پیام آذری

آخرين مطالب

سیر نزولی سهم آذربایجان‌شرقی از اقتصاد کشور اقتصادي

سیر نزولی سهم آذربایجان‌شرقی از اقتصاد کشور

  بزرگنمايي:

پیام آذری- آمار سالنامه منتشر شده در سال 1356 شمسی نشان می‌دهد که آذربایجان شرقی در آن سال 3 میلیون و 194 هزار و 543 نفر جمعیت داشت که این رقم برای استان‌های فارس 2 میلیون و 20 هزار نفر، مازندران 2 میلیون و 384 هزار نفر، اصفهان یک میلیون و 974 هزار نفر و خوزستان 2 میلیون و 176 هزار نفر بود.

در آن سال‌ها آذربایجان شرقی از نظر توسعه صنعتی و کشاورزی نیز شرایط مشابهی داشت و این خطه بعد از تهران، دومین استان مهم ایران از نظر سیاسی و اقتصادی محسوب می‌شد.

اما آمار منتشر شده گویای این واقعیت است که سهم این خطه از توسعه در بخش‌های جمعیتی، صنعتی، کشاورزی و حتی فرهنگی در دهه‌های اخیر سیر نزولی یافته است؛ امری که کارشناسان در ریشه یابی آن به دلایلی همچون مهاجرفِرِست بودن استان، ناچیز بودن سرمایه گذاری‌های دولتی در مقایسه با استان‌های دیگر و ضعف مدیریتی در بدنه کلان استان اشاره می‌کنند.

بدیهی است در این میان مهاجرفرست بودن آذربایجان شرقی در هر دو سطح نخبگان و نیروی کار ماهر و نیز سخت گیری مضاعف سازمان‌های مسؤول در امر سرمایه گذاری نسبت به دیگر نقاط کشور، از دلایل مهم و غیرقابل انکار سیر نزولی سهم این خطه از درآمدهای اقتصادی مام میهن است؛ در تبیین این نکته می‌توان به اظهارات اخیر قلی الله‌قلی‌زاده، نماینده مردم کلیبر و خداآفرین در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که حدود 5 ماه قبل در شورای اداری آذربایجان شرقی اعلام کرد یک واحد صنعتی متعلق به یکی از کارآفرینان خداآفرین در سمنان با 400 میلیارد تومان سرمایه گذاری در سمنان، توسط معاون اول رئیس جمهوری افتتاح می‌شود.

الله‌قلی‌زاده آن زمان در تشریح این خبر ناخواشایند گفت که سخت‌گیری و تفسیر بی حد و اندازه و خارج از قاعده سازمان‌های مسؤول در امر سرمایه گذاری آذربایجان شرقی در اعطای مجوزهای سرمایه گذاری، دلیل اصلی فرار سرمایه‌های بومی و غیربومی از این خطه است؛ توجه کنید که اگر آن واحد تولیدی - صنعتی کارآفرین خداآفرینی در خود این شهرستان که از محروم‌ترین شهرستان‌های آذربایجان شرقی است، افتتاح می‌شد، چه انرژی مثبتی می‌توانست در مسیر توسعه و عمران این منطقه و بین مردمان آن به وجود آورد.

سرانه درآمد مردم آذربایجان شرقی 50 درصد استان‌های پردرآمد است

رئیس گروه سرمایه گذاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی هم با ارائه تحلیلی از عملکرد سیستم بانکی استان گفت: سهم استان از سپرده‌های کشور 2.48 درصد، از تسهیلات اعطایی بانک‌ها 1.51 درصد و سهم جمعیتی استان از جمعیت کشور 4.82 درصد است که اگر سپرده را با پس انداز برابر بگیریم، متوجه خواهیم شد که پس انداز در این استان از متوسط کشوری بسیار پایین است.

عباس بشیری با اشاره به این نکته که سهم جمعیت استان از 5 درصد کشور به 4.82 رسید است، یادآوری کرد: عمده ترین دلیل کاهش جمعیت آذربایجان شرقی، مهاجر فرصتی این استان به دلیل مسائل اقتصادی است.

