پیام آذری

آخرين مطالب

در نشست خبری استاندار آذربایجان شرقی مطرح شد؛

سهم استان از میزان درآمد معادن به طور کامل پرداخت نشده است اجتماعي

سهم استان از میزان درآمد معادن به طور کامل پرداخت نشده است

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز- استاندار آذربایجان شرقی گفت: 15 درصد از درآمد معادن باید به خود استان بازگردانده شود که ‏از میزان سهم 15 میلیاردی استان در سال 96 تنها سه میلیارد آن پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدرضا پورمحمدی ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در آستانه روز ملی ارتباطات و روابط عمومی اظهار داشت: هیچ مسئولی حق شکایت از رسانه‌ها را ندارد، جامعه رسانه‌ای ما قلبشان برای تعالی استان می تپد که از ایشان می‌خواهیم هیچ ابایی از مطرح کردن طرح‌های کارشناسانه خود نداشته باشند.
وی با اشاره‌ای به پتانسیل‌های ویژه استان گفت: در استان آذربایجان شرقی علاوه بر منطقه آزاد ارس، 52 شهرک یا منطقه اقتصادی وجود دارد، همچنین یکی از واحدهای دارای پتانسیل در استان بخش معدن بوده که میزان ذخایر معدنی شناسایی شده در استان حدود 8.2 میلیارد تن است و رتبه‌های اول تا سوم را در برخورداری از برخی مواد معدنی خاص برخوردار هستیم.
پورمحمدی از وجود 156 دانشگاه و مؤسسه پژوهشی در استان خبر داد و افزود: همچنین در استان حدود هزار و 800 اثر ثبت شده ملی و بین المللی داریم که در برخی از آنها همچون فرش دستباف برند هستیم، همچنین 9 اثر صنایع دستی استان دارای مهر اصالت یونسکو و 35 اثر دارای نشان برتر است.
استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: نرخ بیکاری در استان از 6.21 در سال 75 به 10.8 درصد در سال 96 تغییر یافته که البته نرخ بیکاری استان نسبت به نرخ بیکاری کشور پایین‌تر است چرا که جمعیت ما تحمل بیکاری نداشته و اگر در استان کار پیدا نشود به سایر استان‌ها مهاجرت می‌کنند.
پرداخت حق بیمه به بازاریان تبریز پس از اظهارنظرهای کارشناسی
وی در ارتباط با حادثه تأسف بار بازار تبریز و سوختن برخی مغازه‌های آن گفت: در سال 88 نیز درست همین قسمت از بازار آتش گرفته بود که به دنبال آن باید شاهد تدبیر بیشتری بودیم، البته برخی تدابیر صورت گرفته بود که در نتیجه آن مهار آتش از 48 ساعت در سال 88 به چهار ساعت تقلیل یافت البته قطعاً تمهیدات بیشتری در این راستا باید عملیاتی شود.
پورمحمدی ادامه داد: از میان 125 مغازه سوخته حدود 90 مغازه تحت پوشش بیمه بودند که بیمه باید تمامی هزینه‌ها را پرداخت کند البته این امر بعد از اظهار نظر کارشناسانه آتش نشانی انجام خواهد گرفت.
وی همچنین وظیفه مرمت و بازسازی بازار را بر عهده میراث فرهنگی دانسته و از آمادگی دولت برای کمک همه جانبه خبر داد.
استاندار آذربایجان شرقی افزود: همچنین طی تدبیر شهرداری تبریز، 100 مغازه در موقعیت‌های مناسب در اختیار مغازه داران قرار خواهد گرفت تا بتوانند کسب و کار خود را ادامه دهند.

