پیام آذری

آخرين مطالب

رئیس پارک علم و فناوری اردبیل:

تحقق رونق اقتصادی نیازمند توجه به نیروی انسانی توسعه یافته است / تاکید بر افزایش و توسعه شرکت‌های دانش بنیان علمي

تحقق رونق اقتصادی نیازمند توجه به نیروی انسانی توسعه یافته است / تاکید بر افزایش و توسعه شرکت‌های دانش بنیان

  بزرگنمايي:

پیام آذری - رئیس پارک علم و فناوری اردبیل با بیان اینکه تحقق رونق اقتصادی نیازمند توجه به نیروی انسانی توسعه یافته است، بر افزایش و توسعه شرکت‌های دانش بنیان به دلیل نقش محوری این شرکت‌ها در توسعه و رونق اقتصادی تاکید کرد.
حبیب ابراهیم‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه اردبیل با اشاره به نامگذاری سال 1398 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال«رونق تولید»، گفت: رونق اقتصادی موضوعی است که بعد از جنگ جهانی دوم با گسترش فقر اقتصادی و اثرات زیان‌بار ناشی از جنگ از یک سو و گسترش تجارت بین‌الملل و ظهور قدرت‌های بزرگ اقتصادی و شدت گرفتن رقابت اقتصاد جهانی از دیگر سو وارد ادبیات اقتصاد شد. به دنبال آن در خط مشی‌گذاری‌های اقتصادی و سیاسی مورد توجه جدی جوامع قرار گرفت. 
وی افزود: ناتوانی اغلب کشورهای درگیر فقر و آسیب‌دیده از جنگ و تلاش برای نجات از فقر و همینطور هیجان توسعه در کشورها برای ورود به رقابت اقتصادی موجب شد در اغلب این کشورها سیاست‌هایی برای این هدف طرح ریزی شود و راه چاره قاعدتا توجه به زیرساخت‌های اقتصادی و فراتر از آن رونق اقتصادی بود. 
ابراهیم‌پور تصریح کرد: راهکار اغلب کشورها در روآوردن به رونق اقتصادی در اولویت نخست، مدیریت واردات بود. تجربه کشورهایی نظیر آلمان، ژاپن و کره جنوبی در مدیریت واردات تجربه موفقی در زمینه رونق اقتصادی است و اغلب کشورها در مرحله‌ای از رشد و توسعه اقتصادی این سیاست را تجربه کرده‌اند. مهمترین مولفه رونق اقتصادی مبتنی بر مدیریت واردات در این کشورها تولید کالاهای جایگزین واردات و حمایت از تولیدات و کالاهای داخلی بود. موضوعی که تحت عنوان اقتصاد مقاومتی در سال گذشته و سال‌های پیش از آن در ایران دنبال شد. 
پایه و اساس رونق اقتصادی افزایش توان و ظرفیت رقابتی تولیدات داخلی با کالاهای مشابه خارجی است
عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: بنابراین پایه و اساس رونق اقتصادی حمایت از تولیدات داخلی و کمک به توانمندسازی تولیدکنندگان و ارتقای کمیت و کیفیت تولیدات و افزایش توان و ظرفیت رقابتی آنها با کالاهای مشابه خارجی است. 
وی خاطرنشان کرد: کشورهای فوق سیاست مدیریت واردات را زمانی استفاده کردند که موضوعی تحت عنوان تحریم در مورد آنها وجود نداشت، دغدغه اصلی این کشورها نجات اقتصاد از توسعه نیافتگی و ورود به رقابت بین‌المللی بود‌. آنچه در زمان کنونی ویژگی خاصی به دغدغه‌های توسعه اقتصادی در ایران اضافه کرده افزون بر مشکلات اقتصادی داخلی و مسائل مبتلابه اقتصادی در داخل، معضل جدی تحریم‌های خارجی است. این مسائل خواه ناخواه راهکارهای منحصر به فردی را طلب می‌کند. 
ابراهیم‌پور گفت: دلیل طرح موضوع رونق اقتصادی به عنوان شعار سال در زمان کنونی، فائق آمدن بر موارد فوق‌الذکر و حل مسائل و مشکلات اقتصادی و مهمتر از آن تحرک بخشیدن به اقتصاد با رویکرد توسعه درون‌زا و گذر از معضلات اقتصادی ناشی از فشارهای خارجی و در عبارت فنی‌تر مدیریت اقتصاد تحت تحریم‌های متعدد است. 
رئیس پارک علم و فناوری اردبیل اضافه کرد: بنابراین با وجود دغدغه‌های جدی اقتصادی در ابعاد داخلی و خارجی، توجه به رونق اقتصادی بیش از پیش ضروری است تا با تحرک بخشیدن به چرخه کنونی اقتصاد در ایران و با مدیریت واردات و مدیریت تحریم‌ها و مدیریت موثر امور اقتصادی، بتوان به توسعه نسبی اقتصادی دست یافت. 
عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: برای دستیابی به رونق اقتصادی به عنوان فرایند توسعه، روند فعلی برنامه‌ها و سیاست‌های اقتصادی و روند فعلی سیاست‌های دولت کافی نیست، زیرا راهکارهای فعلی برای دستیابی به رونق اقتصادی ناکارامد بوده و برای دستیابی به اهداف رونق اقتصادی بایستی تغییرات اساسی در سیاست‌ها و روش‌های فعلی صورت گیرد. 
ابراهیم‌پور ادامه داد: مسایلی نظیر ناکارآمدی نظام اداری(بوروکراسی)، مسائل ناهماهنگی بین دستگاه‌های دولتی درگیر در اقتصاد و صنعت از جمله نظام مالیاتی، محیط زیست، صنعت و تجارت، بانک‌ها و موسسات اقتصادی، انحصارگری‌های دولتی و غیره، مشکل نقدیندگی در داخل و نوسانات ارز و مشکل تحریم در بعد خارجی مسائلی است که بایستی در مورد آن بازمهندسی و بازنگری شود. 
توسعه اقتصادی به مدیران و کارکنان خلاق، ریسک پذیر و توانمند نیاز دارد
رئیس پارک علم و فناوری اردبیل تاکید کرد: مهمتر از آن مسائل مدیریتی و کارکنان است. توسعه اقتصادی به مدیران و کارکنان خلاق، ریسک پذیر و توانمند نیاز دارد. مدیران و کارکنانی که درون شرح وظایف کلاسیکی و تکالیف وظیفه‌ای در سازمان درگیر هستند آفت توسعه هستند. 
وی ادامه داد: کشورهایی که توسعه یافته‌اند مدیران و کارکنان توسعه یافته داشتند، مدیران و کارکنانی که دغدغه توسعه داشته‌اند، لذا وجود مدیران و کارکنان خلاق و تاکیدا ریسک‌پذیر از ضرورت‌های توسعه و رونق اقتصادی محسوب می‌شود. لذا تحقق رونق اقتصادی و به تبع آن توسعه اقتصادی نیازمند توجه به مسائل فوق از جمله نیروی انسانی توسعه یافته است. 
رئیس پارک علم و فناوری اردبیل با بیان اینکه موضوع اساسی در رونق اقتصادی ایجاد تحرک در چرخه فعلی اقتصاد است، خاطرنشان کرد: این کار صرفا از طریق تزریق دانش، نوآوری و فناوری جدید در اقتصاد رخ می‌دهد که به آن اقتصاد دانش بنیان اطلاق می‌شود. 
عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه پایه و اساس اقتصاد توسعه یافته در دنیای کنونی توسل به دانش و نوآوری و دانش بنیان ساختن اقتصاد است‌‌، تصریح کرد: در طی این فرایند دانش جدید در اقتصاد تزریق شده و با استفاده از روش‌های نوآورانه در برنامه‌ها و سیاست‌های فعلی اقتصادی تحرک ایجاد می‌کند. 
تاکید بر افزایش و توسعه شرکت‌های دانش بنیان
وی با بیان اینکه ماموریت اصلی پارک علم و فناوری هم توسعه نوآوری و کمک به روند اقتصاد دانش بنیان است، گفت: چهار مرحله از شکل‌گیری تولید محصول و خدمات تحت ایده‌های دانش بنیان عبارتند از جذب ایده و ایده آفرینی، پیش رشد، رشد و بلوغ، ایده‌ها تبدیل به پدیده یا ایده‌ها تبدیل به محصول می شود. این کار به ترتیب از هسته‌های فناور(پیش رشد) شروع، سپس به واحدهای فناور(رشد)، واحدهای فناور پارک و شرکت‌های دانش بنیان مبدل گشته و به شکل‌گیری واحدهای تولیدی کمک منتهی می‌شود. 
ابراهیم‌پور ادامه داد: پارک علم و فناوری استان اردبیل برای هر چهار مرحله برنامه‌های منسجمی را پیش بینی کرده و با جذب ایده‌های جدید در حوزه‌های مختلف اقتصادی اعم از کشاورزی، گردشگری، صنعت در بخش‌های برق، مکانیک، عمران، فیزیک-شیمی و بخش‌های تخصصی اقتصادی و تحرک بخشیدن به ایده‌های موجود و توانمندسازی آنها به زمینه‌سازی برای کمک به رونق اقتصادی خواهد پرداخت. 
رئیس پارک علم و فناوری اردبیل با بیان اینکه افزایش هسته‌های فناور محصول محور، توانمندسازی واحدهای فناور و تبدیل آنها به شرکت‌های دانش بنیان از برنامه‌های اصلی پارک برای سال 98 می‌باشد، گفت: تاکید بر افزایش و توسعه شرکت‌های دانش بنیان به دلیل نقش محوری این شرکت‌ها در توسعه و رونق اقتصادی است. 
ابراهیم‌پور اظهارامیدواری کرد: با تسهیل و پشتیبانی مدیران ارشد استانی و وزارتی این مهم در استان اردبیل تحقق پیدا کند و از این طریق به تحقق اهداف توسعه‌ای و رونق اقتصادی کمک نماید.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راهکار عملیاتی برای افزایش مشارکت در پروژه های آبخیزداری توسط دانشگاهیان ارائه شود

