پیام آذری

آخرين مطالب

از آخرین وضعیت بازار تا صنعت مس در نشست خبری استاندار؛

دکتر پورمحمدی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد سياسي

دکتر پورمحمدی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد

  بزرگنمايي:

پیام آذری - دکتر محمدرضا پورمحمدی در این نشست، شفافیت، پاسخ‌گویی، قانون‌گرایی و مسئولیت‌پذیری را از مهم‌ترین ویژگی‌های حکمرانی خوب دانست و ادامه داد: ایجاد حس پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری در جامعه به عهده رسانه‌هاست و باید با همت این قشر و قانون‌گرایی کامل در بخش‌های مختلف جامعه به سمت یک جامعه مطالبه گر حرکت کنیم.
از نقدهای سازنده و کارشناسی استقبال می‌کنیم
استاندار آذربایجان شرقی، از رسانه‌ها به‌عنوان چشمان بینا و گوش‌های شنوای جامعه نام برد و افزود: فعالان حوزه رسانه و مطبوعات، نقش مهمی در رساندن صدای مردم و مسئولان به یکدیگر دارند.
وی همچنین نقد سازنده و کارشناسی را از مهم‌ترین رسالت‌های روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه قلمداد کرد و گفت: به جرأت اعلام می‌کنم که در مسیر توسعه استان، بی‌نیاز از نظرات نقادانه و دلسوزانه رسانه و مطبوعات نیستیم.
پورمحمدی با اشاره به سختی‌های کار روزنامه‌نگاری و خبرنگاری، افزود: از بدو مسئولیت خود در استان به تمامی مسئولان دستور داده‌ام که حق شکایت از اصحاب رسانه را ندارند. از اصحاب رسانه نیز انتظار دارم مطابق با قانون مطبوعات، جوابیه و یا پاسخ‌های مسئولان به موضوعات مختلف را منتشر کرده و در عین حال، هیچ ابایی از طرح دیدگاه‌های نقادانه و کارشناسی خود نداشته باشند.
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه به بخشی از ظرفیت‌های استان در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: دستیابی جمهوری اسلامی ایران به بازار 300 میلیون نفری کشورهای CIS جز از طریق استان آذربایجان شرقی میسر نیست و تلاش می‌کنیم که با همت مسئولان و همراهی مردم و رسانه‌ها، آذربایجان را به جایگاه درخشان خود بازگردانیم.
وی با اشاره به وجود معادن غنی در استان، اظهار داشت: به‌رغم وجود 8.2 میلیارد تن ذخیره معدنی شناسایی شده و وجود بیشترین ذخایر معدنی خاک صنعتی، طلا، مس و نفلین‌سینیت کشور در استان، توجه شایانی به این حوزه نشده و نیازمند حضور و افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش معدن هستیم.
پورمحمدی با بیان اینکه متأسفانه استان آذربایجان شرقی در سال‌های گذشته به استانی مهاجرفرست تبدیل شده است، افزود: اکثر مهاجران استان را نیروهای فعال و جویای کار تشکیل می‌دهند که حاکی از غیرت این قشر برای بیکار نماندن و کسب روزی حلال است؛ به همین جهت همواره میزان نرخ بیکاری در استان، پایین‌تر از متوسط کشوری اعلام می‌شود.
استاندار آذربایجان شرقی همچنین از افزایش نرخ مشارکت استان از 21 درصد در سال 1375 به 38 درصد در سال‌های اخیر خبر داد و اضافه کرد: بر اساس آخرین آمار اعلام شده، نرخ بیکاری استان در سال 96، 10.7 درصد بوده است که این رقم، پایین‌تر از نرخ متوسط کشوری است.
وی با بیان اینکه بهره‌مندی استان از تسهیلات نیز با روند کاهشی مواجه بوده است، تصریح کرد: این رقم در سال 88، 2.8 درصد از تسهیلات کشوری بود که در سال 94 به 2.2 درصد رسیده، اما خوشبختانه سهم سپرده‌های استان از مجموع سپرده‌های کشور از 2.60 درصد به 2.68 درصد افزایش ‌یافته است.
جبران خسارت‌های آتش‌سوزی در بازار تبریز
استاندار آذربایجان شرقی در پاسخ به سؤالی مبنی بر امکان استفاده بازاریان فاقد بیمه که در حادثه آتش‌سوزی اخیر در بازار تبریز خسارت دیده‌اند، گفت: 125 مغازه در این حادثه خسارت دیدند که با همکاری بیمه ایران و سایر شرکت‌های بیمه، خسارت آن‌ها جبران می‌شود؛ برای افرادی هم که محل کسب و اجناس خود را بیمه نکرده بودند تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شده که از آن جمله می‌توان به معافیت مالیاتی در بازه زمانی مشخص و احتمال بهره‌مندی از بیمه پوششی اشاره کرد.
وی با بیان اینکه بازسازی و مرمت بازار، بر عهده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، افزود: بر اساس اعلام شهرداری تبریز، مغازه‌های جایگزین به مدت یک سال در اختیار بازاریان خسارت دیده قرار می‌گیرد تا کسب‌وکار آن‌ها مختل نشود.
لزوم برخورد جدی با گران‌فروشی
