پیام آذری

آخرين مطالب

احیای دریاچه ارومیه از ادعا تا واقعیت علمي

احیای دریاچه ارومیه از ادعا تا واقعیت

  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه - ادعای احیای دریاچه ارومیه پس از بارش های اخیر از سوی برخی رسانه های منتقد دولت برجسته سازی شد تا دستاوردهای ستاد احیا در هاله ای از فضاسازی ها قرار گیرد اما به گفته کارشناسان نقش آشکار دولت در لایروبی و هدایت آب های سطحی، جلوگیری از وقوع سیل و افزایش تراز دریاچه غیرقابل کتمان است.
به گزارش ایرنا دبی برخی از رودخانه های آذربایجان غربی از جمله زرینه رود، سیمینه رود و گدارچای در بارندگی های اخیر به بالای 500 مترمکعب بر ثانیه رسید اما در سایه زیرساخت هایی که ستاد احیا مهیا کرده بود، آب های سطحی بدون خسارت سیل وارد پیکره دریاچه شد.
بسیاری از افراد مطلع بر این موضوع صحه می گذارند که اگر دولت برای احیای دریاچه دست به کار نشده و رودخانه ها لایروبی نشده بود، آب بارندگی های اخیر به جای هدایت به پیکره دریاچه به مزارع و خانه ها در شهرستان های میاندوآب و ملکان یا مناطق حاشیه ای دریاچه هجوم می آورد.
اکنون حدود چهار میلیارد مترمکعب آب در این دریاچه موجود است و حجم آب در زمان تحقق تراز اکولوژیک آن (به میزان یکهزار و 274.1 متر) به 13.3 میلیارد مترمکعب خواهد رسید بر همین اساس ادعای واهی احیای دریاچه و بهانه تراشی توسط برخی از رسانه ها در ابعاد مختلف قابل بررسی است.
دانش آموخته مقطع دکترای علوم ارتباطات اجتماعی معتقد است که افکار عمومی و فضای رسانه‌ای این روزها شاهد هجمه هماهنگ و گسترده برخی از رسانه‌ها و کانال‌های خبری خاص به دولت و برنامه‌های آن برای نجات دریاچه ارومیه و احیای آن است.
«شفیع بهرامیان» افزود: ستاد احیای دریاچه در زمان آغاز بکار دولت یازدهم به ‌عنوان نخستین مصوبه دولت تدبیر و امید تشکیل و در نهایت به توقف روند ناامیدکننده خشک شدن تدریجی دریاچه و اتخاذ تدابیر خاص برای تثبیت وضعیت آن منجر شد و افکار عمومی منطقه به خوبی نسبت به این موضوع آگاه است.
وی اضافه کرد: اقدامات ستاد احیا جلوی خشک شدن کامل دریاچه را گرفت تا با افزایش نزولات جوی در 2 سال اخیر، رسیدن به تراز اکولوژیک دریاچه چندان غیرممکن به نظر نرسد.
وی بیان کرد: هیچ ‌یک از رسانه‌های رسمی منتسب به دولت تا به ‌حال سخن از احیای کامل دریاچه به میان نیاورده و بیشتر با استفاده از واژگانی چون «حال خوش دریاچه»، «روزهای بهتر برای نگین آبی آذربایجان» و «امید به احیای دریاچه ارومیه» برای امیدافزایی و ایجاد نشاط اجتماعی که از اصول روزنامه‌ نگاری توسعه است، گام برداشته اند تا دغدغه مردم نسبت به خطر افتادن زندگی میلیون‌ها نفر از ساکنان شمال غرب کشور کاهش یابد.
مدرس دانشگاه اضافه کرد: برخی افراد خاص که از مسئله دریاچه ارومیه همواره به ‌عنوان یک اهرم و ابزار برای پیشبرد برنامه‌های خویش بهره می برند، با اقدامات انجام ‌یافته دولت و همچنین افزایش نزولات جوی، همه تاکتیک‌ها و استراتژی‌های خود را در خطر می‌بینند.
بهرامیان ادامه داد: این افراد با استفاده از شگردها و تاکتیک‌های مختلف رسانه‌ای در حال جریان سازی برای تخطئه وضعیت موجود و ایجاد نگرانی و ترس در مردم در رابطه با وضعیت دریاچه ارومیه هستند زیرا کاشتن بذر ترس و نگرانی یکی از شگردهای کمپین‌های سیاسی و انتخاباتی بوده و بدیهی است هر خبری که این ترس را از جامعه بزداید مورد حمله و تخطئه جریان ‌سازان خبری حزبی و حتی قومی قرار ‌گیرد.
به گزارش ایرنا دولت با هدف هدایت مستمر آب به دریاچه و تثبیت وضعیت آن طرح های متعددی را در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان اجرا کرده که بخشی از آنها به زودی افتتاح می شود اما لایروبی 245 کیلومتری 14 رودخانه در این استانها با 437 میلیارد تومان هزینه، اصلی ترین دلیل افزایش حجم آب این دریاچه در روزهای اخیر است.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی نیز با اشاره وضعیت رو به بهبود دریاچه و اقدامات این ستاد اظهار داشت: 113 کیلومتر از رودخانه های اصلی استان و کانال 25 کیلومتری اتصال زرینه رود به سیمینه رود در قالب طرح های این ستاد لایروبی شده و همین اقدام در هدایت آب به پیکره دریاچه موثر بوده است.
