پیام آذری

آخرين مطالب

کمیته گیاهان دارویی در آذربایجان غربی تشکیل شد سياسي

کمیته گیاهان دارویی در آذربایجان غربی تشکیل شد

  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه - اولین جلسه راهبردی تشکیل کمیته گیاهان دارویی با هدف تهیه و تدوین برنامه عملیاتی توسعه این گیاهان در آذربایجان غربی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، امین رستم زاده سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی صبح چهارشنبه در این جلسه اظهار داشت: سیاستگذاری اجرایی، هماهنگی، پایش و پیگیری ارتباطات بین دستگاهی در سطح استان در راستای گسترش زنجیره ارزش گیاهان دارویی و همچنین تهیه و تدوین برنامه عملیاتی بلندمدت و سالانه در راستای توسعه سطح زیر کشت و فرآوری گیاهان دارویی از اهداف تشکیل کمیته گیاهان دارویی در آذربایجان غربی است.
امین رستم زاده با تشریح توانمندی‌های علمی و عملی گروه‌های پژوهشی واحد در حوزه گیاهان دارویی خاطرنشان کرد: گروه متابولیت های ثانویه با توجه به طرح در دست اجرای خود که از ستاد احیای دریاچه ارومیه اخذ نموده و در حال اجرای آن می‌باشد تجارب ارزشمندی در حوزه گیاهان دارویی خصوصاً در بحث فرهنگ سازی علمی موضوع دارد که می‌توان در فازهای بعدی تخصصی‌تر به آن اتکا جست.
دکتر امین رستم زاده با اشاره به کم آبی برخی گونه‌های گیاهان دارویی و اقتصادی بودن کشت آنها نسبت به سایر محصولات کشاورزی گفت: درآمدزایی بالا از جمله یکی از دلایل متعددی برای تقدم کشت گیاهان دارویی است.
وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی پتانسیل بالایی از لحاظ تنوع گیاهی در کشور دارا می‌باشد اظهار کرد: با اتخاذ برنامه‌ریزی مدون در قالب زمانبندی بلند مدت و کوتاه مدت می‌توان آذربایجان غربی را بعنوان یکی از قطب‌های گیاهان دارویی در کشور مطرح کرد.
سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: یک هزار و 850 گونه گیاهان دارویی در کشور شناسایی شده که با کشت اصولی و فرآوری علمی و تجاری ارزش آفرینی غیرقابل تصوری برای اقتصاد ملی کشور دارد.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های گروه پژوهشی شیمی تجزیه و کروماتوگرافی گازی واحد خاطرنشان ساخت: در این گروه نیز خدمات مطالعاتی و تخصصی آنالیز و در مرحله اتصال به بازار و برند سازی می‌توانیم خدمات ارزنده با مبنای علمی و اقتصادی ارزش آفرین در بحث فروش و صادرات گیاهان دارویی ارائه نمائیم که گروه مدیریت کسب و کار واحد هم برای این فاز مدل‌های عملیاتی تری را برای بحث گیاهان دارویی می‌تواند تدوین نماید.
سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به طرح 150 هکتاری کشت گیاهان دارویی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه فی‌مابین جهاد کشاورزی استان، ستاد احیا و جهاد دانشگاهی استان خاطرنشان کرد: با چنین توانمندی‌های این واحد و شیوه‌های منسوخ قدیمی قطعاً جهاد دانشگاهی استان با اتکا به زنجیره کامل پژوهشی خود با همکاری و مشارکت جهاد کشاورزی استان و ستاد احیای دریاچه ارومیه در این خصوص نقش آفرینی مؤثری خواهند داشت که تفاهم نامه آن در سال جدید با حضور مسئولان کشوری امضا خواهد شد.
رستم زاده در خاتمه با اشاره به برگزاری موفق استارت آپ تولید محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه از سوی این نهاد و تعریف و طراحی استارت آپ گیاهان دارویی در یکی از زیر بخش‌های متعدد را از دیگر توانمندی‌های واحد در این خصوص اعلام کرد.
وی بحث بازار را یکی از موضوعات و رسالت‌های این کمیته ذکر و خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی‌ها باید بگونه‌ای باشد که با مهندسی معکوس مدیریتی از مرحله بازار به سمت فرآوری، تولید، کشت و سایر مراحل برنامه‌ریزی کنیم.
جوابده، مجری گیاهان دارویی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت کشت گیاهان دارویی در استان اظهار کرد: در حال حاضر بیشترین سطح زیرکشت گیاهان دارویی مربوط به بادرشبو و بیدمشک است.
وی افزود: انتخاب نوع گیاه مناسب با حوضه آبریز دریاچه ارومیه و کم آب بر بودن آن از ضروریات می‌باشد که متأسفانه این امر بر اساس وضعیت فعلی دریاچه ارومیه در نظر گرفته نمی‌شود.
همچنین دکتر ولی زاده معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان، آذربایجان غربی را یکی از مستعدترین نقاط کشور در زمینه توسعه کشت و صنعت گاهان دارویی عنوان کرد و افزود: با توجه به موقعیت استراتژیک استان امکان صادرات محصولات و فراورده‌های گیاهان داروی نیز فراهم می‌آید که این امر نیز مزیت رقابتی برای تولید گیاهان دارویی در استان محسوب می‌شود.
رضایی عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه در این جلسه عدم خرید تضمینی، کمبود نیروی کار ماهر، کمبود دانش فنی کشاورزان در زمینه کشت گیاهان دارویی را از جمله موانع اصلی توسعه کشت گیاهان دارویی در استان برشمرد و افزود: جهت توسعه کشت گیاهان دارویی باید ارقام مناسب با ارزش اقتصادی بالا که نیاز آبی کمتری دارند توسط متخصصان دانشگاهی به کشاورزان معرفی شود.
همتی عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی نیز با اشاره به اینکه این نهاد انقلابی طی سال‌های گذشته فعالیت‌های مؤثری در زمینه تحقیقات کشت گیاهان داروی انجام داده است اظهار کرد: دغدغه اصلی کشاورزان مشکل بازاریابی و عرضه و فروش محصولات می‌باشد که در صورت تضمین خرید محصولات کشت گیاهان دارویی از سوی صنایع فعال و مرتبط در استان گام‌های اساسی در توسعه کشت گیاهان دارویی در استان می‌توان برداشت.
همچنین بوتراب معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: همانگونه در زمینه کشت چغندر زیر ساخت‌های لازم در صنعت استان فراهم شده و خرید تضمینی انجام می‌گیرد اگر در زمینه گیاهان دارویی نیز چنین روال طی شود و کشاورزان آموزش‌های لازم را ببیند و دغدغه‌ای بابت فروش محصولات نداشته باشند، کشت گیاهان دارویی نیز به تبع آن رشد خواهد داشت.
وی ادامه داد: در راستای توسعه سطح زیر کشت گیاهان دارویی باید سه ضلع تولید محصلات کشاورزی، صنایع تبدیلی و بازار باید در کنار هم و هم راستا با یکدیگر حرکت کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیام استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت 29 فروردین، روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی

