پیام آذری

آخرين مطالب

/گزارش/

جای موزه ورزش اینجاست! ورزشي

جای موزه ورزش اینجاست!

  بزرگنمايي:

پیام آذری -
زمین چمن "مدرسه مموریال تبریز"، روزی پر بود از هیاهوی کودکان و نوجوانانی که عاشقانه دنبال توپ می‌دویدند... می‌دویدند با رویاهای بزرگی در سر... می‌دویدند با رویای "پله" شدن... رویای بازی در میان هزاران تماشاگر فوتبال... رویای ستاره شدن...؛ اما همین مدرسه که روزی خانه دوم افرادی چون "باسکرویل"، "صدقیانی" و ... بود و اولین زمین چمن فوتبال ایران را در خود می‌دید و فوتبالیست‌های بزرگی روی همین چمن، الفبای فوتبال را آموختند، اکنون در هیاهوی سکوت به سر می‌برد و به ویرانه‌ای در مرکز شهر اولین‌ها تبدیل شده است...
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مدرسه‌ مموریال تبریز که می‌توانست تبدیل به "موزه ورزش آذربایجان" شود و سالانه خیل عظیمی از گردشگران را در خود ببیند، به حال خود رها شده است تا صفحات مهمی از کتاب تاریخ ورزش تبریز، آرام آرام به باد فراموشی سپرده شود...

*تاریخچه:
مدرسه مموریال تبریز در سال 1881 میلادی تأسیس شد و از مدارس قدیم شهر تبریز بود که توسط آمریکایی‌ها اداره می‌شد و از معلمان مشهور آن، "هوارد باسکرویل" معلم آمریکایی این مدرسه بود که در جریان انقلاب مشروطه در نبردی به همراه مشروطه خواهان کشته شد .
از نکات جالب توجه در خصوص مدرسه مموریال، این است که اولین زمین فوتبال در ایران، در این مدرسه تاسیس شده و فوتبالیست‌های بزرگی از جمله حسین صدقیانی، در این مدرسه تحصیل کرده‌اند.

این مدرسه، یکی از موسساتی بود که توسط هیئت‌های اعزامی آمریکایی، که در شهر تبریز از اواسط قرن 19 میلادی خدمت کرده بودند، بنیان گذاشته شده بود و در این مدرسه، 80 مسلمان و 135 مسیحی ارمنی و آشوری ثبت نام کرده بودند.
مموریال، خاستگاه فوتبال ایران است و در کنار ورزش، "تحصیل علم و ادب" از اصلی‌ترین اولویت‌های آن بوده و این همان حلقه مفقوده‌ای است که سال‌هاست باشگاه‌های ما به دنبال آن هستند و شعار "فرهنگی – ورزشی" را با خود به یدک می‌کشند.

*مسئولان، فکری به حال این مدرسه تاریخی بکنند
ایوب نیکنام لاله، محقق و پژوهشگر فوتبال تبریز و بنیان‌گذار موزه فوتبال آذربایجان که مدت 20 سال در مورد تاریخ فوتبال تبریز تحقیق کرده است، در خصوص این مدرسه اظهار کرد: مدرسه مموریال در زمینی به مساحت تقریبی 500 متر مربع در سه طبقه که حداقل با 15 اتاق و انواع سالن‌های و راهروهای کوچک و بزرگ که جمعاً 1500 متر مربع زیر بنای آن است، تاسیس شده است.
وی افزود: خارجی‌ها در کنار این مجموعه آموزشی، ساختمانی در دو طبقه جهت سکونت و دفاتر اداری و آشپزخانه و ... ساخته بودند که طبق اظهار پیشکسوتان، در نزدیک میدان فوتبال واقع شده بود که متاسفانه این ابنیه زیبا و تاریخی (ساختمان مسکونی و اداری مدرسه مموریال) در سال 1318 تخریب و زمین آن به ادراه فرهنگ وقت (آموزش و پرورش کنونی) واگذار شد و اکنون نیز به حال و روزی افتاده که زبانم از بیان آن قاصر است.
وی افزود: این مدرسه، زمانی خاستگاه فوتبال بوده و جای "باسکرویل"ها و "صدقیانی"ها بود که متاسفانه هیچ نهادی به این مدرسه توجه نمی‌کند و از امام جمعه تبریز، استاندار آذربایجان شرقی و شهردار تبریز تقاضا داریم که عنایت ویژه‌ای به این مدرسه داشته باشند.

