پیام آذری

آخرين مطالب

قطعه سازان زیر چرخ خودروسازان مقالات

قطعه سازان زیر چرخ خودروسازان

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز- صنعت قطعه سازی در آذربایجان شرقی به عنوان یکی از صنایع پایین دستی خودروسازی، تحت تاثیر وضعیت خاص و پیچیده بازار خودروی کشور و نیز تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا علیه کشورمان حال و روز خوشی ندارد.
  گفته می شود آذربایجان شرقی قطب اول قطعه سازی و قطب سوم خودروسازی در کشور از نظر کیفیت است به طوری که حدود 25 هزار نفر در این 2 بخش در استان اشتغال دارند.
اما صنعت قطعه سازی آذربایجان شرقی متاثر از مشکلات پیش آمده اقتصادی و مالی در یکسال گذشته با مشکلات اساسی مواجه شده که زنگ خطر را برای بقای آن به صدا درآورده است.
کارشناسان و فعالان صنعت قطعه سازی آذربایجان شرقی می گویند انباشت مطالبات، کهنه و از رده خارج بودن ماشین آلات به دلیل دشواری واردات آنها، مشکلات صادرات و عدم وصول ارز حاصل از آن از جمله چالش های بنیادین پیش روی این صنعت است.
**مطالبات قطعه سازان توسط خودروسازان پرداخت نمی شود
قطعه ساز و سیبک ساز خودرو در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه پیش تر یک میلیون و 500 هزار خودرو توسط ایران خودرو و سایپا به بازار عرضه می شد که اکنون به حدود یک چهارم کاهش یافته است، اظهار داشت: صنعت خودروسازی با رکود مواجهه شده و در نتیجه صنعتگران قطعه ساز خودرو در آذربایجان شرقی نیز در حال ورشکستگی هستند و اگر تغییر روش و راهبرد ندهند به ورطه تعطیلی خواهند افتاد.
احد کمالی افزود: توافق بر سر قیمت جدید قطعات خودرو و وصول مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از جمله راهکارهای برون رفت صنعت قطعه سازی از مشکلات پیش آمده است.
کمالی ادامه داد: قطعه سازانی که بتوانند نیاز بازار قطعات یدکی خودروی کشور را برآورده کنند کمتر به مشکلات یاد شده دچار می شوند البته برخی در این بخش نیز دچار مشکل هستند.
وی با بیان اینکه از حدود 100 واحد سیبک سازی خودرو در آذربایجان شرقی حدود 5 درصد وضع اقتصادی مناسبی دارند، گفت: برخی از این قطعه سازان مجبور شده اند به تعمیرات نیز روی آورند تا بتوانند واحدهای خود را سرپا نگهدارند.
وی با بیان اینکه بیشتر قطعات خودرو در داخل کشور تولید می شود، افزود: البته هنوز در تامین برخی از قطعات اساسی به خارج وابسته هستیم و این موضوع نیز با وجود تحریم های ظالمانه مشکلاتی را برای صنعت خودرو به وجود آورده است.
کمالی گفت: خوشبختانه برخی از قطعه سازان نیز تحریم ها را دور می زنند و دستی بر آتش صادرات دارند.
وی ادامه داد: از طرف دیگر محدود شدن واردات نیز در برخی مواقع دست این بخش از صنعت را باز کرده و فرصتی شده تا بتوانند با تامین قطعات مورد نیاز داخل وضع نابسامان اقتصادی خود را ترمیم و نیاز خودروسازان داخل را تامین کنند.
این قطعه ساز ادامه داد: البته کیفیت تولیدات قطعه سازی آذربایجان شرقی در ایران بی مانند است؛ به طور مثال قطعه سازان استان در جلوبندی خودرو حرف اول را می زنند اما چون تولید خودرو کاهش یافته فروش قطعه سازان نیز تحت تاثیر قرار گرفته است؛ بر این اساس اشتغال چندین هزار نفری این بخش نیز دچار تهدید شده است.
قطعه ساز تبریزی با بیان اینکه برای صادرات قطعات خودرو توسط قطعه سازان ایرانی علاوه بر مشکلات ارزی مشکل بازار هدف نیز وجود دارد، افزود: صادرات خودروهای ایرانی محدود به کشورهایی مثل عراق، سوریه و ارمنستان است و همین امر محدودیت فعالیت قطعه سازان را سبب می شود.
وی تاکید کرد: قطعه سازان تبریزی ظرفیت صادرات به علت کیفیت بالای تولیدات در صورت دسترسی به بازارهای جهانی را دارند اما باید این فرصت و میدان وجود داشته باشد.
وی مشکل سرمایه در گردش، کاهش قدرت خرید مردم، نبود ثبات در قیمت مواد اولیه، تامین نشدن مواد اولیه و مشکلات مربوط به تسهیلات بانکی را از عمده چالش های قطعه سازان کشور و آذربایجان شرقی برشمرد و افزود: بانک ها برای پرداخت تسهیلات به صنعتگران وثیقه 120 درصدی می خواهند؛ یعنی برای اخذ وام 100 میلیارد ریالی باید وثیقه 120 میلیارد ریالی ارایه کنیم که امکان آن وجود ندارد.
