پیام آذری

آخرين مطالب

در گفتگو با مهر عنوان شد؛

آرتمیا به قلمرو حیات خود بازگشت/ واردات 50 تن تخم آرتمیا به کشور سياسي

آرتمیا به قلمرو حیات خود بازگشت/ واردات 50 تن تخم آرتمیا به کشور

  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه –بعد از نزدیک سه دهه بحران زیست محیطی دریاچه ارومیه، آرتمیا تنها موجود این تالاب ارزشمند که با خطر انقراض دست و پنجه نرم می کرد این روزها با بهبود شرایط به قلمرو حیات خود بازگشته است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: سکینه اسمی- آرتمیا سخت پوست ریز و قرمز رنگی که ارزش اقتصادی بسیار بالای آن در دنیا از این موجود به عنوان یکی از گونه‌های جانوری بسیار ارزشمند ساخته است امروز بعد از سه دهه نایابی و کم پیدا شدن در دریاچه ارومیه به وفور در آب این تالاب مشاهده می‌شود.
بر اساس اعلام کارشناسان قیمت هر کیلوگرم آرتمیا در بازارهای جهانی با توجه به کیفیت آن حدود 80 تا 130 دلار است و با توجه به نیاز و تأمین 260 تنی کشور تا پایان برنامه ششم توسعه آرتمیا از طریق واردات ضرورت و احیای این سخت پوش ارزشمند را دو چندان می‌کند.
در حال حاضر اقدامات زیادی از جمله پرورش آرتمیا در آب‌های غیرمتعارف، استخرهای پلاستیکی و سایر منابع آبی مناسب برای زیست آرتمیا در دست اجراست اما بزرگترین منبع این گونه باارزش دریاچه ارومیه است که امید می‌رود با تداوم بهبود شرایط این تالاب زمینه افزایش تعداد و نیز فراهم شدن زمینه تولید آرتمیا در کشور فراهم شود.
این روزها در کنار تمام اخبار خوب و بد زیست محیطی افزایش بارش‌های رحمت الهی و احیای دریاچه ارومیه به همراه زنده شدن تنها موجود ارزشمند این تالاب بین‌المللی زمزمه‌های امید و نشاط را در بین مردم منطقه و حتی کشور به صدا در آورده است.
هر چند خطر انقراض از بیخ گوش آرتمیا گذشته و شرایط برای تداوم و بقای آن در دریاچه ارومیه فراهم شده اما هنوز برای اقتصادی شدن و تولید به همراه تأمین نیاز کشور به آرتمیا راه و فاصله بسیار زیادی هست که کم کردن این راه نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، اعتبارات مورد نیاز و اقدامات کارشناسی است در این راستا برای آشنایی در خصوص آخرین وضعیت این سخت پوست با ارزش اقتصادی بسیار بالا سراغ رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور رفته ایم .

میزان نوزاد آرتمیا در دریاچه ارومیه به 400 عدد در هر مترمکعب رسید
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور در خصوص آخرین وضعیت زیست آرتمیا در دریاچه ارومیه و کشور به خبرنگار مهر گفت: با بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه در نزدیک سه دهه گذشته آرتمیا تنها موجود زنده دریاچه نیز با شرایط بحرانی شدیدی مواجه بود به طوری که در دو ماه ابتدای سال 97 هیچ گونه مراحل زیستی آرتمیا مشاهده نشد.
علی نکویی فرد اظهار داشت: این در حالی است که امسال با بهبود شرایط دریاچه ارومیه بعد از دو دهه آرتمیا به صورت زنده در سطح آب دریاچه ارومیه مشاهده شده و تعداد آن نیز به صورت قابل توجهی در حال افزایش است.
وی با اشاره به افزایش 107 سانتیمتری سطح تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال عنوان کرد: افزایش سطح تراز دریاچه ارومیه موجب کاهش 200 گرمی میزان شوری دریاچه ارومیه و بهبود بالای شرایط زیست محیطی تنها موجود این تالاب بین‌المللی شده به طوری هم اکنون سطح شوری دریاچه ارومیه امروز به 150 گرم در لیتر رسیده که این میزان در سال گذشته 340 تا 350 گرم در لیتر بود.
نکویی فرد اضافه کرد: بر اساس آخرین ارزیابی ذخایر آرتمیای دریاچه ارومیه که پس از افزایش تراز آب دریاچه در اردیبهشت ماه سال جاری انجام شد، در هر مترمکعب از آب این زیست بوم 400 عدد نوزاد، 400 عدد آرتمیای جوان و 200 عدد آرتمیای بالغ وجود دارد.

