پیام آذری

آخرين مطالب

از آخرین وضعیت بازار تا صنعت مس در نشست خبری استاندار؛

دکتر پورمحمدی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد سياسي

دکتر پورمحمدی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد

  بزرگنمايي:

پیام آذری - دکتر محمدرضا پورمحمدی در این نشست، شفافیت، پاسخ‌گویی، قانون‌گرایی و مسئولیت‌پذیری را از مهم‌ترین ویژگی‌های حکمرانی خوب دانست و ادامه داد: ایجاد حس پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری در جامعه به عهده رسانه‌هاست و باید با همت این قشر و قانون‌گرایی کامل در بخش‌های مختلف جامعه به سمت یک جامعه مطالبه گر حرکت کنیم.
از نقدهای سازنده و کارشناسی استقبال می‌کنیم
استاندار آذربایجان شرقی، از رسانه‌ها به‌عنوان چشمان بینا و گوش‌های شنوای جامعه نام برد و افزود: فعالان حوزه رسانه و مطبوعات، نقش مهمی در رساندن صدای مردم و مسئولان به یکدیگر دارند.
وی همچنین نقد سازنده و کارشناسی را از مهم‌ترین رسالت‌های روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه قلمداد کرد و گفت: به جرأت اعلام می‌کنم که در مسیر توسعه استان، بی‌نیاز از نظرات نقادانه و دلسوزانه رسانه و مطبوعات نیستیم.
پورمحمدی با اشاره به سختی‌های کار روزنامه‌نگاری و خبرنگاری، افزود: از بدو مسئولیت خود در استان به تمامی مسئولان دستور داده‌ام که حق شکایت از اصحاب رسانه را ندارند. از اصحاب رسانه نیز انتظار دارم مطابق با قانون مطبوعات، جوابیه و یا پاسخ‌های مسئولان به موضوعات مختلف را منتشر کرده و در عین حال، هیچ ابایی از طرح دیدگاه‌های نقادانه و کارشناسی خود نداشته باشند.
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه به بخشی از ظرفیت‌های استان در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: دستیابی جمهوری اسلامی ایران به بازار 300 میلیون نفری کشورهای CIS جز از طریق استان آذربایجان شرقی میسر نیست و تلاش می‌کنیم که با همت مسئولان و همراهی مردم و رسانه‌ها، آذربایجان را به جایگاه درخشان خود بازگردانیم.
وی با اشاره به وجود معادن غنی در استان، اظهار داشت: به‌رغم وجود 8.2 میلیارد تن ذخیره معدنی شناسایی شده و وجود بیشترین ذخایر معدنی خاک صنعتی، طلا، مس و نفلین‌سینیت کشور در استان، توجه شایانی به این حوزه نشده و نیازمند حضور و افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش معدن هستیم.
پورمحمدی با بیان اینکه متأسفانه استان آذربایجان شرقی در سال‌های گذشته به استانی مهاجرفرست تبدیل شده است، افزود: اکثر مهاجران استان را نیروهای فعال و جویای کار تشکیل می‌دهند که حاکی از غیرت این قشر برای بیکار نماندن و کسب روزی حلال است؛ به همین جهت همواره میزان نرخ بیکاری در استان، پایین‌تر از متوسط کشوری اعلام می‌شود.
استاندار آذربایجان شرقی همچنین از افزایش نرخ مشارکت استان از 21 درصد در سال 1375 به 38 درصد در سال‌های اخیر خبر داد و اضافه کرد: بر اساس آخرین آمار اعلام شده، نرخ بیکاری استان در سال 96، 10.7 درصد بوده است که این رقم، پایین‌تر از نرخ متوسط کشوری است.
وی با بیان اینکه بهره‌مندی استان از تسهیلات نیز با روند کاهشی مواجه بوده است، تصریح کرد: این رقم در سال 88، 2.8 درصد از تسهیلات کشوری بود که در سال 94 به 2.2 درصد رسیده، اما خوشبختانه سهم سپرده‌های استان از مجموع سپرده‌های کشور از 2.60 درصد به 2.68 درصد افزایش ‌یافته است.
جبران خسارت‌های آتش‌سوزی در بازار تبریز
استاندار آذربایجان شرقی در پاسخ به سؤالی مبنی بر امکان استفاده بازاریان فاقد بیمه که در حادثه آتش‌سوزی اخیر در بازار تبریز خسارت دیده‌اند، گفت: 125 مغازه در این حادثه خسارت دیدند که با همکاری بیمه ایران و سایر شرکت‌های بیمه، خسارت آن‌ها جبران می‌شود؛ برای افرادی هم که محل کسب و اجناس خود را بیمه نکرده بودند تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شده که از آن جمله می‌توان به معافیت مالیاتی در بازه زمانی مشخص و احتمال بهره‌مندی از بیمه پوششی اشاره کرد.
وی با بیان اینکه بازسازی و مرمت بازار، بر عهده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، افزود: بر اساس اعلام شهرداری تبریز، مغازه‌های جایگزین به مدت یک سال در اختیار بازاریان خسارت دیده قرار می‌گیرد تا کسب‌وکار آن‌ها مختل نشود.
لزوم برخورد جدی با گران‌فروشی
