پیام آذری

آخرين مطالب

بازی تراکتورسازی - پرسپولیس، حساس اما عادی ورزشي

بازی تراکتورسازی - پرسپولیس، حساس اما عادی

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - تیم های تراکتورسازی و پرسپولیس تهران در حالی امروز چهارشنبه در ورزشگاه یادگار امام تبریز به مصاف هم می روند که بزرگنمایی های رسانه ای درباره حساسیت این بازی و دامن زدن به مسائل حاشیه ای و غیرواقع، بعد ورزشی این دیدار را کمرنگ کرده و موجب ایجاد فضای هیجانی شده است.
به گزارش ایرنا، این اولین باری نیست که 2 تیم مطرح و پرطرفدار فوتبال کشورمان رو در روی هم قرار می گیرند، اما آنچه این مسابقه را در کانون توجه فوتبال دوستان و حتی غیرفوتبالی ها قرار داده، حساسیت های رسانه ای نابجایی است که از روزها و حتی هفته ها مانده به برگزاری آن دامن زده می شود.
هر چند بازی دو تیم تراکتورسازی و پرسپولیس تنها یک مسابقه ورزشی و کری خوانی هواداران آنها نیز امری رایج است، اما از مدیران فوتبالی انتظار می رود که با اجتناب از رفتارهای هیجانی و احساسی و بیان مطالبی که می تواند تبعات اجتماعی و گاه امنیتی سنگینی داشته باشد، به تلطیف فضای ورزشگاه ها در روز بازی کمک کنند، نه اینکه خود آتش بیار معرکه باشند.
اما اتفاقات اخیر نشان می دهد که رفتارهای غیراخلاقی و غیرورزشی در تمامی ورزشگاه های کشور ریشه دوانده و به بخشی جداناشدنی از مسابقات ورزشی تبدیل شده است و به علت تعلل های در گذشته و کم توجهی های حال حاضر، این گونه رفتارها به تک تک سکوها تسری یافته است.
کارشناسان ورزش می گویند اگر کمیته اخلاق و یا کمیته انضباطی فدراسیون به موقع در این موضوعات ورود می کردند شاید امروز ورزشگاهایی عاری از فحاشی ها و خشونت داشتیم و این نگرانی ها و حساسیت های بی دلیل وجود نداشت.
واقعیت این است که امروزه فحاشی به بازیکنان، داوران و سرمربیان، توهین های قومیتی و شعارهای زشت و رکیک به امری عادی در ورزشگاه ها تبدیل شده، قابل کتمان نیست و باید چاره اساسی به دور از هر گونه نگاه های غلط «مرکز - پیرامون» برای fرون رفت از این وضعیت اندیشید.
متاسفانه فوتبال باشگاهی در کشور ما در مسیری گام نهاده که نتیجه گیری بر اهداف ورزشی برتری دارد؛ از این رو مسایل فرهنگی و اخلاقی نه تنها در حال رنگ باختن در ورزشگاه هاست، بلکه عده ای از «هولیگانیسم» در فوتبال سخن می گویند.
در باب راهکارهای احتمالی مواجهه با این وضعیت نیز گفتنی است که صرف محروم کردن تماشاگران از ورود به ورزشگاه ها و یا جریمه نقدی، راهگشا نیست و باید با بهره گیری از تجربیات دیگر کشورها از جمله کشورهای اروپایی و وضع قوانین سخت و دارای ضمانت اجرایی، به دنبال رفع این معضل بزرگ در ورزش و فوتبال باشیم.
بدیهی است نقش رسانه ها با رعایت اصل بی طرفی و پرداختن به مشکلات و حواشی مسابقات ورزشی بدون جانبداری، می تواند بسیار مفید واقع شود که البته تاکنون چنین نبوده و یا بسیار کمرنگ بوده است.
