پیام آذری

آخرين مطالب

حراج تجهیزات پرافتخارترین تیم دوچرخه سواری آسیا ورزشي

حراج تجهیزات پرافتخارترین تیم دوچرخه سواری آسیا

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - انتشار خبر حراج دوچرخه های تیم «پتروشیمی تبریز» که سال ها بر قله دوچرخه سواری آسیا قرار داشت و پرافتخارترین تیم قاره کهن در این رشته ورزشی محسوب می شد و چند سال قبل منحل شده است، حس بدی به آدم می دهد و مظلومیت این رشته ورزشی را فریاد می زند.
به گزارش ایرنا، تا همین چند سال قبل، مسابقه ای در سطح آسیا برگزاری نمی شد که تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی» تبریز و دوچرخه سواران نام آور آن در رده های نخست جای نگیرند.
هر چند ستاره تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در سال 1395 به دنبال بی توجهی مدیریت این واحد به ورزش حرفه ای به یک باره افول کرد، اما کسی باور نمی کند که پتروشیمی به وضعیتی گرفتار آمده باشد که ناگزیر از فروش چند عدد دوچرخه باشد.
کافی است برای شناخت دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در اینترنت جستجویی کرد تا جایگاه این تیم و دوچرخه سواران نام آورش همچون قادر میزبانی، احد کاظمی و چهره های پرتعداد دیگر را در عرصه مسابقات آسیایی درک کرد.
** نگاهی اجمالی به تیم دوچرخه سواری پتروشیمی تبریز
تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی» در سال 2002 به عنوان یک تیم باشگاهی در شهر تبریز تأسیس شد و فعالیت خود را با شرکت در تورهای منطقه‌ای، لیگ‌های داخلی و تورهای بین‌المللی همچون تور ترکیه و تورهای پرلیس، جالاجا و لانکاوی مالزی آغاز کرد.
پس از چهار سال در فصل 2007-2008، نام تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در فهرست تیم‌های کونتیننتال اتحادیه بین‌المللی دوچرخه‌سواری ثبت شد؛ این تیم، فصل 2007-2008 را با استفاده از دوچرخه‌سواران بومی خود آغاز کرد و اگرچه نخستین بار بود که به عنوان یک تیم کونتیننتال در مسابقات شرکت می‌کرد؛ اما با کسب 909٫64 امتیاز در 5 تور خارجی و 2 تور داخلی بین‌المللی، مقام نخست تورهای آسیایی 2007-2008 را به دست آورد؛ در آن فصل، 3 رتبهٔ اول انفرادی نیز به رکاب‌زنان تیم پتروشیمی تبریز اختصاص یافت.
تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در فصل 2008-2009 با استخدام «آندری میرزوف»، رکاب‌زن قزاقستانی و چند دوچرخه‌سوار بومی، جایگاه نخست خود را حفظ کرد؛ آن‌ها در این فصل با شرکت در 5 تور خارجی و 2 تور داخلی بین‌المللی و کسب 1015 امتیاز، با اختلاف تقریباً دو برابری با تیم دوم، باز هم در رتبه نخست آسیا جای گرفتند؛ رکاب‌زنان پتروشیمی تبریز در آن فصل در رده‌بندی انفرادی نیز 3 رتبهٔ اول را تصاحب کردند.
افتخارآفرینی تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» برای ورزش کشورمان تا سال 2011 نیز ادامه داشت و رکابزنان آن به ویژه مهدی سهرابی در این سال در تورهای لانکاوی و جالاجای مالزی و تور دوچرخه سواری تایوان چندین عنوان نخست را درو کردند.
هر چند فعالیت تیم «پتروشیمی تبریز» تا سال 2016 نیز ادامه داشت، اما نیمه دوم آن سال، مدیریت مجتمع از تصمیمش برای انحلال این تیم حرفه ای و پرافتخار به بهانه نبود منابع مالی خبر داد و در نتیجه چهار نفر از بهترین رکابزنان تیم متشکل از صمد پورسیدی، قادر میزبانی، بهنام ملکی و مهدی سهرابی از این تیم خداحافظی کردند و به تیم شهرداری تبریز پیوستند.
به این ترتیب ستاره درخشان آسمان دوچرخه سواری ایران و آسیا در سایه باور نداشتن مدیریت مجتمع پتروشیمی تبریز به فعالیت های ورزشی و اجتماعی به عنوان پیوست گریزناپذیر فعالیت های صنعتی و اقتصادی افول کرد و فرد یا نهادی نیز از خود نپرسید که چگونه می توان در برابر متلاشی شدن چنین سرمایه ای ورزشی و اجتماعی که با خون دل خوردن جمعی از جوانان و پیشکسوتان این مرز وبوم جمع شده بود، این اندازه بی توجه بود.
البته پتروشیمی تبریز در آن زمان اعلام کرد که قصد دارد در حوزه جوانان تیمداری کند که این اقدام نیز به نظر کارشناسان امر، تنها سرپوشی برای فرار از اتهام انحلال پرافتخارترین تیم دوچرخه سواری آسیا و کم کردن زهر این اتفاق نامیمون بود.