وی با بیان اینکه مسوولان باید کارآمد، دلسوز و آشنا به مسائل صنفی باشند تا بتوانند این بخش را از مشکلات برهانند، ادامه داد: مدیران بخش خصوصی به راحتی می توانند واحدهای صنعتی خود را مدیریت و هدایت کنند چون مشکلات غیرقابل پیش بینی و مسائلی مثل دغدغه تامین انرژی( قطع برق یا تامین گاز) را نخواهند داشت.
کمالی ادامه داد: تامین مواد اولیه، مسائل گمرکی، بیمه و مشکلات فرهنگی پرسنل از جمله دیگر مشکلات بخش قطعه سازی در آذربایجان شرقی است.
**ایجاد تشکیلات برای بازاریابی خارجی قطعه سازان لازم است
دیگر خودرو ساز کشور نیز که اکسل خودرو تولید می کند، به خبرنگار ایرنا گفت: قطعه سازی کاملا وابسته به خودروسازی است و تحت تاثیر کاهش تولید آن در داخل قرار گرفته است.
اسمعیل پایدار با بیان اینکه نبود نقدینگی در قطعه سازی و توان مالی محدود تولید کننده موجب مشکلات فراوانی شده است، افزود: پرداخت مطالبات قطعه سازان از خودروسازان می تواند بخش مهمی از این مشکلات را رفع کند و موجب استمرار تولید قطعه سازان شود.
وی گفت: قطعه سازان از 2 طرف زیر فشار خودروسازان قرار دارند؛ نخست اینکه ابتدا 70 درصد مطالبات را پرداخت می کنند و هر بار 30 درصد آن انباشته می شود؛ از طرف دیگر با عدم تامین قطعات خودرو و تحویل آن به خودروسازان با تهدید عدم پرداخت مطالبات گذشته روبرو می شوند.
پایدار ادامه داد: البته مشکل دیگر هم با بانک هاست؛ قطعه سازان به بانک ها مقروض هستند و باید مطالبات آنها را نیز پرداخت کنند، اما با این شرایط بد مالی، صنعت قطعه سازی آذربایجان شرقی در حال تعطیلی است.
این اکسل ساز خودرو افزود: از نمایندگان مجلس و مسوولان استانی انتظار داریم مشکلات قطعه سازان را بررسی و پی گیری کنند تا یکی از موتورهای محرک اقتصادی کشور و آذربایجان شرقی از حرکت نیفتد.
وی تاکید کرد: قطعه سازان و اکسل سازان آذربایجان شرقی به لحاظ کیفیت مقام اول کشوری را دارند اما در صادرات و تولید دچار مشکل اساسی هستند که یکی از این مشکلات بازاریابی خارجی است.
پایدار بیان کرد: کارگاه ها و واحدهای کوچک صنعتی و قطعه ساز به علت مشغله کاری و نبود تشکیلات تخصصی بازاریابی، با بازارهای جهانی کمتر ارتباط دارند؛ بر این اساس ایجاد تشکیلات بازاریابی خارجی برای صادرات قطعه سازان و ایجاد حلقه ارتباطی با بازارهای بین المللی لازم است.
وی با تاکید بر اینکه وجود تحریم ها ضرورت ایجاد این تشکیلات را مضاعف می کند، گفت: مسوولان و نمایندگان مجلس می توانند با ورود به مسایل و مشکلات قطعه سازان نه فقط آنها را از رکود خارج، بلکه روزنه صادرات نیز ایجاد کنند.
این قطعه ساز، عدم برگشت مطالبات، تامین نشدن قطعات و مواد اولیه، مشکلات اقتصادی کشور، مالیات های بالا و نبود هماهنگی بین ادارات استانی برای دفاع از حقوق قطعه سازان را از جمله مشکلات موجود این بخش عنوان کرد و افزود: نامه نگاری صرف، راهکار رفع مشکلات این صنف نیست و مسوولان باید با جدیت پی گیر مسایل قطعه سازان باشند.
وی هشدار داد در صورت ادامه روند فعلی آینده روشنی برای قطعه سازان آذربایجان شرقی وجود ندارد و تعداد واحدهای تعطیل شده افزایش چشمگیری خواهد یافت.
**تولیدات قطعه سازان خودرو در آذربایجان شرقی قابل رقابت در بازارهای جهانی است
صادر کننده و ریخته گر قطعات چدنی خودرو نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: نقدینگی تولیدکنندگان صفر شده و بانک ها و اداره مالیاتی درک لازم را از شرایط حاکم و وضع قطعه سازان آذربایجان شرقی را ندارند.
داود نیکبختان اظهار داشت: با وجود ضرر باز هم تولیدکنندگان و قطعه سازان باید مالیات پرداخت کنند که ناشی از سیاست های کلان نادرست مسوولان و بانک ها می باشد.
وی یادآوری کرد: به رغم مشکلات مختلف، صادرات را به کشورهایی مثل ترکیه و ایتالیا انجام می دهیم اما واریز و تبادل ارز حاصل از این صادرات ضمانت ندارد یعنی حتی اگر هم به حساب واریز شود بیش از 20 روز طول می کشد تا به دست صادر کننده برسد.
