پیام آذری

آخرين مطالب

افزایش کرایه اتوبوس و مترو؛ ضرورت سازمانی، دغدغه عمومی اجتماعي

افزایش کرایه اتوبوس و مترو؛ ضرورت سازمانی، دغدغه عمومی

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز- افزایش نرخ خدمات عمومی از جمله کرایه وسایل حمل و نقل شهری بر اساس نرخ تورم از رویه های معمول مدیریت شهری به منظور تامین بخشی از هزینه ها و کاهش فشار به شهرداری هاست، اما این اتفاق در آغاز سال جدید همواره دغدغه ای برای استفاده کنندگان این خدمات محسوب می شود.
به گزارش ایرنا، قیمت مایحتاج عمومی و هزینه های روزانه خانوارها رو به افزایش است و دولت با تدابیر مختلف سعی در کنترل تورم و کاهش فشار ناشی از افزایش قیمت ها به خانواده ها به خصوص خانواده های با درآمد پایین دارد؛ خانواده هایی که بیشترین استفاده کننده وسایل حمل و نقل عمومی هستند و از این طریق سعی می کنند هزینه های خود را مدیریت کنند.
هر چند بیشتر مردم به افزایش سالانه کرایه تاکسی، اتوبوس و مترو عادت کرده اند، اما افزایش 30تا 55 درصدی کرایه وسایل حمل و نقل عمومی در شهر تبریز صدای خیلی ها را درآورد؛ همان هایی که صورتشان را با سیلی سرخ نگه می دارند و همراهان اصلی نظام و انقلاب محسوب می شوند.
در واقع شهروندان با قبول ضرورت افزایش کرایه ناوگان حمل و نقل عمومی از 2 چیز نگران نند؛ نخست اینکه دامنه افزایش خیلی بالا نباشد؛ دوم اینکه هر گونه افزایشی در این حوزه، بهانه ای برای افزایش بهای خدمات در سشایر حوزه ها به ویژه در زمینه مایحتاج ضروری توسط سودجویان می شود.
فرماندار تبریز در واکنش به قیمت‌های اعلام شده در خصوص کرایه اتوبوس‌ها و مترو گفت: این قیمت ها پیش از حضور من در فرمانداری و بر اساس مصوبه 397 توسط شورای شهر به تصویب رسیده است.
بهروز مهدوی با دادن قول پیگیری موضوع معتقد است: با توجه به اینکه این افزایش قانونی بوده و تصویب شده، نمی‌توان اجرای آن را مسکوت گذاشت، مگر اینکه شورای شهر در این خصوص تجدیدنظر کند.
این در حالی است که مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز افزایش بهای خدمات حمل و نقل مسافر در این شهر را منطقی می داند.
فرخ جلالی با بیان اینکه هزینه تمام شده جابجایی یک مسافر توسط اتوبوسرانی 1450 تومان است، یادآوری می کند: شهرداری فقط یک سوم این هزینه را از مسافر اخذ می‌کند و مابقی آن توسط شهرداری و دولت تامین می‌شود.
وی به افزایش شدید هزینه‌های خرید و نگهداری اتوبوس‌ها و خدمات دهی به مسافران نیز اشاره می کند و می افزاید: ما از این افزایش نرخ ناراضی هستیم زیرا به شهروندان فشار وارد می‌شود اما این میزان افزایش معقول است.
وی تعداد اتوبوس های فعال در ناوگان اتوبوسرانی تبریز را 758 دستگاه اعلام کرده و می گوید: 283 دستگاه از آنها متعلق به بخش دولتی و 475 دستگاه نیز مربوط به بخش خصوصی است.
جلالی با بیان اینکه در سه سال گذشته اتوبوس‌های رده خارج ناوگان اتوبوسرانی تبریز بیش از حد شده است، اعلام می کند: در پایان سال گذشته 65 دستگاه اتوبوس، عمر 10 ساله‌ خود را به اتمام رساندند.
مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز با بیان این‌که نیمه‌ اول سال 98، تعداد اتوبوس‌های فرسوده به 147 دستگاه افزایش خواهد یافت، گفت: در زمان حاضر اگر بخواهیم فعالیت اتوبوس‌های فرسوده را متوقف کنیم، اتوبوسی برای جایگزینی نداریم.
وی با اشاره به اینکه در 2 سال گذشته 173 دستگاه اتوبوس شهری در تبریز بازسازی شده است، تشریح می کند: از سال 95 تا 97 ریالی از سوی دولت برای خرید اتوبوس اعتباری تخصیص داده نشده است.
