پیام آذری

آخرين مطالب

تفرج در دل جاذبه های طبیعی مراغه فرهنگي

تفرج در دل جاذبه های طبیعی مراغه

  بزرگنمايي:

پیام آذری - مراغه - جاذبه های طبیعی و مناطق ویژه گردشگری مراغه با چشم اندازهای منحصر به فرد و زیبای خود، مقصدی جذاب برای تفرج در دل طبیعت برای گردشگران داخلی و خارجی است.
به گزارش ایرنا، مراغه با واقع شدن در دامنه های جنوبی کوه سهند، بهره مندی از طبیعت بکر و چشم نواز، فرصتی برای حضور در دامان طبیعت کم نظیر و فرح بخش خطه آذربایجان است.
وجود طبیعت چشم نواز دامنه های جنوبی سهند، دره های زیبای «گشایش»، غار زیبا و تاریخی «هامپوئیل»، منطقه گردشگری سد علویان، دره «اسپیران»، چشمه آب های معدنی و چندین جاذبه طبیعی دیگر این شهرستان را به مقصدی برای علاقه مندان به طبیعت در فصول مختلف سال تبدیل کرده است.
زیبایی های طبیعت این شهر که به باغ شهر ایران و بهشت آذربایجان شهرت داشته، جاذبه های بی بدیل را برای گردشگران و مسافران برای حضور در دل طبیعت فراهم کرده است.
طبیعت این منطقه از آذربایجان با چشم انداز باغات، رودخانه ها، مناظر صخره ای عظیم، چشمه های جوشان از دل زمین و غارهای طبیعی و کهن، زیبایی های بی بدیلی خلق شده توسط خالق هستی را به تصویر کشیده است.
** طبیعت زیبای سهند
طبیعت موجود در دامنه های سهند در مسیر روستاهای سر سبز و باغات سرشار از زیبایی های چشم نواز شرق و شمال شرق شهرستان مراغه در روزهای بهاری، پذیرای عاشقان طبیعت است.
چشمه های زیبا، درختزارهای سر به فلک کشیده، باغات سرسبز، پوشش گیاهی کم نظیر، چشمه ها و رودهای خروشان و هوای پاک و دل انگیز، گوشه ای از زیبای های طبیعتی است که در دامان «عروس کوه های ایران» وجود دارد.
روستاهای زیبای مراغه در مسیر منتهی به دامنه جنوبی و غربی قلل مرتفع سهند، در سال های اخیر فرصتی برای کوهنوردان، گردشگران و مسافرانی از سراسر کشور شده که به عشق طبیعت زیبای این منطقه، گام در این راه نهاده اند.
** حاشیه سد علویان؛ طبیعت همیشه جاری
حاشیه سد علویان و دهکده توریستی سواحل دریاچه آن به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری آذربایجان شرقی، از زیباترین نقاط و جاذبه های گردشگری و طبیعی منطقه است.
روستاهای این منطقه که در شمال شهر مراغه و کنار دریاچه سد علویان واقع شده اند، با چشم اندازی بی نظیر و طبیعتی زیبا و چشم نواز، پذیرای خیل عظیم گردشگران در این منطقه است.
دره های زیبا در دامان صخره های عظیم و سترگ آرامیده در کنار رودخانه های همیشه جاری از دل دامنه های رشته کوه سهند، زیبایی های صدچندانی به این منطقه بخشیده است.
وجود درختان، باغات سرسبز و طبیعت حاشیه این رودخانه ها و دره های زیبای آن، این منطقه را به تفرجگاهی برای گردشگرانی از شهرهای اطراف و نیز علاقه مندان به طبیعت از سراسر کشور در روزهای تعطیل تبدیل کرده است.
دریاچه بزرگ سدعلویان نیز با چشم اندازی زیبا ، جلوه ای فرح بخش برای دوستداران و عاشقان طبیعت در این منطقه گردشگری فراهم ساخته است.
** دره زیبای «گشایش»، جاذبه ای با چشمه های جوشان
دره زیبای گشایش در کنار روستایی به همین نام، دارای طبیعتی بکر با چشمه هایی جوشان مملو از آب های معدنی با خواص طبی است.
چشمه هایی جوشان از دل دره و صخره های چشم نواز و عظیم در کنار طبیعت و باغات زیبایش، فرصتی برای تفرج و دیدار با جاذبه ای کم نظیر طبیعی در این منطقه ایجاد کرده است.
خاصیت طبی و درمانی این چشمه های جوشان در فصول گرم سال، زمینه ساز حضور خیل عظیم گردشگرانی است که برای بهره مندی از مواهب طبیعی آن به مراغه سفر کرده اند.