دکتر امین رستم زاده بعنوان رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی منصوب شد

مدرسه عالی هنر و صنایع خلاق در مناطق آزاد راه اندازی می شود

توجه به علوم انسانی شرط تحقق رشد همه جانبه کشور است

آغاز به کار «نشست پایان دوره اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان سراسر کشور(دفتر تحکیم وحدت)» در دانشگاه تبریز

دریاچه ارومیه باوجود احیا همچنان دارای مشکل اکولوژیکی است

دولت از همکاری دانشگاهیان در اجرای پروژه ها استفاده کند

برنامه حمایت از طرح‌های مشترک علمی ایران و ترکیه عملیاتی شد

قدردانی رئیس دانشکده پرستاری کرکوک عراق از خدمات ارایه شده به دانشجویان خارجی در دانشگاه آزاد تبریز

تخصیص بیش از 34 هزار میلیارد ریال برای احیای دریاچه ارومیه تا پایان سال 97

فرسایش خاک در کشور 3 برابر میانگین دنیا است

سرمایه گذاری درعلمِ‌ فناوری نوآورانه برای رسیدن به چشم انداز توسعه ضروری است

بحران کم آبی کشور باید به شکل رفع شود

دولت برای نجات محیط زیست راهی جز تکیه به مراکز علمی ندارد

هاله حرارتی دریاچه ارومیه، ایده فرضی و شخصی نیست/ سیل‌های اخیر به دلیل نبود مطالعات هیدرولوژیکی رخ داد

حمایت از کنفرانس‌های علمی در دستور کار دانشگاه محقق اردبیلی قرار دارد

برگزاری اولین کنفرانس بین‌المللی گردشگری در دانشگاه محقق اردبیلی

دانشگاه باید محور توسعه باشد / باید زیرساخت‌های گردشگری زمستانی در اردبیل تامین شود

تغییر کاربری مدارس آذربایجان غربی اجرایی می شود

برخورد جدی با مدیران مدارس متخلف انجام شود

کمبود 8000 کلاس درس در آذربایجان غربی

دوره‌های دانش افزایی استادان دانشگاه تبریز آغاز شد

زمان ثبت نام دوره کاردانی و کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان شرقی اعلام شد

سی و ششمین نشست اتحادیه دفتر تحکیم وحدت در دانشگاه تبریز برگزار می شود

اولین نوزاد به روش درمان ناباروری IVF در اردبیل متولد شد

ثبت نام 149 شرکت و تیم نوپای استارتاپی در طرح ایران هوشمند

رتبه اول ایران در حوزه علوم و فنون فضایی در منطقه

رصد ماه گرفتگی 25 تیر ماه در رصد خانه دانشگاه تبریز

تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان جهاد دانشگاهی و مرکز خدمات حوزه علمیه آذربایجان شرقی امضا شد

اتحادیه دانشگاه‌های جامع برتر پنج شهر بزرگ ایران (تفتاش) تأسیس می شود

کلیه کودکان بازمانده از تحصیل سلماس جذب می شوند

افزایش 25 درصدی مبتلایان به دیابت در آذربایجان غربی

کارگاه «مهندسی فرهنگی و پیوست نگاری فرهنگی» در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان برگزار شد

آغاز به کار کنگره‌ی بین المللی تازه‌های بیماری‌های گوش، حلق و بینی

مشکلاتی در شناسایی و پیشگیری به موقع برخی بیماری‌های دهان داریم

آذربایجان غربی قطب تولید گیاهان دارویی است

دستیابی به کشاورزی ارگانیک نیاز اصلی کشور است

فرسایش خاک در جنوب آذربایجان غربی بالاتر از متوسط کشوری است

کشت گیاهان دارویی در آذربایجان غربی صنعتی شود

ایران تنها کشور امن منطقه در تولید و فراوری گیاهان دارویی است

دانشگاه آزاد آذربایجان شرقی تعدیل نیرو نمی‌کند

امام‌جمعه تبریز: حرکت نخبگان در مسیر گام دوم انقلاب باشد

طرح اصلاح نژاد دام توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه اجرا می‌شود

استادان دانشگاه تبریز از فرصت مطالعاتی دانشگاه‌های ترکیه استفاده می‌کنند

دانشگاه باید اقتضائات امروز جامعه را درک کند

ضرورت تعریف پروژه‌های دارای جنبه مردمی، اجتماعی، علمی و دانشجویی برای دانشگاه محقق اردبیلی

ضرورت ایجاد فرهنگ سهیم شدن مردم در توسعه آموزش عالی

دستگاه کنترل هوشمند تجهیزات سرمایشی توسط محققان دانشگاه تبریز طراحی شد

ضرورت حمایت از کشاورزان/ بذر هیبریدی کلزا کشت می شود

فراخوان پذیرش پژوهشگر پسادکتری در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان