پیام آذری

آخرين مطالب

موزه صدا تبریز؛ گنجینه ای برای شنیدن صدای فرهنگ فرهنگي

موزه صدا تبریز؛ گنجینه ای برای شنیدن صدای فرهنگ

  بزرگنمايي:

پیام آذری -
دنیای بدون صدا و موسیقی همانند آن است که آدم‌ها در سکوت مطلق باهم پاتومیم بازی می‌کنند تا بلکه بتوانند منظورشان را هرچند ناقص به یکدیگر برسانند. بدون شنیدن صدای ساز و موسیقی‎های محلی که ریشه در فرهنگ غنی ایران دارد، انگار روح همیشه خسته است و توان حرکت و رشد ندارد.
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، «موزه صدا تبریز» جایی است که می‌توانید انواع سازها و اشیاء مربوط به موسیقی را از نزدیک ببینید و گوش به صدای‌های متفاوت آن‌ها بدهید تا زندگیتان را رنگی کنند و از سیاه و سفیدی دربیاورند. این موزه خصوصی در اردیبهشت 1397 در خانه تاریخی و زیبای «امیرپرویز» واقع در خیابان تربیت راه‌‍اندازی شده است.

به محض وارد شدن از در کوچک خانه امیر پرویز، هشتی کوچکی می‎بنید که با ظرافت هرچه تمام با نمای آجری تزیین شده است و آمدنتان را به این گنجینه هنر و صدا خوش آمد می‌گویند. با طی چند قدم کوتاه، وارد حیاط بزرگ و سرسبزی می‎شوید و صدای گنجشک‎ها و پرنده‎ها بر روی درختان به گوش می‎رسد.

در اطراف این حیاط، خانه‌ای دوطبقه با نمای آجری و قاب‌بندی شده و پنجره‎های چوبی قرار دارد که هم‎چون صندوقچه‌ای رازهایی را در دل خود پنهان کرده است. از اولین در چوبی سمت راست، وارد خانه می‎شوید. در گوشه‎ای اتاق مدیریت با انواع سازها و اشیاء قدیمی دیده می‎شود که گویا بعد از آماده‎سازی آن‌ها، به طبقه بالا موزه منتقل می‎شوند و از طریق راه پله‌ به طبقه دوم و بخش اصلی موزه هدایت می‎شوید.
اشیاء این موزه با تلاش‌های سی ساله حسین ساجدی، نوازنده، پژوهشگر و مولف،‌ گردآوری شده است و نمونه‌های بی‌نظیری از سازهای ابتدایی تا پیشرفته را مقابل چشمانتان به نمایش گذاشته است که شاید دیگر تا آخر عمرتان نتوانید این همه ساز را از فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف یکجا ببینید و محو تماشایشان شوید.

اولین تالار، به نام «استاد اقبال آذر» نامگذاری شده است و در آن انواع ادوات صوتی از قبیل گرامافون‌های هندلی، گرام، ریل، اسلاید، رادیوهای لامپی و اولین و آخرین نسل تلویزیون‎های سیاه و سفید نگهداری می‏شود.

تالار بعدی تالار «استاد سلیمی» است که سازهای مضرابی مانند قوپوز، گیتار، چنگ، انواع تارهای ایرانی و آذربایجانی، سه تار، تنبور، ماندولین، بانجو و رباب به چشم می‌خورد.

در ادامه تالار بعدی یا بهتر بگویم کلاس درس بعدی، تالار «استاد بابایان» دیده می‏شود و سازهای بادی هم‌چون نی انبان، شیپور قره نی، ساکسیفون، طوبا، ترومبون، ترومپت، کرنا، ساز دهنی و دیگر سازهای بادی به نمایش گذاشته شده است.

به گفته ساجدی، مدیر موزه، در این قسمت سرنا یا زرنا هم وجود دارد که از سازهای بادی به معنای سرور و شادمانی است و اغلب در نقاط روستایی ایران استفاده می‎شود و به همراه دهل نواخته می‏شود. سرنا مخصوص عروسی است و به آن «شهنای» هم می‎گویند. در اشعار شعرای ایرانی بارها نام سرنا و زرنا آمده است.
بالابان نیز از دیگر سازهای مورد توجه این تالار است که جزو سازهای بادی محسوب می‏شود. بالابان اصطلاحی ترکی است و در فارسی به آن «نرمه نای» می‎گو‌یند و از سازهای محلی و متعلق به نواحی شمال غربی ایران است. بالابان در موسیقی نظامی و برای خبردادن در پادگان‎های نظامی نیز استفاده می‎شود.

