پیام آذری

آخرين مطالب

بازنشر

حرکت جهادی برای توسعه کشاورزی اقتصادي

حرکت جهادی برای توسعه کشاورزی

  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه - کارنامه چهل ساله جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با ترسیم وضعیت تولید و خدمات زیربنایی از سال 1357 تاکنون، نشانگر افزایش چهار برابری میزان تولید و خدمات در این عرصه (از 1.5 میلیون تن در سال به 6.5 میلیون) و تحقق اهداف جهادی در جهت اقتصاد مقاومتی و خودکفایی است.
به گزارش ایرنا، پنج درصد تولید زراعی، 3.8 درصد تولید دامی، 5.5 درصد تولید باغی و 3.1 درصد کل تولید آبزیان کشور در این استان تولید می شود و 235 بهره بردار به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این بخش اشتغال دارند.
هم اکنون برحسب شرایط مساعد اقلیمی و پتانسیل آبی و خاکی استان، امکان فعالیت در تمامی بخش های کشاورزی اعم از زراعت، باغبانی، دام و طیور، زنبورعسل و پرورش آبزیان در اکثر مناطق استان میسر شده و استان از نظر سطح بهره گیری از ماشین آلات در فعالیت های تولیدی در حد نیمه مکانیزه است.
اما در بخش صنایع تبدیلی کشاورزی آذربایجان غربی در بعد از انقلاب اسلامی با اختصاص 65 درصد از صنایع تبدیلی کشور به خود رتبه مطلوبی را داراست در حالی که قبل از پیروزی انقلاب در این استان فعالیت های چشمگیری در این زمینه وجود نداشت.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: میزان کل تولیدات زراعی استان از سال 1357 تا 1396 حدود 302 برابر رشد دارد.
رسول جلیلی افزود: تولید چغندرقند با 692 درصد بیشترین رشد و گندم با 24 درصد کمترین افزایش رشد و تولید را در بین محصولات زراعی دارد؛ تولیدات باغی هم در این مدت از 414 درصد و تولیدات دامی نیز از 285 درصد رشد برخوردار بوده است.
وی عمده دلایل افزایش تولید محصولات زراعی در استان را اصلاح سیستم های کشت و توسعه کشت مکانیزه، بهبود بهره وری با استفاده از آزمون خاک، تهیه و تامین به موقع نهاده های مورد نیاز، تعیین الگوی کشت به ویژه در اراضی پایاب سدها دانست.
جلیلی گفت: حمایت از تشکل های تولیدی به منظور کاهش مشکلات فرآوری کشاورزان خرده پا، گسترش فرهنگ بیمه جهت پایداری تولید، برنامه ریزی در تولید محصولات تبدیلی با هماهنگی متولیان صنایع، استفاده از یافته های علمی و تحقیقاتی و همچنین کاهش ضایعات از مرحله کاشت تا برداشت از فعالیت های اثرگذار در افزایش محصولات کشاورزی است.
وی اضافه کرد: میزان تولیدات باغی در این مدت 414 درصد رشد داشته که در این میان سیب درختی با یکهزار و 168 درصد بیشترین و انگور با 2 درصد کمترین رشد را دارد.
جلیلی گفت: علت کندی رشد تولید محصول انگور اشباع بازار دنیا در بخش کشمش و کاهش سطح زیر کشت باغ های انگور با وجود بازدهی آن است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: قبل از سال 1366 هیچ گونه فعالیت شیلاتی در استان وجود نداشت و با آغاز فعالیت شیلاتی از سال 1366 در نهاد جهاد سازندگی فعالیت های آبزی پروری در استان کلید خورد.
وی اضافه کرد: با توسعه تشکیلات شیلات در استان و ارتقای آن به اداره کل در سال 1387 و گسترش زمینه های فعالیت در سال های اخیر تحولات چشمگیری در بخش آبزی پروی استان بوجود آمد و تولید آبزیان استان در سال 1396 به 14هزار و 567 تن با فراهم کردن زمینه اشتغال برای بیش از سه هزار نفر رسید.
جلیلی بیان کرد: میزان کل تولید محصولات دامی در طی سال های پس از انقلاب 285 درصد رشد را نشان می دهد که بیشترین آن در تولید عسل با 22 درصد افزایش به تولید سالانه 17 هزار تن رسیده است.
وی ادامه داد: آذربایجان غربی با وجود دارا بودن رتبه اول کشوری در حوزه تولیدات عسل همچنان فاقد برند عسل می باشد و تلاش می شود در سال جاری بتوان در این زمینه نیز برندسازی و تبلیغ کرد.
جلیلی با اشاره به پیشران ها و موانع توسعه در آذربایجان غربی و متمرکز کردن فعالیت های سازمان جهاد کشاورزی بر روی پیشران های توسعه استان افزود: مشارکت در احیای دریاچه ارومیه از مهمترین اهداف سازمان جهاد کشاورزی در سال پیش رو است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: افزایش درآمد و همزمان استفاده از آب کمتر در بخش کشاورزی با تکنولوژی های نوین، احداث مزارع و باغ های الگویی و تغییر کشاورزی استان از حالت معشیتی و سنتی به اقتصادی از نمونه‌های این مشارکت و اولویت های سازمان است.
