پیام آذری

آخرين مطالب

ایرنا گزارش می دهد/

خرید هیجانی، زمینه ساز وسوسه بیشتر سودجویان اقتصادي

خرید هیجانی، زمینه ساز وسوسه بیشتر سودجویان

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - خرید هیجانی و هجوم مردم به مراکز عرضه و فروشگاه ها برای خرید کالاهای اساسی که با مهندسی پشت پرده افکار عمومی از سوی سودجویان دنبال می شود، وسوسه این افراد برای افزایش قیمت کالاهای مختلف را بیشتر می کند.
به گزارش ایرنا، در ماه های اخیر سودجویان به بهانه تحریم های نفتی ایران و افزایش نرخ ارز، بازار را متلاطم کرده و با سوء استفاده از این موقعیت و بکارگیری ترفندهای مختلف بر طبل گرانی می کوبند و هیچ یک از کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم از تبعات شایعه کمبود و گرانی بی نصیب نمی ماند.
در ماه های اخیر کمبود و گرانی از گوشت قرمز و سفید شروع و پوشک بچه را غرق آب کرد، دامن برنج، روغن نباتی، رب گوجه فرنگی و پیاز را گرفت و در نهایت از شکر، مواد شوینده و ماکارونی سر در آورد.
در این میان رفتارهای هیجانی مردم در خرید بیش از مصرف مورد نیاز خود و نیز کم کاری سازمان های حمایت از حقوق مصرف کنندگان در مدیریت و هدایت افکار عمومی و اطلاع رسانی در خصوص تامین بودن نیازهای بازار، زمینه را برای سوء استفاده روزافزون دلالان، محتکران و سودجویان فراهم می کند.
استاد جامعه شناسی توسعه اقتصادی دانشگاه تبریز با بیان اینکه خرید هیجانی مردم از پدیده های اجتماعی است که در مواقع نبود ثبات در بازار روی می دهد، می گوید: در این وضعیت ثبات رفتاری در بین مصرف کنندگان و خریداران از بین می رود و سودجویان از این وضعیت سوء استفاده کرده و به فکر حداکثر منفعت مشروع و نامشروع می افتند.
محمدباقر علیزاده اقدم، اضافه می کند: ریشه بروز چنین رفتارهای غیرعقلایی و غیرمنطقی مردم به منابع محدود و نبود احساس امنیت روانی مصرف کنندگان برمی گردد.
وی اظهار می کند: اگر احساس امنیت روانی در بین مصرف کننده وجود داشته باشد مبنی بر اینکه در صورت بروز مشکلی در بازار این مشکل از سوی مسئولان رفع شده و وی خواهد توانست کالای مورد نیاز خود را تامین کند، او مبادرت به این رفتار نمی کند.
استاد جامعه شناسی دانشگاه تبریز یادآوری می کند: آرشیوهای ذهنی مصرف کننده از منفعت بردن و متضرر شدن در تغییر قیمت کالاها، موجب تقویت رفتارهای هیجانی مصرف کنندگان و مخدوش شدن فرهنگ ثبات رفتاری آنان می شود.
علیزاده اقدم، ادامه می دهد: ایجاد زمینه های احساس امنیت رفتاری از سوی مسئولان در مصرف کنندگان موجب می شود تا آنان از دست زدن به رفتارهای هیجانی پرهیز کنند.
وی می گوید: تجربه نشان داده است که با افزایش قیمت دلار قیمت کالاها نیز افزایش می یابد، ولی با کاهش قیمت دلار نرخ این کالاها پایین نمی آید و این کار موجب بی اعتمادی در بین مصرف کنندگان می شود.
علیزاده اقدم می افزاید: اگر بسترهای اعتماد در مصرف کنندگان طوری ایجاد شود که آنان باور کنند گرانی کالاها موقتی بوده و فروکش خواهد کرد، فرهنگ ثبات رفتاری و احساس اطمینان و آرامش در آن ها ایجاد شده و از بروز رفتار هیجانی اجتناب می کند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار آذربایجان شرقی نیز با دادن اطمینان به مردم مبنی بر تامین کامل کالاهای اساسی در سطح استان، می گوید: نگرانی از بابت تامین کالاهای اساسی و غیر اساسی در استان وجود ندارد.
علی جهانگیری، می افزاید: هر سال در ابتدای ماه رمضان شایعاتی مبنی بر کمبود برخی کالاهای اساسی مانند روغن، برنج و دیگر محصولات غذایی از سوی افراد سودجو و فرصت طلب در بازار رواج می یابد و مردم بی اطلاع از پشت پرده این شایعات، به مراکز عرضه هجوم آورده و اقدام به خرید بیش از حد نیاز مصرف خود می کنند.
