند؛ در این زمان حضرت حجت‌الاسلام عاملی در بوشهر حضور داشت و به همین جهت معاون هماهنگ‌کننده شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی به گفت‌وگو با تعدادی از نمایندگان مؤسسات قرآنی پرداخته و نتایج گفت‌وگوها نیز صورت جلسه شد تا پیگیری‌های لازم توسط حجت‌الاسلام عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین رئیس شورای توسعه فعالیت‌های فرهنگ قرآن و عترت انجام شود. 
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: حجت‌الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی نیز خودشان بارها و به‌طور صریح بر قانونی بودن اتحادیه مدغم موسسات قرآنی تاکید کرده‌ و در این رابطه نیز در مجمع عمومی قول دادند که طی دو هفته آتی مسئله اتحادیه مدغم موسسات قرآنی حل خواهد شد، اکنون سه هفته از این وعده می‌گذرد و هنوز هیچ اقدامی انجام نشده است. 
باوردی، با تأکید بر اهمیت و ضرورت وحدت رویه مؤسسات قرآنی و فعالان قرآنی کشور در مورد حمایت از اتحادیه مدغم، گفت: طبق آیات قرآنی نباید برای مسامحه، از حق عدول کرد؛ مسئولان شورا توسعه می‌خواهند به قدری ماجرا را کش دهند که اتحادیه مدغم از هم گسسته شود، در حالی که این اتحادیه مدغم، نتیجه تلاش 10 ساله فعالان قرآنی بوده و هزینه‌های بسیاری از بیت‌المال برای آن صرف شده است. 
عضو هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات مردمی و تشکل‌های قرآن و عترت کشور افزود: اکنون ادعا می‌کنند که «از مجموع 31 استان، موسسات 25 استان ادغام شده و قانونی است یعنی به ثبت رسیده و احتمالاً حدود شش استان دیگر نیز درحال به ثبت رسیدن است»؛ در حالی که هیچ شبهه‌ای در این رابطه مطرح نیست و ادغام تمامی مؤسسات با حضور نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی صورت گرفته و تمامی جزئیات انتخابات استان‌ها، در صورت جلسه‌ای نیز تنظیم شده است. 
وی در این رابطه افزود: چرا نمی‌توانند با چند نفری که به مخالفت از اتحادیه مدغم برخاسته‌اند، مقابله کنند و آنان را متقاعد به اجرای حق کنند؟ آیا نمی‌توانند به‌عنوان دبیر شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی به آن چند نفر بگویند انتخابات صحیح برگزار شده و هیچ گونه اشکالی در کار نبوده و حق با شما نیست؟ مگر می‌شود هم خدا را خواست و هم خرما را؟ باید از حق دفاع کرده و در مقابل زورگویی برخی‌ها، از اتحادیه مدغم مؤسسات قرآنی حمایت کنند. 
وی در بخش دیگری از سخنانش در واکنش به برگزاری مجمع عمومی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت، اظهار کرد: مقرر است در اواخر هفته جاری مجمع عمومی تشکل‌های قرآن و عترت، مجمع سالانه خود را در تهران برگزار کند، در حالی که برگزاری چنین مجمعی غیرقانونی است؛ با وجود اتحادیه مدغم مؤسسات قرآنی، اتحادیه‌‌ای که از رسمیت افتاده و قانونی نیست، چگونه می‌تواند مجمع سالانه برگزار کند؟ 
باوردی در این رابطه افزود: حتی مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌طور خودسرانه به استانداری‌ها، نامه‌هایی نوشته و بدون داشتن اتحادیه‌ در استان‌ها، مدیرعامل معرفی کرده‌‌اند. اتحادیه‌ای که وجود خارجی ندارد، چگونه مدیرعامل تعیین کرده و مجمع عمومی برگزار می‌کند؟ خواستاریم این افراد به خود بیایند و پای در مسیر قانون بگذارند. 
وی ادامه داد: آیات قرآنی نیز ما را به رعایت حق و قانون دعوت کرده است، ما نیز بر قانون پافشاری خواهیم کرد و اعلام می‌کنیم که مجمع عمومی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجمعی غیرقانونی است و مخالف برگزاری آن هستیم. 