آرتمیا خطر انقراض را پشت سر گذاشته است
وی با بیان اینکه هم اکنون با توجه به ذخایر سیست آرتمیا و بهبود شرایط دریاچه ارومیه خطر انقراض این گونه با ارزش رفع شده است گفت: اگر شرایط بهبود دریاچه ارومیه تداوم داشته باشد می‌توان ضمن احیای ذخایر این موجود ارزشمند امیدوار به تولید و تأمین بخشی از نیاز کشور به آرتمیا از دریاچه ارومیه نیز بود.
نکویی فرد با اشاره به روند چشمگیر و رشد بالای جلبک دونالیلا سالینا به عنوان غذای اصلی آرتمیا به تعداد 12- 10 میلیون سلول در هر لیتر آب دریاچه گفت: این جلبک غذای اصلی آرتمیا محسوب می‌شود که با رشد چشمگیر این جلبک می‌توان در ماه‌های آتی شاهد جمعیت بالای آرتمیای زنده در دریاچه ارومیه بود.
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور وی گفت: آرتمیای ماده در شرایط عادی و مطلوب روزانه 54 نوزاد و در طول عمر خود 3000 تا 4000 تخم مقاوم ( سیست ) آزاد می‌کند و تخم آرتمیا با توجه به کیفیت آن با قیمتی بین 80 تا 130 دلار قابلیت فروش دارد.
نکویی فرد اضافه کرد: آرتمیا اورمیانا در شوری بین 10 تا 300 گرم در لیتر قابلیت زیست دارد، ولی 80 تا 150 گرم شوری در هر لیتر شرایط مطلوب برای زیست این موجود به شمار می‌رود که این شرایط هم اکنون فراهم است.
وی اضافه کرد: در شرایط خشکی سیست (تخم) در نمک می‌تواند قدرت حیات خود را پایدار کند و موضوع بستگی به شرایط زیست محیطی آن دارد؛ به گونه‌ای که جنین موجود در تخم مقاوم می‌تواند تا چندین سال خود را در نمک حفظ کند.

دومین بانک ژن آرتمیای دنیا در ارومیه راه اندازی شده است
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور در خصوص ذخایر آرتمیا در ارومیه و کشور گفت: بعد از چندین سال مطالعه انجام گرفته با هدف شناسنامه دار کردن و صیانت از آرتمیا بانک ژن آرتمیا به عنوان دومین بانک ژن دنیا در ارومیه بهمن ماه سال 97 راه اندازی شد.
وی ادامه داد: در این بانک ژن از 17 نقطه کشور که آرتمیا در آنها وجود داشت به همراه 42 نقطه دنیا سیست های آرتمیا به همراه آرتمیا ارومیانا گونه اختصاصی دریاچه ارومیه جمع آوری و در این بانک ژن نگهداری می‌شود.
نکویی فرد از پرورش و نگهداری بانک ژن آرتمیا به صورت زنده در ارومیه نیز خبر داد و اضافه کرد: هم اکنون در هشت استخر با پوشش پلاستکی که در ارومیه راه اندازی شده آرتمیا به صورت زنده با هدف بقای نسل و جلوگیری از هر گونه خدشه به آن پرورش و نگهداری می‌شود.
وی در خصوص نیاز کشور به آرتمیا عنوان کرد: آرتمیا غذای اصلی میگو، ماهیان دریایی، ماهی‌های زینتی و ماهیان خاویاری در مرحله اولیه رشد است و در مرحله لارو یا همان نوزاد، این موجودات برای رشد به آرتمیا نیاز دارند به نحوی که اگر امروز آرتمیا از سیستم تغذیه آبزیان حذف شود، صنعت آبزی‌پروری با مشکل مواجه و از بین خواهد رفت.
نکویی فرد با تاکید بر اینکه آرتمیای دریاچه ارومیه یکی از هفت گونه شناخته شده آرتمیا در جهان و دارای 52 درصد پروتئین و چهاردرصد چربی است گفت: هم اکنون برای تأمین نیاز کشور در صنعت آبزی پروری 50 تن تخم آرتمیا وارد کشور می‌شود.
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با بیان اینکه تاپایان برنامه ششم توسعه باید 260 تن تخم آرتمیا وارد کشور شود افزود: در حال حاضر تمام نیاز کشور به آرتمیا از طریق واردات تأمین می‌شود ولی بر اساس برنامه زمان بندی تلاش داریم بعد از احیا و صیانت از این گونه ارزشمند به مرحله اقتصادی کردن آن نیز برسیم.

