پیام آذری

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

سیل508روستای آذربایجان غربی را تهدید می کند/هشدارها جدی گرفته شود سياسي

سیل508روستای آذربایجان غربی را تهدید می کند/هشدارها جدی گرفته شود

  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه– شیب زیاد، توپوگرافی خشن و شرایط اقلیمی حاکم به خصوص در فصل بهار آذربایجان غربی را جزو مناطق پرمخاطره و بحرانی قرار داده و هم اکنون خطر سیل 508 روستای استان را تهدید می کند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: سکینه اسمی- آذربایجان غربی از لحاظ مخاطرات طبیعی جزو مناطق پرمخاطره و بحرانی است. این استان با داشتن ضریب سیل خیزی بالا، همواره منطقه‌ای مساعد برای ایجاد سیلاب و تخریب‌ها محسوب می‌شود.
تخریب جنگل‌ها و مراتع، عدم اجرای طرح‌های آبخیزداری اصولی، تجاوز به حریم رودخانه‌ها و … از جمله دلایل سیل خیز بودن استان آذربایجان غربی بوده و این در حالیست که هنوز با وجود خسارت‌های سالانه میلیاردی در این استان شاهد اقدامات تأثیر گذار مسئولان برای کاهش و یا جلوگیری از این خسارت‌ها نیستیم تا این امر موجب شود سیلاب 508 روستای این استان را تهدید کند.
در حال حاضر از دو هزار و 947 روستای استان دو هزار و 75 روستا با جمعیت 682 هزار نفر در مسیل رودخانه‌ها واقع شده‌اند، بروز سالانه خسارات مادی فراوان در این منطقه لزوم توجه به زیرساخت‌ها، ابزارهای لازم برای پیشگیری و تسریع در روند بازسازی بعد در از وقوع این حوادث در استان را دو چندان می‌کند.

هشدارها جدی گرفته شود / خطر سیل بیخ گوش 508 روستای آذربایجان غربی
مدیر کل مدیریت بحران آذربایجان غربی در خصوص آخرین استان با توجه به هشدارهای اخیر هواشناسی مبنی بر خطر وقوع سیلاب به خبرنگار مهر گفت: با توجه به آغاز بارش‌های بهاره از روز گذشته در استان امکان وقوع سیل و سیلاب در استان دور از انتظار نیست.
در حال حاضر از دو هزار و 947 روستای استان دو هزار و 75 روستا با جمعیت 682 هزار نفر در مسیل رودخانه‌ها واقع شده‌اند امیرعباس جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه متأسفانه از نزدیک سه هزار روستای استان بیش از دو هزار و 57 روستا در مسیل رودخانه‌ها واقع شده‌اند افزود: در حال حاضر خطر سیل بیخ گوش 508 روستای استان قرار دارد که نشان دهنده جدی گرفتن هشدارهای داده شده در خصوص وقوع این بلای خانمان سوز است.
وی با اشاره به اینکه استان با دارا بودن بیش از 60 رودخانه دائمی و فصلی از استان‌های پرآب کشور به شمار می‌رود اضافه کرد: برخی از رودخانه‌های استان به دلیل بارش‌های مناسب با کوچک‌ترین بارندگی طغیان کرده و موجب وقوع خسارت به بخش‌های مختلف استان می‌شود.
جعفری با تاکید بر اینکه سیل سالانه خسارات میلیاردی در استان بر جای می‌گذارد گفت: پیشگیری از وقوع حوادث و بلایای طبیعی نیازمند تخصیص اعتبارات مورد نیاز است که متأسفانه در سال‌های اخیر چندان توجهی به این حوزه نشده است.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی یکی از دلایل بروز خسارات میلیاردی سیل در استان را احداث واحدهای مسکونی در حاشیه رودخانه‌ها عنوان کرد و افزود: مسکن در شهرها و روستاها به هیچ وجه نباید در حریم رودخانه‌ها بنا شود، احداث سد، خاکریز و سیل‌بند در مسیر سیل از ورود آن به داخل منازل جلوگیری می‌کند ولی این امر در خصوص مساکن جوار رودخانه‌ای قابل انجام نیست.
وی با ارائه هشدارهای آموزشی در راستای کاهش مشکلات ناشی از سیل اضافه کرد: ضدآب کردن ساختمان‌ها برای جلوگیری از ورود آب به ویژه به زیرزمین، تعبیه کردن دریچه‌های کنترل برای جلوگیری از برگشت آب سیل از طریق مجاری فاضلاب به داخل منزل و بیمه کردن مساکن از جمله مواردی است که باید در این خصوص رعایت شود.