باوردی در ادامه تاکید کرد: اگر افرادی در این مجمع غیرقانونی شرکت کردند، این سؤال را از خودشان و مسئولان بپرسند که هدف از برگزاری این مجمع چیست و نتیجه هزینه کرد کلان و تلاش 10 ساله در رابطه با تشکیل اتحادیه مدغم قرآنی چه بود؟ از آنانی که در این مجمع شرکت می‌کنند خواستاریم. تا تمامی جوانب را در نظر بگیرند تا فردای روز قیامت بتوانند پاسخگوی عملکرد خود باشند. 
عضو هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات مردمی و تشکل‌های قرآن و عترت کشور گفت: جامعه قرآنی، از مسئولان و متولیان امر از جمله شورای انقلاب فرهنگی که بزرگترین تصمیم گیرنده و سرنوشت‌ساز فرهنگ نظام مقدس کشور جمهوری اسلامی است و همچنین از شورای توسعه فرهنگ فعالیتهای قرآنی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و... انتظار دارند که در این رابطه از جانب حق حمایت کنند. 
وی افزود: با توجه به آیه 2 سوره شریفه الصف «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ» آیا معنای شورا، این است که در امور قرآنی با هم مشاوره کنید تا مصوبات خوبی را داشته و آن‌ها را به نحو احسن و مطلوب، عمل نکنید؟ و خدای ناکرده حق را به ناحق دهید، اهمال کاری کنید، سهل‌انگاری کنید و بالاخره کاری کنید که نتیجه‌اش موجب نفاق، تفرقه و پراکندگی جامعه قرآنی شود؟ اگر به آیه شریفه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقَانًا»، (29/انفال) توجه کنید و ایمان قلبی داشته باشید، مطمئن باشید به راحتی می‌توانید حق را پیدا کنید؛ چرا که وعده خداوند متعال در آن است.
بازرس اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های مردمی ــ فرهنگی قرآن و عترت مدغم کشور نیز گفت: طبق اظهار ثبت شرکت‌های کشور، برگزاری مجمع سالانه اتحادیه تشکل‌های قرآنی امری غیرقانونی است؛ چرا که از سال 92 تاکنون به ثبت نرسیده است. 
داود محمودی در این رابطه گفت: طبق اظهار ثبت شرکت‌های کشور، برگزاری مجمع سالانه اتحادیه تشکل‌های قرآنی امری غیرقانونی است؛ چرا که از سال 92 تاکنون به ثبت نرسیده است. 
وی اظهار کرد: قریب به 10 سال است که فرایند ادغام مؤسسات قرآنی با اتحادیه تشکل‌های قرآنی در نتیجه تلاش‌های بسیار و مراجعات مکرر و طبق اصرار خود آقایان و پس از برگزاری بیش از 80 جلسه و ساعت‌ها بحث و گفت‌وگو، ازسوی دبیرخانه هیئت رسیدگی مصوب شده است. 
محمودی بیان کرد: بعد از تصویب نیز فرایند قانونی ادغام در سال 96 در 31 استان به دستور مستقیم معاون قرآن وعترت وقت وزارت ارشاد، آقای حشمتی و با حضور کمیته بازرسی متشکل از نمایندگان 30 استان شروع شد و در16 شهریور96 مجمع عمومی با حضور ناظر کشوری، آقای عزیزی از سوی تشکل‌های ارشاد شکل گرفت و اعضای هیئت مدیره اتحادیه مدغم استانی انتخاب شدند و نهایتاً اتحادیه مدغم کشوری در خرداد 97 در قم شکل گرفت و اکنون رسماً به ثبت رسیده و شروع به فعالیت کرده است. 
مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآن و عترت آذربایجان شرقی با بیان اینکه هم‌اکنون 15 نفر از اساتید و پیشکسوتان قرآنی استان تهران و بیش از 12 استان، در اتحادیه مؤسسات مدغم کشوری حضور دارند، گفت: متأسفانه بعد از تشکیل اتحادیه مدغم، چون برخی از افراد در استان‌های خود رأی نیاورده بودند و منافعشان به خطر افتاده بود، از این رو با ترفندهای گوناگون، مخالفت با این امرمبارک شروع شد، اکنون نیز از قانون تمکین نمی‌کنند و در تلاش برای نادیده گرفتن اتحادیه مدغم مؤسسات قرآنی هستند. 