وی با بیان اینکه در این استان رونق اقتصادی وجود ندارد، گفت: وقتی می گویم سهم جمعیتی 4.82 است، اگر بخواهیم رفاهی برابر با متوسط کشور ایجاد کنیم باید حداقل 4.82 درصد پسانداز داشته باشیم و این در صورتی تحقق خواهد یافت که در استان رونق اقتصادی وجود داشته باشد.

بشیری با بیان اینکه در ستاد تسهیل و کارگروه رفع موانع آذربایجان شرقی به هر دلیل با پرداخت تسهیلات ثابت به درخواست کنندگان موافقت نشده، بلکه تسهیلات در گردش پرداخت می‌شود، گفت: تبعات آن افزایش بیکاری در استان است و اگر شاهد آن هستیم که نرخ بیکاری استان از نرخ کشوری پایین‌تر است، دلیل آن مهاجرت بیکاران استان است.

رئیس گروه سرمایه گذاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با اشاره به این نکته که میانگین درآمد مردم استان 70 تا 80 درصد متوسط درآمد کشوری و 50 درصد در آمد استان‌های توسعه یافته کشور همچون یزد و اراک است، عمده دلیل مهاجرت مردم آذربایجان شرقی به تهران را مهاجرت کار آفرینان استان در یک دوره زمانی قبل خواند که از استان به سایر نقاط کشور به خصوص تهران مهاجرت کرده‌اند.
وی اظهار داشت: از سال 1379 به بعد هر سال اقتصاد استان نسبت به اقتصاد کشور کوچک شده و از بالای 5 درصد به 3.7 دهم درصد رسیده است.

بشیری با بیان اینکه در تحلیل وضعیت اقتصادی نسبی صحبت می‌کنیم نه مطلق؛ افزود: وقتی اعلام می‌کنیم که سهم استان در اخذ تسهیلات 1.5 درصد کشور است، این آمار ناشی از عملکرد کل سیستم بانکی، اتاق بازرگانی، سازمان مدیریت، اقتصادی و دارایی و سایر سازمان‌های مربوطه است.

رئیس گروه سرمایه گذاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی از مسئولان کمیسیون خواست تا برای جلسات بعد از واحدهای تولیدی دعوت به عمل آید که در اخذ تسهیلات از سیستم بانکی با مشکل مواجه شده‌اند.

تأمین منابع مالی و شفاف سازی راه بهبود وضعیت اقتصادی است

محمدامین عابدینی، مدیر بورس منطقه‌ای آذربایجان شرقی نیز با اشاره به این نکته که در کشور 70 درصد منایع مالی مورد نیاز از طریق بانک‌ها، 27 درصد از طریق سهام و 3 درصد از طریق اوراق بدهی تأمین می‌شود، یادآوری کرد: در کشور ترکیه 53 درصد منابع از طریق بانک، 23 درصد از طریق سهام و 24 درصد از طریق اوراق بدهی تأمین می‌شود.

عابدینی، تغییر نگاه صاحبان صنایع برای تأمین منابع مالی مورد نیاز واحدهای تولیدی از بانک‌ها به بازارهای سرمایه و شفاف سازی مالی را دو عامل بهبود وضعیت اقتصادی استان خواند و اظهار امیدواری کرد با بهره گیری از فرصت‌های آموزشی این تغییر نگرش در کوتاه‌ترین زمان ممکن اتفاق بیفتد.

یونس ژائله، رئیس اتاق بازرگانی تبریز

حمایت از واحدهای تولیدی دارای اهلیت در اولویت باشد

یونس ژائله رئیس اتاق تبریز نیز با اشاره به رشد نقدینگی در کشور گفت: دولت، بانک مرکزی و سازمان برنامه بودجه می‌بایست در مورد این میزان از نقدینگی در کشور که می‌تواند تورمی لجام گسیخته را با خود به همراه داشته باشد، پاسخگو باشند و راهکارهای مناسب برای مواجه با آن را ارائه کرده و تمهیداتی برای مقابله با تورم و حفظ اشتغال موجود و رونق تولید بیندیشند.

