پیام آذری

آخرين مطالب

نماینده اردبیل، نیر، نمین و سرعین:

طرح راه آهن اردبیل تا آخر دولت دوزادهم به بهره برداری می رسد اقتصادي

طرح راه آهن اردبیل تا آخر دولت دوزادهم به بهره برداری می رسد

  بزرگنمايي:

پیام آذری - اردبیل- نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: با تزریق اعتبارات پیش بینی شده، طرح راه آهن اردبیل تا آخر دولت دوازدهم تکمیل شده و به بهره برداری می رسد.

به گزارش ایرنا، صدیف بدری روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگاران ایرنا افزود: طرح احداث راه آهن میانه اردبیل قبل از سال 94 با کندی اجرا شده و به نتیجه مطلوب نرسیده بود ولی با پیگیری استاندار، مسئولان استان و حمایت مجمع نمایندگان، این طرح ملی در 2 سال اخیر سرعت گرفته و تمامی کارگاه‌های آن با روند مطلوبی در حال اجراست.
وی تکمیل و بهره برداری از طرح راه آهن اردبیل را مطالبه مردم و نامناسب خواندن انتخاب این مسیر ریلی را مبحثی انحرافی دانست و بیان کرد: از همه ابزارها و ظرفیت‌های استان برای تبدیل این طرح به اولویت دولت بهره گیری شد و روند اجرایی این طرح سرعت گرفت.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی وی با اشاره به اختصاص 70 میلیارد ریال اعتبار به این طرح در سال 94 گفت: در سال گذشته یک هزار و 500 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و دو هزار و 500 میلیارد ریال نیز از محل منابع بانک ملی برای اجرای این طرح اختصاص یافت.
بدری اضافه کرد: امسال نیز همین چهار هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح هزینه می‌شود و تمام تلاش نمایندگان و مسئولان دولتی در استان این است که در سال آینده و قبل از پایان دوره دولت کنونی، این طرح بهره برداری شود.
وی ادامه طرح راه آهن اردبیل به مغان را نیز از جمله موضوعات در حال پیگیری نمایندگان و مسئولان استان اعلام کرد و افزود: طرح راه آهن اردبیل بدون اتصال به منطقه مغان و شبکه ریلی جمهوری آذربایجان ابتر خواهد بود.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین با اشاره به افزایش حجم تولیدات کشاورزی و بار در منطقه مغان با اجرای طرح‌های آبیاری مدرن در منطقه و نیز توسعه تجارت خارجی با جمهوری آذربایجان ادامه داد: اتصال راه آهن اردبیل به شمال استان و شبکه ریلی جمهوری آذربایجان در بیله سوار خواسته طرف آذری‌ها هم هست.
وی از آغاز اقدامات برای اجرای طرح راه آهن اردبیل مغان با مشارکت بخش خصوصی و قرارگاه خاتم الانبیا خبر داد و گفت: این طرح اگر به موقع و با حمایت مسئولان استان اجرا شود، زودتر از راه آهن رشت آستارا به نتیجه خواهد رسید.
عملیات اجرایی راه آهن میانه - اردبیل به طول 173 کیلومتر در سال 83 شروع شده و در این مدت بارها مردم استان وعده‌های تحقق نیافته بسیاری برای افتتاح آن شنیده اند، اما با تأمین اعتبار این پروژه سخت توسط بانک ملی ایران، عملیات اجرایی این طرح شتاب گرفته و بر اساس وعده مسئولان در دهه فجر سال آینده به بهره برداری می‌رسد.
وضعیت بزرگراهی و آبرسانی روستایی استان اردبیل مطلوب نیست
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نیاز این استان برای احداث بزرگراه در مسیرهای شمالی جنوبی و شرقی غربی گفت: وضعیت جاده‌ها و بزرگراه‌های استان مطلوب نیست و پیگیری برای اجرای طرح‌های بزرگراهی در استان ادامه دارد.
وی از قرار گرفتن مسیرهای جاده‌ای مشکین شهر به اهر؛ اردبیل به گرمی و بیله سوار؛ نمین به آستارا؛ نیر به سراب و اردبیل به سرچم در ردیف اعتبارات بودجه‌ای سالانه احداث بزرگراه‌های کشور بر اساس تلاش‌های صورت گرفته خبر داد.
