پیام آذری

آخرين مطالب

توسعه تولید ژله رویال و تکثیر ملکه زنبور عسل در استان اردبیل مقالات

توسعه تولید ژله رویال و تکثیر ملکه زنبور عسل در استان اردبیل

  بزرگنمايي:

پیام آذری - اردبیل- تولید ژله رویال و تکثیر ملکه زنبور عسل در استان اردبیل در حال توسعه است و زنبورداران این استان به تولید محصولات جانبی و اقتصادی تر فعالیت زنبورداری روی آورده اند.

 در سال های اخیر تولید محصولات جانبی فعالیت زنبورداری از جمله ژله رویال، زهر زنبور عسل، بره موم، موم و گرده گل در استان اردبیل گسترش یافته و تقاضای داخلی و خارجی برای این محصولات نیز بیشتر شده است.
بهزاد حیدری و طاهر مظفری دو زنبوردار فعال در شهرستان مشگین شهر که در امر تولید ملکه و محصولات جانبی عسل فعالیت دارند، با اشاره به تولید روزانه 70 گرم ژل رویال در زنبورستان خود اعلام کردند که 60 کندو را برای تولید ژله رویال و 50 کندو را برای تولید ملکه زنبور عسل اختصاص داده اند.
این دو جوان زنبوردار تحصیل کرده، به طور میانگین ماهانه 1.5 کیلوگرم ژله رویال در شهرستان مشگین شهر تولید می کنند و علاوه بر این، با یکصد کندوی معمولی، امر تولید عسل را در دامنه شمالی کوه سبلان و در ییلاقات اطراف مشگین شهر ادامه می دهند.

این دو زنبوردار که تنها تولید کنندگان ژله رویال و ملکه زنبور عسل در شهرستان مشگین شهر هستند، تاکنون 500 ملکه را تولید کرده و در اختیار زنبورداران منطقه قرار داده و خدمات فنی برای تولید بیش از یکهزار ملکه زنبور عسل به زنبورداران منطقه ارائه کرده اند.
حیدری که به مدت سه سال هم زنبوردار نمونه انتخاب شده، با اشاره به طی 15 دوره تخصصی زنبورداری گفت: صنعت زنبورداری نیازمند آموزش فعالان این عرصه بوده و علاوه بر این لازم است که زنبورداران در همایش های علمی و تخصصی دور هم جمع شده و تجربیات خود را مبادله کنند.
  هر گرم ژله رویال به قیمت تقریبی 130 هزار ریال به فروش می رسد که عموماً مصرف دارویی دارد.
ژله رویال در درمان بسیاری از ناتوانی ها و امراض کاربرد دارد و مصرف خوراکی آن از جمله برای کاهش چربی خون، تنظیم هورمون ها، کمک به باروری و تسریع در بهبودی ناتوانی جنسی، کمک به رشد استخوان، افزایش اشتها، رفع سختی رگ ها، بهبودی روماتیسم مفصلی، درمان افسردگی، افزایش مقاومت بدن در مقابله با عفونت ها و جلوگیری از پیری زودرس توصیه شده است.

