پیام آذری

آخرين مطالب

کمیته گیاهان دارویی در آذربایجان غربی تشکیل شد سياسي

کمیته گیاهان دارویی در آذربایجان غربی تشکیل شد

  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه - اولین جلسه راهبردی تشکیل کمیته گیاهان دارویی با هدف تهیه و تدوین برنامه عملیاتی توسعه این گیاهان در آذربایجان غربی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، امین رستم زاده سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی صبح چهارشنبه در این جلسه اظهار داشت: سیاستگذاری اجرایی، هماهنگی، پایش و پیگیری ارتباطات بین دستگاهی در سطح استان در راستای گسترش زنجیره ارزش گیاهان دارویی و همچنین تهیه و تدوین برنامه عملیاتی بلندمدت و سالانه در راستای توسعه سطح زیر کشت و فرآوری گیاهان دارویی از اهداف تشکیل کمیته گیاهان دارویی در آذربایجان غربی است.
امین رستم زاده با تشریح توانمندی‌های علمی و عملی گروه‌های پژوهشی واحد در حوزه گیاهان دارویی خاطرنشان کرد: گروه متابولیت های ثانویه با توجه به طرح در دست اجرای خود که از ستاد احیای دریاچه ارومیه اخذ نموده و در حال اجرای آن می‌باشد تجارب ارزشمندی در حوزه گیاهان دارویی خصوصاً در بحث فرهنگ سازی علمی موضوع دارد که می‌توان در فازهای بعدی تخصصی‌تر به آن اتکا جست.
دکتر امین رستم زاده با اشاره به کم آبی برخی گونه‌های گیاهان دارویی و اقتصادی بودن کشت آنها نسبت به سایر محصولات کشاورزی گفت: درآمدزایی بالا از جمله یکی از دلایل متعددی برای تقدم کشت گیاهان دارویی است.
وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی پتانسیل بالایی از لحاظ تنوع گیاهی در کشور دارا می‌باشد اظهار کرد: با اتخاذ برنامه‌ریزی مدون در قالب زمانبندی بلند مدت و کوتاه مدت می‌توان آذربایجان غربی را بعنوان یکی از قطب‌های گیاهان دارویی در کشور مطرح کرد.
سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: یک هزار و 850 گونه گیاهان دارویی در کشور شناسایی شده که با کشت اصولی و فرآوری علمی و تجاری ارزش آفرینی غیرقابل تصوری برای اقتصاد ملی کشور دارد.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های گروه پژوهشی شیمی تجزیه و کروماتوگرافی گازی واحد خاطرنشان ساخت: در این گروه نیز خدمات مطالعاتی و تخصصی آنالیز و در مرحله اتصال به بازار و برند سازی می‌توانیم خدمات ارزنده با مبنای علمی و اقتصادی ارزش آفرین در بحث فروش و صادرات گیاهان دارویی ارائه نمائیم که گروه مدیریت کسب و کار واحد هم برای این فاز مدل‌های عملیاتی تری را برای بحث گیاهان دارویی می‌تواند تدوین نماید.
سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به طرح 150 هکتاری کشت گیاهان دارویی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه فی‌مابین جهاد کشاورزی استان، ستاد احیا و جهاد دانشگاهی استان خاطرنشان کرد: با چنین توانمندی‌های این واحد و شیوه‌های منسوخ قدیمی قطعاً جهاد دانشگاهی استان با اتکا به زنجیره کامل پژوهشی خود با همکاری و مشارکت جهاد کشاورزی استان و ستاد احیای دریاچه ارومیه در این خصوص نقش آفرینی مؤثری خواهند داشت که تفاهم نامه آن در سال جدید با حضور مسئولان کشوری امضا خواهد شد.
رستم زاده در خاتمه با اشاره به برگزاری موفق استارت آپ تولید محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه از سوی این نهاد و تعریف و طراحی استارت آپ گیاهان دارویی در یکی از زیر بخش‌های متعدد را از دیگر توانمندی‌های واحد در این خصوص اعلام کرد.
وی بحث بازار را یکی از موضوعات و رسالت‌های این کمیته ذکر و خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی‌ها باید بگونه‌ای باشد که با مهندسی معکوس مدیریتی از مرحله بازار به سمت فرآوری، تولید، کشت و سایر مراحل برنامه‌ریزی کنیم.
جوابده، مجری گیاهان دارویی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت کشت گیاهان دارویی در استان اظهار کرد: در حال حاضر بیشترین سطح زیرکشت گیاهان دارویی مربوط به بادرشبو و بیدمشک است.
وی افزود: انتخاب نوع گیاه مناسب با حوضه آبریز دریاچه ارومیه و کم آب بر بودن آن از ضروریات می‌باشد که متأسفانه این امر بر اساس وضعیت فعلی دریاچه ارومیه در نظر گرفته نمی‌شود.
همچنین دکتر ولی زاده معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان، آذربایجان غربی را یکی از مستعدترین نقاط کشور در زمینه توسعه کشت و صنعت گاهان دارویی عنوان کرد و افزود: با توجه به موقعیت استراتژیک استان امکان صادرات محصولات و فراورده‌های گیاهان داروی نیز فراهم می‌آید که این امر نیز مزیت رقابتی برای تولید گیاهان دارویی در استان محسوب می‌شود.
رضایی عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه در این جلسه عدم خرید تضمینی، کمبود نیروی کار ماهر، کمبود دانش فنی کشاورزان در زمینه کشت گیاهان دارویی را از جمله موانع اصلی توسعه کشت گیاهان دارویی در استان برشمرد و افزود: جهت توسعه کشت گیاهان دارویی باید ارقام مناسب با ارزش اقتصادی بالا که نیاز آبی کمتری دارند توسط متخصصان دانشگاهی به کشاورزان معرفی شود.
همتی عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی نیز با اشاره به اینکه این نهاد انقلابی طی سال‌های گذشته فعالیت‌های مؤثری در زمینه تحقیقات کشت گیاهان داروی انجام داده است اظهار کرد: دغدغه اصلی کشاورزان مشکل بازاریابی و عرضه و فروش محصولات می‌باشد که در صورت تضمین خرید محصولات کشت گیاهان دارویی از سوی صنایع فعال و مرتبط در استان گام‌های اساسی در توسعه کشت گیاهان دارویی در استان می‌توان برداشت.
همچنین بوتراب معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: همانگونه در زمینه کشت چغندر زیر ساخت‌های لازم در صنعت استان فراهم شده و خرید تضمینی انجام می‌گیرد اگر در زمینه گیاهان دارویی نیز چنین روال طی شود و کشاورزان آموزش‌های لازم را ببیند و دغدغه‌ای بابت فروش محصولات نداشته باشند، کشت گیاهان دارویی نیز به تبع آن رشد خواهد داشت.
وی ادامه داد: در راستای توسعه سطح زیر کشت گیاهان دارویی باید سه ضلع تولید محصلات کشاورزی، صنایع تبدیلی و بازار باید در کنار هم و هم راستا با یکدیگر حرکت کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایرنا به رسالت اصلی یک رسانه عمل کرده است

