پیام آذری

آخرين مطالب

میزبانی ماندگار مهابادی ها از میهمانان نوروزی فرهنگي

میزبانی ماندگار مهابادی ها از میهمانان نوروزی

  بزرگنمايي:

پیام آذری - مهاباد - مهاباد با دارا بودن جاذبه‌های مختلف تاریخی، فرهنگی و گردشگری یکی از مقصدهای گردشگران نوروزی در آذربایجان غربی است به نحوی که امسال از تمامی ظرفیت‌های این شهرستان برای پذیرایی و اسکان مهمانان به صورت شایسته استفاده شد.
به گزارش ایرنا، هرساله با پایان یافتن زمستان و نزدیک شده به تعطیلات سال نو مسوولان و شهروندان مهمان نواز مهابادی خود را برای پذیرایی هرچه بهتر از مسافران و میهمانانی که در این ایام به این شهرستان سفر می کنند، با تدارکات و برنامه ریزی و تشکیل کمیته های 10 گانه ستاد خدمات سفر آماده می کنند.
این کمیته‌ها شامل خدمات حمل و نقل وترافیک، خدمات امداد و نجات، خدمات انتظامی و امنیتی، امور شهری و دهیاری ها، برنامه ریزی و آمار، خدمات اسکان و رفاه، نظارت و تنظیم بازار، ارزیابی عملکرد و شکایات، خدمات بهداشتی و سلامت و اطلاع رسانی است.
با پایان یافتن تعطیلات سال 1398 با جمع بندی عملکرد ستاد خدمات سفر متوجه اتحاد، همدلی و هماهنگی بین مسوولان و مردم می شویم ب طوری که بیش از 40 درصد مسافران امسال مهاباد بیش از یکبار است که دوباره مهاباد را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده اند که این نشان دهنده موفقیت دست اندرکاران بخش سفر این شهرستان است.
** بازدید بیش از 151 هزار گردشگر
سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد گفت: در طول این ایام 151 هزار و 976 گردشگر از جاذبه های طبیعی و دست ساز مهاباد دیدن کردند که در این مدت در بین جاذبه های گردشگری این شهرستان بازارچه ها، غار آبی سهولان، سد مهاباد و جاذبه های تاریخی فرهنگی به ترتیب دارای بیشترین تعداد بازدیدکننده بود.
غلامرضا عبده با بیان اینکه از ابتدای طرح نوروزی تاکنون 19 هزار و 257 نفر نیز در اماکن اقامتی مهاباد اقامت داشتند، اضافه کرد: در این مدت پنج هتل، سه مهمانپذیر، یک هتل آپارتمان و سه اقامتگاه بوم گردی فعال بود که این اماکن در مجموع دارای 417 تخت فعال است.
وی اضافه کرد: در بخش گردشگری روستایی نیز سه اقامتگاه بوم گردی در این شهرستان فعال بود که در نوروز امسال 162 نفر از خدمات رفاهی و اسکان آن استفاده کردند.
عبده همچنین بیان کرد: در نوروز امسال 330 نفر مسافر و علاقه مند به جاذبه های دیدنی نیز از خدمات رایگان اتوبوس گردشگری این شهرستان استفاده کردند.
وی ادامه داد: مسافران با استفاده از این اتوبوس از مقبره بداق سلطان، مقبره الشعراء، موزه مفاخر، مسجد جامع، موزه مردم شناسی حمام میرزا رسول، حوضخانه های رستم بیگ و شاه درویش، تاج سد مهاباد و نمایشگاه های صنایع دستی و آداب و سنن فرهنگ بومی در تالار وحدت دیدن کردند.
در این مدت نیز برنامه های فرهنگی نوروزگاه، نمایشگاه صنایع دستی، بازدیدهای مشترک از مراکز اقامتی و غذاخوری ها، برپایی سیاه چادر، تورهای گردشگری برای اقشار مختلف از جمله سالمندان و معلولان، راه اندازی اتوبوس گردشگری، آماده سازی اماکن گردشگری و موزه مردم شناسی برای استقبال از مهمانان نوروزی برگزار شد که با استقبال خوب گردشگران مواجه شد.
**مهاباد رتبه نخست اسکان فرهنگیان آذربایجان غربی
مدیر آموزش و پرورش مهاباد گفت: این شهرستان با سهم 35 درصدی از اسکان فرهنگیان آذربایجان غربی در مراکز اقامتی آموزش و پرورش، رتبه نخست استان را در نوروز امسال کسب کرد.