تولید ژله رویال که ظرافت بیشتری را می طلبد، به علت صرفه اقتصادی بیشتر نسبت به عسل، در سال های اخیر در استان اردبیل در حال گسترش است و بر همین اساس، سالانه 220 کیلوگرم ژله رویال در شهرستان های اردبیل، مشگین شهر و خلخال استان اردبیل تولید می شود.
تولید ژله رویال و نیز عسل کیفی و بیشتر در هر کلنی زنبورعسل نیازمند فعالیت یک ملکه باور در هر کندو است و به همین علت تولید، تکثیر و پرورش ملکه زنبور عسل به عنوان پایه کار زنبورداری از اهمیت فوق العاده ای در این حوزه برخوردار است.
در هر کندوی زنبور عسل در هر 20 روز می توان چندین ملکه زنبور عسل تکثیر و تولید کرد و بر این اساس، با توجه به عمر محدود دو ساله هر ملکه، ملکه های تکثیر شده جایگزین ملکه های موجود در زنبورستان های پرورش دهندگان می شود.
سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل چند محصولی کردن فعالیت زنبورداری را از جمله برنامه های کاری خود در حوزه پرورش زنبور عسل اعلام کرده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در سال های گذشته امکانات و زیر ساخت های لازم برای خروج زنبورداران استان از شرایط تک محصولی فراهم شده و علاوه بر این، آموزش های تخصصی و خدمات فنی به زنبورداران استان برای تولید محصولات جانبی زنبورداری ارائه شده است.
خلیل نیکشاد بیان کرد: تولید ژله رویال، زهر زنبور عسل، بره موم، موم و گرده گل از جمله محصولات جانبی زنبورداری است که ارزش افزوده بیشتری نسبت به عسل دارد و تولید این محصولات با استقبال زنبورداران منطقه مواجه شده است.
وی اعلام کرد: استان اردبیل 366 هزار کندوی زنبور عسل دارد و سالانه حدود 6 هزار تن محصول عسل در استان اردبیل تولید می شود.
نیکشاد میانگین عسل تولیدی در هر کلنی زنبورستان های استان اردبیل را حدود 19 کیلوگرم اعلام کرد و ادامه داد: عسل تولید شده در این به علت کوچ زنبورداران به مناطق و ییلاقات پرگل کشور و نیز تهیه عسل در مراتع غنی کوهستان های استان از مرغوبیت بالایی برخوردار است.
وی از صدور سالانه حدود 100 تن عسل از استان اردبیل به مقصد کشورهای عراق، ترکیه، کشورهای حاشیه خلیج فارس، مالزی و نیز استان های دیگر کشور خبر داد و گفت: حدود یکهزار تن از محصول عسل تولید شده در استان اردبیل نیز در خود استان به فروش رفته و یا مصرف می شود.

دهقان باقری کارشناس مسئول زنبورداری سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز از برگزاری دوره های آموزش پیشرفته و ارائه تسهیلات برای زنبورداران استان خبر دارد و گفت: هم اکنون 15 نفر از زنبورداران استان در زمینه تولید ژله رویال فعال هستند.
وی بیان کرد: در کنار تولید ژله رویال، تکثیر و تولید ملکه زنبور عسل نیز در استان رواج دارد و اغلب زنبورداران حرفه ای استان ملکه زنبورستان های خود را تکثیر و تامین می کنند ولی عده ای از زنبورداران هم به صورت تخصصی در امر تکثیر و تولید ملکه زنبور عسل فعالیت دارند.
باقری با اشاره به وجود یک ملکه باور در هر کلنی و کندوی زنبور عسل، زادآوری زنبورهای کارگر را به عنوان عوامل تولید عسل از جمله وظایف ملکه عنوان کرد و گفت: هدف از تکثیر و تولید ملکه زنبور عسل، تکثیر نژاد و تولید زنبور عسل کیفی با هدف ارتقای کیفیت و کمیت تولید محصول عسل است.
وی بیان کرد: عمر اقتصادی هر ملکه زنبور عسل دو سال است و زنبورداران برای افزایش میزان باوری و زادآوری آنها، هر دو سال یکبار ملکه کلنی ها و کندوهای خود را جایگزین می کنند و با این کار عمل بهگزینی و تولید محصول کیفی و بیشتر محقق می شود.
کارشناس مسئول زنبورداری سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از تحویل یک هزار و 300 تن شکر به زنبورداران استان و ارائه تسهیلات حمایتی و ترویجی به بیش از 200 زنبوردار استان در سال جاری خبر دارد.
وی گفت: هم اکنون چهار تعاونی و یک اتحادیه زنبورداری در استان اردبیل فعال بوده و انجمن ملی زنبورداران و تولید کنندگان زنبور عسل ایران نیز در راستای حمایت از فعالان این عرصه در استان اردبیل مستقر شده است.
عسل از مهمترین سوغاتی های اردبیل محسوب می شود و هر کیلوگرم آن بسته به کیفیت محصول، از 200 هزار تا 800 هزار ریال قیمت دارد.
عسل تولید شده در استان اردبیل که به عسل سبلان معروف است، شهرت جهانی دارد.
  