استاندار آذربایجان شرقی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر نارضایتی مردم از گرانی کالاهای اساسی و عدم نظارت و برخورد جدی با متخلفان، گفت: گرانی و گرانفروشی، دو مقوله جدا از هم هستند؛ طبیعتا با در نظر گرفتن مسائلی همچون افزایش دستمزدها و قیمت حامل های انرژی، افزایش قیمت تمام شده کالاها نیز اجتناب ناپذیر است، اما گران فروشی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.
وی افزود: بنده نیز به نوبه خود از گران‌فروشی و بی‌انصافی برخی افراد، گله‌مندم و در جلسات متعدد بر ضرورت برخورد جدی، شفاف و قانونی با سوءاستفاده کنندگان از وضعیت اقتصادی تاکید کرده‌ام.
پورمحمدی همچنین با بیان اینکه باید نظارت دستگاه های متولی بر وضعیت بازار استان افزایش یابد، گفت: عدم تناسب جرم و مجازات در این حوزه یکی از مهم‌ترین مشکلات است که باید در این زمینه تصمیمات لازم اتخاذ شود.
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با بیان اینکه باید تحریم‌ها را به فرصتی برای حرکت در مسیر استقلال و خودکفایی تبدیل کنیم، افزود: در عین حال باید با غافلانی که در داخل، خواسته یا ناخواسته در زمین دشمن بازی کرده و درصدد افزایش نارضایتی‌های عمومی هستند نیز به شدت برخورد شود.
وی تصریح کرد: از رسانه‌ها نیز انتظار دارم که وجدان‌های بیدار و منصف جامعه را در جهت کمک به مسئولان برای سامان‌بخشی به وضعیت اقتصادی همراه کنند و مردم نیز با گزارش‌های به‌موقع، دستگاه‌های نظارتی را در جریان تخلفات و سوءاستفاده‌ها قرار دهند.
آخرین وضعیت صنایع مس و خودروسازی
استاندار آذربایجان شرقی در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین وضعیت راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی مس در مجتمع مس سونگون، گفت: مخالف سرسخت خام‌فروشی مس هستم، زیرا نفع زیادی برای استان ندارد.
پورمحمدی با بیان اینکه متأسفانه در سال‌های گذشته، در حق صنعت مس، کم‌لطفی شده است، افزود: در جلسات متعدد اعلام کرده‌ام که با توجه به تراکنش 30 هزار میلیارد تومانی مس سونگون، تمامی حساب‌های این مجتمع باید به استان منتقل شود که در صورت تحقق این مهم، بسیاری از مشکلات همچون ارائه تسهیلات به متقاضیان در بخش‌های مختلف رفع خواهد شد.
وی با تاکید بر لزوم افزایش توجه به فرآوری محصولات در مجتمع مس سونگون، ادامه داد: راه‌اندازی کارخانه و بخش‌های مورد نیاز صنایع پایین‌دستی مس در این منطقه از مهم‌ترین اولویت‌های ماست که قرارداد آن با یک شرکت چینی منعقد شده و تامین تجهیزات مورد نیاز از داخل و خارج از کشور نیز در دست اقدام است.
استاندار آذربایجان شرقی، ایجاد قطب سوم تولید خودرو در استان را یکی از آرزوهای دیرینه مردم استان و از اولویت‌های خود عنوان کرد و گفت: تولید خودروهای تجاری و مسافری از مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای تحقق این هدف است.
واقعیت موضوع قطع درختان ارسباران
وی همچنین در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در مورد ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران و امکان تأخیر در این رویداد با توجه به اخبار مربوط به قطع درختان این منطقه، گفت: نسبت به حساسیت ویژه اصحاب رسانه در این زمینه قدردانم و همه ما موافق حمایت از محیط زیست و تلاش برای توسعه پایدار هستیم.
پورمحمدی ادامه داد: البته باید توجه داشت که هر چوبی که قطع و حمل می‌شود، الزاماً چوب جنگلی نیست و طبیعی است که برخی افراد با ایجاد قلمستان، چوب این درختان را برای استفاده در صنایع چوبی به فروش می‌رسانند.
وی افزود: با این وجود، قطع و حمل درختان با مجوز نهادهای مرتبط انجام می‌شود و نهادهای نظارتی و پلیس راه نیز با متخلفان و حمل‌کنندگان غیرمجاز درختان برخورد می‌کنند.
استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود از آمادگی استان برای برگزاری یک انتخابات سالم و باشکوه در استان خبر داد و ابراز کرد: پیش‌بینی می‌کنیم که امسال نیز شاهد افزایش مشارکت مردم استان در انتخابات باشیم و تمامی مجریان انتخابات نیز با حفظ بی‌طرفی برای برگزاری انتخاباتی سالم و امن تلاش می‌کنند.
معاونان استاندار آذربایجان شرقی نیز در این نشست در پاسخ به سوالات مربوط به حوزه‌های کاری خود، توضیحات لازم را ارائه کردند که خبرهای آن متعاقباً منتشر می‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کمیته پیگیری انجمن مفاخر آذربایجان‌غربی تشکیل شود

