پیام آذری

آخرين مطالب

تکاپوی زلزله زدگان برای ادامه بازسازی مناطق آسیب دیده اجتماعي

تکاپوی زلزله زدگان برای ادامه بازسازی مناطق آسیب دیده

  بزرگنمايي:

پیام آذری - قصرشیرین- با گذشت 19 ماه از زلزله 7.3 ریشتری آبان ماه در غرب کرمانشاه، بسیاری از واحدهای مسکونی ساخته شده و برخی واحدها نیز همچنان نیمه کاره هستند؛ تکاپو در مناطق زلزله زده برای ادامه بازسازی ها ادامه دارد و زلزله زدگان با تلاش و جدیت مشغول زدودن ویرانی ها از چهره این مناطق هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای کرمانشاه خسارت وارد کرد.
براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 123 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در این مناطق آسیب کلی و جزئی دیده و این زلزله مخرب علاوه بر خسارت مادی فراوان، 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
وقوع 2 زلزله بزرگ دیگر شامل یک زمین لرزه با قدرت 6.4 ریشتری در چهارم آذر 97 در قصرشیرین و 5.9 ریشتری 16 دی ماه 97 در گیلانغرب نیز باعث خسارت‌های دیگری در این مناطق شد اما این تکانه ها تأثیری در روند بازسازی نداشت و همت زلزله زدگان را برای آبادانی و ساخت واحدهای ضد زلزله بیش از پیش جزم کرد.
وحدت رویه مسئولان، حمایت دولتمردان با پرداختن تسهیلات و همت و پای کار بودن ستادهای بازسازی و همچنین زلزله زدگان برای ساخت واحدهای مسکونی باعث شده که با گذشت زمان کمی از زلزله ویرانگر غرب کرمانشاه و همچنین در پی ادامه پس لرزه‌های آن، اکنون شاهد حجم بسیاری از ساخت و ساز واحدهای مسکونی در شهرها و روستاهای مناطق زلزله زده استان کرمانشاه باشیم.
همت و جدیت زلزله زدگان برای ادامه بازسازی‌ها در مناطق زلزله زده و ساخت سرپناه ادامه دارد و افزایش نرخ تورم و گرانی مصالح ساختمانی و مشکلات بسیاری که زلزله زدگان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، هیچکدام مانع کار بازسازی نشده است.
اکنون تا حدودی ویرانی‌ها از چهره مناطق زلزله زده پاک شده و بخصوص در روستاها واحدهای نوساز و ضد زلزله، مرهمی بر زخم‌های زلزله زدگان در این مناطق است.
خاطرات بد روزهای زلزله ویرانگر کرمانشاه اگر چه در اذهان همه زلزله زدگان و تمام ملت بزرگ ایران باقی مانده اما همدلی و همراهی مسئولان و مردم و نهادها و گروه‌های مختلف در یاری رساندن به زلزله زدگان برای ساختن زندگی دوباره و شروعی تازه شیرینی‌های بسیاری را نیز خلق کرده و زلزله زدگان به این باور رسیده‌اند که تنها نیستند.
واحدهایی که در زلزله‌های غرب کرمانشاه تعمیری بودند همگی تعمیر شده و واحدهای تخریبی بسیاری احداث و در دست ساخت و تکمیل هستند.
اتمام بازسازی واحدهای تعمیری در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی استان کرمانشاه گفت: بازسازی در مناطق زلزله زده این استان با روند مناسبی در حال انجام است و منازل زلزله زده تعمیری با 100 درصد پیشرفت فیزیکی با استفاده از تسهیلات پرداختی به پایان رسیده است.
رضا خواجه‌ای در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات بازسازی و مقاوم سازی 67 هزار واحد تعمیری خسارت دیده زلزله 7.3 ریشتری سال 96 در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه پایان یافته است و تمامی مالکان واحدهای تعمیری با معرفی به بانک‌های عامل از تسهیلات تعمیرات برای واحدهای مسکونی خود با توجه به نوع آسیب دیدگی برخوردار شده‌اند.
وی اظهار کرد: ستادهای معین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان‌های مختلف مردم به جهت کمک به زلزله زدگان در استان کرمانشاه مستقر شده بودند تا پایان نیمه اول تیرماه در استان حضور خواهند داشت.
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی استان کرمانشاه گفت: پس از اتمام کار ستادهای معین همگی کارها به بنیاد مسکن شهرستان‌های مناطق زلزله زده واگذار می‌شود.
سقف گذاری 33 هزار و 500 واحد مسکونی در مناطق زلزله زده
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی استان کرمانشاه افزود: بازسازی واحدهای احداثی نیز در دست اقدام و تا امروز 38 هزار واحد آرماتوربندی بتن، 35 هزار و 920 اسکلت، 32 هزار و 700 دیوارچینی، 33 هزار و 500 و احد اجرای سقف و 29 هزار و 500 واحد اجرای گچ و خاک و نصب درب و پنجره انجام شده است.
خواجه‌ای با اشاره به روند بازسازی در مسکن مهر سرپل ذهاب گفت: کار مقاوم سازی مسکن مهر الوند به پایان رسیده و بازسازی در مسکن مهر شهید شیرودی نیز برابر برنامه زمانبندی اعلام شده در حال انجام است.

