پیام آذری

آخرين مطالب

عسل سبلان در بند خام فروشی مقالات

عسل سبلان در بند خام فروشی

  بزرگنمايي:

پیام آذری- در حال حاضر عمده فعالان بخش زنبورداری استان از ساماندهی نشدن بازار این محصول اظهار نارضایتی کرده و خواستار ایجاد صنایع زنجیره ای و برخود با متخلفان عرضه عسل تقلبی هستند.
کارشناسان حمایت از تولیدکنندگان و تامین مواد اولیه زنبورداران، ایجاد صنایع زنجیره ای و ارتباط حلقه تولید و مصرف عسل، ارائه آموزش های تخصصی به زنبورداران ، برگزاری همایش و کارگاه های علمی درباره بازاریابی و صدور محصول عسل ، گسترش مراکز پژوهشی عسل ، ایجاد ثبات در بازار و حذف و واسطه ها و مقابله با افراد سودجو در ارائه محصول تقلبی را از جمله راهکارهای رونق صنعت زنبوداری و حفط اعتبار عسل سبلان عنوان می کنند.
به گفته کارشناسان ، نبود استاندارد های لازم در تولید ، نبود نظارت بر عسل ‌های بی ‌نام و نشان ، نبود نظارت بر قیمت ، خام فروشی عسل سبلان ، نبود داروی استاندارد برای جلوگیری از تلفات زنبور عسل ، نبود ترغیب و تشویق زنبورداران در تولید بیشتر و اشتغالزایی ، عدم تخصیص اعتبارات و تسهیلات کم بهره به زنبورداران ، مشکلات تامین اجتماعی زنبورداران ، نبود کارخانه‌های فرآوری و بسته بندی عسل ، نبود سرمایه در گردش ، نبود آزمایشگاه تشخیص بیماری ها و آفات زنبور عسل ، نبود کارخانه ‌های کندوسازی استاندارد و پیشرفته ، نبود برنامه ‌ریزی برای تولید عسل باکیفیت ، اصلاح نشدن ساختار کندوهای کهنه موجود با کندوهای استاندارد و پیشرفته و جایگزین نکردن ملکه های اصلاح شده و جوان از جمله تنگناهای تولید عسل سبلان و در کل بخش زنبورداری در استان اردبیل بشمار می رود.
در صورت توجه بیشتر و معرفی مناسب عسل سبلان در بازارهای جهانی این محصول می تواند وضعیت و جایگاهی شبیه زعفران و پسته ایرانی داشته باشد. کیفیت بویژه ویژگی های خوراکی و دارویی عسل سبلان نه تنها در بازارهای جهانی که حتی در داخل ایران نیز کمتر معرفی و شناسانده شده است.
کارشناسان معتقدند عسل سبلان اعتبار ملی و جهانی خود را هم اکنون تنها در خاصیت خوراکی خود حفظ کرده و در صورت فراوری و تولید محصولات متنوع غذایی و دارویی آن می تواند جایگاه بمراتب ارزشمندی در بازارهای بین المللی برای خود کسب کند.
طاهر رضوانی ، کارشناس زنبورداری در این باره گفت: ارائه عسل های تقلبی و کم کیفیت به نام عسل سبلان بویژه در ایام تابستان و زمان ورود گردشگران به استان اردبیل از سوی فروشندگان دوره گرد و زنبورداران خرد نام و برند عسل سبلان را مورد آسیب و خطر قرار داده است.
به گفته وی ، هر تابستان در مسیرهای گردشگری استان اردبیل ده ها نفر با برپایی دکه هایی که کنار آن چند کندو قرار گرفته عسل بی کیفیت را به نام عسل سبلان به گردشگران داخلی و خارجی ارائه می کنند و تداوم این امر می تواند آسیب جدی به جایگاه این محصول بی نظیر استان وارد کند.
رضوانی افزود: عرضه عسل در مسیرهای گردشگری ناهماهنگی‌هایی را به وجود آورده که نیازمند اقدامات نظارتی و کنترلی است.
وی درباره نظارت بر تولید عسل در اردبیل نیز گفت: با توجه به اهمیت سلامتی مردم نیاز است فعالان این عرصه از کارت بهداشتی و سلامت کامل بهر‌ه‌مند باشند.
به اعتقاد کارشناسان ، صنعت زنبور داری که جایگاه آن از منظر تولید ، اشتغال و تامین نیاز مصرف کنندگان بویژه از منظر دارویی بسیار حائز اهمیت است باید بیش از پیش مورد حمایت مسئولان و دست اندرکاران قرار بگیرد.
نامگذاری یک روز از سال به نام روز جهانی زنبور عسل یک اتفاق مهمی است تا در افکار عمومی یک نقطه عطفی در راستای شناساندن اهمیت عسل و جایگاه صنعت زنبور عسل ایجاد شود تا بلکه یک توازن علمی و منطقی بین عرضه و تقاضای آن تشکیل شود.