وی از وجود برخی بیمه‌های پوششی دیگر برای مغازه داران خبر داد و گفت: به عنوان مثال اگر علت آتش سوزی به خاطر برق باشد شرکت ملزم به پرداخت 80 درصد از خسارت خواهد بود.
مردم تخلفات گران فروشی را گزارش دهند
پورمحمدی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص بحث تنظیم بازار و افزایش قیمت‌ها در استان گفت: افزایش قیمت همواره دو جنبه دارد که یکی از آنها گرانی و دومی گران فروشی است که گرانی تا حدودی اجتناب ناپذیر است چرا که به عنوان مثال وقتی دستمزد و یا قیمت حامل‌های انرژی افزایش می‌یابد در سایر بخش‌ها نیز گرانی‌هایی خواهیم داشت اما گران فروشی به هیچ وجه قابل توجیه نیست.
وی با اشاره‌ای به سرکشی و نظارت سازمان صمت به وضعیت بازار و آمار خرید و فروش در آن گفت: از رسانه‌ها و مردم استان نیز می‌خواهیم در امر نظارت یاری گر ما بوده و هر گونه تخلف را گزارش و تذکر دهند.
استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: از سویی از مردم می‌خواهیم اسیر برخی شایعات نشوند چرا که گاه این شایعات سبب می‌شود مردم به خرید یک جنس بیش از حد نیاز خود پرداخته و با بیشتر شدن تقاضا زمینه ساز افزایش قیمت آن شوند.
معتقد به خام فروشی در معادن استان نیستیم
وی در خصوص خام فروشی در برخی معادن استان نیز گفت: معتقدیم که معادن، زمانی می‌توانند به کمک توسعه استان بیایند که فرآوری شده باشند چرا که خام فروشی سبب یک درآمد نصفه و نیمه شده و ارزش افزوده آن‌چنانی نخواهد داشت.
پورمحمدی افزود: در خصوص کارخانه مس سونگون ، اقدامات برای ایجاد چرخه فرآوری انجام شده و قراردادهای نهایی برای خرید تجهیزات چه از شرکت‌های داخلی و چه خارجی منعقد شده است.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه در زمینه مس تولیدی در استان کم لطفی‌هایی انجام شده، گفت: طبق قانون 15 درصد درآمد حاصل از معادن باید به استان بازگردد که در سال 96، میزان حقوق دولتی از معادن استان حدود 100 میلیارد بوده که 15 میلیارد آن باید به استان بازمی گشت اما تنها سه میلیارد آن برگشته است که پیگیری‌های لازم در این راستا ادامه دارد.
با قطع درختان جنگلی مبارزه می‌کنیم
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه در پاسخ به سوالات یکی از خبرنگاران در خصوص قطع درختان جنگلی گفت: قطع درختان جنگلی یکی از سوژه‌های قابل توجه است که رسانه‌ها با جدیت در آن ورود پیدا کردند.
وی ادامه داد: یک اصل کلی این است که همگی طرفدار محیط زیست و توسعه پایدار هستیم اما باید توجه داشت هر چوبی که حمل می‌شود چوب درخت جنگلی نیست.

پورمحمدی افزود: البته وجود سو استفاده کنندگان در این فضا کم نیست اما برخی ماشین‌هایی که در حال حمل چوب در جاده رؤیت می‌شوند از شهرداری‌ها و بخشداری‌ها مجوز دارند و به شکل قانونی، این کار را انجام می‌دهند اما با مواردی که در چارچوب قانون انجام نمی‌شود به شدت مخالف هستیم.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تشکیل اکیپی با نام کمیته صیانت از درختان در شهرستان‌های استان گفت: از خبرنگاران صدا و سیما خواسته‌ایم با همکاری پلیس راه، ماشین‌هایی که چوب حمل می‌کنند را متوقف کرده و مجوز آنها را کنترل کنند تا در صورت نداشتن مجوز با آنها برخورد شود.
راه آهن تبریز- میانه تا پایان هفته دولت به ایستگاه بستان آباد می‌رسد
جواد رحمتی نیز در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ادامه نیافتن مشکل قطعی برق در سال 98 گفت: با توجه به پیک مصرف، برنامه‌های لازم پیش بینی شده و سعی در تقویت زیرساخت‌های استان شده تا قطعی برق به دلیل ناکارآمدی در سیستم زیرساختی نباشد.
معاون عمرانی استاندار افزود: در طول سال‌های گذشته شاهد افزایش سالانه 3 الی 5 درصدی مصرف برق بودیم اما سال گذشته این میزان 15 الی 16 درصد افزایش داشت که فشار بالایی به شبکه برق وارد کرد که اگر امسال از ظرفیت نیروگاه‌های برقابی بتوانیم بهره ببریم شاهد چنین مشکلی نخواهیم بود.
وی در ادامه با اشاره‌ای به پروژه راه آهن تبریز- میانه گفت: در طول چند سال گذشته وعده‌هایی در خصوص افتتاح این خط آهن داده شده بود اما با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، امسال تلاش خواهیم کرد تا هفته دولت، پروژه را تا بستان آباد مورد بهره برداری قرار دهیم.
رحمتی افزود: متأسفانه بیشتر پروژه‌ها ملی بوده و استان اختیاری در ارتباط با تعیین پیمانکار نداشته بلکه نظارت دورادوری بر روی پروژه‌ها دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اختصاص 20 میلیارد تومان برای اشتغال پایدار روستایی در هشترود

