پیام آذری

آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

استقبال گردشگران نوروزی از آذربایجان شرقی/ افزایش7 درصدی اقامت اجتماعي

استقبال گردشگران نوروزی از آذربایجان شرقی/ افزایش7 درصدی اقامت

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز – میزان اقامت نوروزی امسال در استان آذربایجان شرقی در مقایسه با سال گذشته 7 درصد رشد نشان می‌دهد.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها - بیت اله احمدی؛ آذربایجان شرقی و در مرکز آن تبریز، نوروز امسال آغوش تمام جاهای دیدنی و زیستنی اش را باز و سرمه چشم از غبار کفش میهمان کرد.
آذربایجان شرقی به دلیل وجود جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی و آب و هوای معتدل و مطبوع، یکی از مقاصد مهم گردشگری نوروزی محسوب می‌شود؛ با اجرای طرح سفرهای نوروزی از 25 اسفند سال 97 تا 16 فرودین امسال، میزان اقامت در استان آذربایجان شرقی 7 درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.
در ایام تعطیلات نوروز امسال میزان اقامت مسافران 7 درصد افزایش داشته و در این مدت 513 هزار و 132 نفر شب با میانگین سه شب در مراکز اسکان استان اقامت داشته‌اند.
افزایش 17 درصدی بازدید نوروزی از اماکن آذربایجان شرقی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی، در گفتگو با خبرنگار مهر ، ابراز داشت: در این مدت، تعداد بیش از 4 میلیون مورد از اماکن تاریخی، مذهبی و جاذبه‌های طبیعی استان آذربایجان شرقی بازدید شد که نسبت به سال گذشته 17 درصد افزایش نشان می‌دهد.
مرتضی آبدار افزود: همچنین 240 هزار مورد از موزه‌ها بازدید شد که یک درصد افزایش نشان می‌دهد و بیشترین بازدید از موزه‌های کلیسای سنت استپانوس جلفا و موزه آذربایجان و موزه قاجار و موزه مشروطه بود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی گفت: استقبال از نوروزگاه های استان حداقل روزانه 2 هزار نفر بود و حداقل روزانه سه هزار نفر نیز از نمایشگاه‌های صنایع دستی بازدید کردند.
آبدار خاطرنشان کرد: امسال در راستای شعارها برای برقراری محیطی شاد و نشاط اجتماعی، 98 نوروزگاه در سراسر استان برپا شد و در این مراسم‌ها آداب و سنن استان معرفی شد.
وی افزود: اجرای نمادین رسوم نوروزی از جمله تکم گردانی، موسیقی عاشیقی، بازی‌های سنتی آذربایجان، مراسم مرتبط با چهارشنبه آخر سال و نمایشگاه صنایع دستی و پوشاک سنتی آذربایجان از جمله برنامه‌های این طرح بود.
مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت: رویداد فرهنگی نوروزگاه در محل‌های از پیش تعیین‌شده مثل محوطه حیاط بازار امیر و بازارچه صنایع دستی برگزار و در آنها مراسم نوروزخوانی مانند تکم گردانی و سایاچی اجرا شد.
آبدار افزود: در کنار آن 37 نمایشگاه و مرکز عرضه صنایع دستی در شهرستان‌ها برپا شده بود.

اسکان 8 هزار خانوار در مراکز آموزش و پرورش آذربایجان شرقی
مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در طول تعطیلات نوروز امسال، 30 هزار و 457 نفر در قالب 8 هزار و 462 خانوار به تعداد 77 هزار و 190 نفر روز در مدارس و مراکز اقامتی آموزش و پرورش استان اسکان یافتند.
جعفر پاشایی افزود: حضور میهمانان فرهنگی و مسافرین نوروزی در شهر تبریز و مراکز اقامتی استان با شرایط موجود آب و هوایی قابل توجه بود.
وی با اشاره به شهرستان‌های بیشترین پذیرش در نوروز امسال خاطرنشان کرد: در تعطیلات نوروز امسال شهرستان تبریز با 30 هزار و 307 نفر روز، جلفا با 23 هزار و 746 نفر روز و خداآفرین با 3 هزار و 735 نفر روز به ترتیب بیشترین مسافران را پذیرش کردند.
به گفته مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی بعد از شهرستان‌های یاد شده، مرند، بستان آباد، میانه، مراغه، کلیبر ، سراب و هشترود بیشترین آمار مسافرین نوروزی را پذیرش کردند.
پاشایی گفت: ستاد اسکان نوروز 98 در استان آذربایجان شرقی امسال با راه اندازی 40 پایگاه و تجهیز بیش از 2 هزار و 30 اتاق، علاوه بر مراکز اقامتی دیگر و خانه‌های معلم به استقبال گردشگران رفته بود.