استاندار آذربایجان شرقی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر نارضایتی مردم از گرانی کالاهای اساسی و عدم نظارت و برخورد جدی با متخلفان، گفت: گرانی و گرانفروشی، دو مقوله جدا از هم هستند؛ طبیعتا با در نظر گرفتن مسائلی همچون افزایش دستمزدها و قیمت حامل های انرژی، افزایش قیمت تمام شده کالاها نیز اجتناب ناپذیر است، اما گران فروشی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.
وی افزود: بنده نیز به نوبه خود از گران‌فروشی و بی‌انصافی برخی افراد، گله‌مندم و در جلسات متعدد بر ضرورت برخورد جدی، شفاف و قانونی با سوءاستفاده کنندگان از وضعیت اقتصادی تاکید کرده‌ام.
پورمحمدی همچنین با بیان اینکه باید نظارت دستگاه های متولی بر وضعیت بازار استان افزایش یابد، گفت: عدم تناسب جرم و مجازات در این حوزه یکی از مهم‌ترین مشکلات است که باید در این زمینه تصمیمات لازم اتخاذ شود.
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با بیان اینکه باید تحریم‌ها را به فرصتی برای حرکت در مسیر استقلال و خودکفایی تبدیل کنیم، افزود: در عین حال باید با غافلانی که در داخل، خواسته یا ناخواسته در زمین دشمن بازی کرده و درصدد افزایش نارضایتی‌های عمومی هستند نیز به شدت برخورد شود.
وی تصریح کرد: از رسانه‌ها نیز انتظار دارم که وجدان‌های بیدار و منصف جامعه را در جهت کمک به مسئولان برای سامان‌بخشی به وضعیت اقتصادی همراه کنند و مردم نیز با گزارش‌های به‌موقع، دستگاه‌های نظارتی را در جریان تخلفات و سوءاستفاده‌ها قرار دهند.
آخرین وضعیت صنایع مس و خودروسازی
استاندار آذربایجان شرقی در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین وضعیت راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی مس در مجتمع مس سونگون، گفت: مخالف سرسخت خام‌فروشی مس هستم، زیرا نفع زیادی برای استان ندارد.
پورمحمدی با بیان اینکه متأسفانه در سال‌های گذشته، در حق صنعت مس، کم‌لطفی شده است، افزود: در جلسات متعدد اعلام کرده‌ام که با توجه به تراکنش 30 هزار میلیارد تومانی مس سونگون، تمامی حساب‌های این مجتمع باید به استان منتقل شود که در صورت تحقق این مهم، بسیاری از مشکلات همچون ارائه تسهیلات به متقاضیان در بخش‌های مختلف رفع خواهد شد.
وی با تاکید بر لزوم افزایش توجه به فرآوری محصولات در مجتمع مس سونگون، ادامه داد: راه‌اندازی کارخانه و بخش‌های مورد نیاز صنایع پایین‌دستی مس در این منطقه از مهم‌ترین اولویت‌های ماست که قرارداد آن با یک شرکت چینی منعقد شده و تامین تجهیزات مورد نیاز از داخل و خارج از کشور نیز در دست اقدام است.
استاندار آذربایجان شرقی، ایجاد قطب سوم تولید خودرو در استان را یکی از آرزوهای دیرینه مردم استان و از اولویت‌های خود عنوان کرد و گفت: تولید خودروهای تجاری و مسافری از مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای تحقق این هدف است.
واقعیت موضوع قطع درختان ارسباران
وی همچنین در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در مورد ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران و امکان تأخیر در این رویداد با توجه به اخبار مربوط به قطع درختان این منطقه، گفت: نسبت به حساسیت ویژه اصحاب رسانه در این زمینه قدردانم و همه ما موافق حمایت از محیط زیست و تلاش برای توسعه پایدار هستیم.
پورمحمدی ادامه داد: البته باید توجه داشت که هر چوبی که قطع و حمل می‌شود، الزاماً چوب جنگلی نیست و طبیعی است که برخی افراد با ایجاد قلمستان، چوب این درختان را برای استفاده در صنایع چوبی به فروش می‌رسانند.
وی افزود: با این وجود، قطع و حمل درختان با مجوز نهادهای مرتبط انجام می‌شود و نهادهای نظارتی و پلیس راه نیز با متخلفان و حمل‌کنندگان غیرمجاز درختان برخورد می‌کنند.
استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود از آمادگی استان برای برگزاری یک انتخابات سالم و باشکوه در استان خبر داد و ابراز کرد: پیش‌بینی می‌کنیم که امسال نیز شاهد افزایش مشارکت مردم استان در انتخابات باشیم و تمامی مجریان انتخابات نیز با حفظ بی‌طرفی برای برگزاری انتخاباتی سالم و امن تلاش می‌کنند.
معاونان استاندار آذربایجان شرقی نیز در این نشست در پاسخ به سوالات مربوط به حوزه‌های کاری خود، توضیحات لازم را ارائه کردند که خبرهای آن متعاقباً منتشر می‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