کامبیز شاوله اظهار داشت: در این مدت 6 هزار و 797 نفر از ابتدای فعالیت مراکز پذیرش و اسکان میهمانان فرهنگی نوروزی تا پایان روز دوازدهم فروردین ماه در این شهرستان پذیرش شده اند.
وی با بیان اینکه ستاد اسکان فرهنگیان مهاباد 15 مدرسه با 152 کلاس را برای پذیرایی از میهمانان نوروزی تجهیز کرده بود، ادامه داد: این تعداد مسافر شامل یک هزار و 917 خانوار در قالب 17 هزار و 243 نفر روز است که در مراکز اقامتی آموزش و پرورش پذیرش و اسکان داده شده اند.
وی اظهار داشت: ستاد اسکان فرهنگیان مهاباد تمام تلاش خود را به کار گرفت تا میهمانان نوروزی با خاطره های خوبی این شهرستان را ترک کرده و در سال های آینده نیز مهاباد را برای مسافرت انتخاب کنند.
** سد مهاباد دارنده رتبه اول بازدید از سدهای آذربایجان غربی
رییس اداره امور آب مهاباد گفت: بیش از یکهزار مسافر و گردشگر نوروزی از سد مخزنی این شهر و تاج آن بازدید کردند که این تعداد گردشگر در قالب بازدیدهای خانوادگی و گروهی از دیواره سد، تاج و چشم اندازهای طبیعی و زیبای محوطه آن دیدن کردند.
رضا جهینی با بیان اینکه پس از چندین سال بازدید از تاج سد مهاباد برای شهروندان امکان پذیر شد، افزود: بازدید از دیوار سد مهاباد با استقبال بسیار گسترده و دور از انتظاری مسافران و گردشگران روبه رو بود به طوری که مهلت بازدید در تعطیلات 2 بار تمدید شد.
وی یادآور شد: با توجه به بحث امنیت بازدید از دیوار سد مهاباد با همکاری مردم و مشارکت نیروی انتظامی بازدیدها در کمال آرامش و امنیت سپری شد.
** توزیع 15 هزار نقشه و بروشور گردشگری
مسوول واحد روابط عمومی شهرداری مهاباد نیز گفت: در ایام نوروز 15 هزار نقشه راهنمای گردشگری و بروشور معرفی جاذبه های گردشگری در این شهرستان توزیع شده است.
عزیز عزیزنژاد اظهار داشت: از این تعداد 2 هزار و 500 عدد توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی 2 هزار و 500 عدد توسط اداره میراث فرهنگی مهاباد و مابقی نیز توسط شهرداری این شهر تهیه شده بود.
وی ادامه داد: این بروشورها حاوی اطلاعاتی در مورد جاذبه ‌های گردشگری آذربایجان غربی و مهاباد است که همراه با نقشه راهنمای گردشگری در ایستگاه های ورودی شهر بین مسافران نوروزی توزیع شده است.
وی افزود: اسکان 350 نفر در مراکز اقامتی شهرداری، همکاری اداره ها برای برپایی مراسم های نوروزانه و جشنواره های فرهنگی و هنری، تزیین و زیباسازی معابر، راه اندازی تمامی آب نماهای سطح شهر، بوستان ها و فضاهای سبز و بازسازی پنل های برق در پارک ها از دیگر اقدامات شهرداری است.
** کاهش 70 درصدی امداد و نجات جاده ای
رییس هلال احمر مهاباد گفت: در نوروز امسال پنج مورد حادثه به پایگاه های هلال احمر جاده ای گزارش شد که شامل 2 مورد کولاک و گرفتار شدن در برف و سه مورد نیز مراجعه حضوری به این پایگاه ها صورت گرفته است.
منصور صداقت گفت: امسال این اداره به مدت 20 روز از 25 اسفند تا 15 فروردین طرح امداد و نجات و راهنمایی مسافران نوروزی در ورودی شهر را اجرا کرد.
وی با بیان اینکه 60 نفر امدادگر و داوطلب آموزش دیده در خدمات رسانی به مسافران در ایام تعطیلات نوروزی شرکت کردند، اضافه کرد: امسال یک پایگاه راهنمای مسافران نوروزی در داخل شهر و 2 پایگاه امداد و نجات نیز در محورهای کله گاوی، سه راهی دارلک مستقر بودند و در صورت نیاز به رانندگان کمک رسانی کردند.
وی اظهار داشت: 2 دستگاه آمبولانس مخصوص عملیات امداد و نجات در پایگاه های «کله کاوی» و «سه راهی دارلک» برای ارایه خدمات در مواقع مجهز شده بود.