این قطعه ساز 72 ساله که خودروساز نیز بوده و 47 سال سابقه کار دارد، اضافه کرد: تولیدات قطعه سازی آذربایجان شرقی به علت کیفیت و قیمت مناسب قابلیت رقابت پذیری در بازارهای بین المللی را دارد به طوری که اروپا قطعات ریخته گری شده خودرو در تبریز را قبول دارد.
خودروساز تبریزی اظهار داشت: رفتار، قوانین و وضع بانک ها، دارایی، مشکل نقدینگی و قانون کار از عمده مشکلات پیش روی قطعه سازان کشور برای تولید، صادرات و ادامه فعالیت است.
نیکبختان همچنین با اشاره به اینکه قانون کار باید طوری باشد که حمایت کافی از تولید کننده و کارفرما را برای تولید و اشتغال داشته باشد، گفت: قطعه سازان آذربایجان شرقی با احساس وظیفه و مسوولیت خود به خاطر مردم و توسعه صنعتی و اقتصادی کشور بدون توقع تلاش می کنند، بر این اساس مسوولان نیز باید بیشتر به فکر مردم و تولیدکنندگان باشند.
**حمایت از تولیدات قطعه سازان شرط استمرار صادرات است
رییس انجمن قطعه سازان آذربایجان شرقی نیز با تشریح مشکلات این صنف در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حدود 700 واحد قطعه ساز در این استان مجوز فعالیت دارند که حدود 60 درصد آنها تولید می کنند.
یونس پایدار گفت: امسال قطعه سازان به خاطر تفاوت قیمت ارز دچار مشکلات عدیده ای شده اند به طوری که با خودروسازان به قیمت سال 1396 همکاری انجام می شود اما تامین مواد اولیه به قیمت سال جاری است و صرفه اقتصادی ندارد.
وی اضافه کرد: به رغم گران شدن قیمت خودرو، به درخواست افزایش قیمت قطعه سازان خودرو توجهی نمی شود و خودروسازان زیر بار نمی روند.
پایدار یادآوری کرد: این در صورتی است که قطعه سازان با ظرفیت 30 درصدی کار می کنند و اگر این مشکلات تداوم یابد و قیمت های تولیدی قطعه سازان تعدیل نشود این ظرفیت تولید نیز دچار مشکل خواهد شد و در واقع این تیرخلاص به این صنف است.
وی ادامه داد: اگر این صنف در سالی که حمایت از کالای ایرانی و تولید کننده ایرانی نامگذاری شده، تعطیل شود، تمام قطعات خودرو باید از خارج وارد شود که به صرفه نخواهد بود.
وی تاکید کرد: بانک ها و سازمان امور مالیاتی کشور باید این وضعیت را درک کنند، قطعه سازان تمام مواد مورد نیاز خود را نقد تهیه می کنند اما مطالبات شان همه نسیه است؛ البته این مشکلات به مسوولان منعکس شده است.
رییس انجمن قطعه سازان آذربایجان شرقی با بیان اینکه قطعه سازی صنعتی پایه است که با رشد آن سایر بخش های صنعت نیز توسعه می یابد، گفت: اما تعدد بخشنامه ها و متغیر بودن آنها تولیدکنندگان را سردرگم کرده و صادرات را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
پایدار اضافه کرد: به رغم اینکه برای انتقال ارز مشکل داریم اما صادرات همچنان به کشورهایی مثل عراق، ایتالیا، ترکیه و روسیه ادامه دارد و برای استمرار آن نیازمند حمایت جدی مسوولان هستیم.
وی اصلاح قیمت تولیدات قطعه سازان، اعطای تنفس یکساله به وام های قطعه سازان، همکاری ادارات مالیاتی کشور با تولیدکنندگان متضرر و بخشودگی بخشی از بیمه کارفرمایان را از جمله مشکلات و خواسته های این صنف برای امکان فعالیت و صادرات قطعه سازی خودرو اعلام کرد.
وی نبود سرمایه گذاری جدید و فرسوده بودن چرخه تولید بخش قطعه سازی آذربایجان شرقی را از جمله دیگر مشکلات این صنف عنوان کرد و افزود: مشکلات مذکور موجب شده رتبه کمی استان که همیشه اول تا چهارم بوده است اکنون به حدود رتبه دهمی تنزل کند.
وی در ادامه همچنین خواستار کاهش زمان پرداخت مطالبات قطعه سازان آذربایجان شرقی به یک ماه برای دمیده شدن نفس تازه برای فعالیت موثر آنها شد و گفت: پرداخت مطالبات قطعه سازان در 6 ماه آنها را زمین گیر کرده است.
وی یادآوری کرد: تحریم اصلی آمریکا صنعت خودروسازی را نیز شامل شده و می خواهد صنعت ایران را زمین گیر کند؛ بر این اساس مسوولان باید به این موضوع واقف باشند و بتوانند با تسلط به مشکلات قطعه سازی نسبت به رفع آنها اقدام کنند چون قطعه سازان ظرفیت و توانایی لازم را در صورت حمایت دارند.
گزارش از: پیمان پاکزاد
3093/518