بدری وضعیت راه‌های روستایی استان را به علت کمبود اعتبارات نامطلوب خواند و افزود: برای احداث و بازسازی راه‌های روستایی استان اردبیل اقدامات اساسی صورت نگرفته است.
وی بیان کرد: اختصاص بودجه برای راه‌های روستایی در سفرهای استانی رئیس جمهوری انجام می‌شود و متأسفانه در سفر رئیس جمهوری به استان اردبیل در این زمینه غفلت شده و با اعتبارات کنونی وضعیت فعلی راه‌های روستایی ادامه خواهد داشت.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس دهم با اشاره به احداث بخش اعظم راه‌های روستایی استان اردبیل در دهه 60 گفت: اعتبارات کنونی برای راه‌های روستایی استان ناکافی است.
وی در ادامه همچنین اعتبارات تخصیص یافته به طرح‌های آبرسانی روستایی استان اردبیل را ناکافی دانست و گفت: مجتمع‌های آبرسانی روستایی متعددی در استان در حال اجراست ولی اعتبارات اختصاص یافته ناکافی است و در صدد افزایش سهم استان از اعتبارات ملی در این زمینه هستیم.
اعتبارات عمرانی استان اردبیل در سه سال گذشته 35 درصد افزایش داشته است
این عضو کمیسیون عمران مجلس دهم با اشاره به ثابت بودن مجموع اعتبارات عمرانی کشور در حدود 600 هزار میلیارد ریال در طول سه سال گذشته گفت: با این حال مجموع اعتبارات عمرانی استان اردبیل با پیگیری مسئولان و نمایندگان استان، حدود 35 درصد افزایش یافته است.
پیگیر حقابه استان از قزل اوزن هستیم
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی همچنین از پیگیری اجرایی شدن حقابه 50 میلیون متر مکعبی از رودخانه قزل اوزن در استان اردبیل برای تأمین نیاز شهرستان‌های اردبیل، کوثر و خلخال خبر داد و گفت: این امر در مراحل نهایی قرار دارد.
وی همچنین تخصیص 220 میلیون متر مکعب برای استان اردبیل از حقابه رود ارس را احجاف در حق این استان در سال‌های گذشته ارزیابی کرد و افزود: این حقابه، از میزان مورد انتظار استان کمتر است ولی با قطعی شدن آن، باید در صدد اجرای طرح‌های آبیاری مدرن در شمال استان و در اراضی پایاب سد خداآفرین باشیم.
مشکل معارضان کشت و صنعت مغان مساله اصلی واگذاری
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی حل نشدن معارضان محلی و عشایر ساکن در محدوده شرکت کشت و صنعت مغان و پرداخت نشدن حق و حقوق آنها را از جمله مهمترین مشکلات واگذاری این مجتمع بزرگ کشاورزی استان در قالب اجرای اصل 44 قانون اساسی بر شمرد.
وی اضافه کرد: علاوه بر این، همچنان در زمینه قیمت گذاری و شکل واگذاری این شرکت شبهه وجود دارد و به همین علت دیوان محاسبات کشور برای حل این مساله ورود پیدا کرده و نمایندگان هم درحال پیگیری طرح تحقیق و تفحص هستند.
در توسعه تجارت با همسایگان غفلت کردهایم
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در مجلس دهم با بیان اینکه در توسعه تجارت با کشورهای همسایه در سال‌های گذشته و در دولت‌های مختلف غفلت کرده ایم، افرود: امروز در شرایط تحریم به تجارت با همسایگان خود بسیار نیاز داریم.
وی بیان کرد: کشورهای همسایه ظرفیت بزرگی برای اقتصاد کشور به شمار می‌روند و می‌توانند در توسعه استان‌های مرزی مؤثر باشند و در شرایط تحریم هم توسعه تجارت با کشورهای همجوار یکی از ابزارهای مقابله با جنگ اقتصادی است.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در دولت کنونی حرکت رو به جو و خوبی در توسعه مناسبات با کشورهای همجوار دیده می‌شود ولی هنوز کافی نیست.
وی خواستار توجه به تجارت مرزی با کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و عراق شد و ادامه داد: در استان اردبیل نیز باید از ظرفیت گمرک بیله سوار برای توسعه تجارت خارجی استفاده بیشتری شود.