فلوت هم در این قسمت به چشم می‎خورد. فلوت نوعی نی تکمیل شده که مخصوص اروپائیان است و در موسیقی علمی نیزجای دارد. با فلوت می‎توان به راحتی صداهای مختلف را اجرا کرد ولی چون پرده‌های مخصوص موسیقی ایرانی را ندارد، نواختن نغمه‎های ایرانی با این ساز مشکل است.
تالار بعدی به نام «تالار استاد زاون» مزین شده و در آن سازهای زهی آرشه‎ای مانند انواع ویلون و قیچک، چغانه، ویلنسل، کمانچه‎های ایرانی، آذربایجانی و لری و کنتر باس به نمایش گذاشته شده است.

در ادامه تالار استاد «فرنام» وجود دارد که به سازهای کوبه‌ای مانند تنبک، نقاره، دمام، قاوال، دهل، دف، درامز، طبل، ضرب زورخانه و دیگر سازهای کوبه‎‎ای اختصاص داده شده است.

تالار دیگر به نام استاد «بیگجه خانی» نام گذاری شده است و وسایل و آثار این هنرمند در آن نگهداری می‌شود. هم چنین تصاویری از اساتید موسیقی و اسناد مربوط به آن‎ها به نمایش گذاشته شده است.

در ویترین‎های دیگر سازهای ملل مختلف، زنگوله‌ها، سازهای کلاویه‎دار مانند آکاردیون، ارگ، بایان، قارمون، هارمونیکا، ملودیکا و زنگوله‌ها دیده می‎شود.


در قسمتی از موزه اشیاء جالبی وجود دارد؛ به عنوان مثال شاخ شانه یا دوشین، برای خبر رسانی حوادث ناگوار و ناگهانی مانند آتش گرفتن خرمن‌ها یا حمله حیوانات درنده به حیوانات اهلی یا وقوع سیل نواخته می‎شد. شاخ شانه را بعضی از درویشان همیشه به همراه داشتند و با آن‎ بوق می‌زدند.

در یکی از ویترین‌ها ساز سیمرغ هم دیده می‎شود که به عنوان ساز عرفانی در خانقاه‎ها به صدا در می‎آمد و نوبت نیاز یا دونون از دیگر سازهای متفاوت موزه است و در اولین روز ایام بارانی در فصل بهار در زمین‌های زراعتی در جمع کشاورزان برای افزایش روزی و امنیت مالی نواخته می‎شد که این کار به همراه دعا و نیایش به درگاه خداوند انجام می‎شد.

نیشو و دبدبه از سازهای قدیمی موزه است که با به صدا درآوردن آن در روزگاران گذشته در برخی مناطق ایران طولانی ترین روز سال (آخرین روز بهار) را جشن می‌گرفتند و این عمل جنبه اعتقادی در میان مردم دارد به طوریکه انسان از تاریکی‎ها رها می‎شود و به طرف نور حرکت می‎کند تا قلب انسان با نور خدا نورانی شود.

در این موزه سالنی هم برای کارهای تحقیقاتی و برگزاری کارگاه‎های آموزشی در حوزه صدا و موسیقی در نظر گرفته شده است.

هم‌چنین در موزه صدا می‌توانید به آرشیو صوتی اذان موذن‌ها، مجموعه صوتی قاریان، چاوش خوانان، سرودخوانان، آوازخوانان، شبیه خوانان، نوازندگان و آهنگسازان گوش دهید. در نزدیکی موزه صدا، خانه کلکته‌چی (صلح‌جو) و خانه حریری هم قرار دارند که پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به این دو خانه تاریخی و زیبا بزنید.
گزارش از: پریا توفیقی
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آداب و رسوم غلط زندگی را به تباهی کشانده است