پرورش آرتمیا در آب‌های غیرمتعارف در کشور
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با بیان اینکه سیست آرتمیا از سال 1376 در این مرکز بصورت خشک و در شرایط خلاء در سردخانه نگهداری می‌شود افزود: یکی از شرایط نگهداری تخم آرتمیا نگهداری در آب نمک اشباع و شیوه دیگر نگهداری خشک شده آن در جوار نمک است هرچند در شرایط خشک و آبگیری شده توان ادامه بقا تا 20 سال را دارد ولی در برخی مناطق از دریاچه قدرت احیا پس از 20 سال نیز ثبت شده است.
نکویی فرد با بیان اینکه برای پرورش و تأمین نیاز کشور به آرتمیا برنامه و طرح‌های تحقیقاتی زیادی در دست اجرا داریم گفت: یکی از این طرح‌ها پرورش و تولید آرتمیا در آب‌های غیرمتعارف کشور است که یکی از این منابع تالاب میقان در استان مرکزی است که به صورت مشترک با استان مرکزی در دست اجراست.
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با اشاره به پایش ذخایر آرتمیا در دریاچه ارومیه طی دو سال گذشته و در چهار ایستگاه گفت: امسال در نظر داریم تعداد مراکز پایش در 10 نقطه از دریاچه ارومیه انجام شود که تحقق آن نیازمند تأمین اعتبار مورد نیاز است.
نکویی فرد با بیان اینکه بزرگترین منبع آرتمیا در کشور دریاچه ارومیه است که متأسفانه در شرایط بحرانی قرار دارد افزود: با توجه به تهدیدات زیست محیطی آرتمیا در کشور در حال حاضر تنها بر روی احیا و نجات این گونه متمرکز شده ایم و با توجه به نیاز بالای کشور و ارزش اقتصادی بالای آرتمیا هم اکنون در تولید آن دچار ضعف هستیم که اگر شرایط بهبود دریاچه ارومیه تداوم داشته باشد در سال‌های آتی امیدواریم بتوانیم به مرحله تولید هم برسیم.
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور در خصوص سایر طرح‌های پرورش، نگهداری و تولید آرتمیا در کشور افزود: بازسازی و احیای ذخایر آرتمیا ، جلبک‌ها و میکرو ارگانیسم‌های دریاچه ارومیه، تولید و پرورش آرتمیا در محیط بسته، ایجاد خزانه ژنتیکی، فرآوری و پرورش "جلبک‌های دونالیلا و کلرلا " و تولید پودر خشک از آنها و اجرای طرح پایلوت پرورش آرتمیا در استخرهای خاکی فسندورز میاندوآب، پرورش آرتمیا در دو منطقه گلستان و خوزستان، به همراه فراهم کردن زمینه تولید آرتمیا در تالاب میقان استان مرکزی از سایر اقدامات برای صیانت از آرتمیا در کشور است.
آرتمیا به ویژه آرتمیا ارومیانا هم اکنون در دنیا در نوع خود برند و ویژگی خاص خود را دارد که در هیچ منطقه نمی‌توان آن را یافت با توجه به ارزش بسیار بالای اقتصادی این گونه و نیاز صنعت آبزی پروری کشور به آرتمیا امید می‌رود با احیا و بهبود دریاچه ارومیه گام ارزنده‌ای در راستای صیانت و تولید این موجود ارزشمند نیز برداریم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

