پیام آذری

آخرين مطالب

انتقال زندان به خارج شهر؛ مطالبه بی پاسخ شهروندان تبریزی مقالات

انتقال زندان به خارج شهر؛ مطالبه بی پاسخ شهروندان تبریزی

  بزرگنمايي:

پیام آذری- طرح مطالعاتی و مکان یابی پروژه انتقال زندان مرکزی تبریز به خارج از شهر بیش از 20 سال قبل آغاز شد و تاکنون به نتیجه نرسیده است، هر چند که مقام های قضایی آذربایجان شرقی عزم جدی برای تکمیل و نهایی شدن این پروژه مهم دارند.
هرچند زندان مرکزی تبریز در زمان ساخت آن در بیش از نیم قرن قبل در خارج از شهر قرار داشت، اما به دلیل رشد سرسام آور شهرها در دهه های اخیر، اکنون این مکان در یکی از حوزه های پر رفت و آمد شهری قرار گرفته و به دلیل واقع شدن در ورودی شهر از سمت شرق، منظره ای ناهنجار به مجموعه شهری تحمیل کرده و شهروندان تبریزی همه روزه در گذر از بهترین منطقه شهر باید نظاره گر این سازه بدریخت، باشند.
ورود و خروج روزانه زندانیان با لباس های فرم و زنجیر به دست و پا، ازدحام خانواده های زندانیان برای دیدار با آنان مقابل در ورودی و ایجاد ترافیک و گاهی مواقع وقوع تصادفات دلخراش رانندگی در حین عبور از عرض خیابان، صحنه هایی از درگیری های لفظی و فیزیکی بین افراد شاکی و متشاکی و تبعات ناخوشایند ناشی از این وضعیت بر روح و روان شهروندان، لزوم انتقال زندان تبریز به خارج از شهر را دو چندان کرده است.
هر چند دولت های مختلف طی سال های متمادی به اتفاق بر تصمیم جدی خود برای انتقال زندان تبریز به خارج از شهر تاکید کرده اند، اما مردم این کلان شهر 2 میلیون نفری همچنان چشم انتظار بر چیده شدن ساختمان های قدیمی و فرسوده این سازه هستند که بر زیبایی های شهری سایه افکنده است.
به گزارش ایرنا، رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی در نشست اخیر شورای قضایی استان بر انتقال سریع زندان مرکزی تبریز به خارج از محدوده این کلانشهر تاکید کرده است که این موضوع نشان دهنده توجه جدی متولی مستقیم و اصلی انتقال زندان به خارج از شهر می باشد.
حجت الاسلام حکمتعلی مظفری اظهار داشت: اینکه وجود زندان مرکزی تبریز در یکی از مهمترین و مرغوب ترین نقاط شهر موجب آسیب بصری به نمای کلی شهر می شود، بر کسی پوشیده نیست.
وی اضافه کرد: دادگستری استان برای انتقال این مجموعه به خارج از شهر اهتمام ویژه ای دارد و علاقمند به همکاری و تعامل سازنده با مجموعه شهرداری برای تسریع در این زمینه است.
حجت الاسلام مظفری ادامه داد: بدون تردید انتقال زندان تبریز به خارج از محدوده شهری، نه تنها موجب رضایت مندی شهروندان می شود، بلکه برای امور اداری و اجرایی مجموعه دستگاه قضایی استان نیز ثمربخش خواهد بود.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه نمایندگان این حوزه و دیگر نمایندگان آذربایجان شرقی در پارلمان بر حل مشکلات و معضلات زندان تبریز اجماع دارند، گفت: انتقال زندان مرکزی تبریز به خارج از شهر، جزو اولویت ها است و در این رابطه پیگیری های لازم به عمل می آید.
محمداسماعلی سعیدی، لزوم ساخت زندان های جدید در خارج از شهرها به ویژه زندان تبریز را ضروری دانست و اظهار داشت: پیگیری لازم در راستای تسهیل فروش زمین فعلی زندان تبریز و ساخت زندان جدید در حال انجام است.
وی با ابراز خرسندی از تلاش بی وقفه و دلسوزانه مسئولان قضایی آذربایجان شرقی برای به سرانجام رساندن پروژه انتقال زندان تبریز، خواستار همکاری و تعامل نزدیک شهرداری با دادگستری استان شد.
شهردار کلانشهر تبریز نیز تعیین تکلیف از نظر معارض برای زمین کنونی زندان تبریز را یکی از اقدامات اولیه برای جذب سرمایه گذار در این شهر قلمداد کرد و گفت: باید توجه داشت که انتقال زندان تبریز به خارج از شهر یکی از طرح های مثبت و قابل اجرا و سودآور می باشد.
ایرج شهین باهر افزود: طرح انتقال زندان به خارج از شهر نه تنها باعث درآمدزایی از محل فروش اراضی آن خواهد شد، بلکه مهمتر از آن محیط و فضایی استاندارد با زیرساخت های علمی و فنی برای شهروندان به وجود خواهد آورد.
وی یادآوری کرد: شهرداری تبریز برای انتقال زندان تبریز با تمام توان خود با دادگستری و اداره کل زندان های آذربایجان شرقی همکاری خواهد کرد تا یکی از مطالبات به حق و قانونی شهروندان تحقق شود.
به گزارش ایرنا، زندان مرکزی تبریز در زمان ساخت برای پذیرش 600 زندانی طراحی شده بود که هیچ تناسبی با جمعیت امروز این کلان شهر ندارد.
با وجود اینکه محلی در روستای باباباغی در شمال غربی تبریز برای اجرای عملیات ساخت و تجهیز زندان جدید تبریز مشخص شده است، اما بنا به اظهار مسوولان امر به دلیل کمبود اعتبار، هنوز این طرح ملی به سرانجام مشخصی نرسیده و هر سال بهره برداری و مساله مهم انتقال زندان به خارج از شهر و محل جدید با تعویق های چندین ماهه مواجه می شود.
در حالی که مکان یابی ساختمان جدید زندان تبریز در محدوده اراضی «بابا باغی»19 سال قبل صورت گرفته است، اما عملیات ساخت آن از سال 1391 و با 15 سال تاخیر شروع شد و به دلیل کمبود اعتبار تاکنون تنها 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زمستان در بهار آذربایجان شرقی

