پیام آذری

آخرين مطالب

در میزگرد ایرنا مطرح شد/

آذربایجان شرقی، برند مدرسه سازی ایران فرهنگي

آذربایجان شرقی، برند مدرسه سازی ایران

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - هر جا سخن از کمبود تجهیزات و وجود مشکلات زیرساختی در آموزش و پرورش است، چشم ها به توجه و همراهی خیران دوخته می شود؛ خیران مدرسه ساز اگر روزگاری تلاش شان فقط ساختن مدرسه بود، حالا در کنار آن به سمت ارتقاء تجهیزات مدارس نیز حرکت کرده اند.
به گزارش ایرنا، مجمع خیران مدرسه ساز آذربایجان شرقی، به دنبال سال ها فعالیت افراد خیر در منطقه، با هدف جلب مشارکت و کمک های مردمی در امر ساخت و نوسازی مدارس به همت جمعی از خیران فعال استان در سال 1378 تاسیس شد.
این مجمع تاکنون علاوه بر احداث دهها باب مدرسه در آذربایجان شرقی، چندین مدرسه نیز در استان های محروم سراسر کشور احداث کرده است.
ایرنا مرکز تبریز با رویکرد تشریح دستاوردهای مجمع خیران مدرسه ساز آذربایجان شرقی، میزبان میزگردی با حضور جمعی از مسوولان نهادهای فعال در این حوزه بود تا مزیت ها و مشکلات و موانع موجود در این مسیر را بررسی کنند.
**امسال کلاس های کانکسی برچیده می شود
مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی با اشاره به 4000 فضای آموزشی دایر و 400 ساختمان اعم از کتابخانه و فرهنگسرا در استان، گفت: تعداد کلاس های دایر 24 هزار است که 10 هزار و 165 کلاس (42درصد) مستحکم، 6 هزار و 200 کلاس(26درصد) نیمه مستحکم و 7 هزار و 600کلاس (32درصد) غیرمستحکم هستند.
پیام صدقی با بیان اینکه 85 درصد ساختمان های آموزشی ساخت درجا هستند، افزود: 6 درصد ساختمان ها پیش ساخته و حدود 9 درصد نیز به شکل کانکس هستند.
وی با بیان اینکه از نظر کلاسی 2 درصد کلاس ها به شکل کانکسی هستند،گفت: 486کلاس کانکسی هم اکنون دایر است که رویکرد دولت در سال 1398 جمع آوری کلاس های کانکسی و جشن برچیدن کانکس هاست.
مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی با اشاره به افتتاح 230 کلاس درس در قالب 60 طرح در اول مهر 1397 و نیز افتتاح 90 کلاس در دهه فجر سال گذشته، گفت: نیمی از این طرح ها خیرساز و نیمی دولتی هستند ضمن اینکه سهم خیران مدرسه ساز استان از میانگین کشوری بالاتر است.
صدقی ادامه داد: در دهه فجر گذشته حدود 11 هزار متر مربع به فضای آموزشی اضافه شد که با احتساب تجهیزات آنها حدود 120 میلیارد ریال هزینه شد.
وی بیشترین کمبود مدرسه را در شهرک های تازه تاسیس و به ویژه حوزه مسکن مهر اعلام و اظهار داشت: وقتی مجتمع های مسکونی ساخته می شوند با هرم جمعیتی بیشتری مواجه می شویم و در برخی مساکن مهر حتی افراد غیربومی ساکن می شوند که فشار آن روی دوش آموزش و پرورش است.
