پیام آذری

آخرين مطالب

حضور منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارویک گامی در جهت رونق تولید ملی اقتصادي

حضور منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارویک گامی در جهت رونق تولید ملی

  بزرگنمايي:

پیام آذری- مناطق آزاد کشورمان با هدف تقویت صادرات و رونق تولید شکل گرفته اند و با توجه به مزیت های اقتصادی و سرمایه گذاری در کنار مشوق های دولتی می توانند به عنوان پشتوانه فعالیت های سرزمین اصلی به ویژه در شرایط کنونی تحریم ها عمل کنند .
عضو هیئت مدیره و معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ارس هدف از شرکت در نمایشگاه ارویک را معرفی توانمندی های این منطقه در زمینه های تولید، ترانزیت، صادرات و گردشگری عنوان کرد و گفت: مذاکراتی هم با فعالان اقتصادی و مسوولان این کشور از جمله رییس اتاق بازرگانی ارمنستان در جهت افزایش همکاری ها انجام شد.
صفر شاسفند با اشاره به راه اندازی منطقه آزاد مغری توسط ارمنستان و نزدیکی این منطقه به زون نوردوز منطقه آزاد ارس، گفت: در جریان بازدید وزیر اقتصاد ارمنستان از غرفه ارس در نمایشگاه ارویک در زمینه انجام سرمایه گذاری ها و تولیدات مشترک مباحثی مطرح و مقرر شد تجارب خود را در اختیار مجریان منطقه آزاد مغری قرار دهیم.
وی با بیان اینکه با برگزاری 2 نشست در محل نمایشگاه و سفارت کشورمان در ارمنستان مزیت های منطقه آزاد ارس در زمینه تولید، سرمایه گذاری و گردشگری تبیین شد، اظهارداشت: در زمینه مسائل پولی و بانکی هم به منظور سنجش توان همکاری این کشور با ما در شرایط تحریم مذاکراتی انجام شد.
وی ایجاد بانک مشترک را یکی از موضوعات مطرح شده در این مذاکرات عنوان کرد و گفت: میزان آگاهی فعالان اقتصادی ارمنستان از توانمندی های ما ناکافی است و باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم.
وی با بیان اینکه در کنار جاذبه های طبیعی و تاریخی ارس، فرصت ها و مزیت های سرمایه گذاری در این منطقه مورد توجه سرمایه گذاران ارمنستان قرار گرفت، افزود: از طریق افزایش مراودات و تقویت همکاری های رسانه ای می توانیم میزان آگاهی دو طرف را از توانمندی های موجود افزایش دهیم.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ارس از برنامه ریزی خبرگزاری دولتی ارمنستان برای اعزامی گروهی به ارس خبر داد و اظهارداشت: تا زمانی که شناخت دقیق و روزآمدی از همدیگر نداشته باشیم، همکاری اثر بخشی نخواهیم داشت.
وی با اشاره به مصوبه مجلس ارمنستان در مورد اعمال تعرفه ترجیحی برای واردات برخی کالاهای ایرانی به این کشور، گفت: با تمام کشورهای همسایه می توانیم این مقررات را در راستای رونق تجاری اعمال کنیم ولی آنچه مسلم است باید متقابل باشد تا از امتیازات یکدیگر استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه برقراری تعرفه ترجیحی برای برخی کالاهای وارداتی از ارمنستان هم در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، خاطرنشان کرد: مناطق آزاد کشورمان می توانند نقش مهمی در مقابله با تریحم ها ایفا کنند به شرطی که بخشنامه های متعدد فعالیت این مناطق را محدود نکنند.
شاسفند در این زمینه پیشنهاد کرد: شورای مقابله با تحریم تشکیل شده و اختیارات بیشتری به مناطق آزاد داده شود تا از ظرفیت های موجود در جهت رونق اقتصادی کشور استفاده بهتری شود.
وی با اشاره به اینکه منطقه آزاد ارس با دارا بودن 100 هزار مترمربع انبار کالا می تواند محلی برای دپوی کالاهای مورد نیاز کشور باشد، گفت: استعداد فروش نفت هم از این منطقه وجود دارد.
شاسفند با بیان اینکه در این رابطه مذاکراتی با مسوولان نخجوان انجام شده است، گفت: برای این منظور مکانیزم مناسب با شرایط موجود باید تعریف شود.
وی انسجام مدیریتی در شورای مقابله با تحریم را به جهت جلوگیری از انحصار و رانت ضروری دانست و خاطرنشان کرد: ایرانیان مقیم خارج از کشور ظرفیت خوبی برای افزایش همکاری های تجاری با کشورهای همسایه هستند و در زمینه مبادله پولی هم می توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.
شاسفند در عین حال گفت: این همکاری ها باید حساب شده و بر اساس دستور کار ویژه ای باشد تا رانت و فساد ایجاد نشود.
