پیام آذری

آخرين مطالب

طب سنتی، نسخه پیچی یا علاج درمان علمي

طب سنتی، نسخه پیچی یا علاج درمان

  بزرگنمايي:

پیام آذری- طب سنتی از چند سال گذشته مورد توجه مردم قرار گرفته و این وضعیت همچنان روند رو به رشدی دارد، این شیوه درمانی در مسیر قرار گرفته خود هم بعنوان یک فرصت و هم تهدید مطرح بوده و لذا نیاز به نظارت و هدایت ارگان های رسمی دارد.
اینکه جایگاه طب سنتی و فعالیت در این حوزه در جامعه باید چگونه باشد هنوز محل اختلاف است ، برخی از پزشکان و محققان اعتقادی به طب سنتی نداشته و آن را رشته ای غیر علمی می دانند و برخی نیز آن را شاخه ای از پزشکی که دارای جامعیت نیز می باشد دانسته و بر توسعه آن تاکید می کنند.
به هر حال چنین به نظر می رسد که با وجود این بحث ها، طب سنتی در طول سالیان دراز هویت و جایگاه خود را در بین مردم حفظ کرده و حتی در سال های اخیر بر نفوذ و اعتبار خود افزوده و نمی توان آن را نادیده گرفت و مهم تر اینکه با وارد شدن فضای مجازی و نبود نظارت های کافی سوء استفاده از آن در جامعه در حال افزایش بوده و نیاز به اقدام ضربتی در این زمینه است.

** نگرانی ها از آسیب های طب سنتی در کشور
محمود خدادوست ، مدیرکل طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره گفت: افراد سودجو با تبلیغات کاذب و بزرگ‌ نمایی اثربخشی طب سنتی و مداخله در بیماری‌ های صعب‌ العلاج و لاعلاج به نظام سلامت آسیب می‌ زنند.
وی افزود: برخی از افراد فرصت ‌طلب به عنوان طب اسلامی و طب روایی از باورهای دینی مردم سوء استفاده می‌ کنند.
خدادوست بیان کرد: از ظرفیت طب سنتی در کشور به میزان زیادی استفاده می‌ شود ولی چون توسط مراکز آکادمیک، دانشگاهی و افراد اهل فن و خبره این کار ارائه نمی ‌شود، نگران آسیب دیدن مردم در حوزه طب سنتی هستیم.
خدادوست اظهار داشت: یکی از دغدغه های اصلی وزارت بهداشت دریافت خدمات مردم در مراکز مجاز و با اطمینان خاطر است که در این ارتباط درصددیم مراکز مجاز طب سنتی ایرانی را توسعه بدهیم تا مردم با اطمینان خاطر خدمات دریافت کنند.
او بیان کرد: با توجه به اینکه عطاری‌ ها زیرمجموعه سازمان صنعت، معدن و تجارت هستند و در عمل ارتباط تشکیلاتی با وزارت بهداشت ندارند ولی ازآنجایی ‌که این مجموعه در حوزه سلامت دخالت دارد مورد توجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارد.
خدادوست اضافه کرد: بر اساس دستور وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی یکی از شرایط کسب پروانه برای تاسیس عطاری گذراندن دوره آموزشی است تا بتوانند اطلاعات کافی برای عرضه و فروش گیاهان دارویی داشته باشند.
مدیرکل طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اقبال و باور مردم به استفاده از ظرفیت طب سنتی زیاد است و روز به ‌روز زیادتر می‌ شود.
وی بیان کرد: اقدامات سلبی از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‌ های علوم پزشکی برای برخورد با کسانی که بدون مجوز اقدام به آموزش و مداخله در طب سنتی می کنند، صورت می گیرد.
خدادوست افزود: در همه دانشگاه ‌ها و دانشکده ‌های علوم پزشکی کشور اداره مدیریت دفتر طب سنتی ایرانی ذیل معاونت درمان ایجاد شده تا در بحث نظارتی به معاونت درمان کمک کنند.

