پیام آذری

آخرين مطالب

صنایع دستی آذربایجان شرقی، نگین سپهر فرهنگ ایران فرهنگي

صنایع دستی آذربایجان شرقی، نگین سپهر فرهنگ ایران

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز- آذربایجان شرقی با داشتن طیف متنوعی از صنایع دستی دارای «نشان ملی مرغوبیت» و «مهر اصالت یونسکو» به مانند نگینی بر تارک فرهنگ و هنر ایران زمین می درخشد.

در تبیین جایگاه ویژه صنایع دستی در آذربایجان شرقی، اشاره به اخذ 26 نشان ملی مرغوبیت توسط هنرمندان عرصه صنایع دستی این استان برای 26 رشته در 2 سال قبل و فعالیت 11 هزار هنرمند در 80 رشته به اندازه کافی گویا و روشنگر است.
بنا بر آمار منتشر شده، آذربایجان شرقی همراه با استان‌های اصفهان و فارس در زمره سه استان نخست کشور در زمینه تنوع و گستره صنایع دستی، به ویژه از منظر دریافت «مهر ملی مرغوبیت» و «مهر اصالت یونسکو»، است و این خطه ظرفیت‌های بی بدیلی برای توسعه تولید و صادرات محصولات صنایع دستی در رشته‌های مختلف آن به کشورهای منطقه قفقاز و ترکیه دارد.
بهینه سازی، برندسازی، برگزاری دوره‌های آموزشی و حرفه‌ای، ارائه تسهیلات ویژه، ساماندهی فعالان این بخش، رسیدگی سریع به مسائل و مشکلات عدیده صنوف مربوطه، برپایی نمایشگاه‌های مختلف داخلی و بسترسازی‌های لازم برای حضور صنایع دستی و هنرمندان آذربایجانی در نمایشگاه‌های خارج از کشور می‌تواند مسیر رشد و ترقی این حوزه از صنعت پردرآمد گردشگری را هموارتر کند و به آن سرعت ببخشد.
فعالیت افزون بر 11 هزار نفر هنرمند آذربایجان شرقی در رشته‌های مختلف و متنوع صنایع دستی همچون قالی بافی، کیف و کفش چرم، قلم زنی، سوزن کاری، منبت، نقره کاری، نساجی در قالب چاپ باتیک، سفال، سرامیک و کاشی کاری، صنایع چرم دست دوز، قالی و تابلو فرش، آئینه کاری، گلیم بافی، مجسمه سازی، ملیله دوزی، ممقان دوزی، منجوق دوزی، معرق کاری، میناکاری، نقاشی روی سفال و زیورآلات سنتی و سایر رشته‌ها که بیش از 80 نوع را شامل می‌شود، آذربایجان شرقی را در کنار اصفهان به یکی از دو قطب اصلی صنایع دستی ایران تبدیل کرده است.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به توانمندی‌های این استان در حوزه صنایع دستی، رویداد بین المللی تبریز 2018 را فرصتی ایده آل برای معرفی این آثار به مردم ایران و کشورهای دیگر می‌داند و می‌گوید: باید از چنین فرصت‌هایی بتوانیم به دستاوردهای مهمی چون توسعه چرخه اقتصادی، تحکیم و تثبیت جایگاه فرهنگی و تاریخی در سطح بین المللی دست یابیم.
محمدرضا پورمحمدی بر ضرورت تبلیغات و برندسازی در صنایع دستی تاکید و اضافه می‌کند: باید توجه داشت که پرداختن به صنایع دستی و معرفی آن نه تنها بر برنامه ریزی در راستای سوق دادن گردشگران داخلی به تبریز و قرار دادن این کهن شهر در محور گردشگری ملی مؤثر است، بلکه می‌تواند سود سرشار اقتصادی به دنبال داشته باشد.
وی، رسیدگی به مسائل و مشکلات فعالان صنایع دستی، برندسازی و توسعه صادرات محور صنایع دستی را از جمله برنامه‌های مهم استان برای توسعه رشته‌های مربوطه با هدف توسعه صنعت گردشگری آذربایجان شرقی عنوان می‌کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز با اشاره به تنوع زیبای رشته‌های صنایع دستی فعال در استان، گفت: بدون تردید توجه به صنایع دستی و رفع مشکلات مربوطه می‌تواند ریل حرکتی صنعت گردشگری استان و حتی کشور را پرتحرک و پرشتاب‌تر کند.
مرتضی آبدار، کسب 26 نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی کشور توسط هنرمندان آذربایجان شرقی را مزیت بزرگ این حوزه می‌داند که استان را به رتبه دوم کشوری رسانده است. وی تاکید می‌کند: میراث فرهنگی استان تلاش می‌کند تا حد ممکن نسبت به برندسازی و ثبت رشته‌ها و بخش‌های مختلف صنایع دستی کمک کند و بر این اساس پارسال گلیم قافلانکوه شهرستان میانه و چاپ باتیک شهرستان اسکو در سازمان مرکزی ثبت ملی شد.