ثبت 16 میلیون تردد جاده‌ای در ایام نوروز
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار مهر ، با اشاره به تعداد ترددهای نوروزی در استان ابراز داشت: تعداد بیش از 16 میلیون تردد جاده‌ای توسط 82 دستگاه تردد شمار در طول محورهای مواصلاتی استان آذربایجان شرقی در ایام نوروز به ثبت رسیده است.
اروجعلی علیزاده افزود: طبق اطلاعات دریافتی از 82 دستگاه تردد شمار آنلاین مستقر در محورهای استان در این مدت 16 میلیون و466 هزار و12 تردد ثبت شده است.
وی تاکید کرد: در ایام اجرای طرح نوروزی سال جاری تا 16 فروردین 258 هزار مسافر با 25 هزار سفر توسط ناوگان حمل و نقل عمومی مسافر استان اعم از اتوبوس، مینی بوس و سواری جابه جا شده‌اند.
علیزاده گفت: دراین مدت روزهای 15 و 4 فروردین به ترتیب با بیش از 913 هزار تردد و877 هزار تردد پرترددترین روزهای این ایام بودند.
مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده‌ای استان خاطرنشان کرد: در همین مدت بیش از 78 هزار و300 مسافر ایرانی و خارجی از پایانه‌های مرزی جلفا و نوردوز تردد کرده‌اند که از این تعداد 42 هزار و281 مسافر از پایانه مرزی جلفا و36 هزار و 44 مسافر از پایانه مرزی نوردوز تردد کردند.
کاهش 36 درصدی تصادفات منجر به مرگ در آذربایجان شرقی
سرپرست پلیس راه استان آذربایجان شرقی نیز به خبرنگار مهر گفت: امسال با 36 درصد کاهش تصادفات منجر به مرگ در ایام نوروز مواجه هستیم حتی در تصادف‌های جرحی هم با کاهش قابل توجهی مواجه هستیم.
غلامرضا کریمی نژاد همچنین با اشاره به اجرای طرح ابتکاری قبض ارشادی در آذربایجان شرقی تصریح کرد: پلیس راه آذربایجان شرقی در یک طرح ابتکاری با ارائه قبض ارشادی به جای قبض جریمه برای تخلفات غیر حادثه ساز از مسافران نوروزی استقبال می‌کند.
وی تاکید کرد: در این طرح هیچ راننده و خودرویی که تخلف حادثه سازی انجام ندهد جریمه نمی‌شود و تنها تذکراتی به علت نبستن کمربند و… با عناوین راننده محترم به راننده و یا سرنشینان داده می‌شود.
جاذبه‌های کمتر شناخته شده آذربایجان شرقی
اکثر شهرهای استان آذربایجان شرقی دارای جاذبه‌های استثنایی است که شاید ناشناخته مانده باشد، برای نمونه تبریز دارای موزه‌های استثنایی است که نمونه مشابه داخلی یا خارجی ندارد؛ از این موارد می‌توان به موزه عصر آهن اشاره کرد که بازدیدکننده‌ها می‌توانند در مرکز شهر تبریز سفری به داخل گورستان 3000 ساله با اسکلت‌های سالم مانده داشته باشند و در تونلی زیر قبرهای پرشمار نقبی به تاریخ بزنند.
جنگل‌های زیبای ارسباران، قلعه‌های تاریخی استان و معبد مهر مراغه که زیر قبرستان روستای ورجوی قرار دارد نیز تنها بخش اندکی از نمونه‌های استثنایی آثار این استان است.
امسال تمام امکانات استان آذربایجان شرقی به کار گرفته بود تا روزهای شاد و ماندگاری برای مسافران به ثبت برسد، امید است تمهیدات مسئولان برای جذب گردشگر تنها به ایام نوروز محدود نشود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آماده‌باش فرمانداری‌ها و اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران آذربایجان شرقی