‌ پیگیر درآمد پایدار قانونی برای شهرداری‌ها هستیم
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به ارائه طرحی برای پایدار کردن درآمد شهرداری‌ها گفت: همزمان با ارائه این طرح، دولت نیز لایحه‌ای در این زمینه ارائه کرد که هم اکنون در مجلس در حال بررسی است و امیدواریم که تا آخر مجلس کنونی به تصویب رسیده و به مرحله اجرا در آید.
وی بیان کرد: عمران شهری منوط به تأمین اعتبارات پایدار و ثابت است و به رغم وجود برخی مفاد قانونی برای تأمین درآمد شهرداری‌ها، این درآمدها محقق نمی‌شود ولی در لایحه جدید ارائه شده، محل تأمین این درآمدها به صورت شفاف احصا شده و به شکل قانون در می‌آید تا شهرداری‌ها در خدمت به مردم مشکل کنونی درآمد را کمتر احساس کنند.
در حوزه‌های مختلف کشاورزی مشکل اساسی داریم
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس دهم همچنین با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف کشاورزی مشکل اساسی داریم، افزود: این روزها ساماندهی بازار محصولات کشاورزی رها شده و محصولاتی از قبیل پیاز، سیب زمینی و سیر یک روز نایاب می‌شود و یک روز دیگر به نرخ بسیار پایین به فروش می‌رسد و در این میان فقط مردم و کشاورزان متضرر می‌شوند.
وی بیان کرد: در سایه بی توجهی به اقتصاد کشاورزی و تولید روستایی، هم اکنون روستاها خالی از جمعیت شده و تعداد روستانشینان مولد به کمتر از 24 درصد رسیده است.
بدری خواستار توجه جدی به بحث اشتغال روستایی شد و ادامه داد: بیش از 35 درصد اشتغال کشور مربوط به مشاغل روستایی است ولی ادامه بی توجهی در ساماندهی اقتصاد کشاورزی، همین سطح از اشتغال را نیز تهدید می‌کند.
وی اضافه کرد: در سطح استان اردبیل نیز به امر آبیاری مکانیزه اراضی کشاورزی مستعد استان با وجود منابع آبی در سال‌های گذشته اجحاف شده و منابع اعتباری کمی تزریق شده و از منابع موجود ملی هم استفاده نشده است.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس دهم همچنین با بیان اینکه در تولید محصولات کشاورزی، برنامه مدونی نداریم، اظهار کرد: محصول گندم که مهمترین تولید استان اردبیل و از جمله محصولات استراتژیک کشور به شمار می‌رود، به نرخ واقعی خریداری نمی‌شود و باید در خرید تضمینی آن، نرخ جهانی و هزینه تمام شده و هزینه محصول وارداتی محاسبه و برای نرخ گذاری عادلانه اقدام شود.
وی ادامه داد: با ادامه این روند، آینده تولید گندم در کشور آسیب دیده و کشاورزان بیش از پیش متضرر خواهند شد.

فرمول محاسبه نرخ اشتغال باید عوض شود
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس همچنین خواستار بازنگری در فرمول محاسبه نرخ اشتغال شد و گفت: هیچ دولتی رغبتی برای عوض کردن فرمول کنونی محاسبه نرخ اشتغال ندارد چرا که در صورت بازنگری، نرخ اشتغال واقعی، مشخص و کمتر خواهد شد.
وی در باره آمارهای ارائه شده در زمینه اشتغال آفرینی در سطح استان اردبیل گفت: آمارهای ارائه شده با واقعیت‌های موجود فاصله دارد و بهتر است مدیران روی میزان اشتغال ایجاد شده مانور ندهند.
/ ‏6016/‏1905


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیش بینی تولید بیش از 200 هزار تن انگور در آذربایجان غربی

