پیام آذری

آخرين مطالب

فاجعه‌ای از نوع خودزنی مسئولان سرعین مقالات

فاجعه‌ای از نوع خودزنی مسئولان سرعین

  بزرگنمايي:

پیام آذری -
ژئوپارک طبیعی سرعین که در مسیر سلامت قرار دارد در حال تخریب کامل است و دیری نماینده که فاجعه‌ای رخ دهد که به دلیل غفلت و خودزنی مسئولان شهر سرعین است.
 در حالی که در بسیاری از کشورها برای توسعه فضای سبز، پارک‌ها و بوستان‌ها تلاش می‌شود تا از خطر نابودی محیط زیست و فضای زندگی انسان‌ها کاسته شود در شهر سرعین و در یک اتفاق عجیب در غفلت مسئولان فاجعه‌ای در ژئوپارک طبیعی این شهر در حال رخ دادن است به طوری که عده‌ای با ساخت و ساز در بستر و حریم این مسیر عبور آب‌های گاومیش‌گلی سعی دارند تا به نوعی به یک فاجعه زیست محیطی دامن بزنند.
در حالی که عده‌ای با قطع درختان سعی کردند به ساخت و سازهای بدون مجوز در این مسیر دست زده و به ارتفاع 4.5 متر این پهنه مسیل را با خاک پر کنند ما شاهد سکوت محض دستگاه‌های ذیربط نظیر شهرداری، آب منطقه‌ای، محیط زیست و ... در ارتباط با این مساله هستیم که این مساله آزاردهنده کرده است.
پروانه‌های صادر شده بلامانع است
شهردار سرعین در مورد این تخریب آشکار در محدوده شهر سرعین اظهار کرد: ما در این زمینه به عوامل دخیل در این تخریب اخطار دادیم تا جلوی ساخت و سازها در این اراضی گرفته شود.
نائب حبیبی خاطرنشان کرد: نه تنها خسارت زیست محیطی وارد شده به این مکان غیرقابل جبران است بلکه عده‌ای با عناوین مختلف سعی کردند تا برای این ساخت و ساز خود پروانه بگیرند هر چند که ممکن است پروانه صادر شده درست و اصولی نیز نباشد.
وی بیان کرد: در دوره مسئولیت ما به هیچ وجه مجوزی برای احداث تاسیسات گردشگری و کمپ در محدوده جوار مسیر سلامت داده نشده هر چند که عده‌ای با پر کردن مسیل‌ها سعی دارند تا به همسطح‌سازی در این محدوده کمک کرده و ساخت و ساز انجام دهند.
شهردار سرعین خاطرنشان کرد: پروانه صادر شده برای کاربری‌هایی که بلامانع بوده هیچ مشکلی ندارد و در این مسیر پیش از ما مجوزهای ساخت و ساز صادر شده است.
ورود قانونی شهرداری به جای تذکر
رئیس شورای شهر سرعین نیز با انتقاد از عدم ورود قاطع شهرداری به این موضوع و تشدید تخریب‌ها در این محدوده تصریح کرد: شهردار سرعین توانایی مدیریت چنین موضوعات و حتی مساله ساده ساماندهی سد معبر و دستفروشان را ندارد و ما در روزهای آینده تکلیف شهردار را مشخص خواهیم کرد.
اکبر مینایی گفت: به جای تذکر در گام اول شهردار و در کنار آن امور آب و محیط زیست استان باید به این تخریب نابجا و مخدوش کردن چهره شهر سرعین ورود پیدا کنند و به هیچ وجه اجازه ساخت و ساز و صدور پروانه را ندهند.
وی با بیان اینکه تمامی این ساخت و سازها در مسیل رودخانه غیرقانونی بوده و خطرات زیادی را به همراه دارد، افزود: حتی آبگرم 9 چشمه که دارای پروانه است و در کمیسیون تبدیل این مجموعه به آبدرمانی انجام شده به نظر می‌رسد در این مسیر نابجا احداث شده و قطعا با همراهی دادستان سرعین و متولیان امر در روزهای آینده سعی در تخریب ساخت و سازهای بستر رودخانه خواهیم کرد.
مینایی ادامه داد: دادستان به عنوان مدعی‌العموم با حساسیت به این پرونده ورود پیدا خواهد کرد هر چند که شهرداری و شورا نیز باید قوی‌تر این ورود پیدا کنند و بنده چندین بار در این خصوص به شهردار تذکر دادم اما گوش شنوایی وجود ندارد.
دادستان پرونده را با اولویت رسیدگی خواهد کرد
اما دادستان سرعین نیز در واکنش به این اقدام سودجویانه بیان کرد: پرونده‌ای در این زمینه تشکیل شده و در بازدیدی که از محل انجام دادیم به زودی با تخریب کنندگان جنگل، ژئوپارک طبیعی و بستر و حریم رودخانه برخورد قانونی خواهیم کرد.
رحیمی‌نسب اضافه کرد: ما در این موضوع با کسی مماشات نخواهیم کرد و در هر نقطه از شهر سرعین به عنوان قطب گردشگری ایران آثاری از سودجوئی، فرصت‌طلبی، تخریب، قلع و قمع رودخانه‌ها، جنگل‌ها و مراتع را مشاهده کنیم به یقین با اقدامات قانونی جلوی این تحرکات غیرقانونی را خواهیم گرفت.
اوضاع نابسامان این محدوده شهر سرعین و تخریب آشکار جنگل و ژئوپارک طبیعی سرعین دل‌ هر شهروندی را به درد می‌آورد چرا که با یک بارندگی و جاری شدن سیل تخریب‌های ویرانگر در این مسیر اتفاق افتاده که انتظار می‌رود مراجع قضائی و دستگاه‌های متولی در این بخش ورود عالمانه پیدا کرده و اجازه ندهند بیش از این عده‌ای سودجو با تخریب جنگل حریم این رودخانه زمینه نابودی مواهب خدادادی را فراهم آورند.
سرعین با داشتن آب‌های گرم متنوع و معدنی و همچنین تعدد مراکز اقامتی در سطح کشور همه ساله یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری به شمار می‌رود اما آنچه که در توسعه نامتوازن شهر سرعین سیمای آن را نازیبا جلوه می‌دهد انواع ساخت و سازهای ناهمگون گاه با تغییر کاربری‌ها و صدور مجوزهای غیرقانونی بوده که در هر نقطه این شهر شاهد بلندمرتبه‌سازی، ویلاسازی و احداث مجموعه‌های گردشگری و اقامتی حتی برای دستگاه‌های اجرایی و قضائی هستیم که اراضی مستعد این شهر را به محل تصرف و ساخت و ساز هتل‌ها و اقامتگاه‌های بی‌رویه تبدیل کرده است.
در سال‌های گذشته این شهر توریست‌پذیر و ییلاقی اردبیل که به چشمه‌های بهشتی معروف است نه تنها توسعه عمودی به خود دیده بلکه به دنبال ساخت و ساز هر باب هتل و ویلاسازی ما شاهد افزایش و تعدد آب‌های به اصطلاح معدنی و گرمی هستیم که صاحبان این هتل‌ها ایجاد کرده و با گرم کردن آب به طریق صنعتی و جذب گردشگر به ظاهر موفق بودند اما در واقع سرعین را از مسیر اصلی رشد و توسعه گردشگری منحرف کرده‌اند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همه ما از مهربانی امام رضا(ع) بهره‌مند می‌شویم

