پیام آذری

آخرين مطالب

حضور منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارویک گامی در جهت رونق تولید ملی اقتصادي

حضور منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارویک گامی در جهت رونق تولید ملی

  بزرگنمايي:

پیام آذری- مناطق آزاد کشورمان با هدف تقویت صادرات و رونق تولید شکل گرفته اند و با توجه به مزیت های اقتصادی و سرمایه گذاری در کنار مشوق های دولتی می توانند به عنوان پشتوانه فعالیت های سرزمین اصلی به ویژه در شرایط کنونی تحریم ها عمل کنند .
عضو هیئت مدیره و معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ارس هدف از شرکت در نمایشگاه ارویک را معرفی توانمندی های این منطقه در زمینه های تولید، ترانزیت، صادرات و گردشگری عنوان کرد و گفت: مذاکراتی هم با فعالان اقتصادی و مسوولان این کشور از جمله رییس اتاق بازرگانی ارمنستان در جهت افزایش همکاری ها انجام شد.
صفر شاسفند با اشاره به راه اندازی منطقه آزاد مغری توسط ارمنستان و نزدیکی این منطقه به زون نوردوز منطقه آزاد ارس، گفت: در جریان بازدید وزیر اقتصاد ارمنستان از غرفه ارس در نمایشگاه ارویک در زمینه انجام سرمایه گذاری ها و تولیدات مشترک مباحثی مطرح و مقرر شد تجارب خود را در اختیار مجریان منطقه آزاد مغری قرار دهیم.
وی با بیان اینکه با برگزاری 2 نشست در محل نمایشگاه و سفارت کشورمان در ارمنستان مزیت های منطقه آزاد ارس در زمینه تولید، سرمایه گذاری و گردشگری تبیین شد، اظهارداشت: در زمینه مسائل پولی و بانکی هم به منظور سنجش توان همکاری این کشور با ما در شرایط تحریم مذاکراتی انجام شد.
وی ایجاد بانک مشترک را یکی از موضوعات مطرح شده در این مذاکرات عنوان کرد و گفت: میزان آگاهی فعالان اقتصادی ارمنستان از توانمندی های ما ناکافی است و باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم.
وی با بیان اینکه در کنار جاذبه های طبیعی و تاریخی ارس، فرصت ها و مزیت های سرمایه گذاری در این منطقه مورد توجه سرمایه گذاران ارمنستان قرار گرفت، افزود: از طریق افزایش مراودات و تقویت همکاری های رسانه ای می توانیم میزان آگاهی دو طرف را از توانمندی های موجود افزایش دهیم.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ارس از برنامه ریزی خبرگزاری دولتی ارمنستان برای اعزامی گروهی به ارس خبر داد و اظهارداشت: تا زمانی که شناخت دقیق و روزآمدی از همدیگر نداشته باشیم، همکاری اثر بخشی نخواهیم داشت.
وی با اشاره به مصوبه مجلس ارمنستان در مورد اعمال تعرفه ترجیحی برای واردات برخی کالاهای ایرانی به این کشور، گفت: با تمام کشورهای همسایه می توانیم این مقررات را در راستای رونق تجاری اعمال کنیم ولی آنچه مسلم است باید متقابل باشد تا از امتیازات یکدیگر استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه برقراری تعرفه ترجیحی برای برخی کالاهای وارداتی از ارمنستان هم در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، خاطرنشان کرد: مناطق آزاد کشورمان می توانند نقش مهمی در مقابله با تریحم ها ایفا کنند به شرطی که بخشنامه های متعدد فعالیت این مناطق را محدود نکنند.
شاسفند در این زمینه پیشنهاد کرد: شورای مقابله با تحریم تشکیل شده و اختیارات بیشتری به مناطق آزاد داده شود تا از ظرفیت های موجود در جهت رونق اقتصادی کشور استفاده بهتری شود.
وی با اشاره به اینکه منطقه آزاد ارس با دارا بودن 100 هزار مترمربع انبار کالا می تواند محلی برای دپوی کالاهای مورد نیاز کشور باشد، گفت: استعداد فروش نفت هم از این منطقه وجود دارد.
شاسفند با بیان اینکه در این رابطه مذاکراتی با مسوولان نخجوان انجام شده است، گفت: برای این منظور مکانیزم مناسب با شرایط موجود باید تعریف شود.
وی انسجام مدیریتی در شورای مقابله با تحریم را به جهت جلوگیری از انحصار و رانت ضروری دانست و خاطرنشان کرد: ایرانیان مقیم خارج از کشور ظرفیت خوبی برای افزایش همکاری های تجاری با کشورهای همسایه هستند و در زمینه مبادله پولی هم می توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.
شاسفند در عین حال گفت: این همکاری ها باید حساب شده و بر اساس دستور کار ویژه ای باشد تا رانت و فساد ایجاد نشود.