وی در این رابطه افزود: در اواخر خردادماه سال‌ جاری مجمع عمومی اتحادیه مدغم مؤسسات قرآنی کشور با حضور بیش از 200 نفر از مدیران مؤسسات سراسر کشور در حرم مطهرحضرت امام خمینی(ره) برگزار شده و بیانه‌ای نیز در پایان آن قرائت شد و در این مجمع حجت‌الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، پس از استماع نظرات و گلایه‌مندی مدیران قرآنی، وعده دادند که طی دو هفته مصوبه ادغام مؤسسات قرآنی قطعی شده و به‌طور متقن اعلام می‌شود، در حالی که هنوز متأسفانه بعد از گذشت سه هفته خبری نشده است. 
محموی یادآور شد: بعد از برگزاری مجمع عمومی نیز حاضران در مجمع، نشستی تحصن مانند در دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی برپا کرده و مطالبات خود را بیان کردند؛ بعد از این ماجرا مقرر شد که شورای عالی توسعه فرهنگ قرآنی بیانیه‌ای در این رابطه در 15 تیر ماه صادر کند که هنوز هم خبری از آن نیست. 
وی بیان کرد: اکنون شاهد حرکت‌های خلاف قانون و عدم تمکین برخی افراد به مسائل قانونی هستیم؛ چرا که به‌صورت غیرقانونی اقدام به برگزاری مجمع عمومی اتحادیه تشکل‌های قرآنی وزرات ارشاد طی 26 و 27 تیر‌‌ماه در تهران شده است؛ حرف ما این است وقتی ادغام مؤسسات مصوب شده است چه دلیلی دارد که چنین مجمعی برگزار شود؟ برگزاری این مجمع با صرف هزینه‌های بیهوده به معنی ایجاد تشتت آرا در استان‌ها و بر هم زدن اتحادیه مدغم قرآنی است. 
محمودی گفت: متأسفانه مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآنی وزرات ارشاد، حسن محمدی نیز نامه‌ای غیرقانونی به تمامی استانداری‌ها ارسال کرده‌ و در هر استان یک نفر را به‌ عنوان مدیرعامل اتحادیه معرفی کرده‌اند، در حالی که این عمل کاملاً غیرقانونی است؛ چراکه برای انتخاب مدیرعامل باید ابتدا مجمع عمومی شکل گرفته و هیئت مدیره‌های استانی وسپس انتخاب مدیرعامل اتفاق بیفتد که متأسفانه چنین فرایندی شکل نگرفته است. بر این اساس مدیران عاملی که معرفی کرده‌اند جعلی محسوب می‌شوند؛ چرا که فرایند انتخاب چنین نبوده است. 
وی با بیان اینکه برخی از اعضای اتحادیه مدغم نیز اعلام کرده‌اند که کنار می‌کشیم تا آنانی که مخالفت می‌کنند به میدان آمده و سکاندار فعالیت‌های قرآنی کشور شوند، البته اگر حقیقتاً نیت خدایی دارند، افزود: اکنون شرایطی حاکم شده که مؤسسات در سردرگمی و رکود به سر می‌برند، از این رو باید اختلافات را کنار گذارده و وحدت رویه داشته باشیم تا بیش از فعالیت‌ها مختل نشوند. امروز بیش از هر زمان دیگری باید در مقابل هجمه‌های دشمنان ایستادگی کنیم و باید فعالیت‌های قرآنی را بسط داده و از بروز اختلافات جلوگیری کنیم. 
بازرس اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت کشور در خاتمه متذکر شد: می‌خواهیم بدانیم که چه کسی پاسخگوی این بی‌قانونی‌ها و هزینه‌های اتلاف‌شده مؤسسات و مدیران قرآنی کشور است؟ و انتظار داریم مراجعی که خودشان قانون را وضع می‌کنند در اجرای آن هم بدون ملاحظه کاری قاطعیت خود را اعلام کنند؛ لذا هم از نظر اتحادیه مدغم مؤسسات قرآنی کشوری واستانی، برگزاری مجمع عمومی اتحادیه تشکل‌های قرآنی اقدام نامعقولی است و در این رابطه همه باید به قانون تمکین کنند.
وی در خاتمه تأکید کرد: خواستاریم که مؤسسات قرآنی استان آذربایجان‌شرقی مثل همیشه بابصیرت بیشتر و تحقیق اقدام و از حضور در چنین مجامعی پرهیز کنند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