آبدار با ارائه گزارشی از فعالیت‌های مجموعه میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در حوزه صنایع دستی، تشریح می‌کند: توجه به تسهیل امور حرفه‌ای و آموزشی و نیز ارائه تسهیلات ویژه جزو اولویت‌های مهم ما در سال گذشته و سالجاری است.
وی از آموزش دو هزار و 700 نفر در حوزه صنایع دستی که 830 نفر از آنها را روستاییان آذربایجان شرقی تشکیل می‌دهند، خبر می‌دهد و اضافه می‌کند: بر همین اساس تاکنون یکهزار و 42 مورد مجوز صنایع دستی به فعالان این حوزه صادر شده است که در سالجاری این روند با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.
آبدار با بیان اینکه در حال حاضر تعداد 94 کارگاه تولیدی صنایع دستی در رشته‌های گوناگون در آذربایجان شرقی با مجوز میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فعالیت دارد، تلاش برای افزایش این کارگاه‌ها را جزو اولویت‌های استان می‌شمارد.
وی، توجه به صنایع دستی و بومی روستایی را از برنامه‌های مهم میراث فرهنگی آذربایجان شرقی بیان می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر تعداد 18 طرح در این زمینه با 11 میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا می‌باشد.
آبدار، برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی را از عوامل پیشرفت و توسعه این حوزه می‌داند و یادآور می‌شود: بر این اساس تاکنون حدود 10 میلیارد ریال برای برگزاری نمایشگاه‌های مربوطه از جمله نمایشگاه بین المللی سال گذشته در تبریز هزینه و طی آن رکورد فروش صنایع دستی کشور شکسته شد.
معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز بر اهمیت حمایت از کالای ایرانی در قالب پشتیبانی از صنایع دستی تاکید و اظهار می‌کند: امسال حمایت از کالای ایرانی در رأس امور نهادهای دولتی و غیردولتی کشور قرار گرفته و باید جایگاه صنایع دستی که تجلی گر تفکر خلاق و بی بدیل هنرمندان این خطه است، ارتقا یابد.
فرشاد به آفرین اضافه می‌کند: در همین راستا از طریق معاونت صنایع دستی آموزش رایگان صنایع دستی و هنرهای سنتی در همه شهرستان‌های 21 گانه استان و حدود 90 روستای منتخب انجام شده است.
وی، برندسازی و بسته بندی صنایع دستی را از مهم‌ترین دغدغه‌های میراث فرهنگی استان در حوزه صنایع دستی عنوان می‌کند و می‌گوید: باید توجه داشت که برندسازی و بسته بندی منحصربه فرد بیانگر هویت آثار هنری ما خواهد بود.
به آفرین از تدوین اطلس صنایع دستی آذربایجان شرقی نیز خبر می‌دهد و می‌گوید: هم اکنون 11 هزار نفر مجوز اشتغال در حوزه صنایع دستی در استان دارند که امیدواریم این روند در سال‌های آتی رو به رشد و ارتقای جایگاه صنایع دستی را در پی داشته باشد.
به گزارش ایرنا، پرداخت درست و برنامه ریزی شده به موضوع برندسازی و امر تبلیغات به همراه توجه به صادرات محور بودن رشته‌های منحصر به فرد صنایع دستی آذربایجان شرقی می‌تواند علاوه بر رونق این صنایع و گسترش آن در میان هنرمندان، عوائد اقتصادی سرشاری نیز داشته باشد.
گزارش از: سیدیحیی مرتضائی
3038/‏518


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فیلم سازان‌ آذربایجان غربی نیاز به حمایت دارند

برای هر 1000 نفر یک صندلی سینما در آذربایجان غربی وجود دارد

لزوم برگزاری جشنواره منطقه ای سینمای جوان در آذربایجان غربی

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به استقبال دانشجویان جدید الورود می‌رود

بزرگداشت شهریار در «شب شعر»

