پیام آذری

آخرين مطالب

گل بوته های پژمرده فرش تبریز فرهنگي

گل بوته های پژمرده فرش تبریز

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - فرش دستباف، دسترنج سرانگشتان هنرمند قالی بافان آذربایجان شرقی به ویژه تبریز روزهای سختی را سپری می کند و گل بوته های آن در زیر سایه کمبود مواد اولیه و حمایت ناکافی دستگاه های متولی پژمرده است.
به گزارش ایرنا، آذربایجان شرقی و به تبع آن تبریز به عنوان پایتخت فرش دستباف ایران شناخته شده و سهم به سزایی در تولید و صادرات فرش دستباف ایفا می کند، به طوری که به گفته کارشناسان امر 35 درصد از صادرات فرش دستباف کشور را این استان تامین می کند.
بافت فرش در آذربایجان شرقی دارای پیشینه کهن تاریخی بوده و در زمان کنونی بیش از 200 هزار نفر در استان به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این هنر - صنعت اشتغال داشته و حدود 500 هزار نفر از آن امرار معاش می کنند.
با وجود اینکه تولید فرش دستباف نقش به سزایی در اشتغال آفرینی، توسعه اقتصادی، ارز آوری و تولید ثروت برای کشور و منطقه دارد، به علت نبود مواد اولیه، افزایش شدید قیمت پشم و نخ، تحریم صادراتی و رکود بازار آن در وضعیت دشواری به سر می برد و برای روی پا ایستادن نیازمند یاری و کمک متولیان امر است.
علاوه بر مشکلات مذکور، به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، عرضه فرش های رباتی در بازار که مشابهت زیادی با فرش دستباف دارد، هنر - صنعت دست قالی بافان را در معرض خطر قرار داده است.
محمدحسین فرهنگی، با تاکید بر اینکه باید برای این نوع فرش ها برند غیردستباف تعیین شود، معتقد است: ایجاد بسترهای لازم برای تولید و تامین مواد اولیه قالی بافان و برقراری مجدد بیمه آن ها می تواند این هنر - صنعت را در استان و کشور احیا و رونق را به بازار آن برگرداند.
استاندار آذربایجان شرقی نیز با اشاره به مشکلات صنعت فرش دستباف در استان، می گوید: در کوتاه مدت باید به فکر تامین مواد اولیه مورد نیاز این صنعت به ویژه پشم و نخ آن بود و در میان مدت نیز اقدام های اساسی برای ایجاد واحدهای بزرگ تولید فرش صادراتی انجام داد.
محمدرضا پورمحمدی، اضافه می کند: برای تامین مواد اولیه مرغوب و مطابق استاندارد جهانی تولید فرش دستباف تا صادرات آن باید زنجیره این صنعت در استان ایجاد و توسعه یابد.
وی یادآوری می کند: سرمایه گذاران در این صنعت می توانند با 20 درصد آورده شخصی از 80 درصد تسهیلات کم بهره مورد نیاز بهره مند شوند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه برای تامین مواد اولیه و توسعه صنعت قالی بافی در استان 600 جعبه تخم نوغان بین کشاورزان استان توزیع شده است، می گوید: با توزیع این تخم ها عملیات پرورش کرم ابریشم از سوی نوغانداران آغاز شده است.
اکبر فتحی، تشریح می کند: حوزه ارس به ویژه شهرستان ‌های جلفا و خداآفرین منشا پرورش کرم ابریشم در استان بوده و هیچ محدودیتی برای توسعه باغات مورد نیاز در این صنعت در این منطقه وجود ندارد.
وی با اشاره به مرغوبیت پایین پشم گوسفندان استان برای تولید فرش دستباف، اظهار می کند: پشم نژاد گوسفندان ماکویی و خویی تقاضا محور بوده و با اصلاح نژاد گوسفندان موجود استان و پرورش این نژادها می توان مواد اولیه مورد نیاز این صنعت را تامین کرد.
فتحی ادامه می دهد: محدودیتی برای حمایت و ارایه تسهیلات برای سرمایه گذارانی که علاقه مند به سرمایه گذاری در زمینه پرورش گوسفند هستند، در این سازمان وجود ندارد.
رئیس اتاق بازرگانی تبریز نیز با اشاره به مشکلات صنعت فرش دستباف استان، رکود بازار فرش و افزایش شدید قیمت پشم و نخ می گوید: پشم تولیدی استان برای تولید فرش با کیفیت مطابق استاندارد جهانی غیرقابل مصرف بوده و کیفیت لازم را ندارد.
یونس ژائله، با بیان اینکه برای رفع مشکلات این صنعت باید زنجیره تولید فرش دستباف در استان ایجاد شود، اضافه می کند: با اصلاح نژاد گوسفند «قزل» و پرورش نژادهای «ماکویی» و «خویی» در استان می توان مواد اولیه مورد نیاز قالی بافان را فراهم کرد.
وی نبود کارخانه پشم شویی مناسب در استان و کمبود شدید رنگ را از دیگر مشکلات این صنعت اعلام و یادآوری می کند: برای توسعه تولید رنگ های گیاهی و طبیعی در استان باید بخش کشاورزی وارد عمل شود و زمینه را برای سرمایه گذاران فراهم کند.
ژائله با بیان اینکه باید هنر - صنعت فرش دستباف تبریز به ثبت جهانی برسد تا از کپی شدن آن در بازار جهانی جلوگیری به عمل آید، ادامه می دهد: اتاق بازرگانی از این اقدام و بازاریابی اینترنتی و فروش بین المللی فرش حمایت می کند.
مدیرکل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی نیز می گوید: در سطح استان حدود 50 هزار نفر قالی باف تک باف وجود دارد که بیمه خود را واریز می کنند.
جعفر سمساری، از آمادگی این اداره کل برای حمایت از قالی بافان و تسهیل در برقراری مجدد بیمه قالی بافان خبر می دهد.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف آذربایجان شرقی نیز می گوید: تولید فرش دستباف بیشترین میزان اشتغالزایی استان را به خود اختصاص داده و هم اکنون حدود 200 هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این صنعت اشتغال دارند.
اسماعیل چمنی، با بیان اینکه 35 درصد از فرش صادراتی کشور در این استان تولید می شود، می افزاید: با وجود این آمار، تعداد بیمه شدگان قالی بافی استان در این صنعت 12 درصد است که باید به نسبت سهم صادراتی خود به حدود 35 درصد برسد.
وی یادآوری می کند: هم اکنون در سطح استان مواد اولیه تولید و بافت فرش دستباف یا وجود ندارد یا اگر هم وجود دارد قیمت آن 3 برابر افزایش یافته است.
چمنی، خواستار ایجاد راهکاری برای تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید کنندگان و بافندگان فرش دستباف استان از سوی متولیان این صنعت است.
گزارش از: پرویز بابائی
8023/518