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همه ما از مهربانی امام رضا(ع) بهره‌مند می‌شویم

اقتصاد مرزی در گرو رونق بازارچه‌ها/سیاست دولت یک بام ودوهوا است

نقره داغ مستاجران با اجاره بهای نجومی

فاجعه‌ای از نوع خودزنی مسئولان سرعین

رعایت توصیه‌های بهداشتی درخصوص بیماری تب‌مالت ضروری است

توسعه تولید ژله رویال و تکثیر ملکه زنبور عسل در استان اردبیل

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

مسیر دشوار جذب گردشگر سلامت

ازدواج سفید هیچ جایگاهی در جامعه ایران ندارد

بازیافت، کلید رهایی از معضل پسماند

داستان نویسی زیر سایه پیامبر رحمت

مرکز گل محمدی کشوردرحسرت جرعه ای گلاب/صنایع تبدیلی خیالی بیش نیست

سردشت نخستین شهر قربانی سلاح شیمیایی در جهان

کوچ ابدی مرثیه سرایان نامدار اردبیلی؛ بیم و امیدها

ضرورت گذر از واهمه تراریخته‌ها

شبی به یاد سرکاراتی در تبریز

توهم پرآبی

ضرورت گذر از واهمه تولیدات کشاورزی تراریخته

رشد مصرف قلیان و بی‌تفاوتی شهروندان

جایگاه تماشاگران؛ پله های صعود

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

راه نرفته آبزی پروری

همسایه ای نامهربان به نام زباله

حفاظت از جنگل ها سرمایه گذاری در طلای سبز

استاد دانشگاه تبریز: سیل آق قلا را پیش‌بینی کرده بودم

سیگار، پل ارتباطی برای استفاده از مواد دخانی دیگر

حاشیه نگاری برد شیرین والیبال در خانه

تفکر مبتنی بر توسعه پایدار

محرومیت های روستای گردشگری «عیش آباد»

رونق تولید کشاورزی در خداآفرین گامی در جهت اقتصاد مقاومتی

غوغای سرزندگی در نگین فیروزه ای آذربایجان

دغدغه مصرف بی رویه برق را به بحران تبدیل نکنیم

دستان ایرانی خالق زیبایی

تب کریمه کنگو و راه‌های پیشگیری از آن

وقتی که خانه‌ای "بی پدر" می‌شود

دور باطل در میدان آذربایجان / زیبایی ورودی شهر، قربانی بی‌تدبیر

مهاجران بومی؛ تهدید کنندگان مزارع شمال استان اردبیل

«زیست شبانه» ؛تزریق شادی با تقویت ارتباطات انسانی

تار و پود رنگ باخته صنایع دستی در اردبیل

خدمت بی منت ستاره‌های حیات/فرشته های نجات وقت افطار و سحری ندارند

عارفانه های رمضان در سرزمین اقوام و ادیان

دختری که در 15 سالگی لباس رزم می پوشد/ روایتی از یک امدادگر جبهه

تلخ و شیرین بازی تیم های تبریزی در فصل گذشته لیگ برتر فوتبال

رژه دوبرمن‌ها در شهر تبریز/ فخر فروشی تو خالی در خیابان ها

سد کرم آباد؛ طرح طلایی برای رونق تولید کشاورزی

تراکتورسازی، محله بروبیا

کتاب پروانه های محله سرخاب رونمایی شد

ماه رمضان به روایت مردم آذربایجان غربی/سحرگاه و آیین «اوباش دان»

انسان هایی که اسیر بازی زمانه می شوند/کابوسی همچون میله های زندان