مسافران از اقامت در کنار رودخانه‌های آذربایجان غربی پرهیز کنند
جعفری با اشاره به سفرهای نوروزی و اتراق برخی از مسافران در کنار رودخانه‌های استان عنوان کرد: با توجه به هشدارهای جدی هواشناسی استان مبنی بر وقوع سیل و سیلاب مسافران نوروزی به استان به جد از اتراق در حاشیه رودخانه به خصوص در روزهای باقی مانده هفته جاری خودداری کنند.
با توجه به هشدارهای جدی هواشناسی استان مبنی بر وقوع سیل و سیلاب مسافران نوروزی به استان به جد از اتراق در حاشیه رودخانه به خصوص در روزهای باقی مانده هفته جاری خودداری کنند جعفری با اشاره به پیش بینی وزش تندباد در کنار بارش برف و باران در استان افزود: وزش باد شدید نیز می‌تواند مشکلاتی را برای ساکنان و گردشگران ایجاد کند هر چند تندباد روزهای آتی در مقایسه با طوفان سال گذشته استان از سرعت کمتری برخوردار خواهد بود اما احتمال خطر وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه نیروهای مدیریت بحران به صورت کامل در آماده باش کامل قرار دارند گفت:: نیروهای امدادی استان برای مقابله با آثار مخرب حوادث غیرمترقبه در حال آماده باش هستند و در صورت کسب اطلاع در سریع‌ترین زمان ممکن به محل وقوع حوادث احتمالی اعزام می‌شوند.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی اظهار داشت: شورای مدیریت بحران در همه شهرستان‌های استان تشکیل شده و تمهیدات لازم در راستای جلوگیری از بروز مشکل برای ساکنان و گردشگران نوروزی اندیشیده شده است.

هشدارهای داده شده از سوی دستگاه‌های اجرایی در بخش مدیریت بحران جدی گرفته شود
جعفری با اشاره به اینکه تنها چند دقیقه فرصت برای نجات در حین وقوع سیل وجود دارد، بیان کرد: جریان آب، برق و گاز باید برای جلوگیری از آب‌گرفتگی، برق‌گرفتگی و انفجار قطع شود تا شاهد حوادث ثانویه که در بسیاری موارد نیز هولناک هستند، نباشیم.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ارتفاع آب در حدود 30 سانتیمتر، بیشتر خودروها را شناور می‌کند، ادامه داد: در هنگام رانندگی باید مراقب شیب‌ها و پیچ‌های جاده بود و با دنده سنگین حرکت کرد چرا که در این مواقع، ترمزها در آب به خوبی کار نمی‌کنند.
جعفری بر ضرورت ارائه آموزش‌های لازم در این حوزه به مسئولان و مردم تاکید کرد و گفت: به طور حتم اقداماتی مانند پرهیز در ساختن واحدهای مسکونی در حریم رودخانه‌ها و مسیر سیلاب، داشتن تجهیزات امدادی، رعایت نکات ایمنی در هنگام وقوع سیلاب و … در کاهش خسارت‌ها در این زمینه تأثیر گذار خواهد بود.

مردم از سفر به مناطق غربی و جنوب کشور پرهیز کنند
جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به سیلابی شدن مسیل‌ها در مناطق غربی و جنوب کشور چنانچه مقدور باشد، هموطنان از سفر به این مناطق تا عادی شدن اوضاع پرهیز کنند.
در این اطلاعیه آمده است، ساکنان این مناطق حتی المقدور در خانه بمانند و در صورت اعلام هشدار توسط دستگاه‌های ذیربط محل سکونت خود را به سمت مکان‌های اسکان موقت هلال احمر (در ورزشگاه‌ها، مدارس و…) ترک و در این خصوص با دستگاه‌های امدادرسان همکاری کنند.
این اطلاعیه با تاکید بر اینکه مسافران نوروزی از چادر زدن در فضاهای باز پرهیز کنند و در صورت لزوم به مکان‌های سرپوشیده عمومی مراجعه کنند می‌افزاید: به دلیل مواج بودن برخی رودخانه‌ها و دریاها در کشور لازم است طی روزهای آینده از سفرهای دریایی و اتراق در کنار سواحل حتی المقدور پرهیز شود.
مدیریت بحران نه در آذربایجان غربی بلکه در کشور و حتی دنیا نیازمند مشارکت همگانی است و در این راستا دستگاه‌های اجرایی آذربایجان غربی و مردم نیز باید مشارکت و همکاری لازم را داشته باشند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نظام ارجاع پزشکی نقش مهمی در کیفیت‌بخشی به خدمات درمانی دارد