در این میان رویارویی دو تیم تراکتور و پرسپولیس در بازه زمانی سه هفته مانده تا پایان رقابت ها و رقابت چند تیم برای قهرمانی و کسب سهمیه، حساسیت بازی را دوچندان کرده و شاید بازی این دو تیم، تکلیف قهرمانی این فصل را تا حدودی مشخص کند و به همین دلیل نیز همه توجه فوتبال کشور بر روی این بازی متمرکز شده است.
البته نباید فراموش کرد که حساسیت بازی به معنی غیرمعمول بودن آن نیست و تاکنون بازی های زیادی از این رده در جای جای کشورمان از جمله ورزشگاه یادگار امام تبریز بدون مشکل برگزار شده و اگر هم مشکلی پیش آمده، جزئی بوده که گاها از سوی باشگاه ها، رسانه های طرفدار و سایت های هواداری بی دلیل بزرگنمایی شده اند.
نظارت دقیق بر سایت های هواداری و گردانندگان اینگونه سایت ها، دقت در انتخاب تیتر و مطالب روزنامه های ورزشی، آموزش هواداری، دقت در انتخاب لیدرها، خوش رفتاری با تماشاگران، ایجاد امکانات رفاهی در ورزشگاه ها، اجرای برنامه های فرهنگی و البته مهم تر از همه اجرای قانون در مسابقات می تواند از بروز تشنج در ورزشگاه های کشور جلوگیری و فضای ورزشگاه ها را کاملا ورزشی کند.
همانگونه که مسوولان فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی نیز در آستانه بازی تراکتورسازی - پرسپولیس تاکید کرده اند امنیت برگزاری این مسابقه با پرسنل نیروی انتظامی بوده و هیچگونه مشکلی در برگزاری این مسابقه حتی در صورت حضور هواداران پرسپولیس وجود ندارد.
هرچند مسوولان باشگاه پرسپولیس و کانون هواداران این تیم اعلام کرده اند که به طور سازمان یافته هواداری به تبریز اعزام نخواهد شد ،اما نیروی انتظامی استان این اطمینان را به آنها داده که بدون هیچ مشکلی می توانند در ورزشگاه یادگار امام تبریز حضور یافته و تیم محبوب شان را حمایت کنند.
در سوی دیگر، امید می رود هواداران تراکتورسازی که بارها اخلاق و منش خود را به نمایش گذاشته اند، در بازی فردا نیز با حمایت و تشویق تیم محبوب شان و به دوری از هر گونه حاشیه، به بازیکنان روحیه داده و به عنوان یار دوازدهم، مسیر پیشرفت تیم را هموار کنند.
درباره میهمان نوازی هواداران تراکتورسازی نیز باید گفت که هر چند این تیم پرطرفدار فوتبال مام میهن، محبوب بلامنازع تبریزی هاست، اما حضور هواداران تیم های میهمان نیز سرمه چشم هواداران «پرشورها» است و تجربه های قبلی نیز موید این ادعاست.
در همین راستا در روزهای گذشته پویشی با عنوان «قوناق_بیزه_عزیزدیر» (مهمان برایمان عزیز است) از سوی کانون هواداران تراکتورسازی در استقبال از تیم فوتبال پرسپولیس و هواداران آن راه اندازی شده است.
به امید روزی که فرهنگ احترام به میهمان در ورزشگاه های کشورمان نهادینه شود تا همه از زیبایی های فوتبال لذت ببرند و ورزشگاه ها، مکانی سالم و آرام برای حضور همه اقشار مردم باشد.
دیدار دو تیم تراکتورسازی تبریز و پرسپولیس تهران از هفته بیست و هشتم رقابت های لیگ برتر امروز ساعت 17 در ورزشگاه یادگار امام ره تبریز برگزار می شود.
تراکتورسازی با 49 امتیاز در رده چهارم و پرسپولیس با 56 امتیاز در صدر جدول رده بندی قرار دارند و سپاهان و استقلال به ترتیب با 51 و 50 امتیاز در دره های دوم و سوم هستند.
3077/518