حال اما مدیریت مجتمع پتروشیمی تبریز حتی وجود دوچرخه های تیم دوچرخه سواری منتسب به این تیم را نیز برنمی تابد و در اقدامی قابل تامل تصمیم گرفته است که آنها را به مزایده بگذارد تا آخرین نشانه های امپراطوری دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در آسیا محو و نابود شود.
** تمام تلاش مان را برای جلوگیری از حراج دوچرخه ها به کار می بریم
مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در گفت و گو با ایرنا با ابراز تاسف از انتشار خبر حراج دوچرخه های تیم «پتروشیمی تبریز» اظهار داشت: ما تاکنون چند بار با مدیرعامل مجتمع پتروشیمی تبریز جلسه گذاشته ایم و بارها مکاتبه کرده ایم تا شاید بتوانیم به حفظ سرمایه ورزشی آن کمک کنیم.
ایوب بهتاج افزود: مدیریت پتروشیمی تبریز حتی به ما وعده داد که تیمداری کنند و ما نیز قول مساعد دادیم که هر کمکی از دست مان برآید، کوتاهی نکنیم، اما چه کنیم که مالکیت دوچرخه ها با مجتمع پتروشیمی است و ما غیر از تعامل و تلاش برای اقناع، کاری از دست مان نمی آید.
وی ادامه داد: البته ما این پیشنهاد را نیز کردیم که حداقل دوچرخه ها را در اختیار هیات دوچرخه سواری آذربایجان شرقی قرار دهند تا استعدادهای دیگری با استفاده از آنها در عرصه های ملی و بین المللی بدرخشند و شکوفا شوند.
مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی گفت: من امروز در تهران هستم، اما فردا نیز جلسه ای با مدیر عامل پتروشیمی تبریز دارم تا بلکه بتوانم با همکاری همدیگر کاری کنیم.
** دوچرخه ها به هیات دوچرخه سواری استان واگذار شوند
در همین حال دبیر هیأت دوچرخه سواری آذربایجان شرقی نیز با ابراز ناراحتی از فروش تجهیزات تیم دوچرخه سواری پتروشیمی تبریز گفت: تیم پتروشیمی تبریز قرار شد در بخش جوانان تیمداری کند، اما سال گذشته فقط دوچرخه‌ها را به رکابزنان تحویل دادند و آنها را به هیچ مسابقه‌ای اعزام نکردند، با این حال ما به همین هم راضی بودیم.
ناصر هوشیار افزود: قرار بود امسال دوباره تیمداری کنند و از ما برآورد هزینه خواستند که ما هم اعلام کردیم با کمترین هزینه، 50 میلیون تومان، می توانیم تیم را جمع و جور و به مسابقات اعزام کنیم، چون مهم تجهیزات است که پتروشیمی آن را در اختیار دارد.
وی ادامه داد: اما در نهایت خبری از تیمداری نشد و بعد متوجه شدیم مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز اعلام کرده کل تجهیزات فروخته شود.
دبیر هیات دوچرخه سواری آذربایجان شرقی تاکید کرد: این تجهیزات و دوچرخه‌های جاده، تایم تریل و پیست در چند سال جمع شده و واقعاً حیف است به عنوان یادگار سال های پرافتخار دوچرخه سواری ایران به مغازه داران فروخته شود.
وی گفت: این دوچرخه‌ها می‌تواند کمک زیادی به رکابزنان شهر تبریز کند و بر این اساس ما از هیأت دوچرخه سواری به مدیر کل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی نامه زدیم که با مدیرعامل پتروشیمی صحبت کند تا در صورت امکان این تجهیزات به صورت رایگان در اختیار هیأت قرار گیرد، اما اگر خیلی به پول احتیاج دارند، آنها را با قیمت پایین‌تر به ما بفروشند.
وی اضافه کرد: آن زمان که تیم پتروشیمی تبریز فعالیت حرفه‌ای داشت، هر سال تعدادی دوچرخه خریداری می‌کردند که در زمان خود بهترین بود و نفراتی مثل قادر میزبانی، مهدی سهرابی و میرصمد پورسیدی با آن دوچرخه‌ها در بهترین تورها رکاب می‌زدند؛ حال اگر امروز این دوچرخه‌ها را به جوانان بدهند، باور کنید زندگی آن رکابزنان جوان زیر و رو می‌شود.
** دوچرخه ها از رده خارج اند
مدیر روابط عمومی مجتمع پتروشیمی تبریز نیز در تماس خبرنگار ایرنا اعلام کرد که دوچرخه های در اختیار این واحد از رده خارج و خرابند.
ابراهیم افشاری گفت: بر اساس مقررات پتروشیمی، وقتی هر وسیله نقلیه از جمله دوچرخه و خودرو از رده خارج شود، دیگران نمی توان آن را استفاده کرد.
وی در پاسخ به این سوال که چرا دوچرخه ها را در اختیار هیات دوچرخه سواری استان قرار نمی دهید، اظهار داشت: این دوچرخه خرابند و اگر فردا برای کسی هنگام استفاده از آنها مشکلی پیش بیاید، چه کسی پاسخگو خواهد بود.
وی اضافه کرد: مجتمع پتروشیمی تبریز در زمان حاضر بیشتر روی ورزش های همگانی تمرکز دارد و در مناسبت های مختلف بین کارکنان مسابقات دوچرخه سواری برگزار می کند.
518

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فسخ قرارداد لیکنز و تراکتور

سالن ورزش های باستانی سراب افتتاح شد

دعوت از فوتسالیست آذربایجان شرقی به اردوی تیم ملی زیر 20 سال

توجه به ورزش محلات، از مهم‌ترین دغدغه‌های سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز است

صدور رای کمیته وضعیت در خصوص شکایت یونس محمدزاده از باشگاه ماشین‌سازی

عجیب‌ترین ارزسوزی‌ها در فوتبال ایران

انتخاب هیئت ووشوی تبریز به عنوان برترین هیئت آذربایجان شرقی در سال 97

همایش دوچرخه سواری همگانی در مهاباد برگزار شد

قایقران مهابادی به رقابت های جهانی ژاپن دعوت شد

شهرداری تبریز از تمامی فعالیت های بسکتبال محروم شد

لیگ نوزدهم فوتبال از 10 مرداد آغاز می‌شود

دعوت از دو والیبالیست آذربایجان شرقی به اردوی تیم ملی

تیکی تاکای ناموفق در تبریز/ چه کسانی قهرمانی را از تراکتور گرفتند؟

شهرداری تبریز از فعالیت در بسکتبال محروم شد

تداوم آماده سازی سالن غدیر ارومیه برای میزبانی لیگ ملتهای2019 والیبال

دستگاه های اجرایی برای برگزاری لیگ ملت های 2019 والیبال روند انجام کارها را تسری دهند

هماهنگی ادارات برای برگزاری لیگ ملت های والیبال ضروری است

دروازبان پیشین تیم فوتبال تراکتورسازی درگذشت

هیئت ووشو تبریز، هیئت برتر آذربایجان شرقی معرفی شد

حقوق سربازان بیشتر شد

بسیاری از موارد استیضاح وزیر ورزش، به سایر دستگاه‌ها مربوط بود

مسائل مطرح شده در استیضاح وزیر ورزش و جوانان فرا دستگاهی است

لیگ برتر تمام شد بازیکن تراکتورسازی آمد!

بازیکن سابق میلان وارد تبریز شد

کوین کنستانت به ایران بازگشت

تبریز از بلندقامتان غرب آسیا میزبانی می‌کند

دروازه بان پیشکسوت تراکتور دار فانی را وداع گفت

وزیر ورزش: ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه هفته دولت امسال افتتاح می شود

ارزش طرح های آبی آذربایجان غربی به 50 هزار میلیارد ریال رسید

معاون حقوقی باشگاه تراکتورسازی: تحقیقات پرونده فروزان در کمیته اخلاق تکمیل شد

زورخانه پوریای ولی خوی افتتاح شد

ورزشگاه 6000نفری سلماس با حضور وزیر ورزش و جوانان افتتاح شد

دوره تئوری بازآموزی مربیان شنای آذربایجان شرقی برگزار شد

وزیر ورزش و جوانان: امسال 700 طرح ورزشی درکشور به بهره برداری می رسد

ورزشگاه 6 هزار نفری سلماس پس از 10 سال افتتاح شد

سپک تاکرا رشته پیشگام در ورزش قهرمانی بانوان است

مدیران آکادمی تراکتور از باشگاه ترکیه‌ای بازدید کردند

ماشین‌سازی تبریز، سلطان تساوی لیگ هجدهم

9 پروژه ورزشی با سفر رییس جمهور به آذربایجان غربی کلنگ زنی و افتتاح می شود

کنستانت برای انجام تست‌های ایفمارک به ایران می‌آید

گران‌ترین مربی لیگ هجدهم چه کسی بود؟

افزایش سرانه ورزشی در آذربایجان غربی از اولویت های دولت است

تراکتور کهکشانی، بی‌ستاره می‌شود

ورزشگاه 6 هزار نفری سلماس با حضور وزیر ورزش افتتاح می شود

تبریز میزبان مسابقات بسکتبال غرب آسیا شد

دعوت از سه کماندار آذربایجان شرقی به اردوی تیم ملی تیراندازی با کمان

خبر ورزشی: زیرآب دایی را زدند

تراکتور با روبین کازان خواهرخوانده می‌شود

الیاسی: روز سه‌شنبه در خصوص آینده نیمکت تراکتور تصمیم‌گیری می‌کنیم

مربی تیم فوتبال شهرداری به تیم فوتسال مس سونگون پیوست