شورای برنامه ریزی آذربایجان غربی با حضور استاندار در تکاب آغاز شد

خودباوری راهکار اصلی مقابله ملت ایران با تحریم است

اقدامات ترامپ متناقص با حقوق بین الملل است

47 هزار تماس در سامانه سامد آذربایجان غربی ثبت شد

شبکه معابر تبریز باید توسعه یابد/ لزوم توجه به ابعاد اجتماعی شریان‌های شهری

اجرای 70 برنامه قرآنی همزمان با ماه رمضان در آذربایجان غربی

مفسران قرآنی باید ساماندهی شوند/لزوم ترویج فرهنگ قرآنی

90 درصد باغات میوه آذربایجان غربی دچار سرمازدگی شدند

سپاه امنیت سرمایه گذاری در آذربایجان غربی را تامین کرده است

سرپرست فرمانداری بوکان منصوب شد

پیام تبریک استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت انتصاب سرلشکر سلامی به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب ...

سپاه پاسداران زمینه تحکیم انقلاب اسلامی را فراهم کرده است

سربازان گمنام امام زمان (عج) سد نفوذ در کشور هستند

پیام تبریک نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی به سردار سلامی

ساعی، عضو ناظر مجلس در شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت شد

سپاه پاسداران نهادی ارزشمند، انقلابی و یاریگر مردم است

فشار رسانه‌ای علیه آمریکا، باعث آزادی‌ام شد/ حقوق بشر برای آمریکا یک بازی سیاسی و رسانه ای است

امنیت‌مان در منطقه را مدیون سربازان گمنام امام زمان(عج) هستیم

حوزه علمیه برای استمرار حکومت اسلامی اهتمام تام دارد

لایروبی رودخانه ها در افزایش حجم آب دریاچه ارومیه موثر بود

ارائه طرح‌های موثر در رونق تولید از سوی دستگاه‌های اجرایی استان

ورود سامانه بارشی به آذربایجان غربی/برف و سیلاب در راه است

برگزاری همایش ملی نقش آموزش و پرورش در عملیاتی نمودن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

نقش جوانان در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب انکارناپذیر است

بخشدار بخش مرکزی بوکان نیز استعفا داد

تغییر مدیران میاندوآب باید با هماهنگی فرماندار انجام شود

استاندار اردبیل: بروکراسی در مسیر سرمایه گذاری کاهش می یابد

کمک خلبان بالگرد مرزبانی به شهادت رسید/8نفر مجروح شدند

احداث112کیلومتربادشکن در حوضه آبریز دریاچه ارومیه/مهار طوفان نمکی

طرح جامع زراعت در حوضه دریاچه ارومیه اجرا می شود

74 رودخانه لایروبی شد/دریاچه ارومیه 10میلیاردمترمکعب آب نیاز دارد

سیل به 4000هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی خسارت زد

دادگستری آذربایجان غربی با متصرفان حریم رودخانه ها برخورد می کند

یک کیلو گرم مواد مخدر در خوی کشف شد

3465 میلیاردتومان برای احیای دریاچه ارومیه هزینه شده است

10 گروه جهادی از آذربایجان غربی به مناطق سیل زده اعزام شد

راه آهن ارومیه – تبریز احداث می شود

گرم شدن هوا در آذربایجان غربی/احتمال سیلاب با ذوب برف در ارتفاعات

سلماس قابلیت تبدیل شدن به هاب اقتصادی منطقه را دارد

جلوگیری از تردد اتباع خارجی در مرزهای آذربایجان غربی

مراسم سان و رژه در 20 شهر شمالغرب کشور برگزار می شود

تیم مشاوران جایکای ژاپن از دریاچه ارومیه بازدید کردند

تصاویر جالبی از کوه زندان سلیمان در آذربایجان غربی

آبگرفتگی شدید در ارومیه/بارش برف بهاری مردم را غافلگیر کرد

وضعیت عفاف و حجاب به هیچ وجه قابل قبول نیست

ارتش و نیروهای مسلح مصداق صحیح آیات الهی هستند

212 واحد گلخانه آذربایجان غربی به متقاضیان واگذار شد

ارتش در آمادگی کامل به سر می برد/نمایش اقتدار نیروهای مسلح

متولیان فرهنگی به مقوله حجاب و عفاف توجه داشته باشند