صدقی با بیان اینکه رویکرد دولت تسریع در تکمیل پروژه های نیمه تمام است، گفت: به همین منظور 300 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل طرح های نیمه تمام استان در نظر گرفته شده است.
وی در مورد استانداردسازی گرمایش مدارس نیز گفت: بعد از حادثه مدرسه شین آباد در سال 1391 مصوب شد که درصدی از آبونمان قبوض گاز به این امر اختصاص یابد که عوارض گاز 1396هنوز به طور کامل واریز نشده است.
صدقی با بیان اینکه 50 درصد مدارس آذربایجان شرقی در سال تحصیلی 90 - 91 از نظر گرمایشی غیر استاندارد بودند، افزود: هم اکنون 85 درصد مدارس از سیستم گرمایش استاندارد برخوردارند و 15 درصد مدارس فاقد گرمایش استاندارد در مناطق محروم شامل سه هزار و 500 کلاس است.
**آذربایجان شرقی، پیشتاز مدرسه سازی در ایران
رئیس هیات مدیره انجمن خیران مدرسه ساز آذربایجان شرقی با بیان اینکه خوشبختانه استان در زمینه فرهنگی و مدرسه سازی نیز جزو اولین هاست،گفت: از سال 1378 به دنبال تاسیس جامعه خیران مدرسه ساز کشور در تهران، متعاقب آن اقداماتی در قالب جهاد مدرسه سازی در آذربایجان شرقی انجام شد.
عبدالله فرمانی اظهار داشت: یونسکو از طریق خیران مدرسه ساز کلیه اقدامات و روند فعالیت های ما را پیگیری می کند که در نوع خود به برند تبدیل شده است به طوری که از کره جنوبی هم برای بازدید و نمونه برداری به آذربایجان شرقی آمده اند.
وی گفت: در دنیا هم رسم بر این است که دولت متولی ساخت مدارس نباشد و بلکه بیشتر به سمت اداره مدارس برود و ساختمان سازی توسط مردم و موسسات خیریه باشد.
فرمانی در مورد تاریخچه تاسیس انجمن خیران مدرسه ساز گفت: بعد از فوت پسر و عروس آقای حافظی (مدیرکل انجمن خیران مدرسه ساز کشور) ایشان خواست کار ماندگاری بکند به همین جهت تعداد انگشت شماری از خیران را جمع کرده و این انجمن را تاسیس کرد که هم اکنون در کلیه استان ها و بسیاری از شهرستان ها چند مجمع خیران تاسیس شده که تمام افراد متمول و نیک اندیش را شناسایی و حتی در خارج از کشور نیز مدرسه احداث کرده اند.
وی با بیان اینکه در طول 20 سال فعالیت انجمن خیران مدرسه ساز حدود 40درصد مدارس کشور از طریق مشارکت خیران احداث شده است، اظهار داشت: رقم مشارکت خیران مدرسه ساز آذربایجان شرقی در کشور رتبه اول است.
فرمانی با بیان اینکه سالانه رتبه اول یا دوم مدرسه سازی برای آذربایجان شرقی است و دوشادوش استان های اصفهان،تهران و خراسان پیش می رویم،افزود: تعداد خیران مدرسه ساز استان بیش از 2 هزار نفر است،البته تعداد مدرسه یار بیشتر بوده و قابل شمارش نیست.
وی خیران مدرسه ساز آذربایجان شرقی را پیشتاز خیران در کشور دانست و گفت: به عنوان مثال آقای مردانی آذر؛ خیر بزرگ مدرسه ساز استان علاوه بر مدرسه سازی، 400 میلیارد تومان برای ساخت بیمارستان فوق تخصصی کودکان در تبریز هزینه کرده است.
