پیام آذری

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

سیل508روستای آذربایجان غربی را تهدید می کند/هشدارها جدی گرفته شود سياسي

سیل508روستای آذربایجان غربی را تهدید می کند/هشدارها جدی گرفته شود

  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه– شیب زیاد، توپوگرافی خشن و شرایط اقلیمی حاکم به خصوص در فصل بهار آذربایجان غربی را جزو مناطق پرمخاطره و بحرانی قرار داده و هم اکنون خطر سیل 508 روستای استان را تهدید می کند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: سکینه اسمی- آذربایجان غربی از لحاظ مخاطرات طبیعی جزو مناطق پرمخاطره و بحرانی است. این استان با داشتن ضریب سیل خیزی بالا، همواره منطقه‌ای مساعد برای ایجاد سیلاب و تخریب‌ها محسوب می‌شود.
تخریب جنگل‌ها و مراتع، عدم اجرای طرح‌های آبخیزداری اصولی، تجاوز به حریم رودخانه‌ها و … از جمله دلایل سیل خیز بودن استان آذربایجان غربی بوده و این در حالیست که هنوز با وجود خسارت‌های سالانه میلیاردی در این استان شاهد اقدامات تأثیر گذار مسئولان برای کاهش و یا جلوگیری از این خسارت‌ها نیستیم تا این امر موجب شود سیلاب 508 روستای این استان را تهدید کند.
در حال حاضر از دو هزار و 947 روستای استان دو هزار و 75 روستا با جمعیت 682 هزار نفر در مسیل رودخانه‌ها واقع شده‌اند، بروز سالانه خسارات مادی فراوان در این منطقه لزوم توجه به زیرساخت‌ها، ابزارهای لازم برای پیشگیری و تسریع در روند بازسازی بعد در از وقوع این حوادث در استان را دو چندان می‌کند.

هشدارها جدی گرفته شود / خطر سیل بیخ گوش 508 روستای آذربایجان غربی
مدیر کل مدیریت بحران آذربایجان غربی در خصوص آخرین استان با توجه به هشدارهای اخیر هواشناسی مبنی بر خطر وقوع سیلاب به خبرنگار مهر گفت: با توجه به آغاز بارش‌های بهاره از روز گذشته در استان امکان وقوع سیل و سیلاب در استان دور از انتظار نیست.
در حال حاضر از دو هزار و 947 روستای استان دو هزار و 75 روستا با جمعیت 682 هزار نفر در مسیل رودخانه‌ها واقع شده‌اند امیرعباس جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه متأسفانه از نزدیک سه هزار روستای استان بیش از دو هزار و 57 روستا در مسیل رودخانه‌ها واقع شده‌اند افزود: در حال حاضر خطر سیل بیخ گوش 508 روستای استان قرار دارد که نشان دهنده جدی گرفتن هشدارهای داده شده در خصوص وقوع این بلای خانمان سوز است.
وی با اشاره به اینکه استان با دارا بودن بیش از 60 رودخانه دائمی و فصلی از استان‌های پرآب کشور به شمار می‌رود اضافه کرد: برخی از رودخانه‌های استان به دلیل بارش‌های مناسب با کوچک‌ترین بارندگی طغیان کرده و موجب وقوع خسارت به بخش‌های مختلف استان می‌شود.
جعفری با تاکید بر اینکه سیل سالانه خسارات میلیاردی در استان بر جای می‌گذارد گفت: پیشگیری از وقوع حوادث و بلایای طبیعی نیازمند تخصیص اعتبارات مورد نیاز است که متأسفانه در سال‌های اخیر چندان توجهی به این حوزه نشده است.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی یکی از دلایل بروز خسارات میلیاردی سیل در استان را احداث واحدهای مسکونی در حاشیه رودخانه‌ها عنوان کرد و افزود: مسکن در شهرها و روستاها به هیچ وجه نباید در حریم رودخانه‌ها بنا شود، احداث سد، خاکریز و سیل‌بند در مسیر سیل از ورود آن به داخل منازل جلوگیری می‌کند ولی این امر در خصوص مساکن جوار رودخانه‌ای قابل انجام نیست.
وی با ارائه هشدارهای آموزشی در راستای کاهش مشکلات ناشی از سیل اضافه کرد: ضدآب کردن ساختمان‌ها برای جلوگیری از ورود آب به ویژه به زیرزمین، تعبیه کردن دریچه‌های کنترل برای جلوگیری از برگشت آب سیل از طریق مجاری فاضلاب به داخل منزل و بیمه کردن مساکن از جمله مواردی است که باید در این خصوص رعایت شود.