برگزاری همایش کشورهای عضو اکو در اردبیل ظرفیت مناسبی برای معرفی استان است

گلخانه 200 هکتاری در پارس آباد مغان احداث می شود

184 میلیارد ریال برای شبکه آبیاری سد ساروق تکاب تخصیص یافت

تجهیزات بیشتری از آذربایجان غربی به ایلام ارسال می شود

تغییرات مدیریتی در راستای استفاده از توانمندی‌های مدیران است

روستای اربطان شهرستان هریس شهر شد

استاندار آذربایجان شرقی: علاقه مند به استفاده از تجارب مدیریریت سیل هستیم

نباید در روابط خارجی به نفع دیگر کشورها فرصت سوزی شود

ایمان، تعهد و بصیرت از خصلت های پاسداران است

موکب شهدای آذربایجان شرقی برای خدمت‌رسانی به هموطنان سیل‌زده عازم استان ایلام شد

سپاه سلاح راهبردی نظام در برابر تهدیدهای استکبار جهانی است

سپاه سندی زنده از ترجمان ایثارگری در راه حفظ انقلاب اسلامی است

ایمان، تعهد و بصیرت از خصلت های پاسداران است

همه ما سپاهی و پاسدار حریم ولایت و نظام هستیم

از تمام اختیارات قانونی خود برای حل مشکلات بخش تولید استفاده می‌کنیم

10 فیلم کوتاه همزمان با هفته هنر در آذربایجان غربی اکران می شود

5 موکب از آذربایجان غربی به استان ایلام اعزام می شود

مراکز خرید سیب کنار جاده ای در آذربایجان غربی ساماندهی شود

سیل ضرورت توجه ویژه به مهندسی ارزش را بیش از پیش اثبات کرد

دریاچه ارومیه از حالت بحرانی خارج شد/رهاسازی950 میلیون مترمکعب آب

44 نقطه پرحادثه در آذربایجان غربی شناسایی شد

نظامیان آمریکا برای سرنگونی اسلام آموزش های جنگی می بینند

1500هکتار عملیات مبارزه با علفهای هرز در مزارع انجام گرفت

زن بوکانی به چند نفر بیمار زندگی بخشید

ذوالفقار همتی به‌عنوان مدیر روابط عمومی استانداری منصوب شد

رشد 64.2درصد بارندگی ها درآذربایجان غربی/ذخایرسدها افزایش یافت

رونق تولید می‌تواند بخشی از کاهش ارزش پول ملی را جبران کند

امداد رسانی به 183 مورد حادثه طی ایام نوروز در آذربایجان غربی

2 میلیون نفر از جاذبه‌های گردشگری آذربایجان‌غربی بازدید کردند

نزدیک به 15 هزار تن انواع آبزیان در آذربایجان غربی تولید می شود

آیین «شکوه همدلی و همراهی» در مدارس آذربایجان غربی برگزار می شود

4000 ماموریت اورژانس نوروز 98 در آذربایجان غربی انجام شد

پیام تسلیت استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت درگذشت پدر شهیدان قاری راثی

روند اجرای تفاهم نامه استانداران آذربایجان غربی و اقلیم کردستان بررسی شد

مجمع تشخیص با نگاه فراجناحی به «FATF» رای دهد

فرهنگی: انتخابات تناسبی فقط در کلان‌شهرها قابل اجراست

رونق تولید در گرو حل مشکلات واحدهای اقتصادی است

بارشها از شنبه در آذربایجان غربی آغاز می شود/احتمال وقوع سیلاب

فضای مجازی ملاک قضاوت درباره عملکرد مسئولان نیست

مردم و مسئولان برای جبران خسارت سیل همت کنند

مغان قابلیت تبدیل به قطب گردشگری شمال غرب ایران را دارد

مشارکت مردم در کمک به سیل زدگان کم نظیر است

سیل در ایران، آمریکا را رسوا کرد

برخوردهای جناحی در مورد سیل به منزله بازی با جان مردم است

فرهنگی: انتخابات تناسبی فقط در کلان‌شهرها قابل اجراست

مسوولان از حوادث سیل درس عبرت بگیرند

لازمه پیروزی در جنگ اقتصادی همدلی مردم و مسوولان است

بیش از 3 کیلو گرم مواد مخدر در بازرگان کشف شد

سامانه بارشی ازجمعه وارد آذربایجان غربی می شود/بارشها شدت می یابد