وی با انتقاد از رفتار هیجانی مردم برای خرید کالاهای اساسی و سوء استفاده افراد سودجو از این فرصت، اظهار می کند: در بسیاری از موارد این مسائل موجب افزایش قیمت کالاها می شود که در کل ضرر آن به مصرف کننده بر می گردد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی یادآوری می کند: تمامی انبارهای استان پر از کالاهای اساسی بوده و از نظر توزیع و پخش نیز هیچ محدودیتی وجود ندارد.
جهانگیری با بیان اینکه نیاز بازار استان به شکر حدود 50 تا 70 هزار تن است، ادامه می دهد: با توجه به پخت و پز زولبیا و بامیه در ماه رمضان و نیاز بیشتر خانوارها در این ماه به مصرف این کالا، 20 هزار تن شکر در اردیبهشت بین اصناف و خانوارها توزیع می شود.
وی می گوید: در ارتباط با سایر کالاهای اساسی مانند گوشت مرغ و قرمز و لبنیات نیز بر اساس گزارش سازمان جهاد کشاورزی استان، هیچ کمبودی وجود ندارد و قیمت گوشت نیز روند نزولی یافته است.
سخنگوی تنظیم بازار آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه کالاهای اساسی به حد کافی در کشور و استان وجود دارد، می گوید: در تامین این کالاها مانند گوشت، برنج، روغن، شکر و آرد هیچ گونه مشکلی وجود ندارد، زیرا میزان تولید کاهش نیافته است.
سیداحد یوزباشی اضافه می کند: برخی رفتارهای هیجانی مردم که ناشی از فضا سازی فرصت طلبان با سوءاستفاده از فضای مجازی و حقیقی در خصوص کمبود کالاها برای افزایش قیمت آنها یا فروش کالاهایی با تاریخ انقضای کم می دهد، موجب ملتهب شدن بازار می شود.
وی اظهار می کند: در این مواقع تامل و تحمل مردم پایین می آید و آنها به سوی مراکز عرضه گسیل می شوند و در نتیجه فرصت طلبان به نتیجه دلخواه خود دست یافته و در سایه فضاسازی قبلی و با سوء استفاده از این وضعیت قیمت کالاها را افزایش می دهند.
سخنگوی تنظیم بازار آذربایجان شرقی می گوید: هم اکنون کالاهای اساسی در انبارها به حد کافی وجود دارد و در این راستا حدود یک هزار و 500 تن برنج و 25 هزار تن شکر در اختیار سازمان صمت قرار گرفته تا به قیمت مصوب سازمان حمایت در بازار توزیع شود.
یوزباشی ادامه می دهد: از زمان ابلاغ مصوبه تنظیم بازار در سال گذشته تاکنون 3 هزار و 870 تن گوشت شامل 2 هزار و 270 تن گوشت قرمز گرم و منجمد و یک هزار و 600 تن مرغ منجمد از طریق شبکه توزیع در اختیار مصرف کنندگان استان قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه توزیع این کالاها برای متعادل کردن قیمت در بازار انجام می شود، می گوید: در ارتباط با ماکارونی نیز قرار است دولت آرد مورد نیاز کارخانه های تولید ماکارونی را به قیمت حدود 17 تا 18 هزار ریال تامین کند، بنابراین در این زمینه نیز هیچ مشکلی وجود ندارد.
یوزباشی با تاکید بر اینکه نیازی به انبار کالاهای اساسی در خانه ها از سوی مردم وجود ندارد، تاکید می کند: برای مقابله با افزایش قیمت کالاها باید مردم خودشان وارد عمل شده و با رعایت میزان مصرف خود مانع از رسیدن فرصت طلبان به مطامع خود شوند.
رئیس اتاق اصناف تبریز نیز با اشاره به افزایش قیمت برخی کالاها در بازار می گوید: هم اکنون به حد کافی کالای اساسی در کشور و به تبع آن در استان وجود دارد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.
سیدحبیب هاشمی، با بیان اینکه رواج برخی شایعات در جامعه موجب افزایش قیمت کالاهای اساسی و غیراساسی می شود، معتقد است: مردم نباید به این شایعات دامن بزنند، زیرا این موضوع موجب سوء استفاده افراد فرصت طلب می شود.
وی با اشاره به افزایش قیمت برنج و شکر در آستانه ماه مبارک رمضان در بازار، یادآوری می کند: براساس مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار استان مقرر شد حدود یک هزار تن شکر به قیمت 34 هزار ریال و 670 تن برنج خارجی از نوع هندی به قیمت 74 هزار ریال از طریق اصناف در مناطق و محلات تبریز عرضه شود.
گزارش از: پرویز بابائی
8023/518