فرمانی افزود: ایشان همچنین 46 باب مدرسه و هنرستان و خوابگاه دانش آموزی احداث کرده است.
وی مردانی آذر را نه تنها الگویی در امر مدرسه سازی بلکه نمونه ای برای انسانیت دانست و گفت: ایشان تبدیل به الگویی در جامعه شده اند که در کتاب دهم هم اسم شان ذکر شده است.
فرمانی مشارکت خیران آذربایجان شرقی در ظرف 20 سال را بیش از 860 میلیارد تومان اعلام کرد و اظهار داشت: خیری در استان بدون اینکه شناسایی شود، 400 مدرسه احداث کرده و متعاقب فعالیت خیران استانی تعدادی خیر غیربومی نیز داریم.
وی با بیان اینکه فعالیت مجمع خیران آذربایجان شرقی فقط مختص استان نیست، بلکه در زلزله کرمانشاه نیز متعهد به ساخت و تجهیز مدرسه شدیم، افزود: یکی از برنامه های مجمع نوسازی مدارس نوار مرزی است تا روستاهایی که در تیررس دید کشور همسایه قرار دارند، آبادتر و چشم نوازتر باشند.
فرمانی با بیان اینکه افق دید ما ثبت برند مدرسه سازی به عنوان الگوی نظام مردمسالاری است، اظهار داشت: می خواهیم رئیس جمهوری در سازمان ملل به این نکته اشاره کند که مدارس در ایران توسط مردم ساخته می شوند.
**خیران مدرسه ساز فقط با خدا معامله می کنند
مدیرعامل مجمع خیران مدرسه ساز آذربایجان شرقی اظهار داشت: در طول چند سالی که در خدمت انسان های خیر هستم با انسان هایی مواجه ام که علاقه شان به مادیات را کاسته اند و در جهت رضایت همنوعان شان تلاش می کنند.
مناف کسایی افزود: از سال 1387 که مجمع خیران مدرساز کشور تاسیس شد، سال ها در خدمت آقای حافظی بودم و می دیدم که چگونه با خلوص نیت در امر خیر پیشقدم می شوند.
کسایی، با بیان اینکه خیران معمولا بر سر دو راهی بیمارستان سازی و یا مدرسه سازی قرار می گیرند،اظهار داشت: استفتایی که از آیت الله مشکینی شد، ایشان با صراحت گفتند در حال حاضر نیاز به مدرسه سازی است و اگر زمانی نمازگزاران در جلو مسجد صف بستند، آن گاه مسجد هم ساخته شود.
وی با بیان اینکه خیران مدرسه ساز به هیچ جناح و گروهی وابسته نیستند، افزود: خیران در این کار فقط خدا را در نظر می گیرند.
کسایی با بیان اینکه ذهن خیران مدرسه ساز بسیار روشن است و آنها زیربنایی می اندیشند، اظهار داشت: خیران مدرسه ساز آینده کشور را در گرو تربیت نسلی آگاه و با داشن می دانند به همین جهت ساخت مدرسه اولویت آنهاست.
وی با اشاره به خلوص خیران مدرسه ساز گفت: در موقعیت کنونی که مادی گرایی و اندوختن ثروت افزایش یافته و نیز مشکلات اقتصادی به مردم فشار می آورد، مردم شاید باور نکنند که فردی چون مردانی آذر چگونه با جان و دل و با طیب خاطر در راه مدرسه سازی هزینه می کند.
کسایی با بیان اینکه آقای مردانی آذر نه تنها در سراسر ایران چند صد مدرسه احداث کرده، بلکه در آفریقای جنوبی هم مدرسه ساخته است، اظهار داشت: ایشان همیشه می گفت من21 هزار بچه دارم.
هماهنگی و تنظیم از: نعمت مرادپور
6132/518