تندبادی با سرعت 72 کیلومتر بوکان را در نوردید

امام جمعه تبریز: بنیاد مسکن غبار محرومیت را از محرومان زدود

تداوم پیگیری‌ها برای احداث بیمارستان 320 تختخوابی «باتمان قلنج»

ضرورت آزادسازی حریم مسیل‌ها و برخورد قاطع با ساخت و سازهای غیرمجاز در روستاها

این شادی زیرزمینی بی‌صدا قربانی می‎گیرد

فرماندار: جشنواره ماهیگیری با قلاب در هشترود برگزار می شود

بالا بودن هزینه ارتکاب جرم برای افراد، می‌تواند از وقوع جرایم پیشگیری کند

مردم میاندوآب 1.8 میلیارد ریال به سیل‌زدگان کشور کمک کردند

دغدغه آلایندگی توسعه فولاد میانه باید رفع شود

بارش نزولات آسمانی در خوی 69 درصد افزایش یافت

13 کامیون از کمکهای مردمی ارومیه به سیل زدگان جنوب ارسال شد

20 بوستان محله ای در تبریز ایجاد می شود

ترویج امید در بین جوانان وظیفه مسوولان است

سپاه مدافع تیزبین امنیت کشور است

زمان بازی سپیدرود – تراکتورسازی تغییر کرد

نگهداری و حمل و نقل دام بدون مجوز ممنوع است

بانوی فوتبالیست آذربایجان شرقی به اردوی تیم ملی دعوت شد

موکب اربعین آذربایجان شرقی به ایلام اعزام شد

تروریستی خواندن سپاه نشانه ترس و ناتوانی دولت ترامپ است

مصرف انرژی در بخش صنایع اردبیل 23 درصد افزایش یافت

6 رزمی‌کار اردبیلی در مسابقات بین‌المللی بیروت حاضر می‌شوند

طرح توسعه روستاهای نمین وارد فاز اجرایی می‌شود

رسوبات ؛ گوهر گران قیمت اما زیانبار سیلاب

صلابت سپاه دشمن را به هراس انداخته است

رونق تولید تحول اقتصادی را در کشور رقم خواهد زد

سازه‌های راه‌ها مطالعه و آسیب‌شناسی مکرر شوند

کاهش 38 درصدی تلفات جاده‌ای آذربایجان شرقی در نوروز 98

سازه‌های احداثی در حریم رودخانه‌ها نیازمند بازنگری است

کمک های مردمی ماکو به مناطق سیل زده راهی شد

انتشار تصاویر در فضای مجازی صیاد مهابادی را به دادگاه کشاند

کمک های روسیه به آسیب دیده های سیل کشورمان به تبریز رسید

سپاه، مدافع تیزبین امنیت کشور است

آمادگی برای اسکان اضطراری مردم در صورت وقوع سیل

ورزشکار مراغه‌ای به اردوی تیم ملی امید سپک تاکرا دعوت شد

پیشرفت 95 درصدی درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان هشترود

اهدای بخشی از حقوق کارکنان تبلیغات اسلامی استان به سیل زدگان

2271 میلیارد تومان سرمایه داخلی در منطقه آزاد ارس جذب شد

نقش تاثیرگذار سپاه در منطقه آمریکا را مستأصل کرده است

آمریکا به خوبی می‌داند که توان مقابله با سپاه را ندارد

تراکتورسازی و ماشین سازی بدون محروم به مصاف رقبا می‌روند

فروش 800 میلیون تومان صنایع دستی در ایام نوروز 98

خریدار بی‌سواد ماشین‌سازی تبریز اهلیت نداشته است

391 رأس احشام قاچاق در مراغه، اهر و اسکو کشف شد

آخرین مهلت پذیرش طلبه در حوزه علمیه مرند

ضرورت حمایت از تولیدکنندگان واقعی در کشور

آذربایجان‌شرقی به عنوان استان معین ایلام انتخاب شده است

مشکلات زیرساختی منطقه گردشگری سوها برطرف می‌شود

سارق حرفه‌ای 45 خودرو در اردبیل به چنگ قانون افتاد

رونق تولید با تکیه بر توان داخلی میسر می‌شود