دره صخره ای گشایش با منظره بدیع و طبیعت دست نخورده اش، چشم هر بیننده ای را می نوازد و چشمه معدنی پر آب آن از دل کوه به زیبایی های این منطقه افزوده است.
هوای خنک و با طراوت درون رود و سر سبزی و کوه های بلند اطراف، این منطقه را به یک مکان دیدنی وجذاب برای گردشگران و کوهنوردان تبدیل کرده است.
** غار هامپوئیل؛ اثری اسرار آمیز و کهن در دل صخره ها
غار «هامپوئیل» که در میان مردم محلی به غار کبوتر معروف است، در 15 کیلومتر جنوب شرقی مراغه و در حوالی روستای گشایش این شهرستان واقع شده و جذابیت هایش، آن را به تفرجگاهی برای مسافران، گردشگران و غارنوردان و کوهنوردان داخلی و خارجی تبدیل کرده است.
این جاذبه کهن و بی نظیر طبیعی در دامنه کوهی صخره ای مرتفع، اسرار آمیز با زیبایی های مملو از آثار تمدنی 200 هزار ساله و مربوط به عصر حجر یکی از پر بازدید ترین آثار طبیعی شمالغرب کشور است.
این غار و اثر طبیعی را می توان به جرات کهن ترین غار ایران و دومین غار جهان از نظر قدمت دانست که سرشار از رازهای کشف نشده از چاه ها و تنوره ها تا تالارهای سنگی و آهکی زیبایش پذیرای گردشگران و دوستداران طبیعت است.
** چشمه آب های معدنی مراغه با خواص درمانی
چشمه آب های معدنی در گوشه و کنار منطقه مراغه، با خواصی درمانی جاذبه ای برای حضور و بهره مندی از مواهب طبیعی را برای گردشگران فراهم کرده است.
چشمه معدنی «شورسو چایباغی»(آب شور) نیز به عنوان یکی از آب های معدنی مشهور در این منطقه در هشت کیلومتری جنوب مراغه و درنزدیکی روستای زیبای «چایباغی» و «ورجوی» واقع شده‌ و جاذبه ای طبیعی در این ناحیه است.
چشمه «ایستی بلاغ» (چشمه گرم) همانطور که از اسمش پیداست، آب گرم، با خواص درمانی و املاح معدنی بوده و در چهار کیلومتری شرق مراغه و 400 متری غرب روستای «تازکند» سفلی قرار گرفته است.
آب معدنی «قره پالچیق» در دامنه کوه سنجان و چشمه «ساری سو» ( آب زرد) در چهار کیلومتری مراغه و در سه کیلومتری شمال غربی روستای ورجوی در مسیر راه آبادی خانقاه قرار گرفته‌ و این چشمه به اندازه ای زیباست که هر چشم هر بیننده ای در اولین نگاه به عظمت خالقش پی می برد.
همچنین چشمه های آب معدنی واقع در دره زیبای گشایش نیز در نزدیکی روستایی به این نام در 14 کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در دره گشایش واقع شده است.
مراغه با دارا بودن جاذبه های بی بدیل طبیعی و گردشگری، هرساله پذیرای دهها هزار گردشگر داخلی و خارجی بوده و از این رو یکی از مستعد ترین مناطق در شمالغرب کشور برای توسعه صنعت گردشگری است.
وجود نزدیک ترین مسیر برای دسترسی به دامنه های زیبای جنوبی قلل مرتفع سهند، برخورداری از طبیعت زیبا، چشمه آب های معدنی و رودخانه های چهارفصل و همیشه جاری بخشی از ظرفیت های این شهر زیبا برای جذب گردشگران است.
جاذبه های طبیعی منطقه مراغه در کنار آثار کهن تاریخی، این شهر را به یکی از مهم ترین مقصدهای گردشگری شمالغرب کشور تبدیل کرده و این در حالی است که کمتر بودجه ای برای توسعه و بهره مندی بیشتر از این مواهب تاریخی و طبیعی تخصیص یافته است.
شهرستان مراغه با حدود 515 اثر تاریخی و تپه های شناسایی شده جزو 10 شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می شود که حدود 300 اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
این شهرستان هم اکنون با حدود 263 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری جنوب غربی آذربایجان شرقی، در مشرق دریاچه ارومیه و بر دامنه جنوبی کوه سهند قرار گرفته و از شمال به تبریز، از شرق به هشترود، از جنوب به میاندوآب و از غرب به دریاچه ارومیه محدود است.
7487/518