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انتشار آگهی دستگاه های دولتی در مدار قانون قرار می گیرد

فرماندار: رشته کشاورزی در هنرستان های خداآفرین ایجاد شود

برگزیدگان هنرواره ملی انقلاب اسلامی – روایت ایرانی معرفی شدند

فن بازار به رونق فعالیت شرکتهای فناوری کمک شایانی می کند

اصحاب رسانه تحت پوشش رایگان طرح غربالگری سلامت قرار می‌گیرند

علم‌های نصب شده در وادی رحمت چه شدند؟

انجمن‌های ادبی تجلی‌گاه هویت فرهنگی باشند

گسترش مجالس جمع خوانی قرآن در آذربایجان غربی مورد توجه مدیران باشد

سرپرست دفتر امور اجتماعی فرهنگی استانداری آذربایجان غربی منصوب شد

گردشگران خارجی در واحد بوم گردی تخت سلیمان تکاب اقامت کردند

پایگاه جامع قرانی نجوا رونمایی شد

دانش لازم برای استفاده صحیح از فضای مجازی آموزش داده شود

فرهنگ بستری برای تسریع تحقق شعار سال قرار بگیرد

برف مدارس بخش انزل ارومیه را تعطیل کرد

مدارس سیلوانا و کوهسار در آذربایجان غربی تعطیل شد

جهاد دانشگاهی اردبیل طرح ملی داناب را اجرا می‌ کند

هنرمندان کانون پرورش اردبیل 6رتبه جهانی و 15 رتبه کشوری کسب کردند

2 رشته دکتری در دانشگاه محقق اردبیلی ایجاد شد

تور دوچرخه سواری مغان گردی برگزار می شود

تشکل‌های مردمی می تواند در ترویج فرهنگ کتابخوانی نقش مهمی ایفا کنند

گردشگری عشایر می‌تواند به اصلی ترین جاذبه شمال استان تبدیل شود

اصلی‌ترین مسئله انتظار "معرفت و شناخت امام زمان(عج)" است

برگزاری 5 سمینار آموزشی توانمندسازی فعالان حرفه ای گردشگری در تبریز

راه‌یابی 247 اثر به بخش مسابقه جشنواره مطبوعات آذربایجان‌شرقی

افزایش قابل توجه زیرساخت های گردشگری در ارس

پیکر مطهر جانباز شهید «عباس الطافی» در تکاب تشییع شد

آیین قربانی برای سلامتی امام زمان (عج) در میاندوآب برگزار شد

اکران فیلم های جشنواره رشد در مهاباد آغاز شد

برخی مدارس ارومیه و خوی به علت بارش برف تعطیل شد

بیش از 3000 مهارت آموز ماکویی در آزمون های ادواری شرکت کردند

رشادت شهدا توطئه های چهل ساله دشمنان نظام را خنثی کرده است

حفظ حرمت معلمان در اولویت برنامه های آموزش و پرورش قرار گیرد

شعبان ماه آماده سازی برای ورود به رمضان است

امسال سه موقوفه جدید در مهاباد ثبت شده است

تفاهم‌نامه آموزشی «طرح سرباز مهارت» در آذربایجان‌غربی امضا شد

عمامه گذاری 92 طلبه در آذربایجان شرقی

امام جمعه تبریز: قرآن کریم به برکت جمهوری اسلامی از مهجوریت خارج شد

مدیرکل میراث فرهنگی:صنعت گردشگری نقشی مهم در رونق تولید دارد

247 اثر به بخش مسابقه جشنواره مطبوعات آذربایجان‌شرقی راه یافت

مدیرکل میراث فرهنگی: همکاوی آموزشی در صنعت گردشگری آذربایجان شرقی برگزار می شود

مدیرعامل منطقه آزاد ارس: زیرساخت های گردشگری رشد خوبی داشت

١٠٢اثر از آذربایجان غربی به جشنواره رسانه های کُردی ارسال شد

تقوا و خوش خلقی از ویژگی های منتظران واقعی امام زمان (عج) است

نفرات برتر جشنواره شعر انتظار در عجب شیر معرفی شدند

شمس حلقه وصل نسل های مختلف کشورهای عضو اکو است

رمان «بازی هوس» در ماکو منتشر شد

اعضای کانون ماکو بیش از 7 هزار جلد کتاب به امانت گرفتند

شادی مردم آذربایجان غربی در سالروز میلاد مهدی موعود (عج)

مهدی فاطمه کی می آیی؟

مهدویت یکی از موضوعات وحدت بخش بین شیعه و سنی است