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تراکتورسازی، محله بروبیا

دروازه بان پیشکسوت تراکتور دار فانی را وداع گفت

وزیر ورزش: ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه هفته دولت امسال افتتاح می شود

ارزش طرح های آبی آذربایجان غربی به 50 هزار میلیارد ریال رسید

معاون حقوقی باشگاه تراکتورسازی: تحقیقات پرونده فروزان در کمیته اخلاق تکمیل شد

زورخانه پوریای ولی خوی افتتاح شد

ورزشگاه 6000نفری سلماس با حضور وزیر ورزش و جوانان افتتاح شد

دوره تئوری بازآموزی مربیان شنای آذربایجان شرقی برگزار شد

وزیر ورزش و جوانان: امسال 700 طرح ورزشی درکشور به بهره برداری می رسد

ورزشگاه 6 هزار نفری سلماس پس از 10 سال افتتاح شد

سپک تاکرا رشته پیشگام در ورزش قهرمانی بانوان است

مدیران آکادمی تراکتور از باشگاه ترکیه‌ای بازدید کردند

ماشین‌سازی تبریز، سلطان تساوی لیگ هجدهم

9 پروژه ورزشی با سفر رییس جمهور به آذربایجان غربی کلنگ زنی و افتتاح می شود

کنستانت برای انجام تست‌های ایفمارک به ایران می‌آید

گران‌ترین مربی لیگ هجدهم چه کسی بود؟

افزایش سرانه ورزشی در آذربایجان غربی از اولویت های دولت است

تراکتور کهکشانی، بی‌ستاره می‌شود

ورزشگاه 6 هزار نفری سلماس با حضور وزیر ورزش افتتاح می شود

تبریز میزبان مسابقات بسکتبال غرب آسیا شد

دعوت از سه کماندار آذربایجان شرقی به اردوی تیم ملی تیراندازی با کمان

خبر ورزشی: زیرآب دایی را زدند

تراکتور با روبین کازان خواهرخوانده می‌شود

الیاسی: روز سه‌شنبه در خصوص آینده نیمکت تراکتور تصمیم‌گیری می‌کنیم

مربی تیم فوتبال شهرداری به تیم فوتسال مس سونگون پیوست

2 مچ انداز مهابادی به اردوی تیم ملی دعوت شدند

پسران طلایی عنوان چهارم مسابقات جهانی را کسب کردند

تبریز برای سومین بار میزبان مسابقات بسکتبال غرب آسیا شد

روایت نماینده تبریز از جلسه با جواد نکونام برای تراکتورسازی

ماشین سازی در تبریز می‌ماند/ آخرین وضعیت بازیکنان خروجی سبزپوشان

کاپیتان تیم تراکتورسازی خداحافظی کرد

شجاعی از تراکتور خداحافظی کرد

سرپرست جدید اداره ورزش و جوانان شهرستان اهر منصوب شد

پیاده‌روی از تبریز تا اهواز به عشق تراکتور...

نگاهی به عملکرد ماشین‌سازان در لیگ هجدهم

جدایی بازیکن اسکاتلندی ماشین‌سازی با نظر نصیرزاده

اعلام رأی بازی سپیدرود - تراکتور از سوی کمیته انضباطی

کوهنوردان روزه دار تکابی به قله «ایوب انصار» صعود کردند

تور دوچرخه‌سواری ایران – آذربایجان را با تمام توان برگزار می‌کنیم

مدیرعامل اسبق باشگاه: سرمربی تراکتورسازی پرانرژی باشد

1500 کیلومتر پیاده روی برای تماشای بازی فوتبال

نشست هماهنگی مسابقات فوتسال قهرمانی زیر 20 سال آسیا برگزار شد

بیانیه کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در خصوص فروزان

تکواندوکاران آذربایجانشرقی قربانی بازی‌ سیاسی انگلیسیها شدند

ادعای تامل برانگیز سرمربی سابق تراکتورسازی

تکواندوکاران آذربایجان شرقی از کسب سهمیه المپیک بازماندند

بررسی مناقشه مس و گیتی‌پسند در کمیته تدوین مقررات/ مدعیان فوتسال به دنبال بازیکنان یکدیگر

مسابقات تیراندازی باکمان آزاد قهرمانی آذربایجان شرقی برگزار شد

بن‌بست تراکتور با دایی/ نکونام با دستیار اسپانیایی می‌آید؟

میاندوآب قهرمان مسابقات بوکس چهار جانبه آذربایجان غربی شد