ژائله با بیان اینکه حمایت از توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی که اهلیت خود را برای تولید و صادرات در طول دهه‌های متمادی به اثبات رسانده‌اند، مهمترین عامل مواجه با شرایط اقتصادی کنونی کشور است؛ از مسئولان استان خواست تا با حمایت از مدل تولید، اشتغال، صادرات، جهت دهی مناسبی به منابع مالی موجود در راستای توسعه اقتصادی استان دهند.

رئیس اتاق تبریز یادآوری کرد: این رویکرد می‌تواند در ایجاد اشتغال به خصوص برای فارغ التحصیلان دانشگاهی بسیار مفید باشد.

ژائله هدایت صحیح منابع مالی موجود در راستای ارتقای رتبه اقتصادی آذربایجان شرقی در مقایسه با سایر استان‌های کشور را لازمه هم افزایی مسئولان ارشد، بانک‌ها و فعالان اقتصادی استان خواند و گفت: باید نقشه راهی در همین راستا ارائه شود.

رئیس اتاق تبریز هم‌افزایی اتاق بازرگانی، سازمان صمت، جهاد کشاورزی و سایر سازمان‌های مربوطه در ارائه و عملیاتی کردن پروژه‌های بزرگ در حوزه‌های کشاورزی و صنعت را در راستای متحول کردن اقتصاد آذربایجان شرقی ضروری خواند و یادآوری کرد: پروژه‌هایی همچون پرورش دام سبک به منظور تأمین گوشت و پشم مورد نیاز استان و کشور و سرمایه گذاری در توسعه کشت گلخانه‌ای در کنار نوسازی و توانمندسازی شرکت‌های حمل و نقل می‌تواند حرکت موتور اقتصاد استان را تندتر کند.

وی با تاکید بر این نکته که همه فعالان اقتصادی تابع قوانین موجود کشور هستند، اظهار امیدواری کرد با تبعیت از روح قوانین موجود در جامعه، امکان توسعه اقتصادی استان بیش از پیش مهیا شود.

ژائله از مسئولان ارشد بانک‌های آذربایجان شرقی خواست تا بر اساس صورت‌های مالی گذشته و پیش بینی فروش سال آتی بر اساس تورم موجود و افزایش قیمت ارز، حمایت لازم از واحدهای تولیدی استان را انجام دهند.

عباس کمالی نایب رئیس و رئیس کمیسیون سرمایه گذاری، بانک و بیمه اتاق بازرگانی تبریز نیز با اشاره به اینکه به خاطر نوسانات ارزی حاکم بر کشور واحدهای تولیدی با مشکلات عدیده ای روبرو هستند؛ افزود: باید در سال رونق تولید با همدلی و هم افزایی بر مسائل و مشکلات موجود غلبه کرده و با اتکا به روح قوانین و ایجاد تحولات مثبت اقتصای با کمک بانک‌ها، در پویایی و شکوفایی اقتصادی استان ایفای نقش کنیم.

در این میان مسئولان ارشد بانک‌های آذربایجان شرقی نیز با تاکید بر این نکته که بانک‌ها کمک به توسعه همه جانبه استان و کشور را دین و وظیفه ذاتی خود می‌دانند، حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتگران واقعی را اولویت اساسی خود قلمداد می‌کنند و معتقدند با ارائه مواردی همچون صورت‌های مالی صحیح از طرف واحدهای تولیدی فعال در استان تلاش خواهیم کرد تا تمام منابع مالی در اختیار استان در همین راستا هزینه شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازدید هیأت کارگری چین از کارخانه سیمان و صوفیان

