پیام آذری

آخرين مطالب

در کنفرانس ملی معماری و شهرسازی مطرح شد/

عبور از تهدیدات فناورانه با پدافند کالبدی علمي

عبور از تهدیدات فناورانه با پدافند کالبدی

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - «پدافند کالیدی» از جمله زیرشاخه های پدافند غیرعامل و ناظر بر لزوم بازتعریف و یا طراحی جدید سازه های شهری با رویکرد مقاومت در برابر هر گونه تهدیدات فناورانه است که در سال های اخیر اهمیتی دوچندان یافته است.
به گزارش ایرنا، دبیرخانه کنفرانس ملی عمران معماری و شهرسازی با درک اهمیت پدافند کالبدی، امروز یکشنبه با همکاری سازمان پدافند غیرعامل کشور و استانداری آذربایجان شرقی، همایش ملی یکروزه ای را با این موضوع در دانشگاه تبریز برگزار کرد تا یافته های تازه متخصصان در این حوزه مبادله و زمینه های فعالیت بیشتر در آینده فراهم شود.
این کنفرانس با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت پدافند غیرعامل در کشور به خصوص پدافند کالبدی ( فنی و مهندسی) با گردهم آوردن اندیشمندان، صاحب نظران، دانشگاهیان و مدیران سازمان های مسئول، متخصصان و مهندسان مشاور به تبیین اهداف و مفاهیم آن پرداخته و فرصتی مناسب برای تبادل اطلاعات و ارائه یافته های پژوهشی نوین در این به وجود آورد.
ضرورت شناسایی تهدیدهای تازه، اتخاذ تدابیری برای انطباق سازه های شهری اعم از عمومی و خصوصی برای مقابله با تهدیدات تازه و گذر از طراحی سنتی به ساخت شهرهای الکترونیکی از جمله محورهای مورد بررسی در همایش یکروزه کنفرانس ملی معمای و شهرسازی با رویکرد پدافند کالبدی در دانشگاه تبریز بود.
**مقابله با تهدیدات نوین، کار علمی و دانشگاهی است
معاون فنی سازمان پدافند غیر عامل کشور با تاکید بر این که لازمه مقابله با تهدیدات نوین، کار علمی و دانشگاهی است، گفت: با توجه به علمی شدن تهدیدات نوین، ضروری است تا نوع مقابله و پدافند غیرعامل نیز علمی باشد.
صدرالله پوربرات با اشاره به نفوذ علم پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها، اظهار داشت: امروزه تهدیدات، پیچیده و فناورانه شده‌اند و هر اقدامی، برای مصون‌سازی کشور و استان، برای مقابله با این نوع تهدیدات است.
وی ادامه داد: دشمنان ما تهدیدات نوین را سرلوحه کارشان قرار داده‌اند و تهدیدات امروز با زمان هشت سال دفاع مقدس بسیار متفاوت است.
پوربرات با بیان اینکه تهدیدات در سازمان پدافند غیرعامل به خوبی ارزیابی شده‌ و ما دست دشمن را خوانده‌ایم، اظهار داشت: اکنون باید راهکار آن را پیدا کنیم، تهدیدات امروزی در قالب تهدیدات زیستی، سایبری، شیمیایی و کالبدی به خوبی دسته‌بندی شده‌ و دامنه گستره آن مشخص است و راهکار نیز باید مشخص باشد.
وی با تاکید بر اینکه شناخت تهدیدهای کالبدی بر عهده خانواده فنی مهندسی کشور است، گفت: این محور از پدافند غیرعامل به ایمنی ساختمان‎ها اشاره دارد، طراحان باید شهر و ساختمان‎ها را طوری طراحی کنند که در مواقع حساس امکان تخلیه با آسایش خاطر و بدون اتلاف وقت میسر باشد.
پوربرات با تاکید بر لزوم شناسایی نقاط آسیب‌پذیر به ویژه در زیرساخت‌ها، افزود: سازمان پدافند غیرعامل به تهیه طرح‌های جامع استان‌ها و شهرها با شناسایی و دسته‌بندی تهدیدهای مختص آن مناطق می‌پردازد و نباید برنامه‌ریزی را برای زمان حادثه نگه داشت.
وی با اشاره به ماده 23 قانون دایمی، گفت: این ماده مشخص کرده است که برای هر گونه ساخت ‌و ساز، باید مطالعه فنی، مهندسی، توجیهی، اقتصادی، زیست محیطی و پدافندغیرعامل انجام و از توان متخصصان این امر استفاده شود.
**امروزه بیش از یکهزار بحران ثبت شده است
استاندار آذربایجان شرقی نیز تامین ایمنی و امنیت را یکی از مسایل مهم استراتژیک و حکمرانی خوب توصیف کرد و گفت: در تعالیم دینی هم بحث بلد امن مورد تاکید قرار گرفته است.
