پیام آذری

آخرين مطالب

جلوه ای ماندگار از سبک زندگی پیشینیان فرهنگي

جلوه ای ماندگار از سبک زندگی پیشینیان

  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه- موزه مردم شناسی ارومیه به عنوان یکی از گنجینه های مطرح کشور در زمینه معرفی سبک زندگی پیشینیان، بازدیدکنندگان را با تلخ و شیرین گذشته های دور پیوند می دهد و همواره پذیرای تعداد قابل توجهی از گردشگران داخلی و خارجی است.

از پله‌های این ساختمان 2 طبقه با معماری آجری در میدان «انقلاب» یا «ایالت» ارومیه که بالا می‌روی، نگاهت به درب‌های چوبی با کلون و کوبه های قدیمی گره می‌خورد.
پس از گذر از نگهبانی 2 سالن مملو از صنایع دستی و سبک زندگی گذشتگان در طبقه اول ساختمان پیش رو قرار می‌گیرد؛ در سالن سمت راست به اتاق ادوات سنتی کشاورزی و دامداری منطقه بر می خوری؛ اینجا قدیمی ترین ابزار منطقه همچون گاوآهن، جنجر، پیمانه‌های مخصوص، داس، سنگ صیقل و غیره مشاهده می‌شود.
جلوی اتاق کشاورزی مجسمه چوپانی با لباسی موسوم به «کپنک» به چشم می‌خورد که از موی بز و پشم گوسفند بافته شده تا وی را در برابر سرمای استخوان سوز آن روزهای آذربایجان، حفاظت کند.
در این اتاق انواع زنگوله‌های بزرگ و کوچک، ابزار شیر دوشی، قیچی، پشم زنی، انواع مشک آب، انواع زین، داغ نشان حیوانات و خمیر گیر به نمایش گذاشته شده و دربی از شاخه‌های درخت بید که با هنزمندی بافته شده و روزگاری برای جدا کردن محل نگهداری دام‌ها و محیط خانه مورد استفاده قرار می‌گرفت نیز در اینجا به نمایش در آمده است.
ابزار سنتی کره گیری از دوغ (یا نهره و تولوخ به زبان آذری) همراه با تندیسی از زنان عشایر و روستایی در حال کار از دیگر جلوه‌های بخش کشاورزی این موزه است.

در یک اتاق دیگر، زنانی دستار به دست که گندم را به بلغور تبدیل می‌کنند تا آذوقه زمستانشان را تأمین کنند، جلوه‌ای از سبک زندگی سنتی مردم این استان را به نمایش گذاشته اند.
جلوه‌هایی از بازی‌های بومی به یادگار مانده از گذشته در دیوار سمت راست سالن نیز هر بازدیدکننده ای را به گذشته‌های دور می‌برد و دنیای بازی‌هایی نظیر جورابین، 12 دوز، داما و بش داش را به تصویر می‌کشد.
سالن سمت چپ یکی از زیباترین اتاق‌های موزه را در خود جای داده است؛ اتاقی که زنان و مردانی از ایل قره پاپاق، هرکی، شاهسون، شکاک و پیکره یک عاشیق پیشکسوت را در خود جای داده است.
چومچه گلین، آثار قلاب دوزی، درخت نذری، ماهوت بافی و کتاب‌های قدیمی ادعیه نیز در اتاق دیگر این سالن حکایت مردم و زندگی ساده این سرزمین را بیان می‌کند.
این سالن نیز جلوه‌هایی از سبک زندگی مردم در فصل سرماست و به داخل اتاق که وارد می‌شوی کنار کرسی زنان و مردان با لباس‌های محلی نشسته اند و آن طرف تر سماور ذغالی در حال جوشیدن است و استکان‌های گل دار آبی رنگ جلوی سماور صف کشیده اند.

