پیام آذری

آخرين مطالب

«میرگاسه» فردوس چشمه سارهای کوهستان مقالات

«میرگاسه» فردوس چشمه سارهای کوهستان

  بزرگنمايي:

پیام آذری- تلفن همراه نیز در این روستای رویایی از خط دهی مناسب برخوردار نیست و آسفالت مسیر این روستا که چندین خانواده شهید بمباران شیمیایی سردشت و دفاع مقدس را در خود جای داده، به یک مطالبه تبدیل شده است.
بخشدار مرکزی سردشت هم از بهسازی و آسفالت جاده روستایی دهستان آلان به عنوان یکی از مطالبه های اهالی این دیار یاد می کند و معتقد است که تحقق این مطالبه در توسعه این منطقه تاثیرگذار خواهد بود.
ناصر یوسفی اظهار داشت: از گردنه «هومل» در ابتدای شروع دهستان آلان به سمت روستای «بیتوش» به طول 9 کیلومتر و از روستای «دولکان» تا «اسلام آباد» به طول 6 کیلومتر یکی از نامناسب ترین راه های روستایی شهرستان به شمار می رود که نیازمند تخصیص بودجه برای بهسازی و آسفالت است.
وجود چشمه های دایمی «کانی چاوێ»، «کانی هەوڵانێ»، «کانی گەڵوو»، «کانی قایدمەیس»، «سنجەڵێ»، «سارداوان»، «کانی چنارێ»، «کانی کۆڵێتەی»، «برایما غای»، «گوێزینگەی»، «کانی ترشەکۆنی»، «کانی گەڵۆشکەی»، «بەری ئاوێ» و دهها چشمه دیگر، میرگاسه را در زمره روستاهای پرآب سردشت قرار داده است.
این روستا علاوه بر تامین آب آشامیدنی و کشاورزی اهالی میرگاسه، آب کشاورزی روستای «دولکان» در چهار کیلومتری خود را نیز تامین می کند و چشمه «گه لوو» که از ارتفاعات میرگاسه سرچشمه می گیرد، پس از عبور از تعدادی تپه و دره، بدون هیچ برداشتی، سرانجام به روستای «دولکان» می رسید و برای رشد محصولات کشاورزان به شیوه ای نوبتی بین اهالی تقسیم می شود.
میرگاسه در دامنه ارتفاعات «له ق له ق» قرار دارد و از آنجا می توان روستاهای پایین دستی شامل «بیتوش»، «مزناوی»، «مزره»، «گرماوان»، «تیت» و بسیاری مناطق دیگر را به خوبی تماشا کرد و چشم اندازی رویایی را به نظاره نشست.
برف تا پاسی از بهار ارتفاعات این روستا را پوشانده و آن را نسبت به روستاهای دیگر خُنک تر و سرسبزتر کرده است؛ میرگاسه با میانگین دمای 13.3 درجه سانتیگراد و میانگین بارشی 840 میلی متر طی سال در شرایط اقلیمی خیلی مرطوب قرار دارد.
جوی آبی که به منظور کشاورزی در این روستا جاری و ساری است، از بالادست و چشمه ای به نام «کانی چاوی» سرچشمه می گیرد و با دبی آب زیادی که دارد، مزارع و باغ های میرگاسه را در فصول مختلف کم آب سال سیراب می کند.
این آب به غیر از کشاورزی، در مسیر عبور خود به سمت میرگاسه سفلی، سبب ایجاد درختان کهنسال شده و داستان هایی در ارتباط با این درختان چنار به صورت شفاهی و سینه به سینه منتقل می شود که به همنشینی های نسل های مختلف در منطقه گرما بخشیده است.
شُر شُر آب «کانی چاو» در میرگاسه مرکزی که تنها سه خانواده در آن سکونت دارد، بیشترین خودنمایی را دارد و در تابستان که هوا گرم و جسم آدمی توانی در بدن ندارد با صدایی دلنشین روح را به پرواز در می آورد و خُنکای آن هم طراوتی به یادماندنی را در اذهان متبلور می سازد.
در هنگام عبور از این روستا درختان کهنسال توت سفید و گردو همچون چتری رهگذران را از تابش مستقیم آفتاب فصلی دور نگه می دارد؛ به شکلی که می خواهند رسم میهمان نوازی را به حد نهایت برسانند و میوه هایشان را به پای عابران بریزند.
مغازه ای کوچک و قدیمی که شاکله آن از چوب و سنگ و گاهگل است در پای درخت توت سفید قدیمی مامنی را برای اهالی و رهگذران در مسیر جاده روستا به «بیتوش و دولکان» درست کرده است و اهالی روستا در این مکان به بحث و تبادل نظر می پردازند.
 در چنین روستایی که می توان با مساعدت های دولتی در قالب ایجاد اقامتگاه های بوم گردی، آموزش های گردشگری به اهالی یا پرداخت تسهیلات به فعالان صنایع دستی و سایر تولیدات محلی در کنار رونق بخشی به اقتصاد روستا و همچنین حفظ چهره روستایی آن، مانع از مهاجرت بی رویه به شهر شد، باید چاره ای اندیشیده شود.
مسیر دسترسی به این روستا از نوع خاکی و فاصله آن تا مرکز شهر سردشت 47 کیلومتر است؛ 26 خانوار با جمعیت 90 نفر به صورت دایمی در این روستا زندگی کرده و محصولاتی چون گندم، نخود، خیار و انگور را کشت می کنند.
این روستا در حوزه آموزشی جزء روستاهای قمر بوده و ساکنان آن به منظور دریافت خدمات آموزشی در مقطع متوسطه اول و دوم به روستاهای بیتوش، دولکان و اسلام آباد، در حوزه اداری به روستای اسلام آباد و سردشت، در حوزه بهداشتی به خانه بهداشت روستای دولکان و همچنین مرکز جامع سلامت اسلام آباد و شهر سردشت مراجعه می کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زمستان در بهار آذربایجان شرقی