وی مناطق آزاد را مجرای تنفسی کشور در شرایط تحریم دانست و گفت: در صورت اعتمادسازی و شناسایی تاجران توانمند، منطقه آزاد ارس می تواند از طریق ارمنستان و ماکو از طریق ترکیه بخش مهمی از نیاز شمال غرب به کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز بخش تولید را تامین کند.
وی تداوم شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی را از برنامه های منطقه آزاد ارس در جهت معرفی مزیت های منطقه به سرمایه گذاران داخلی و خارجی عنوان کرد و گفت: در زمان حاضر عراق و سوریه بازار مناسبی برای کالاهای ایرانی هستند و باید با افزایش کیفیت در مسیر نفوذ پایدار به این بازارها تلاش شود.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ارس هم حضور در نمایشگاه ارویک ارمنستان را در راستای سیاست های دولت به منظور گسترش تعاملات با کشورهای همسایه عنوان کرد و گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد ارس، کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان از کشورهای هدف ما محسوب می شوند.
یوسف داداش زاده با اشاره به حضور چند ماه پیش هیاتی از منطقه آزاد ارس در نخجوان، گفت: در این دیدار در زمینه توسعه همکاری های صنعتی، گردشگری و کشاورزی با جمهوری آذربایجان صحبت و مقرر شد بسته های مشترک گردشگری بین منطقه آزاد ارس و ماکو با نخجوان تهیه شود.
وی یکی از اهداف حضور در نمایشگاه ارویک ارمنستان را معرفی ظرفیت های گردشگری منطقه عنوان و خاطرنشان کرد: کشور ما ارزان ترین مقصد گردشگری در دنیا به شمار می رود و با معرفی بهتر ظرفیت های موجود می توانیم نتایج خوبی بگیریم.
داداش زاده با اشاره به اینکه گردشگری پاکترین صنعت بوده و با ارزش افزوده بالا و غیرقابل تحریم است، اظهارداشت: تا زمانی که ظرفیت های موجود را به خوبی معرفی نکنیم نمی توانیم انتظار زیادی در جذب گردشگر خارجی داشته باشیم.
وی شرکت در نمایشگاه های خارجی را فرصت مناسبی برای تبیین و تشریح جاذبه ها و استعدادهای کشور در زمینه های مختلف اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: در نمایشگاه ارمنستان با همکاری و همراهی رایزنان بازرگانی و فرهنگی، همچنین انجمن دوستی ایران و ارمنستان تعدادی ملاقات انجام و نشستی با محوریت معرفی جاذبه های ارس برگزار شد.
داداش زاده اختصاص غرفه ای از مسجد کبود ایروان به منطقه آزاد ارس را یکی از نتایج این سفر اعلام کرد و گفت: بیشتر گردشگران خارجی از این مسجد دیدن می کنند و چند استان کشورمان از جمله اصفهان هم در این مسجد دارای غرفه هستند.
وی اظهارداشت: با مسوولان ارمنستان برای ایجاد این غرفه توافق شده است و پس از ابلاغ وزارت امورخارجه کشورمان نسبت به دایر کردن آن اقدام می کنیم.
داداش زاده با اشاره به اینکه سال گذشته هیاتی از دانشکده ایران شناسی ارمنستان از منطقه آزاد ارس دیدن کردند، گفت: همزمان با نمایشگاه ارویک، نشستی با مسوولان این دانشکده داشتیم و برای همکاری در زمینه توسعه گردشگری علمی به توافق رسیدیم.
وی با اشاره به اینکه امکانات رفاهی و هتلینگ منطقه آزاد ارس خیلی ارزانتر از کشورهای همسایه همچون ارمنستان است، افزود: در کنار این امکانات ارزان، جاذبه های تاریخی و طبیعی منطقه می تواند هر گردشگری را جذب کند.
وی با اشاره به دیدار سفیر کشورمان در ارمنستان از غرفه منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارویک، گفت: سید کاظم سجادی در این دیدار زمینه گسترش همکاری با ارمنستان را فراهم دانست و با توجه به هم مرز بودن ارس با این کشور بر فعالیت بیشتر ما در این زمینه تاکید کرد.
داداش زاده همچنین برگزاری پنل تخصصی سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارمنستان را در جهت معرفی ظرفیت ها و مشوق های منطقه عنوان و از رایزنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان به جهت همکاری در زمینه برگزاری نشست ها و انجام دیدارها قدردانی کرد.
به هر روی، حضور مناطق آزاد در نمایشگاه های خارجی با هدف گسترش همکاری های تجاری و صادرات در کنار توسعه گردشگری می تواند چرخ تولید و خدمات داخلی را به تحرک واداشته و رونق اقتصاد ملی را سبب شود.
نمایشگاه اوراسیا در ایروان ارمنستان با عنوان " اکسپو ارویک " با حضور شرکت های ایرانی فعال در حوزه کشورهای cis در تاریخ 14 تا 17 اردیبهشت امسال برگزار شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معاون اول رئیس جمهور به آذربایجان غربی سفر می کند