آیین گرامیداشت روز ملی شعر و ادب در تبریز برگزار می‌شود

تحصیل 2900 طلبه در مدارس حوزوی آذربایجان غربی طی سالجاری

فاز نخست خانه موزه «شیخ محمد خیابانی» افتتاح می‌شود

15 امامزاده و بقعه متبرکه آذربایجان‌غربی میزبان سوگواره بصیرت عاشورایی

آیین گرامیداشت سالروز شهادت دومین شهید محراب در تبریز برگزار شد

مدعی نیستیم که حوزه نباید نقد شود/تمام اضلاع وجودی شهیدمدنی ندای اخلاق می‌داد

پرچم عاشورا در 100 کشور جهان به اهتزاز درآمد

اقدامات جدی تری برای ارتقاء فرهنگ کتابخوانی در سلماس انجام شود

شاخص ها و بهره مندی از امکانات فرهنگی در آذربایجان غربی ارتقا یابد

ثبت نام 14830 نفر از آذربایجان شرقی برای سفر اربعین

دبیری: بخشی از پروژه مقبره الشعرا تا پایان سال افتتاح می‌شود

باید در مسیر تجلی تبریز به عنوان پایتخت تشیع قدم برداریم

سازه معماری دوران فرهنگی کورا-ارس در کول‌تپه سرعین کشف شد

صدای پای کتاب در مراسم روضه‌خوانی بانوان اردبیلی

طرح توسعه کتابخانه عمومی میانه به 20 درصد پیشرفت رسید

موافقت دولت با طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها

رونمایی از 14 عنوان کتاب همزمان با هفته دفاع مقدس

یادمان بزرگ شهدا در میدان شهدا ساخته می‌شود

مشارکت در جشن عاطفه‌ها به پویایی جامعه کمک می‌کند

14 عنوان کتاب در هفته دفاع مقدس رونمایی می‌شود

آذربایجان غربی در عطش پردیس سینمایی – توحید محمودپور

احیای سینماهای ارومیه اولویت کاری مسوولان آذربایجان غربی است

دریاچه ارومیه میزبان جشنواره دو استقامت 2 روزه

سرانه صندلی سینما در آذربایجان‌غربی، یک‌دهم استاندارد جهانی

جای خالی "فرهنگ خرید آثار هنری" در تبریز احساس می‌شود/ برگزاری اکسپو حرکتی هوشمندانه بود

برگزاری مراسم عزاداری پاکبانان شهرداری در بازار تاریخی تبریز

15 مهر آخرین مهلت ارسال اثر به کنگره ملی شعر جوان عاشورایی

استقبال از ایده‌های خلاقانه برای جشنواره زمستان بیدار

نگاه مصرفی به آموزش و پرورش بزرگترین توهین به معلمان است

آموزش زبان ترکی در مدارس مورد توجه واقع شود

مراسم عزاداری «هشتم محرم» با اجتماع عظیم حسینیان در ارومیه برگزار شد/حضور شهردار ارومیه در اجتماع بزرگ عزاداران حسینی - پرتال شهرداری ارومیه

مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی در نقاط مختلف شهر ارومیه برگزار شد /حضور شهردار ارومیه در بین عزاداران حسینی در روز تاسوعا و عاشورا - پرتال شهرداری ارومیه

ادبیات عاشورایی آذربایجان فرصت ایده‌آل برای ترویج معنویت است

600 هزار سال دانش آموز در آذربایجان غربی راهی مدرسه می شوند

آیین شمع‌گردانی تاسوعا در اردبیل

اعمال و منزلت تاسوعا و عاشورای حسینی

وقتی بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان سیاه‌پوش می‌شود

مسابقه کتابخوانی « چهل روز با کتاب» از عاشورا تا اربعین

تورِ محرم‌گردی هم آمد، فقط 350هزار تومان!

برپایی همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مختلف در مراکز فرهنگی شهرداری تبریز

تعطیلی موزه‌ها و اماکن تاریخی آذربایجان شرقی در روزهای تاسوعا و عاشورا

امام حسین(ع) در روز عاشورا از دین اسلام پاسداری کرد

اعلام برنامه‌های آیین عزاداری تاسوعا و عاشورا در تبریز

«پاکبانان محرم» با خلق ایده‌های جدید در تغییر نگرش مردم اثر گذار باشند

پیکر شهید قهرمانی بعد از سالها غربت در شهرستان نیر تدفین شد