*** سوء استفاده در حوزه طب سنتی افزایش یافته است
رامین نسیمی دوست ، رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مکمل دانشگاه علوم پزشکی اردبیل هم گفت: سوء استفاده در زمینه طب سنتی بسیار گسترده شده و افراد بسیاری بدون هیچ تخصص، تجربه و مدرک معتبر علمی به ویزیت بیماران پرداخته و نسخه می پیچند.
وی افزود: برخی افراد نا آگاه به امور پزشکی حتی اقدام نسخه پیچی رایگان کرده و هزینه های هنگفتی را متوجه مردم می کنند.
نسیمی دوست اظهار داشت: در صورتی که طب سنتی ایرانی توسط افراد باتجربه و مجاز به ارائه خدمات درمانی بکار گرفته شود می تواند بسیار کمک کننده باشد، اما وقتی هر کسی به خود اجازه کار در این حوزه داده و با شرکت در یک دوره کوتاه مدت آموزشی، چه مجاز و چه غیر مجاز، شروع به نسخه پیچی برای آحاد مردم می کند، باید منتظر عواقب ناخوشایندی در زمینه سلامت مردم بود.
او بیان کرد: برخی ها در عطاری ها ، منازل شخصی و یا حتی در مراکزی تحت عنوان مطب فعالیت می کنند و تعدادی از آنها حتی بعنوان پزشک شناخته می شوند، برخی دیگر هم با ایجاد دید منفی نسبت به پزشکان و طب رایج سعی در جلب مشتریان خود دارند.
نسیمی دوست تاکید کرد که آحاد مردم باید بیشتر در مورد مسائل مربوط به سلامت خود حساس بوده و فریب این تبلیغات را نخورند.
رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مکمل دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همچنین در زمینه رواج ویزیت و نسخه پیچی اینترنتی هشدار داد و گفت: متاسفانه شبکه های مجازی، کانال ها و گروه های زیادی به دلیل سود فراوان حاصل از فروش داروهای گیاهی راه اندازی شده و بدون حتی دیدن بیمار فقط براساس نام بیمار یا توضیحی ناقص برای مردم نسخه می پیچند.
به گفته وی، این کارها با اصول طب سنتی ایرانی در تضاد کامل است چرا که این مکتب طبی به شرح حال و معاینه بیمار اهمیت زیادی می دهد.
وی افزود: در حال حاضر در تعداد زیادی از استان ها سلامتکده های طب سنتی دانشگاهی در حال فعالیت هستند و در شهر اردبیل هم مدتی است که کلینیک تخصصی طب سنتی ایرانی در مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اردبیل راه اندازی شده و در حال خدمت رسانی به شهروندان است و بهتر است مردم به این مرکز و یا پزشکانی که در زمینه طب سنتی آگاهی کافی و دارای مجوز فعالیت هستند مراجعه نمایند.
نسیمی دوست در خصوص افراد و نهادهای مجاز و غیرمجاز آموزشی در این حوزه نیز گفت: بر اساس اعلام دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال حاضر فقط دانشکده های طب ایرانی و انجمن های علمی طب سنتی ایران مجاز به برگزاری دوره های آموزشی و گواهینامه معتبر در حوزه طب ایرانی هستند.
وی اضافه کرد: طبق آیین نامه ابلاغی وزارت بهداشت، فقط پزشکان متخصص طب سنتی و پزشکان دوره دیده مورد تایید وزارت متبوع، دارای پروانه و مجوز معتبر در زمینه ارائه خدمات طب سنتی می توانند با رعایت ضوابط اقدام نمایند.
رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مکمل دانشگاه علوم پزشکی اردبیل پیگیری راه اندازی سلامتکده طب سنتی ایرانی بخش دولتی و خصوصی ، پیگیری راه اندازی داروخانه فرآورده های طبیعی و مکمل، بازدیدهای مستمر از مراکز ارائه دهنده خدمات طب سنتی ایرانی ، راه اندازی کمیته راهبردی طب سنتی ایرانی در سطح دانشگاه و اطلاع رسانی و آموزش عمومی در سطح دانشگاهی و غیر دانشگاهی را از جمله برنامه های این اداره ذکر کرد.