حضور حداکثری مردم در انتخابات امسال، در عرصه دیپلماسی به نفع جمهوری اسلامی است

دولت 200 میلیارد ریال به شهرداری‌های اردبیل کمک کرد

آموزشهای مهارتی در مدارس مورد توجه قرارگیرد

رسانه های استکباری در صدد ناکارآمد نشان دادن نظام هستند

مذاکره با آمریکای پیمان شکن هیچ گاه ثمره بخش نخواهد بود

راهی جز تکیه بر جوانان انقلابی پرشور برای پیشرفت همه جانبه کشور نداریم

«سیامند رحمان» برای سومین بار قهرمان پاراوزنه برداری جهان شد

حضور مسئولان در نماز جمعه همه را به شرکت در این آیین تشویق می‌کند

چالدران میزبان ارامنه جهان می شود/قره کلیسا نماد همزیستی ادیان

تامین نشدن عدالت انتخاباتی دلیل اصلی رد "استانی شدن انتخابات مجلس" بود

برتری جوانان والیبالیست با عبور از تونس

درخشش والیبالیست‌های ارومیه‌ای و پیروزی مقابل قهرمان آفریقا

سگ‌های بی‌صاحب معضلی برای جمعیت‌ شهری

ممنوعیت صادرات سیب لغو شود/فعال سازی54واحد راکد در آذربایجان‌غربی

تدوین استانداردهای بومی در حوزه‌های مختلف ضروری است

تراز دریاچه ارومیه نسبت به پارسال بیش از یک متر بالاتر است

وسعت دریاچه ارومیه به حدود 3200 کیلومتر مربع رسید

وسعت دریاچه ارومیه 918 کیلومترمربع افزایش یافته است

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی از عملیات اجرایی خط یک قطار شهری تبریز بازدید کرد

برگزاری باشکوه آیین «باداراک» حیرت جهانیان را به دنبال دارد

50 واحد تولیدی در استان راه‌اندازی شد/ نیروی انسانی مهم‌ترین سرمایه استان است

تاکید بر جذب اعتبارات ملی برای احداث یادمان‌های شهدا در آذربایجان غربی

استفاده صحیح از آب و خاک با بهره‌مندی از توان مردمی میسر می شود

آذربایجان شرقی در بخش سلامت اداری و اجرایی جزو استان‌های پاک کشور است

مردم تعیین‌کننده نحوه گردش قدرت هستند

آذربایجان شرقی جزو استان‌های پاک از نظر سلامت اداری و اجرایی است

استان فاصله زیادی با وضعیت مورد انتظار دارد/ تنها 3 درصد از بودجه جاری استان در اختیار دستگاه‌های استانی است

دست اندرکاران انتخابات باید در برگزاری انتخابات توام با مشارکت حداکثری تلاش کنند

بازدید فرمانده کل ارتش از هوانیروز آذربایجان شرقی

اراده جمعی مسئولان، نمایندگان و بخش خصوصی، ارتقای استان به جایگاه مورد انتظار است

صحت تصاویر موجودات ریز درون دریاچه ارومیه بررسی می شود

مشاهده موجود زنده در دریاچه ارومیه صحت ندارد

واکاوی موجودات عجیب دریاچه ارومیه

زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی در عمران شهری فراهم شود

بازدید معاون عمرانی استاندار از عملیات اجرایی پایاب سد سهند و قطعات 4 و 5 آزادراه مراغه- هشترود

دشمن در مقابل قدرت فرهنگی ملت ایران به زانو درآمده است

انتخابات، تبلور قانون‌مداری و انسجام ملی است

صدور مجوز سازمان‌های مردم‌نهاد به مدیران مناطق آزاد تفویض می شود

استاندار آذربایجان‌شرقی: آموزش زبان مادری در مدارس استان آغاز شود

انتخابات، تبلور قانون‌مداری و انسجام ملی است/ لزوم بی‌طرفی همه مدیران اجرایی در انتخابات

استاندار آذربایجان‌شرقی بر توسعه همکاری با تشکل های کارگری چین تاکید کرد

مشاهده یک حیوان شبیه شیر در نزدیکی ارومیه/ محیط زیست تکذیب کرد

توافق‌های اقتصادی کشورها، در گرو همراهی مجموعه‌های تولیدی و کارگری است

قدردانی وزارت آموزش و پرورش از نقش آذربایجان شرقی در افزایش سوادآموزی

قدردانی وزارت آموزش و پرورش از نقش استان در افزایش سوادآموزی

بازدید سرلشکر موسوی از تیپ 321 متحرک هجومی شهید اشراف مرند

فرهنگی: طبقات فرودست جامعه از تحریم و ناکارآمدی آسیب می بینند

مشاهده یک قلاده شیر در ارومیه

تمامی فعالیت‌های انتخاباتی استان را رصد می‌کنیم/ خرید و فروش رای جرم انتخاباتی است