فضیلت و اعمال شب «نیمه شعبان»

روی دیگر سکه بارش ها در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

غذای مهابادی ها بهاری شد

دریاچه ارومیه از کما خارج شد

عطش مصرف گرایی و زندگی لاکچری

احرار: علاقه به کار سبب می شود گذر زمان را حس نکنم

«میرگاسه» فردوس چشمه سارهای کوهستان

حداقل یک بار در عمرتان این روستا را ببینید

افزایش قیمت نان و کمبود پول خرد در خلخال دردساز شد

از بی کرانه های صخره ای کندوان تا کرانه های داکوتا و کاپادوک

مجموعه کردشت جاذبه هنری و تاریخی از معماری ایرانی در جلفا

چشمه ای که آبش ترش است!

خوب و بدهای آذربایجان شرقی در سال 97

جاذبه‌های اردبیل در یک نگاه

انتقال زندان به خارج شهر؛ مطالبه بی پاسخ شهروندان تبریزی

یادی از شهدای 27 دی‌ماه دانشگاه تبریز

علائم مسمومیت الکلی چیست؟

پویش «نه به مواد مخدر» در مرند راه اندازی شد

نفس های تنگ طبیعت

بایسته های «خانه تکانی» برای گذر به سال نو

داغ گرانی بر آجیل تبریز

107هزار بال پرنده سرشماری شد/ آذربایجان غربی بهشت پرندگان ایران

جای خالی مادر

رویایی به رنگ سبز درمتن حاشیه شهر/فقر حاشیه شهر تبریز از فضای سبز

سرطان در کمین اردبیلی ها

قطعه سازان زیر چرخ خودروسازان

مهدتمدن:خداوند تنها نقاش قهار دنیاست

حال ما خوب است، اما تو باور نکن

آب بهترین نوشیدنی صبحگاهی است

نوستالوژی 75 سال گردش چرخ های دوچرخه در میاندوآب

روزی که تبریز غرق در خون بود/ 29بهمن آغازی بر فرجام رژیم ستمشاهی

درمان تنبلی و علل آن

پروژه 30روزه، 30ساله شد!

آذرتیتر: چهل بهمن و شکوه پابرجا

شکوه پایان 35 سال چشم انتظاری

بیشترین سدهای ساخته شده کشور در آذربایجان شرقی

روزنامه صائب تبریز:صادرات مواد غذایی و مقوله حفظ امنیت غذایی

توسعه مویرگی شریان برق تا روستاهای دورافتاده

بهار در زمستان تبریز/ نوستالژی دیوارهای برفی وسط کوچه ها

سوسوی کم نور فتیله بافی در کشور/هوجقان روستای صنعتی باقی می ماند

حماسه 2 بهمن ارومیه؛ مسجدی که به توپ بسته شد

قلم های بیدار

پول می‌گیرم فاتحه می‌خوانم

کودک ‌همسری، نمود تاخر فرهنگی

جامعه تلگرامی، جوانان و افکار عمومی

توانمندی های “به درد نخور” در سازمان رسانه ای

مرند صاحب ورزشگاه نشد/ پروژه ای که بعد از 12 سال به سرانجام نرسید

نقدی بر ادبیات نمایندگان مردم در شورای شهر تبریز/ از شما بعید است

اولین قدم برای جذب توریسم ورزشی