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اشتغال‌زایی مستقیم برای بیش از 2110 نفر با تکمیل 30 هتل در حال ساخت استان

تنها 5 درصد از نمای ساختمانهای ارومیه برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی است

اجراهای بخش خیابانی جشنواره تئاتر رضوی در تبریز آغاز شد

حوزه هنری محصولات هنری را بر اساس گام دوم انقلاب تولید کند

بازدید از جاذبه‌های گردشگری خوی 10 درصد افزایش یافت

ساخت پردیس سینمایی در آذربایجان غربی سبب توسعه فعالیت های هنری می شود

شروع به کار ستاد اجرایی هفدهمین نمایشگاه کتاب تبریز

آغاز اجراهای بخش خیابانی جشنواره تئاتر رضوی همزمان با میلاد امام رضا(ع)

اتحادیه املاک: وام مسکن به درد نمی‌خورد

تداوم مرمت و بازسازی مجموعه تاریخی "حسن پادشاه"

مجموعه تاریخی «حسن پادشاه» مرمت و بازسازی می شود

نشست مشترک موسس اولین سازمان مردم نهاد ایرانی در سازمان ملل متحد با مسولان جهاددانشگاهی در ارومیه برگزار شد

نخستین جشنواره اردوهای تابستانی ارومیه 2020 برگزار می شود - پرتال شهرداری ارومیه

زندگی امام هشتم الگوی مناسبی برای مبارزه فرهنگی در برابر استکبار است

نمایشگاه حجاب و عفاف در ارومیه دایر شد

کنفرانس ملی مدیریت، گردشگری و توسعه پایدار در تبریز برگزار می‌شود

جمع آوری 983 جلد کتاب برای اهدا به سیل زدگان در طرح ملی با مهر تا مهر

آزمون چرتکه و محاسبه ذهنی از مدارس حذف شدند

امسال عملیات اجرایی مجموعه شمس تبریزی در خوی احداث می شود

جشنواره مطبوعات شهری به همت شهرداری تبریز برگزار می‌شود

تسریع در سامان‌دهی مقبره‌الشعرا و امکان بازدید گردشگران از این مجموعه تاریخی

معرفی عسل اردبیل در اسلوونی- استمرار قرابت فرهنگی دو ملت ایران و لهستان

جشن محلات در خوی آغاز بکار کرد

آغازبکار نخستین نمایشگاه مدلینگ لباس بانوان در سلماس

جنتی: گرانی هست، اما مردم تحمل می‌کنند

برای نهادینه‌ کردن فرهنگ وقف تلاش کنیم

مدیرکل جدید اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌شرقی معرفی شد

صدا و سیما در نقش زنان محجبه تجدیدنظر کند

ضدانقلاب منتظر برخورد سخت رزمندگان اسلام باشد

حمایت های مسئولین از مباحث فرهنگی و تبلیغی در کشور کم است

دست از گلوی تبریز بردارید!

دلیل شیوع ازدواج دختران ایرانی با مردان میانسال

برگزاری دوره آموزشی و دانش افزایی «سراجی سنتی» ویژه هنرمندان صنایع دستی آذربایجان شرقی

رئیس جدید شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان‌شرقی معرفی شد

می‌توان از ظرفیت فرهنگ اسلامی و ایرانی در حوزه‌ی مد و لباس بهره گرفت

هشدار وقوع سیلاب‌های موقتی در 14 استان

ضرورت توجه به احسان فرهنگی و تربیتی در جامعه

نمایشگاه عکس رضوی در تبریز برپا شد

پردیس قدس، نمونه موفق سینماداری حوزه هنری است/ تخفیف 40 درصدی برای قیمت بلیط سینما

دشمنان به دنبال ترویج سبک زندگی غربی در ایران هستند

فیلم کوتاه «ساتورونون اوشاقلاری» به جشنواره «لیفت آف» انگلستان راه یافت

نمایشگاه عکس رضوی در تبریز گشایش یافت

8 هزار زائر اولی به مشهد اعزام شدند/تجمع خادم‌یاران در اردبیل

کنسرت بزرگ ارکستر فیلارمونیک در تبریز اجرا می‌شود

فروش بیش از یک میلیارد تومانی صنایع دستی در نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز

بانک مرکزی: افراد زیر 18 سال نباید کارتخوان بگیرند

تابستان رحم کن؛ هوا از جمعه گرم‌تر می‌شود

برنامه های هفته اردبیل نماد وحدت ملی خواهد بود

کارگاه آموزشی"بافته‌های داری" در استان اردبیل برگزار شد

تبریز با اجراهای خیابانی به استقبال جشنواره تئاتر رضوی می رود