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مجتمع خدمات رفاهی و گردشگری در عجب شیر بهره برداری شد

اتوبوس های شهرداری آماده جابجایی ارومیه ای ها در لیالی قدر است

حجت الاسلام حسنی مالک اشتر دوره معاصر بود

روایت بانوی رزمنده تبریزی از عملیات فتح خرمشهر

مجتمع آموزشی خیّرساز خوی 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مراسم شب های قدر در امامزاده سید کججانی برگزار می شود

روزه از ارکان تمام مذاهب و ادیان الهی است

اماکن اقامتی آذربایجان غربی برای پذیرش گردشگران ورزشی آماده است

بیست و دومین کتابخانه اهدایی خیران در مهاباد راه اندازی شد

خانواده های شهدا و ایثارگران سرمایه های ارزشمند نظام هستند

ظرفیت پرداخت100میلیارد تومان زکات در آذربایجان غربی وجود دارد

نصرت و ایمان الهی عامل اصلی پیروزی رزمندگان اسلام در دفاع مقدس بود

آیین غبارروبی مزار شهدا در ارومیه برگزار شد

مزار شهدای بوکان غبارروبی و عطرافشانی شد

کمک به بازسازی عتبات عالیات وظیفه مردم و مسوولان است

هدف میراث فرهنگی ثبت جهانی باغ مزار شیخ شهاب الدین اهری است

بازدید گردشگران از پایگاه ملی حسنلوی نقده 18 درصد افزایش یافت

ایستادگی و اتحاد رمز پیروزی در برابر تحریم ها و تهدیدهاست

نمایشگاه کتاب در اشنویه گشایش یافت

کارگاه باستان‌شناسی ویژه کودکان برگزار می‌شود

ستاد بازسازی عتبات عالیات مردمی می ماند

«دخترم نرگس» در ارومیه کلید خورد

امام جمعه تبریز: تشکل های مساجد هم افزایی کنند

رسانه ها باید در فرهنگ دفاع مقدس جدی تر وارد شوند

ویژه برنامه های سالروز آزادسازی خرمشهر در ارومیه اجرا می شود

تبیین حماسه های دفاع مقدس برای دانش آموزان مورد توجه باشد

میزان زکات فطریه برای هر نفر 60 هزار ریال است

از امروز با پرمصرف‌های آب و برق برخورد می‌شود

کتاب حمام‌های تاریخی اردبیل منتشر شد

واقف مهابادی قطعه زمین 700 متری را وقف کرد

کتاب شرح و اعراب «ده چکامه آویخته» رونمایی شد

ساخت سریال دخترم نرگس در ارومیه آغاز شد

نخستین وقف مهدوی در آذربایجان شرقی ثبت شد

فیلمسازان جوان اردبیلی 18 جایزه بین المللی و کشوری کسب کردند

منطقه آزاد ارس عضو سازمان جهانی گردشگری می‌شود

70 محفل جزء خوانی قرآن در بوکان برگزار می شود

شرکای آموزش و پرورش برای رفع بیسوادی همکاری کنند

نمایشگاه عکس حجت الاسلام حسنی در ارومیه برپا می شود

فرماندار: سرانه کتاب در هشترود به یک جلد نمی رسد

هنرمند خویی مقام دوم جشنواره بین المللی خوشنویسی کشورهای جهان اسلام را کسب کرد

فرهنگ ایثار و شهادت در ایران اسلامی ریشه‌های عمیق دارد

تداوم مطالعات 9 اثر و بافت شاخص تاریخی آذربایجان شرقی

9 اثر و بافت تاریخی آذربایجان شرقی مستندنگاری می شود

انجام کاوش باستان شناسی و نجات‌بخشی در بخشی از گورستان تاریخی سرند شهرستان ورزقان

بی توجهی به خانواده ناهنجارهای اجتماعی را رقم می زند

موزه خلخال رتبه دوم موزه های کشور را کسب کرد

چهارمین دوره جشنواره گیلاس در اشنویه برگزار می شود

20برنامه به مناسبت سالروز آزادی خرمشهر در آذربایجان غربی اجرا می شود

حقوق و امنیت عمومی با امر به معروف و نهی از منکر محقق می شود

وقف در جامعه امروز باید مولد باشد