*** سلامتکده طب سنتی، ایرانی در اردبیل راه اندازی می شود
رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مکمل دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همچنین گفت: راه اندازی سلامتکده طب سنتی ایرانی بخش خصوصی و دولتی در اردبیل پیگیری شده و در آینده نزدیک عملیاتی می شود.
وی افزود: در راستای سیاست‌ های وزارت بهداشت، اداره طب سنتی ایرانی و طب مکمل در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تشکیل شده که مشارکت در راه ‌اندازی و پشتیبانی سلامتکده طب ایرانی (سنتی) در دانشگاه علوم پزشکی و مشارکت در بررسی و پاسخگویی به شکایات مرتبط با خدمات طب سنتی و مکمل از جمله اهداف راه‌ اندازی این دانشکده در اردبیل بود.
رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مکمل دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: نظارت بر حسن اجرای ضوابط و دستورالعمل ‌های ابلاغی دفتر طب سنتی ایرانی وزارت در حوزه‌ های تابعه، ارزشیابی مستمر برنامه ‌های اجرا شده و ارسال نتایج ارزشیابی انجام شده ، تهیه و ارائه گزارش عملکرد به صورت دوره ‌ای در حوزه طب سنتی و مکمل، تعامل با دفتر طب ایرانی وزارت متبوع در راستای طراحی ، تدوین و اجرای برنامه توانمند سازی گروه ‌های شاخص و مرجع در زمینه طب سنتی و مکمل و فرآورده‌ های طبیعی به منظور ایفای نقش برای آگاه سازی عمومی و ترویج رعایت اصول 6 گانه سلامت مکتب طب سنتی در میان آحاد جامعه با برگزاری کلاس ‌های آموزشی ، سمینارها و همایش ‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی در این اداره دنبال می‌ شود.

***مرکز تحقیقات طب سنتی و آبدرمانی در سرعین اردبیل ایجاد می شود
دکتر قدرت اخوان اکبری ، رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل هم در این باره گفت: با رایزنی های صورت گرفته با معاون آموزشی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی مرکز تحقیقات طب سنتی و آبدرمانی در شهر گردشگری سرعین ایجاد می شود.
او افزود: در جریان دیدار استاندار اردبیل با دکتر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد مجتمع آبدرمانی ، توسعه گردشگری سلامت و ایجاد بسترهای لازم برای این امر مورد تاکید قرار گرفت.
اخوان اکبری بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تحقیقات گسترده ای را از 2 سال قبل انجام داده و با عقد تفاهم نامه ای با دانشگاه علوم پزشکی استانبول قرار است این مهم با همکاری کشور ترکیه ، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در شهر سرعین انجام گیرد.
وی اظهار داشت: با همکاری معاونت آموزشی وزارتخانه دوره های آموزش مهارت برای ایجاد آبدرمانی مجهز از لحاظ درمان و طب سنتی در اردبیل صورت می گیرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل افزود: پس از تربیت تعدادی پزشک عمومی ونیروی متخصص در رشته طب سنتی این مجموعه به صورت کاملا علمی شروع بکار خواهد کرد.

*** طب سنتی و پزشکی آب درمانی در اردبیل ترویج می یابد
اکبر بهنامجو ، استاندار اردبیل هم تاکید کرد که با توجه به استعدادهای خدادادی منطقه در زمینه آب های معدنی ، بهره گیری پزشکی نیز از این آب ها در اولویت برنامه های استان قرار دارد.
وی افزود: گروهی از پزشکان اردبیلی برای گذراندن دوره های تخصصی پزشکی آب درمانی به کشورهای صاحب نام اعزام شده و یک دوره آموزشی کامل نیز با همکاری دانشگاه های ترکیه در اردبیل برگزار می شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روش علمی و منطقی برای مبارزه با مواد مخدر لازم است

رشته مرمت بناهای تاریخی در دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل ایجاد می شود

هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در استان برگزار می شود

تالاب فصلی «قره قشلاق» در مهاباد پس از 6 سال احیا شد

تقویت قدرت تشخیص دانش آموزان در فضای مجازی ضروری است

محققان دانشگاه تبریز پلیمر پلی‌استایرن دیرسوز تولید کردند

نوآوری باز، امکان تبادل دانش تجاری را فراهم می‌کند

افزایش تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با سال قبل به نیم متر رسید

دادستانی رها کردن بطری در دریاچه سردشت را پیگیری می کند

فصلنامه مدیریت کسب و کارهای بین المللی دانشگاه تبریز اعتبار علمی پژوهشی دریافت کرد

2600 نفر در مهاباد آموزش مهارتی فرا گرفتند

بارندگی ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه 70 درصد افزایش یافت

رهاسازی آب از سد زولای سلماس به دریاچه ارومیه آغاز شد

استاندار آذربایجان شرقی: تهدید خشکی دریاچه ارومیه برطرف شد

یک بال جغد پس از تیمار در تکاب به دامان طبیعت بازگشت

اعتماد به دانشگاهیان و نخبگان بسیاری از مشکلات را حل می‌کند/ مصالح ملی را قربانی منافع شخصی نکنیم

برگزاری کارگاه بیوانفورماتیک پیشرفته و طراحی دارو در تبریز

46 شکارچی غیرمجاز در شاهین دژ دستگیر شدند

«حواصیل ارغوانی» جهت تیمار به محیط زیست سردشت تحویل شد

شکارچیان 51 پرنده را در طبیعت مهاباد رها کردند

حجم آب دریاچه ارومیه از مرز 3 میلیارد مترمعکب گذشت

انتقال 2 میلیون مترمکعب آب برای احیای تالاب قره قشلاق

رونمایی از 51 کتاب منتشر شده در دانشگاه محقق اردبیلی

تراز دریاچه ارومیه به یکهزار و 271 متر و 19 سانتی متر رسید

7 پاسگاه از حیات وحش منطقه مراکان خوی صیانت می کنند

11 محصول دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل تجاری سازی شد

درباره اختلال اوتیسم چه می‌دانیم؟

حریم پارک ملی دریاچه ارومیه پایش مستمر می شود

شهروندان با طبیعت مهربان باشند

24 هزار عدد بطری خالی در دریاچه سد سردشت کشف شد

بارش های امسال تالاب «قوپی باباعلی» در مهاباد را احیا کرد

3000 نفر در روز طبیعت مهمان تالاب کانی برازان مهاباد شدند

ماهی ها و سبزه های نوروزی در بوستان های تبریز جمع آوری می شود

مردم آذربایجان غربی در روز طبیعت حافظ طبیعت باشند

وسعت دریاچه ارومیه به 2662 کیلومترمربع رسید

ماهی های قرمز را در آب های آزاد و سدها رها نکنید

103 شرکت در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی فعال است

بیماری آنفلوآنزا در یک واحد مرغداری آذربایجان شرقی مشاهده شد

اجلاس روسای دانشگاه‌های ترکیه‌ای عضو اتحادیه دانشگاه‌های منطقه قفقاز به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار می‌شود

نگین فیروزه‌ای ایران آرام گرفت

تراز دریاچه ارومیه 36 سانتی متر افزایش یافت

نمایشگاه توانمندی های دانشگاه های ترکیه در تبریز برپا می شود

اهدای اعضای بدن جوان تبریزی جان 2 نفر را نجات داد

ارتقای رتبه دانشگاه محقق اردبیلی در رتبه بندی جدید ISC

پل میانگذر دریاچه ارومیه به «ساعت زمین» پیوست

تراز دریاچه ارومیه نسبت به کمترین سطح آن یک متر بالاتر است

میدان چایی تبریز، مسیلی اطمینان بخش در مواقع بحران

27 اخطاریه زیست محیطی سال گذشته در مهاباد صادر شد

تراز دریاچه ارومیه از یکهزار و 271 متر فراتر رفت

برخورد احتمالی با کامیون عامل تلف شدن پرندگان در ماکو بود