پیام آذری

آخرين مطالب

107هزار بال پرنده سرشماری شد/ آذربایجان غربی بهشت پرندگان ایران مقالات

107هزار بال پرنده سرشماری شد/ آذربایجان غربی بهشت پرندگان ایران

  بزرگنمايي:

پیام آذری- در حال حاضر 70 تالاب و زیستگاه دایمی و فصلی در آذربایجان غربی برای گذران زندگی پرندگان بومی و مهاجر با بیش از 700 کیلومتر مربع وجود دارد که این ظرفیت استان را به یکی از مهمترین پناهگاه‌ها و زیستگاه‌های پرندگان مبدل کرده است.

در حال حاضر برابر آمار موثق ارائه شده از طرف سازمان حفاظت محیط ‌زیست کشور حدود 520 گونه پرنده در کشور شناسایی‌شده که از این تعداد  300 نوع پرنده در استان آذربایجان غربی شناسایی شده است.

تالاب کانی برازان نخستین سایت پرنده‌نگری کشور، تالاب‌های یادگارلو، حسنلو آق‌گل، عشق‌آباد، قره ‌بلاغ، یاریم قیه و ساری ‌سوی تنها بخشی از ظرفیت عظیم تالاب‌های ملی و بین‌المللی استان بوده که همه‌ساله میزبان هزاران پرنده نادر و کمیاب بومی و مهاجر از سراسر دنیا هستند.

مرغ آتشین، فلامینگو، انواع مرغابی ها، پلیکان، تنچه، قو، عروس غاز، غاز خاکستری، درنای طناز، درنای خاکستری، کاکائی صورتی، اردک سرسبز، آنقوت، کرکس، قرقی، عقاب طلایی، دلیجه، کبک معمولی، آوست، کاکائی نقره ای، جغد کوچک، کبوتر چاهی از پرندگان پارک ملی دریاچه ارومیه و سایر زیستگاه های استان هستند.

107 هزار بال پرنده در آذربایجان غربی سرشماری شد

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت زیستگاه های آبی و سرشماری پرندگان گفت: امسال سرشماری پرندگان در 70 زیستگاه آبی استان به مدت 25 روز از 10 دی ماه تا پنج بهمن ماه جاری برگزار شد.

در این مدت 106 هزار و 955 بال پرنده در زیستگاه های آبی استان امسال مشاهده شد که نسبت به سال گذشته که در مجموع 48 هزار و 450 بال بود نشان دهنده افزایش بیش از دو برابری تعداد پرندگان استوی با اشاره به استخراج نتلیج این سرشماری افزود: برفی و صعب العبور بودن، یخ زدگی، خشک شدن و عدم حضور پرندگان در برخی از زیستگاه های آبی استان منجر شد کار سرشماری در 25 سایت و زیستگاه آبی استان با سرعت بیشتری ادامه یابد.

یوسفی خاطرنشان کرد: در این راستا طی این مدت 106 هزار و 955 بال پرنده در زیستگاه های آبی استان امسال مشاهده شد که نسبت به سال گذشته که در مجموع 48 هزار و 450 بال بود نشان دهنده افزایش بیش از دو برابری تعداد پرندگان است.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: از بین 25 سایت و زیستگاه تحت پوشش طرح سرشماری بیشترین پرنده به تعداد 49 هزار و 163 بال در تالاب پرنده نگری کشور کانی برازان مهاباد و 28 هزار و 163 بال در ارس و رودخانه ارس مشاهده شد.

امسال پروانه شکار در زیستگاه های آبی استان صادر نشده بود

یوسفی با بیان اینکه نبود دوره یخبندان زیاد در استان طی سالجاری، طی شدن زمستانی معتدل، عدم بخ بستن برخی تالاب های استان به همراه امنیت غذایی و جانی را از مهمترین دلایل افزایش تعداد پرنده ها اعلام و اضافه کرد: امسال تلاش شده بود امنیت غذایی و جانی بهتری برای پرندگان در تالاب های استان فراهم شود.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به ممنوعیت شکار در زیستگاه های آبی استان افزود: امسال هیچ پروانه شکاری در زیستگاه های آبی استان صادر نشد بلکه تعداد محدودی پروانه شکار در مناطق خشک زی استان صادر شد.

امسال هیچ پروانه شکاری در زیستگاه های آبی استان صادر نشدوی خانواده اردک سانان و غاز سانان را از مهمترین گونه های مشاهده شده در سرشماری امسال پرندگان عنوان و خاطرنشان کرد: امسال هر چند گونه جدیدی در استان مشاهده نشد ولی درنای معمولیو طاوسک که عموما در فروردین ماه مشاهده می شد در این فصل سرشماری برای اولین بار رویت شد.

یوسفی با اشاره به اینکه در استان نزدیک 300 گونه پرنده شناسایی شده است گفت: از این تعداد 100 گونه بومی استان و 70 درصد معادل 200 گونه غیربومی و مهاجر هستند.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در برنامه سرشماری امسال 200 گونه پرنده مشاهده شد عنوان کرد: سایر گونه ها در فصل بهار و عموما در فررودین ماه در استان مشاهده می شوند.