وی با اشاره به اینکه تنها در سال گذشته یک میلیارد و 100 میلیون تومان به عنوان کمک هزینه‌ی یارانه بلیت پرداخت شده است، افزود: روزانه 650 هزار مسافر توسط اتوبوس‌های شرکت واحد تبریز جابجا می‌شوند که در این میان 500 هزار مسافر از اتوبوس های بخش خصوصی و 150 هزار نفر از اتوبوس های بخش دولتی و 100 دستگاه اتوبوس مسیرهای تندرو موسوم به «بی آر تی» استفاده می کنند.
وی یادآوری می کند: در صورت تحقق 200 میلیارد تومانی اوراق مشارکت مصوبه شورای شهر، حداقل امکان خرید 100 دستگاه اتوبوس و 62 دستگاه مینی بوس جدید برای سال 98 محقق می شود.
یک شهروند تبریزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: انگار افزایش کرایه ناوگان حمل و نقل عمومی به یک عادت برای تصمیم سازان تبدیل شده و آنان با این گونه تصمیمات، انگاره گران شدن همه چیز در سال جدید را در ذهن مردم تقویت می کنند.
حسین علیزاده اقدم که دبیر بازنشسته است، اضافه می کند: افزایش کرایه ناوگان حمل و نقل عمومی علاوه بر اینکه در شکل غیرمنطقی آن برای اقشار ضعیف و کم درآمد مشکل ساز است، می تواند زمینه ای برای افزایش کاذب هزینه های زندگی در دیگر بخش ها نیز باشد.
یک بانوی تبریز نیز در حالی که کیف دستی چرخدارش را در پیاده روی مقابل ایستگاه اتوبوس در راسته کوچه جابجا می کند، به ایرنا می گوید: شاید در نگاه اول، شاید افزایش کرایه اتوبوس اهمیتی برای یک مسوول نداشته باشد، اما وقتی شما آمار بالای استفاده کنندگان را در نظر بگیرید، رقم بزرگی می شود.
شهین عباسی تشریح می کند: در شرایط دشوار اقتصادی کشور و معیشتی مردم، مسوولان باید در تصمیم گیری ها، خود را جای کسانی بگذارند که به نان شب محتاجند.
در همین حال عضو شورای اسلامی تبریز نیز در گفت و گو با ایرنا معتقد است: افزایش تعرفه و بهای خدمات شرکت واحد اتوبوسرانی و مترو نسبت به هزینه ها در حد معقول بوده و زیاد قابل توجه نیست.
فریدون بابائی اقدم، اضافه می کند: در تعیین میزان افزایش بهای خدمات اتوبوسرانی و مترو بر مبنای واقعیت ها عمل شده و در این زمینه از جمله به میزان تورم در جامعه، استهلاک خودرو و قیمت لوازم یدکی خودروها مدنظر بوده است.
وی با اشاره به اینکه بدهی 16 میلیارد تومانی شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز به بیمه به علت تاخیر و جریمه به 46 میلیارد تومان رسیده است، خاطرنشان می کند: این شرکت درآمد زا نبوده و نیازمند حمایت دولت و شهرداری است.
بابایی اقدم به فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی تبریز و ضرورت نوسازی این ناوگان نیز اشاره می کند و می گوید: 85 درصد ناوگان اتوبوسرانی این شهر متعلق به بخش خصوصی است و در صورتی که توجیه اقتصادی نداشته باشد، از ادامه فعالیت منصرف می شود.
وی با اشاره به افزایش متوسط 36 درصدی کرایه قطارشهری تبریز توضیح می دهد: این شرکت هم زیانده بوده و نیازمند کمک دولت است؛ سال گذشته دولت 61 میلیارد تومان و 12 میلیون یورو از بابت تجهیزات به مترو کمک کرد که با توجه به هزینه کرد 300 میلیارد تومانی شهرداری تبریز، فاصله زیادی با تحقق تعهد 50 درصدی دولت وجود دارد.
به گزارش ایرنا، بنابر اعلام شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز و حومه به استناد مجوزهای حاصله از روز جمعه 16 فروردین‌ماه سال‌جاری نرخ جدید بهای خدمات حمل و نقل مسافر شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز و حومه اعلام شد که به صورت میانگین افزایش 36 درصدی را نشان می دهد.
بر اساس اعلام شرکت بهره‌برداری قطار شهری تبریز هم از روز شنبه 17 فروردین ماه سال 98 نرخ بلیت مترو در این کلانشهر 40 درصد افزایش یافت.
3071/518/8023

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سانحه رانندگی در تبریز 5 مصدوم بر جای گذاشت