ضرورت تدوین قانون جامع معاملات دولتی در نظام حقوقی ایران

تبریز می‌تواند مرکزی برای نجات مشکلات اقتصادی کشور باشد

مواد اولیه معادن از خام فروشی به محصول فروشی تبدیل شود/ ایجاد واحد نظارت بر صادرات در سازمان صمت استان

ایران از نظر منابع انسانی در رتبه سوم قرار گرفته است

افتتاح 111 پروژه برق رسانی در هفته دولت

40 درصد منابع بانک‌ها و موسسات اعتباری باید صرف صنایع شود

رییس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی معرفی شد

12 خوشه صنعتی در استان اردبیل راه‌اندازی می‌شود

235 تن بادام در مرند تولید می‌شود

حجم معاملات بازار بورس به 200هزار میلیارد تومان رسید

اختصاص سالانه 300 میلیارد ریال برای محرومیت‌زدایی آذربایجان غربی

130 تن قیر قاچاق در ارومیه کشف شد

334 هزار تن گندم در آذربایجان غربی از زارعان خریداری شد

3865 پرونده تخلف صنفی در آذربایجان غربی تشکیل شد

تمام ارقام بذر چغندر قند در داخل کشور تولید می‌شود

1500 تن چغندرقند به روش نواری در میاندوآب کشت شد

مسئولان در تعیین قیمت مناسب مرغ اهتمام ویژه داشته‌باشند

سرمایه در گردش از نان شب واجب‌تر است

رکود 34 درصدی واحدهای صنعتی در اردبیل/12 خوشه جدید صنعتی راه‌اندازی می‌شود

تقویت پیوندهای مرزی در منطقه آزاد ماکو پیگیری می‌شود

زمینه برای گسترش حضور سرمایه گذاران در ماکو فراهم شود

افزایش عوارض خروج از کشور به کاهش درآمد مرزنشینان دامن زده است

بدون تامین امنیت توسعه اقتصادی در مناطق آزاد محقق نمی شود

واردات 557 راس تلیسه آبستن سمینتال به آذربایجان غربی

امکانات و منابع مالی دولت محدود است

429 طرح اشتغال زایی اردبیل با مشارکت بنیاد برکت فعال سازی می‌شود

تعاونی‌های راکد اردبیل نیازمند 1500 میلیارد ریال تسهیلات هستند

سرمایه‌گذار آماده احداث بازار نوین آبزیان در اردبیل است

قیمت گوشی تلفن همراه متاثر از قیمت ارز است

ثبت 7 وقف جدید در سردشت طی سال جاری

اجرای «طرح سیستم آبیاری تزریقی»در بیابان زدایی موثر است/ قرن 21، قرن جنگ آب است

شرکت 23 تولیدکننده آذربایجان‌شرقی در نمایشگاه توانمندی‌های عشایر و روستاییان

الگوهای موفق و دانش بنیان برای توسعه سرمایه گذاری معرفی شود

باید محیط های اداری را برای مفسدین ناامن کرد

178میلیارد تومان از اعتبارات اسناد خزانه آذربایجان غربی جذب شد

وصول بیش از90درصد مالیات در آذربایجان غربی

رشد 43 درصدی وصول درآمدهای آذربایجان غربی طی سالجاری

معوقات کارتهای بازرگانی در آذربایجان غربی به 1400 میلیارد تومان رسید

صادرات 134 میلیون دلاری کالاهای کشاورزی از گمرکات استان در 4 ماهه اول سال

کالاهای اقتصادی مهمی که حشرات تولید می‌کنند

باغدار مشگین‌شهری رکورددار برداشت محصول شلیل شد

ظرفیت گردشگری دریاچه ارومیه با برنامه ریزی قابل بهره برداری است

ظرفیتهای گردشگری آذربایجان غربی معرفی شود

آغاز بکار دومین جشنواره ملی گردشگری و ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در آذربایجان غربی

آذربایجان غربی رتبه اول فضای کسب و کار را به خود اختصاص داد

حضور 30 استان در ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی آذربایجان غربی

کشت پسته در 200 هکتار از اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه

عملیات روسازی 90درصد از مسیر راه‌آهن اردبیل در سفر رئیس جمهوری شروع می‌شود

رونمایی از تجهیزات و ماشین آلات مدرن گروه صنعتی تراکتور سازی تبریز