مسافران از اقامت در کنار رودخانه‌های آذربایجان غربی پرهیز کنند
جعفری با اشاره به سفرهای نوروزی و اتراق برخی از مسافران در کنار رودخانه‌های استان عنوان کرد: با توجه به هشدارهای جدی هواشناسی استان مبنی بر وقوع سیل و سیلاب مسافران نوروزی به استان به جد از اتراق در حاشیه رودخانه به خصوص در روزهای باقی مانده هفته جاری خودداری کنند.
با توجه به هشدارهای جدی هواشناسی استان مبنی بر وقوع سیل و سیلاب مسافران نوروزی به استان به جد از اتراق در حاشیه رودخانه به خصوص در روزهای باقی مانده هفته جاری خودداری کنند جعفری با اشاره به پیش بینی وزش تندباد در کنار بارش برف و باران در استان افزود: وزش باد شدید نیز می‌تواند مشکلاتی را برای ساکنان و گردشگران ایجاد کند هر چند تندباد روزهای آتی در مقایسه با طوفان سال گذشته استان از سرعت کمتری برخوردار خواهد بود اما احتمال خطر وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه نیروهای مدیریت بحران به صورت کامل در آماده باش کامل قرار دارند گفت:: نیروهای امدادی استان برای مقابله با آثار مخرب حوادث غیرمترقبه در حال آماده باش هستند و در صورت کسب اطلاع در سریع‌ترین زمان ممکن به محل وقوع حوادث احتمالی اعزام می‌شوند.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی اظهار داشت: شورای مدیریت بحران در همه شهرستان‌های استان تشکیل شده و تمهیدات لازم در راستای جلوگیری از بروز مشکل برای ساکنان و گردشگران نوروزی اندیشیده شده است.

هشدارهای داده شده از سوی دستگاه‌های اجرایی در بخش مدیریت بحران جدی گرفته شود
جعفری با اشاره به اینکه تنها چند دقیقه فرصت برای نجات در حین وقوع سیل وجود دارد، بیان کرد: جریان آب، برق و گاز باید برای جلوگیری از آب‌گرفتگی، برق‌گرفتگی و انفجار قطع شود تا شاهد حوادث ثانویه که در بسیاری موارد نیز هولناک هستند، نباشیم.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ارتفاع آب در حدود 30 سانتیمتر، بیشتر خودروها را شناور می‌کند، ادامه داد: در هنگام رانندگی باید مراقب شیب‌ها و پیچ‌های جاده بود و با دنده سنگین حرکت کرد چرا که در این مواقع، ترمزها در آب به خوبی کار نمی‌کنند.
جعفری بر ضرورت ارائه آموزش‌های لازم در این حوزه به مسئولان و مردم تاکید کرد و گفت: به طور حتم اقداماتی مانند پرهیز در ساختن واحدهای مسکونی در حریم رودخانه‌ها و مسیر سیلاب، داشتن تجهیزات امدادی، رعایت نکات ایمنی در هنگام وقوع سیلاب و … در کاهش خسارت‌ها در این زمینه تأثیر گذار خواهد بود.

مردم از سفر به مناطق غربی و جنوب کشور پرهیز کنند
جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به سیلابی شدن مسیل‌ها در مناطق غربی و جنوب کشور چنانچه مقدور باشد، هموطنان از سفر به این مناطق تا عادی شدن اوضاع پرهیز کنند.
در این اطلاعیه آمده است، ساکنان این مناطق حتی المقدور در خانه بمانند و در صورت اعلام هشدار توسط دستگاه‌های ذیربط محل سکونت خود را به سمت مکان‌های اسکان موقت هلال احمر (در ورزشگاه‌ها، مدارس و…) ترک و در این خصوص با دستگاه‌های امدادرسان همکاری کنند.
این اطلاعیه با تاکید بر اینکه مسافران نوروزی از چادر زدن در فضاهای باز پرهیز کنند و در صورت لزوم به مکان‌های سرپوشیده عمومی مراجعه کنند می‌افزاید: به دلیل مواج بودن برخی رودخانه‌ها و دریاها در کشور لازم است طی روزهای آینده از سفرهای دریایی و اتراق در کنار سواحل حتی المقدور پرهیز شود.
مدیریت بحران نه در آذربایجان غربی بلکه در کشور و حتی دنیا نیازمند مشارکت همگانی است و در این راستا دستگاه‌های اجرایی آذربایجان غربی و مردم نیز باید مشارکت و همکاری لازم را داشته باشند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیگیری‌ها برای ثبت جهانی مقبره شمس تبریزی ادامه دارد

عملیات آبخیزداری در 649 حوضه کشور اجرا شد

رسانه‌ها به جای بدبینی هوشیار باشند/افتتاح 3 هزار میلیارد تومانی پروژه‌ها در سفر رئیس جمهور

مسوولان آذربایجان‌غربی اصل بی‌طرفی را در انتخابات رعایت کنند

پنج میلیون دانش آموز ایرانی فعالیت ورزشی دارند

هرگونه اظهار نظر مسئولان اجرایی انتخابات به نفع یا ضرر جریان‌های سیاسی جرم است

80 درصد طرح‌های جهاد دانشگاهی در راستای رفع چالش‌های داخلی است

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی از طرح توسعه شهرک شهید سلیمی و سه واحد صنعتی و تولیدی بازدید ک ...