محمدرضا پورمحمدی با بیان اینکه بحث امنیت حتی جلوتر از تامین نیازهای اولیه محسوب می شود، افزود: با توجه به اینکه تعداد حوادث طبیعی و حوادث روز به روز بیشتر می شود، برای مقابله با آنها نیز باید آمادگی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه در سال 1990 فقط یک هزار بحران و در سال 2000 نیز 500 بحران وجود داشت، اعلام کرد: در سال 2015 بیش از یک هزار بحران ثبت شده است.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه جای تاسف است که بیشتر این بحران ها در کلانشهرهای جهان سوم روی داده است، افزود: در بررسی بحران ها باید علل بروز بحران و تدابیر برای مقابله با آن مطالعه شود.
پورمحمدی با اشاره به اهمیت پدافند غیرعامل در دنیای کنونی، گفت: تجربه دفاع مقدس و تحریم ها عزم ما را برای مقابله با بحران ها دو چندان کرده است.
وی پدافن کالبدی را یکی از ابعاد هشت گانه پدافند غیرعامل دانست و افزود: ماموریت پدافند غیرعامل، شناسایی و طبقه بندی زیرساخت ها، اولویت بندی مراکز حساس و تهیه طرح های توسعه عمران با تاکید بر حوزه پدافند غیرعامل است.
استاندار آذربایجان شرقی بر بازمهندسی ساختارها و فضاهای موجود تاکید و گفت: نظام تولید و ساخت و ساز باید به بحث پدافند کالبدی و استفاده از دانش روز اهمیت زیادی قایل شود.
وی با بیان اینکه در مکان یابی طرح های توسعه شهری از ساخت و ساز روی گسل پرهیز شود، اظهار داشت: وجود 350 هزار حاشیه نشین دامنه های عون ابن علی تبریز یکی از دغدغه های ما در مواقع بحران است، و امروز در ساخت و سازها نباید آن را تشدید کنیم.
پورمحمدی وجود بسیاری از کارخانه ها و واحدهای تولیدی داخل شهر را خطری بالقوه برای امنیت شهر و شهروندان دانست و بر اتخاذ تدابیری برای جابجایی آنها تاکید کرد و گفت: در احداث مجتمع های خدماتی و آموزشگاهی در مرکز شهر، برای ارایه خدمات امدادی بهتر تدابیر لازم اندیشیده شود.
** امروز عصر شهرهای هوشمند است
استاد معماری و شهرسازی دانشگاه تبریز با بیان اینکه امروز عصر شهرهای الکترونیک و هوشمند است، اظهار داشت: داستان جهان سوم و شهرهای ما با همه اینها متفاوت است.
کریم حسین زاده دلیر گفت: ما از مدرنیته فقط الفاظ را می گیریم در حالی که این ها یک فرایندی را طی کرده و امروز به جایی رسیده اند که می خواهند شهر هوشمند بسازند.
وی با بیان اینکه ما 700 سال پیش بزرگ ترین شهر دانشگاهیی بع رشیدی را داشتیم که دانشجویان و اساتید آن فارغ از دغدغه کار خودشان را انجام می دادند، افزود: دانشگاه آکسفورد هم سن ربع رشیدی است، اما باید ببینیم امروز جایگاه آنها کجا و جایگاه ما کجاست.
استاد دانشگاه تبریز با انتقاد از ساخت و ساز واحدهای مسکونی روی گسل شهرک باغمیشه، گفت: زمانی که تبریز بیش از 100 هزار نفر نداشت و باغمیشه ای هم نبود، در زلزله تبریز 40 هزار نفر کشته شدند.
حسین زاده دلیر تبریز قبل از هر شهر دیگری روی گسل قرار دارد، اظهار داشت: آیا مشاوران طرح جامع شهری نمس توانستند تبریز را به مجموعه شهری تبدیل کنند که هم مشکل نداشتیم و هم برای آینده فرزندان مان امن باشد.
** 300 مقاله به دبیرخانه ارسال شد
دبیر علمی کنفرانس پدافند کالبدی نیز هدف از برگزاری این کنفرانس را جمع بندی آرا و نظرات متخصصان و مدیران شهری اعلام کرد و گفت: این کنفرانس با تبادل اندیشه ها به دنبال بهره مندی از آخرین دستاوردهای علمی است.
دکتر وحید بیتی اظهار داشت: وجود خطر همیشه با زندگی انسان ها عجین است، بنابراین داشتن تمهیدات برای حفظ خطر ضروری است.
وی افزود: فراخوان مقاله از اردیبهشت امسال با ارسال 300 مقاله آغاز شد که 200 مقاله پذیرش شده و 120 مقاله هم به مرحله ثبت نهایی رسید.
6132/518

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محققان دانشگاه تبریز روش جدیدی برای کشف فسیل ابداع کردند