260 طرح سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو جانمایی شد

فشار خون بیش از 21 هزار شهروند ماکویی پایش شد

طرح‌های امنیت غذایی (ایکاردا) در 10 استان اجرا می‌شود

شیوع عارضه پوستی در روستای «سیدآباد» مهاباد بررسی شد

هفت طرح کشاورزی در میاندوآب به بهره برداری رسید

طرح‌های امنیت غذایی (ایکاردا) در اراضی کشاورزی 10 استان اجرا می‌شود

7 طرح کشاورزی در میاندوآب به بهره برداری رسید

قیمت شیر در ارومیه افزایش یافت

گُل جایگزین شیشه؛ قیمت‌ها نصف شد!

پیش بینی تولید 7 میلیون قطعه ماهی کپور در پلدشت

10 برنامه ویژه فرهنگی هنری در انتظار گردشگران منطقه آزاد ماکو

ورزشکاران ملی نیازمند حامیان مالی و رسانه ای هستند

قطعه زمینی برای خانواده دارای 3 معلول مهابادی خریداری شد

ارومیه روسفید از میزبانی

قدردانی از تماشاگران ارومیه از روحانی تا شهریاری

رییس کمیته امداد: مقاومت عامل عزت ملت ایران است

مردم ایران حق دارند آزاد و مستقل زندگی کنند

مقاومت عامل عزت و سربلندی ملت ایران است

امام جمعه تبریز: نزدیکی به آمریکا اوج ذلت است

دشمن جنگ را به سفره های مردم کشانده است

دشمن جنگ را بر سر سفره های ملت کشانده است

حمید هاشم‌زاده و محمد حسن‌زاده، عضو هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات کارکنان استانداری شدند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی پیروزی‌های تیم ملی والیبال را تبریک گفت

استاندار آذربایجان غربی در پیامی پیروزی تیم ملی والیبال ایران را تبریک گفت

تماشاگران؛ ستارگان درخشان لیگ ملت ها

داورزنی: باید برای ارومیه به جای ورزشگاه فوتبال، سالن والیبال بسازیم

بازیکنان تیم ملی به سختی ورزشگاه را ترک کردند

حکاری ترکیه از ظرفیت کشورزی ایران استفاده می کند

فیلم شادی مردم ارومیه بعد از برد ایران برابر روسیه

پیروزی قاطع والیبال ایران مقابل روسیه تحسین برانگیز است

آذربایجان غربی و حکاری ترکیه تبادل دانش کشاورزی می کنند

4 طرح کشاورزی در سردشت به بهره برداری رسید

برتری تاکتیکی ایران با چاشنی 8 هزار تماشاگر

سرمربی روسیه: بازیکنانم تحت تاثیر فضای سالن می‌خواستند توپ را بترکانند

سرمربی اسبق تیم ملی: ایران عالی ترین والیبال را بازی کرد

موسوی مصدوم شد

معروف: اشتباهات روس‌ها به ما کمک کرد

کولاکوویچ: مهم نیست که صدرنشین باشیم

حضور آینده سازان والیبال ارومیه پای تلویزیون های شهری

غفور امتیازآورترین بازیکن مسابقه ایران و روسیه شد

کاهش مراجعه مردم به پزشک به‌ خاطر گرانی‌ها

میزبانی لیگ ملت ها نقطه عطف والیبال ارومیه است

خرس بزرگ مقابل والیبال ایران زانو زد

نحوه حضور بانوان در سالن غدیر ارومیه الگویی برای کشور باشد

فروش بلیت مازاد در لیگ ملت‌های والیبال/ایجاد بازار سیاه بلیت

تیم ملی والیبال ایران ست دوم را هم با پیروزی پشت سر گذاشت

حاشیه بازی ایران با روسیه/جیمی جامپی که کنار بازیکنان ایستاد

تیم ملی والیبال ایران ست اول را با پیروزی آغاز کرد

فروش بلیط مازاد در لیگ ملت‌های والیبال/ایجاد بازار سیاه بلیط