توریسم درمانی در اردبیل توسعه می‌یابد

مزار شهدای مهاباد غبارروبی و عطرافشانی شد

چهره هنر انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی معرفی شد

برگزیده های جشنواره موسیقی عاشیقی مکتب ارومیه معرفی شدند

15 اثر فرهنگی و هنری تولید کردیم/برگزاری 17 ورک‌شاپ در اردبیل

نشست تخصصی "سلطان محمد تبریزی،‌ آثار و احوال او" در تبریز برگزار می‌شود

20 خانه تاریخی آذربایجان شرقی مرمت می شود

فروش آثار هنری استاد «کله‌جاهی» به نفع سیل زدگان

چگونگی ارسال آثار به جشنواره ملی فانوس اعلام شد

شهید آوینی چشم انداز جدیدی از هنر انقلاب را به جامعه ارائه کرد

200 هزار زائر از امامزاده های آذربایجان شرقی بازدید کردند

هنرمندان نوپا به نقاشی نگاه مالی نداشته باشند / مسئولان از هنر حمایت کنند

سال گذشته حدود 20 هزار جلد کتاب در اشنویه امانت داده شد

22 عنوان برنامه فرهنگی در هفته هنر انقلاب در آذربایجان غربی برگزار می شود

امام حسین(ع)، الگوی بی‌بدیل ایثار و عدالتخواهی

400 روحانی ارومیه ظرفیت قابل توجه برای جریان سازی دینی دارند

20 برنامه طی هفته هنر در آذربایجان غربی برگزار می شود

بیش از 19 هزار نفر در آذربایجان غربی آموزش مهارتی فراگرفتند

40 هزار گردشگر از روستای تاریخی کندوان دیدن کردند

فروش 7میلیارد و 824 میلیون ریال صنایع دستی در آذربایجان شرقی

بنیه نمایشنامه نویسی در کشور تقویت شود

روحانیت با همگرایی معضلات فرهنگی را حل کنند

«همسایه های رودخانه» به لهستان راه یافت

بیش از 3500 جلد کتاب سال گذشته به کتابخانه های ماکو اهدا شد

«همایش رویش‌های قرآنی انقلاب اسلامی» در تبریز برگزار می‌شود

آغاز برنامه‌های هفته هنر انقلاب از 20 فروردین در تبریز

ماکویی ها سال گذشته حدود 25 هزار جلد کتاب به امانت گرفتند

20 هزار گردشگر نوروزی از آبشار «شلماش» سردشت بازدید کردند

بیش از 25 هزار جلد کتاب در نقده امانت داده شد

101 هزار گردشگر نوروزی از 5 سد آذربایجان غربی بازدید کردند

28 هزار نفر از جاذبه های گردشگری نقده بازدید کردند

همایش رویش های قرآنی انقلاب اسلامی در تبریز برگزار می شود

سه مجموعه سینمایی آذربایجان شرقی بازسازی می شود

روند رو به رشد تامین زیرساخت های کمپ گردشگری آینالو

245 هزار اقامت در ایام نوروز در سطح استان اردبیل انجام گرفته است

پردیس «پیرانشهر» مقصد طبیعت گردان و گردشگران بازار

مجموعه تخت سلیمان تکاب میزبان بیش از 5400 گردشگر نوروزی بود

640 گردشگر نوروزی در واحدهای بوم گردی تکاب اقامت کردند

طرح مهارت‌ زندگی و اشتغال سربازان در آذربایجان غربی اجرا می شود

دانشگاهیان از ارکان تحقق منویات مقام معظم رهبری در سال جدید هستند

بیش از 200 هزار گردشگر نوروزی از جاذبه های خوی بازدید کردند

8462 خانوار در مراکز آموزش و پرورش آذربایجانشرقی اسکان یافتند

12 میلیارد ریال برای توسعه کمپ آینالو اختصاص یافت

«عدنان کریم» در مهاباد کنسرت موسیقی اجرا می کند

بیانیه گام دوم زمینه ساز انقلاب مهدوی

1984 مجوز نشر کتاب در آذربایجان شرقی صادر شد

رایزنی‌‌های دیپلملتیک برای توسعه گردشگری در باکو انجام می‌شود

بیش از 146 هزار نفر از جاذبه های گردشگری مهاباد بازدید کردند

69 هزار فرهنگی نوروز امسال در آذربایجان غربی اسکان یافتند