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حاشیه نگاری برد شیرین والیبال در خانه

تفکر مبتنی بر توسعه پایدار

محرومیت های روستای گردشگری «عیش آباد»

رونق تولید کشاورزی در خداآفرین گامی در جهت اقتصاد مقاومتی

غوغای سرزندگی در نگین فیروزه ای آذربایجان

دغدغه مصرف بی رویه برق را به بحران تبدیل نکنیم

دستان ایرانی خالق زیبایی

تب کریمه کنگو و راه‌های پیشگیری از آن

وقتی که خانه‌ای "بی پدر" می‌شود

دور باطل در میدان آذربایجان / زیبایی ورودی شهر، قربانی بی‌تدبیر

مهاجران بومی؛ تهدید کنندگان مزارع شمال استان اردبیل

«زیست شبانه» ؛تزریق شادی با تقویت ارتباطات انسانی

تار و پود رنگ باخته صنایع دستی در اردبیل

خدمت بی منت ستاره‌های حیات/فرشته های نجات وقت افطار و سحری ندارند

عارفانه های رمضان در سرزمین اقوام و ادیان

دختری که در 15 سالگی لباس رزم می پوشد/ روایتی از یک امدادگر جبهه

تلخ و شیرین بازی تیم های تبریزی در فصل گذشته لیگ برتر فوتبال

رژه دوبرمن‌ها در شهر تبریز/ فخر فروشی تو خالی در خیابان ها

سد کرم آباد؛ طرح طلایی برای رونق تولید کشاورزی

تراکتورسازی، محله بروبیا

کتاب پروانه های محله سرخاب رونمایی شد

ماه رمضان به روایت مردم آذربایجان غربی/سحرگاه و آیین «اوباش دان»

انسان هایی که اسیر بازی زمانه می شوند/کابوسی همچون میله های زندان

مطبوعات گلخانه ای

بحران فاضلاب در پارس‌آباد جدی است

ضرورت احیای سنت «اوداباشی» در بازار تبریز

برداشت تره محلی در خلخال آغاز شد

رسانه؛ به مثابه زندان روح

مشکلاتی که پیش پای کشاورزان سبز شد/سرمازدگی قوز بالا قوز باغداران

حفظ حجاب از الزامات امنیت روانی جامعه

آتش نشانان، قهرمانان گمنام آتش سوزی بازار تبریز

همنوا: پرخاشگری اجتماعی

اصلاح شیوه های کشت؛ نسخه علاج آب و کشاورزی

شهری که پس از زلزله، شطرنجی شد

پارکینسون پایان راه نیست

دشت زیبای شقایق در یامچی مرند

«ام اس» بیماری ناشناخته اما رو به فزونی

گل بوته های پژمرده فرش تبریز

راهبرد مدیران آذربایجان غربی برای «رونق تولید»

عسل سبلان در بند خام فروشی

تدبیر برای خطر سیل در مناطق حاشیه نشین تبریز

ضرورت توجه مسئولین به اصول پرورشی به نسبت آموزشی در مدارس

رونق تولید گره‌گشای موانع اقتصادی/بسیج عمومی لازمه عبور ازتنگناها

زمستان در بهار آذربایجان شرقی

فضیلت و اعمال شب «نیمه شعبان»

روی دیگر سکه بارش ها در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

غذای مهابادی ها بهاری شد

دریاچه ارومیه از کما خارج شد

عطش مصرف گرایی و زندگی لاکچری

احرار: علاقه به کار سبب می شود گذر زمان را حس نکنم