** صدور 6490 برگه جریمه در ایام نوروز
فرمانده انتظامی مهاباد گفت: از ابتدای نوروز امسال تا 20 فروردین ماه 6 هزار و 490 برگ جریمه جهت اعمال قانون برای متخلفان صادر شد و در این مدت نیز 161 خودرو سواری و 66 موتورسیکلت توقیف شد.
سرهنگ رضا ظهیریان بیان کرد: در همین مدت 110 معتاد متجاهر و از عاملان مرتبط با مواد مخدر از جمله اعضای شبکه تهیه، توزیع، پخش و معتادان متجاهر در این شهرستان شناسایی و دستگیر شدند.
وی ادامه داد: در این ارتباط 30 کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شده است.
سرهنگ ظهیریان ماموریت مهم و اصلی پلیس در تعطیلات نوروز، خدمت رسانی گسترده با هدف برقراری نظم و تامین امنیت و آرامش برای شهروندان و گردشگران عنوان کرد و افزود: امسال 617 نیرو و کادر این فرماندهی در قالب 511 فقره گشت شبانه روزی و 254 گشت موتورسیکلت امنیت و آسایش مسافران و شهروندان را برعهده داشتند.
** انجام 252 ماموریت فوریت های پزشکی
مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد گفت: تکنسین های فوریت های پزشکی بیمارستان امام خمینی (ره) این شهرستان امسال از 25 اسفند تا 14 فروردین 252 ماموریت انجام دادند.
سامرند مرزنگ در این خصوص اظهار داشت: در این ماموریت ها 225 مورد اعزام به بیمارستان شامل انتقال 74 نفر از مصدومان حوادث ترافیکی و بستری کردن 60 نفر، انتقال 169 مصدومان غیرترافیکی و بستری کردن 90 نفر و درمان سرپایی 47 نفر از آنان انجام شد.
وی افزود: در این حوادث همچنین چهار نفر در سوانح رانندگی نوروزی جان خود را از دست دادند.
مرزنگ بیان کرد: در این مدت به طور میانگین روزانه 310 مورد تماس با واحد فوریت های پزشکی این شهرستان ثبت شد که از این تعداد 110 مورد مشاوره تلفنی بود.
فوریت های پزشکی 115 مهاباد دارای هفت پایگاه، شامل 2 پایگاه شهری و پنج پایگاه جاده ای است که این پایگاه ها در مجموع دارای هشت دستگاه آمبولانس تجهیز شده به انواع امکانات پزشکی هستند.
به گزارش ایرنا وجود جاذبه های گردشگری متنوع و متعدد به همراه فرهنگ عجین شده مهمان نوازی در بین مردم این شهرستان هر ساله باعث می شود شمار زیادی از مسافران از نقاط مختلف کشور و حتی کشورهای همسایه نیز به مهاباد سفر کنند.
با توجه به وضعیت نامناسب جوی در طول ایام تعطیلات نوروز امسال و اطلاع رسانی های عمومی مبنی بر خودداری از سفرهای غیرضروری، تعداد گردشگران و بازدیدکنندگانی که این شهرستان را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده بودند رضایت بخش بود.
بدون شک حضور میهمانان نوروزی در این شهرستان می تواند فرصت مغتنمی برای ترویج فرهنگ غنی مردم، شناسایی ظرفیت ها و حتی جذب سرمایه گذاران باشد و لازم است در این ایام دستگاه های مختلف اجرایی با هماهنگی و همکاری ضمن برقراری امنیت، خدمات رسانی مطلوب و کاهش مشکلات در راستای چنین اهدافی عمل کنند تا مسافران و میهمانان نوروزی مهاباد سال های آینده نیز این شهرستان را به عنوان مقصد مسافرت های خود انتخاب کنند.
آذربایجان غربی رتبه نهم گردشگری در میان استان های کشور را دارد و یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگران این استان نیز شهر مهاباد و جاذبه های گردشگری آن است که به نگین آذربایجان مشهور شده است.
مهاباد 92 اثر تاریخی ثبت شده ملی دارد که سد مهاباد، غار سهولان، تالاب کانی برازان، موزه و حمام میرزا رسول، تخته سنگی فقره قا، برده کنته و مسجد جامع از مهم ترین اثرهای تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهرستان است.
9903/6185/7129