«فرهاد سرخوش» با اشاره به اینکه سردهنه رودخانه های حوضه آبریز دریاچه ارومیه در گذشته به هیچ وجه لایروبی نشده بود، افزود: رسوب گذاری در این رودخانه طی سال های متمادی موجب شده بود تا آب رودخانه ها به حاشیه دریاچه جریان یابد و بخار شود.
وی همچنین با تاکید بر اینکه برخی از نقاط رودخانه ها شیب منفی پیدا کرده بود، اظهار داشت: برخی از مناطق این رودخانه ها بر حسب وظایف ذاتی دستگاه های اجرایی لایروبی شده بود اما دریاچه در زمان آغاز بکار ستاد احیا با رودخانه چند کیلومتر فاصله باز کرده بود.
وی بیان کرد: مبالغی که از سال 1393 با تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه برای اجرای طرح های مختلف هزینه شده در برابر خسارت هایی که سیل می توانست در بارندگی های اخیر به جا بگذارد، اندک است.
وی اضافه کرد: پروژه های نجات ملی دریاچه ارومیه باید با جدیت کار شود تا آب به صورت مستمر به پیکره آن وارد شود اما نقش مشارکت های مردمی نیز در این زمینه تاثیرگذار است.
استاندار آذربایجان غربی نیز چندی پیش در حاشیه بازدید از وضعیت این دریاچه با تاکید بر اینکه دولت سه هزار میلیارد تومان برای احیا دریاچه ارومیه هزینه کرده، گفت: 29 مصوبه برای احیای دریاچه ارومیه دنبال می شود و در سایه لایروبی مسیر رودخانه ها امروز دریاچه ارومیه در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد.
«محمدمهدی شهریاری» اضافه کرد: بزرگترین طرح ستاد احیا انتقال آب از سد «کانی سیب» به دریاچه ارومیه بوده که تاکنون از 35 کیلومتر تونل انتقال آن، حدود 28 کیلومتر حفاری شده است و این تونل تا اواخر سال جاری به بهره برداری می رسد.
وی بیان کرد: تاکنون دولت یکهزار و 700 میلیارد تومان در این طرح سرمایه گذاری کرده است تا حدود 600 میلیون مترمکعب آب از سد کانی سیب به دریاچه منتقل شود.
«شهریاری» گفت: 250 میلیون مترمکعب پساب شهرهای ارومیه و تبریز نیز به دریاچه ارومیه وارد می شود و کارهای این طرح انتقال نیز انجام شده است.
وی ادامه داد: خاکریز دریاچه ارومیه تبخیر آب را بالا برده و نیاز است در برخی از نقاط آن، پل های دیگر احداث شود تا تعادل چرخشی آب رعایت گردد.
مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز طی روز جاری در نشست «هم اندیشی سمن ها در زمینه احیای دریاچه ارومیه» با اشاره به تداوم بارندگی ها و نیز اقدامات دولت برای احیای این دریاچه، گفت: هم اکنون کف دریاچه ارومیه به وضعیت سال 1394 برگشته که نشانه ای بزرگ برای احیاست.
«مسعود تجریشی» افزود: در سال های گذشته حداقل تراز بستر دریاچه ارومیه به صورت سالانه با 40 سانتی‌ متر کاهش سطح آب روبرو بود اما از سال 1393 و با شکل‌ گیری برنامه های ستاد احیا به سمت تثبیت دریاچه رفتیم و در این راستا دستگاه‌های اجرایی در رهاسازی آب های روان و نیز لایروبی مسیل ها کمک زیادی کردند.
وی آغاز شرایط ورود به شرایط احیای دریاچه ارومیه را اردیبهشت سال گذشته اعلام و اضافه کرد: اگر تراز آب این دریاچه به یکهزار و 272.9 برسد می‌ توان گرد و خاک را حل کرد و وارد مرحله احیا شد که در این راستا می‌ توان به کمک دولت با افزایش یک متر تراز آب، 95 درصد کانون‌های گرد و خاک را زیر آب برد.
«تجریشی» با تاکید بر اینکه برنامه تثبیت پشت سر گذاشته شده اظهار داشت: نباید به دلیل شرایط خوب دریاچه مغرور شد چون در آبان ماه امسال انتظار تبخیر وجود دارد اما تا انتهای سال جاری و از سال آینده با ورود 750 میلیون مترمکعب آب دایمی، تراز کنونی را با پروژه‌های مختلف بالا می بریم که در کنار آن عنایت خداوند در افزایش بارش ها نیز وجود دارد.
مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه یادآور شد: با هماهنگی بسیار خوبی که با دستگاه های اجرایی داشتیم آب‌ ها را از سطح‌ حوضه آبریز رها کردیم و وضعیت بارش ها در این حوضه نیز با رشد 66 درصدی نسبت به دوره بلندمدت افزایش دارد.
وی اظهار داشت: از دو سال پیش که موضوع عملیات دریاچه ارومیه شروع شد، سازمان ملل گزارشی ارایه و به صراحت اعلام کرد که وسعت دریاچه افزایش یافته است و دولت و مردم مصمم به احیای آن هستند.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
3072