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جذب ایرلاین های فعال خارجی در دستور کار قرار گیرد

قابلیت های آذربایجان غربی به خوبی معرفی نشده است

آمادگی کامل استان برای حضور در چهارمین نمایشگاه ملی توانمندی‌های روستاییان و عشایر

صنعت آذربایجان غربی از ضعف مهارتی نیروی کار رنج می برد

40 درصد ناوگان تاکسیرانی شهرداری ارومیه فرسوده است

جریمه 156 میلیارد ریالی برای یک شرکت وارد کننده جو دامی

توسعه اشتغال در اردبیل اولویت اول دولت است/آبگرم کوثر توسعه یابد

رشد 250 درصدی خسارت‌های سیل در ایران

پیش بینی برداشت بیش از 9000 تن آلبالو از باغات خوی

احیای 30 واحد صنعتی راکد در میاندوآب

تامین زیرساخت‌های گردشگری در سواحل دریاچه ارومیه سرعت گیرد

تولید 50 هزار تن گندم در اهر

اولین نمایشگاه بین المللی تخصصی عسل در ارومیه برگزار می شود

انتقاد نماینده تبریز از استخراج بیت کوین در برخی کارخانجات

مشکلات اقتصادی گریبان طرح "ارومیه 2020" را می فشارد!

101 میلیون دلار محصولات کشاورزی از آذربایجان‌شرقی صادر شد

رهاسازی آب از سدها به دریاچه ارومیه در مرز 2.5 میلیارد مترمکعب

15 کیلومتر به شبکه فاضلاب هشترود در سال 98 اضافه می‌شود

حداکثر 10 درصد از آرتمیا دریاچه ارومیه قابل استحصال است

عشایر آذربایجان غربی سالانه 5000 میلیارد ریال درآمد زایی دارند

عملیات آبخیزداری در 649 حوضه کشور اجرا شد

کشف بیش از 26 تن گندم قاچاق در میانه

عدم پذیرش معتادان بهبودیافته در جامعه باعث بازگشت آنان به سوی اعتیاد می‌شود

بازدید معاون استاندار آذربایجان شرقی از طرح توسعه شهرک شهید سلیمی و 3 واحد صنعتی

کشف 9 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در مرند

امسال 12000 واحد مسکن روستایی آذربایجان غربی مقاوم سازی می شود

تولید 20 میلیون دوز واکسن تب برفکی دام در مهاباد

180 واحد تولیدی راکد آذربایجان غربی به چرخه تولید باز می گردند

آذربایجان‌شرقی واحد تولیدی بحرانی ندارد

آخرین وضعیت واحدهای تولیدی مشکل‌دار آذربایجان شرقی

بحث نامگذاری روز کوروش دوباره مطرح شد

مسئولان امکانات تسهیل برای حضور مردم در نماز جمعه را فراهم کنند

امسال 57 واحد تولیدی آذربایجان غربی احیا شدند

تخصیص 500 میلیارد تومان برای اتمام پروژه تونل انتقال آب از زاب به دریاچه ارومیه

تخصیص ارز ترجیحی صرفا به کام تولیدکنندگان خارجی است

کمبود قیر پروژه های عمرانی را با مشکل مواجه کرده است

شکاف توسعه ای آذربایجان غربی با سایر استانها نیازمند توجه ویژه است

راه اندازی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی آذربایجان غربی پیگیری می شود

سایپا به شرکت های بیمه بدهکار است/ بیمه‌نامه افت قیمت برای خودروهای زیان دیده صادر می‌شود

50 واحد تولیدی امسال در استان راه‌اندازی شده است

پزشکیان: جنگی بدتر از جنگ بین ایران و عراق را تجربه می‌کنیم

آذربایجان شرقی موقعیت جغرافیایی بسیار مهمی دارد

آرامش کامل در بورس برای تامین مواد اولیه پتروشیمی تا دو ماه دیگر ایجاد می‌شود

خشکسالی صنعت آذربایجان شرقی در صورت عدم تزریق نقدینگی

آغاز پرداخت یارانه صادراتی به صادرکنندگان سیب درختی آذربایجان غربی

بازدید معاون عمرانی استاندار از عملیات اجرایی پایاب سد سهند و آزادراه «مراغه - هشترود»

تخصیص 50 میلیارد ریال اعتبار بهبود وضعیت محورهای مواصلاتی تکاب

شیوه نامه امور سرمایه‌گذاری و مشارکت شهرداری ها در حال بازنگری است

هزینه‌های احداث خطوط مترو افزایش یافته است

اغلب شرکت‌های فعال در زمینه لوازم خانگی خارجی جمع آوری کرده‌اند