وی مناطق آزاد را مجرای تنفسی کشور در شرایط تحریم دانست و گفت: در صورت اعتمادسازی و شناسایی تاجران توانمند، منطقه آزاد ارس می تواند از طریق ارمنستان و ماکو از طریق ترکیه بخش مهمی از نیاز شمال غرب به کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز بخش تولید را تامین کند.
وی تداوم شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی را از برنامه های منطقه آزاد ارس در جهت معرفی مزیت های منطقه به سرمایه گذاران داخلی و خارجی عنوان کرد و گفت: در زمان حاضر عراق و سوریه بازار مناسبی برای کالاهای ایرانی هستند و باید با افزایش کیفیت در مسیر نفوذ پایدار به این بازارها تلاش شود.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ارس هم حضور در نمایشگاه ارویک ارمنستان را در راستای سیاست های دولت به منظور گسترش تعاملات با کشورهای همسایه عنوان کرد و گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد ارس، کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان از کشورهای هدف ما محسوب می شوند.
یوسف داداش زاده با اشاره به حضور چند ماه پیش هیاتی از منطقه آزاد ارس در نخجوان، گفت: در این دیدار در زمینه توسعه همکاری های صنعتی، گردشگری و کشاورزی با جمهوری آذربایجان صحبت و مقرر شد بسته های مشترک گردشگری بین منطقه آزاد ارس و ماکو با نخجوان تهیه شود.
وی یکی از اهداف حضور در نمایشگاه ارویک ارمنستان را معرفی ظرفیت های گردشگری منطقه عنوان و خاطرنشان کرد: کشور ما ارزان ترین مقصد گردشگری در دنیا به شمار می رود و با معرفی بهتر ظرفیت های موجود می توانیم نتایج خوبی بگیریم.
داداش زاده با اشاره به اینکه گردشگری پاکترین صنعت بوده و با ارزش افزوده بالا و غیرقابل تحریم است، اظهارداشت: تا زمانی که ظرفیت های موجود را به خوبی معرفی نکنیم نمی توانیم انتظار زیادی در جذب گردشگر خارجی داشته باشیم.
وی شرکت در نمایشگاه های خارجی را فرصت مناسبی برای تبیین و تشریح جاذبه ها و استعدادهای کشور در زمینه های مختلف اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: در نمایشگاه ارمنستان با همکاری و همراهی رایزنان بازرگانی و فرهنگی، همچنین انجمن دوستی ایران و ارمنستان تعدادی ملاقات انجام و نشستی با محوریت معرفی جاذبه های ارس برگزار شد.
داداش زاده اختصاص غرفه ای از مسجد کبود ایروان به منطقه آزاد ارس را یکی از نتایج این سفر اعلام کرد و گفت: بیشتر گردشگران خارجی از این مسجد دیدن می کنند و چند استان کشورمان از جمله اصفهان هم در این مسجد دارای غرفه هستند.
وی اظهارداشت: با مسوولان ارمنستان برای ایجاد این غرفه توافق شده است و پس از ابلاغ وزارت امورخارجه کشورمان نسبت به دایر کردن آن اقدام می کنیم.
داداش زاده با اشاره به اینکه سال گذشته هیاتی از دانشکده ایران شناسی ارمنستان از منطقه آزاد ارس دیدن کردند، گفت: همزمان با نمایشگاه ارویک، نشستی با مسوولان این دانشکده داشتیم و برای همکاری در زمینه توسعه گردشگری علمی به توافق رسیدیم.
وی با اشاره به اینکه امکانات رفاهی و هتلینگ منطقه آزاد ارس خیلی ارزانتر از کشورهای همسایه همچون ارمنستان است، افزود: در کنار این امکانات ارزان، جاذبه های تاریخی و طبیعی منطقه می تواند هر گردشگری را جذب کند.
وی با اشاره به دیدار سفیر کشورمان در ارمنستان از غرفه منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارویک، گفت: سید کاظم سجادی در این دیدار زمینه گسترش همکاری با ارمنستان را فراهم دانست و با توجه به هم مرز بودن ارس با این کشور بر فعالیت بیشتر ما در این زمینه تاکید کرد.
داداش زاده همچنین برگزاری پنل تخصصی سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارمنستان را در جهت معرفی ظرفیت ها و مشوق های منطقه عنوان و از رایزنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان به جهت همکاری در زمینه برگزاری نشست ها و انجام دیدارها قدردانی کرد.
به هر روی، حضور مناطق آزاد در نمایشگاه های خارجی با هدف گسترش همکاری های تجاری و صادرات در کنار توسعه گردشگری می تواند چرخ تولید و خدمات داخلی را به تحرک واداشته و رونق اقتصاد ملی را سبب شود.
نمایشگاه اوراسیا در ایروان ارمنستان با عنوان " اکسپو ارویک " با حضور شرکت های ایرانی فعال در حوزه کشورهای cis در تاریخ 14 تا 17 اردیبهشت امسال برگزار شد.





نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

96 بسته ارز خارجی در مهاباد کشف شد

صادرات بیش از 16 میلیون تن مواد معدنی خام از معادن آذربایجان غربی

180 هزار میلیارد ریال صرف اشتغال زایی در مناطق محروم کشور می شود

حرکت‌های مهمی برای اشتغال و مهار بیکاری در کشور انجام شده است

کسب و کارهای خرد سهم بیشتری را در اشتغال کشور به خود اختصاص داده است

ارتباط تلفنی 13 روستای تکاب برقرار شد

بهره‌برداری بیشتر از معادن مس و طلا در استان ضروری است

7.5میلیارد ریال برای کفپوش سالن غدیر ارومیه هزینه شد

حذف نقاط حادثه ‌خیز برای کاهش تصادفات رانندگی ضروری است

احیای واحدهای راکد چرخه تولید را تسریع می کند

شاخص کل بازار بورس در آذربایجان غربی افزایش یافت

کشف محموله 400 میلیون ریالی احشام قاچاق در محور اشنویه

تولید پلی اتیلن پتروشیمی مهاباد در کشور رکورد زد

51 نوع ماده معدنی در آذربایجان غربی شناسایی شده است

برداشت پشم از نژاد قوچ ماکویی در مرند آغاز شد

استقرار هاب های لجستیک در شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی ضروری است

گلخانه های خانگی در خلخال ایجاد می شود

راه ارتباطی خلخال - گیلان دو بانده می شود

117طرح تولیدی در بخش کشاورزی در اردبیل فعال شد

سد حاجیلار با حضور رییس جمهوری افتتاح می شود

38 درصد اراضی کلزای آذربایجان شرقی مکانیزه کشت می شود

طرح های راکد استان اردبیل فعال شوند

فرماندار ورزقان: تجهیز چاه های کشاورزی به کنتور ضروری است

سد سردشت؛ پهنه ای حیات بخش در نقطه صفر مرزی

بیش از 46 هزار دستگاه کامیون از مرز بازرگان عبور کرد

افزایش 22 درصدی قیمت بلیط قطار پس از ماه مبارک رمضان/ افتتاح خط آهن «میانه - بستان‌آباد» در سال جاری

46 درصد نیروی کار بخش کشاورزی زنان هستند

2 طرح ریلی در راه آهن آذربایجان به بهره برداری رسید

معاون وزیر راه: قطار تهران - آنکارا مجدد راه اندازی می شود

تکمیل 300 پروژه نیمه کاره خلخال 25 سال زمان نیاز دارد

آذربایجان شرقی با تولید 90 هزار تن تخم مرغ رتبه سوم کشوری است

داد و ستد سهام در بورس تبریز 1.25 برابر افزایش یافت

واگذاری رایگان مغازه های ارس به حادثه دیده های بازار تبریز

روند توسعه در مجتمع فولاد صنعت بناب شتاب می گیرد

بنیاد مسکن اردبیل 1100 منزل آسیب دیده سیل لرستان را بازسازی می کند

طرح های توسعه روستایی با محوریت اشتغال اجرا می شود

کشاورزان از برداشت زودهنگام محصول خودداری کنند

مدیر شیلات: سالانه 5800 تن ماهی در آذربایجان شرقی تولید می شود

هزار و 414 طرح روستایی اردبیل نیازمند تسهیلات اشتغال پایدار هستند

رشد 52 درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات آذربایجان شرقی

تکمیل طرح های راکد در روستاها در اولویت است

تولید 13317 تن عسل در آذربایجان شرقی در سال 97

آذربایجان شرقی دومین تولیدکننده عسل در کشور است

طرح های اشتغالزا در مناطق محروم و روستایی استان اردبیل حمایت می شود

900 هزار هکتار پروژه آبیاری تحت فشار در سطح کشور در دولت تدبیر و امید اجرا شده است

استاندار: 200 هزار میلیارد ریال در آذربایجان غربی سرمایه گذاری شد

تحقق «رونق تولید» در سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی

عملیات احداث قطعه سوم آزاد راه بازرگان - مرند آغاز شد

افتتاح و کلنگ زنی 44 طرح گازرسانی در آذربایجان غربی

80 هزار میلیارد ریال در حوزه آب هزینه شده است