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز آموزش زبان ترکی در مدارس آذربایجان شرقی

مرکز بین الملل پیام نور ماکو راه اندازی می شود

دانشجویان باید بر حسب علاقه خود انتخاب رشته کنند

3 طرح تحقیقاتی بیماری‌های غیرواگیر در آذربایجان‌غربی کلید خورد

دانشجویان باید بر حسب علاقه خود انتخاب رشته کنند

در راستای ایجاد بستر مناسب برای گسترش دانش و پژوهش تلاش می کنیم

برگزاری 21 رویداد شتاب در آذربایجان‌غربی

هدف اصلی مراکز علمی کاربردی، تربیت دانشجویان کارآفرین است

همکاری‌های علمی دانشگاه تبریز با 6 دانشگاه ترکیه افزایش می‌یابد

٨٣ درصد دانش آموزان آذربایجان غربی روند ثبت نام را طی کرده اند

بسیج دانشجویی یک بازوی فرهنگی برای پیشبرد اهداف انقلاب است

پذیرش بدون کنکور دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور وجود ندارد

چاپ مقاله در مجلات علمی گاهی به ابزار فخرفروشی تبدیل می‌شود

موفقیت در کنکور حاصل تلاش خانواده و مدرسه است

دانشجویان علمی کاربردی نتایج درخشانی در آزمون‌های کانون وکلا دارند

ارزیابی سلامت بیش از 2500 نوآموز پیش دبستانی در آذربایجان غربی

آغاز پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی

جهاد دانشگاهی، پیشگام در حوزه پیشگیری

اراده‌ای جدی برای تبدیل شدن به دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین داریم

جهاد دانشگاهی، نهادی برآمده از دل آرمان‌های استقلال طلبانه‌ی مردم است

انتقاد امام جمعه اردبیل از درآمد بالای پزشکان و آموزش وپرورش

برگزاری دوره آمادگی آزمون نظام مهندسی ساختمان در جهاددانشگاهی اردبیل

کنفرانس کشوری آموزش پاسخگو در تبریز برگزار شد

طرح تحول نظام سلامت جامعه پزشکی را در مقابل مردم پاسخگو کرد

آموزش های مهارتی در اشتغال افراد تاثیرگذار است

کاهش 90 درصدی مصرف آب با فناوری نوین آبیاری به روش تزریقی- برای اولین بار در کشور

دانشگاه تبریز؛ میزبان کنگره بین‌المللی حشره‌شناسی ایران

فعالیت 104 واحد فناور و دانش بنیان در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی

دانشگاه علمی،کاربردی اردبیل در 112 رشته دانشجو می‌پذیرد

معاون وزیر بهداشت: خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی فرسوده‌اند

جهاد دانشگاهی آینده علمی و پژوهشی کشور را با تلاشهای خود بیمه می کند

سلول های بنیادی شهروند ایرانی مقیم خارج جان بیماری را در تبریز نجات داد

ایجاد 11 رشته جدید در دانشگاه علمی کابردی استان اردبیل

برگزاری 13 هزار نفر ساعت دوره آموزشی"بافته‌های داری" در استان اردبیل

بیش از 194 هزار نفر از جمعیت 10 تا 49 سال آذربایجان غربی بی سوادند

جاماندگان از آزمون سراسری، فرصت تحصیل در دانشگاه پیام نور را دارند

توصیه های طب سنتی برای گرم مزاج‌ها در فصل تابستان

نیروهای جوان و متخصص، عامل اصلی موفقیت‌های جهاددانشگاهی

کمبود فضاهای آموزشی در اردبیل برطرف می‌شود

جهاد دانشگاهی در تبدیل علم به ثروت موفق عمل کرده است

بانک اطلاعاتی طرح‌های پژوهشی راه‌اندازی می‌شود

همکاری بنیاد برکت در درمان ناباروری زوجین روستایی/64 طرح مطالعاتی در جهاد دانشگاهی انجام شده است

پژوهش گره‌گشای مشکلات و نارسائی‌های استان است

آیین رونمایی از دو دستاورد فناورانه و پژوهشی ملی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی برگزار شد

برگزاری جشنواره دانشجویی"آب و رسانه"

اردبیل میزبان دوره آموزشی بومینو پلاس می شود

دستیابی به فناوری تولید نانوذرات ضد سرطان‌ گیاهی

جهش 1930 پله ای مخزن علمی دانشگاه محقق اردبیلی در رتبه بندی وبومتریکس

جهاددانشگاهی در تصمیم گیری ‌های علمی و پژوهشی استان نقش تأثیرگذاری دارد

استان در حال باور توانمندی‌های جهاددانشگاهی است