7200روستا در کشور در یک سال اخیر به شبکه ملی اطلاعات پیوسته اند

عملیات اجرایی آزادراه بازرگان_مرند امروز آغاز شد

7200روستا در کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است

85 درصد از جمعیت روستایی کشور از نعمت گاز بهره مند می شوند

600میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه هدایت می شود

مراسم جمع خوانی قرآن کریم در 17شهر آذربایجان غربی برگزار می شود

84 هزار هکتار اراضی کشاورزی آذربایجان غربی به آبیاری نوین مجهز شد

بیش از 74 هزار تن گوشت در آذربایجان غربی آماده توزیع است

368 طرح در بخش کشاورزی آذربایجان غربی افتتاح شد

حاشیه نگاری سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی

رییس جمهوری آذربایجان غربی را به مقصد تهران ترک کرد

ورزشگاه 6 هزار نفری سلماس افتتاح شد

زمینه صادرات برق از سد سردشت فراهم شد

روحانی: ملت ایران پیروز همیشگی مقابل سران کاخ سفید است

عبداللهی: دولت در جهت برطرف کردن مشکلات اقتصادی و معیشتی روستاییان اقدام کند

اعتبار مطالعات خط راه آهن جلفا به بازرگان تخصیص یابد

آمریکابا ملت ایران جنگ دارد/تحریم های آمریکا جنایت علیه بشریت است

3 طرح عمرانی در پیرانشهر به بهره برداری رسید

20هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در آذربایجان غربی انجام شده است

امام جمعه ارومیه: مردم قدردان مسوولان نظام هستند

3 طرح ورزشی در خوی افتتاح شد

دولت پیوست فرهنگی را مورد توجه قرار دهد

31 طرح طرح عمرانی در آذربایجان غربی افتتاح شد

افتتاح طرح ها پاسخ صریحی به تحریم های اقتصادی است

روحانی: ملت ایران در برابر قلدرمآبان سر تعظیم فرود نمی آورد

4 طرح بزرگ توسعه منابع آب و خاک در آذربایجان غربی افتتاح شد

طرح آمایش سرزمینی و طرح های توسعه منطقه ای نهایی می شود

سد کرم آباد پلدشت آبگیری شد

روحانی وارد آذربایجان غربی شد

رییس جمهوری وارد آذربایجان غربی شد

اهتمام جدی دستگاه‌های اجرایی در اجرای برنامه بازآفرینی شهری ضروری است

بسیج دانش آموزی نقش موثری در تربیت دینی دانش آموزان ایفا می کند

مبارزه با اعتیاد، اولویت نخست کارهای فرهنگی است/ لزوم توسعه آموزش‌های عمومی و مشارکت‌های مردمی

رگبار باران و رعد و برق در آذربایجان غربی/احتمال وقوع سیلاب

ارمغان 4465 میلیارد تومانی سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی

حریم قانونی راه‌ها در محدوده 30 کیلومتری و ورودی شهرها آزادسازی شود

رئیس جمهور امروز مهمان مردم آذربایجان غربی است/جزییات سفر

تکرار سفرهای دکتر روحانی به آذربایجان غربی با دغدغه توسعه

مسئولان اجرایی خلخال از ورود به تبلیغات انتخاباتی پرهیز کنند

5500 تن شکر به مناسبت ماه مبارک رمضان توزیع شد

20 ویژه برنامه‌سالگرد حماسه آزادسازی خرمشهر برگزار می شود

368 طرح در بخش کشاورزی آذربایجان غربی افتتاح می شود

روابط عمومی ها باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند

امواج ناپایدار آذربایجان غربی را فرا می گیرد/رگبار در راه است

مفاسد اقتصادی و رانت از مهمترین موانع توسعه آذربایجان غربی است

سرانه ورزشی در آذربایجان غربی افزایش می یابد

آمار وقایع حیاتی استان به صورت تخصصی و کاربردی بررسی شود

سد کرم آباد پلدشت با حضور رئیس جمهوری آبگیری می شود

سامانه فاضلاب گلمان ارومیه افتتاح می شود

رییس جمهوری روز سه شنبه به آذربایجان غربی سفر می کند