وی در خصوص فعالیت‌های صورت گرفته در مورد مستأجران واحدهای تخریبی اضافه کرد: مستاجرانی که توانسته بودند زمین تهیه نمایند تسهیلات ساخت مسکن به آنها پرداخت شده و سایر مستاجرانی که تاکنون نتوانستند زمین لازم را تأمین کنند از این تسهیلات بی بهره بوده و تا زمانی که زمین برای آنها تأمین نشود نمی‌توان به آنها تسهیلاتی پرداخت کرد از این رو در صورت تأمین زمین می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
15 تیرماه آخرین حضور ستادهای معین بازسازی در کرمانشاه
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی استان کرمانشاه عنوان کرد: برابر برنامه اعلام شده پانزدهم تیرماه آخرین حضور ستادهای معین بنیاد مسکن در استان کرمانشاه است از این رو زلزله زدگان باید هرچه سریع‌تر به ستادهای معین مراجعه کرده و نسبت به انجام امور و تعیین تکلیف پرونده‌های خود اقدام کنند.
خواجه‌ای گفت: ستادهای معین بنیاد مسکن برای کمک به مردم زلزله زده در استان کرمانشاه حضور یافته و استقرار آنها به صورت همیشگی نخواهد بود و از این رو پس از اتمام بازسازی استان کرمانشاه را ترک خواهند کرد.
وی افزود بازسازی در استان کرمانشاه به بنیاد مسکن استان واگذار شده و بنیاد مسکن جهت مراجعه اتمام بازسازی تا روز آخر در کنار مردم خواهد بود.
بازسازی در مناطق روستایی پایان یافته است
فرماندار سرپل ذهاب نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، از اتمام بازسازی در مناطق روستایی این شهرستان خبرداد و افزود:: بازسازی شهرستان بعد از گذشت 19 ماه از زلزله با پای کار بودن خود مردم و استفاده از تسهیلات دولتی و تلاش بنیاد مسکن از روند مناسبی برخوردار است.
محبت جمالی نیا ادامه داد: از سوی بنیاد مسکن کار پایان بازسازی در روستاها اعلام شده و اگر واحدی کار احداث آن شروع و یا تکمیل نشده، کوتاهی از سوی مالک آن واحد مسکونی بوده است .
وی اظهار کرد: از مجموع 17 هزار و 484 واحد تعمیری در شهر و روستا شامل 11 هزار و 798و احد مسکونی شهری و پنج هزار و 686 واحد روستایی کار تعمیر همه این واحدها پایان یافته است.
نماینده عالی دولت در سرپل ذهاب گفت: همچنین از مجموع 15 هزار و 700و احد احداثی در شهر و روستا شامل هفت هزار و 232 واحد شهری و هشت هزار و 478 واحد روستایی نیز در مجموع عملیات ساخت 12 هزار و 534 واحد شهری و روستایی به اتمام رسیده و مابقی واحدهای مسکونی نیز با پیشرفت بسیار خوبی در دست احداث هستند.
زلزله زدگان مناطق زلزله زده اکنون با توانی مضاعف سعی دارند تا قبل از پایان امسال بتوانند با امید به خدا و همت و یاری دولتمردان ساخت واحدهای مسکونی را به اتمام برسانند، به امید اینکه شاهد هیچ گونه بلایی در هیچ کجای این سرزمین مقدس نباشیم.
گزارش از نازنین باباخانی
3012/8066