** حضور صنعتی عسل سبلان در بازارهای جهانی ضرروی است
عبدالرضا بیگناه ، رییس انجمن زنبورداران و تولید کنندگان عسل ایران نیز با بیان اینکه خام فروشی عسل سبلان ارزش افزوده این محصول را پایین آورده ، افزود: برای رهایی از این مشکل می بایست صنایع تبدیلی و بسته بندی در اردبیل راه اندازی شده و این ماده تولیدی جای پای محکمی در بازارهای جهانی داشته باشد.
وی افزود: زنبورداری کشور به عنوان یک صنعت ارزشمند با بهره مندی هزاران خانوار از آن و اشتغالزایی قابل توجه روز به روز در حال تبدیل شدن به یک صنعت فاخر و ارزشمند است و مسئولان با هدف حمایت از زنبور داران می توانند زمینه تولید و عرضه با کیفیت را فراهم و از واردات بی رویه عسل در کشور جلوگیری کنند.
بیگناه ادامه داد: سالانه 70 هزار تن عسل در کشور تولید و روانه بازار مصرف می‌شود، ولی مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که عسل تولید شده همانند سایر محصولات تولیدی از بسته ‌بندی مناسبی برخوردار نیست.
وی افزود: متاسفانه کارخانه‌ های بسته‌ بندی عسل که در استان اردبیل فعال بوده ‌اند بدلیل مشکلات مختلف به تعطیلی کشانده شده‌اند و هم‌ اکنون فقط یک شرکت فعال در این زمینه وجود دارد و به همین دلیل نیاز است اقدامات لازم در راستای بسته‌ بندی و عرضه به بازار انجام شود .
رییس انجمن زنبورداران و تولید کنندگان عسل ایران گفت: اگر بخواهیم از ظرفیت این محصول در راستای ایجاد اشتغال و پویایی اقتصاد استفاده کنیم باید در حوزه تولید ، فرآوری و بسته ‌بندی عسل اقدامات لازم و اساسی انجام گیرد.
بیگناه بیان کرد: معرفی خواص و فواید عسل به همگان نیز امری قابل توجه و ضروری است، چرا که کیفیت عسل سبلان آن طور که باید معرفی نشده و نیاز است در این زمینه برنامه‌ ریزی ‌های لازم و اساسی انجام داده شود تا بتوانیم از این طریق عرضه عسل تولیدی به بازار را افزایش دهیم.
رییس انجمن ملی عسل ایران با اشاره به ظرفیت بالقوه درنقاط مختلف کشور در تولید عسل، گفت: دولت باید از حوزه‌ های مختلف زنبورداری و تولید عسل کشور حمایت کند تا شاهد رشد و رونق بیش از پیش این حرفه باشیم.
او اظهار داشت: امروزه شاهد افزایش صادرات این محصول به کشورهای همسایه بوده و انتظار این است که دولت در افزایش صادرات عسل به کشورهای دیگر نیز اهتمام ویژه داشته باشد چرا که صادرات عسل می‌ تواند ارز آوری مضاعف و اشتغالزایی و کاهش بیکاری در کشور را رقم بزند.

** عسل سبلان شهره جهانی دارد
رامین صادقی ، سرپرست سازمان صنعت ، ‌معدن و تجارت استان اردبیل گفت: عسل تولیدی این استان با نام تجاری "عسل سبلان ایران" یکی از 10 محصول راهبردی کشور بوده که در سال‌ گذشته پس از طی فرآیندهای لازم ابتدا در سطح ملی ثبت گردیده و اکنون نیز موفق به ثبت در عرصه جهانی شده است.
وی با اشاره به تاثیر مهم ثبت جهانی عسل در بهبود رتبه و جایگاه این عسل در بازارهای ملی و جهانی بیان کرد: با توجه به ارزیابی ‌های کیفی انجام شده در فرآیند ثبت این محصول و اثبات منحصربفرد بودن ویژگی‌ های عسل سبلان در مقایسه با سایر عسل‌ های تولیدی داخل کشور، این رویداد می‌ تواند منجر به افزایش اعتبار این محصول در بازارهای ملی و جهانی شود.
وی ضمن تاکید بر کیفیت بی چون و چرای عسل به دست آمده از دامنه ‌های سرسبز سبلان ادامه داد: کیفیت بی ‌شک و شبهه عسل سبلان ایران می تواند شرایطی را فراهم آورد که علاوه بر فروش بی‌ وقفه آن در داخل کشور و سود آوری عاملی موثر در صادرات هر چه ‌بیشتر این محصول به بازارهای بین ‌المللی نیز باشد.
صادقی اظهار داشت: از مزیت ‌های دیگر ثبت جهانی این محصول می‌ تواند فرصت ماندگاری این نام در اذهان مصرف‌ کنندگان بین‌ المللی و جلوگیری از سوء استفاده‌ های احتمالی از سوی تولید کنندگان محصولات نامرغوب مشابه شود.