گهواره و روروئک (وروره) چوبی یا به زبان آذری (بشیه) نیز در یکی از اتاق‌های این طبقه به چشم می‌خورد؛ توری زیبایی نیز روی آن انداخته شده و گویی کودکی در داخل آن به خوابی عمیق فرو رفته است. آن طرف تر رادیوی قدیمی و چپق‌هایی روی دیوار حکایت از زندگی ساده و بی زرق و برق این سرزمین می‌کند و گویی هرکدام حرفی برای گفتن دارد؛ به نظر می‌رسد به گذشته‌های دورتر رفته‌ای و با پدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها همنشین شده‌ای.
نگاهت در نگاه زنان و مردان آذری که لباس خوش رنگ به تن کرده اند، گره می‌خورد و دوست داری ساعت‌ها با آنان هم صحبت شوی.
یکی دیگر از اتاق‌های این موزه تاریخچه عکاسی در ارومیه را بازگو می‌کند و دوربین‌های قدیمی را با هزاران خاطره از جای جای این استان در این اتاق به نمایش گذاشته شده است.
در اتاقی دیگر اسلحه‌هایی از دوران گذشته همانند تپانچه‌های آمریکایی و روسی در شکل‌های مختلف به نمایش گذاشته شده است؛ از این طبقه به بعد باید به طبقه بالا بروی و قدم در پله‌هایی با نرده‌های چوبی قدیمی و زیبا بگذاری.
نخستین نگاه در طبقه دوم این موزه به تاریخچه عینک سازی این سرزمین و به ویژه ارومیه گره می‌خورد و وارد سالن که می‌شوی، عینک‌هایی با چهارچوب‌های ضخیم و در عین حال زیبا شما را به خود می‌خواند؛ عینک‌هایی که برخی از آنها اهدایی مردم است.
دستگاه‌های ساخت عدسی در این سالن هر بازدیدکننده ای را به یاد ساخت نخستین عینک در ارومیه می‌اندازد و علاوه بر این تصاویر نخستین عینک سازان این شهر و مغازه‌هایشان بر دیوار این سالن نصب شده است.
سبک و سیاق عینک سازی ارومیه را که پشت سر بگذاری به اتاقی می‌رسی که زیورآلات مختلفی را در پشت ویترین‌ها جای داده است؛ گردنبند، گوشواره، انگشترهایی با نگین فیروزه‌ای و دستبندهایی با نگین عقیق متعلق به دوره قاجار در این اتاق به چشم می‌خورد.
اتاق ساعت‌های قدیمی مچی و جیبی این موزه نیز دیدنی و قدیمی ترین ساعت آن مربوط به 1970 میلادی است؛ اتاقی که ساعت‌های جیبی طلایی فرانسوی، روسی و مهمتر از همه ساعت مربوط به مسجد سردار ارومیه با تاریخ ساخت 1913 میلادی را در خود جای داده است.
وسایل توزین و اندازه گیری قدیمی شامل وزنه‌های کیل وانکه (واحد شمارش وزن قبل از کیلو)، ترازوهای شاهین دار، انواع چرتکه، سنگ‌های توزین زعفران و سنگ‌های قیمتی، ترازوهای کفه‌ای در یکی دیگر از اتاق‌های این طبقه از موزه جا خوش کرده است.
پیه سوزها، فانوس‌ها و چراغ‌های نفت سوز دو و سه فیتیله نیز اتاق روشنایی را زینت داده و بدنه برخی از آنها منقش به گل و بوته است و با رنگ‌های صورتی و فیروزه‌ای در اتاق روشنایی حکایت روزگاری را می‌کند که خبری از زندگی مدرن امروزی نبود.
پس از گذر از این اتاق‌ها، چهاردیواری دیگری نیز قرآن‌های قدیمی با دست نوشته‌های متعدد را در خود جای داده است که گنجینه‌ای از کلام وحی و جلوه‌ای از دینداری ملت این سرزمین است.
به گفته رئیس موزه مردم شناسی ارومیه محل این موزه در سال 1315 هجری شمسی نظمیه بوده و در سال 1385 هجری شمسی خریداری شده و در سال 1392 هجری شمسی مرمت شده است.
سیروس اکبرزاده با تاکید بر اینکه موزه مردم شناسی ارومیه جزء برترین موزه‌های کشور است، افزود: سال گذشته بخش نسخ خطی مربوط به دوره قاجاریه و صفویه نیز به موزه اضافه شد و در صورت تأمین اعتبار، مجموعه جدیدی از ساعت‌های مربوط به دوره قاجاریه به بخش ساعت‌های موزه اضافه می شود.
معاون فرهنگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی هم گفت: قبل از دهه 1370 تنها مجموعه‌های پوشاک در موزه مردم شناسی وجود داشت ولی پس از آن ابزارآلات و ادوات کشاورزی، صنایع دستی، انواع خرمنکوب ها، وسایل توزین، انواع اسلحه، وسایل ریسندگی و بافندگی و مجموعه‌های غنی دیگری در موزه مردم شناسی جای گرفت.
حسن سپهرفر افزود: جمع آوری مجموعه‌های مربوط به زندگی روستایی و کشاورزی هشت سال زمان طول کشید و طی این مدت ادوات کشاورزی، وسایل توزین و سایر مجموعه‌های مربوط به زندگی روستایی و کشاورزی از روستاها جمع آوری شد.
معاون فرهنگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی بیان کرد: موزه مردم شناسی نسبت به موزه‌های دیگر از جذابیت و وجهه خاصی برخوردار است زبرا بازدیدکنندگان هنگام بازدید، مجموعه‌ها و وسایلی را مشاهده می‌کنند که خاطره های گذشته را برای آنان تداعی می‌کند.
وی دانشجویان، دانش آموزان، محققان و پژوهشگران را بیشترین بازدیدکنندگان این موزه برشمرد و گفت: اواسط اسفند تا 13 فروردین این موزه بیشترین تعداد بازدید را داراست.
به گزارش ایرنا، عمارت شهربانی ارومیه (ساختمان موزه مردم شناسی) در سال 1307 هجری شمسی به منظور استفاده نظامی و اداری به دستور رضاشاه در مرکز شهر و در میدان توپخانه ساخته شد و معمار آن مشهدی «محمد حسین» معمار معروف به ملأ اوستا بود.
این عمارت (موزه مردم شناسی ارومیه) در تاریخ 22 تیر 1379 هجری شمسی با شماره 2761 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید
آذربایجان غربی دارای 11 موزه تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سه موزه مشارکتی اعم از موزه تاریخی طبیعی، موزه مفاخر شهرستان مهاباد (سرای هیمن) و یک موزه خصوصی در خوی می‌باشد.
3072/8135