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آبرسانی به کلخوران را در کمتر از دو ماه انجام دادیم

ریزش کوه در باغمیشه تبریز/ احتمال گیرکردن یک خودرو زیر آوار

ریزش کوه در شهرک باغمیشه تبریز

80 درصد مردم آذربایجان‌شرقی کارت ملی هوشمند دارند

قاچاقچی پوشاک در بستان‌آباد یک میلیارد ریال جریمه شد

دست کوتاه اردبیل از چاپ رول

اتوبوس و مترو روز اول مهر برای دانش آموزان رایگان است

شهردار جدید منطقه 8 تبریز معرفی شد

توجه و تاکید دولت بر تامین حقوق عشایر محدوده کشت و صنعت مغان

طرح‌های نیمه‌تمام اشتغال روستایی و عشایری حمایت می‌شود

معلمی که با شنیدن شعر «شهریار» از رادیو، شیفته او شد

خانه - موزه شیخ محمد خیابانی در تبریز افتتاح شد

تنگ شدن عرصه فعالیت صنعت چاپ توسط دلالان/جای خالی محفل‌های فرهنگی

مدیرکل جدید ثبت اسناد و املاک اردبیل معارفه شد

اعتبارات صندوق کارآفرینی اردبیل افزایش می‌یابد

آماده‌سازی 10 هزار کلاس درس برای آغاز سال تحصیلی در استان اردبیل

25 درصد جمعیت روستایی استان اردبیل تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار ندارد

تاکتون 330 ورزشکار شناسنامه‌‌دار در کشور وجود دارد

سرپرست جدید اداره کل ثبت اسناد و املاک اردبیل معارفه شد

شهبازعلیزاده رئیس هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی اردبیل شد

تعامل فناوران و صاحبان صنایع در هفتمین نمایشگاه فناورانه رینوتکس

دستگیری سارق مسلح بانک سردرود

انشعابات هیچ مدرسه ای در مرند نباید قطع شود

920 زورخانه در کشور فعال است

نخبگان مذهبی و فرهنگی وحدت آفرین باشند

توسعه ورزش‌های زورخانه‌ای در کشور نیازمند نگاه دانشگاهی است

فرماندار تبریز: قبرستان ستارخان ساماندهی می شود

شهردار منطقه 10 تبریز: گورستان «حاجی ستارخان» تخریب نمی شود

مجمع انتخاباتی هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای اردبیل برگزار شد

10 هزار کلاس درس پذیرای 250 هزار دانش‌آموز در سالتحصیلی جدید

اختصاص یک درصد اعتبارات دستگاه‌های دولتی به پدافند غیرعامل

45 قطعه شی تاریخی در نمین کشف شد

تجهیزات بهداشتی و ورزشی به نواحی و مناطق اردبیل ارسال شد

ضرورت حمایت از برنامه‌های دارای پشتوانه علمی در دستگاه‌های اجرایی

مزار شهدای آرامستان حاج ستارخان ساماندهی می‌شوند

82 درصد وجوه گندم خریداری شده در آذربایجان‌شرقی پرداخت شد

نظارت دقیق نتیجه مطلوب را به دنبال خواهد داشت

دوی امدادی دور دریاچه ارومیه برگزار شد - پرتال شهرداری ارومیه

تولید سالانه بیش از 20 هزار متر مربع ورنی در پارس آباد

هزار نفر در بزرگترین کارخانه داروسازی استان اردبیل شاغل می‌شوند

مردم گرانی لوازم التحریر را به 124 اطلاع دهند

میزبانی 3هزار و 560 مکان مقدس از عزادران حسینی در آذربایجان شرقی

معلمان بازنشسته در اردبیل به دلیل کمبود نیرو به کارگیری می‌شوند

لزوم توجه روزافزون به علوم انسانی و اجتماعی در حوزه های علمیه

روحانیت باید از هر فرصتی برای تبلیغ دین استفاده کنند

آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای استقبال از سال‌ تحصیلی جدید

یک هزار نفر در بزرگترین کارخانه داروسازی استان اردبیل شاغل می‌شوند

امید به احیای آرتمیا در دریاچه ارومیه

افزایش تلفات ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن در آذربایجان شرقی

امسال؛ 9 دفتر بین المللی خدمات مسافرتی احداث شد/ توسعه پایانه مسافربری ارومیه - پرتال شهرداری ارومیه