* اولین تیم فوتبال ایران در مدرسه مموریال تبریز شکل گرفته است
حبیب چرندابی، پیشکسوت رسانه ورزشی تبریز نیز در خصوص تاریخچه این مدرسه اظهار کرد: مدرسه مموریال تبریز، در سال 1260 شمسی تأسیس شده است و با توجه به اینکه تعدادی از اساتید این مدرسه از کشور انگلیس بودند، لذا اولین بار ورزش فوتبال ایران توسط مدرسین خارجی (به خصوص مدرسین انگلیسی) مموریال، در شهر تبریز پایه‌گذاری شد و تقریباً از سال 1265 به طور رسمی، دانش‌آموزان با معلمان مدرسه ترکیب شده و در بازی با توپ شرکت می‌کردند.
وی افزود: از آن تاریخ به بعد، تیم فوتبال مدرسه مموریال، متشکل از دانش آموزان فرزندان کارکنان کنسولگری‌ها، مسلمانان و مسیحیان (ارامنه تبریز) در بین مردم تبریز، مشهور و زبانزد شد و از این رو، می‌توان گفت که اولین بار، ورزش فوتبال ایران از این مدرسه ظهور کرده و اولین تیم فوتبال ایران در سال 1265 شمسی در مدرسه مموریال تبریز شکل گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: بعد از رواج این ورزش در سایر نقاط شهر تبریز، باشگاه مدرسه مموریال، در اکثر مسابقات قهرمانی مدارس تبریز و حتی سایر شهرهای ایران شرکت کرده و بارها مقام قهرمانی را کسب کرده است. در ضمن، بعد از افتتاح مدرسه مموریال، مدرسه فرانسوی‌ها، مدرسه روس‌ها، مدرسه انگلیسی‌ها و مدارس سایر کشورها نیز در تبریز گشایش یافته بود.
چرندابی گفت: تا سال 1295، تیم فوتبال مدرسه مموریال، یکی از تیم‌های قدرتمند تبریز محسوب می‌شد؛ ولی رفته رفته از اوج خود فاصله گرفت؛ تا اینکه در سال 1310 اعتبار خود را از جایگاه اول فوتبال تبریز از دست داد.
وی ادامه داد: در سال 1265، اولین میدان فوتبال ایران به صورت غیر استاندارد در حیاط این مدرسه احداث شده بود که تا دهه 30، پذیرای مسابقات مهم منطقه و به خصوص شهر تبریز بود که متاسفانه در همان دهه، زمین میدان فوتبال مموریال به اداره آموزش و پرورش واگذار شد که در همان سال‌ها، در این زمین تاسیسات آموزشی احداث شد و اکنون هنرستان نامیده می‌شود .
پیشکسوت رسانه ورزشی تبریز بیان کرد: اکثر بزرگان فوتبال تبریز از جمله حسین صدقیانی، حاج جعفر اندرابی، رسول مدد نوعی، عارف قلیزاده و ... که در فوتبال ایران نقش بسزای داشته‌اند، برای اولین بار با فوتبال در میدان فوتبال مدرسه مموریال آشنا شده‌اند.
با همه این تفاسیر، از مسئولان انتظار می‌رود که نگاه ویژه‌ای به این مکان تاریخی داشته باشند و حتی موزه‌ای را با عنوان "موزه ورزش آذربایجان" در این مدرسه تأسیس کنند تا خاطرات گذشتگان، برای آیندگان به تصویر کشیده شود و تاریخ فوتبال تبریز همچنان نفس بکشد...
گزارش از: فرشید رئوفی
جهت مشاهده ویدیوی گزارش ایسنا از مدرسه مموریال، کلیک کنید
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فسخ قرارداد لیکنز و تراکتور

سالن ورزش های باستانی سراب افتتاح شد

دعوت از فوتسالیست آذربایجان شرقی به اردوی تیم ملی زیر 20 سال

توجه به ورزش محلات، از مهم‌ترین دغدغه‌های سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز است