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

70 محفل جزء خوانی قرآن در بوکان برگزار می شود

شرکای آموزش و پرورش برای رفع بیسوادی همکاری کنند

نمایشگاه عکس حجت الاسلام حسنی در ارومیه برپا می شود

فرماندار: سرانه کتاب در هشترود به یک جلد نمی رسد

هنرمند خویی مقام دوم جشنواره بین المللی خوشنویسی کشورهای جهان اسلام را کسب کرد

فرهنگ ایثار و شهادت در ایران اسلامی ریشه‌های عمیق دارد

تداوم مطالعات 9 اثر و بافت شاخص تاریخی آذربایجان شرقی

9 اثر و بافت تاریخی آذربایجان شرقی مستندنگاری می شود

انجام کاوش باستان شناسی و نجات‌بخشی در بخشی از گورستان تاریخی سرند شهرستان ورزقان

بی توجهی به خانواده ناهنجارهای اجتماعی را رقم می زند

موزه خلخال رتبه دوم موزه های کشور را کسب کرد

چهارمین دوره جشنواره گیلاس در اشنویه برگزار می شود

20برنامه به مناسبت سالروز آزادی خرمشهر در آذربایجان غربی اجرا می شود

حقوق و امنیت عمومی با امر به معروف و نهی از منکر محقق می شود

وقف در جامعه امروز باید مولد باشد

موسسه های فرهنگی فرصت‌های تولید و اشتغال را شناسایی کنند

تشریح برنامه‌های سالروز آزادی خرمشهر در آذربایجان‌ شرقی

اجرای 20عنوان برنامه شاخص به مناسبت سالروز آزادی خرمشهر در آذربایجان غربی

موسسات فرهنگی، مناسب‌ترین جایگزین دولت برای تصدی‌گری امور فرهنگی

8میلیارد و600میلیون ریال زکات در هریس جمع آوری شد

گورستان سرند ورزقان کاوش باستان شناسی می شود

جنبه تربیتی و اخلاقی، مهم‌ترین دلایل وجوب روزه داری است

رعایت اصول تغذیه ضامن حفظ سلامت روزه داران

خطر نقاط حادثه خیز برای بازار تاریخی تبریز

بازدید بیش از 10 نفر از موزه‌های استان اردبیل

بازگشایی موزه ادب و عرفان اهر طی روزهای آتی

بازگشایی موزه ادب و عرفان اهر به مناسبت هفته میراث فرهنگی

7 اثر تاریخی در منطقه آزاد ماکو مرمت و بهسازی شد

کمک 40 میلیارد ریالی خیرین در جشن گلریزان تبریز

گلریزان تجلی اجرای دستور دینی "انفاق" است

تعمیق اتحاد و یکدلی روحانیان در آذربایجان غربی ضروری است

حضور نخبگان در عملیاتی کردن منشور گام دوم انقلاب ضروری است

سیم کشی های داخلی مغازه های بازار ساماندهی شود

250 بازدیدکننده از موزه مردم شناسی مهاباد بازدید کردند

تبریز میزبان هنرمندان بین المللی از 28 کشور اسلامی

اعتبار فرهنگی ستاد احیا دریاچه ارومیه به 362 میلیارد ریال رسیده است

خیّر بوکانی 5000 مترمربع باغ به آموزش و پرورش اهدا کرد

17 هزار سند مالکیت برای رقبات آذربایجان غربی اخذ شده است

فرماندار میانه از توقف پروژه مدرسه شهدای زینبیه انتقاد کرد

امام جمعه تبریز:هنرمندان بیانیه گام دوم انقلاب را تبیین کنند

شیوه نگهداری و حفاظت از بازار باید متناسب با استانداردهای بین‌المللی باشد

اصول ارتباطات اجتماعی از منظر اسلام

درخشش دانشجویان دانشگاه تبریز در مسابقه «شعر کوتاه برای صلح»

بیش از 4800 متقاضی خادم یاری در آذربایجان غربی ثبت نام کردند

22 طرح مرمت آثار تاریخی در آذربایجان شرقی تکمیل می شود

سینماگران اردبیلی 40 فیلم کوتاه تولید کردند

ذکر « بسم الله الرحمن الرحیم» امورات را از ابتر شدن محفوظ می‌دارد

اقدامات قرآنی در زندان های آذربایجان غربی مثال زدنی است

بزرگترین ثروت یک کشور فرهنگ معنوی آن است

مجری سرشناس چند اثر خود را به کتابخانه موسوی خوی اهدا کرد