اقتصاد مرزی در گرو رونق بازارچه‌ها/سیاست دولت یک بام ودوهوا است

نقره داغ مستاجران با اجاره بهای نجومی

فاجعه‌ای از نوع خودزنی مسئولان سرعین

رعایت توصیه‌های بهداشتی درخصوص بیماری تب‌مالت ضروری است

توسعه تولید ژله رویال و تکثیر ملکه زنبور عسل در استان اردبیل

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

مسیر دشوار جذب گردشگر سلامت

ازدواج سفید هیچ جایگاهی در جامعه ایران ندارد

بازیافت، کلید رهایی از معضل پسماند

داستان نویسی زیر سایه پیامبر رحمت

مرکز گل محمدی کشوردرحسرت جرعه ای گلاب/صنایع تبدیلی خیالی بیش نیست

سردشت نخستین شهر قربانی سلاح شیمیایی در جهان

کوچ ابدی مرثیه سرایان نامدار اردبیلی؛ بیم و امیدها

ضرورت گذر از واهمه تراریخته‌ها

شبی به یاد سرکاراتی در تبریز

توهم پرآبی

ضرورت گذر از واهمه تولیدات کشاورزی تراریخته

رشد مصرف قلیان و بی‌تفاوتی شهروندان

جایگاه تماشاگران؛ پله های صعود

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

راه نرفته آبزی پروری

همسایه ای نامهربان به نام زباله

حفاظت از جنگل ها سرمایه گذاری در طلای سبز

استاد دانشگاه تبریز: سیل آق قلا را پیش‌بینی کرده بودم

سیگار، پل ارتباطی برای استفاده از مواد دخانی دیگر

حاشیه نگاری برد شیرین والیبال در خانه

تفکر مبتنی بر توسعه پایدار

محرومیت های روستای گردشگری «عیش آباد»

رونق تولید کشاورزی در خداآفرین گامی در جهت اقتصاد مقاومتی

غوغای سرزندگی در نگین فیروزه ای آذربایجان

دغدغه مصرف بی رویه برق را به بحران تبدیل نکنیم

دستان ایرانی خالق زیبایی

تب کریمه کنگو و راه‌های پیشگیری از آن

وقتی که خانه‌ای "بی پدر" می‌شود

دور باطل در میدان آذربایجان / زیبایی ورودی شهر، قربانی بی‌تدبیر

مهاجران بومی؛ تهدید کنندگان مزارع شمال استان اردبیل

«زیست شبانه» ؛تزریق شادی با تقویت ارتباطات انسانی

تار و پود رنگ باخته صنایع دستی در اردبیل

خدمت بی منت ستاره‌های حیات/فرشته های نجات وقت افطار و سحری ندارند

عارفانه های رمضان در سرزمین اقوام و ادیان

دختری که در 15 سالگی لباس رزم می پوشد/ روایتی از یک امدادگر جبهه

تلخ و شیرین بازی تیم های تبریزی در فصل گذشته لیگ برتر فوتبال

رژه دوبرمن‌ها در شهر تبریز/ فخر فروشی تو خالی در خیابان ها

سد کرم آباد؛ طرح طلایی برای رونق تولید کشاورزی

تراکتورسازی، محله بروبیا

کتاب پروانه های محله سرخاب رونمایی شد

ماه رمضان به روایت مردم آذربایجان غربی/سحرگاه و آیین «اوباش دان»

انسان هایی که اسیر بازی زمانه می شوند/کابوسی همچون میله های زندان