یوسفی افزود: در برنامه سرشماری امسال 25 اکیپ 4 نفر شامل محیط بان، کارشناس محیط زیست، پرنده شناس و یک نفر از علاقمندان به محیط زیست همکاری داشتند.

موردی از بیماری و مرگ و میر در جمعیت پرندگان استان مشاهده نشد

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص بیماری و آنفولانزای پرندگان گفت: امسال هیچ گونه بیماری، مرگ و میر و حتی آنفولانزای پرندگان تاکنون در جمعیت پرندگان استان مشاهده نشده است.

یوسفی در خصوص استفاده از ظرفیت های گردشگری پرنده نگری در استان افزود: آذربایجان غربی قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان و نیز وجود انواع گونه‌های بومی می‌تواند ظرفیت بالقوه‌ای برای صنعت اکوتوریسم استان باشد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی از گونه های پرندگان از جمله آنقوت، فلامینگو، غاز پیشانی‌سفید بزرگ در خطر انقراض قرار دارند اضافه کرد: حضور و مشاهده این گونه ها در زیستگاه های استان ضمن امیدواری به نجات این گونه ها می تواند زمینه ساز حضور گردشگران خارجی و علاقمندان به پرندگان باشد.

وجود تالاب‌های دایمی و فصلی، وجود اولین سایت پرنده نگری کشور در مهاباد، شرایط جغرافیایی و آب و هوایی مناسب موجب استان استان به بهشت پرندگان و نیز یکی از قطب های مهم گردشگری اکوتوریسم تبدیل شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حاشیه نگاری برد شیرین والیبال در خانه

تفکر مبتنی بر توسعه پایدار

محرومیت های روستای گردشگری «عیش آباد»

رونق تولید کشاورزی در خداآفرین گامی در جهت اقتصاد مقاومتی

غوغای سرزندگی در نگین فیروزه ای آذربایجان

دغدغه مصرف بی رویه برق را به بحران تبدیل نکنیم

دستان ایرانی خالق زیبایی

تب کریمه کنگو و راه‌های پیشگیری از آن

وقتی که خانه‌ای "بی پدر" می‌شود

دور باطل در میدان آذربایجان / زیبایی ورودی شهر، قربانی بی‌تدبیر

مهاجران بومی؛ تهدید کنندگان مزارع شمال استان اردبیل

«زیست شبانه» ؛تزریق شادی با تقویت ارتباطات انسانی

تار و پود رنگ باخته صنایع دستی در اردبیل

خدمت بی منت ستاره‌های حیات/فرشته های نجات وقت افطار و سحری ندارند

عارفانه های رمضان در سرزمین اقوام و ادیان

دختری که در 15 سالگی لباس رزم می پوشد/ روایتی از یک امدادگر جبهه

تلخ و شیرین بازی تیم های تبریزی در فصل گذشته لیگ برتر فوتبال

رژه دوبرمن‌ها در شهر تبریز/ فخر فروشی تو خالی در خیابان ها

سد کرم آباد؛ طرح طلایی برای رونق تولید کشاورزی

تراکتورسازی، محله بروبیا

کتاب پروانه های محله سرخاب رونمایی شد

ماه رمضان به روایت مردم آذربایجان غربی/سحرگاه و آیین «اوباش دان»

انسان هایی که اسیر بازی زمانه می شوند/کابوسی همچون میله های زندان

مطبوعات گلخانه ای

بحران فاضلاب در پارس‌آباد جدی است

ضرورت احیای سنت «اوداباشی» در بازار تبریز

برداشت تره محلی در خلخال آغاز شد

رسانه؛ به مثابه زندان روح

مشکلاتی که پیش پای کشاورزان سبز شد/سرمازدگی قوز بالا قوز باغداران

حفظ حجاب از الزامات امنیت روانی جامعه

آتش نشانان، قهرمانان گمنام آتش سوزی بازار تبریز

همنوا: پرخاشگری اجتماعی

اصلاح شیوه های کشت؛ نسخه علاج آب و کشاورزی

شهری که پس از زلزله، شطرنجی شد

پارکینسون پایان راه نیست

دشت زیبای شقایق در یامچی مرند

«ام اس» بیماری ناشناخته اما رو به فزونی

گل بوته های پژمرده فرش تبریز

راهبرد مدیران آذربایجان غربی برای «رونق تولید»

عسل سبلان در بند خام فروشی

تدبیر برای خطر سیل در مناطق حاشیه نشین تبریز

ضرورت توجه مسئولین به اصول پرورشی به نسبت آموزشی در مدارس

رونق تولید گره‌گشای موانع اقتصادی/بسیج عمومی لازمه عبور ازتنگناها

زمستان در بهار آذربایجان شرقی

فضیلت و اعمال شب «نیمه شعبان»

روی دیگر سکه بارش ها در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

غذای مهابادی ها بهاری شد

دریاچه ارومیه از کما خارج شد

عطش مصرف گرایی و زندگی لاکچری

احرار: علاقه به کار سبب می شود گذر زمان را حس نکنم