طی احکام جداگانه‌ای و با حکم رئیس دانشگاه تبریز مدیران جدید امور پژوهشی و فناوری دانشگاه تبریز منصوب شدند

دستیابی محققان دانشگاه تبریز به روش جدیدی برای شناسایی و کشف فسیل

داروسازها چقدر به اخلاق حرفه‌ای پایبند هستند؟

جشنواره هنرهای تجسمی "دریاچه ارومیه از گذشته تا آینده" در تبریز برگزار شد

از مدل‌سازی لامبورگینی تا تلاش برای احیای قارمان/ مروری بر کارهای فوق العاده دانشجویان تبریزی

سنجش سلامت 61 هزار نوآموز در پایگاههای سلامت آذربایجان غربی

پایان عمر مدارس خشت و گلی در آذربایجان غربی

آزمون کارشناسی ارشد با رقابت 29 هزار و 756 داوطلب در آذربایجان شرقی برگزار شد

فشار خون؛ بیماری بی علامت

فناوران به اثربخشی محصول خود باور داشته باشند

تلاش کنسلوگری ترکیه در تبریز برای گسترش ارتباط میان دانشگاه محقق اردبیلی و دانشگاه های ترکیه

آغاز برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه محقق اردبیلی

افتتاح نخستین دانشکده چند رسانه‌ای دانشگاه هنر اسلامی تبریز با حضور وزیر علوم

برگزاری مدرسه تحقیقاتی «گراف-الگوریتم و روش‌های احتمالاتی» در دانشگاه تبریز

ضرورت توجه به رشته‌های فنی در دانشگاه‌ها/ سامان‌دهی مراکز علمی

وزیر علوم: ارتقای استانداردهای آموزش عالی کشور اولویت اصلی است

عملیاتی شدن دستورالعمل نظام مدیریت سبز وزارت علوم در دانشگاه پیام نور استان

اولین نمایشگاه چالش‌ها، نیاز‌های صنایع و سازمان‌های آذربایجان شرقی برگزار می‌شود

وزیر علوم به تبریز سفر می کند

آذربایجان غربی 477 کلاس کانکسی دارد

ارتقای سطح تشکیلاتی دانشگاه مراغه زمینه ساز توسعه علمی و پژوهشی منطقه است

ایجاد رشته کارشناسی ارشد حسابداری در دانشگاه تبریز

رقابت بیش از 29 هزار داوطلب آزمون کارشناسی ارشد 98 در آذربایجان شرقی

دریافت مجوز تاسیس اولین صندوق پژوهش و فناوری شمالغرب کشور

اخذ مجوز تاسیس اولین صندوق پژوهش و فناوری شمالغرب کشور توسط ارس

بیش از 19000 نفر داوطلب آذربایجان غربی در آزمون کارشناسی ارشد شرکت می کنند

تولید و تجاری‌سازی چهار رقم بذر گندم مقاوم به کم‌آبی

دانش آموزان استثنایی آذربایجان غربی سالن ورزشی ندارند

ثبت نام دوره‌های آموزشی در جهاددانشگاهی اردبیل آغازشد

نشست تخصصی دانشجو و دانشگاه در آینده انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره)در ارومیه برگزار شد

عضویت پزشک تبریزی در هیئت مدیره «انجمن جهانی درد» شاخه ایران

تن پوش توانبخشی اطفال فلج در تبریز رونمایی شد

تأثیر تحریم‌ها بر روند کار جغرافیدانان/در دسترس نبودن کانال‌های ماهواره هواشناسی دانشگاه تبریز

توصیه‎هایی برای داشتن تغذیه مناسب در ایام امتحانات

احداث زمین چمن مصنوعی در دانشگاه های کشور

منطقه آزاد ارس در نمایشگاه اینوتکس 2019 شرکت می کند

مسابقه جایزه بزرگ پهپادها در تبریز برگزار می شود

شرکت بیش از 31 هزار دانش آموز آذربایجان شرقی در امتحانات نهایی

دستگاه تفکیک فلز در تبریز ساخته شد

ضرورت تقویت ارتباط جامعه با دانشگاه

توسعه فضاهای آموزشی و دانشگاهی از برنامه‌‌های سفر رئیس جمهور به استان اردبیل است

مرحله استانی هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در آذربایجان‌شرقی به کار خود پایان داد

6463 نفر از دهیاران و کارشناسان دهیاری‌های استان از دوره های آموزشی جهاددانشگاهی بهره‌مند می‌شوند

35 درصد از کلاسهای درس آذربایجان غربی هوشمند سازی شدند

سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی ایران برگزار می شود

عمل پیوند کلیه برای اولین بار در اردبیل انجام شد

وسیله‌ای برای تغذیه راحت‌تر بیماران پارکینسون

ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت مراکز علمی و آموزشی در ماموریت‌های فرهنگی و اجتماعی

تدوین استانداردهای ملی با هدف مطابقت با نیازهای روز انجام می‌شود