فضیلت و اعمال شب «نیمه شعبان»

روی دیگر سکه بارش ها در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

غذای مهابادی ها بهاری شد

دریاچه ارومیه از کما خارج شد

عطش مصرف گرایی و زندگی لاکچری

احرار: علاقه به کار سبب می شود گذر زمان را حس نکنم

«میرگاسه» فردوس چشمه سارهای کوهستان

حداقل یک بار در عمرتان این روستا را ببینید

افزایش قیمت نان و کمبود پول خرد در خلخال دردساز شد

از بی کرانه های صخره ای کندوان تا کرانه های داکوتا و کاپادوک

مجموعه کردشت جاذبه هنری و تاریخی از معماری ایرانی در جلفا

چشمه ای که آبش ترش است!

خوب و بدهای آذربایجان شرقی در سال 97

جاذبه‌های اردبیل در یک نگاه

انتقال زندان به خارج شهر؛ مطالبه بی پاسخ شهروندان تبریزی

یادی از شهدای 27 دی‌ماه دانشگاه تبریز

علائم مسمومیت الکلی چیست؟

پویش «نه به مواد مخدر» در مرند راه اندازی شد

نفس های تنگ طبیعت

بایسته های «خانه تکانی» برای گذر به سال نو

داغ گرانی بر آجیل تبریز

107هزار بال پرنده سرشماری شد/ آذربایجان غربی بهشت پرندگان ایران

جای خالی مادر

رویایی به رنگ سبز درمتن حاشیه شهر/فقر حاشیه شهر تبریز از فضای سبز

سرطان در کمین اردبیلی ها

قطعه سازان زیر چرخ خودروسازان

مهدتمدن:خداوند تنها نقاش قهار دنیاست

حال ما خوب است، اما تو باور نکن

آب بهترین نوشیدنی صبحگاهی است

نوستالوژی 75 سال گردش چرخ های دوچرخه در میاندوآب

روزی که تبریز غرق در خون بود/ 29بهمن آغازی بر فرجام رژیم ستمشاهی

درمان تنبلی و علل آن

پروژه 30روزه، 30ساله شد!

آذرتیتر: چهل بهمن و شکوه پابرجا

شکوه پایان 35 سال چشم انتظاری

بیشترین سدهای ساخته شده کشور در آذربایجان شرقی

روزنامه صائب تبریز:صادرات مواد غذایی و مقوله حفظ امنیت غذایی

توسعه مویرگی شریان برق تا روستاهای دورافتاده

بهار در زمستان تبریز/ نوستالژی دیوارهای برفی وسط کوچه ها

سوسوی کم نور فتیله بافی در کشور/هوجقان روستای صنعتی باقی می ماند

حماسه 2 بهمن ارومیه؛ مسجدی که به توپ بسته شد

قلم های بیدار

پول می‌گیرم فاتحه می‌خوانم

کودک ‌همسری، نمود تاخر فرهنگی

جامعه تلگرامی، جوانان و افکار عمومی

توانمندی های “به درد نخور” در سازمان رسانه ای

مرند صاحب ورزشگاه نشد/ پروژه ای که بعد از 12 سال به سرانجام نرسید

نقدی بر ادبیات نمایندگان مردم در شورای شهر تبریز/ از شما بعید است

اولین قدم برای جذب توریسم ورزشی