انتقال مادر باردار پرخطر میانه‌ای توسط بالگرد اورژانس به بیمارستانی در تبریز

مهرواره ادبی مغان به کار خود پایان داد

طرح مصون‌سازی کودکان در برابر اعتیاد در 1500 مهدکودک

مسئولان در برابر حوادث رانندگی شمال استان پاسخگو باشند

مرکز آموزشی و توانبخشی روزانه سالمندان همدلان در تبریز افتتاح شد

کارگروه ویژه هماهنگی امور اقتصادی آذربایجان شرقی برگزار شد

تجهیز درمانگاه تامین اجتماعی اهر ضروری است

کودهای کشاورزی آذربایجان شرقی در 180 کارگزاری رسمی توزیع می شود

جدال 6 امتیازی مس سونگون ورزقان در ساوه

نیازهای مربوط به صنایع خلاق مناطق آزاد در ماکو بررسی می شود

دروازه‌بان ماشین‌سازی به پارس جنوبی جم پیوست

ظرفیت مراکز توانبخشی روزانه‌ی کشور به 1800 نفر افزایش یافت

1910نفر امسال جذب آموزش و پرورش آذربایجان غربی می‌شوند

انتصابات سیاسی و قومی نداشتیم

بالاترین میزان بیکاری آذربایجان شرقی در شهرستان هشترود

فاز اول مدرسه حیات طیبه مهرماه راه‌اندازی می‌شود

مشاهده موجود عجیب در دریاچه ارومیه صحت ندارد

کمیته کاهش میزان طلاق تشکیل شود

تامین 6٠ هزار کارت بلیت الکترونیکی اتوبوس در ارومیه

شادابی و نشاط از شاخص‌های سلامت معنوی جامعه است

تسهیلات لازم برای سلامت معنوی بیماران اختصاص می‌یابد

چهار پروژه‌ و طرح توانبخشی بهزیستی آذربایجان شرقی افتتاح شد

هوای آذربایجان شرقی گرم‌تر می‌شود

رانش زمین در مسیر خوی به پایانه رازی/17 منزل آسیب دید

اشتغال زایی مستقیم برای بیش از 2110 نفر با تکمیل 30هتل درحال ساخت

توسعه دولت الکترونیک با انجام 4 پروژه در آذربایجان شرقی

تبلیغات چراغ‌خاموش قبل از ماراتن بهارستان/ مهربانی‌های زودهنگام

وقوع 5 مورد کودک آزاری در آذربایجان غربی

جشن میلاد امام رضا(ع) در پارک ائللر باغی ارومیه برگزار شد+گزارش تصویری - پرتال شهرداری ارومیه

بهسازی و مرمت جداول خیابان یاسین تداوم دارد - پرتال شهرداری ارومیه

مغازه اغذیه فروشی آتش گرفت - پرتال شهرداری ارومیه

اتمام پروژه های نیمه تمام در سالجاری از مهمترین اهداف مدیریت شهری است - پرتال شهرداری ارومیه

تامین 6٠ هزار کارت بلیت الکترونیکی اتوبوس برای توزیع در باجه های فروش کارت - پرتال شهرداری ارومیه

کشف 1500 کیلوگرم گوشت فاسد درعجبشیر

ساماندهی 49 کودک کار آذربایجان غربی طی سال جاری

هشترود بالاترین میزان بیکاری را در سطح آذربایجان شرقی دارد

قلع و قمع 60 مغازه احداثی غیرمجاز در پارس‌آباد

مشکلات طرح اشتغال روستایی و عشایری آذربایجان شرقی مرتفع می شود

شهرداران 4 منطقه شهر اردبیل معرفی شدند

کشتی اردبیل طی 4 سال آینده ارتقا می‌یابد/امیدواری به صعود 4پله‌ای

20 درصد آب شرب اردبیل هدر می‌رود

شبکه های ماهواره ای فرهنگ خانواده های ایرانی را نشانه گرفتند

حضور خادمین امام رضا (ع) باعث رشد فرهنگ تشیع در جامعه می‌شود

کمپ انزاب به سرعت راه‌اندازی شود

طرح جامع مشگین‌شهر تا یک ماه آینده تصویب می‌شود

اجرای طرح جامع شهرها مشارکت فراگیر می‌طلبد

مسیرگشایی و احداث پارک‌های محله‌ای اولویت سال 98 شهرداری تبریز

مدیران استان از نظرات و راهکارهای نخبگان ودانشگاهیان استفاده کنند

آمادگی دفاعی و رزمی جمهوری اسلامی افزایش می‌یابد