بیطرفی مسئولان در امر انتخابات خط قرمز ستاد انتخابات است

حضور حداکثری مردم در انتخابات امسال، در عرصه دیپلماسی به نفع جمهوری اسلامی است

استاندار آذربایجان‌شرقی بر توجه به اشتغال بهبود یافته‌های اعتیاد تاکید کرد

دولت 200 میلیارد ریال به شهرداری‌های اردبیل کمک کرد

آموزشهای مهارتی در مدارس مورد توجه قرارگیرد

رسانه های استکباری در صدد ناکارآمد نشان دادن نظام هستند

مذاکره با آمریکای پیمان شکن هیچ گاه ثمره بخش نخواهد بود

راهی جز تکیه بر جوانان انقلابی پرشور برای پیشرفت همه جانبه کشور نداریم

«سیامند رحمان» برای سومین بار قهرمان پاراوزنه برداری جهان شد

حضور مسئولان در نماز جمعه همه را به شرکت در این آیین تشویق می‌کند

چالدران میزبان ارامنه جهان می شود/قره کلیسا نماد همزیستی ادیان

تامین نشدن عدالت انتخاباتی دلیل اصلی رد "استانی شدن انتخابات مجلس" بود

برتری جوانان والیبالیست با عبور از تونس

درخشش والیبالیست‌های ارومیه‌ای و پیروزی مقابل قهرمان آفریقا

سگ‌های بی‌صاحب معضلی برای جمعیت‌ شهری

ممنوعیت صادرات سیب لغو شود/فعال سازی54واحد راکد در آذربایجان‌غربی

تدوین استانداردهای بومی در حوزه‌های مختلف ضروری است

تراز دریاچه ارومیه نسبت به پارسال بیش از یک متر بالاتر است

وسعت دریاچه ارومیه به حدود 3200 کیلومتر مربع رسید

وسعت دریاچه ارومیه 918 کیلومترمربع افزایش یافته است

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی از عملیات اجرایی خط یک قطار شهری تبریز بازدید کرد

برگزاری باشکوه آیین «باداراک» حیرت جهانیان را به دنبال دارد

50 واحد تولیدی در استان راه‌اندازی شد/ نیروی انسانی مهم‌ترین سرمایه استان است

تاکید بر جذب اعتبارات ملی برای احداث یادمان‌های شهدا در آذربایجان غربی

استفاده صحیح از آب و خاک با بهره‌مندی از توان مردمی میسر می شود

آذربایجان شرقی در بخش سلامت اداری و اجرایی جزو استان‌های پاک کشور است

مردم تعیین‌کننده نحوه گردش قدرت هستند

آذربایجان شرقی جزو استان‌های پاک از نظر سلامت اداری و اجرایی است

استان فاصله زیادی با وضعیت مورد انتظار دارد/ تنها 3 درصد از بودجه جاری استان در اختیار دستگاه‌های استانی است

دست اندرکاران انتخابات باید در برگزاری انتخابات توام با مشارکت حداکثری تلاش کنند

بازدید فرمانده کل ارتش از هوانیروز آذربایجان شرقی

اراده جمعی مسئولان، نمایندگان و بخش خصوصی، ارتقای استان به جایگاه مورد انتظار است

صحت تصاویر موجودات ریز درون دریاچه ارومیه بررسی می شود

مشاهده موجود زنده در دریاچه ارومیه صحت ندارد

واکاوی موجودات عجیب دریاچه ارومیه

زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی در عمران شهری فراهم شود

بازدید معاون عمرانی استاندار از عملیات اجرایی پایاب سد سهند و قطعات 4 و 5 آزادراه مراغه- هشترود

دشمن در مقابل قدرت فرهنگی ملت ایران به زانو درآمده است

انتخابات، تبلور قانون‌مداری و انسجام ملی است

صدور مجوز سازمان‌های مردم‌نهاد به مدیران مناطق آزاد تفویض می شود

استاندار آذربایجان‌شرقی: آموزش زبان مادری در مدارس استان آغاز شود

انتخابات، تبلور قانون‌مداری و انسجام ملی است/ لزوم بی‌طرفی همه مدیران اجرایی در انتخابات