وزیر ورزش و جوانان باید از مردم آذربایجان عذرخواهی کند

دمای هوا در خلخال 15 درجه کاهش یافت

نریمان: ارس عضو سازمان جهانی گردشگری می‌شود

197 نفر در حوادث رانندگی استان اردبیل جان باختند

آگهی فروش کلیه را کم‌تر می‌بینیم

اهداکنندگان عضو و خانواده‌هایشان بهترین نوع بندگی را به جا آورده‌اند

تحقق تعالی مدیریت مدرسه با ارزیابی دقیق و شفاف میسر است

135 هزار بوکانی مورد غربالگری فشار خون بالا قرار می گیرند

تعدادی از منازل روستای فتح آباد تبریز دچار آبگرفتگی شد

اعتبارات لازم برای مطالعه اجرای خط راه‌آهن جلفا به بازرگان در دستور کار قرار گیرد

بازخوانی مجاهدت های حجت الاسلام حسنی ضرورت است

باران و تگرک موجب آبگرفتگی خیابان های مهاباد شد

کشت گلخانه ای وسیعتر در آذربایجان غربی توسعه یابد

بارش باران بر طراوت بهاری ارومیه افزود

افتتاح پروژه های ملی در شرایط تحریم پاسخ قاطع به کاخ سفید است

سبد کالای رمضان در بین خانواده های مددجویان عجب شیر توزیع شد

اجرای طرح باز آفرینی شهری از مهمترین سیاست‌های وزارت راه است

مبارزه با اعتیاد، اولویت نخست در حوزه کارهای فرهنگی است

بهزیستی مراغه آماده دریافت کمک به خانواده های نیازمند است

استانهای مرزی ویترین آبادانی کشور هستند

مبارزه با اعتیاد مستلزم آموزش‌های عمومی و مشارکت‌ مردمی است

25 تن شکر در تبریز کشف شد

نشریات اردبیل نگران تامین کاغذ نباشند/تولید 42 فیلم در سالجاری در اردبیل

قطعه ویژه اهدا کنندگان عضو در وادی رحمت تبریز افتتاح شد

روحانی وارد ماکو شد

50 درصد سهمیه نانوایی‌های متخلف حذف می شود

روابط عمومی؛ تلفیقی از علم و خلاقیت - پرتال شهرداری ارومیه

جزئیات اعتراض کارکنان شهرداری منطقه 3

117 راس دام قاچاق در نقده کشف شد

105 کیلوگرم مواد مخدر در آذربایجان غربی کشف شد

فرودگاه ماکو برای فرود هواپیمای رییس جمهوری آماده است

روزی برای ترویج فرهنگ اهدای عضو

راه های عشایری آذربایجان شرقی با فناوری نانو تثبیت می شود

اقتصاد فرهنگ و هنر در جامعه مغفول مانده است

مهمترین وظیفه روابط عمومی افزایش جلب اعتماد عمومی است - پرتال شهرداری ارومیه

روابط عمومی ها با تعامل هر چه بیشتر با مردم جوابگوی مطالبات شهروندان باشند - پرتال شهرداری ارومیه

روابط عمومی به عنوان گوش شنوا و چشم بینای سازمان پاسخگوی مطالبات شهروندان باشند - پرتال شهرداری ارومیه

ارتباطات منهای تکنولوژی ممکن نیست - پرتال شهرداری ارومیه

7گونه از حیات وحش آذربایجان غربی در خطر انقراض قرار دارند

تضمین حیات انسانی با حفاظت از تنوع زیستی

تداوم مطالعه و مستندنگاری 9 اثر و بافت تاریخی آذربایجان شرقی

تکاب در شبانه روز گذشته خنک ترین شهر آذربایجان غربی بود

مقابله با جنگ اقتصادی دشمن تکرار حماسه سوم خرداد است

کشف 105 کیلوگرم مواد مخدر در آذربایجان غربی

پاسخ وزارت بهداشت به اخباری درباره شیوع آنفلوآنزای پرندگان در آذربایجان شرقی

هواشناسی آذربایجان غربی نسبت به سیلابی شدن مسیل ها هشدار داد

مشارکت500 میلیون ریالی خیرین میانه در جشن گلریزان

بهره‌برداری از فاز اول تصفیه‌خانه فاضلاب پارس‌آباد و بیله‌سوار

دولت در دفاع از طرح جامع مدیریت شهری پیشقدم شود