صدور رای کمیته وضعیت در خصوص شکایت یونس محمدزاده از باشگاه ماشین‌سازی

عجیب‌ترین ارزسوزی‌ها در فوتبال ایران

انتخاب هیئت ووشوی تبریز به عنوان برترین هیئت آذربایجان شرقی در سال 97

همایش دوچرخه سواری همگانی در مهاباد برگزار شد

قایقران مهابادی به رقابت های جهانی ژاپن دعوت شد

شهرداری تبریز از تمامی فعالیت های بسکتبال محروم شد

لیگ نوزدهم فوتبال از 10 مرداد آغاز می‌شود

دعوت از دو والیبالیست آذربایجان شرقی به اردوی تیم ملی

تیکی تاکای ناموفق در تبریز/ چه کسانی قهرمانی را از تراکتور گرفتند؟

شهرداری تبریز از فعالیت در بسکتبال محروم شد

تداوم آماده سازی سالن غدیر ارومیه برای میزبانی لیگ ملتهای2019 والیبال

دستگاه های اجرایی برای برگزاری لیگ ملت های 2019 والیبال روند انجام کارها را تسری دهند

هماهنگی ادارات برای برگزاری لیگ ملت های والیبال ضروری است

دروازبان پیشین تیم فوتبال تراکتورسازی درگذشت

هیئت ووشو تبریز، هیئت برتر آذربایجان شرقی معرفی شد

حقوق سربازان بیشتر شد

بسیاری از موارد استیضاح وزیر ورزش، به سایر دستگاه‌ها مربوط بود

مسائل مطرح شده در استیضاح وزیر ورزش و جوانان فرا دستگاهی است

لیگ برتر تمام شد بازیکن تراکتورسازی آمد!

بازیکن سابق میلان وارد تبریز شد

کوین کنستانت به ایران بازگشت

تبریز از بلندقامتان غرب آسیا میزبانی می‌کند

دروازه بان پیشکسوت تراکتور دار فانی را وداع گفت

وزیر ورزش: ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه هفته دولت امسال افتتاح می شود

ارزش طرح های آبی آذربایجان غربی به 50 هزار میلیارد ریال رسید

معاون حقوقی باشگاه تراکتورسازی: تحقیقات پرونده فروزان در کمیته اخلاق تکمیل شد

زورخانه پوریای ولی خوی افتتاح شد

ورزشگاه 6000نفری سلماس با حضور وزیر ورزش و جوانان افتتاح شد

دوره تئوری بازآموزی مربیان شنای آذربایجان شرقی برگزار شد

وزیر ورزش و جوانان: امسال 700 طرح ورزشی درکشور به بهره برداری می رسد

ورزشگاه 6 هزار نفری سلماس پس از 10 سال افتتاح شد

سپک تاکرا رشته پیشگام در ورزش قهرمانی بانوان است

مدیران آکادمی تراکتور از باشگاه ترکیه‌ای بازدید کردند

ماشین‌سازی تبریز، سلطان تساوی لیگ هجدهم

9 پروژه ورزشی با سفر رییس جمهور به آذربایجان غربی کلنگ زنی و افتتاح می شود

کنستانت برای انجام تست‌های ایفمارک به ایران می‌آید

گران‌ترین مربی لیگ هجدهم چه کسی بود؟

افزایش سرانه ورزشی در آذربایجان غربی از اولویت های دولت است

تراکتور کهکشانی، بی‌ستاره می‌شود

ورزشگاه 6 هزار نفری سلماس با حضور وزیر ورزش افتتاح می شود

تبریز میزبان مسابقات بسکتبال غرب آسیا شد

دعوت از سه کماندار آذربایجان شرقی به اردوی تیم ملی تیراندازی با کمان

خبر ورزشی: زیرآب دایی را زدند

تراکتور با روبین کازان خواهرخوانده می‌شود

الیاسی: روز سه‌شنبه در خصوص آینده نیمکت تراکتور تصمیم‌گیری می‌کنیم

مربی تیم فوتبال شهرداری به تیم فوتسال مس سونگون پیوست