بازدید هیئت ترکیه‌ای از شهرک صنعتی سرمایه گذاری خارجی

هفتمین نمایشگاه رینوتکس آبان ماه سال‌جاری در تبریز برگزار می‌شود

بازگشت 1544 هکتار از اراضی ملی و دولتی اردبیل به بیت المال

عضویت 600 بانو در صندوق خرد زنان عشایر آذربایجان‌غربی

برداشت 708 تن کلزا از اراضی میاندوآب

اقامت گردشگران در ماکو 16 درصد افزایش یافت

اردبیل دومین استان در مصوبات اقتصاد مقاومتی شد

تحقق 37 درصدی درآمدهای مالیاتی آذربایجان غربی

تحقق 37 درصدی درآمدهای مالیاتی آذربایجان غربی

تولید 51000 تن گندم در اهر / ضرورت کاشت کلزا در پایاب سد ستارخان

آغاز مذاکرات هیئت اقتصادی ارزروم ترکیه با مدیران منطقه آزاد ارس

خانه مسافر غیرمجاز پلمب شده در مهاباد به 14 واحد رسید

پیش بینی برداشت بیش از یک میلیون تن سیب از باغات آذربایجان غربی

پیش بینی برداشت بیش از یک میلیون تن سیب از باغات آذربایجان غربی

دادستانی ارومیه دستور توقف سرمایه‌گذاری خارجی در بازار قدیم ارومیه را صادر کرد

صادرات 4 میلیون دلاری کالا از گمرک خوی

زلزه سیه چشمه به 53 روستا خسارت زد

عملیات اجرایی 2 پروژه با حضور معاون پارلمانی رئیس جمهور در مهاباد آغاز شد

برگزاری تورهای صنعتی توسط شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی

فرصت های سرمایه گذاری آذربایجان غربی احصا شده است

پروژه پل روگذر "وحدت" بوکان به بهره برداری رسید

39هزار تُن گندم از کشاورزان بوکان خریداری شد

سیلوی 70 هزار تُنی بوکان پس از 15 سال به بهره‌برداری می‌رسد

سیلوی 70 هزار تنی بوکان با حضور معاون رئیس جمهوری افتتاح شد

امسال کمبود گندم نداریم

انبار مکانیزه 70 هزار تنی بوکان به بهره برداری رسید

ثبت ملی فرش مراغه تسریع می‌شود

5.3 میلیارد ریال برای مرمت بناهای تاریخی مهاباد اختصاص یافت

سیل و تگرگ 2 هزار میلیارد ریال به کشاورزی ارومیه خسارت زد

117 کیلومتر از مسیر راه آهن اردبیل ریل گذاری می شود

حال تولید کنندگان کیف و کفش ارومیه خوب نیست

خسارت بخش کشاورزی آذربایجان غربی به 7580 میلیارد ریال رسید

2 هزار و 900 تن عسل و مربا از سراب صادر شد

فساد مالی و اداری هزینه‌ای بالاتر از جنگ تحمیلی به همراه داشته است

از ابتدای مهر ماه قبض کاغذی برق صادر نمی‌شود

ورود 4 نفر به بازار کار در آذربایجان ‎شرقی به‌ ازای خروج هر نفر

2 درصد واردات کشورهای همسایه از ایران است

حساب‌های بانکی مس سونگون به استان منتقل شده است

نمایشگاه فروش پائیزه در تبریز برپا می‌شود/ قیمت مرغ گرم در استان در حال پایش است

کشف یک میلیارد و 738 میلیون ریال ارز قاچاق توسط مرزبانان هنگ ماکو

30 واحد صنعتی آذربایجان‌غربی در سامانه تاپ ثبت‌نام کردند

آغاز تحویل 557 راس تلیسه آبستن سیمنتال وارداتی به دامداران آذربایجان غربی

خسارت 200 میلیارد تومانی بارش تگرگ و سیل به اراضی شهرستان ارومیه

افزایش 80 درصدی قیمت لباس فرم مدارس در ارومیه

پیله‌وران پلدشتی بیش از 22.5 میلیون دلار کالا صادر کردند

جبران خسارت های تگرگ اخیر در ارومیه اولویت اساسی دستگاههای اجرایی قرار گیرد

تنها یک پنجم از مزارع زیر کشت کلزا آذربایجان غربی بیمه هستند

101 پروژه عمرانی نیمه‌تمام استان اردبیل تکمیل می‌شود

مطالبات 190میلیارد تومانی گندمکاران آذربایجان غربی پرداخت می شود