جلیلی با بیان اینکه 65 درصد صنایع تبدیلی و غذایی کشور در آذربایجان غربی قرار دارد، بیان کرد: 887 مورد جواز تاسیس صنایع تبدیلی و غذایی با ایجاد اشتغال برای هشت هزار و 328 نفر و 469 مورد پروانه بهره برداری صنایع تبدیلی و غذایی با فراهم شدن زمینه اشتغال برای سه هزار و 524 نفر در طی 40 سال گذشته در بخش صنایع کشاورزی استان صادر شده است.
کارشناس بخش کشاورزی گفت: یکی از فعالیت های مهم بخش باغبانی استان اصلاح و جایگزینی باغ های پایه بذری با پایه های رویشی بوده که طی سال های اخیر با پرداخت یارانه نهال رو به افزایش است.
عبدالله فتح اله زاده ادامه داد: ایستاده نمودن باغ های انگور از سیستم سنتی خوابیده به سیستم نوین به مساحت هشت هزار هکتار، توسعه و جایگزینی باغ های گردوی پیوندی و باغ های هسته دار با استفاده از ارقام جدید تجاری و بازارپسند، احداث نهالستان های استاندارد و مجوزدار از جمله فعالیت های مهم این نهاد در بخش تولیدات گیاهی بعد از انقلاب اسلامی است.
وی ادامه داد: راه اندازی سامانه های ضد تگرگ جهت مقابله با سرمازدگی باغ ها به تعداد31 دستگاه در سطح استان، راه اندازی سامانه های هوشمند ضد سرمازدگی و چاهک معکوس در باغ های استان به تعداد سه دستگاه و افزایش صادرات محصولات باغی از اقداماتی بوده که قبل از انقلاب اسلامی وجود نداشت.
فتح اله زاده افزود: توسعه کشت محصولات گلخانه ای به تعداد 110 واحد در سطح 34.2 هکتار نیز از اهم فعالیت ها و دستاورد های شاخص در طی 40 سال گذشته در بخش باغبانی است که به علت کاهش و محدودیت منابع آبی، اجرایی نمودن تغییرات الگوی کشت و توسعه باغ های پسته و زعفران در استان در حال اجراست.
مجید علیوند، رییس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز گفت: با رسیدن ضریب سطح مکانیزاسیون استان به 1.63 اسب بخار در هکتار، کشاورزی آذربایجان غربی از لحاظ نیروی محرکه در سطح کشور وضعیت مطلوبی دارد در حالی که قبل از پیروزی انقلاب ضریب مکانیزاسیون بسیار ناچیز بود.
وی بیان کرد: افزایش ضریب مکانیزاسیون استاندارد استان با لحاظ 13 سال عمر مفید به 1.63 اسب بخار بر هکتار و ضریب مکانیزاسیون کل استان بدون لحاظ عمر مفید به 4.5 اسب بخار بر هکتار جزء سیاست ها و اولویت های سازمان است.
وی اضافه کرد: طبق آخرین آمار تا پایان سال 1396حدود 44 هزار و 355 دستگاه انواع تراکتور سبک (باغی)، باغی زراعی، متوسط، سنگین و فوق سنگین در سطح استان در حال فعالیت می باشد.
علیوند بیان کرد: همچنین 972 دستگاه کمباین، 2 هزار و 820 دستگاه دروگر خودگردان، 781 دستگاه انواع تیلر و 123 هزار و 183 دستگاه انواع ادوات خاکورزی، کاشت، داشت و برداشت نیز هم اکنون در استان موجود است.
وی با اشاره به آبیاری تحت فشار در استان نیز بیان کرد: یکی از پروژه های شاخص بخش آب و خاک که تاثیر بسزائی در افزایش راندمان آبیاری و جلوگیری از هدر رفت آب دارد، اجرای روش های نوین آبیاری تحت فشار بوده که از سال 1369 توسط سازمان جهاد کشاورزی آغاز شده و تاکنون میزان کل اراضی استان که به سیستم های نوین آبیاری تحت فشار بارانی و قطره ای تجهیز شده، بیش از 61 هزار هکتار است.
وی اضافه کرد: با اجرای این طرح ها تاکنون برای تعداد 12 هزار و 400 نفر اشتغال ایجاد شده و میزان افزایش راندمان آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب 272 میلیون متر مکعب گزارش شده است.
به گزارش ایرنا در اوایل انقلاب یک میلیون و 500 هزار تن محصول کشاورزی در استان تولید می شد که در حال حاضر با توجه به سال آوری محصولات و افزایش بهره وری در تولید میزان تولید بخش کشاورزی استان به بیش از 6.5 میلیون تن افزایش یافته است.
235 هزار بهره بردار در این عرصه مشغول به فعالیت هستند که موجب شده است تا بخش عظیمی از معضل بیکاری در آذربایجان غربی رفع شود.
تولیدات زراعی و باغی از جمله گندم، چغندر قند، سیب و انگور، تولیدات دامی مختلف به ویژه در بخش طیور مهمترین محصولات این بخش در استان است که علاوه بر تامین نیازهای داخل استان به خارج از استان نیز صادر می شود.
هم اکنون سیب درختی تولیدی در آذربایجان غربی به کشورهای همسایه از جمله عراق صادر می شود؛ حتی برخی از استان های دیگر سیب این استان را به علت کیفیت بالا به نام استان خود به کشورهایی چون عراق و افغانستان نیز صادر می کنند.
7125/3072/7129