جبران غرامت خسارت دیدگان سیل 98

آذربایجان شرقی مقام اول کشوری در رفع تداخل اراضی

آغاز خرید تضمینی گندم در بناب

خرید تضمینی بیش از 8 هزار تن دانه روغنی کلزا در آذربایجان غربی

واردات تخمه های آجیلی به اسم دانه های روغنی/دولت ورود کند

خرید تضمینی بیش از 8000 تن دانه روغنی کلزا در آذربایجان غربی

افزایش 20 درصدی کشت جو در سال جاری

970 واحد مسکونی برای خانواده معلولان آذربایجان غربی احداث می شود

3 کامیون حامل گندم قاچاق در شهرستان اهر کشف و ضبط شد

کارگروه ویژه هماهنگی امور اقتصادی آذربایجان شرقی و منطقه آزاد ارس برگزار شد

رشد 61 درصدی کسب و کار اینترنتی در آذربایجان غربی

جمع آوری انشعابات 2000 دستگاه ماینر توسط برق تبریز

توزیع 1000 میلیارد تومان اعتبارات عمرانی در آذربایجان غربی

دستگاههای استانی اهتمام ویژه ای در وصول درآمدها و جذب بودجه های ملی داشته باشند

همگرایی اتاق های بازرگانی برای توسعه متوازن اقتصادی

سرپرست طرح نفلین سینیت سراب و مرکز تحقیقات آذرشهر، منصوب شد

رشد 50 درصدی تولید قارچ خوراکی در آذربایجان غربی

گام‌های استوار کشاورزان برای مشارکت در احیای دریاچه ارومیه

ایده شهرک‌های صنعتی خصوصی همواره ایده موفقی است

26 درصد جمعیت کل کشور در روستا‌ها ساکن هستند/ اختصاص سالانه 500 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی

اشتغال زنان تحصیل کرده روستایی در آذربایجان شرقی وضعیت مطلوبی ندارد

نرخ پایین بیکاری نسبت به میانگین کشوری به دلیل مهاجرت نیروی کار از استان است

سهم اشتغال روستایی از سبد اشتغال کشور 25 درصد افزایش یافت

افزایش 679 واحدی شاخص کل بازار بورس در آذربایجان غربی

10هزار تن آلبالو در استان تولیدشد/ مصرف 70 درصد در واحدهای فرآوری

رشد 26 درصدی وصول مالیات در آذربایجان غربی طی سال جاری

بایدها و نبایدهای برگزاری نمایشگاه بین‌المللی فرش تبریز

آینده همکاری‌های مرزی ایران و ترکیه بسیار درخشان است

کشت پسته در حال مهاجرت از مرکز کشور به سمت غرب و شمالغرب کشور است

اختصاص رتبه دوم تولید آلبالو در کشور به آذربایجان شرقی/ شبستر و مرند قطب‌های مهم تولید آلبالو

اجرای طرح جامع مالیاتی تبعیض های احتمالی موجود را رفع می کند

ثبت نام 23واحد صنعتی آذربایجان غربی در طرح تاپ

کاهش وابستگی به نفت در سایه ارتباط صنعت با دانشگاه محقق می شود

باید با عرضه خارج از شبکه سوخت برخورد شود

ارتباط دانشگاه و مراکز تولیدی در آذربایجان غربی کمرنگ است

بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت کشاورزی آذربایجان غربی گردآوری شود

نرخ بیکاری در آذربایجان‌غربی 4.2 درصد کاهش یافته است

فرصت ها و ظرفیت های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی آذربایجان غربی شناسایی شود

باید در آذربایجان غربی به سمت خصوصی سازی حرکت کرد

توسعه روابط ارومیه و حکاری امنیت مرزی ایران و ترکیه را ارتقا داده است

کیفیت آب ورودی به دریاچه ارومیه ارزیابی شود

امسال کارخانه تولید کود کمپوست ارومیه کلنگ زنی می شود

میدان میوه وتره بار فعلی پاسخگوی نیاز کلانشهر ارومیه نیست

عملکرد برخی بانک‌های آذربایجان غربی در پرداخت تسهیلات رضایت‌بخش نیست

تولید سالانه 6600 تن آلبالو از باغات شهرستان شبستر/ برگزاری جشنواره آلبالو در تسوج

استفاده از تجهیزات تولید ارز دیجیتال گسترش یافته است

سردار نجات: اقتصاد مقاومتی مظلوم واقع شده است

دومین جشنواره برداشت آلبالو در تسوج برگزار می‌شود

واحدهای واگذار شده با اصل 44 بدهکارترین واحدها هستند