متن کامل «خطبه غدیر»

عمل به فرایض امر به معروف و نهی از منکر منحصر به زمان خاصی نیست

امر به‌معروف و نهی از منکر باید در ادارات به‌درستی اجرا شود

امر به معروف و نهی از منکر نقطه هدف حملات دشمن است

ارزیابی شاخص های سلامت 39هزار نوآموز در آذربایجان غربی

هفته فرهنگی آذربایجان غربی آبان ماه سال جاری در ترکیه برگزار می شود

برنامه تخصصی‌ « گردش علمی‌ – تفسیری‌ در بازار تاریخی‌ تبریز» برگزار شد

«غدیر»، روز اکمال دین و اتمام نعمت بر امت اسلام

جشنواره ملی گردشگری با طعم آش در اردبیل/ شروع بد؛ پایانی خوب

دومین شب شعر شمیم غدیر برگزار می شود - پرتال شهرداری ارومیه

فضای شهر ارومیه به مناسبت عید سعید غدیر خم آذین بندی شد/نورافشانی آسمان شهر ارومیه به مناسبت عید غدیر - پرتال شهرداری ارومیه

ادامه پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات ترکی آذری به دلیل استقبال دانشجویان

4800 هیات مذهبی در آذربایجان غربی عاشورای امسال عزاداری کردند

2 هزار هیات مذهبی آذربایجان غربی ثبت شدند

اعضای شورای هیات‌های مذهبی در معاشرت با مردم پیرو سیره اهل‌بیت (ع) باشند

اولین دوره جشنواره استانی رستوران منتخب مردم با در تبریز برگزار می‌شود

ضرورت توجه به مرجعیت علمی اهل بیت(ع)

واقعه غدیر محور وحدت امت اسلامی است

21 هزار نفر در استان اردبیل در جشنواره کتاب‌خوانی رضوی شرکت کردند

بسیج دانشجویی یک بازوی فرهنگی برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی است

چهاردهمین جشنواره ملی آش و غذاهای سنتی در شهرستان نیر آغاز شد

اجلاس بین المللی اوراسیا فرصتی مغتنم برای تبریز

حکم دادگاه روحانیت برای دو مدعی طب اسلامی

رونمایی از پوستر سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌ کودک و نوجوانان

انتقال و احیای فرهنگ ایثار و شهادت، ضرورت جامعه امروزی است

ولایت رکن اساسی دین اسلام است

برنامه اجراهای سیزدهمین جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران منتشر شد

تندیس استاد شهریار در شهر پارس‌آباد نصب می‌شود

دومین نمایشگاه و جشنواره ملی گردشگری در ارومیه افتتاح شد

بازدید 160 هزار نفر از ششمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی تبریز

29 استان در نمایشگاه سراسری صنایع دستی ارومیه حضور می یابند

دومین نمایشگاه و جشنواره ملی گردشگری در ارومیه افتتاح شد

4 درصد دختران کشور از تحصیل بازمانده‌اند

آمادگی 3000 هیات مذهبی تبریز برای عید غدیر/ عید غدیرخم تحت الشعاع محرم قرار دنمی‌گیرد

استقامت در راه خدا مسیر رسیدن به رضوان الهی است

عید غدیر، شناسنامه شیعیان است

عید غدیر خم شناسنامه شیعیان است

کاهش 11 درصدی جمعیت دانشجویی در اردبیل/سبقت کاهندگی دانشجویان پسر بر دختر

آذربایجان غربی 260 مدرسه کانکسی دارد

معصومه ابتکار وارد اردبیل شد

مشاهیر ایران نباید توسط دیگر کشورها مصادره شود/ معرفی نفرات برتر

حسینیه حرم مطهر شهدای گمنام باغ موزه دفاع مقدس تبریز افتتاح شد

ضرورت گسترش فرهنگ دفاع مقدس با نگارش کتاب

اجلاس اوراسیا، برگ زرین دیگری به افتخارات آذربایجان می‌افزاید

آغاز فصل سوم کاوش باستان‌شناسی قلعه شهر تاریخی اوجان بستان‌آباد

ورودی گردشگران به سرعین 30 درصد افزایش یافته است

استقبال هنرمندان 26 استان از سیزدهمین جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران

اکران فیلم‌های سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌ کودک و نوجوانان در تبریز

پوستر سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران رونمایی شد

شهر اهر در حوزه تئاتر به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر پیشنهاد شد