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اشتغال‌زایی مستقیم برای بیش از 2110 نفر با تکمیل 30 هتل در حال ساخت استان

تنها 5 درصد از نمای ساختمانهای ارومیه برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی است

اجراهای بخش خیابانی جشنواره تئاتر رضوی در تبریز آغاز شد

حوزه هنری محصولات هنری را بر اساس گام دوم انقلاب تولید کند

بازدید از جاذبه‌های گردشگری خوی 10 درصد افزایش یافت

ساخت پردیس سینمایی در آذربایجان غربی سبب توسعه فعالیت های هنری می شود

شروع به کار ستاد اجرایی هفدهمین نمایشگاه کتاب تبریز

آغاز اجراهای بخش خیابانی جشنواره تئاتر رضوی همزمان با میلاد امام رضا(ع)

اتحادیه املاک: وام مسکن به درد نمی‌خورد

تداوم مرمت و بازسازی مجموعه تاریخی "حسن پادشاه"

مجموعه تاریخی «حسن پادشاه» مرمت و بازسازی می شود

نشست مشترک موسس اولین سازمان مردم نهاد ایرانی در سازمان ملل متحد با مسولان جهاددانشگاهی در ارومیه برگزار شد

نخستین جشنواره اردوهای تابستانی ارومیه 2020 برگزار می شود - پرتال شهرداری ارومیه

زندگی امام هشتم الگوی مناسبی برای مبارزه فرهنگی در برابر استکبار است

نمایشگاه حجاب و عفاف در ارومیه دایر شد

کنفرانس ملی مدیریت، گردشگری و توسعه پایدار در تبریز برگزار می‌شود

جمع آوری 983 جلد کتاب برای اهدا به سیل زدگان در طرح ملی با مهر تا مهر

آزمون چرتکه و محاسبه ذهنی از مدارس حذف شدند

امسال عملیات اجرایی مجموعه شمس تبریزی در خوی احداث می شود

جشنواره مطبوعات شهری به همت شهرداری تبریز برگزار می‌شود

تسریع در سامان‌دهی مقبره‌الشعرا و امکان بازدید گردشگران از این مجموعه تاریخی

معرفی عسل اردبیل در اسلوونی- استمرار قرابت فرهنگی دو ملت ایران و لهستان

جشن محلات در خوی آغاز بکار کرد

آغازبکار نخستین نمایشگاه مدلینگ لباس بانوان در سلماس

جنتی: گرانی هست، اما مردم تحمل می‌کنند

برای نهادینه‌ کردن فرهنگ وقف تلاش کنیم

مدیرکل جدید اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌شرقی معرفی شد

صدا و سیما در نقش زنان محجبه تجدیدنظر کند

ضدانقلاب منتظر برخورد سخت رزمندگان اسلام باشد

حمایت های مسئولین از مباحث فرهنگی و تبلیغی در کشور کم است

دست از گلوی تبریز بردارید!

دلیل شیوع ازدواج دختران ایرانی با مردان میانسال

برگزاری دوره آموزشی و دانش افزایی «سراجی سنتی» ویژه هنرمندان صنایع دستی آذربایجان شرقی

رئیس جدید شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان‌شرقی معرفی شد

می‌توان از ظرفیت فرهنگ اسلامی و ایرانی در حوزه‌ی مد و لباس بهره گرفت

هشدار وقوع سیلاب‌های موقتی در 14 استان

ضرورت توجه به احسان فرهنگی و تربیتی در جامعه

نمایشگاه عکس رضوی در تبریز برپا شد

پردیس قدس، نمونه موفق سینماداری حوزه هنری است/ تخفیف 40 درصدی برای قیمت بلیط سینما

دشمنان به دنبال ترویج سبک زندگی غربی در ایران هستند

فیلم کوتاه «ساتورونون اوشاقلاری» به جشنواره «لیفت آف» انگلستان راه یافت

نمایشگاه عکس رضوی در تبریز گشایش یافت

8 هزار زائر اولی به مشهد اعزام شدند/تجمع خادم‌یاران در اردبیل

کنسرت بزرگ ارکستر فیلارمونیک در تبریز اجرا می‌شود

فروش بیش از یک میلیارد تومانی صنایع دستی در نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز

بانک مرکزی: افراد زیر 18 سال نباید کارتخوان بگیرند

تابستان رحم کن؛ هوا از جمعه گرم‌تر می‌شود

برنامه های هفته اردبیل نماد وحدت ملی خواهد بود

کارگاه آموزشی"بافته‌های داری" در استان اردبیل برگزار شد

تبریز با اجراهای خیابانی به استقبال جشنواره تئاتر رضوی می رود