7200روستا در کشور در یک سال اخیر به شبکه ملی اطلاعات پیوسته اند

عملیات اجرایی آزادراه بازرگان_مرند امروز آغاز شد

7200روستا در کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است

85 درصد از جمعیت روستایی کشور از نعمت گاز بهره مند می شوند

600میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه هدایت می شود

مراسم جمع خوانی قرآن کریم در 17شهر آذربایجان غربی برگزار می شود

84 هزار هکتار اراضی کشاورزی آذربایجان غربی به آبیاری نوین مجهز شد

بیش از 74 هزار تن گوشت در آذربایجان غربی آماده توزیع است

368 طرح در بخش کشاورزی آذربایجان غربی افتتاح شد

حاشیه نگاری سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی

رییس جمهوری آذربایجان غربی را به مقصد تهران ترک کرد

ورزشگاه 6 هزار نفری سلماس افتتاح شد

زمینه صادرات برق از سد سردشت فراهم شد

روحانی: ملت ایران پیروز همیشگی مقابل سران کاخ سفید است

عبداللهی: دولت در جهت برطرف کردن مشکلات اقتصادی و معیشتی روستاییان اقدام کند

اعتبار مطالعات خط راه آهن جلفا به بازرگان تخصیص یابد

آمریکابا ملت ایران جنگ دارد/تحریم های آمریکا جنایت علیه بشریت است

3 طرح عمرانی در پیرانشهر به بهره برداری رسید

20هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در آذربایجان غربی انجام شده است

امام جمعه ارومیه: مردم قدردان مسوولان نظام هستند

3 طرح ورزشی در خوی افتتاح شد

دولت پیوست فرهنگی را مورد توجه قرار دهد

31 طرح طرح عمرانی در آذربایجان غربی افتتاح شد

افتتاح طرح ها پاسخ صریحی به تحریم های اقتصادی است

روحانی: ملت ایران در برابر قلدرمآبان سر تعظیم فرود نمی آورد

4 طرح بزرگ توسعه منابع آب و خاک در آذربایجان غربی افتتاح شد

طرح آمایش سرزمینی و طرح های توسعه منطقه ای نهایی می شود

سد کرم آباد پلدشت آبگیری شد

روحانی وارد آذربایجان غربی شد

رییس جمهوری وارد آذربایجان غربی شد

اهتمام جدی دستگاه‌های اجرایی در اجرای برنامه بازآفرینی شهری ضروری است

بسیج دانش آموزی نقش موثری در تربیت دینی دانش آموزان ایفا می کند

مبارزه با اعتیاد، اولویت نخست کارهای فرهنگی است/ لزوم توسعه آموزش‌های عمومی و مشارکت‌های مردمی

رگبار باران و رعد و برق در آذربایجان غربی/احتمال وقوع سیلاب

ارمغان 4465 میلیارد تومانی سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی

حریم قانونی راه‌ها در محدوده 30 کیلومتری و ورودی شهرها آزادسازی شود

رئیس جمهور امروز مهمان مردم آذربایجان غربی است/جزییات سفر

تکرار سفرهای دکتر روحانی به آذربایجان غربی با دغدغه توسعه

مسئولان اجرایی خلخال از ورود به تبلیغات انتخاباتی پرهیز کنند

5500 تن شکر به مناسبت ماه مبارک رمضان توزیع شد

20 ویژه برنامه‌سالگرد حماسه آزادسازی خرمشهر برگزار می شود

368 طرح در بخش کشاورزی آذربایجان غربی افتتاح می شود

روابط عمومی ها باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند

امواج ناپایدار آذربایجان غربی را فرا می گیرد/رگبار در راه است

مفاسد اقتصادی و رانت از مهمترین موانع توسعه آذربایجان غربی است

سرانه ورزشی در آذربایجان غربی افزایش می یابد

آمار وقایع حیاتی استان به صورت تخصصی و کاربردی بررسی شود

سد کرم آباد پلدشت با حضور رئیس جمهوری آبگیری می شود

سامانه فاضلاب گلمان ارومیه افتتاح می شود

رییس جمهوری روز سه شنبه به آذربایجان غربی سفر می کند