** تولید بیش از 6 هزار تن عسل در استان اردبیل
خلیل نیکشاد ، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به تولید بیش از 6 هزار تن عسل در این استان اردبیل افزود: این استان به عنوان یکی از مناطق مهم در تولید عسل در کشور محسوب می شود.
وی افزود: از این میزان هزار تن مصرف داخلی استان بوده و بقیه به سایر استان ‌ها و یا کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌ شود.
او ادامه داد: با توجه به میزان تولیدات انواع محصولات عسل سبلان در استان اردبیل و کیفیت مطلوب این محصولات می‌ توان با استفاده از پتانسیل‌ های موجود در این حوزه در بحث جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی در جهت توسعه صنعت زنبور عسل در استان و ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری گام اساسی و مثبتی برداشت.
نیکشاد بیان کرد: برای توسعه صنعت زنبور عسل و افزایش تولیدات در استان اردبیل حمایت از سرمایه گذاران در صنعت زنبور عسل ، ایجاد پویایی در جهت بیمه زنبور عسل و فعال سازی واحدهای غیرفعال در دستور کار جهاد کشاورزی استان اردبیل قرار دارد.
وی افزود: ایستگاه پرورش ملکه زنبور عسل اردبیل از مراکز فعال در عرصه پرورش زنبور عسل محسوب شده و اقدامات مطالعاتی و تحقیقاتی ارزشمندی در آن صورت می گیرد.
نیکشاد با بیان اینکه استان اردبیل قطب تولید زنبور و محصول عسل بویژه از نوع "عسل سبلان" می باشد، اظهار داشت: صنعت دامپروری این استان رتبه 9 کشوری را دارا بوده و در صورت سرمایه گذاری مناسب می توان در این بخش گام های توسعه ای بیشتری را برداشت.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سد کرم آباد؛ طرح طلایی برای رونق تولید کشاورزی

تراکتورسازی، محله بروبیا

کتاب پروانه های محله سرخاب رونمایی شد

ماه رمضان به روایت مردم آذربایجان غربی/سحرگاه و آیین «اوباش دان»

انسان هایی که اسیر بازی زمانه می شوند/کابوسی همچون میله های زندان

مطبوعات گلخانه ای

بحران فاضلاب در پارس‌آباد جدی است

ضرورت احیای سنت «اوداباشی» در بازار تبریز

برداشت تره محلی در خلخال آغاز شد

رسانه؛ به مثابه زندان روح

مشکلاتی که پیش پای کشاورزان سبز شد/سرمازدگی قوز بالا قوز باغداران

حفظ حجاب از الزامات امنیت روانی جامعه

آتش نشانان، قهرمانان گمنام آتش سوزی بازار تبریز

همنوا: پرخاشگری اجتماعی

اصلاح شیوه های کشت؛ نسخه علاج آب و کشاورزی

شهری که پس از زلزله، شطرنجی شد

پارکینسون پایان راه نیست

دشت زیبای شقایق در یامچی مرند

«ام اس» بیماری ناشناخته اما رو به فزونی

گل بوته های پژمرده فرش تبریز

راهبرد مدیران آذربایجان غربی برای «رونق تولید»

عسل سبلان در بند خام فروشی

تدبیر برای خطر سیل در مناطق حاشیه نشین تبریز

ضرورت توجه مسئولین به اصول پرورشی به نسبت آموزشی در مدارس

رونق تولید گره‌گشای موانع اقتصادی/بسیج عمومی لازمه عبور ازتنگناها

زمستان در بهار آذربایجان شرقی

فضیلت و اعمال شب «نیمه شعبان»

روی دیگر سکه بارش ها در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

غذای مهابادی ها بهاری شد

دریاچه ارومیه از کما خارج شد

عطش مصرف گرایی و زندگی لاکچری

احرار: علاقه به کار سبب می شود گذر زمان را حس نکنم

«میرگاسه» فردوس چشمه سارهای کوهستان

حداقل یک بار در عمرتان این روستا را ببینید

افزایش قیمت نان و کمبود پول خرد در خلخال دردساز شد

از بی کرانه های صخره ای کندوان تا کرانه های داکوتا و کاپادوک

مجموعه کردشت جاذبه هنری و تاریخی از معماری ایرانی در جلفا

چشمه ای که آبش ترش است!

خوب و بدهای آذربایجان شرقی در سال 97

جاذبه‌های اردبیل در یک نگاه

انتقال زندان به خارج شهر؛ مطالبه بی پاسخ شهروندان تبریزی

یادی از شهدای 27 دی‌ماه دانشگاه تبریز

علائم مسمومیت الکلی چیست؟

پویش «نه به مواد مخدر» در مرند راه اندازی شد

نفس های تنگ طبیعت

بایسته های «خانه تکانی» برای گذر به سال نو

داغ گرانی بر آجیل تبریز

107هزار بال پرنده سرشماری شد/ آذربایجان غربی بهشت پرندگان ایران

جای خالی مادر

رویایی به رنگ سبز درمتن حاشیه شهر/فقر حاشیه شهر تبریز از فضای سبز