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارومیه میزبان همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری استان خواهد بود

35 درصد اعضای نظام مهندسی کشاورزی استان جویای کارند

انتقاد استاندار آذربایجان شرقی از نحوه توزیع اعتبارات استانی

1320 میلیارد ریال از محل یارانه سوخت به حساب مرزنشینان واریز شده است

اصلاح الگوی کشت به کاهش 65 درصدی مصرف آب سد حسنلو منجر شد

آتش به 10 هکتار از مراتع مهاباد خسارت زد

تقاطع غیر همسطح محور ترانزیتی خوی - قطور امسال به بهره برداری می رسد

11 روستای زیر 10 خانوار آذربایجان غربی از نعمت برق برخوردار می شوند

20 هزار هکتار از اراضی ملی در آذربایجان شرقی دچار حریق شد

مطالبات کلزاکاران ماکو حداکثر تا 10 روز آینده پرداخت می شود

1.1 میلیارد تومان نخ فرش احتکار شده در تبریز کشف شد

رشد 16 درصدی مصرف برق در آذربایجان غربی/ضرروت صرفه جویی مصرف

تولید آبزیان در استان اردبیل افزایش یافت

180 میلیارد ریال برای آبرسانی به مناطق عشایری بیله سوار اختصاص یافت

آذربایجان غربی رتبه دوم شاخص های کسب و کار را در کشور کسب کرد

آغاز بهسازی و آسفالت 32 کیلومتر از محورهای مواصلاتی نقده در سال جاری

اجرای 4 فقره احکام قلع و قمع مستحدثات غیر مجاز در اراضی آذربایجان غربی

مهدکودک ندامتگاه نسوان زندان مرکزی ارومیه کلنگ زنی شد

هیچ محدودیتی برای احداث و توسعه گلخانه در آذربایجان غربی وجود ندارد

حفظ وحدت در جهت خنثی سازی توطئه های دشمنان ضروری است

ذرت برای اولین بار به صورت نشایی در مهاباد کشت شد

واحدهای تولیدی به تعهدات اشتغال خود عمل کنند

نفس تازه دولت برای توسعه مراتع آذربایجان غربی

300 هزار راس دام در آذربایجان غربی علیه تب برفکی واکسینه می شوند

آتش سوزی در بوکان 500 میلیون ریال خسارت برجای گذاشت

کمبود سرویس بهداشتی سلامت عشایر آذربایجان غربی را تهدید می کند

300 هزار دام علیه تب برفکی مایه کوبی می شوند

افزایش تلفات انرژی در برق تبریز توسط ماینرها/ تولید ارز دیجیتال در کارگاه ها متروکه با برق غیر مجاز

400 واحد تولیدی راکد در اردبیل شناسایی شده است

نخستین کشتارگاه نیمه صنعتی بستان آباد به بهره برداری رسید

فضای زندان مرکزی ارومیه متناسب با تعداد زندانیان نیست

برگزاری نمایشگاه فرش دستباف گامی در جهت معرفی تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستباف

51 موافقتنامه سه جانبه در اولین نمایشگاه "چالش‌ها و نیازهای صنایع و سازمان‌های استان" مبادله شد

بازارچه کیله سردشت راه اندازی می شود

مردم آذربایجان غربی 70 میلیارد ریال زکات فطریه پرداخت کردند

وضعیت بازارچه مرزی تمرچین رضایت بخش نیست

امسال 600 هزار تن گندم در آذربایجان شرقی خرید تضمینی می شود

اصناف و کسبه بازار تربیت تبریز تجمع اعتراضی برپا کردند

برداشت محصول گیلاس در خلخال آغاز شد

احیاء طرح‌های اقتصادی راکد در اردبیل با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی

رشد هفت درصدی بازدید از جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی

مصرف روزانه برق در آذربایجان غربی 15 درصد رشد یافت

حمایت از باغداران از اولویت های جهاد کشاورزی مراغه است

بیش از 12 میلیون نفر در کشور کد سهامداری دارند

دهکده سلامت روح اصلی گردشگری سلامت محسوب می‌شود / ایران نیازمند بیش از هزار دهکده سلامت

چهارمین جشنواره گیلاس اشنویه برگزار می شود

528 میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد

شاخص بورس آذربایجان غربی 1500 واحد افزایش یافت

11 پروژه سرمایه‌گذاری در شهر اردبیل عملیاتی می‌شود

سه هزار شغل در کارخانه کریستال در منطقه ویژه اقتصادی نمین ایجاد می شود